Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Παρακαλώ ένα σχόλιο


dimimil

Recommended Posts

vergitsis έγραψε:

τωρα αν λες εσυ poy mpaineis all in me 2nd pair sto board allin οτι θα εκανες fold set assous tote ok...egw gia auto milisa gia meta xriston profites..

Αλλο ένα ζευγάρι άλλο ΔΥΟ. Εξάλλου εγω οταν εχω καλό φύλλο δεν δίνω ελευθερη κάρτα στον αντίπαλο να με σκοτώσει. Εαν θέλει και αισθανεται τυχερός μαζί μου θα πρέπει να φτύσει με αίμα ( συγνώμη με το στακ του ήθελα να πώ). Ετσι δεν αισθάνομαι ποτέ οτι εγώ δεν έκανα αυτό που πρέπει να προστατευσω το φύλλο μου. Πόσες φορές νομίζεις οτι οταν το κάνω αυτό χάνω?

Επίσης σας συμβουλέυω να βλέπεται παντα τα ρέστα των αντιπάλων σας μπας και μποφάρουν και ιδίως τα δικα΄μου:)

Επίσης εαν σας έρχεται λοζέ στο χέρι μην το εγκαταλειπεται ποτέ......... που ξέρεις μπορεί να σκάσει στο river.

Επίσης καλό είναι να παιζεται σε στακ που αντέχει η τσέπη σας 5 και 10 bad beat και οχι μόνο δύο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Αλλο ένα ζευγάρι άλλο ΔΥΟ.

Επίσης σας συμβουλέυω να βλέπεται παντα τα ρέστα των αντιπάλων σας μπας και μποφάρουν και ιδίως τα δικα΄μου:)

Επίσης εαν σας έρχεται λοζέ στο χέρι μην το εγκαταλειπεται ποτέ......... που ξέρεις μπορεί να σκάσει στο river.

Επίσης καλό είναι να παιζεται σε στακ που αντέχει η τσέπη σας 5 και 10 bad beat και οχι μόνο δύο.[/quote:1p7u6a2m]

milaw gia to all in me ton baskont kai enw eixes 2nd pair sto board...eixes ena zeugos...anyway den paw na apodeiksw kati,ta apodeiknyoun auta pou grafeis edw kai merikes meres,twra to poios milise gia loze xeria den 3erw,pantws egw oxi...

kai kati akoma,mpes sto sharkscope vale ongame network kai vale to onoma sou,mallon fainetai oti polloi exoun kratisei simeiwseis kai gia sena...min viazesai loipon na eirwnevesai tous allous kai akou kai tis parathriseis tous,gia kalo einai kai oxi gia kako...gia auto kai grafoume allwste oloi mas sto forum,gia na ginoume kaliteroi kai oxi gia na apodeiksoume poios einai kaliteros. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vergitsis έγραψε:

kai kati akoma,mpes sto sharkscope vale ongame network kai vale to onoma sou,mallon fainetai oti polloi exoun kratisei simeiwseis kai gia sena...

Kalo! To link einai

*http://www.sharkscope.com?username=Antonis2005&network=ongame

Ligo adiko bebaia giati ki o idios leei oti einai kalyteros sta cash paixnidia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν ουδέποτε υσχυρίστηκα οτι είμαι καλός παίκτης. Εξάλλου σε ο΄λα μου τα post σχεδον αναφέρω οτι είμαι χαμένος απο την ενασχοληση μου με το ποκερ αλλα αυτό δεν με πειράζει αρκει να μην συνεχίσω να κάνω τα ιδια λαθη. τα στοιχέια που βρίσκεις holdem είναι προφανώς λα΄θος γιατί η χασούρα μου είναι σχεδόν λίγο παραπ΄΄ανω απο το διπλάσιο. Και θα ηταν πολλή παραπάνω εαν συνέχιζα να παιζω οπως ακριβώς περιγράφεται στα post. Πραγματικά μάτωνα οσο ε΄παιζα σαν τα post που στέλνεται. Οταν άρχισα να βελτιώνoμαι και προσπάθησα να σταματήσω τον τρόπο παιχνιδιού που ακριβώς περιγράφεται είδα και τα ανάλογα αποτελέσματα. Ξεκίνησα να γράφω εδώ πιστεύοντας οτι κάποιοι θα έστελναν κάποιο καλό post με την τακτική που ακολουθούν και βλέπουν καλά αποτελέσματα (πιθανόν και να μην υπάρχει). Αντίθετα τα μόνα ποστ που βλέπω είναι για bad beat που φταιεί είτε ο κωλόφαρδος αντίπαλος είτε τα στημένα sites.

