Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Ακουω γνωμες


Recommended Posts

Ήλιε δεν μου λες τίποτα μ' αυτό... Την είδα live την παρτίδα, όπως είδα και το δικό σου call με QQ πιο πριν όμως το οποίο ήσουν τυχερός να πληρωθείς γιατί ο άλλος είχε JJ καθώς και τους ΚΚ σου που δεν σπάσανε από το ΑΚ αλλά και το call σου με 99 που δεν καταλαβαίνω τι περισσότερο περιμένεις εκεί από coin flip το οποίο και τελικά έχασες...

BTW, καλή επιτυχία στη συνέχεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

safesteps έγραψε:

SWEDENFISH έγραψε:
giati me kk kerdizis kai to qq eno mionete h pithanotita na exi o alos kk.

epishs ise poli mprosta an exi kai ak.

antitheta an exis qq ,exis ta arnitika tou pithanou kk...ktl.

vasika h diafora tou kk apo to qq se tournoua ine oso h apostash apo edo sto las vegas me epistrofi.

easy fold-easy call.

Ναι βρε Ήλιε, καλά όλα αυτά, αποδεκτά και κατανοητά. Αυτό στο οποίο δεν μου απαντάει κανείς είναι γιατί διαφέρει η απόφαση αφού το edge είναι το ίδιο ;[/quote:1kn6jv07]

Gia mena einai kai ta 2 call

Xontrika omws

KK: lose->100bb, win->400bb (53-47%) fold->240bb

QQ: lose->50bb, win->150bb (60-40%) fold->100bb

To KK senario einai poly pio elkystiko apo to allo nomizw, eidika gia kapoion pou paizei gia top-3

To kyriotero bebaia kata ti gnwmi mou oti sti real case to range toy Jopper den einai toso 100% sfixto kai tote to KK>>>>>>>>>QQ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SWEDENFISH έγραψε:

apanthsh den tha doso giati to lathos vriskete sthn katastrosh ths eksisoshs kai oxi sthn epilisi.

Symfwnw apolyta

Ala h partida prin 2 lepta kati mou thimise

XAXA

Dld esy re Ilio tha pigaines paso edw tis ntamoules..?? no way!

PokerStars Game #24375513061: Tournament #136340201, $50+$5 Hold'em No Limit - Level XIII (600/1200) - 2009/01/28 18:36:04 ET

Table '136340201 35' 9-max Seat #8 is the button

Seat 1: sketchy1 (52875 in chips)

Seat 2: hasch-poker (25008 in chips)

Seat 3: fel_iv (16003 in chips)

Seat 4: ILIOS72 (27679 in chips)

Seat 5: KtheKing (27083 in chips)

Seat 6: yatch15 (46771 in chips)

Seat 7: PMJackson21 (32737 in chips)

Seat 8: th9nip (47148 in chips)

Seat 9: PlzGetDown (56115 in chips)

sketchy1: posts the ante 125

hasch-poker: posts the ante 125

fel_iv: posts the ante 125

ILIOS72: posts the ante 125

KtheKing: posts the ante 125

yatch15: posts the ante 125

PMJackson21: posts the ante 125

th9nip: posts the ante 125

PlzGetDown: posts the ante 125

PlzGetDown: posts small blind 600

sketchy1: posts big blind 1200

*** HOLE CARDS ***

Dealt to ILIOS72 [Kc Ac]

hasch-poker: raises 1800 to 3000

fel_iv: folds

ILIOS72: raises 24554 to 27554 and is all-in

KtheKing: folds

yatch15: folds

PMJackson21: raises 5058 to 32612 and is all-in

th9nip: folds

PlzGetDown: folds

sketchy1: folds

hasch-poker: folds

Uncalled bet (5058) returned to PMJackson21

*** FLOP *** [Ad 3c As]

*** TURN *** [Ad 3c As] [4c]

*** RIVER *** [Ad 3c As 4c] [7c]

PMJackson21 said, "nh"

