Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Ακουω γνωμες


Recommended Posts

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ όλους τους συμμετέχοντες σε αυτό το thread, ένα κλικ περισσότερο τον safesteps, για την ποιότητα των posts. To έχω διαβάσει ήδη τρεις φορές.

Υπάρχει μια σημαντική ομάδα παικτών, ορισμένοι από αυτούς ιδιαίτερα κερδοφόροι, οι οποίοι έχουν ένα τεράστιο gap μεταξύ raise και call a reraise allin με αποτέλεσμα να είναι εύκολα exploitable. Σε πολλές περιπτώσεις πλησιάζουμε το any two. Στο παράδειγμά μας, μπορεί να μου πει κάποιος αν ο Jopper ξέρει ότι ο akisss θα τον δει μόνο με ΑΑ, ΚΚ με τι θα πρέπει να μπει allin;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραία όλα αυτά... Έχει φτάσει κάποιος στο σημείο να μαθηματικοποιήσει την επιτυχία της αναμονής σε τουρνουά; Εννοώ πολύ απλά ότι με τα blinds να ανεβαίνουν και να πιέζουν ποιος μπορεί να μαθηματικοποιήσει το ότι θα βρω καλύτερο spot; και όχι μόνο στο συγκεκριμένο τουρνουά, αλλά σε ένα σύνολο από τουρνουά για να έχει και νόημα. Ποιος μπορεί να μου πει με νούμερα ότι περιμένοντας θα βρω καλύτερο spot; Μην ξεχνάτε: είναι tournament και αν πιστεύω ότι σ' όλο το τραπέζι έχω edge δεν μπορώ να περιμένω αιώνια να βρω το spot που θα πάρω το edge μου από τον κακό παίκτη γιατί υπάρχουν δύο αστάθμητοι παράγοντες. α.Το fish μπορεί να αποκλειστεί από άλλον ή να μετακινηθεί & β.μπορεί να μου αλλάξουν τραπέζι και δεν ξέρω αν θα έχω edge εκεί που θα πάω (εκτός και πιστεύουμε ότι σε όποιο τραπέζι και να μας βάλουν θα έχω edge). Αν το μόνο κριτήριο είναι η εμπειρία γι αυτή την απόφαση (δηλ. από την εμπειρία του κάποιος πιστεύει ότι πάντα θα βρίσκει καλύτερο spot) είναι σεβαστό επιχείρημα αλλά όχι αρκετό σε μια θεωρητική ανάλυση. Εδώ κοιτάζουμε να βγάλουμε από τη μύγα ξύγγι, πρέπει να ζυγίσουμε όσο καλύτερα γίνεται και λαμβάνοντας υπόψην όσες περισσότερες παραμέτρους μπορούμε πριν πάρουμε την απόφασή μας. Η αξία της θεωρητικής ανάλυσης είναι ότι δεν πιέζεσαι από χρόνο ή από συνθήκες τραπεζιού και έτσι ψάχνεις την τελειότερη λύση. Πως λοιπόν θα μαθηματικοποιήσω την επιτυχία της αναμονής για να τη συγκρίνω με το ήδη υπαρκτό +EV (έστω και marginal) της υπάρχουσας κατάστασης;

Προσέξτε ότι έχουμε 35 Μ και παίζουμε με κάποιον που έχει ~20, δεν έχουμε 100 και κονταροχτυπιόμαστε με κάποιον που έχει 70. Εκεί το fold θα ήταν πάρα πολύ πιο εύκολο γιατί το advantage των 170 Μ δεν είναι τόσο σημαντικό σε σχέση με των 100, όσο σημαντικό είναι των 55 σε σχέση με τα 35 (επειδή κάθε chip που παίρνουμε αξίζει λιγότερο από το προηγούμενο κλπ).

