Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Heads up me AJ


holdemgr

Recommended Posts

O antipalos einai arketa epithetikos opws tha eprepe se ena heads up paixnidi. Poly pio epithetikos prin to flop para meta to flop.

** Caspian [Hold 'em] (1.00|2.00 No Limit - Cash Game) Real Money

- Bj__aP sitting in seat 1 with $1041.67

- holdemgr sitting in seat 2 with $346.33 [Dealer]

holdemgr posted the small blind - $1.00

Bj__aP posted the big blind - $2.00

** Dealing card to holdemgr: :Ad :Jd

holdemgr raised - $10.00

Bj__aP raised - $37.00

holdemgr called - $37.00

** Dealing the flop: :As :3c :Qh

Bj__aP bet - $40.00

holdemgr called - $40.00

** Dealing the turn: :2h

Bj__aP bet - $154.00

Pontarei miso pot sto flop kai pot sto turn. Ti kanoume twra?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έλα ντε?????

:lol: :lol: :lol:

(οι ελλιπείς πληροφορίες που λέγαμε. Γενικά θα προτιμούσα να έχω τον αντίπαλο στη θέση του να προσπαθήσει να μαντέψει παρά να είμαι εγώ σε αυτήν).

Όσο επιθετικός και να είναι δεν μπορώ να φανταστώ να κάνει rr preflop με KQ, KJ και παρόμοια φύλλα.

ΑΚ, ΑQ, KK, AA σίγουρα, JJ έως μικρό pair, οριακά.

Μετά απ' όλα αυτά υπολογίζω χοντρικά ότι 65% χάνω στο σημείο αυτό και θα χρειαστώ φύλλο (που όμως να κάνει μόνο σε εμένα) στο river για να κερδίσω. Άρα ακόμα και αν ανοίξει Α δεν αυξάνω τα χέρια που κέρδιζα και πριν (= ουδέτερο φύλλο), ενώ αν ανοίξει J κερδίζω μόνο τον ΑΚ επιπλέον απ' ότι πριν.

Θα έκανα fold.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ νομίζω ότι είναι fold situation. Πιστεύω ότι έχει :Ah :Kh , ή AQ ανόμοια, ή :Ah :Jh (μιας και λες ότι είναι επιθετικός πριν το flop μπορεί να έκανε reraise με αυτό το φύλλο). Ακόμα μπορεί να παίζει και το ενδεχόμενο να έχει 33 (πάντα με την λογική ότι΄είναι επιθετικός). Για AA ή QQ, τον αποκλείω...Όπως και να έχει όμως, νομίζω ότι είναι για πάσο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είτε ποντάρεις εσύ είτε ο αντίπαλος πάντα σε κάθε παιχνίδια poker και οι δύο μπαίνουν στην λογική τώρα τι έχει αυτός? Τό θέμα είναι ποιος θα πάρει περισσότερες πληροφορίες απο τον άλλον.

Π.Χ.

το χέρι αυτό είναι λάθος παιγμένο 100% προχωράς στην παρτίδα χωρίς να έχεις καμμιά πληροφορία για τον αντιπαλό σου.

Που μπορείς να πάρεις την πληροφορία?

Στο φλόπ ποντάρει 40$. ϊσως έχει 1 με υψηλο kicker ισως και την Q πως θα το μάθουμε?

ωποσδήποτε raise.

Αν φάμε reraise ξέρουμε οτι παιζουμε απέναντι σε κάτι πολλή δυνατό. Εκεί πρέπει να πάρουμε την απο΄φαση εαν θα συνεχίσουμε ή οχι.

Εαν δεν εχει κατι πολύ δυνατό είναι πιθανόν ειτε να κάνει απλο call ελπίζοντας σε μπλόφα σου καθώς μάλλον έχει επαφή και ελπίζει είτε δεν έχει τίποτα και πετάει τα φύλλα του.

¨Οταν είχες την ευκαιρία να γίνεις το "αφεντικό" και να έχεις περισσότερες πληροφορίες δεν την χρησιμοποίησες.

Τώρα εδώ που έφτασε η παρτίδα τι να αποφασίσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To flop raise einai h xeiroterh kinhsh (me diafora) pou mporeis na kaneis kathws ton bohtas na paiksei swsta.

Na prosthesw oti prin to flop knotarizomastan poly gera kai to 3-bet tou polles fores einai tipota (px eixe kanei 3-bet me 75o) diaforetika to AJ tha to eixa petaksei.

