Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

99 se trapezi me 6 paiktes


holdemgr

Recommended Posts

ΜΕ ΑΑ στο χέρι δεν θα κάνεις fold αυτό είναι βέβαιο.

Μια και το είπες θα σου πω τι έχω παρατηρήσει.

Ο αντίπαλος ποντάρει και εσύ ακολουθείς. Στο river σου έρχεται το χρώμα που ψάχνεις. Εσύ κάνεις τσεκ οπως έκανες μεχρι τώρα γιατί σε οποιοδήποτε bet ο αντίπαλος πετάει τα φύλλα. Αυτός σκέφτεται οτι δεν το έκανες και ποντάρει με δύναμη. Εσύ τον περιμένεις και :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Ο holdem στην συγκεκριμένη παρτίδα δεν το χρησιμοποιει για να μπλοφάρει αλλα γιατι φοβάται. Εαν παιζεις με καλό παίκτη είναι βέβαιο οτι εαν κυνηγάει draw τότε θα πρέπει να παίξει τα ρεστα του -ενω το πονταρισμα του είναι σαν να παρακαλάει να το κάνεις εσυ!!- ή δεν το κάνει για να δεί και τελευταίο τσάμπα και εκει αναλαμβάνει δράση.

Το δύσκολο είναι να οδηγήσεις τον αντίπαλο σε all-in οταν στην πραγματικότητα θες να το κάνεις εσύ;)

Τι απόφαση σου είναι πιο εύκολη να πάρεις στο ποκερ?

Να πας ε΄συ all-in ή να δεις all-in του αντιπάλου σου?;) ;) ;) ;) Αυτό για συνέχεια απο προηγούμενη συζήτηση;) ;) ;)

Εαν δεν κάνω Λάθος ως καλό παίκτη τον έχει στις σημειώσεις ο holdem. Εαν κάνει κάτι τέτοιο τοτε θα πρέπει να αλλάξει τις σημειώσεις του για τον παίκτη αν και θα το πληρώσει ακριβά για να το μάθει.

Οπως τον περιγ΄ραφει δεν του μένει άλλη επιλογή απο το fold αλλιώς τότε τι της κρατάμε τις ρουφιάνες τις σημείωσεις?;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Odissei έγραψε:

poli theoria epese......

holdemgr......ti eixe re o gamim**** ?

Αυτό είναι το τελευταίο που ενδιαφέρει. Μιλάμε τι κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις πως τις αντιμετωπίζεις.

Συνήθως (9 στιςε 10 περιπτώσεις)κλαίς, Ενώ η μάνα του πάσου δεν έκλαψε ποτέ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

goingup έγραψε:

Γενικά το να λες ψέμματα στο τραπέζι το θεωρώ καλό πράγμα, αρκεί να είσαι καλός ψεύτης γιατί αλλιώς είναι πολύ επικίνδυνο.

Δεν ξέρω ακριβώς τι πρέπει να είσαι στο τραπέζει πάντως αυτό ΔΕΝ πρέπει να είσαι είναι...... μαρτυριάρης ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

antoni.... den exo oreksi na sou eksigo ti einai poker kai pios klaiei kai pianou mana ti einai......

pantos mono televtaio den einai auto alla.... telos panton.... ego leo ti gnomi mou....ego to vlepo etsi.... an to vlepei kapoios allios....evxaristos tha ton akouso..... felo aplos na do showdown gia na do an ektimisa kala to xeri tou antipalou.......apo kei kai pera.... pios kathetai sit out kai pianou mana klaiei..... apo prosopikes emperies to vriskeis re file......?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

ΜΕ ΑΑ στο χέρι δεν θα κάνεις fold αυτό είναι βέβαιο.

θα πρέπει να πειθαρχήσω και να κάνω fold. Αν δεν κάνω, τότε αυτό είναι λάθος, εκτός ίσως από την περίπτωση του να έχω τον :Ad στο χέρι.

Πάντως ωραία κουβέντα Αντώνη, νομίζω ότι αναπτύξαμε τα επιχειρήματά μας με τρόπο που και εμείς αλλά και όσοι το διαβάζουν κάτι κερδίσαμε.

Για να πάμε παρακάτω, αλλά μάλλον σε άλλο post δηλώνω ότι η αρχική μου θέση στο ερώτημα περι All In είναι ότι μου είναι σαφώς πιο εύκολο να ποντάρω All In παρά να ακολουθήσω τον αντίπαλο στο δικό του All In. Με μόνη εξαίρεση όταν έχω nuts, αλλά αυτός ο συνδυασμός είναι πολύ σπάνιος.