Νίκο η ανάλυση δεν έχει κανένα νόημα να συμπεριλάβει edge εναντίον των άλλων παικτών, fishes κλπ. Το ερώτημα είναι πολύ πιο απλό και είναι της μορφής:

Εάν κάνω fold τώρα τις QQ θα μοιραστώ αργότερα ΑΑ vs ΚΚ η κάποιο 88 vs AA με 8 στο flop;

Φαντάσου ένα τουρνουά 10000 ατόμων όπου όλοι οι άλλοι παίκτες πλήρωναν blinds εκτός από εσένα, εκτός του ft που θα πληρώνεις και εσύ. Τι θά κανες; Σε κάποια αρχική φάση του τουρνουά έχεις ΑΑ και δύο αντίπαλοι παν allin και σου δείχνουν και οι δύο ΚΚ, πρέπει να μπεις ή όχι; έχεις περίπου 96 % για να τριπλασιάσεις. Δες το ίδιο πρόβλημα με ΑΑ/ΑΚ, ΑΑ/ΚΚ, ΚΚ/ΑΚ. είναι η απάντηση ίδια σε όλες τις περιπτώσεις; αν ναι γιατί και αν όχι που αλλάζει και γιατί;

Από μόνο του το πρόβλημα απαιτεί πάρα πολλά μαθηματικά και δε χρειάζεται να ληφθεί υπόψιν κανένα edge εναντίον των αντιπάλων. Είναι καθαρά θέμα (αρχίζω να κουράζω αλλά θα το ξαναπώ) θεωρίας βελτιστοποίησης, διόλου εύκολα επιλύσιμης.

Άλλα ερωτήματα που έχουν να κάνουν με παρόμοια προβλήματα είναι:

1. Τι πιθανότητα έχω να πιάσω 5 φορές ΑΑ στα επόμενα 300 χέρια;

2. Τι πιθανότητα έχω να πιάσω 50 garbages συνεχόμενα στα 50 χέρια που ξεκινούν όταν τα Blinds γίνουν 1000-2000;

3. Τι πιθανότητα έχω να κάνω 8 στα 10 επιτυχή κλεψίματα; όταν τα blind γίνουν 500-1000; πόσο θα είναι τότε το average stack;

4. Στη φάση που όλα τα κλεψίματα είναι allin (μεγάλα blind) κάθε πόσα χέρια πρέπει να κλέβω σε 7 ρι τραπέζι;

5. Αν στο προηγούμενο ερώτημα η απάντηση είναι 1 στα 6 τότε αν πιάσω Q7 suited στο Button πρέπει να πάω allin, ή θα βρεθεί καλύτερο spot στα επόμενα 5 χέρια και με τι πιθανότητα; Τι γίνεται αν το τραπέζι είναι 6 ατόμων και τι γίνεται με το QT suited;

Όλα τα παραπάνω ερωτήματα έχουν να κάνουν με θεωρίες βελτιστοποίησης και γενικά είναι δυσεπίλυτα. Είναι ενδεικτικό ότι στα Πανεπιστήμια, όσοι ασχολούνται με Θεωρία Παιγνίων (καθηγητές και φοιτητές) αποφεύγουν να ασχοληθούν με το πόκερ (ακαδημαικά πάντα) λόγω της πολυπλοκότητάς του, και όταν το κάνουν τα προβλήματα που εξετάζουν είναι πολύ πιο απλά από αυτά που καλείται να απαντήσει καθημερινά ένας παίκτης.

Υ.Γ. Τελικά το πόκερ μοιάζει με την οδήγηση: ΓΚΑΖΙ-ΦΡΕΝΟ-ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ (όπως λέμε BET-CALL-FOLD), δίχως να φαντάζεσαι τι επιστήμη κρύβεται από πίσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fileasfog έγραψε:

Μην ξεχνάτε: είναι tournament και αν πιστεύω ότι σ' όλο το τραπέζι έχω edge δεν μπορώ να περιμένω αιώνια να βρω το spot που θα πάρω το edge μου από τον κακό παίκτη γιατί υπάρχουν δύο αστάθμητοι παράγοντες. α.Το fish μπορεί να αποκλειστεί από άλλον ή να μετακινηθεί & β.μπορεί να μου αλλάξουν τραπέζι και δεν ξέρω αν θα έχω edge εκεί που θα πάω (εκτός και πιστεύουμε ότι σε όποιο τραπέζι και να μας βάλουν θα έχω edge).

