Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

AKOUW SXOLIA GIA PAIXIMO..


vergitsis

Recommended Posts

exw arxisei na sixenomai ta tournaments,2h sinexomeni mera pou xanw adika..

paizw poker.gr 12000 guaranteed pou exei ftasei 15000me ta rebuy.

apo 1100 exoume meinei 180...parakolou8hste:

:(

Hand 249,975,022, Started at 2 7/4/2007 4:25 μμ (EDT)

Table 'Beersheba': 1.200-1.200 No Limit HE (TournamentChips)

Seat 0: raka75 (53.876 in chips)

Seat 1: RIK55 (9.829 in chips)

Seat 2: B Bregg (62.178 in chips)

Seat 3: Hodo10 (33.856 in chips)

Seat 4: PeterS888 (9.587 in chips)

Seat 6: vergitsis21 (28.080 in chips) (on the button)

Seat 8: whapwhap (18.507 in chips)

Seat 9: robo134 (26.914 in chips)

*** Blind Bet Round *** :

whapwhap : Post Blind (1.200)

Dealt to vergitsis21: Qd

Dealt to vergitsis21: Qh

*** Pre-Flop *** :

robo134 : Fold

raka75 : Bet (2.400)

RIK55 : Fold

B Bregg : Fold

Hodo10 : Fold

PeterS888 : Fold

vergitsis21 : Raise (6.000)

whapwhap : Fold

raka75 : Call (3.600)

*** Flop *** : 6c 8d 3h

Dealt to raka75: 9h

Dealt to raka75: 9s

Dealt to vergitsis21: Qd

Dealt to vergitsis21: Qh

raka75 : Check

vergitsis21 : Bet (5.000)

raka75 : Raise (20.000)

vergitsis21 : Raise (17.080)

vergitsis21 : All In (22.080)

raka75 : Call (2.080)

*** Turn *** : [ 6c 8d 3h ] 9d

*** River *** : [ 6c 8d 3h 9d ] 5s

Dealt to raka75: 9h

Dealt to raka75: 9s

Dealt to raka75: 9h

Dealt to raka75: 9s

Dealt to vergitsis21: Qd

Dealt to vergitsis21: Qh

vergitsis21 : Show Cards

raka75 : Show Cards

*** SUMMARY ***

Pot: 57.360 | Rake: 0

Board: [ 6c 8d 3h 9d 5s ]

raka75 bet 28.080, collected 57.360, net 29.280 Shows [ 9h 9s ] (three nines)

RIK55 lost 0

B Bregg lost 0

Hodo10 lost 0

PeterS888 lost 0

vergitsis21 lost 28.080 Shows [ Qd Qh ] (a pair of Queens)

whapwhap lost 1.200

robo134 lost 0 :(

an epairna to pot 8a imoun mesa sti 10ada ekeini ti stigmi....... :(

akouw sxolia kai paratiriseis..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο αντίπαλος σου ήταν πολύ τυχερός, όμως το παράδειγμα αυτό είναι το χαρακτηριστικότερο που θα μπορούσα να δω για τα λάθη που συνήθως κάνουμε στα τουρνουά. Το πάθαινα κι εγώ πάρα πολλές φορές και με στενοχωρούσε όπως κι εσένα, μετά από σκέψη όμως κατέληξα ότι σε όλες αυτές τις περιπτώσεις έχω κάνει λάθος εγώ! Εξηγώ γιατί:

1) Τα τουρνουά έχουν ένα αξίωμα. ΟΤΑΝ ΧΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ CHIPS ΣΟΥ, FINITO LA MUSICA, ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ, GAME OVER, THANKS FOR PLAYING... Σηκώνεσαι από το τραπέζι αργά αργά, σου λένε όλοι good game και πας σπίτι σου... Ομως προσοχή: Για να συμβεί αυτό πρέπει να χάσεις ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα chips σου!!! Οσο λοιπόν περνά ο χρόνος και μπροστά σου βλέπεις μερικά από αυτά τα όμορφα πολύχρωμα στρογγυλά αντικείμενα, τόσο πιο πολύ φτάνεις στο στόχο σου... Το οποίο όλοι συμφωνούμε ότι είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κέρδος...

2) Θα μου πεις, κάτι καινούριο μας είπες τώρα... Θα σου υπενθυμίσω λοιπόν άλλο ένα αξίωμα που ως παίκτης του πόκερ φυσικά και το γνωρίζεις: KΑΝΕΝΑ ΦΥΛΛΟ PREFLOP ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ! ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ! Oι ντάμες σου απέναντι σε έναν αντίπαλο random, χάνουν χοντρικά στο 20%, δηλαδή μία στις πέντε. Επειδή όταν κάποιος αντίπαλος εμπλέκεται με τόσα chips κάτι "καλό" πρέπει να έχει (pair, suited connectors, off connectors, Ασσο και κάτι, στη συγκεκριμένη περίπτωση ΡΗΓΑ και κάτι, κλπ, κλπ) εγώ χοντρικά υπολογίζω ότι χάνω ΔΥΟ στις πέντε. Με τη μικρή (αλλά ταυτόχρονα και τόοοσο μεγάλη) πιθανότητα να έχει καλύτερο pair από μένα όμως καταλήγουμε ότι χάνω δυόμιση στις πέντε, δηλαδή 50-50 κι ας έχω ντάμες!!!