*** SHOW DOWN ***

ILIOS72: shows [Kc Ac] (a flush, Ace high)

PMJackson21: shows [Qd Qh] (two pair, Aces and Queens)

ILIOS72 collected 61033 from pot

*** SUMMARY ***

Total pot 61033 | Rake 0

Board [Ad 3c As 4c 7c]

Seat 1: sketchy1 (big blind) folded before Flop

Seat 2: hasch-poker folded before Flop

Seat 3: fel_iv folded before Flop (didn't bet)

Seat 4: ILIOS72 showed [Kc Ac] and won (61033) with a flush, Ace high

Seat 5: KtheKing folded before Flop (didn't bet)

Seat 6: yatch15 folded before Flop (didn't bet)

Seat 7: PMJackson21 showed [Qd Qh] and lost with two pair, Aces and Queens

Seat 8: th9nip (button) folded before Flop (didn't bet)

Seat 9: PlzGetDown (small blind) folded before Flop

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LuckyKnight έγραψε:

SWEDENFISH έγραψε:
apanthsh den tha doso giati to lathos vriskete sthn katastrosh ths eksisoshs kai oxi sthn epilisi.

Symfwnw apolyta

[/quote:143ldflt]

Επειδή έχω αρχίσει να κουράζομαι μ' αυτό το thread δεν θα ρωτήσω σε ποιο λάθος αναφέρεστε και θα υποθέσω ότι μιλάμε για το range του αντιπάλου στο σενάριο με τους ΚΚ. Βάλτε στην θέση του jopper έναν εκ των Nicecallsir, Ale1010 (μπορώ να ονοματίσω κι άλλους) και θα δείτε πόσο εύκολα θα πάρετε allin με αυτά τα stack όταν βρίσκονται σ' αυτό το range.

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που προσπαθώ από χτες το βράδυ να πω, όταν έφερα το παράδειγμα με τους ΚΚ, είναι ότι αφήνουμε ψυχολογικούς παράγοντες να αλλοιώσουν την κρίση μας και κυρίως τη θεωρητική ανάλυση. Επειδή νιώθουμε πιο ευάλωτοι με τις QQ (που είναι απόλυτα λογικό, φυσικό αλλά και ορθό) είμαστε έτοιμοι να τις πετάξουμε σε οριακές καταστάσεις. Αρνούμαστε όμως, σχεδόν πεισματικά και εγωιστικά, να πετάξουμε ΚΚ, παρόλο που οι καταστάσεις είναι το ίδιο οριακές. Και δεν το αρνούμαστε μόνο κατά τη διάρκεια του τουρνουά αλλά ακόμη και όταν κάνουμε θεωρητική ανάλυση...

Σκεφτείτε το...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps έγραψε:

LuckyKnight έγραψε:
SWEDENFISH έγραψε:
apanthsh den tha doso giati to lathos vriskete sthn katastrosh ths eksisoshs kai oxi sthn epilisi.

Symfwnw apolyta

[/quote:3h5a3gr7]

Επειδή έχω αρχίσει να κουράζομαι μ' αυτό το thread δεν θα ρωτήσω σε ποιο λάθος αναφέρεστε και θα υποθέσω ότι μιλάμε για το range του αντιπάλου στο σενάριο με τους ΚΚ. Βάλτε στην θέση του jopper έναν εκ των Nicecallsir, Ale1010 (μπορώ να ονοματίσω κι άλλους) και θα δείτε πόσο εύκολα θα πάρετε allin με αυτά τα stack όταν βρίσκονται σ' αυτό το range.