Αν συμφωνείς θα χαρώ, περισσότερο θα χαρώ αν διαφωνείς γιατί θα μας δοθεί η ευκαιρία για μια ακόμα όμορφη κουβέντα. ;)

Πάντως θα ήθελα από περιέργεια και μόνο να μάθω τι έγινε στο συγκεκριμένο χέρι, αν και πράγματι δεν παίζει κανένα ρόλο σε όσα είπαμε. Άντε βρε holdemgr, πες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αγαπημένη μου θέση είναι οπως ακριβώς είναι και ο αντίπαλος του holdem αυτή την στιγμή. Ας υποθέσουμε οτι είμαστε στην θέση του και έχουμε την Q Θέλουμε να πάμε all-in γιατι ξέρουμε οτι έχουμε τις πιθανότητες με το μέρος μας καθώς ο αντίπαλος μας έχει μαρτυρήσει το φύλλο του. Τι θα κάνουμε θα πάμε all-in? οχι βέβαια. Θ κάνουμε ένα δυνατό bet και σε περίπτσωση απλού call θα του παρουμε και άλλα. Πάμε στον αντίπαλο του holdem Αυτό μαλλον σκεφτεται αλλα δεν το κάνει αμέσως με κίνδυνο να βελτιωθεί το φύλλο του holdem 5%.Τωρα εαν σταθεί άτυχος θα είναι και αυτός ενας καλός παικτης που νικήθηκε απο το fish στο river. ΠΡαγματικά η πιο ευχάριστη στιγμή μου στο ποκερ είναι οταν οδηγώ το α΄ντίπαλο σε all-in οταν στην πραγματικότητα θέλω να το παώ εγώ. Μόλις το βλέπω φωνάζω

Σε ευχαριστώ φίλε μου το ιδιο ήθελα να κάνω και εγώ αλλα ντρεπόμουν να στο πώ.:P :P :P :P

9 στις 10 περιπτώσεις, αυτοί,κάνουν sit aout.

Μου προξενεί εντύπωση μονο και μόνο το γεγονός του oti θα τον συμβουλεύατε εαν είσαστε δίπλα του εκείνη την στιγμή να κάνει all-in ενω πρεπει να κάνει all-aout:laugh:

Αυτό βεβαίως που είναι ο κανόνας και άσχετα με την έκβαση της συγκεκριμένης παρτίδας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Η αγαπημένη μου θέση είναι οπως ακριβώς είναι και ο αντίπαλος του holdem αυτή την στιγμή. Ας υποθέσουμε οτι είμαστε στην θέση του και έχουμε την Q

Και αν δεν την έχει? Εγώ έδωσα 30% να την έχει και με αυτό έκανα τις πράξεις και βλέπω ότι μακροπρόθεσμα είμαι φαβορί. Αλλά ακόμα και 50-50 να είναι, πάλι δεν πρέπει να φύγω. Στη μία περίπτωση (που την έχει) χάνω 135$ και στην περίπτωση που δεν την έχει κερδίζω 290$ που είναι το pot εκείνη τη στιγμή (έστω ότι σε αυτή τη περίπτωση δε θα βάλει άλλα χρήματα). Σαν να παίζω κορώνα γράμματα και να πληρώνομαι περισσότερα απ' όσα πληρώνω.

Με αυτό το σκεπτικό, για να χάνω (μακροπρόθεσμα πρέπει να του δώσω 55% να έχει την Q.

Σκεπτόμενος πίσω το χέρι και πως το έπαιξε βγάζω συμπέρασμα πόσο πιθανό είναι να την έχει. Εγώ του έδωσα μόνο 30%, εσύ μπορεί να του δίνεις άλλο ποσοστό, αυτό είναι θέμα προσωπικής εκτίμησης και ως εκ τούτου υποκειμενικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mprabo re paidia poly kalh syzhtsh. Molis twra gyrisa kai eida ta post. Tha ta diabasw pio analytika kathws einai arketa kai endiaferonta.

To paiksimo tou antipalou prokalei anatrixila. Kanei 2 fores cold call preflop kai meta kanei aplo call otan pontarw full pot sto flop ektos theshs.

Nomizw oti einai apo tis pio dyskoles periptwseis sto nolimit na eisai ektos theshs me kalo fyllo kai antipalo na paizei m'ayto ton tropo.

Apenanti se isxyro antipalo eimai sxedon sigouros oti exei set alla o sygkekrimenos eipame oti einai metrios kai mporei na exei isws kai kapoio draw h slowplayed AA/KK (pou fysika mas pataei, apla shmeiwnw oti einai sto range tou)

Sto turn kanw check me prothesh na kanw fold se megalo bet. Na shmeiwsw oti kanw check kai me poly dyanto fyllo kapoies fores (oxi oles) me prothesh na paw all-in

Otan kanei bet miso pot me zwnoun ta fidia kai opws eimai etoimos na pathsw to fold me pianei to ellhniko "de g..tai" kai paw all-in (to call den exei ennoia edw)

H synexeia:

O antipalos kanei akariao call. To river peftei :9s

Argotera eipe oti eixe 888

Thanathforo river apo th Ladbrokes :)

Sobara omws nomizw oti an kai lathos htan oriako lathos me bash ta lefta pou htan hdh sto pot kai ta stacks.

Xreiazomaste 137/461= 30% equity gia to all-in kai de mporw na apokleisw gia to sykekrimeno paikth na exei 2 karo (einai arketa xalaros preflop) h 87/A8 klp

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mprabo re paidia poly kalh syzhtsh. Molis twra gyrisa kai eida ta post. Tha ta diabasw pio analytika kathws einai arketa kai endiaferonta.