(το γνωρίζω ότι αυτός ο συλλογισμός δεν είναι απόλυτα ακριβής μαθηματικά, δε νομίζω να έχει όμως τεράστια απόκλιση, υπολογίζοντας ότι από τα πιθανά χέρια αποκλείουμε τη "φέτα" που ο αντίπαλος έχει κάτι... εντελώς τυχαίο και ότι μπορεί να υπάρξουν περισσότεροι από ένας caller).

3) Στο συγκεκριμένο παράδειγμα είσαι με 29.000 chips. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, εκείνη τη στιγμή το average πρέπει να ήταν στις 9.000 (αν όλοι ξεκινήσατε με 1500 chips). Δηλαδή είσαι υπερτριπλάσιος σε chips και τα λεφτά δεν είναι μακρυά, 180 μείνατε. Η τελική σαραντάδα που σίγουρα θα σου αποφέρει κέρδος, θα έχει average 40.000 chips. Δεν είσαι μακρυά από το στόχο σου, για να μην πω ότι είνα θέμα χρόνου να πληρωθείς και ίσως να πας για τα περισσότερα. Αν δεν αποκλειστείς λοιπόν, ο κόπος σου δεν πήγε τσάμπα, μόνο με τα chips που έχεις μαζέψει...

4) Γιατί λοιπόν να ρισκάρεις τον ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ με τα odds που είπαμε παραπάνω??????? Δε μιλάω για το bet, αυτό καλά το έκανες (αν κι εγώ που είμαι υπερβολικά σφιχτός θα έβαζα το πολύ 3 big blinds), αλλά το εξωφρενικό raise των 20.000 chips που έκανε ο αντίπαλος σου, βάζει σε ΑΜΕΣΟ κίνδυνο το στόχο σου. Η σοφή κίνηση για μένα εκείνη τη στιγμή, στο συγκεκριμμένο stage του τουρνουά, είναι fold... Το ξέρω, είναι δύσκολο να πετάς ντάμες, αλλά μετά από συνεχόμενα τέτοια bad beats που, χοντρικά πάντα, δεν ήταν και πολύ μακρυά από το 50-50 , έχω πετάξει και ρήγες (άσσους δε θα πετάξω, το ορκίζομαι)!!! Μάλιστα είπα τι pocket πετάω και δήλωσα στο chat "Good hand but I'm not here to compete the luck of a donkey". Σε πληροφορώ ότι αμέσως κέρδισα το σεβασμό στο τραπέζι, αφού στη συνέχεια ούτε πολλές φορές προσπάθησαν να κλέψουν εις βάρος μου, και στα raise μου ήταν... κύριοι! Call, το πολύ!

5) Ο αντίπαλος σου τώρα ήταν τυχερός. Προσωπικά δε νομίζω ότι πίστευε τόσο πολύ τα εννιάρια του. Το πιο πιθανό είναι να ήθελε να σε αναγκάσει να πας πάσο και να σου κλέψει τις 5.000. Το παθαίνουν αυτό μερικοί, όταν μαζέψουν έναν σεβαστό αριθμό chips, νομίζουν ότι μπορούν να κλέψουν τα πάντα. H υπέρμετρη αυτή επιθετικότητα του όμως είναι μια σημαντική πληροφορία, που άνετα μπορείς να εκμεταλευτείς σε μελλοντικά χέρια, όταν το φλοπ, το turn, ακόμα και το river θα σου δώσουν odds πιο ευνοικά, ή ακόμη και nuts!!! Θα ξέρεις ότι ο τύπος ρισκάρει και θα είσαι εκεί για να τον πετσοκόψεις! Θα ξέρεις ότι κλέβει, κανείς τόσο aggresive δεν προσπαθεί να κλέψει μόνο μια φορά! Με τέτοιο raise, πάνω από το μισό του stack του, o τύπος σίγουρα έγινε στόχος από τους καλούς παίκτες του τραπεζιού. Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να πήγε και πολύ μακρυά στο τουρνουά, γιατί αυτός σπρώχνει τα chips του εύκολα, όλοι από αυτόν θα ψάχνουν chips. Eκτός κι αν έκατσε στα αυγά του μετά...

Τι θα έκανα εγώ? Εκτός από FOLD, θα άνοιγα τα notes του και θα σημείωνα το γεγονός, για να το ξέρω και στα επόμενα τουρνουά!!! Η πληροφορία αυτή, σε συνδυασμό με το μέγεθος του stack του, είναι πιο σημαντική από τις ντάμες σου και τις 5.000 chips που θα έχανες... Και που το ξέρεις, σίγουρα θα ξαναπέφτατε μαζί, στο ίδιο τραπέζι παίζατε και οι θεοί του πόκερ τιμωρούν την υπερβολή! Το κακό είναι ότι... είναι υπναράδες, lol.

6)Δυστυχώς online δεν έχει πολύ χρόνο να ξεπεράσει κανείς το συναισθηματισμό του και να πειθαρχήσει στη λογική. Πρέπει να ενεργήσει σε 20-30 δευτερόλεπτα, δε φτάνει πάντα για να συγκρατηθεί κάποιος. Το πόκερ όμως είναι παιχνίδι λογικής και ΚΥΡΙΩΣ:

Π Ε Ι Θ Α Ρ Χ Ι Α Σ!!!!!!!!!