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που προσπαθώ από χτες το βράδυ να πω, όταν έφερα το παράδειγμα με τους ΚΚ, είναι ότι αφήνουμε ψυχολογικούς παράγοντες να αλλοιώσουν την κρίση μας και κυρίως τη θεωρητική ανάλυση. Επειδή νιώθουμε πιο ευάλωτοι με τις QQ (που είναι απόλυτα λογικό, φυσικό αλλά και ορθό) είμαστε έτοιμοι να τις πετάξουμε σε οριακές καταστάσεις. Αρνούμαστε όμως, σχεδόν πεισματικά και εγωιστικά, να πετάξουμε ΚΚ, παρόλο που οι καταστάσεις είναι το ίδιο οριακές. Και δεν το αρνούμαστε μόνο κατά τη διάρκεια του τουρνουά αλλά ακόμη και όταν κάνουμε θεωρητική ανάλυση...

Σκεφτείτε το...[/quote:3h5a3gr7]

safesteps η θεωρητικη αναλυση σου ηταν μια χαρα νομιζω, το range ομως μονο στη θεωρια μπορει να ειναι αυτο και μονο. Ανετα μπορουμε να ονοματισουμε και πολλους που ειναι ικανοι για τετοια allin με JJ, TT, 99 η και αλλα (που ντρεπομαι και να τα γραψω...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύεις ειλικρινά ότι ένας παίκτης που έχει stats παρόμοια με αυτά του jopper θα παίξει 60Μ allin στο 7ο lvl απέναντι στον 100Μ solid αντίπαλό του με τα φύλλα που αναφέρεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps έγραψε:

Πιστεύεις ειλικρινά ότι ένας παίκτης που έχει stats παρόμοια με αυτά του jopper θα παίξει 60Μ allin στο 7ο lvl απέναντι στον 100Μ solid αντίπαλό του με τα φύλλα που αναφέρεις;

Ναι γιατι το εχω δει πολλες φορες. Θα εδινα ανετα 10% οτι initial raiser < QQ

Μια στις 10 δηλ. αλλα νομιζω οτι κανει τη διαφορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SWEDENFISH έγραψε:

apanthsh den tha doso giati to lathos vriskete sthn katastrosh ths eksisoshs kai oxi sthn epilisi.

Συμφωνω,Νικο εκει ειναι η διαφωνια μας.

safesteps έγραψε:

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που προσπαθώ από χτες το βράδυ να πω, όταν έφερα το παράδειγμα με τους ΚΚ, είναι ότι αφήνουμε ψυχολογικούς παράγοντες να αλλοιώσουν την κρίση μας και κυρίως τη θεωρητική ανάλυση. Επειδή νιώθουμε πιο ευάλωτοι με τις QQ (που είναι απόλυτα λογικό, φυσικό αλλά και ορθό) είμαστε έτοιμοι να τις πετάξουμε σε οριακές καταστάσεις. Αρνούμαστε όμως, σχεδόν πεισματικά και εγωιστικά, να πετάξουμε ΚΚ, παρόλο που οι καταστάσεις είναι το ίδιο οριακές. Και δεν το αρνούμαστε μόνο κατά τη διάρκεια του τουρνουά αλλά ακόμη και όταν κάνουμε θεωρητική ανάλυση...

Σκεφτείτε το...

Ευτυχως έχω ξεπερασει αυτο το σταδιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλυτερα donkish αμυαλο call με ΚΚ παρα μια ψυχοφθορα διαδικασια οπου οταν μου μοιραζονται θα ψυχαναγκαζομαι και θα σκεφτομαι οτι παιζει και να πρεπει να τους πεταξω.(pre flop)

Ας παρω a priori και αξιωματικα οτι οι ΚΚ ειναι ΡΗΓΑΔΕΣ προς το παρων που ειμαι μετριος παιχτης και ας διορθωσω πρωτα αλλα σημαντικοτερα προβληματα στο παιχνιδι μου.

(ps οι νταμες ειναι ευκολο fold :D)

Αν τωρα ολοι φτασατε να τους πετατε επειδη το λεει το Poker stove τοτε μαλλον θα παραμεινω μετριος για παντα και καπου θα μου τελειωσουν τα λεφτα και θα το ριξω στο ψαρεμα .