Δεν χρειαζεται να έχω edge απέναντι σε όλο το τραπέζι,αλλα στον μέσο του τραπεζιου η στον μέσο όρο του τουρνουα.Ο καθένας μπορει να κρινει από τα αποτελέσματα του μέχρι ποια τουρνουά έχει edge.:)

Μπορει αυτα που γράψαμε μερικοι σε αυτο το thread να φαίνονται αιρετικά σε σχέση με αυτά που διαβάζoυμε και παιρνουμε ως δεδομένα στο πόκερ(ενδεικτικα παραθέτω ένα αρθρο)

http://www.cardplayer.com/magazine/article/15093

κάπιοες φορες όμως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.Κανεις δε μιλησε να πετάξουμε edge 10%,και όποιος το κάνει δεν πρεπει να παιζει ποκερ.Στη συγκεκριμενη περίπτωση πάντως δεν θεωρω ότι πετάω edge μεγαλύτερο του 1%,οπότε η διαφωνια μας μαλλον βρίσκεται στα range που βάζει ο καθένας.

fileasfog έγραψε:

Υ.Γ. Τελικά το πόκερ μοιάζει με την οδήγηση: ΓΚΑΖΙ-ΦΡΕΝΟ-ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ (όπως λέμε BET-CALL-FOLD), δίχως να φαντάζεσαι τι επιστήμη κρύβεται από πίσω.

Thank god για το παραπάνω γιατι αλλιως θα παλευαμε να βγάλουμε edge 1% μεταξυ μας ;).

''Poker takes minutes to learn but a lifetime to master''.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένα μεγάλο μέρος της διαφωνίας μας Άκη εστιάζεται πράγματι στο range που βάζουμε τον αντίπαλο. Μου είναι αδύνατο να βάλω τον αντίπαλο σε ΚΚ+, ΑΚ και όλα τα υπόλοιπα με μηδέν πιθανότητα για έναν καλούτσικο παίκτη. Το θεωρώ μεγάλο λάθος. Αν προσθέσουμε στο παραπάνω range τις δύο εναπομείνουσες ντάμες και τους βαλέδες με πιθανότητα 50% καθώς και μια πιθανότητα 4,5%, την οποία θεωρώ ιδιαίτερα συντηρητική, να κάνει represent monster με μικρότερο pair ή κάποιους connectors το edge μας εκτοξεύεται στο 7%. Θεωρώ αυτό το range πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα και το edge πάρα πολύ καλό.

Ένα άλλο μέρος της διαφωνίας μας εντοπίζεται στην στην γενικότερη προσέγγιση των τουρνουά. Πολλοί, εστιάζουν την προσοχή τους σε ICM και bubble factor, παράγοντες χωρίς σημασία σε αυτή τη φάση του τουρνουά. Δεν άκουσα όμως κανέναν να αναφέρει πώς μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος το skill του μεγιστοποιήσει την αξία των επιπλέον chips και κάθε chip που κερδίζει να αξίζει περισσότερο από κάθε chip που χάνει. Μόνο ο Barros στο ενδιαφέρον άρθρο που πόσταρες Άκη. Θυμίζω κι ένα παλαιότερο ποστ δικό μου (νομίζω λεγόταν –Ev call). Κατά την δική μου θεώρηση του παιχνιδιού λοιπόν, κάνουμε διπλό λάθος εδώ φολντάροντας. Και αρνούμαστε να παίξουμε ένα ιδιαίτερα επικερδές στοίχημα και αρνούμαστε να μαζέψουμε chips σε αυτή τη φάση του τουρνουά και να χρησιμοποιήσουμε το stack μας αργότερα με μεγάλο folding equity. Συνοψίζοντας, θα έκανα το call και με πολύ μικρότερο edge και σε ορισμένες περιπτώσεις ίσως και με –EV ανάλογα με το field, το payout structure και την ταχύτητα του τουρνουά. Αυτή είναι αιρετική άποψη Άκη.