Den einai omws kakos paikths kai otan to pot ginetai megalo kai einai ektos theshs den prokeitai na kanei polles fores kapoia kinhsh (kata th gnwmh mou toylaxisto)

An kanw call sto turn ousiastika paizw olo to stack mou kai h pithanothta na eimai apenanti se AK/AQ/QQ klp einai poly pio megalh ap'oti se 75 :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

διαφωνούμε ριζικά.

Εαν στο flop κάνεις reraise θα πάρεις πληροφορίες για το χαρτί του και βοηθάει εσένα να παιξεις σωστά. Μόλις πρόσεξα οτι το Bet του είναι ίσο με το preflop raise του. Αυτό εμένα μου λέει δύο πράγματα. 1ον ή οτι έχει κάτι πολύ δυνατό και θέλει να με πιάσει πελάτη ή οτι δεν έχει τίποτα και συνεχίζει το bet μηπως και σε πετάξει έξω. Πως θα μάθω τί έχει?

RAISE.

Εαν μου κάνει reraise τα πετάω και σταματάω εκεί ή δεν τον πιστεύω και συνεχίζω με all-in. Εαν κάνει απλό call παίζουν δύο ενδεχόμενα ή έχει καλό φύλλο και το παιζει slow σε αυτη την φάση μην με χάσει απο πελάτη καθώς με το raise μου έδωσα και εγώ την πληροφορία οτι έχω κάτι καλό επάνω μου έιτε δεν έχει τίποτα αλλα ελπίζει σε μπλόφα μου. Που θα το μάθω αυτό?

Στο turn εαν έχει καλό φύλλο θα σε πάει all-in γιατι ξέρει οτι και εσύ έχεις κάτι καλό και σου είναι πιο εύκολο να τον ακολουθήσεις, χάνοντας φυσικά. Εαν δεν έχει τίποτα ή μια απλή επαφή τότε ειτε θα κάνει τσεκ είτε ασθενικό bet.

Τώρα έχεις όλες τις πληροφορίες (αλλα πάντα ελλιπής καιώς ποτε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος) που σου χρειάζονται για να πάρεις την σωστή απόφαση.

Πάντως άσχετα με τον διαφορετικό τρόπο παιξίματος και προσέγγισης της κάθε παρτίδας αυτή είναι ΕΠΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ συζήτηση.

Thanks Holdem.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

Nai poly kalh syzhthsh. H diafwnia panta bohthaei. Gi auto:

Antonis έγραψε:

Μόλις πρόσεξα οτι το Bet του είναι ίσο με το preflop raise του. Αυτό εμένα μου λέει δύο πράγματα. 1ον ή οτι έχει κάτι πολύ δυνατό και θέλει να με πιάσει πελάτη ή οτι δεν έχει τίποτα και συνεχίζει το bet μηπως και σε πετάξει έξω. Πως θα μάθω τί έχει?

RAISE.

Symfwnw me to skeptiko alla oxi me thn ektelesh. Ara an kaneis raise tote tha ton boithiseis na paiksei swsta. Tha kanei fold me ola ta xeria pou kerdizoume JJ/Qx/mlpofes kai mallon KK/KQ enw tha synexisei me ta xeria pou mas kerdizoun kai MALISTA se ena megalo pot pou tha xoume ftiaksei me to raise mas.

Oi ksenoi to lene "way ahead-way behind" (dhl eite eisai ploy mprosta h poly pisw). To oti exoume thesh einai pleonekthma alla to basiko melhma einai na krathsoume to pot mikro.

To "raise gia plhroforia" einai ena lathos pou kanoun syxna oi arxarioi paiktes.

H plhroforia pou tha parw me to raise de tha einai kai toso akribhs kai tha mou exei kostisei poly akriba (afou tha bohthisw ton antipalo na paiksei swsta)

Nomizw oti hdh exw arketes plhrofories:

To preflop reraise tou einai dynato fyllo kai kammia fora mplofa alla spania Assos me tipota.

Kanei bet miso pot sto AQx flop kai kanw call enw mou exei kanei reraise preflop. Ara deixnw arketh dynamh. Kai meta erxetai kai kanei pot bet sto turn opou ousiastika me bazei all-in (an kanw call tha meinw me elaxista chips kai anagkastika tha kanw call opoiodhpote river).