To paiksimo tou antipalou prokalei anatrixila. Kanei 2 fores cold call preflop kai meta kanei aplo call otan pontarw full pot sto flop ektos theshs.

Nomizw oti einai apo tis pio dyskoles periptwseis sto nolimit na eisai ektos theshs me kalo fyllo kai antipalo na paizei m'ayto ton tropo.

Apenanti se isxyro antipalo eimai sxedon sigouros oti exei set alla o sygkekrimenos eipame oti einai metrios kai mporei na exei isws kai kapoio draw h slowplayed AA/KK (pou fysika mas pataei, apla shmeiwnw oti einai sto range tou)

Sto turn kanw check me prothesh na kanw fold se megalo bet. Na shmeiwsw oti kanw check kai me poly dyanto fyllo kapoies fores (oxi oles) me prothesh na paw all-in

Otan kanei bet miso pot me zwnoun ta fidia kai opws eimai etoimos na pathsw to fold me pianei to ellhniko "de g..tai" kai paw all-in (to call den exei ennoia edw)

H synexeia:

O antipalos kanei akariao call. To river peftei :9s

Argotera eipe oti eixe 888

Thanathforo river apo th Ladbrokes :)

Sobara omws nomizw oti an kai lathos htan oriako lathos me bash ta lefta pou htan hdh sto pot kai ta stacks.

Xreiazomaste 137/461= 30% equity gia to all-in kai de mporw na apokleisw gia to sykekrimeno paikth na exei 2 karo (einai arketa xalaros preflop) h 87/A8 klp

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου φαίνεται πραγματικά εξαιρετικά κακό το παίξιμό του αν πράγματι είχε 88 στο χέρι...

Καλά να πάθει που έχασε ...:laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nice call holdem.

κοιτάξτε παρόμοια περίπτωση.

Εχω :2h :2s πάλι με κυνηγάνε φαίνεται για καλό!!!

Είμαι μία θέση πριν απο τον delear και έχω κάνει απλο call το bb ποντάρει 2$ ολοι πάσο εγω call -δεν υπάρχει περίπτωση να έχω λοζέ στο χέρι και να μην δω το φλοπ σε cash game.- Εξάλλου με set σε τέτοια παιχνίδια και ιδίως εαν το flop παγιδευσει κάποιον επιθετικό αντίπαλο, του τα παίρνεις όλα.

Και φυσικά δεν κάνω ποτέ raise εκτός θέσης με ζευγος κάτω της Q η δικαιολογία να πάω με ένα αντίπαλο στο flop ειναι κουτή γιατί μπορεί να παιζεις ηδη με αλλο λοζέ στο τραπέζι πιο δυνατό απο σένα που έχει επιλέξει slow παιχνίδι. Στακ 48$ και ο αντίπαλος 38$

φλόπ

:Kc :2d :Qh

Τώρα μεγάλε μου τί έχεις? Εαν έχεις 1-Κ ευχαριστώ τον θεό. Εαν έχεις ΚΚ ή QQ δυστηχώς ακόμα και οι μεγαλύτεροι παικτες δεν μπορούν να αποφύγουν αυτό το bad beat. πότ 6,5$

bet o αντίπαλος 2,5$

οχι ρε γαμώτο μου δεν είμαι τυχερός να πάρω και άλλα χρήματα αυτός έχει λοζέ :Jh :Js :Ts :Th :9c :9d

Κρίμα!!!!!!!

τί κάνω τώρα?

Ας το ριψοκινδυνεύσω και ας δούμε και το turn (λάθος αλλα όχι 100%)

turn :6h

bet ο αντίπαλος 4,5$

Εγώ σκέφτομαι κοίτα μεγάλε ο δικός θεός σου λέει οτι θα σου έρθει στο river to χαρτί που ψάχνεις και επενδύεις και αλλα σε αυτή την παρτίδα. Ο δικός μου θεός όμως μου το έχει ήδη δώσει ;) και εαν θες να δούμε το river θα πρέπει να επενδύσεις σε αυτό αλλα 20$ που είναι το raise Μου.

Φυσικά με την κίνηση αυτή αυτός έχει δύο επιλογές είτε να κάνει fold έίτε να παιξει τα ρεστα του (ακόμη 10$ περίπου. Eαν είναι κακός παίκτης θα κάνει απλα call. Αλλλα είναι βέβαιο οτι θα βάλει και τα υπόλοιπα στο river ελπίζοντας σε μπλοφα μου :laugh: :laugh: :laugh:

Δυστηχώς κάνει fold και δεν του παίρνω όλα. Κάλυτερα κιόλας γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα έρθει το river.;)

Τώρα εαν έκανε all-in και του ερχόταν στο river το sετ που ζητουσε εγω θα ήμουν το ψάρι και αυτός ο παικταράς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nice call holdem.

κοιτάξτε παρόμοια περίπτωση.

Εχω :2h :2s πάλι με κυνηγάνε φαίνεται για καλό!!!

