Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Μόλις παίχτηκε. Τι λέτε?


Recommended Posts

Τουρνουά 100$ buy in, early stages (2o stage)

HAND HISTORY DETAILS

***** Hand History for Game 23166438 *****

Hand start time: 2007-05-01 20:17:35

Seat 3 is the button

Total number of players: 8

Seat 1: alexat(2.920,00)

Seat 2: SAKO76(2.770,00)

Seat 3: PeterHUN(2.380,00)

Seat 4: No_Rex_Hunt(2.580,00)

Seat 5:

Seat 6: RERAISER(3.350,00)

Seat 7: shp2000(4.080,00)

Seat 8: LondonJac(1.980,00)

Seat 9: GillarFisk(2.440,00)

Current Number of Players: 8

No_Rex_Hunt posts small blind (15)

RERAISER posts big blind (30)

alexat is dealt down [Qs Qd]

shp2000 folds

LondonJac raises to (105)

GillarFisk calls (105)

alexat calls (105)

SAKO76 folds

PeterHUN folds

No_Rex_Hunt raises to (555)

RERAISER folds

LondonJac calls (555)

GillarFisk folds

alexat calls (555)

flop: [8s 4c Jd]

No_Rex_Hunt bets (1800)

LondonJac folds

alexat ????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oxi pos exo kai terastia empeiria :P , alla to thema to blepo os eksis. O tipos ekane dinato re-raise preflop, oxi toso dinato omos gia na tous dioksei olous. Profanos ithele merikous mesa. Perigrafi ton paikton profanos den exoume. Opote mono kai mono apo to bet tou ton bazoume kapou psila. An afisoume tis QQ pou sigkentronei liges pithanotites na exei, menoun ta AK,AA,KK,JJ ante kai TT.

Meta to flop sou kanei all-in, simfona me tin parapano analisi exeis pleonektima mono sto TT kai sto AK kai xaneis me AA,KK,JJ. Basika ligo tha metrousa ta parapano. Mono kai mono pou les oti einai early stages to tourney gia mena einai easy FOLD. Den aksizei na to deis. Me endiaferon tha akouga kai alles apopseis kai fisika kai ti dikia sou goingup.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

goingup αφου το εξαντλήσαμε το θέμα τί το κου΄ραζεις.

Πότε προλάβαμε καλέ? Τώρα το έπαιξα.

:laugh: :laugh: :laugh:

Μοιάζει με κάποιο από αυτά που έχουμε συζητήσει? Πραγματικά δεν πρόσεξα, το έβαλα αμέσως μόλις μου έτυχε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nomizw einai ena kalo paradeigma pou deixnei poso shmantiko einai otan kaneis mia kinhsh na exeis sxedio gia th synexeia ths partidas. Elpizw na to katferoume - toulaxisto egw- sto kontino mellon :)

Mexri tote:

Otan kaneis cold call to raise tou UTG kai 1 limper ti sxedio exeis. Nomizw oti tha prepe na kaneis raise ekei. Meta einai dyskolo na paikseis to xeri sou.

O SB kanei raise alla einai $100 buy-in kai ypothetw (mporei na knaw lathos edw) oti s'ayta ta paixnidia tha yparxoun arketoi isxyroi paiktes pou morei na kanoun tetoio raise me megalo hand (AA/KK/AKs) alla kai kapoies fores squeeze play me metrio xeri meta apo ena raiser kai 2 limpers.

Kaneis loipon kai deytero cold call preflop alla poio einai to sxedio sto flop. Pas mono gia set? Tote to call htan lathos giati den eixes ta odds.