Εχω κάνει το λάθος σου αμέτρητες φορές. Οταν θα μάθω να ΠΕΙΘΑΡΧΩ στο 100%, τότε θα είμαι καλός παίκτης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

baskont έγραψε

5) Ο αντίπαλος σου τώρα ήταν τυχερός. Προσωπικά δε νομίζω ότι πίστευε τόσο πολύ τα εννιάρια του. Το πιο πιθανό είναι να ήθελε να σε αναγκάσει να πας πάσο και να σου κλέψει τις 5.000. Το παθαίνουν αυτό μερικοί, όταν μαζέψουν έναν σεβαστό αριθμό chips, νομίζουν ότι μπορούν να κλέψουν τα πάντα. H υπέρμετρη αυτή επιθετικότητα του όμως είναι μια σημαντική πληροφορία, που άνετα μπορείς να εκμεταλευτείς σε μελλοντικά χέρια, όταν το φλοπ, το turn, ακόμα και το river θα σου δώσουν odds πιο ευνοικά, ή ακόμη και nuts!!! Θα ξέρεις ότι ο τύπος ρισκάρει και θα είσαι εκεί για να τον πετσοκόψεις! Θα ξέρεις ότι κλέβει, κανείς τόσο aggresive δεν προσπαθεί να κλέψει μόνο μια φορά! Με τέτοιο raise, πάνω από το μισό του stack του, o τύπος σίγουρα έγινε στόχος από τους καλούς παίκτες του τραπεζιού. Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να πήγε και πολύ μακρυά στο τουρνουά, γιατί αυτός σπρώχνει τα chips του εύκολα, όλοι από αυτόν θα ψάχνουν chips. Eκτός κι αν έκατσε στα αυγά του μετά...

Τι θα έκανα εγώ? Εκτός από FOLD, θα άνοιγα τα notes του και θα σημείωνα το γεγονός, για να το ξέρω και στα επόμενα τουρνουά!!! Η πληροφορία αυτή, σε συνδυασμό με το μέγεθος του stack του, είναι πιο σημαντική από τις ντάμες σου και τις 5.000 chips που θα έχανες... Και που το ξέρεις, σίγουρα θα ξαναπέφτατε μαζί, στο ίδιο τραπέζι παίζατε και οι θεοί του πόκερ τιμωρούν την υπερβολή! Το κακό είναι ότι... είναι υπναράδες, lol.

6)Δυστυχώς online δεν έχει πολύ χρόνο να ξεπεράσει κανείς το συναισθηματισμό του και να πειθαρχήσει στη λογική. Πρέπει να ενεργήσει σε 20-30 δευτερόλεπτα, δε φτάνει πάντα για να συγκρατηθεί κάποιος. Το πόκερ όμως είναι παιχνίδι λογικής και ΚΥΡΙΩΣ:

Π Ε Ι Θ Α Ρ Χ Ι Α Σ!!!!!!!!!

Εχω κάνει το λάθος σου αμέτρητες φορές. Οταν θα μάθω να ΠΕΙΘΑΡΧΩ στο 100%, τότε θα είμαι καλός παίκτης...

o filos baskont file akh exei apolyto dikio se ola osa grafei. ena ekanes ypomonh meta apo ligo tha ton madages prwtos stoxos einai h epeiviwsh sta toyrnoya.

epeleksa thn paragrafo 5 file bascont giati tairiazei apolyta sta apopsina ta dika moy.

kati tetoioi typoi einai xamenoi apo xeri den prokeitai na kerdisoyn pote ennow na doyn final table sta matia toys.

akoyste parakalw ti moy synevhsan apopse

paizw se poker.gr toyrnoya 5000$ stis 12 ta mesanykta

me eynohsan dyo partides kai vrethika grigora na exw 15000 stack sta prwta 5 lepta.

exw BB kai 22 sto xeri apo mesaia thesh diplasiazei kapoios to pot kai o diplanos toy to kanei 300 mpika kai exoyme flop 4 j 9 150 bet enas paikths dromo oloi ektos apo mena poy ekana call sto turn moy leei 750 call egw aki sto river exoyme 3 kai moy leei 3800 ekana me dyskolia call kai ti na dw kratage A2.

toy lew kala vlakas eisai h piges na klepseis?

moy apanta oti krataga to kalytero xarti ton A esy den tha xtipages moy leei:laugh:

deyteron stis 1 paizw sto pokerstasr $25000 gkaranti me 5$ bui-in exww pali BB=300 kai kratw:As :5s kanei rasise kapoios 1600 kai mpainw sto flop 234 mpasoynia bet egw 1600 call aytos turn 6 bet egw 3800 call aytos river 6 bet egw raise aytos all-in egw kai ti vlepw lete :7d :7h .

o paikths ekane diplo rebui kai ekane synxeia all-in kai eftase kapoia stigmh na exei 9000 chips egw eixa 54000 o typos exei BB egw AA kai kanw tetraplasio raise to pot htan 400-800 fold oloi mesa o kyrios me call .