Είμαι μία θέση πριν απο τον delear και έχω κάνει απλο call το bb ποντάρει 2$ ολοι πάσο εγω call -δεν υπάρχει περίπτωση να έχω λοζέ στο χέρι και να μην δω το φλοπ σε cash game.- Εξάλλου με set σε τέτοια παιχνίδια και ιδίως εαν το flop παγιδευσει κάποιον επιθετικό αντίπαλο, του τα παίρνεις όλα.

Και φυσικά δεν κάνω ποτέ raise εκτός θέσης με ζευγος κάτω της Q η δικαιολογία να πάω με ένα αντίπαλο στο flop ειναι κουτή γιατί μπορεί να παιζεις ηδη με αλλο λοζέ στο τραπέζι πιο δυνατό απο σένα που έχει επιλέξει slow παιχνίδι. Στακ 48$ και ο αντίπαλος 38$

φλόπ

:Kc :2d :Qh

Τώρα μεγάλε μου τί έχεις? Εαν έχεις 1-Κ ευχαριστώ τον θεό. Εαν έχεις ΚΚ ή QQ δυστηχώς ακόμα και οι μεγαλύτεροι παικτες δεν μπορούν να αποφύγουν αυτό το bad beat. πότ 6,5$

bet o αντίπαλος 2,5$

οχι ρε γαμώτο μου δεν είμαι τυχερός να πάρω και άλλα χρήματα αυτός έχει λοζέ :Jh :Js :Ts :Th :9c :9d

Κρίμα!!!!!!!

τί κάνω τώρα?

Ας το ριψοκινδυνεύσω και ας δούμε και το turn (λάθος αλλα όχι 100%)

turn :6h

bet ο αντίπαλος 4,5$

Εγώ σκέφτομαι κοίτα μεγάλε ο δικός θεός σου λέει οτι θα σου έρθει στο river to χαρτί που ψάχνεις και επενδύεις και αλλα σε αυτή την παρτίδα. Ο δικός μου θεός όμως μου το έχει ήδη δώσει ;) και εαν θες να δούμε το river θα πρέπει να επενδύσεις σε αυτό αλλα 20$ που είναι το raise Μου.

Φυσικά με την κίνηση αυτή αυτός έχει δύο επιλογές είτε να κάνει fold έίτε να παιξει τα ρεστα του (ακόμη 10$ περίπου. Eαν είναι κακός παίκτης θα κάνει απλα call. Αλλλα είναι βέβαιο οτι θα βάλει και τα υπόλοιπα στο river ελπίζοντας σε μπλοφα μου :laugh: :laugh: :laugh:

Δυστηχώς κάνει fold και δεν του παίρνω όλα. Κάλυτερα κιόλας γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα έρθει το river.;)

Τώρα εαν έκανε all-in και του ερχόταν στο river το sετ που ζητουσε εγω θα ήμουν το ψάρι και αυτός ο παικταράς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

goingup έγραψε:

Μου φαίνεται πραγματικά εξαιρετικά κακό το παίξιμό του αν πράγματι είχε 88 στο χέρι...

Καλά να πάθει που έχασε ...:laugh: :laugh: :laugh:

και όμως κάνει το τέλειο παίξιμο για να οδηγήσει το holdem σε all-in αλλα ντρέπεται να του το πει.;)

Τώρα οτι στάθηκε άτυχος στο river καλό για τον holdem κακό για αυτόν αλλα το έπαιξε οσο καλύτερα μπορούσε για να μην πώ τελεια. Η ατυχία είναι και αυτή μέρος του παιχνιδιού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Και φυσικά δεν κάνω ποτέ raise εκτός θέσης με ζευγος κάτω της Q η δικαιολογία να πάω με ένα αντίπαλο στο flop ειναι κουτή γιατί μπορεί να παιζεις ηδη με αλλο λοζέ στο τραπέζι πιο δυνατό απο σένα που έχει επιλέξει slow παιχνίδι.

Χμμμ, δεν είναι τόσο κουτό αυτό το παίξιμο. Αντίθετα σε random φύλλα του αντιπάλου (που σαν τέτοια πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έχει)είναι μάλλον προαπαιτούμενο.

Για του λόγου το αληθές ας δούμε λίγο τα στατιστικά και πως διαμορφώνονται:

Φύλλα στο χέρι: QQ

Με 1 αντίπαλο έχεις 79,6% να κερδίσεις

Με 2 αντιπάλους, 64,5%

Με 3 αντιπάλους, 53,2%

Με 4 αντιπάλους, 44,5%

Με 9 αντιπάλους, 21,9%

Ακόμα και με ΑΑ στο χέρι:

Με 1 αντίπαλο έχεις 84,9% να κερδίσεις

Με 2 αντιπάλους, 73,2%

Με 3 αντιπάλους, 63,6%

Με 4 αντιπάλους, 55,7%

Με 9 αντιπάλους, 30,9%

Στα μικρά ζευγάρια η διαφορές είναι ακόμα πιο μεγάλες.