Δυστυχώς απογοητεύητηκα πο το επίπεδο της συζήτησης. Κάποιοι κατα καιρούς κάτι προσπάθησαν να πουν αλλα αντί τα ποστ που έστειλαν να έχουν τίτλο "λάθη που πρέπει να αποφευγουμε" είχαν αλλο ύφος και στυλ.

Εγω δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ ο καθένας μπορεί να σκεφτεται και να ενεργεί οπως θέλει.

Πραγματικά ολόψυχα σας εύχομαι καλή τύχη στα τραπέζια του πόκερ και μπόλικη ατυχία στους αντιπάλους σας. Εαν συνεχίζεται να σκεπτεστε και να ενεργείτε με τον ΄διο τρόπο είναι κα΄τι που θα σας χρειαστεί σίγουρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντώνη

Όλοι χάνουν στο πόκερ όταν ξεκινάνε να παίζουν. Δεν είναι κι εύκολο παιχνίδι. Κάποιοι, λίγοι είναι η αλήθεια, έχουν το μεράκι και τη θέληση να μάθουν και κάποια στιγμή το κάνουν και μετά τα αποτελέσματά τους είναι πολύ διαφορετικά.

Νομίζω ότι όλοι που συμμετέχουμε εδώ στα φόρουμ έχουμε το μεράκι λίγο πολύ. Και στο έχω πει και πριν ότι για σένα προσωπικά είδα ότι έχεις τη διάθεση να βετιωθείς.

Δυστυχώς φαίνεται ότι ο εγωισμός σου υπερισχύει. Και σ'εμποδίζει να δεχτείς τα ελαττώματα του παιχνιδιού σου κι επίσης σε κάνει να επιτίθεσαι προσωπικά σε άλλα μέλη του φόρουμ.

Στο 'χω ξαναπεί ότι τα πόστ σου δείχνουν άγνοια ή ελλιπή κατανόηση βασικών στοιχείων του πόκερ και η ανάλυση σου παύει να είναι αντικειμενική όταν στηρίζεται σε ελιππή αποτελέσματα ή σε προσωπικές και άρα υποκειμενικές εκτιμήσεις.

Δεν έχεις σταματήσει σε κάθε ευκαιρία να κοροϊδεύεις - σα μικρό παιδάκι του σχολείου - το πώς έπαιξα σε χέρια που έστειλα. Προσωπικά ελάχιστα με πειράζει γιατί κατ'αρχήν η άποψη σου έχει μικρή βαρύτητα για μένα και σίγουρα οι αποφάσεις δεν είναι τόσο έυκολες όσο νομίζεις (στο AJ δεν είμαι 100% μπροστά και στο 99 δεν είμαι 95% πίσω) - γι αυτό άλλωστε τα έστειλα.

Δυστυχώς όμως αυτή η προσωπική επίθεση δεν περιορίστηκε μόνο σε μένα αλλά και σε άλλα μέλη του φόρουμ. Και είναι εύκολο να δει κανείς τι μπορεί να συμβεί: Κανείς δεν έχει τη διάθεση να στείλει κάποιο χέρι που έπαιξε και δεν είναι σίγουρος ότι το έπαιξε σωστά, όταν γνωρίζει ότι θα βγει κάποιος και θα του την πει δημοσίως. Κι αν κανείς δε στέλνει τέτοια χέρια τότε προφανώς τα χέρια που θα στέλνονται θα είναι μόνο bad beats.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ίντερνετ είναι ένα θαυμάσιο μέσο επικοινωνίας, που όμως έχει κι αυτό τα ελαττώματά του. Επειδή, όπως και να το κάνουμε, μπήκε κάπως άτσαλα και γρήγορα στην καθημερινότητά μας δεν έχουμε συνειδητοποιήσει όλοι μας ποιες είναι αυτές οι αδυναμίες του μέσου και πως πρέπει να προφυλάσσουμε τους εαυτούς μας και τους άλλους.

Είμαι σίγουρος ότι ελάχιστες από αυτές τις κουβέντες που γίνονται καθημερινά στο διαδίκτυο και καταλήγουν σε έντονες προσωπικές αντιπαραθέσεις, θα έφθαναν σε ένα τέτοιο αποτέλεσμα.

Αν για παράδειγμα βρισκόμασταν σε ένα καφέ και κάναμε ακριβώς την ίδια συζήτηση κοιτώντας το συνομιλητή μας στα μάτια, τότε σίγουρα οι τόνοι μας θα ήταν πιο ήπιοι και θα καταβάλλαμε μεγαλύτερη προσπάθεια να μην τον πληγώσουμε...