Fysika kai den eimai apolyta sigouros gia to fold alla nomizw sto poker de xreiazetai na eisai 100% sigouros kai oute kai pote mporeis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι γιατί νομίζω οτι μάλλον σε πετάει έξω ενω είχες την δυνατότητα να κερδίσεις το ποτ χάνεις?

Εαν μάλιστα πιθανολογείς οτι δεν έχει Άσσο?

Ήδη μόνος σου λες οτι έχει μπλοφάρει αρκετές φορές pre-flop.

H plhroforia pou tha parw me to raise de tha einai kai toso akribhs kai tha mou exei kostisei poly akriba (afou tha bohthisw ton antipalo na paiksei swsta)

Σίγουρα ποτέ δεν ξέρεις εαν είναι ακριβής η πληροφορία που θα πάρεις. Εγω πάλι πιστευω οτι έχασες την ευκαρία να πάρεις το ποτ στο flop. Στην συνέχεια και με το pasiive game των ΑΑ που είχες του έδωσες την ευκαιρία ισως να μλποφάρει στο turn και να πάρει το ποτ.

Για να μην σου πώ οτι είμαι 100% βέβαιος οτι έτσι έγινε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βέβαια έχουν δίκιο κα΄ποιοι που στην "λένε" κατα καιρούς.Εισαι φοβερά αλαζονική άποψη.

Λές:

To "raise gia plhroforia" einai ena lathos pou kanoun syxna oi arxarioi paiktes.

Εγω πάλι πιστεύω οτι στην συγκεκριμένη παρτίδα την έπαιξες μάλλον σαν αρχάριος.B)

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει οτι σε υποτιμώ ή οτι δεν σέβομαι την αποψή σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βέβαια έχουν δίκιο κα΄ποιοι που στην "λένε" κατα καιρούς.Εισαι φοβερά αλαζονική άποψη.

Λές:

To "raise gia plhroforia" einai ena lathos pou kanoun syxna oi arxarioi paiktes.

Εγω πάλι πιστεύω οτι στην συγκεκριμένη παρτίδα την έπαιξες μάλλον σαν αρχάριος.B)

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει οτι σε υποτιμώ ή οτι δεν σέβομαι την αποψή σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

Den exw kammia prothesi na eimai alazonikos.Ki egw arxarios eimai gi auto kai prospathw na mathw apo kalyterous paiktes.

Auta einai apo ta 2 pio synithismena lathi pou kanoun oi ligotero empeiroi paiktes. Den einai dikh mou apopsh - einai kati pou legetai apo tous pio isxyrous paiktes:

1o lathos: raise gia plhroforia, otan h plhroforia kostizei para poly se sxesh me to kerdos pou tha apoferei kai otan h plhroforia den einai arketa aksiopisth

2o lathos: otan kanoume kapoio bet pou oute exei value (ta xeirotera xeria apo mas kanoun fold) alla oute kai einai apotelesmatiko sa mplofa (ta kalyrea xeria apo mas den kanoun fold)

Nomizw oti ginesai "alazonikos" otan les oti eisai 100% sigouros oti to fold mou einai lathos alla katanow oti htan antidrash sto diko mou sxolio pou sou fanhke alazoniko.

Sto turn loipon o antipalos me bazei sto dillhma na balw $270 gia na kerdisw synoliko pot $700 ara xreiazetai na parw to pot 370/700=39% fores gia na mh xasw xrhmata.

Dedomenou oti an eimai pisw den exw sxedon katholou outs (mono 3 outs otan kai mono exei AK) tha prepei na mplofarei poly konta sto 39% gia na kanw call.

Me bash thn ws twra drash kai ta fylla pou pesan katw kai to diavasma mou gia ton antipalo pistevw oti den mplofarei toso syxna.

Mporei kai na kanw lathos omws giauto kai kanw to post .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας υποθέσουμε οτι ο αντιπαλός σου έχει :Ah :8h

του κάνεις raise preflop και αυτός αισθάνεται οτι έχει καλύτερο χέρι απο εσένα και σου κάνει reraise για να στο επιβεβαιώσει και να έχεις τον φόβο του.

το flop ειναι ιδανικό για να ποντάρει και να δει την αντιδραση σου. Εσύ κάνεις απλά call οπότε μάλλον σκεφτεται δεν έχει καθόλου 1 ο holdem μάλλον Q-K στο turn έχει και άλλη κούπα οπότε επειδή φοβάται μην σου δώσει φτηνη κάρτα και πιάσεις και άλλο ζευ΄γαρι με την Q που πιθανολογεί οτι έχεις. Τώρα αυτός αισθάνεται οτι είναι σε θέση ισχύος απεναντι σου και σου ζητα τα ρέστα σου.