Φύλλα στο χέρι: 33

Με 1 αντίπαλο έχεις 52,8% να κερδίσεις

Με 2 αντιπάλους, 33,2%

Με 3 αντιπάλους, 23,7%

Με 4 αντιπάλους, 18,8%

Με 9 αντιπάλους, 11,8%

Εδώ, με το που μπαίνει και 2ος αντίπαλος στο pot, γίνεσαι αμέσως underdog ενώ αν έχεις απομονώσει έναν, είσαι μικρό φαβορί. Γνωρίζοντας αυτές τις πιθανότητες μπορεί κανείς σε κάθε χέρι να διαλέξει τη στρατηγική που θα ακολουθήσει. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει ΠΑΝΤΑ να κάνεις raise μεγάλο ώστε να απομονώσεις κάποιον, υπάρχει και η τακτική του να δω το flop φτηνά και αν μου κάνει συνεχίζω για μεγάλο pot, απλά να ξέρω τι κίνδυνο αναλαμβάνω κάθε φορά ώστε να παίξω ανάλογα.

Γενικά το Hold 'em, αντίθετα με το Omaha, αλλά και με τη πιο γνωστή μας πόκα ΔΕΝ είναι nuts game. Είναι ένα παιχνίδι στο οποίο πρέπει να κάνεις maximize τις πιθανότητές σου να κερδίσεις σε κάθε χέρι. Και το εργαλείο του παίκτη γι' αυτό δεν είναι τα φύλλα του σχεδόν καθόλου. Είναι η θέση του στο τραπέζι, το stack του και τα χτυπήματά του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω όλους τους συμμέτεχοντες στην συζήτηση. Αυτη είναι Επικοδομητική συζήτηση και οι έχων ανοικτά τα ώτα, εχουν να κερδίσουν απο αυτή. Για του υπολοίπους ας συνεχίσουν να παιζουν οπως παιζουν και μετα θα τους φταείει ή τυχη ή τα "στημένα" site

Πολλά απο αυτά που λέμε εδώ τα συναντας σχεδόν κάθε μερα στο online ποκερ και οταν τα εχεις αναλύσει εισαι προετοιμασμενος για το πως θα αντιδράσεις. Αποτέλεσμα? λίγο πάνω απο 350$ Σ/Κ.

Θα απαντήσω στο post σου goinup απλά επειδή είμαι λίγο πιεσμένος τώρα θα το κάνω αργότερα.

Είπα απο λαθος θέση δεν ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε raise σε ζευγη κάτω της Q.

Θα στο τεκμηριώσω με χαρακτηριστικό παράδειγμα.

ΓΙα άλλη μια φορα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠο πρώτες θέσεις είπα ΠΟΤΕ

αντιθετα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ NA TO κάνεις αυτό απο τελευταιες ΄θέσεις που θα εχεις και τελευταίος τον λόγο μετα το flop.

Προσωπικά εγώ δεν παίζω δυνατά ουτε τους ΑΑ απο πρώτες θέσεις κάνω απλά call και περιμένω. Προτού ξεκινήστε να γράφετε διάφορα. Αφ΄΄ηστε με να σας πω δύο χαρακτηριστικά παραδείγματα που στο ένα κέρδισα 86$ ποτ και στο άλλο έχασα 0,25 sents :laugh: και τα δύο με ΑΑ στην θεση UTG.

Αλλά αυτό αργότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Se 6-handed trapezi epiballetai na kaneis raise me 99 apo ta blinds enantion 2 limpers. Diaforetika meta to flop paizeis to 99 sou mono gia na kaneis set, eisai ektos theshs kai enantia se paiktes pou mporei na exoun otidhpote kai mallon de tha se plhrwsoun an kaneis to set.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι στην θέση utg και εχω στο χέρι :Ah :Ad Σκέφτομαι ότι εάν ποντάρω θα τους μαρτυρήσω το φύλλο μου. Εξάλλου παιζω σε τραπέζι 10 ατόμων ποτ λιμιτ και το ανώτερο bet από αυτή την θέση είναι 1$. Στο τραπέζι μου υπαρχουν 4-5 παικτες που καλούν οποιοδήποτε χέρι και από οποιαδήποτε θέση και φυσικα με οποιοδήποτε φύλλο. Ιδιώς η ψαρούκλα που κάθεται δίπλα μου εχει ήδη χάσει 75$ και ποντάρει από όλες τις θέσεις με 1 και οποιοδήποτε kicker!!!!!!!! ¨ηδη εχει μείνει αρκετά πάνω από το φύλλο του και σκέπτεται…. Να το πρώτο θύμα σκέπτομαι. Δυστυχώς παρότι είδαν το φλόπ 7 παίκτες δεν έκανε raise κανένας!!!!!