(ps2 δε μπορω να συμφωνησω παραπανω με τον Ιλιο οτι δε χολενουν τα αποτελεσματα του poker stove αλλα ο τροπος με τον οποιο φτασατε σε αυτα..ειδικα στο ποκερ αν ΘΕΣ τα μαθηματικα να σε βγαζουν fold η call στο 90% των board μπορουν να το κανουν)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθήστε λίγο ρε παιδιά γιατί θα τον τρελλάνετε τον άνθρωπο (safesteps) και έχει και ταξίδι μπροστά του. Ο Νίκος λοιπόν λέει call και οι QQ και οι KK αλλά αν είναι fold οι μεν είναι και οι δε. Το αποδεικνύει μια χαρά και με το φτωχό μου μυαλό με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Προφανώς, luckyknight , όπως έχω αναφέρει και παραπάνω, ούτε αυτός ούτε εγώ πιστεύουμε ότι, το range είναι αυστηρά ΚΚ+, ΑΚ. Αυτό που λέει είναι ότι αν υποθέσουμε ότι το range είναι αυτό και θέλουμε 4% edge όπως είπε ο Άκης, τότε είναι και τα δύο fold. Που είναι δηλαδή το λάθος και τι δεν καταλαβαίνω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gia na teliosi to thema.

pernete lathos parametrous sthn katastrosh ths eksisoshs kai linete telika ali askhsh.

i ali askhsh lei fold rigades kai mpori kai asous.

ne petakste kk kai aa.

ala na kserete pos lisate lathos eksisosh.

tora giati pernete lathos parametrous?

giati den exete esthish ton pososton kai den

niothete me ti mpori na pezi o alos.

den thimame poses fores exo kani tripla raise

me k,3 kai a,6 kai 44 otan eniotha pos o antipalos

exi montana banana, apo thn sixnotita kai ti thesh pou kani ta raise tou.

ala pistepste me ine arketes.

afth h esthish ton pososton gia thn katastrosh ton eksisoseon kai th lipsi apofaseon sto holdem,

ine pou kani ta diaforetika ROI pou exoun oi pektes.

ine h idopios diafora metaksi tou metriou apo ton kalo pekth._

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

O safesteps εχει ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ, εφόσον θελήσατε να δουλέψετε την άσκηση στηριζόμενοι κυρίως με το range. Το ερώτημα που θέτει είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΩΣΤΟ και η απάντηση που δίνει ΑΚΟΜΑ ΣΩΣΤΟΤΕΡΗ. Οτι άλλο και να πει κανείς πέραν της ερώτησης που κάνει είναι του στυλ:

"- Μα Βασιλιά μου 5 και 5 δεν κάνουν 11

- Μα είμαι ο Βασιλιάς"

Επιπλέον καλά κάνετε και βασίζεστε στη δύναμη του ΚΚ, (οι οποίοι έδειξα με το REAL HAND παράδειγμά μου πόσο δυνατοί είναι... όσο περισσότερα είναι τα 120 $ που πήρα από τα 3000 η τα 5000 $), αλλά μην ξεχνάτε ότι οι ΑΑ είναι δυνατότεροι. Κι αν σας φαίνεται μικρή η πιθανότητα να τους κρατάει τότε πρέπει να κρατάει κάτι άλλο, το ποίο στο παράδειγμα των QQ, αγνοήθηκε εντελώς,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kwste έγραψε:

Συγνώμη που θα αλλάξω λίγο το θέμα, αλλά τι είναι το red zone?

Όταν 1 < Μ < 5 (δηλαδή το Μ σου είναι ανάμεσα σε 1 και 5 -και περισσότερο προς το 5), όπου Μ = SB + BB + all antes, τότε είσαι σε red zone. Όσο περισσότερο πλησιάζει στο 1 ή πέσει κάτω από 1 τότε είσαι σε dead zone.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα φανεί ακραίο -και είναι- αλλά αν πρέπει να διαλέξω μεταξύ των δύο παραδειγμάτων σε ένα call και ένα fold, επιλέγω call στην άσκηση με τις QQ και fold στην άσκηση με τους KK!