Εαν έχει πράγματι ένα τέτοιο χέρι η ερώτηση είναι τα πας τα ρέστα σου ναι ή οχι.

Ασφαλώς ναι

Εχεις 52% πιθανότητες να κερδίσεις.

20% για ισοπαλία

και 28% για ήττα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Opws eipa thewrw oti einai kalos paikths kai ara einai apithano na paizei A8s preflop kai postflop m'auton ton tropo. Sigoura omws yparxei h pithanotha na toy dinw perissoterh aksia ap'osh prepei alla s'auto to shmeio tou paixnidiou kai me bash tis ateleis plhrofories pou exw energw analoga

An argotera exw kalyteres plhrofories kai pistevw oti mporei na paiksei Ace rag m'ayton ton tropo tote anaprosarmozw to paixnidi mou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσύ ξέρεις καλύτερα απο εμένα που δεν παίζω heads up οτι πολλοί παίκτες και μάλλον όχι άδικα, οτι σε αυτο του είδους του παιχνιδιού, οποιοσδηποτε Α με ενα καλό kicker θεωρείται τεράστιο και το παίζουν ανάλογα. Φαντασου να έχει φλος draw επαφή με Α πως θα το παίξει και μάλιστα οταν εχει παρει λανθασμένα απο εσένα την πληροφορία οτι Α δεν έχεις με τίποτα.

Σωστό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

O antipalos einai arketa epithetikos opws tha eprepe se ena heads up paixnidi. Poly pio epithetikos prin to flop para meta to flop.

** Caspian [Hold 'em] (1.00|2.00 No Limit - Cash Game) Real Money

- Bj__aP sitting in seat 1 with $1041.67

- holdemgr sitting in seat 2 with $346.33 [Dealer]

holdemgr posted the small blind - $1.00

Bj__aP posted the big blind - $2.00

** Dealing card to holdemgr: :Ad :Jd

holdemgr raised - $10.00

Bj__aP raised - $37.00

holdemgr called - $37.00

** Dealing the flop: :As :3c :Qh

Bj__aP bet - $40.00

holdemgr called - $40.00

** Dealing the turn: :2h

Bj__aP bet - $154.00

Pontarei miso pot sto flop kai pot sto turn. Ti kanoume twra?

Πάμε να αναλύσουμε πάλι αυτό το χέρι γιατί θα τρελλαθώ. Οι σκέψεις που κάνω αφορούν μόνο Heads up και οχι τραπέζια 6 'η 10 ατόμων στα οποία 1-J εκτός θέσης είναι stadard fold ιδίως εαν υπάρχει και δυνατό raise sto τραπέζι.

Εχω κάνει raise 5 φορές το bb και η ψαρούκλα μου κάνει Reraise 3 φορές επάνω απο το raise μου. Θα ξανακοίταγα τα φύλλα μου.:Ad :Jd :laugh: Εχω ενα τεράστιο χέρι φίλε μου θα μπορούσα να σου κάνω εδω και άλλλο reraise αλλα αμα το κάνω σου μαρτυράω και το φύλλο μου Ας δούμε πρώτα και το flop. :As :3c :Qh

:laugh: :laugh: :laugh:

Απο τί χάνω? :As :Ah ή :3d :3s ή :Qs ::Qc , :Kc :Ac ,:Qc :Ac : :Qs :3s

:laugh: :laugh:

preflop μου έχει κάνει ένα ερασιτεχνικό reraise απέναντι στο τεράστιο χέρι μου :Ad :Jd και ΄τωρα είναι με την πλάτη στον τοιχο. ΄Πρέπει να μιλήσει πρώτος (η χειρότερη θέση στο ποκερ) και εμένα τα flop μου έχει χαρίσει ένα σχεδόν τέλειο φύλλο. Θα ήταν τελειότερο εαν στην θέση της :Qh ήταν :Js Αλλα μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

Τί μας κάνει? bet oddisey :) μισό flop και Bet 40$ σχεδόν ισο με το preflop reraise. μου έχει βάλει στην με΄ση του τραπεζιού 75$ και έχω κορυφαίο φύλλο :)

Πάμε να δούμε τι μπορεί να έχει.

