Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

PL OMH tournament hand


safesteps

Recommended Posts

Επειδή δεν έχω πολλές παραστάσεις από omaha, αυτό που θέλω να μάθω από τους έμπειρους στο παιχνίδι, είναι αν το raise μου στο river είναι fishy και αν έχω fold στο reraise του. Το reraise του εκεί είναι μόνο nuts;

OMAHA_HI, POT_LIMIT, T4-90143658-20

played at "Galveston" for USD TC from 2009-02-28 08:10 until 2009-02-28

08:11

Seat 1: stcluberer ($5,455 in chips)

Seat 2: tagor80 ($525 in chips)

Seat 3: Puurokauha ($2,550 in chips)

Seat 4: urcagan ($555 in chips)

Seat 5: tspersey ($1,820 in chips)

Seat 6: JO33JO ($5,290 in chips)

Seat 7: safesteps ($6,350 in chips) :Ah ,:Ad ,:9s ,:5c

Seat 8: tyou23 ($715 in chips)

ANTES/BLINDS

tspersey posts small blind ($25), JO33JO posts big blind ($50).

PRE-FLOP

safesteps bets $175, tyou23 folds, stcluberer folds, tagor80 calls $175,

Puurokauha calls $175, urcagan folds, tspersey folds, JO33JO calls $125.

FLOP board cards: :2s ,:Qs ,:4h

JO33JO checks, safesteps checks, tagor80 checks, Puurokauha bets $250,

JO33JO calls $250, safesteps calls $250, tagor80 folds.

TURN board cards: :2s ,:Qs ,:4h ,:As

JO33JO checks, safesteps checks, Puurokauha checks.

RIVER board cards: :2s ,:Qs ,:4h ,:As ,:Qc

JO33JO bets $375, safesteps bets $2,600, Puurokauha folds, JO33JO bets

$4,490 and is all-in, safesteps bets $3,325 and is all-in.

SHOWDOWN

safesteps shows :Ah ,:Ad ,:9s ,:5c

JO33JO shows :Qh ,:Qd ,:Th ,:Jd

safesteps wins $1,060, JO33JO wins $11,205.

SUMMARY

Dealer: urcagan

Pot: $12,265

stcluberer, loses $0

tagor80, loses $175

Puurokauha, loses $425

urcagan, loses $0

tspersey, loses $25

JO33JO, bets $5,290, collects $11,205, net $5,915

safesteps, loses $5,290

tyou23, loses $0

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και απο Omaha High δεν εχω κ τοση μεγαλη εμπειρια, δε νομιζω πως πας ποτε πασο στο re-raise του εκει, και πως καλα επαιξες κ εκανες raise. Μονο από ένα φύλλο χάνεις, από καρέ.

Ο αντιπαλος,πιστευω πως και με A-Q θα επαιζε ρεστα. Η και με αλλα full house's, πχ με Q-4... εξαρτάται από τον αντίπαλο . Πάντως, ποτέ δεν παω πασο εκει.

Αν μου επιτρεπεις παντως, θελω να πω την αποψη μου για τα σταδια του hand πριν το river. Το φυλλο σου δεν ειναι κ τιποτα σπουδαιο. Και , το χειροτερο, εισαι σε αθλια position για το Omaha High. Προσωπικα, θα έκανα limp in preflop με την ελπιδα να πιασω set (ουτε καν suited Άσο έχω , οπότε μόνο το set κυνηγάω), ή ενδεχομένως να έκανα re-raise preflop αν,μετά το δικό μου limp-in, κάποιος έκανε raise preflop. Με το raise που κανεις, μεγαλώνεις το pot δίχως, ουσιαστικά, να αποτρέπεις κάποιον από το να δει το flop - κυρίως λόγω των μικρών blinds (και, συνεπως, του δικού σου μικρου - λόγω pot limit - αρχικού raise).

Επισης θεωρω πολυ κακο το check και το call του JO33JO στο flop με top set, με τοσα draws που υπάρχουν.

Τέλος, εσύ γιατί κάνεις call στο flop; Δεν υπάρχει κανείς λόγος.