Exeis stoxo na xtyphseis kathe flop xwris A giati pisteveis oti to range tou einai pio megalo apo AA/KK/AKs? Den exw kanei ta maths analytika alla nomizw oti thes peripou 40% gia to all-in. Poly dyskolh apofash. (Plhroforiaka enantion AA/KK/AKs eisai molis 25%)

An eisai o holdemgr bebaia tha sou skasei to Q sto river:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το τραπέζι είναι πολύ σφιχτό ακόμα και τα pot μικρά. Στο πρώτο cold call ούτε που φαντάζομαι ότι θα μπει άλλος μέσα. Όταν κάνει re raise το small blind, με ζώνουν τα φίδια. Όταν δε κάνει call o initial raiser, θολώνω και η αυτόματα σκέψη μου λέει fold. Το ΑΑ, ΚΚ είναι πολύ πιθανά χέρια σε έναν από τους δύο αντιπάλους. Όμως έχω αποφασίσει να μην πατάω αυτόματα τα κουμπιά και καθώς έχω λίγο χρόνο το ξανασκέφτομαι. Το call του initial raiser είναι πολύ αδύναμο. Έχω θέση, το pot έχει μεγαλώσει και τα chips που μου ζητούνται δεν είναι τόσα πολλά. Πρέπει να δω το flop. φοβάμαι όμως να κάνω reraise και επιλέγω call.

Στο flop το small blind χτυπάει. Ο initial raiser φεύγει από τη μέση (ΑΚ, ΑQ? μεσαίο PP? κάτι τέτοιο) και εγώ πάλι είμαι με το χέρι στο fold.

Και εδώ αρχίζει η σκέψη - καφενείο. Γιατί χτυπάει τόσο δυνατά? Γιατί μας θέλει έξω από το pot? Με ΑΑ, ΚΚ, δεν θα ήθελε να φύγουμε. Επίσης σκέφτομαι ότι αυτή είναι και η μόνη του ευκαιρία να διώξει, αν αυτό πραγματικά θέλει. Small Blind, μιλάει πρώτος, έχει υποσχεθεί δυνατό χέρι, το χτύπημα είναι φοβιστικό. Έχει πολύ καλή θέση και timing για να πάρει ένα pot που δεν αισθάνεται ότι του ανήκει. Άρα, νοιώθω ότι το flop τον βόλεψε που δεν είχε μέσα Α και λέει "να τελειώνουμε γρήγορα για να μην ανοίξει".

Να είστε επιεικείς μαζί μου, είπα σκέψη - καφενείο.

Η συνέχεια...

flop: [8s 4c Jd]

No_Rex_Hunt bets (1800)

LondonJac folds

alexat raises to (2365) and is all-in

No_Rex_Hunt calls (2025) and is all-in

alexat is refunded (340)

alexat shows [Qs Qd]

No_Rex_Hunt shows [Qc Qh]

turn: [2h]

river: [6s]

No_Rex_Hunt shows [Qc Qh] for a pair of queens

alexat shows [Qs Qd] for a pair of queens

No_Rex_Hunt wins (2925)

alexat wins (2925)

Ουφφφφφφφφ

Παίζω ακόμα στο τουρνουά αυτό.

Είμαστε 299 και πληρώνονται 63. Average 5,000 εγώ έχω 3,140.

Άντε να δούμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vmavrou έγραψε:

poli diskoli apofasi

kai kathos einai early stage ego den tha riskara sxedon olo to stack mou edo..alla tha perimena se kati pio sigouro na diplasiaso..i

φίλε μου στα τουρνουά δεν υπαρχει πιο σίγουρο να πας all-in εκτός των :As :Ah :Kc :Kd :Qs :Qh

Και φυσικά με κανένα απο αυτά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Μπορεί να σου κάνουν call :2h :2s και να σου ανόίξει :6h :2d :9s :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Εαν ήξερες πόσες φορές έχω πληρωθεί απέναντι σε :As :Ah :Kc :Kd :Qs :Qh :Jc :Jd που του παγίδεψε το φλόπ και τους οδήγησα σε allin?

Αστο καλύτερα τι να σου λέω.