Εκατοντάδες συνδιασμούς που τον κερδίζω 100% ή 95% Δεν έχει τίποτα kai με runner-runner :P με κερδίζει του δίνει π.χ :2h :2d και με κερδίζει με το :2s :5s που έχει επάνω του κ.λ.π.

τί άλλο :As με οποιοδήποτε άλλο kicker κάτω του :Jd ή έχει επαφή :Qd ή :3c

Οποιοδήποτε λοζέ στο ΄χερι μια τέλεια περίπτωση για μένα γιατί πιθανόν και να ακολουθήσει το all-in μου ΠΙθανότητες νίκης σε αυτή την περίπτωση 10% και 5% πρίν το river :laugh: :laugh: :laugh:

ΜΕ σκοτώνει στο turn ή στο river να σκάσει και το αλλο kicker ή και άλλη :Qs ή :3c και αν φτιάξει set. Ω!!!!!!! ελπίζω να μην είμαι τόσο άτυχος.

¨εχω δύο επιλογές ή να μετρήσω το φύλλο του κάνοντας reraise ελπίζοντας σε δικό του all-in κάτι που είναι και ο στόχος μου σε αυτή την παρτίδα. O holdem σε προηγούμενο post λέει οτι θέλει να κρατήσει το ποτ χαμήλά. Μπράβο holdem να κρατάς το ποτ χαμηλά ενω έχεις κορυφαίο φύλλο και να ανοίγεις αβεβαιες παρτίδες με 9-9 στο χέρι εκτός θέσης και με 5 Overcard!!!! να σε πετάνε εκτός παρτίδας απο την θέση που βρίσκεσαι!!:woohoo: :woohoo:

Παμε να διαβάσεουμε πα΄λι την παρτίδα προτού αποφασίσουμε Με σκοτώνουν μόνο 3-4 συνδιασμοί απο τους εκατοντάδες που έχει η τράπουλα!!!!! Ενω το :Ac :Kc έχω 3 outs να το νικήσω (ποσοστό πάνω απο το 5% του 9) ενω το :Qs :3s to κερδίσω και με οποιοδήποτα runner-runner p.x :2h :2s Πιθaνότητες με ΠΟσοστό κάτω του 1 τις χιλίοις. ο holdem επιλέγει να παιξει τέλεια το χέρι του οδηγεί στο turn τον αντίπαλο και δεν του εχει δώσει καμμία πληροφορία για το τεραστιο χέρι που κρατά και στέλνει τον turn ανυποψίαστο.

ο αντίπαλος μέτρησε το παγερό call μας ως αδυναμία του φύλλο μας ενω κρατάμε ΄ΤΕΡΑΣΤΙΟ χέρι. Έτσι μΑς έχει δώσει 35+40+ το βετ στο turn. :laugh: :laugh:

Μπράβο μαλάκα μου θα σκεφτόμουν. Εδω κλειδώνουμε την παρτίδα με all-in.

¨εχουν προστεθεί και κάποιοι άλλοι συνδιασμοί οπως χρώμα ή :2c :2d ή :Qs :2d ή :As :2s ΄κ.λ.π.αλλα εαν στάθηκε τυχερός thats poker.

Εαν σε αυτή την παρτίδα έχουμε σταθεί άτυχοι και έχουμε πέσει στο ποσοστό πιθανοτήτων που υπήρχουν να του έχει μοιράσει τα 3-4 κορυφαια φύλλα που πρωτοσκεφτήκαμε. Ε τι να κάνουμε αυτό το bad beat δεν μπορώ να το αποφύγω με τίποτα.

βασει board.

Ενω έχουμε μεγάλο ποσοστό πιθανοτητων (εκατοντάδες συνδιασμούς) να κερδίσζουμε την παρτίδα 100% :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Έχω πιθανότητες 1 τοις χιλίοις να χ'ανω απο κορυφαίο φύλλο :ohmy: :ohmy: :ohmy:

Σε πιθανό του fλος draw εχει 9 outs τα περισσότερα με οποιοδήποτε άλλο συνδιασμό :)

Ενω εγώ έχω 3 outs να ρίξω στο καναβάτσο ακόμη :Ac :Kc :P :P :P :P :P :P

Ενω μετά το all-in να παρακαλάω να τα δεί, ελπίζοντας οτι έχει επαφή, γιατί μάλλον τον σχίζω εαν δεν φανώ άτυχος στο river.

To pio πιθανό βάσει των συνδιασμών της τράπουλας είναι να δούμε fold δηλαδή στο χέρι δεν κρατούσε τίποτα.

