Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Να μιλήσουμε λίγο για τακτική holdem?


Antonis

Recommended Posts

Να μιλήσουμε λίγο για τακτική holdem?

Μια και παίζεις καλά holdem (δεν ξέρω που τα διάβασες αυτά), σε πληροφορώ ολοι οι μεγάλοι παικτες από αυτές τις θέσεις κάνουν είτε απλό call είτε fold. Re-Raise επιτρέπεται μόνο με ΑΑ KK αντε και QQ.

Οι θέσεις sb bb και utg είναι οι χειρότερες θέσεις αλλά άμα έχεις καλή τακτική μπορείς να τις μετατρέψεις στη καλύτερη που υπάρχει. Αρκεί να κάνεις ένα απλό πράγμα που κάνουν όλοι οι επαγγελματίες. Ποιο? Ας πούμε ότι είσαι στην θέση του bb έχει γίνει raise 10 φορές το bb από μεσαία θέση όλοι έχουν πάσο o dealer call και πρέπει να αποφασίσεις εάν θα συμπληρώσεις το 10πλάσιο του bb. Κοιτάς τα χαρτιά σου και σκέφτεσαι ότι ακόμη και ΑΑ να έχει αυτός μπορεί το flop να μου κάνει το φύλλο nuts. Kοιτάς τον αντίπαλο κοιτάς το στακ του και του λες «Εντάξει είμαι μέσα και εγώ και τσεκ στα τυφλά». Lololol Έχεις στείλει τον αντίπαλο αδιάβαστο Πέφτει το φλόπ και είναι σαν να του λές «έλα πες μου σου κάνει»? Και ενώ αυτός σου έχει δώσει τόσες πολλές πληροφορίες για το φύλλο του εσύ καμία. Δεν ξέρει τίποτα για το φύλλο σου. Και ενώ εσύ δηλώνεις

Πάμε να δούμε μια παρτίδα.

Είμαι στο bb και στακ 65$ και έχω :Ts :Qs -άχρωμο είναι κάτι που πετάω από οποιαδήποτε θέση εκτός ίσως από την τελευταία.- Στην προηγούμενη παρτίδα είχα πετάξει τα φύλλα μου στο raise ενός παίκτη (8-7 χρώμα) και το flop μάλλον μου έδινε την νίκη. Ο utg raise 0.75 ο παίκτης δίπλα του call όλοι πάσο ο dealer reraise 2,75 το sb πάσο……. εγώ? Επειδή υπάρχει reraise στο τραπέζι και επειδή ο παίκτης που έχει κάνει το αρχικό raise είναι επιθετικός παίκτης φοβάμαι νέο δυνατό reraise πού θα με βγάλει έξω από την παρτίδα χάνοντας 2,75 και χωρίς να δώ το flop. Δε γαμιέται λέω αν είναι να φοβόμαστε σε κάθε raise καλύτερα να μην παίζαμε πόκερ. Και συμπληρώνω πράγμα που κάνουν όλοι.

Φλόπ

:4h :Qc :Td

Bingoooooooooo!!!!!!!!!!!!!

Oxi nuts, χάνει όμως από πολύ λίγα φύλλα και έχει τις προϋποθέσεις να γίνει nuts!!!!!!! ή σε σκοτώνει συνδυασμός στο turn και στο river. Τι πρέπει να κάνω? All-in ή bet (ένα λάθος που κάνουν οι αρχάριοι από πρώτες θέσεις)? ¨εχω τρείς παίκτες να μιλήσουν και «νομίζει» τελευταίος ο dealer που άνοιξε την παρτίδα.

Ντούκου!!!!! Τις σκέφτονται όλοι? Σε κάθε μικρομεσαίο bet αυτός πετάει τα φύλλα του.lolololololololoooool

Ο utg bet 1$ Μάλλον 1 pair 10 ή Q ή JJ

O δίπλα call μπορεί το ιδιο μπορεί σε str draw (J-9 χρώμα) ενώ το ιδιο μπορεί να ισχύει και για τον utg (μια κακή κίνηση που κάνουν αρκετά fish από πρώτες θέσεις.)

Πάμε στοn dealer αν δούμε απλό call (ή πλέον κατάλληλη) reraise(κακή κίνηση) κρατάει 1-K

Εάν τώρα πάει τα ρέστα του Δυστυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε με βεβαιότητα τι παίζει. Εάν παιζει με ΑΑ KK ή QQ -που μας εχει ήδη νεκρούς και ετοιμαζόμαστε για bad beat- ή 1-Κ ή 1-Q.