Πολλές φορές γράφοντας σε ένα φόρουμ ξεχνάμε ότι απευθυνόμαστε σε ανθρώπους με συναισθήματα κι αδυναμίες, τους οποίους δεν έχουμε κανένα απολύτως δικαίωμα να κρίνουμε, να κακίσουμε ή να ειρωνευθούμε..

Έχουμε δυστυχώς τον εγωισμό που μας παρασύρει να θέλουμε να αποδείξουμε ότι εμείς έχουμε το δίκιο και όλοι οι άλλοι το άδικο...

Για αυτό πριν από μερικές μέρες είχα παρακαλέσει να μείνουμε στην ουσία των δημοσιεύσεων και να μην κρίνουμε τα πρόσωπα.

Προσωπικά ζητάω συγγνώμη αν κάποια στιγμή λόγω εκνευρισμού ή κεκτημένης ταχύτητας πρόσβαλλα κάποιον ή τέλος πάντων δεν τον σεβάστηκα όπως έπρεπε. Στο εξής θα είμαι πολύ πιο προσεκτικός όταν απευθύνομαι σε κάποιον συνομιλητή μου.

Ελπίζω ο καθένας να κάνει την αυτοκριτική του για να μην έχουμε στο μέλλον δυσάρεστες ή άβολες καταστάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BTW, το site που προαναφέρθηκε, είναι ΧΡΥΣΑΦΙ! Στατιστικά αποκλειστικά για τουρνουά! Μπράβο vergitsi, δεν το είχα πάρει πρέφα, μόλις μου προσέφερες ένα πολύτιμο εργαλείο...

Συμφωνώ απόλυτα με την προσέγγιση σου, περί "προσωπικών διαφορών", poliscas. Η εξ'αποστάσεως επικοινωνία μεταξύ αγνώστων και μάλιστα με τη χρήση γραπτού λόγου, στον οποίο δεν είναι όλοι... δεξιοτέχνες, είναι δύσκολη και εύκολα παρεξηγήσιμη. Αλλά προσωπικές διαφορές στην ουσία δεν υπάρχουν, όλοι φίλοι είμαστε, ή τουλάχιστον εν δυνάμει φίλοι...

Γι αυτό και είχα χαρακτηρίσει κάποτε επιτακτική την ανάγκη να υπάρξει μια πρωτοβουλία να βρεθούμε από κοντά. Η προσωπική επαφή θα εξομαλύνει τις σχέσεις και οι "κόντρες" στο μέλλον θα είναι πιο φιλικές και λιγότερο έντονες. Από μόνο του αυτό θα είναι εποικοδομητικό στην προσπάθεια μας να γινουμε καλύτεροι, μοιραζόμενοι εμπειρίες και εντυπώσεις σε αυτό που αγαπάμε...

Διαφωνώ με τη δημοσίευση στο forum του λινκ που δημοσιοποιεί τα στατιστικά στοιχεία του Antonis2005 και θα επιθυμούσα τη διαγραφή του συγκεκριμένου post. Παρά την χωρίς ουσιαστική σημασία κόντρα που (ειλικρινά χωρίς να το θέλω) έχω με το συγκεκριμμένο μέλος, θεωρώ ότι το γεγονός που υποδεικνύει το link δεν αφαιρεί το δικαίωμα που έχει ο συγκεκριμμένος χρήστης για να ομιλεί και να συμμετέχει. Κι ας λέει ό,τι θέλει και ό,τι νομίζει! Η δημοσίευση του γεγονότος ότι ο Αντώνης είναι χαμένος, μοιάζει λίγο προβοκατόρικη, δηλαδή "εσύ είσαι χαμένος, μη μιλάς". Αλοίμονο αν το δικαίωμα που έχουμε για να διατυπώνουμε απόψεις, φιλτράρεται από το πόσο κερδισμένοι ή χαμένοι είμαστε. Και νομίζω ότι στο μέλλον ο Αντώνης θα αισθάνεται σταμπαρισμένος και υποτιμημένος, πράγμα αποτρεπτικό για τη συμμετοχή του στο φόρουμ. Δεν το θέλω αυτό, τουλάχιστον εγώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α τώρα που σε βοήθησε το λινκ να το σβήσουμε;

Αστειεύομαι :P Δεν έχω πρόβλημα να σβηστεί αλλά έτσι κι αλλοιώς ο καθένας μπορεί να το δει αν πάει στο σάιτ.