Ήλιε τα χέρια που πόσταρες δεν είναι και τόσο άκοπα. Στο τελευταίο χέρι που πόσταρες αν θες δώσε μου με τι edge παίζεις απέναντι στο calling range του αντιπάλου και όχι στο actual hand. Επίσης, από αυτό το edge αφαίρεσε και τα blinds που έχεις χάσει μέχρι να πιάσεις ΚΚ+, ΑΚ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vergitsis έγραψε:

Γι αυτο και προτιμω να κανω reraise με αυτα τα στακ,ας απαντησουν λοιπον οι υπερμαχοι του call.

vergitsis έγραψε:

To σωστο για εμενα ειναι το fold ,και αυτο εκανα και στο τουρνουα.

Καταλήγεις λοιπόν πως το καλύτερο line είναι raise/fold;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη φάση αυτή του τουρνουά και με αυτά τα stacks αποφασίζω raise/call. Σε πιο deepstack καταστάσεις raise/fold. Αν δηλαδή είχα Μ~100 και ο άλλος πάνω από 50-55 και στο 3bet μου πάει allin (ακόμη και αν υποθέσουμε χάριν παραδείγματος ότι έχουμε τα odds για το call) τότε πάω πάσο.

Θα σου κάνω όμως την ίδια ερώτηση που έκανα και στον Ήλιο: πόσο stack θες να έχει εκεί ο Jopper για να κάνεις το call;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps έγραψε:

Στη φάση αυτή του τουρνουά και με αυτά τα stacks αποφασίζω raise/call. Σε πιο deepstack καταστάσεις raise/fold. Αν δηλαδή είχα Μ~100 και ο άλλος πάνω από 50-55 και στο 3bet μου πάει allin (ακόμη και αν υποθέσουμε χάριν παραδείγματος ότι έχουμε τα odds για το call) τότε πάω πάσο.

Θα σου κάνω όμως την ίδια ερώτηση που έκανα και στον Ήλιο: πόσο stack θες να έχει εκεί ο Jopper για να κάνεις το call;

θελω να έχει αρχικο στακ 9500 περιπου ωστε να εχω τουλαχιστον 4% equity σε σχεση με το range που δινω.

* giorgio απο οτι εχω δει παιζεις αρκετα turbo sng και για αυτο νομιζω ειναι λογικο να εισαι της αποψης οτι δεν δινεις εστω και το παραμικρο edge.Στα turbo αυτη ειναι η συνταγη της επιτυχιας.Το τουρνουα απο το οποιο ειναι η πασα ειναι αρkετα deep..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vergitsis έγραψε:

* giorgio απο οτι εχω δει παιζεις αρκετα turbo sng και για αυτο νομιζω ειναι λογικο να εισαι της αποψης οτι δεν δινεις εστω και το παραμικρο edge.Στα turbo αυτη ειναι η συνταγη της επιτυχιας.Το τουρνουα απο το οποιο ειναι η πασα ειναι αρkετα deep..

Απ' ότι θα είδες στα στατιστικά μου Άκη υπάρχουν πολλά τουρνουά εκτός από τα multi turbo sng's και μάλιστα το ίδιο ή και περισσότερο deep.Όπως ανέφερα και παραπάνω, η ταχύτητα ενός τουρνουά είναι καθοριστικός παράγοντας. Σε ένα turbo 45άρι όχι μόνο θα έκανα το call αλλά θα χαιρόμουνα και πάρα πολύ καθώς το range του θα ήταν πολύ πιο wide. Προφανώς λοιπόν, για να έχω αυτά τα νούμερα, δεν εφαρμόζω την ίδια στρατηγική σε όλα τα τουρνουά ανεξαρτήτως ταχύτητας. Όπως άλλωστε δεν εφαρμόζουν την ίδια στρατηγική και οι Shaundeeb, Quasifiction, Bruno GT κλπ. πετυχημένοι και στα δύο είδη. Η αλήθεια είναι ότι, δεν περίμενα αυτή την απάντηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Απ' ότι θα είδες στα στατιστικά μου Άκη υπάρχουν πολλά τουρνουά εκτός από τα multi turbo sng's και μάλιστα το ίδιο ή και περισσότερο deep.Όπως ανέφερα και παραπάνω, η ταχύτητα ενός τουρνουά είναι καθοριστικός παράγοντας. Σε ένα turbo 45άρι όχι μόνο θα έκανα το call αλλά θα χαιρόμουνα και πάρα πολύ καθώς το range του θα ήταν πολύ πιο wide. Προφανώς λοιπόν, για να έχω αυτά τα νούμερα, δεν εφαρμόζω την ίδια στρατηγική σε όλα τα τουρνουά ανεξαρτήτως ταχύτητας. Η αλήθεια είναι ότι, δεν περίμενα αυτή την απάντηση.