flop A 9 2 kai moyleei 3200 fysika ekana call turn 8 kai leei all-in call egw kai moy grafei fish les kai to eixe grammeno apo wra fysika pige gia ypno

to anaferw gia na deiksw oti einai ths plakas paiktes sthn tyxh paizoyn oi pio polloi.

kai akoyw merikoys na lene oti oi aggloi kai oi scandinavoi einai kaloi paiktes aeroporoi einai

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

baskont έγραψε

5) Ο αντίπαλος σου τώρα ήταν τυχερός. Προσωπικά δε νομίζω ότι πίστευε τόσο πολύ τα εννιάρια του. Το πιο πιθανό είναι να ήθελε να σε αναγκάσει να πας πάσο και να σου κλέψει τις 5.000. Το παθαίνουν αυτό μερικοί, όταν μαζέψουν έναν σεβαστό αριθμό chips, νομίζουν ότι μπορούν να κλέψουν τα πάντα. H υπέρμετρη αυτή επιθετικότητα του όμως είναι μια σημαντική πληροφορία, που άνετα μπορείς να εκμεταλευτείς σε μελλοντικά χέρια, όταν το φλοπ, το turn, ακόμα και το river θα σου δώσουν odds πιο ευνοικά, ή ακόμη και nuts!!! Θα ξέρεις ότι ο τύπος ρισκάρει και θα είσαι εκεί για να τον πετσοκόψεις! Θα ξέρεις ότι κλέβει, κανείς τόσο aggresive δεν προσπαθεί να κλέψει μόνο μια φορά! Με τέτοιο raise, πάνω από το μισό του stack του, o τύπος σίγουρα έγινε στόχος από τους καλούς παίκτες του τραπεζιού. Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να πήγε και πολύ μακρυά στο τουρνουά, γιατί αυτός σπρώχνει τα chips του εύκολα, όλοι από αυτόν θα ψάχνουν chips. Eκτός κι αν έκατσε στα αυγά του μετά...

Τι θα έκανα εγώ? Εκτός από FOLD, θα άνοιγα τα notes του και θα σημείωνα το γεγονός, για να το ξέρω και στα επόμενα τουρνουά!!! Η πληροφορία αυτή, σε συνδυασμό με το μέγεθος του stack του, είναι πιο σημαντική από τις ντάμες σου και τις 5.000 chips που θα έχανες... Και που το ξέρεις, σίγουρα θα ξαναπέφτατε μαζί, στο ίδιο τραπέζι παίζατε και οι θεοί του πόκερ τιμωρούν την υπερβολή! Το κακό είναι ότι... είναι υπναράδες, lol.

6)Δυστυχώς online δεν έχει πολύ χρόνο να ξεπεράσει κανείς το συναισθηματισμό του και να πειθαρχήσει στη λογική. Πρέπει να ενεργήσει σε 20-30 δευτερόλεπτα, δε φτάνει πάντα για να συγκρατηθεί κάποιος. Το πόκερ όμως είναι παιχνίδι λογικής και ΚΥΡΙΩΣ:

Π Ε Ι Θ Α Ρ Χ Ι Α Σ!!!!!!!!!

Εχω κάνει το λάθος σου αμέτρητες φορές. Οταν θα μάθω να ΠΕΙΘΑΡΧΩ στο 100%, τότε θα είμαι καλός παίκτης...

o filos baskont file akh exei apolyto dikio se ola osa grafei. ean ekanes ypomonh meta apo ligo tha ton madages prwtos stoxos einai h epiviwsh sta toyrnoya.

epeleksa thn paragrafo 5 file bascont giati tairiazei apolyta sta apopsina ta dika moy.

kati tetoioi typoi einai xamenoi apo xeri den prokeitai na kerdisoyn pote ennow na doyn final table sta matia toys.

akoyste parakalw ti moy synevhsan apopse

paizw se poker.gr toyrnoya 5000$ stis 12 ta mesanykta

me eynohsan dyo partides kai vrethika grigora na exw 15000 stack sta prwta 5 lepta.

exw BB kai 22 sto xeri apo mesaia thesh diplasiazei kapoios to pot kai o diplanos toy to kanei 300 mpika kai exoyme flop 4 j 9 150 bet enas paikths dromo oloi ektos apo mena poy ekana call sto turn moy leei 750 call egw kai sto river exoyme 3 kai moy leei 3800 ekana me dyskolia call kai ti na dw kratage A2.

toy lew kala vlakas eisai h piges na klepseis?

moy apanta oti krataga to kalytero xarti ton A esy den tha xtipages moy leei:laugh:

deyteron stis 1 paizw sto pokerstasr $25000 gkaranti me 5$ bui-in exww pali BB=300 kai kratw:As :5s kanei rasise kapoios 1600 kai mpainw sto flop 234 mpasoynia bet egw 1600 call aytos turn 6 bet egw 3800 call aytos river 6 bet egw raise aytos all-in egw kai ti vlepw lete :7d :7h .

o paikths ekane diplo rebui kai ekane synxeia all-in kai eftase kapoia stigmh na exei 9000 chips egw eixa 54000 o typos exei BB egw AA kai kanw tetraplasio raise to pot htan 400-800 fold oloi mesa o kyrios me call .