Φλόπ

:7s :6s :Js

Ήδη το sb ποντάρει 0,85 σέντς lol άμεσο fold και πάω στο δίπλα τραπέζι που έχω set με τα 4 άρια μου και flop :4d :As :9h bet o αντίπαλος call εγώ. Στο Τurn :8d O αντίπαλός μου έχει απαντήσει το raise που έκανα sto βετ του με all-in και μου ζητάει να κάνω call και πάμε μεχρι το τέρμα. Μάλλον είμαι νικήτή 100% ζεύγος από ΑΑ δεν έχει σκέφταμαι Ποτ εάν κάνω call 46$. Ειπώθηκε ότι υπάρχουν λίγα nuts στο ποκερ. Αντιθέτως υπάρχουν πολλά εάν ξέρεις ή έχεις υποψιαστει το φύλλο του αντιπάλου σου:laugh::laugh: Στην συγκεκριμένη παρτίδα ξέρω ότι Ειμαι 100% νικτητής Αφού Tσιμπάω τα 46$ ο αντίπαλος έπαιζε με :Ah :Td :laugh: γυρνάω το μάτι μου στην παρτίδα που είχα τους :Ah :Ad το ποτ έχει φτάσει 36$ είναι στο river και 4 παίκτες είναι all-in!!!!!!!!!! Νικητής? Ή ψαρούκλα που καθόταν δίπλα μου και έιχε στο χέρι :2s :As . Α γι αυτό σκεφτόταν είχε:2s :As !!!!!!!! Ξανακοίταξε το τραπέζι θυμήθηκε τις σφαλιάρες που έχει φάει από άλλους Α με δυνατότερο kickerκαι το ξανασκέφτηκε.εΥΤΥΧΏς ΓΙΑ ΜΈΝΑ ωχ μαμά μου τι πήγα να πάθω. Λίγες παρτίδες του τσίμπησα 25$ από αυτά.

Μερική ώρα αργότερα σε άλλο τραπέζι πάλι :Ac :Ad το στακ μου περίπου 20$ πάλι στην utg, Αει γαμήσου σκέφτομαι δώστο μια φορά καλά σήμερα.

Ξανά απλό call fold fold fold έλα ρε πούστη μου λέω τι γίνεται σήμερα μαζί με τους ΑΑ δεν μοιράζει και τίποτα άλλο καλό σήμερα? Ο παίκτης που είναι τρίτος από το τέλος κάνει call και ο πρίν τον dealer 1,75 bingo!!!!!! φωνάζω εγώ άμεσο call από τον dealer έτσι βρίσκομαι εγώ με ποτ ήδη 5$ και τους ΑΑ και εάν θα πρέπει να συνεχίσω αφού αρχικά έχω ποντάρει 0,25 :laugh: :laugh: reraise στα 5$ για να δείξω ότι έχω κάτι δυνατό αλλα όχι τόσο δυνατό ώστε να τραβήξω το κουμπί στο τέρμα.;) Ξανακρύβω το χέρι μου. Ο Τρίτος πριν από το τέλος κάνει άμεσο call με στακ 4,5$ και είναι all-in καλά άστον αυτόν οι απέναντι τι θα κάνουν σκέφτομαι εγώ. Πιθανόν ο παίκτης από την θέση dealer(εκπληκτικός παίκτης) με στακ 45$ να έχει 1-Κ ή και κάποιο μεγάλο ζευγάρι να δεί το φλόπ και να αποφασίσει τι θα κάνει οπότε αμα έχει τέτοιο ζευγα΄ρι δεν φεύγει με τίποτα θα κάνει call εάν έχει 1-Κ υπάρχει και η πιθανότητα να τον πασσάρει μια ολόσωστη κίνηση που δεν κάνει κανένας σας ή να παιζει έτσι γιατι έχει καταλάβει ότι υπάρχει και άλλο λοζέ στο τραπέζι και δεν ξέρει εάν το δικό του είναι το δυνατότερο. καθώς είναι σίγουρος ο διπλανός του έχει σίγουρα λοζέ με τον τρόπο που ποντάρει. ο παικτης που βρίσκεται μία θέση πρίν από αυτόν κάνει το τρομερό λάθος να μου κάνει reraise στα 9$ γιατί πιστέυει ότι έχω 1-Q ή 1-Κ. Ο dealer κάνει αυτόματο call. ¨τωρα μάγκες μου? Ήμουνα στην χειρότερη θέση και με το παίξιμο μου έχω βρεθεί στην καλύτερη να αποφασίσω εάν θα φοβηθώ και θα κάνω fold στο raise του ή θα πάω τα ρέστα μου? :laugh: φυσικά τα βλέπουν και οι δύο Σας λέω τα φύλλα τους πριν σας πω την συνέχεια του board το μικρό στακ :3s :3d το παικτης πρίν το dealer και έκανε τα λάθη preflop :Jh :Jc και ο dealer :Qs :Qd

φλόπ

:3c :9c :9d

Turn

:9s

River

:5s

Μεχρι να ανοίξουν τα φύλλα μας ο παίκτης με τους JJ γράφει στο chat ψάρια. Ακόμα πίστευε ότι νικούσε και οτι επαιξα έτσι 1-Κ :laugh: και ο άλλος 1-Q. :laugh:

Ο παικτης από την θέση του dealer μου γράφει np AA Θα το θυμάμαι, Αν και το είχα καταλάβει όταν έκανες raise και όχι απλό call μου λέει. Ασφαλώς και το έχει καταλάβει γιαυτο και τον εχω στην κατηγορία των καλών αλλα η ψαρούκλα μυρωδιά δεν είχε πάρει.