Ρωτήστε οποιοδήποτε παίκτη ποκερ στον κόσμο εαν θα έκανε fold ενα τέτοι τεράστιο χέρι!!!!!!!!!

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Και μετά ρωτήστε τον εαν θα τράβαγε με .....μάλλον 5% πιθανότητες χαρτί στο river. :laugh: :laugh:

Κάπως έτσι έπαιζα και κόντεψα να χρεοκοπήσω.

nice play και στα δύο παιχνίδια holdem :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

O antipalos einai arketa epithetikos opws tha eprepe se ena heads up paixnidi. Poly pio epithetikos prin to flop para meta to flop.

** Caspian [Hold 'em] (1.00|2.00 No Limit - Cash Game) Real Money

- Bj__aP sitting in seat 1 with $1041.67

- holdemgr sitting in seat 2 with $346.33 [Dealer]

holdemgr posted the small blind - $1.00

Bj__aP posted the big blind - $2.00

** Dealing card to holdemgr: :Ad :Jd

holdemgr raised - $10.00

Bj__aP raised - $37.00

holdemgr called - $37.00

** Dealing the flop: :As :3c :Qh

Bj__aP bet - $40.00

holdemgr called - $40.00

** Dealing the turn: :2h

Bj__aP bet - $154.00

Pontarei miso pot sto flop kai pot sto turn. Ti kanoume twra?

Πάμε να αναλύσουμε πάλι αυτό το χέρι γιατί θα τρελλαθώ. Οι σκέψεις που κάνω αφορούν μόνο Heads up και οχι τραπέζια 6 'η 10 ατόμων στα οποία 1-J εκτός θέσης είναι stadard fold ιδίως εαν υπάρχει και δυνατό raise sto τραπέζι.

Εχω κάνει raise 5 φορές το bb και η ψαρούκλα μου κάνει Reraise 3 φορές επάνω απο το raise μου. Θα ξανακοίταγα τα φύλλα μου.:Ad :Jd :laugh: Εχω ενα τεράστιο χέρι φίλε μου θα μπορούσα να σου κάνω εδω και άλλλο reraise αλλα αμα το κάνω σου μαρτυράω και το φύλλο μου Ας δούμε πρώτα και το flop. :As :3c :Qh

:laugh: :laugh: :laugh:

Απο τί χάνω? :As :Ah ή :3d :3s ή :Qs ::Qc , :Kc :Ac ,:Qc :Ac : :Qs :3s ΠΟσοστό κάτω του 1 τις χιλίοις

:laugh: :laugh:

preflop μου έχει κάνει ένα ερασιτεχνικό reraise απέναντι στο τεράστιο χέρι μου :Ad :Jd και ΄τωρα είναι με την πλάτη στον τοιχο. ΄Πρέπει να μιλήσει πρώτος (η χειρότερη θέση στο ποκερ) και εμένα τα flop μου έχει χαρίσει ένα σχεδόν τέλειο φύλλο. Θα ήταν τελειότερο εαν στην θέση της :Qh ήταν :Js Αλλα μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

Τί μας κάνει? bet oddisey :) μισό flop και Bet 40$ σχεδόν ισο με το preflop reraise. μου έχει βάλει στην με΄ση του τραπεζιού 75$ και έχω κορυφαίο φύλλο :)

Πάμε να δούμε τι μπορεί να έχει.

Εκατοντάδες συνδιασμούς που τον κερδίζω 100% ή 95% Δεν έχει τίποτα kai με runner-runner :P με κερδίζει του δίνει π.χ :2h :2d και με κερδίζει με το :2s :5s που έχει επάνω του κ.λ.π.

τί άλλο :As με οποιοδήποτε άλλο kicker κάτω του :Jd ή έχει επαφή :Qd ή :3c

Οποιοδήποτε λοζέ στο ΄χερι μια τέλεια περίπτωση για μένα γιατί πιθανόν και να ακολουθήσει το all-in μου ΠΙθανότητες νίκης σε αυτή την περίπτωση 10% και 5% πρίν το river :laugh: :laugh: :laugh:

ΜΕ σκοτώνει στο turn ή στο river να σκάσει και το αλλο kicker ή και άλλη :Qs ή :3c και αν φτιάξει set. Ω!!!!!!! ελπίζω να μην είμαι τόσο άτυχος.