Επίσης το χρώμα είναι ενα φλοπ που σε σκοτώνει ιδίως εαν δεν κρατας το club. Στα cash game τέτοια βλέπω καθημερινά ατελείωτα. Μπαίνουν περισσότεροι να δουν το flop και τετοια ζευγη παρότι θεωρούνται κορυφαία αποδυναμόνονται αρκετα εαν ανοίξει κάποιο καλό φλοπ για τους αντιπάλους. Δυστηχώς πρέπει να το διαβάσεις καλα το τραπέζει πριν προσπαθήσεις να κάνεις οτιδήποτε σε ένα τραπεζι 10 ατόμων και δουν το φλοπ τουλαχιστον 4 και είσαι σε εκτός θεσης καλύτερα να περιμένεις να δεις τι εχουν να πουν οι άλλοι και μετά να μιλήσεις εσύ. Εαν δεις δυνατό bet και reraise ώρα να την κάνεις απο αυτή την παρτίδα θα έρθουν άλλες καλύτερες.;) πολλοί παικτες θεωρούν οτι επειδή έχουν του ΑΑ κερδίζουν σίγουρα και εκεί που πρεπει να πεις fold λες all-in και πληρώνεις:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης ρόλο για την απόφαση παίζει και ο αντίπαλος.

Π.χ εαν το reraise είναι απο κάποιον που τον είδες προηγουμένως να κερδίζει τους ΑΑ me 99 στο river(κατι που βλέπουμε συχνα στα cash game δεν είναι απαραίτητο πάντα να κάνεις fold. Εαν ομως στο κόλπο συμμετέχει και ένας καλός παίκτης τότε μάλλον να ξανασκεφτείς το fold γιατί είναι πιθανόν αυτός να έχει το κορυφαίο χέρι και να έχει ρίξει δόλωμα στην ψαρούκλα. Πάντως πάντα προσεκτικά απέναντι σε τέτοιες καταστάσεις και υποψιασμ΄΄ενα θα έλεγα οτι κακό συμβαίνει εδω για μένα τώρα και ας έχω τους ΑΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MannerBoy έγραψε:

Antonis έγραψε:

Κάνεις all-in και προσευχεσαι.

Den einai poker auto[/quote:2pv2hi1g]

ΓΙα τα τουρνουά και ιδιως σε αυτό το σταδιο το πλεον ενδεδειγμένοB) Στα cash δεν μπορείς να το κάνεις εύκολα και ούτε θες να το κάνειςB) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

goingup έγραψε:

Τουρνουά 100$ buy in, early stages (2o stage)

HAND HISTORY DETAILS

***** Hand History for Game 23166438 *****

Hand start time: 2007-05-01 20:17:35

Seat 3 is the button

Total number of players: 8

Seat 1: alexat(2.920,00)

Seat 2: SAKO76(2.770,00)

Seat 3: PeterHUN(2.380,00)

Seat 4: No_Rex_Hunt(2.580,00)

Seat 5:

Seat 6: RERAISER(3.350,00)

Seat 7: shp2000(4.080,00)

Seat 8: LondonJac(1.980,00)

Seat 9: GillarFisk(2.440,00)

Current Number of Players: 8

No_Rex_Hunt posts small blind (15)

RERAISER posts big blind (30)

alexat is dealt down [Js Jd] <-Modified

shp2000 folds

LondonJac raises to (105)

GillarFisk calls (105)

alexat calls (105)

SAKO76 folds

PeterHUN folds

No_Rex_Hunt raises to (555)

RERAISER folds

LondonJac calls (555)

GillarFisk folds

alexat calls (555)

flop: [7s 3c Td] <-Modified

No_Rex_Hunt bets (1800)

LondonJac folds

alexat ????????

An to xeri eixe ginei se auti ti morfi,tha mpainate sto arxiko raise kai an nai meta ti tha kanate??

(epeidi teleutaia me valedes exo faei geri fola...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

MannerBoy έγραψε:
Antonis έγραψε:

Κάνεις all-in και προσευχεσαι.

Den einai poker auto[/quote:19mg2g27]

ΓΙα τα τουρνουά και ιδιως σε αυτό το σταδιο το πλεον ενδεδειγμένοB) Στα cash δεν μπορείς να το κάνεις εύκολα και ούτε θες να το κάνειςB) .[/quote:19mg2g27]

Re Antoni, sxedon oti symboulh exeis dwsei mexri twra einai lathos.

