Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Παράδειγμα προς αποφυγή


kwste

Recommended Posts

Μια λάθος κίνηση που μου κόστισε το μεγαλύτερο μέρος του stack μου.Ποστάρω αυτό το χέρι μόνο και μόνο για να δείξω πως πολλές φορές μπορούμε να παρασυρθούμε απο ένα σερι δυνατών χεριών και να πάρουμε την λάθος απόφαση.Ένα εύκολο fold που δεν έγινε ποτε.....

TEXAS_HOLDEM, NO_LIMIT, T4-88188515-39

played at "Baguio" for USD TC from 2009-02-05 16:39 until 2009-02-05 16:40

Seat 1: xx Kashmir ($1,975 in chips)

Seat 2: Wondermike_ ($775 in chips)

Seat 3: skeksis8 ($3,638 in chips)

Seat 4: Tofte61 ($885 in chips)

Seat 5: kwste1982 ($5,200 in chips)

Seat 6: Buggachu ($1,825 in chips)

Seat 7: Puggy82 ($150 in chips)

Seat 8: milacek1 ($3,165 in chips)

Seat 9: Sam Hilliard ($3,290 in chips)

Seat 10: 4_Aces_APO ($2,610 in chips)

ANTES/BLINDS

Buggachu posts small blind ($50), Puggy82 posts big blind ($100).

PRE-FLOP

milacek1 folds, Sam Hilliard calls $100, 4_Aces_APO folds, xx Kashmir folds, Wondermike_ folds, skeksis8 folds, Tofte61 folds, kwste1982 bets $400, Buggachu folds, Puggy82 calls $50 and is all-in, Sam Hilliard bets $900, kwste1982 bets $4,800 and is all-in, Sam Hilliard calls $2,290 and is all-in.

FLOP (board cards: 2C,9C,AD )

TURN (board cards: 2C,9C,AD,3D )

RIVER (board cards: 2C,9C,AD,3D,7H )

SHOWDOWN

kwste1982 shows ( JH,JD )

Puggy82 shows ( QD,7C )

Sam Hilliard shows ( KD,KC )

kwste1982 wins $1,910, Sam Hilliard wins $6,280, Sam Hilliard wins $500.

SUMMARY

Dealer: kwste1982

Pot: $8,690

xx Kashmir, loses $0

Wondermike_, loses $0

skeksis8, loses $0

Tofte61, loses $0

kwste1982, loses $3,290

Buggachu, loses $50

Puggy82, loses $150

milacek1, loses $0

Sam Hilliard, bets $3,290, collects $6,780, net $3,490

4_Aces_APO, loses $0

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από την στιγμή που ο Sam κανει reraise εκτός θέσης θα πρέπει να σεβαστεις την κινηση του. Το ύψους του ρελανς σε σχέση με το ποτ δεν δείχνει κάποιον που θέλει να σε διώξει από το χέρι , αλλά μάλλον κάποιον που θέλει να το φουσκώσει . Έχοντας θέση απέναντί του εγώ θα επέλεγα το απλό call .

Με αυτό το flop αν έδειχνε αδυναμία θα δοκίμαζα ένα bet 3/4 με 4/4 Pot (υπάρχει Άσσος και club flush draw) και αν έκανε call ή raise τότε μάλλον θα ήξερα οτι είχα χάσει .

Σε περίπτωση που δτο flop έκανε bet από μπροστά τότε το fold θα ήταν ακόμα πιο εύκολο .

Παρ' όλα αυτά και εγώ την έχω πατήσει κάποιες φορές , κυρίως σε προχωρημένο στάδιο όπου οι παίχτες έχουν γίνει πιο tight , το stack μου έχει μεγαλώσει αρκετά και τα κλεψίματα πιο εύκολα . Με το σκεπτικό οτι από τη στιγμή που παίρνεις τα ποτ ακόμα και με σκάρτα χαρτια , όταν πιάνεις κάποιο middle/average pair , νομίζεις οτι είσαι ο "θεός" του τραπεζιού και το all-in έρχεται αυτόματα σε κάποιο reraise .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CrisEL έγραψε:

Από την στιγμή που ο Sam κανει reraise εκτός θέσης θα πρέπει να σεβαστεις την κινηση του. Το ύψους του ρελανς σε σχέση με το ποτ δεν δείχνει κάποιον που θέλει να σε διώξει από το χέρι , αλλά μάλλον κάποιον που θέλει να το φουσκώσει .

Εκεί ακριβώς ήτανε το λάθος μου. Μετά απο αρκετή σκέψη πιστεύω οτι η καλύτερη κίνηση θα ήτανε να κάνω απλά limp και fold σε οποιοδήποτε raise.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kwste έγραψε:

Εκεί ακριβώς ήτανε το λάθος μου. Μετά απο αρκετή σκέψη πιστεύω οτι η καλύτερη κίνηση θα ήτανε να κάνω απλά limp και fold σε οποιοδήποτε raise.

Και αυτο παιζει , αλλα ....

Να κάνω μια διευκρίνηση . Λέγοντας Έχοντας θέση απέναντί του εγώ θα επέλεγα το απλό call . ενοοώ , οτι από θέση button και με ένα limper , standard θα έκανα raise 3x/4x BB και εφόσον δεχόμουν reraise θα επέλεγα το απλό call (αντι του all-in)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...