flop A 9 2 kai moyleei 3200 fysika ekana call turn 8 kai leei all-in call egw kai moy grafei fish les kai to eixe grammeno apo wra fysika pige gia ypno

to anaferw gia na deiksw oti einai ths plakas paiktes sthn tyxh paizoyn oi pio polloi.

kai akoyw merikoys na lene oti oi aggloi kai oi scandinavoi einai kaloi paiktes aeroporoi einai

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για του λόγου το αληθές παραθέτω μερικά στατιστικά:

:Qd :Qh vs random: 80%-20%

vs :As :5s 66%-33% !!!!!!!!!!!! Μία στις 3 να χάσει

vs :Ks :5s 67%-32% !!!!!! Το ίδιο!

vs :9s :8s 78%-22%

vs :Kc :Jc 67%-32% Μία στις τρεις

vs :As :Qs 65%-34%

vs :Ks :Kc 18%-81%

vs :As :Ad 18%-81%

vs :Ks :5s vs :8c :9c 51%-28%-21%, Mία στις 2

To λάθος στο σκεπτικό που έχω υιοθετήσει (επείδη όπως δήλωσα είμαι υπερβολικά tight) είναι ότι ο αντίπαλος σου δεν μπορεί να έχει πάνω από ένα από τους παραπάνω συνδυασμούς, οπότε στους περισσότερους είσαι φαβορί. Προτιμώ να σκέφτομαι έτσι όμως όταν παίζω, προσπαθώ να βάλω δηλαδή στον υπολογισμό μου και την πιθανότητα να υπάρξουν κι άλλοι callers... Με κάνει πιο tight αυτός ο υπολογισμός και είναι μια μέθοδος που μου αρέσει. Θα δούμε αν αντέξει στο χρόνο, μέχρι στιγμής καλά.

Το κακό είναι ότι από το πολύ σφίξιμο μπορεί να χεστεί κανείς, χααααααααααααααααααααααααααααχαχαχαχαχα, καλημέρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

file baskont sou parathetw merika stoixeia gia na einai pio akrivhs i katastasi tou paixnidiou.

1)otan paizeis se tournoua einai kata ti gnwmi mou ka8ara 8ema filosofias to ti zitaei o ka8enas,p.x esi mporei na 8es mpeis sta xrimata,pou sti siggekrimeni periptwsi i teleftaia 8esi in the money epairne gyrw sta 30e.egw omws mporei na protimw otan mpw sta lefta na einai me kaliteres pi8anotites na ftasw teliko trapezi.

2)sigoura kanena preflop xeri den einai axasto,osoi paizoume poker ena sevasto diasthma to exoume san enan apo tous kyrioterous kanones,omws sti siggekrimeni periptwsi eimaste sto turn kai oi pi8anotites einai 89-11 kai oxi 80-20,ena pososto pou gia emena a3izei to risko.episis imoun sto button kai eida oti ipirxe mono enas caller sto siggekrimeno xeri.

3)to tournoua itan me rebuy,etsi ekeini ti stigmi to average itan gyrw stis 22000chips,

4)kai eixa apenanti mou ena loose antipalo o opoios eixe kanei 2 mplofes mesa se 10 lepta me apotelesma apo 85000chips kai tin 1h8esi sti katata3i pou eixe ekeini ti stigmi na pesei stis 53000

meta kai ta para[panw ta parapanw stoixeia perimenw to sxolio sou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

file baskont sou parathetw merika stoixeia gia na einai pio akrivhs i katastasi tou paixnidiou.

1)otan paizeis se tournoua einai kata ti gnwmi mou ka8ara 8ema filosofias to ti zitaei o ka8enas,p.x esi mporei na 8es mpeis sta xrimata,pou sti siggekrimeni periptwsi i teleftaia 8esi in the money epairne gyrw sta 30e.egw omws mporei na protimw otan mpw sta lefta na einai me kaliteres pi8anotites na ftasw teliko trapezi.

2)sigoura kanena preflop xeri den einai axasto,osoi paizoume poker ena sevasto diasthma to exoume san enan apo tous kyrioterous kanones,omws sti siggekrimeni periptwsi eimaste sto turn kai oi pi8anotites einai 89-11 kai oxi 80-20,ena pososto pou gia emena a3izei to risko.episis imoun sto button kai eida oti ipirxe mono enas caller sto siggekrimeno xeri.

3)to tournoua itan me rebuy,etsi ekeini ti stigmi to average itan gyrw stis 22000chips,

4)kai eixa apenanti mou ena loose antipalo o opoios eixe kanei 2 mplofes mesa se 10 lepta me apotelesma apo 85000chips kai tin 1h8esi sti katata3i pou eixe ekeini ti stigmi na pesei stis 53000

ta parapanw stoixeia me kanoun na pistevw oti nai men to paiximo mou den itan to kalitero,alla oxi kai entelws lana8asmeno!perimenw to sxolio sou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε vergitsi, είδα το χέρι και παρατήρησα κάποια πράγματα.

