Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ


bosio

Recommended Posts

Παίζω στο pokerstars 0,10/0,25 nl και τα 20$ που μπήκα τα έχω κάνει 40$ σε περίπου μιάμιση ώρα. Στο τραπέζι που είμαι είναι ένας άλλος τύπος που απο την ώρα που μπήκα είχε 65$ περίπου και είχε παραμείνει εκεί. Σε κάποια φάση μου μοιράζονται :8d :8c και θέλω να κάνω ένα δυνατό raise ωστε να πάρω τα blinds όσων έχουν μπει μέχρι τότε(γύρω στο 1,50$) προσπαθώ λοιπόν να πατήσω 1,50$ raise, και γράφω προσπαθω γιατι η υποδιαστολή δεν πατιέται και μοιραία βρίσκομαι all in αφού σαν ηλίθιος δεν κοίταξα το ποσό του raise! Όλοι fold οσπου φτάνουμε στον chip leader που δυστηχώς κάνει call. To board ήταν κενό για εμένα οπότε με μεγάλη αγωνία περιμένω να ανοίξουν τα φύλλα μιας και επειδή ήταν cash game τα φύλλα μένουν κλειστά(απαράδεκτο αυτο) μήπως και δεν έχει τίποτα. Ναι, καλά καταλάβατε είχε :As :Ah ...:( :( :(

Αυτή ήταν η χθεσινή πικρή μου ιστορία.... Εύχομαι να μην συμβεί σε κανέναν άλλο γιατί οι κόποι και η προσπάθεια που καταβάλεις σβήνονται σε μερικά δευτερόλεπτα.

Για να ευθυμίσω και λίγο ποιές οι πιθανότητες πρίν το flop να έχω :8d :8c και ο άλλος :As :Ah και να είναι chip leader και να πατήσω all in κατα λάθος και να κάνει call(ΟΚ εδώ νομιζω 100%)?????????:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκέψου όμως να 'σκαγε κανά 8αρι στο river... :silly: :whistle:

Εγώ την έχω πατήσει μια φορά, επίσης σε cash game, όταν σε ένα pre-flop raise που έγινε στο τραπέζι, στην σχεδόν ταυτόχρονη κίνηση του mouse και του αριστερού κλικ κόλλησε το ποντίκι και πάτησα call αντί για fold. Συνέπεια να αναγκαστώ να κάνω fold στο turn στο 2ο μεγάλο bet του raiser, αλλά να έχω ήδη χάσει καμιά 10 ευρά. Οχι τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή, αλλά από τότε προσέχω, στοχεύω, ευθυγραμμίζω και μετά κάνω κλικ. B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bosio έγραψε:
To board ήταν κενό για εμένα οπότε με μεγάλη αγωνία περιμένω να ανοίξουν τα φύλλα μιας και επειδή ήταν cash game τα φύλλα μένουν κλειστά(απαράδεκτο αυτο) μήπως και δεν έχει τίποτα.

Στα cash game δεν ανοίγουν ποτέ τα φύλλα των παικτών παρα μόνο οταν πεσει και το river. Αυτό ισχύει στα live ayto kai sto online. Αντίθετα στα τουρνουά ο κανόνας ειναι οτι οταν οι παικτες πουν allin είναι υποχρεωτικό να ανοίξουν τα φύλλα τους.

Πάντως εαν μετράω καλά 6 παικτες έχουν πληρω΄σει για να δούν το φλόπ και εσυ προσπαθείς να τους διώξεις όλους με raise?

Πράγμα Αδύνατον!!! Σίγουρα κάποιος αν όχι 3-4 θα κάνουν call. Οπότε την επιλογή του δυνατού raise θα πρέπει μάλλον να την απορρίψω εξαρχής.Δεν είναι φυσικά λάθος και πρέπει να γίνεται υπο άλλες συνθήκες και οχι οταν 6 παικτες εχουν κάνει ήδη call. Άσε που τις περισσότερες φορές οι καρχαρίες παιζουν(απο πρώτες θέσεις) limp μεγάλα ζεύγη και περιμένουν κάποιον να κάνει raise για να του πα΄νε τα ρέστα τους.

Απλά λέω πως το σκέφτομαι εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...