Λίγο αργότερα είμαι στην θέση του dealer και έχω στο χέρι :Ad :Kd φοβερό χέρι με προοπτικές αλλα τίποτα το σπουδαίο εάν δεν βρεις επαφή με το flop.

Ο παίκτης που βρίσκεται UTG έχει ήδη ποντάρει 1$ Εγώ γελάω ίσως είναι ή Τρίτη φορά που δώ 1-1 στην θέση utg μόνο που αυτή την φορά δεν τον έχω εγώ. Επίσης ολοι πήγαν πασο καθώς ο παικτης το έιχε δηλώσει εχω κάτι δυνατό. Εγώ υποψιασμένος και ξέρω ότι αυτός πετάει από την χαρά του και μάλλον έχει ΑΑ ή ΑΚ τίποτα λιγότερο κάνω απλό call. O SB πασο και το BB ένας φοβερός παίκτης απλό call.

Φλοπ

:3d :As :3s Ο bb ντούκου ο utg ντούκου. Επ τι γίνεται εδώ?

Ξαναδιαβάζω την παρτίδα ο UTG πονταρει 1$ εγω call o bb call.

Lolololololololol

Εχει ποντάρει δυνατά από την θέση utg και στο φλοπ ντόυκου. Βετ odissei δεν είδαμε οπότε? Τι άλλο έγραφαν τα παιδιά στο chat? Όταν έχουν τους ΑΑ θα έκαναν ντόυκου. Lololololololo ο τύπος έχει ΑΑ και θέλω να το μάθω και να φτασω μεχρι το river και να το μάθω χωρίς απώλειες. Lolololololol και ενώ σκέφτομαι αυτά τελείωνει ο χρόνος μου ντούκου.

Turn :4d ντόυκου utg ντούκου. Για να μην μου στοιχίσει και πολλά το river ας του ποντάρω εδώ 0,50 σκέπτομαι ένα πεθαμένο κτύπημα που σε κάθε reraise πάει πάσο ο bb πάσο (είμαι βέβαιος ότι έιχε ΚΚ και ρωτώντας τον αργότερα μου το επιβεβαίωσε). Ο utg call

River ::9d

Utg ντούκου εγώ ντούκου. Κόστος 1,50 σε μία χαμένη παρτίδα από χέρι ο utg κερδίζει το ποτ 4,5$ με φούλ του Α με τριάρια. Ο Αντώνης πάει πασο

1. Είμαι βέβαιος ότι πολλοί από εσας το χέρι μου θα το παίζατε διαφορετικά και θα χάνατε το στακ σας

2. Ο παίκτης στην θέση utg θα αισθάνεται άτυχος που δεν είχε κάποιος παικτης 1-Κ να το χρυσοπληρώσει το φουλ είναι ατυχος αυτός έχει πληρώσει 10δες τέτοια φουλ και τώρα που του έτυχε αυτού του Α κανείς άλλος στο τραπέζι δεν έιχε τίποτα!!!!!!!!!!!!!!

άτυχος ή μαρτυριάρης και κακός παίκτης?

Στο επόμενο ποστ με βάση αυτές τις παρτίδες θα πάμε να ξαναδιαβάσουμε και να αναλύσουμε την παρτίδα heads-up :Ad :Jd του holdem, που κάνει fold ένα τεράστιο χέρι το οποίο με βάσει τα φύλλα που είχαν πέσει στο τραπέζι είχε από 68 εως και 100% πιθανότητες να κερδίζει ενώ είχε και μια πιθανότητα της τάξεως του 1 τοις χιλίοις να χάνει 100% (μόνο πέντε συνδυασμοί το επέτρεπαν αυτό)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ενώ αντίθετα κάνει all-in σε ένα χέρι που έχει πιθανότητες 5% και του το χαρίζει το river την νίκη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά αυτο το είδους παιξιμο ΑΑ το είδα σε μία παρτίδα HSP και το είπα να το εφαρμοσω. Αν το ξαναβρώ θα στο στείλω.

Σε μία παρτίδα που μπαίνουν 7 παίκτες ο utg παίκτης με τους άσσους αυτόματα κάνει fold με το που ποντάρει 3.000$ ο bb. Ακουσε το αναλυτή πως θαυμαζει το παιξιμό του και τι λέει. ¨ηδη στο τραπέζι υπάρχει ενα σετ απο 4άρια 2 ζευγη και draw χρώμα και str.:laugh: :laugh:

Εσυ να κάνει fold χέρια 1-J οταν σε head-up παιχνίδια μονο 5 συνδιασμοί σε σκοτώνουν. Ασφαλώς και εαν σου τυχei κάτι τέτοιο σε ένα παιχνίδι δυστηχώς δεν μπορέις να το αποφύγεις. Σηκώνεσαι απο το τραπέζι και λες οτι στάθηκες άτυχος. Μου έτυχε το 1τοις χιλίοις τι να κάνουμε. Σίγουρα 1-10 φορές κάποιο river θα με σκοτώνει.............. αλλα τις υπόλοιπες φορες:)

γραψε βιβλίο Nine on the river........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

O antipalos einai metrios paikths. Oute poly sfiktos oute poly xalaros - oute poly epithetikos, oute poly pathitikos.