1ον. Ο αντίπαλος είναι under the gun, και μάλιστα ο πρώτος utg. Το raise του είναι 2 φορές το BB. Τώρα, κρίνοντας από το γεγονός ότι έχει κάνει 2 μπλόφες σε 10 λεπτά τις οποίες τις είδατε, εγώ θα υποψιαζόμουν πολύ από τέτοιο raise. Πρώτόν, γιατί είναι μικρό κι αν ήθελε να μπλοφάρει θα έκανε μεγαλύτερο raise και δεύτερον γιατί θα το σκεφτόταν πολύ να ξαναμπλοφάρει με δεδομένο ότι πιαστηκε 2 φορές. Άρα, κάτι θα έπρεπε να έχει. Είτε μικρό- μεσαίο pair, είτε άσσους κι ήθελε να τράβήξει έναν παίχτη μέσα (ενδεχομένως το ΒΒ) για παγίδα.

2ον. Εσύ από το button κάνεις ρελάνς 2.5 φορές το raise του κι αυτός σε κάνει απλά call. Άρα, τώρα τι εκτίμηση υπάρχει; 95% για να μην πώ 99%, έχει μικρό- μεσαίο pair. Ξέρεις, λοιπόν, ότι τον έχεις πριν το flop και τώρα παρακαλάς να μην πιάσει το τρικέ στο flop. 'Ελα όμως που το flop είναι μικρόμεσαίο. Εδώ μάλλον σε ζώνουν τα φίδια.

3ον. Ο αντίπαλος κάνει check, δηλαδή σε περιμένει. Εσύ κάνεις ένα σοβαρό bet, το οποίο μάλλον δείχνει αδυναμία. Εκείνος τώρα, έχει overpair και μικρή πιθανότητα για straight draw. Κάνει ρελάνς 4 φόρές το bet σου, το πιθανότερο- όπως έγραψε κι ο baskont- για να σου κλέψει τις 5000, έχοντας όμως πιθανότητες να σε πάρει σε turn και river. Εσύ, μπορεί να τον έχεις στο flop, αλλά του φανερώνεσαι ελαφρώς με αυτό το bet. Προσωπικά, είτε θα έκανα check, είτε θα πήγαινα ρέστα. Το bet των 5000 σε αυτό το pot των περίπου 14000 εκτιμώ ότι δεν είναι η καλύτερη κίνηση. Θα μου πεις τώρα, με το overpair του θα πήγαινε πάσο ή θα τα έβλεπε; Αυτό δεν θα το μάθουμε, αλλά τουλάχιστον δεν θα του έδινες το δικαίωμα να σου κάνει την ρελάνς.

4ον. Εάν έκανες check στο flop, σίγουρα θα έφτανες μέχρι το river είτε τζάμπα, είτε με πολύ χαμηλό κόστος, αφού το 9αρι του στο turn δεν θα το πόνταρε χοντρά, πιθανότατα να μην το πόνταρε καθόλου. Άρα, θά είχες ακόμα chips. Και με το 5αρι στο flop, τι θα γινότανε; α) Είτε θα πόνταρε χοντρά, για να σε πετάξει έξω, αλλά θα σου έκανε καλό. β) Θα έκανε checκ, και πιθανότατα κι εσυ, οπότε θα έχανες τις 6000 του pf reraise. γ)Θα έκανε μικρό bet, και θα είχες το δικαίωμα να πας ρέστα μπλοφάροντας στο 7. Τώρα, βέβαια, δε νομίζω ότι αυτή θα ήταν η καλύτερη κίνηση, καθώς πιθανότατα θα σε έκανε call, αλλά θα είχες κάπιοες πιθανότητες να τον πετάξεις έξω. Αλλά και πάλι, κάνοντας απλά call σε ένα μικρό bet, θα είχες και τα odds για να κάνεις call και δεν θα έχανες όλα τα chips σου για την συνέχεια του τουρνουά.

Καταλαβαίνω ότι το να τα γράφω τώρα, με καθαρό μυαλό και να τα αναλύω είναι κάτι πάρα πολύ δύσκολο για το online poker και την πίεση του χρόνου που υπάρχει. Αλλά πιστεύω ότι όταν μπορέσουμε να κάνουμε όλες αυτές τις αναλύσεις γρήγορα, τότε θα είμαστε κι από τους δυσκολότερους αντιπάλους ;) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ola ta chips mphkan sto flop opou o Vergitsis htan peripou 90% favorite:

Text results appended to pokerstove.txt

990 games 0.031 secs 31,935 games/sec

Board: 6c 8d 3h

Dead:

equity win tie pots won pots tied

Hand 0: 88.384% 88.38% 00.00% 875 0.00 { QdQh }

Hand 1: 11.616% 11.62% 00.00% 115 0.00 { 9h9s }

To na kaneis fold sto flop einai terastio lathos eidika me to sygkekrimeno antipalo. Sigoura kapoies fores tha deis AA/KK kai kapoio 88, an kai synthtws auta ta kanoun slowplay, alla sthn pleiopshfia twn periptwsewn tha eisai poly mprosta kai eidika giati to flop einai tetoio pou o antipalos sou perimenei na mh se exei xtyphsei kai epomenws tha kanei polles fores prospatheia na to klepsei.