Πλήν του QQ που είμαστε νεκροί υπάρχουν και το 10-10 4-4 με τα οποία έχουμε κάποιες αμυδρές ελπίδες, εάν υπάρχουν στο τραπέζι τέτοια φύλλα όμως.

Με όλα τα άλλα τα φύλλα είμαστε με πιθανότητες από 75-90% νίκης!!!!

Ο dealer raise 5$. Δεν σας λέω τι φύλλο είχε βρείτε το μόνοι σας.

με πότ 17 $ εχουμε και έχουμε βάλει μόνο 2,75 lololol super!!!!!!!!!! Ας κλειδώσουμε την παρτίδα και όποιος αισθάνεται τυχερός ας κάνει call.

O utg fold o δίπλα του fold (o holdem θα καλούσε με JJ σιγά μην έχω εγώ Q, ζευγάρι από 10 και αυτό με το ζόρι).

Ο dealer?????????????????

Κοίτα σκέπτομαι, ο μαλάκας έχει 1-Κ και σκέπτεται λανθασμένα ότι έχει δύο overcard που εάν πέσουν νικάει (ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο) χρειάζεται ΚΚ ή 11 ‘η Κ-1, Ενώ με το J κάνει nuts στο τραπέζι και έχει 4 outs γι αυτό!!!!! Αυτό και εάν είναι λάθος σκέψη που κάνει!!!!!!!! Αυτό στην θεωρία και σε head ups παιχνίδια. Όχι σε τραπέζι 10 ατόμων. Εάν μπορούσε να δει τα φύλλα όλων των υπολοίπων παικτών, πιθανόν να είχαν μοιραστεί και οι 4J και να πήγαν πάσο. Είναι πiθανόν να είχε ήδη δυο ο utg και γιαυτό και έκανε το οdyssei bet ενώ είχε κάνει και το αρχικό raise. To ιδιο ισχύει και για τα δικά μας φύλλα. Αλλα με μια διαφορά!!!! εμείς δεν ψάχνουμε απαραίτητα για βελτίωση. Κάνει call τελικά

Turn :8h river :8c

Λίγο αργότερα ξανακοιτάω την παρτίδα και βλέπω το πόσο λάθος έπαιξε ο dealer. Σκέφτομαι ότι ας υποθέσουμε ότι ήταν ο holdem και εφαρμόσει τέλεια το σύστημα του φίλου του και κάνει πρώτος all-in. Βλέπεται καμιά δυσκολία στην δική μου απόφαση? ¨Αρα λάθος τακτική και αυτή!!!!! Holdem πες του φίλου σου που έγραψε το βιβλίο ότι τα πάντα εξαρτώνται από τον αντίπαλο και τα φύλα που πέφτουν στο τραπέζι. Και όχι από τον τρόπο που το παίζεις. Το σπίτι σου να μου ποντάρεις holdem το κωλόψαρο ο Αντώνης δεν κάνει fold ποτέ τέτοια χαρτιά!!!!!!!!!! Άλλοι τα πετάνε.

Βέβαια πρόσεξα επίσης ότι εάν τύχαινε και είχε ΑΑ ή ΚΚ έχανα αλλά ……………………………………… that’s poker.

Τι έπρεπε να κάνεi ο dealer μετά το flop που σημειωτέον μέχρι εκείνη την στιγμή είχε παίξει τέλεια το χαρτί του?.

Τι θα έπρεπε να κάνουμε εάν είχαμε ανοίξει την παρτίδα και βρισκόμασταν στην θέση του? (Μια αρκετά συχνή κατάσταση.)

Επίσης δεν ξέρω πως το αναλύει o φίλος σου στο βιβλίο, αλλά εμένα η αγαπημένη μου κίνηση ενός αντιπάλου, είναι όταν μου προσποιείται (γράφτηκε σε άλλο Post) ότι έχει …….. το χρώμα που έσκασε στο river και παει all-in και δεν του έχω δώσει με το παιχνίδι μου την υποψία ότι και εγώ αυτό ακριβώς ψάχνω για να πάω all-in!!!!!!!!

Τα πλεονεκτήματα του all-in άλλο βιβλίο by holdem.gr lolololol

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...