Αρα συμφωνουμε,ποια απαντηση δεν περιμενες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόόόόόν... παρακάτω είναι η ίδια παρτίδα του Άκη ελαφρώς παραποιημένη. Το που αποσκοπώ θα το αποκαλύψω μετά. Για πείτε μου εδώ τι κάνετε;

PokerStars Game #24200215837: Tournament #134681938, $20+$2 Hold'em No Limit - Level VII (125/250) - 2009/01/23 15:57:54 ET

Table '134681938 13' 9-max Seat #5 is the button

Seat 1: JopperHarryN (35000 in chips)

Seat 2: Dal1982 (5200 in chips)

Seat 3: AQUA RAIDER (19477 in chips)

Seat 4: hilario1 (14930 in chips)

Seat 5: 99NvrLosez (12528 in chips)

Seat 6: metronome (23412 in chips)

Seat 7: akisss (60000 in chips)

Seat 8: Mrjetta97 (4300 in chips)

Seat 9: brite2 (8171 in chips)

JopperHarryN: posts the ante 25

Dal1982: posts the ante 25

AQUA RAIDER: posts the ante 25

hilario1: posts the ante 25

99NvrLosez: posts the ante 25

metronome: posts the ante 25

akisss: posts the ante 25

Mrjetta97: posts the ante 25

brite2: posts the ante 25

metronome: posts small blind 125

akisss: posts big blind 250

*** HOLE CARDS ***

Dealt to akisss (Kc Ks)

Mrjetta97: folds

brite2: folds

JopperHarryN: raises 400 to 650

Dal1982: folds

AQUA RAIDER: calls 650

hilario1: folds

99NvrLosez: folds

metronome: folds

akisss: raises 1350 to 2000

JopperHarryN: raises 33000 to 35000 and is all-in

AQUA RAIDER: folds

akisss: ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χωρις να εχω τις γνωσεις για να κανω μια βαθια αναλυση,οπως ειχα πει οτι θα foldαρα τις κυριες,τωρα λεω οτι θα δω το στοιχημα αφου βρισκομαι πισω μονο απο ΑΑ ενω ειμαι μοροστα απο QQ,AK.φυσικα βρισκομαι μπροστα και απο JJ,ΤΤ,AQ που σπανια θα εχει ο αντιπαλος.υπαρχει και η περιπτωση να εχει ΚΚ οπου και παλι πρεπει να κανω το call φυσικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι δυσκολο να πετάξεις ΚΚ αν έχει ΑΑ πεσαμε σε set up,θα το έκανα μoνο σε περιπτώσεις όπως bubble σε ΕΡΤ satellite.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ light απαντήσεις πήρα και δεν ξέρω αν οφείλεται στο ότι η παρτίδα είναι republish και δεν δώσατε τη δέουσα προσοχή. Θα επιμείνω λίγο ακόμη...

- Τι range έχει;

- Τα maths τα κάνατε; Mην δω απάντηση "έχω ΚΚ δεν χρειάζομαι maths!"

- Τι edge έχω; :whistle:

ΥΓ: Μήπως δεν προσέξατε όλες τις αλλαγές; Ίσως φταίω που δεν τις επισήμανα όλες από την αρχή. Δείτε τις πάλι, έχω όλες τις αλλαγές από την αρχική παρτίδα με bold.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο online tournament poker(όπου το επίπεδο των παικτών είναι αρκετά χαμηλό)το ΚΚ απλά δεν κάνει fold.