¨εχω δύο επιλογές ή να μετρήσω το φύλλο του κάνοντας reraise ελπίζοντας σε δικό του all-in κάτι που είναι και ο στόχος μου σε αυτή την παρτίδα. O holdem σε προηγούμενο post λέει οτι θέλει να κρατήσει το ποτ χαμήλά. Μπράβο holdem να κρατάς το ποτ χαμηλά ενω έχεις κορυφαίο φύλλο και να ανοίγεις αβεβαιες παρτίδες με 9-9 στο χέρι εκτός θέσης και με 5 Overcard!!!! να σε πετάνε εκτός παρτίδας απο την θέση που βρίσκεσαι!!:woohoo: :woohoo:

Παμε να διαβάσεουμε πα΄λι την παρτίδα προτού αποφασίσουμε Με σκοτώνουν μόνο 3-4 συνδιασμοί απο τους εκατοντάδες που έχει η τράπουλα!!!!! Ενω το :Ac :Kc έχω 3 outs να το νικήσω (ποσοστό πάνω απο το 5% του 9) ενω το :Qs :3s to κερδίσω και με οποιοδήποτα runner-runner p.x :2h :2s Πιθaνότητες με . ο holdem επιλέγει να παιξει τέλεια το χέρι του οδηγεί στο turn τον αντίπαλο και δεν του εχει δώσει καμμία πληροφορία για το τεραστιο χέρι που κρατά και τονστέλνει στο turn ανυποψίαστο.

ο αντίπαλος μέτρησε το παγερό call μας ως αδυναμία του φύλλο μας ενω κρατάμε ΄ΤΕΡΑΣΤΙΟ χέρι. Έτσι μΑς έχει δώσει 35+40+ το βετ στο turn. :laugh: :laugh:

Μπράβο μαλάκα μου θα σκεφτόμουν. Εδω κλειδώνουμε την παρτίδα με all-in.

¨εχουν προστεθεί και κάποιοι άλλοι συνδιασμοί οπως χρώμα ή :2c :2d ή :Qs :2d ή :As :2s ΄κ.λ.π.αλλα εαν στάθεί τυχερός thats poker.

Εαν σε αυτή την παρτίδα έχουμε εαν έχουμε σταθεί άτυχοι και έχουμε πέσει στο ποσοστό πιθανοτήτων που υπήρχουν να του έχει μοιράσει τα 3-4 κορυφαια φύλλα που πρωτοσκεφτήκαμε. Ε τι να κάνουμε αυτό το bad beat δεν μπορώ να το αποφύγω με τίποτα.

βασει board.

Ενω έχουμε μεγάλο ποσοστό πιθανοτητων (εκατοντάδες συνδιασμούς) να κερδίσζουμε την παρτίδα 100% :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Έχω πιθανότητες 1 τοις χιλίοις να χ'ανω απο κορυφαίο φύλλο :ohmy: :ohmy: :ohmy:

Σε πιθανό του fλος draw εχει 9 outs τα περισσότερα με οποιοδήποτε άλλο συνδιασμό :)

Ενω εγώ έχω 3 outs να ρίξω στο καναβάτσο ακόμη :Ac :Kc :P :P :P :P :P :P

Ενω μετά το all-in να παρακαλάω να τα δεί, ελπίζοντας οτι έχει επαφή, γιατί μάλλον τον σχίζω εαν δεν φανώ άτυχος στο river.

To pio πιθανό βάσει των συνδιασμών της τράπουλας είναι να δούμε fold δηλαδή στο χέρι δεν κρατούσε τίποτα.

Ρωτήστε οποιοδήποτε παίκτη ποκερ στον κόσμο εαν θα έκανε fold ενα τέτοι τεράστιο χέρι!!!!!!!!!

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Και μετά ρωτήστε τον εαν θα τράβαγε με .....μάλλον 5% πιθανότητες χαρτί στο river. :laugh: :laugh:

Κάπως έτσι έπαιζα και κόντεψα να χρεοκοπήσω.

nice play και στα δύο παιχνίδια holdem :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το fold είναι σαν να κρατάμε :As :Ac

στο flop έχουν πέσει

:8h :6h :Qd

και να κάνουμε fold sto bet του αντιπάλου μας επειδή παιζει μάλλον με :Ah Χ και υπαρχει πιθανότηατα να τρέξει στο τραπεζι :4h :Qh και χάσουμε? :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Και ας χάσουμε με αυτόν τον τρόπο πόσες φορές μπορεί να μας συμβεί? Δυστηχώς επειδή η τράπουλα δεν ξέρει τι μας είχε συμβεί και την προηγούμενη φορά μπορεί να μας το ξανακάνει συνεχόμενα. Ομως πρέπει να κάνουμε fold στο σημείο που είμαστε και βάσει flop? Εαν χάσουμε με αυτόν τον τρόπο είμαστε ψαρούκλες και ο αντίπαλος που πήγε all-in στο τεράστιο χέρι μας ήταν παικταράς?