Sta cash game einai pou paizeis pio oriaka xeria. An xaseis to stack sou kaneis reload kai synexizeis. Sto tournoua an xaseis h meiwseis shmantika to stack sou tote les antio.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

An to xeri eixe ginei se auti ti morfi,tha mpainate sto arxiko raise kai an nai meta ti tha kanate??

(epeidi teleutaia me valedes exo faei geri fola...)

Ego opos kai stin periptosi tou goingup, pali de tha to riskara. Pisteyo pos einai noris. Den aksizei.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κλεμμένο αλλά σωστό.

"There are three ways to play Jacks. All of them wrong"

Ήταν που ήταν οριακό το χέρι μου, το έκανες και JJ, δεν ξέρω, λογικά fold, αλλά πάνω στο τραπέζι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

Antonis έγραψε:
MannerBoy έγραψε:
Antonis έγραψε:

Κάνεις all-in και προσευχεσαι.

Den einai poker auto[/quote:3akikqvt]

ΓΙα τα τουρνουά και ιδιως σε αυτό το σταδιο το πλεον ενδεδειγμένοB) Στα cash δεν μπορείς να το κάνεις εύκολα και ούτε θες να το κάνειςB) .[/quote:3akikqvt]

Re Antoni, sxedon oti symboulh exeis dwsei mexri twra einai lathos.

Sta cash game einai pou paizeis pio oriaka xeria. An xaseis to stack sou kaneis reload kai synexizeis. Sto tournoua an xaseis h meiwseis shmantika to stack sou tote les antio.

Στα τουρνουά παίζεις με chips ενω στα cash game τα λεφ΄τα σου και είσαι πιο προσεκτικός;)

Εξάλλου εαν δέν διπλασιάσεις στα αρχικά στάδια ενός τουρνουά απλά παιδέυεσαι και δεν φτάνεις ποτέ στα λεφτά.

Ρώτα και κανενα παικτη τουρνουά να σου πει.

Φυσικά εαν έχεις να γεμιζεις συνεχεια στα cash και να πληρώνεις κάνεις all-in με 99 απέναντι στους ΑΑ και τους νικάς στο river μία στις 20. και ξαναγεμίζεις και πυροβολάς.:lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Στα τουρνουά παίζεις με chips ενω στα cash game τα λεφ΄τα σου και είσαι πιο προσεκτικός;)

Εξάλλου εαν δέν διπλασιάσεις στα αρχικά στάδια ενός τουρνουά απλά παιδέυεσαι και δεν φτάνεις ποτέ στα λεφτά.

Ρώτα και κανενα παικτη τουρνουά να σου πει.

Φυσικά εαν έχεις να γεμιζεις συνεχεια στα cash και να πληρώνεις κάνεις all-in με 99 απέναντι στους ΑΑ και τους νικάς στο river μία στις 20. και ξαναγεμίζεις και πυροβολάς.:lol: :lol: :lol:

omg.......

no comment.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

goingup έγραψε:

Κλεμμένο αλλά σωστό.

"There are three ways to play Jacks. All of them wrong"

Ήταν που ήταν οριακό το χέρι μου, το έκανες και JJ, δεν ξέρω, λογικά fold, αλλά πάνω στο τραπέζι...

Even Chuck Norris loses with pocket Jacks!!

(για όσους έπιασαν το αστείο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Odissei έγραψε:

Antonis έγραψε:

Στα τουρνουά παίζεις με chips ενω στα cash game τα λεφ΄τα σου και είσαι πιο προσεκτικός;)

Εξάλλου εαν δέν διπλασιάσεις στα αρχικά στάδια ενός τουρνουά απλά παιδέυεσαι και δεν φτάνεις ποτέ στα λεφτά.

Ρώτα και κανενα παικτη τουρνουά να σου πει.

Φυσικά εαν έχεις να γεμιζεις συνεχεια στα cash και να πληρώνεις κάνεις all-in με 99 απέναντι στους ΑΑ και τους νικάς στο river μία στις 20. και ξαναγεμίζεις και πυροβολάς.:lol: :lol: :lol:

omg.......

no comment.......