H διαφορά τώρα ανάμεσα στο ΚΚ και στο QQ είναι τεράστια.

Οι αλλαγές στην παρτίδα είναι σημαντικές ,αλλά

δεν είναι αρκετές...

Λαγός.gr είσαι καλεσμένος μου στο σεμινάριο

στρατηγικής που θα γίνει στο POKER PROS TOUR.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps έγραψε:

Πολύ light απαντήσεις πήρα και δεν ξέρω αν οφείλεται στο ότι η παρτίδα είναι republish και δεν δώσατε τη δέουσα προσοχή.

Νικο η πασα αυτη ειναι ευκολη,τοσο που δεν χρειαζεται maths για να καταλάβουμε το edge ,αν το πας κάπου αλλού και δεν το καταλάβαμε light us up!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vergitsis έγραψε:

safesteps έγραψε:
Πολύ light απαντήσεις πήρα και δεν ξέρω αν οφείλεται στο ότι η παρτίδα είναι republish και δεν δώσατε τη δέουσα προσοχή.

Νικο η πασα αυτη ειναι ευκολη,τοσο που δεν χρειαζεται maths για να καταλάβουμε το edge ,αν το πας κάπου αλλού και δεν το καταλάβαμε light us up![/quote:gxe34agf]

Απ' ότι κατάλαβα από την παρτίδα σου με τις QQ χρειάζεσαι τουλάχιστον ένα 4%+ equity για να κάνεις το call. Στην πάσα έτσι όπως την τροποποίησα τό 'χεις το 4%;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρισκάρει ~60Μ για 5Μ που έχει το pot και μάλιστα από τον μόνο που έχει τη δυνατότητα να τον πετάξει από το τουρνουά (και που δεν ξέρει πόσο light call θα κάνει γιατί και να χάσει θα μείνει με 40Μ!!!) και μου λες ότι έχει πιο wide range; Δηλαδή, δεν έχει το ίδιο range με προηγουμένως (ΚΚ+, ΑΚ); Κάτι δεν βλέπουμε αντικειμενικά εδώ. Δεν είναι δυνατόν να θεωρούμε πιο tight έναν παίκτη με 20M από έναν με 60Μ.

Και αν υποθέσουμε, χάριν συζήτησης, ότι του δίνουμε το ίδιο range (δεν βλέπω γιατί γίνεται πιο wide αλλά ας το δούμε αργότερα αυτό)... Τι κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vergitsis έγραψε:

diladi esi dineis to idio range?enas kalos paixtis 8a kanei pote auto to play?opoios to kanei auto pio poli gia m..... mou moiazei!

einai paralogi i sizitisi re niko ti napo.

Καταρχήν θα σου αποδείξω όταν καταλήξουμε πρώτα κάπου ότι δεν είναι παράλογη...

Ναι, ένας καλός παίκτης μπορεί να κάνει αυτό το play γιατί με τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ implied odds που υπάρχουν, ότι re-re-raise και να σου κάνει, με όλα τα φύλλα του range σου που έχεις κάνει το αρχικό raise, θα κάνεις call και θα είναι και σωστό (εκτός και υποθέσουμε ότι κάνει raise πάνω από 10.000 όπου δεν έχει και μεγάλη διαφορά από το allin του). Οπότε post flop αν δεν βελτιώσει (με κάποιο set για παράδειγμα) θα χρειαστεί να πάρει πολύ δύσκολες αποφάσεις: αν έχει κάνει ένα raise της μορφής 8.000 preflop και κάνω εγώ (Akisss) call, postflop με οποιαδήποτε κάρτα 9, Τ, J, Q, χωρίς Κ ή Α στο board θα του κάνω check-raise allin σε οποιοδήποτε bet του (εκτός και πάει αυτός allin οπότε είναι χειρότερο από το preflop allin). Πες μου εσύ με τους ΚΚ ή με τους ΑΑ πως θα κάνεις το call τότε. Αν μου πεις ότι εκεί κάνεις call postflop, δεν συνάδει καθόλου η τακτική σου με το preflop fold των QQ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...