Αυτά από μένα :)

Μ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και αλλη ειναι H ειδικη (ναι, με η) στο PLO...

Νικ μονο για το river δεν επρεπε να ρωτησεις...

cooler

Το πολυ πολυ δυσκολο στο τουρνουα PLO ειναι να αντιληφθεις οτι δεν ειναι πια nut game... Ιδιως σε late stages... far from it...

Για το χερι θα λεγα οτι ησουν ατυχος υπερβολικα περα απο το 1 out γιατι σε εμπλεξε και η διαδρομη που διαλεξες...passive and in the dark...

Πχ lead pot flop bet που ειναι οκ με το χερι σου, γιατι αν δεν εχει πιασει κανεις κατι πολυ καλο ειναι fold και επισης ετσι διαπιστωνεις κ που βρισκεσαι. Τρως το pot raise γιατι ο τυπος εχει πιασει το qqq πας πασο. Turn παλι μπορεις να κανεις lead με το ΑΑΑ για να δεις κ αν παιζει χρωμα τρως παλι raise -αν οχι same outcome - και παλι τους πετας...

Επισης themi, limp ναι, αλλα για να κανεις ενα γενναιο reraise, και να πας hu, γινεται πολυ συχναστα τουρνουα 3 bet μετα απο σενα και με callers μαλιστα, οποτε οταν σου γυρισει το κανεις μπαλονι το ποτ! ) οντως δεν ειναι σπουδαιο χερι αλλα σε hu ειναι κατι τις καλυτερο ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιμελή φίλε safesteps.

preflop: Απλό call, και call σε ένα μόνο raise αντιπάλου.΄Οχι δικό σου reraise για να μην φανερωθούν οι άσσοι σου.

flop: Tα call ολονών είναι σωστά

turn: Τι σημαίνουν τα τσεκ , εάν δηλώνουν φόβο επειδή υπάρχει κάτων φλος τότε το reraise all-in του αντιπάλου σημαίνει έλλειψη φόβου.

Εάν δηλώνουν καραμπίνα (δηλαδή κάποιος έχει το φλος) τότε το reraise all-in σημαίνει βλακεία. Την οποία αποκλείουμε οπότε υπολογίζουμε την πρώτη περίπτωση.

river: Με βάση το τι έγινε στο turn κάνουμε μικρό reraise για value, και στην συνέχεια απλό call ,έτσι μας μένουν και λίγες μάρκες.

Δεν μπορείς φυσικά να κάνεις πάσο έτσι όπως εξελίχθηκε η παρτίδα στο τέλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kaskanter : ναι, εχεις δικιο σε ολσα λες . Προφανως σε hu προτιμω το hand του safesteps. Preflop, αν καποιος κανει raise preflop, τοτε σε δικο μου pot-reraise δεν ξερω αν θα ειχα τοσους πολλους callers. Δλδ το θεωρω αρκετα πιθανο να πηγαινα hu στο flop.

zorbasovoudas : γιατι θεωρεις το call του safesteps σωστο; γιατι να κανεις call εκει, τι κερδιζεις; με τοσους παικτες παροντες, πολυ δυσολο να βαλτιωθει το hand σου στο turn .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω 100% για το πασο στο flop μετα το bet... το πιο πιθανο ειναι να μπλεξεις... οποια μα οποια καρτα και να ανοιξει στο turn, λογω του flop...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Themis έγραψε:

Το φυλλο σου δεν ειναι κ τιποτα σπουδαιο. Και , το χειροτερο, εισαι σε αθλια position για το Omaha High.

Ναι, το preflop raise μου είναι άθλιο! Υπάρχει εξήγηση αλλά παραμένει λάθος: εκτός από το ανακλαστικό raise του holdemά που εκστασιάζεται που βλέπει ΑΑ, το τραπέζι είναι πολύ passive και με το limp θα έμπαιναν όλοι χωρίς raise πιθανότατα behind, ενώ έτσι προσπαθώ να μειώσω το field των παικτών.

Themis έγραψε:

Επισης θεωρω πολυ κακο το check και το call του JO33JO στο flop με top set, με τοσα draws που υπάρχουν.