γιατί no comment?

Εγώ δεν έχω και πολύ καλή άποψη για τα τουρνουά γιατί δεν είμαι παίκτης τουρνουά.

Δανείζομαι την άποψη ενος απο τους κορυφαίους παίκτες τουρνουά. Λέει σε συνεντευξη του.

Οταν παιζω online τουρνουά συμμετέχω ταυτόχρονα. σε καμμιά 10ρια τουρνουα ταυτόχρονα!!!!!!!

Σε όλα είμαι αρκετά επιθετικός οταν πιάνω κορυφαία φύλλα. Ξέρω οτι εαν δεν διπλασιάσω στα αρχικά στάδια δεν έχω καμμιά ελπίδα για την συνέχεια. Σίγουρα σε τουλάχιστόν στα 3 απο αυτά τα καταφερνω και στα άλλα αποχαιρετώ νωρίς. Εξάλλου δεν υπάρχει λόγος να παιδευομαι χωρίς να έχω τα ανάλογα chips για να κάνω το παιχνίδι μου. Αντίθετα οταν ανοίγω cash game ειμαι πιο προσεκτικός. Ξέρω οτι εαν τα χάσω χάνω ενα σημαντικό μέρος του κεφαλαίου μου Δεν γίνεται να ματώνω το κεφαλαιο μου για να κάνω ηλίθια all-in που κάνω στα τουρνουά:) :)

Εδώ χωράει το.........

no comment.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vmavrou έγραψε:

goingup έγραψε:
Τουρνουά 100$ buy in, early stages (2o stage)

HAND HISTORY DETAILS

***** Hand History for Game 23166438 *****

Hand start time: 2007-05-01 20:17:35

Seat 3 is the button

Total number of players: 8

Seat 1: alexat(2.920,00)

Seat 2: SAKO76(2.770,00)

Seat 3: PeterHUN(2.380,00)

Seat 4: No_Rex_Hunt(2.580,00)

Seat 5:

Seat 6: RERAISER(3.350,00)

Seat 7: shp2000(4.080,00)

Seat 8: LondonJac(1.980,00)

Seat 9: GillarFisk(2.440,00)

Current Number of Players: 8

No_Rex_Hunt posts small blind (15)

RERAISER posts big blind (30)

alexat is dealt down [Js Jd] <-Modified

shp2000 folds

LondonJac raises to (105)

GillarFisk calls (105)

alexat calls (105)

SAKO76 folds

PeterHUN folds

No_Rex_Hunt raises to (555)

RERAISER folds

LondonJac calls (555)

GillarFisk folds

alexat calls (555)

flop: [7s 3c Td] <-Modified

No_Rex_Hunt bets (1800)

LondonJac folds

alexat ????????

[/quote:20vh7pgq]

Δεν καταλαβαίνω τι το συζητάμε ο alexat παίζει το χαρτι του τέλεια εαν και θα τον προτιμούσα λίγο πιο επιθετικό. Θέλει να δεί το flop και να αποφασίσει για την συνέχεια της παρτίδας Ομως ο No_Rex_Hunt bets έχει διαφορετική άποψη και είναι αρκετά επιθετικός. Δεχεται απο τον No_Rex_Hunt bets δεν έχει καμιά άλλη λύση απο το all-in ή το fold. E οποιος παικτης σε αυτό το σημείο των τουρνουά κα΄νει fold στο δυνατό bet me QQ του αντιπάλου του είναι και ο ιδιος που θα έκανε fold 1-J se head up παιχνίδι με 1 στο board:P :P :P

Και το ξανατονίζω σε αυτό το σημείο του τουρνουά. Εαν είμαι λίγο πριν τα λεφτά και αρκετά chips πρώτα θα σκεφτώ το fold και μετα το call σε δυνατό bet tτου αντιπάλου μου ιδιίως εαν είναι ενα στακ μεγαλύτερο απο το δικό μου.:angry: :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...