O antipalos epaikse poly swsta s'ayto to paixnidi alla kai htan eksairetika tyxeros.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω νομιζω οτι παιχτηκε πολυ σωστα, απο τη στιγμη που το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις τα λεφτα μεσα με το καλυτερο φυλλο. Τα λεφτα πανε μεσα στο flop και μετα κανεις την προσευχη σου...

το blind structure στα online τουρνουα ειναι τοσο γρηγορο που νομιζω οτι δεν εχεις περιθωρια να αφηνεις τετοιες ευκαιριες. Για αυτο και τα θεωρω πολυ τζογαδορικα με τον παραγοντα τυχη να παιζει τεραστιο ρολο. Εξαλλου σκοπος ειναι να μαζεψεις chips για να πας για τη νικη και οχι για να μπεις στα λεφτα να παρεις τα ψιχουλα. Αν κανεις fold σε τετοια σημεια νομιζω ειναι λαθος, αν και φυσικα πολλες φορες θα δεις και ΑΑ/ΚΚ η καποια sets οπως λεει και ο holdemgr.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι στο συγκεκριμένο σημείο, με το χέρι του vergitsis ΘΕΛΕΙΣ να προσπαθήσει το κλέψιμο ο αντίπαλος και όχι να τον διώξεις με το ΑΙ στο flop. Παρ' όλο που κάποιες φορές θα χάνεις. Δηλαδή αν δεν θέλω να ΠΑΙΞΩ τα ρέστα μου (και όχι να τα χρησιμοποιήσω ως φόβητρο) με 90% πιθανότητες, πότε θα το θέλω? Εγώ θα έπαιζα όπως έπαιξε ο vergitsis, μάλλον όμως θα έκανα κάτι πιο δυνατό pre flop bet.

Από την άλλη κατανοώ απόλυτα τη λογική του baskont (εξ' άλλου περίπου αυτό έκανα στο Dortmund με τον AQ και με "μαλώσατε" όλοι και δίκιο είχατε:unsure: ). Αλλά τελικά, στα τουρνουά, είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί να παίξεις τέτοια χέρια επιθετικά (και να βασιστείς ότι η τύχη δεν θα σου γυρίσει την πλάτη) σε κάποιο σημείο, αλλά δυστυχώς δεν ξέρεις ποιο σημείο ήταν αυτό παρά μετά που σηκώνεσαι από το τραπέζι. Αν σε κάθε raise πετάς τα φύλλα σου, θα καταλήξεις να ματώνεις τα blinds και να παίζεις τσίμα - τσίμα για τα λεφτά. Βέβαια θα μπαίνεις συχνότερα στα λεφτά αλλά σχεδόν ποτέ δεν θα μπορείς να παίξεις για το παραπάνω (εκεί που είναι και οι μεγάλες διαφορές) αφου θα καταλήγεις σχεδόν πάντα πολύ short stacked.

Όσον αφορά στις αποφάσεις και ποιός τις παίρνει στο τραπέζι (αναφέρθηκε σε κάποιο post) πιστεύω ότι είναι πάντα καλύτερα να βάζεις τον αντίπαλό σου στο test παρά να μπαίνεις εσύ. Εκτός του ότι αποδεδειγμένα πάνω από το 50% των παικτών είναι (είμαστε) κακοί παίκτες (και άρα δεν παίρνουν (παίρνουμε) σωστές αποφάσεις, στο πόκερ αντίθετα από τη ζωή, αφεντικό δεν είναι αυτός που αποφασίζει, αλλά αυτός που ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ κάποιον να πάρει μια απόφαση με ελλιπείς πληροφορίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το έχω ξαναπεί τα τουρνουά θέλουν τύχη για να πας μπροστά. Κάποια στιγμή θα πρέπει να το κάνεις(all-in). Ασφαλώς και παιζεις καλά. Βάζεις τα chips μέσα και παρακαλάς να μην έχει ο αντιπαλός ΚΚ ή ΑΑ ή κάποιο set στο τραπέζι. .

Κερδίζεις? προχωράς και χωρίς μεγάλα λάθη μπαίνεις μάλλον στο τελικό τραπέζι. Χάνεις? ε αυτά έχει το poker και πας σπίτι αφου σου μένει η πίκρα για τον τρόπο που αποκλείστηκες.

Thats poker.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο συγκεκριμένο χέρι o vergitsis παίζει απέναντι σε αντίπαλο, ο οποίος έχει 2 φορές το stack του vergitsi. Λογικά, έπρεπε να τελειώσει το χέρι (ή να προσπαθήσει να το τελειώσει) παίζοντας τα ρέστα του στο flop. Ούτως ή άλλως, θα τα έβαζε εάν του τα ζητούσε, όπως κι έγινε. Ας τα έβαζε ο vergitsis, για να τον αποτρέψει να κυνηγήσει τα draws του. Θεωρώ ότι είναι σημαντική παράμετρος ότι έχει το διπλάσιο stack ο αντίπαλος στο τουρνουά. Εάν μιλούσαμε για cash game, τότε ναι, συμφωνώ ότι έπαιξε σωστά. Αυτό είναι προσωπική εκτίμηση βέβαια, απλά θεωρώ ότι στα τουρνουά παίζει σημαντικότερο ρόλο το stack size απ'ότι στα cash games.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vergitsi με average στις 22.000 και μπλοφαδόρο αντίπαλο ασανσέρ, το πράγμα αλλάζει. Φυσικά και δε μπορώ να χαρακτηρίσω το παίξιμο σου λάθος, όπως έκανα πριν που στο μυαλό μου είχα δεδομένα διαφορετικού stage (9.000 average) και μια σημαντική πληροφορία λιγότερη (loose aggressive opponent). Φυσικά και στο σημείο αυτό το να απομονώσεις τέτοιο stack απέναντι σου με τα συντριπτικά odds που σου δίνουν οι ντάμες (φαβορί στις περισσότερες των περιπτώσεων) σχεδόν επιβάλεται! Η δική μου φιλοσοφία όμως είναι διαφορετική και θα εξηγήσω πως και γιατί θα έπαιζα αυτό το χέρι διαφορετικά, χωρίς να υποστηρίζω ότι αυτή είναι η καλύτερη μέθοδος... Είναι αυτή όμως που μου ταιριάζει...