Βλέπετε, η αντίληψη που έχει ο καθένας για τα ranges του αντιπάλου και τη σωστότερη κίνηση σε κάθε περίπτωση διαφέρει από παίκτη σε παίκτη όχι μόνο για τους αυστηρά ποκερικούς λόγους αλλά και για το στυλ και τις επιδιώξεις του από τουρνουά σε τουρνουά. Το ξαναλέω, όταν έχω 35Μ θα παίξω με QQ για 55 (ή 15), όταν έχω 100Μ είναι πολύ πιο δύσκολη η απόφαση ακόμη και με ΚΚ για 160 ή 40.

Ευτυχώς, Ήλιε, που ο δρόμος για το καλό ROI όχι μόνο δεν είναι μονόδρομος, αλλά έχει και πολλές λωρίδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps έγραψε:

Θα φανεί ακραίο -και είναι- αλλά αν πρέπει να διαλέξω μεταξύ των δύο παραδειγμάτων σε ένα call και ένα fold, επιλέγω call στην άσκηση με τις QQ και fold στην άσκηση με τους KK!

Βλέπετε, η αντίληψη που έχει ο καθένας για τα ranges του αντιπάλου και τη σωστότερη κίνηση σε κάθε περίπτωση διαφέρει από παίκτη σε παίκτη όχι μόνο για τους αυστηρά ποκερικούς λόγους αλλά και για το στυλ και τις επιδιώξεις του από τουρνουά σε τουρνουά. Το ξαναλέω, όταν έχω 35Μ θα παίξω με QQ για 55 (ή 15), όταν έχω 100Μ είναι πολύ πιο δύσκολη η απόφαση ακόμη και με ΚΚ για 160 ή 40.

Ευτυχώς, Ήλιε, που ο δρόμος για το καλό ROI όχι μόνο δεν είναι μονόδρομος, αλλά έχει και πολλές λωρίδες!

Ρε συ safesteps μεχρι τωρα συμφωνουσα με τη θεωρητικη αναλυση σου και απλα πιστευα οτι ρεαλιστικα δεν ειχε και πολλα να κανει με το hand που ποσταρε ο Βεργιτσης / μην τα ξαναλεμε.

Αν ομως εννοεις τα παραπανω (και δεν υπερβαλλεις για να τονισεις αυτα που λες), τοτε πολυ αμφιβαλλω αν ολες οι λωριδες πανε προς την ιδια κατευθυνση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν κάνω fold πρακτικά γιατί το edge που έχω μου αρκεί... Για μένα όμως η περίπτωση με τους ΚΚ με δυσκολέυει πολύ περισσότερο στην απόφαση. Δεν μπορώ να το κάνω πιο 'λιανά' αν δεν είναι ούτε έτσι κατανοητό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apo ti stigmi pou to edge einai to idio,mathimatika prepei na kaneis k to idio.alla praktika einai poly dyskolo gia olous na petaksoume to kk se sxesi me to qq.epeidi omws to arxiko post milaei gia mathimatiki apofasi,symfwnw me tin apopsi tou safesteps.

yg. safesteps tnx gia tis analyseis,par'oti exw diavasei vivlia den stekomoun pote para poly sta maths tou poker.meta apo ta post auta,exw hdh arxisei na ta ksanakoitaw.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps έγραψε:

kwste έγραψε:
Συγνώμη που θα αλλάξω λίγο το θέμα, αλλά τι είναι το red zone?

Όταν 1 < Μ < 5 (δηλαδή το Μ σου είναι ανάμεσα σε 1 και 5 -και περισσότερο προς το 5), όπου Μ = SB + BB + all antes, τότε είσαι σε red zone. Όσο περισσότερο πλησιάζει στο 1 ή πέσει κάτω από 1 τότε είσαι σε dead zone.[/quote:14qdvh6a]

ty safesteps

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...