Συμφωνω ότι η φύση του μέσου (ιντερνετ) δημιουργεί παρεξηγήσεις και γι'αυτό έχω ξαναπεί ότι χρειάζεται ανοχή. Σαν Έλληνες που είμαστε παίρνουμε τα πάντα προσωπικά και βάζουμε το εγώ πάνω απ'όλα. Αυτό είναι καταστροφικό στο πόκερ και ίσως γι'αυτό οι Έλληνες είμαστε από τις μεγαλύτερς ψαρούκλες στο πόκερ - κατά μέσο όρο πάντα.

Η ιδέα του να βρεθούμε από κοντά είναι εξαιρετική αλλά όχι πρακτική αφού δε ζούμε όλοι στην Αθήνα ή ακόμα και στην Ελλάδα.

Απλά ας μείνουμε στην ουσία και ας αφήσουμε απ'εξω τους εγωισμούς. Αν πω σε κάποιον -που δε θα το κάνω- ότι "Επαιξες αυτό το χέρι σαν αρχάριος" δεν έχω πρόθεση να το μειώσω. Είναι η προσωπική μου απόψη που μπορεί κάλλιστα να είναι ΛΑΘΟΣ και ο σκοπός μου είναι να τον/την βοηθήσω να σκεφτεί τι έκανε λάθος (αν έκανε λάθος) και όχι να τον μειώσω ή να δείξω τον εαυτό μου ως παικταρά.

Πραγματικά δε μ'ενδιαφέρει να παριστάνω τον "παικταρά" σ'ενα φόρουμ. Σίγουρα είμαι λίγο "ψώνιο" -ετοιμαστείτε για το δεύτερο βίντεο προσεχώς :woohoo: - αλλά αυτό που μ'ενδιαφέρει πιο πολύ είναι να αυξάνω το bankroll μου και ο μόνος τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο είναι να παίζουμε καλύτερο πόκερ.

PS: Epishs na zhthsoume sygnwmh apo ton dimimil pou ksekinhse to thread zhtwntas sxolia gia ena fixed limit hand kai telika ftasame na milame -ws synhthws- gia alla anti allwn

An mporei o poliscas na xwrisei to thread se 2 h 3 merh??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντιθέτως εμένα δεν πειράζει καθόλου εξάλλου εχω το είχα δηλωσει εξ αρχής οτι είμαι χαμένος απο τα πρώτα μου ποστ. Προσπαθώ να βελτιωθώ και μάλλον τα έχω καταφέρει σε ένα βαθμο. Αντιθέτως ολοι οι άλλοι δηλώνεται κερδισμένοι??????? και μετα κάντε ποστ παιχνίδια σας και διαπιστώνω οτι έτσι έπαιζα και έχανα. Απλά έψαχνα ένα φόρουμ να ανταλλάξουμε απόψεις για το παιχνίδι και μεσα απο παιχνίδια που μας παρουσιάζονται συνέχεια να γλιτώνουμε ή να κερδίζουμε λεφτά. Απλά διαπίστωσα δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο καθώς για όλα φταίνε οι άλλοι και οχι εμείς. Ισως και το επίπεδο!!!!!!

Εξάλλου εγω holdem σου ζήτησα κάτι και δεν απάντησες.....

Τελως πάντων ξανά καλή επιτυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdem, γι' αυτό που είπες για τους Ελληνες

Φαντάζεσαι τι θα γίνεται στα τραπέζια, όταν θα επιτραπεί το πόκερ στα καζίνο της χώρας μας; Το απόλυτο βρισίδι, μέχρι και ξύλο θα πέφτει! Πως παίζεις έτσι, γιατί μου κλέβεις τα blind, γιατί μπήκες με οκτάρια και κέρδισες τους άσσους μου, είσαι άσχετος, είσαι έτσι είσαι αλλιώς, γιατί σε μένα κάνεις συνέχεια raise και στον άλλο όχι, ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΤΕ ΜΑΖΙΙΙΙΙΙΙ??? ΕΕΕΕΕΕΕ? Απ'έξω θα γίνεται το γέλιο, που θα περιμένουν οι χαμένοι τον "κολόφαρδο", σε εισαγωγικά και μη, να του ζητήσουν τον λόγο:

-ΑΚΟΥ ΕΔΩ ΦΙΛΕ, ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ RAISE, ΑΚΟΥΣΕΣ???????