Πολλές φορές όταν πιάνω μεγάλο ζευγάρι σε τέτοιο σημείο των τουρνουά, λέω από μέσα μου "ΩΧ"! Κι αυτό γιατί τέτοιου είδους φύλλα ίσως θα με αναγκάσουν να σπρώξω το stack που με τόσο κόπο έχω μαζέψει. Tα bad beats με τέτοια χέρια γίνονται, κανείς λογικός παίκτης δε χάνει τόσο μεγάλο stack με 46 suited... Eίμαι υπερβολικά "τσιγκούνης" στα τουρνουά, σε βαθμό αηδίας... Τόσο επιθετικοί παίκτες συνήθως δεν εγκαταλείπουν αν δε δουν 5 φύλλα κάτω, αυτό το γνωρίζω εξ'αρχής. Αυτό λοιπόν που θα προσπαθήσω είναι να παίξω έτσι ώστε τα 5 φύλλα που θα δω, να μη με ματώσουν πάρα πολύ.

Δηλαδή στη συγκεκριμμένη περίπτωση: Θα έκανα call στo preflop bet 2400 που θα μου έβαζε και όχι raise. Τέτοιοι τύποι δε φεύγουν από το ποτ με ΤΙΠΟΤΑ, ας δούμε λοιπόν το φλοπ με το λιγότερο κόστος.

Το φλοπ δε βοηθά στην ουσία, για να μην πω ότι είναι ιδανικό για τον αντίπαλο. Εκεί που φοβόσουν μόνο άσσους και ρήγες, τώρα έχεις να φοβάσαι και τα μεσαία ζευγάρια. Επιπλέον δεν έπεσε ούτε άσσος, ούτε ρήγας, φύλλα φόβητρα για τέτοιους παίκτες με μεσαίο ζευγάρι, που θα κρατήσουν και τους δύο στο ποντάρισμα... Είναι δεδομένο λοιπόν ότι ο αντίπαλος θα ποντάρει, έχει overpair από το φλοπ. Πόσα θα ποντάρει όμως? Εσύ έχει κάνει απλό call preflop. Δύο πράγματα θα συμβούν. Ο τύπος ή θα κάνει ένα overbet, στο οποίο εγώ θα πάω πάσο, ή check raise, στο οποίο θα πάω πάσο αν είναι πολύ μεγάλο το raise, ή θα παίξει χαμηλά, και θα τον δω, μέχρι τέλους, αρκεί να μη διακινδυνεύσω μεγάλο μέρος από το stack μου. Σε οποιοδήποτε μεγάλο bet, θα πάω πάσο...

Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΩ. Θα περιμένω χέρια όπου το να φτάσω στο showdown δε θα μου στοιχίσει πολύ. Θα κυνηγήσω τα draws μου, αρκεί να μη χρειαστεί να σπρώξω πολλά. Αν έχω ΑΑ ΚΚ QQ, παράδοξο, αλλά εγώ κάνω slowplay και βλέπω τι γίνεται... Θα κρύβομαι στα καλά φύλλα μου, δε θεωρώ όμως πολύ καλό φύλλο ένα ζευγάρι της ντάμας. θα ψάξω κέντες, χρώμα, 2 ζευγάρια, σετ, χωρίς να πληρώσω πολλά. Τα αγαπημένα μου φύλλα σε τέτοια stages είναι τα suited connectors, ή τα χαμηλά pairs... Φύλλα που δε φαίνονται και μπορουν να πάρουν μεγάλα ποτς αν κάτσει. Φύλλα που μετά το φλοπ, τα πετάς εύκολα, χωρίς να έχεις πληρώσει πολλά... Θα ψάξω το φύλλο που θα με ανεβάσει στο average, λίγο πιο...underground...

Aν τα καταφέρω, θα επιτίθεμαι μόνο στα μικρά stacks, που δε θα με αποκλείσουν. Σε καμμία περίπτωση δε θα εμπλακώ με μεγάλο στακ, παρά μόνο πολύ αργά στο τουρνουά, εκεί που θα ψάξω τις πρώτες θέσεις...

Επαναλαμβάνω, αυτή είναι η φιλοσοφία η δική μου, που δεν ισχυρίζομαι ότι είναι η πιο σωστή. Το σίγουρο είναι ότι μου ταιριάζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...