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το fold είναι σαν να κρατάμε :As :Ac

στο flop έχουν πέσει

:8h :6h :Qd

και να κάνουμε fold sto bet του αντιπάλου μας επειδή παιζει μάλλον με :Ah Χ και υπαρχει πιθανότηατα να τρέξει στο τραπεζι :4h :Qh και χάσουμε? :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Και ας χάσουμε με αυτόν τον τρόπο πόσες φορές μπορεί να μας συμβεί? Δυστηχώς επειδή η τράπουλα δεν ξέρει τι μας είχε συμβεί και την προηγούμενη φορά μπορεί να μας το ξανακάνει συνεχόμενα. Ομως πρέπει να κάνουμε fold στο σημείο που είμαστε και βάσει flop? Εαν χάσουμε με αυτόν τον τρόπο είμαστε ψαρούκλες και ο αντίπαλος που πήγε all-in στο τεράστιο χέρι μας ήταν παικταράς?

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α εχθές το είδα κάποιος παίκτης κρατά :As :Ah

flop

:Ad :7d :8h

αλλ-ιν οι Α΄σσοι τον βλέπει ενας άλλος παίκτης που μετά δείχνει :2d :2c :laugh: :laugh: :laugh:

turn

:3d

river

:Jd

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H "analysh" sou den exei kai poly sxesh me to xeri pou epaiksa. Se reraised pots to AJ den einai nuts kai prepei na einai kaneis prosektikos

To mono pou kerdizoume einai mia bloffa h spania AT h kapoio Axs De nomizw oti polloi paiktes mlpofaroun edw (sto turn) giati den mporei na pistevei oti mporei na me kanei na paw passo me opoiodhpote asso.

Epishs exw barethei na sakouw oti eixa 5% me to 99. Sou eipa oti an eisai results oriented tha meineis adekaros kai de to lew me kakia h otidhpote.

H alhteia einai o typos (ap'to 99) de mou eipe pote ti eixe. Ton rwthsa 888? alla den apanthse

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ω!!!!!!!!

με έχεις επηρεάσει άσχημα

Εχω 10-10 απο μεσσαία θέση

Εχω κάνει απλό call και ο διπλανός μου raise 0,75 Apo to BB δέχομαι και άλλο reraise 3,75.

και άλλο λοζέ στο τραπέζι πιο δυνατό απο εμένα σκεφτομαι. Απλό call εγώ call και ο διπλανός μου.

floπ

:3c :5d :8h

bet to BB ίσο με το ποτ.

Σίγουρα ε΄χω απεναντί μου πολύ δυνατότερο ζευγάρι.

το ΄χερι πάνω απο το fold.

τελευταία στιγμή σκέφτομαι.

Και εαν είναι κανας holdem και παιζει έτσι τα 9-9 του?

ποσα θέλει ακόμα για τα ρέστα του? 5$ και πατάω reraise.

Μπράβο μαλάκα μου. Πάνω που είχες αποκτήσει ΠΕΙΘΑΡΧΕΙΑ και έκανες αυτόματο fold τέτοιες καταστάσεις τώρα Ακούς τον κάθε βλάκα και κάνεις reraise. Μου δέιχνει QQ

E!!!!!! είμαι μαλάκας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Teleutaia fora pou asxoloumai mazi sou. Nomiza oti eixes diathesh na matheis alla exeis mono diathesh na eisai to paidaki sto sxoleio pou koroidevei ta alla paidakia. Telos pantwn.

To 358 rainbow flop einai diaforetiko apo to flop pou ekana egw bet pot opws kai einai diaforetika ta stacks twn paiktwn. Epomenws h sykrish sou einai gia -allh mia fora - astoxh.

Epishs me to na epimeneis oti sto turn me to 99 hmoun 5% fanerwneis oti eisai anepidektos mathisews kai apla results oriented kai malista results pou ebgala ap'to myalo mou (de mou edeikse pote to fyllo tou)

Pes antio sto bankroll sou :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...