Άθλιο slowplay και fishy εντελώς. Έλα όμως που με μπέρδεψε γιατί στο river reraise allin του, ενώ σκέφτομαι το ενδεχόμενο για QQ, υπέθεσα ότι δεν μπορεί να τις έπαιξε τόσο άθλια στο flop. Ούτε lead bet σε τέτοιο board, ούτε reraise όταν του δίνεται η ευκαιρία. :(

Themis έγραψε:

Τέλος, εσύ γιατί κάνεις call στο flop; Δεν υπάρχει κανείς λόγος.

Έλα μου ντε....

kaskanter έγραψε:

Πχ lead pot flop bet που ειναι οκ με το χερι σου, γιατι αν δεν εχει πιασει κανεις κατι πολυ καλο ειναι fold και επισης ετσι διαπιστωνεις κ που βρισκεσαι. Τρως το pot raise γιατι ο τυπος εχει πιασει το qqq πας πασο. Turn παλι μπορεις να κανεις lead με το ΑΑΑ για να δεις κ αν παιζει χρωμα τρως παλι raise -αν οχι same outcome - και παλι τους πετας...

Έχω κάνει το λάθος preflop, να συνεχίσω να το κάνω; Όσο μου επιτρέπουν να βελτιώνομαι χωρίς να φουσκώνει άλλο το pot, μένω απαθής και εκμεταλλεύομαι το passiveness τους.

zorbasovoudas έγραψε:

turn: Τι σημαίνουν τα τσεκ , εάν δηλώνουν φόβο επειδή υπάρχει κάτων φλος τότε το reraise all-in του αντιπάλου σημαίνει έλλειψη φόβου.

Εάν δηλώνουν καραμπίνα (δηλαδή κάποιος έχει το φλος) τότε το reraise all-in σημαίνει βλακεία. Την οποία αποκλείουμε οπότε υπολογίζουμε την πρώτη περίπτωση.

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι και γω και πιστεύω ότι είναι σε χειρότερο house από το δικό μου και όχι σε nuts γιατί δεν συνάδει το flop action με τα nuts του. Τελικά, η βλακεία του με ξεγέλασε... overthinking :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τhemis , θεωρώ το call του safesteps σωστό γιατί οι ανατροπές στο omaha είναι τόσες πολλές ώστε αξίζει τα πολύ λίγα που επένδυσε σε σχέση με το μέγεθος του ποτ αλλά και της δικής του κάβας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λαθος σε αυτο σποτ το raise με ΑΑ δεν ειναι ποτε...

ειναι κ passiveness σου (οχι μονο δικη τους) το check στο flop...

bottom line το river ειναι cooler... δεν... επιβαλλεται να πας πασο lol... -btw δεν τον βρισκω βλακα να κανει check to σετ οταν εχει 2 απο πισω ενας εκ των οποιων preflop raiser. Ποτε να κανει slow δλδ, αν ειχε πανω του και το nut flush?... Βλακας ενταξει οχι, κωλος ναι με την river queen :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kaskanter έγραψε:

-btw δεν τον βρισκω βλακα να κανει check to σετ οταν εχει 2 απο πισω ενας εκ των οποιων preflop raiser. Ποτε να κανει slow δλδ, αν ειχε πανω του και το nut flush?... Βλακας ενταξει οχι, κωλος ναι με την river queen :P

Αν δεν είναι βλάκας γιατί δεν κάνει raise στο action που βρίσκει μπροστά του; Ok, πάει για c-r... που είναι όμως; :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Themis έγραψε:

zorbasovoudas : γιατι θεωρεις το call του safesteps σωστο; γιατι να κανεις call εκει, τι κερδιζεις; με τοσους παικτες παροντες, πολυ δυσολο να βαλτιωθει το hand σου στο turn .

εκει θα ηθελα να εστιασω και γω..δεν εχει νοημα το CALL ...σε multiway pots στοχευουμε στα nuts...

To preflop call ειναι ok..μη περιμενεις και πολλα πραγματα ομως..συνηθως θα κερδισεις ενα μικρο ποτ ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...