** Descartes [Hold 'em] (1.00|2.00 No Limit - Cash Game) Real Money

- kixs sitting in seat 1 with $414.78

- beakyp sitting in seat 2 with $310.30

- _braddel_ sitting in seat 3 with $141.50

- Loly sitting in seat 4 with $369.11

- Rockerottem sitting in seat 5 with $105.40 [Dealer]

- holdemgr sitting in seat 6 with $218.50

holdemgr posted the small blind - $1.00

kixs posted the big blind - $2.00

** Dealing card to holdemgr: :9c :9d

beakyp folded

_braddel_ raised - $4.00

Loly called - $4.00

Rockerottem folded

holdemgr raised - $20.00

kixs folded

_braddel_ called - $20.00

Loly called - $20.00

** Dealing the flop: :4d :8d :5c

holdemgr bet - $62.00

_braddel_ folded

Loly called - $62.00

** Dealing the turn: :Qc

holdemgr checked

Loly bet - $93.00

Ti kanoume twra loipon? Mas exoun meinei $137.5 kai to pot meta to bet einai $ 279

To preflop play tou me kanei na pisteuw oti exei small PP i suited connectors. Einai pithano apo tin stigmi pou les oti einai metrios na exei Axs kai epidi eide action mpike kai autos.

Sto flop pontareis yperbolika polla $ , parola auta to oti efyge o initial raiser einai kalo. To cold call den mas dinei polles plirofories alla tha doume tin antidrasi tou sto turn.

To turn den einai oso kako fenete gia sena giati den symplirwnei oute straight oute flush draw. An den pontares toso poly sto flop tha mporouses na xana pontareis twra alla to pot exei idi xefigei analogika me to ti kratas.

To check den mou aresei giati einai san na paratas to xeri sou. Einai poly pithano na thelei na se travixei kai gi auto pontarei 1/2 pot.

Edw den mporw na pw kati giati den exw to feel tou trapeziou, pantws einai poly ypopto to bet tou kai sxedon fwnazei oti nikaei AA auti tin stigmi..

To feel pou exeis gia to trapezi kai to read sou tha sou dwsoun tin apantisti , pantws den yparxei call se auto to shmeio.

ps. den diavasa kanena allo sxolio kai den xerw tin exeli3ei tou xeriou. too big thread for me :P

take care all

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To preflop play tou me kanei na pisteuw oti exei small PP i suited connectors. Einai pithano apo tin stigmi pou les oti einai metrios na exei Axs kai epidi eide action mpike kai autos.

Sto flop pontareis yperbolika polla $ , parola auta to oti efyge o initial raiser einai kalo. To cold call den mas dinei polles plirofories alla tha doume tin antidrasi tou sto turn.

To turn den einai oso kako fenete gia sena giati den symplirwnei oute straight oute flush draw. An den pontares toso poly sto flop tha mporouses na xana pontareis twra alla to pot exei idi xefigei analogika me to ti kratas.

To check den mou aresei giati einai san na paratas to xeri sou. Einai poly pithano na thelei na se travixei kai gi auto pontarei 1/2 pot.

Edw den mporw na pw kati giati den exw to feel tou trapeziou, pantws einai poly ypopto to bet tou kai sxedon fwnazei oti nikaei AA auti tin stigmi..

To feel pou exeis gia to trapezi kai to read sou tha sou dwsoun tin apantisti , pantws den yparxei call se auto to shmeio.

ps. den diavasa kanena allo sxolio kai den xerw tin exeli3ei tou xeriou. too big thread for me :P

take care all

Καλώς σας βρήκα ,εδώ είμασται !!!πολλα λεφτά στη μέση

για (1$-2$) και ενα ζευγάρι 99.Εγω συμφωνώ με τον προηγούμενο.

Μοιάζει η παρτιδα πολυ με τον τελικο περσυ στο WSOP.

Οπως θα σου λεγε και ο GOLd "You have the queen?"

Δεν σε ειδε θερμό με τη ντάμα και χώθηκε.

Πολυ τζογαδόρικο τραπέζι .μου αρέσουν πολύ αυτα.

Παιζει και πολύ η μπλόφα πάντως ,ειδικα αν ειχε χασει ενα δυο παρτίδες με καλυτερο φύλο.Δες το history της παρτιδας.

Πες μας την κατάληξη για την ιστορία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

Prosekse giati an sto poker krineis to paiksimo sou me bash (statistika ashmanto arithmo apo) apotelesmata tote tha meineis grhgora adekaros.

Εχεις απόλυτο δίκιο. Πραγματικά κόντεψα να μείνω αδέκαρος απο το πόκερ, οταν ακριβώς έπαιζα σαν εσένα. Πήγαινα πάσο κορυφαία φύλλα που είχαν πιθανότητες απο 70-100% να νικήσουν επειδή ο αντίπαλος μου έκανε ενα δυνατό bet και πήγαινα σα πρόβατο στην σφαγή με ποσοστό 5% να το πετύχω στο river!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...