Χαχαχαχα, θα'χει πολύ γέλιο. Μέχρι στιγμής όλοι οι παίκτες ήταν στην ίδια οχθη, εναντίον του καζίνο. Τότε που θα τρώγονται μεταξύ τους θα διεξάγονται σκηνές κάθε 5 λεπτά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας. Σήμερα βρήκα αρκετό χρόνο για να μπω στο site και είπα να δω εάν υπήρχαν κάποιες παραπάνω απαντήσεις για το post που έκανα. Είχα μείνει στο post όπου ο holdem μου έλεγε ότι διαφωνούσε με το check raise μου στο flop. Μπήκα και είδα ότι ήταν 5 σελίδες και πραγματικά χάρηκα. Λέω κοίτα να δεις που θα βρούμε μια εποικοδομητική συζήτηση. Αλλά, εις μάτην. Διάβασα όλα τα posts και θα ήθελα:

1ον) Να ευχαριστήσω τον holdem για την συγγνώμη του. Ήταν το τελευταίο που με ένοιαζε-μιας και η λύπη μου για τις αντιπαραθέσεις ήταν μεγαλύτερη- αλλά δείχνει και το επίπεδο κάποιων ανθρώπων που υπάρχουν εδώ και ενισχύει ακόμα περισσότερο αυτό που είχα γράψει στο αρχικό μου post για το επίπεδο των μελών του pokerland.

2ον) Να ευχαριστήσω τον holdem και τον Αντώνη για τα σχόλια που έκαναν για το χέρι που ζήτησα.

3ον) Να ζητήσω εγώ συγγνώμη από όλα τα μέλη γιατί ένα post που έκανα είχε αυτή την κατάληξη.

θα συμφωνήσω απόλυτα με τον poliscas και τον bascont περί Internet. Φοβερό μέσο, του οποίου η λάθος χρήση όμως, έχει ανεπιθύμητα αποτελέσματα. Σαν το αυτοκίνητο :) Η ιδέα μιας συνάντησης είναι φανταστική καθώς σίγουρα θα μας κάνει να γνωριστούμε καλύτερα, ενώ είμαι σίγουρος ότι δεν θα αποδυναμώσει σε καμιά περίπτωση το site. Εννοώ, ότι και να γνωριστούμε δεν σημαίνει κι ότι θα το ρίξουμε πλέον στο προσωπικό chat και θα καταργήσουμε το forum. Ούτως ή άλλως, είμαι σίγουρος ότι δεν μπορούμε όλοι να συναντιόμαστε συχνά. Σίγουρα όμως, μια συνάντηση, θα μας έκανε να γνωρίσουμε καλύτερα και το ύφος του καθενός κι έτσι να γνωρίζουμε και όταν κάνει κάποιο post, ότι το ύφος του δεν είναι παρεξηγήσιμο. Δηλαδή π.χ., εάν ο dimimil έγραφε "Μα καλά ρε μπαγλαμά, πήγες πάσο τους ρηγάδες σου με έναν άσσο στο flop στο pot size bet του αντιπάλου???", δεν θα τον παρεξηγούσαμε γιατί γνωρίζουμε ότι o dimimil αποκαλεί κάποιον μπαγλαμά χωρίς να θέλει να τον μειώσει, αλλά χαριτολογώντας(επίσης δεν θα τον παρεξηγούσαμε γιατί είναι και ψάρακλας :laugh: )

Τώρα, όσον αφορά το συγκεκριμένο site με τα στατιστικά. Το γνωρίζω κι έγω εδώ και περίπου ένα χρόνο. Μάλιστα, για να το μάθω είχα "πληρώσει" με μερικά chips έναν τύπο σε ένα τουρνουά. Τον ρώτησα που βρίσκει τις ελεεινές επιδόσεις μου και μου απάντησε "call my bet and I will tell you" :P . Με έψαξε, πιθανότατα μετά από κάποιο donk call που έκανα, και μετά άρχισε να μου τα σέρνει (με ευγένεια πάντως). Όταν έκανα το post είμουν σίγουρος ότι κάποιοι θα με ψάξουν στο site και θα έβλεπαν το ωραίο μπολ δίπλα στο όνομα μου :laugh: . Δε ντρέπομαι όμως. Αντίθετα, εάν μετά από λίγο καιρό αυτό το μπολ δεν υπάρχει πια, τότε θα ξέρουν και κάποια μέλη του pokerland ότι βοήθησαν και αυτοί στο να εξαφανιστεί.

Συνεχίζω να θεωρώ το forum έναν τόπο στον οποίο ανταλλάσουμε απόψεις για την βελτίωση του παιχνιδιού των Ελλήνων παιχτών. Έτσι ώστε κάποια μέρα όταν χαζεύουμε στο youtube ή οπουδήποτε αλλού τουρνουά ή cash games μεταξύ τεραστιών ονομάτων του poker, να βλέπουμε κι έναν Έλληνα μέσα.

Συγγνώμη για το μέγεθος του post και σας ευχαριστώ που το διαβάσατε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...