Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Ποιά είναι η σωστή μακροπρόθεσμη στρατιγική?


labKK

Recommended Posts

safesteps έγραψε:

labKK έγραψε:
Ποιο είναι το σωστό ποντάρισμα που πρέπει να κάνουμε στο turn?

Πρέπει να του δώσουμε σωστά odds ώστε να μας ακολουθήσει μέχρι το

river ή να ποντάρουμε ας πούμε 7$ , να πάει πάσο και να πάρουμε το pot εδώ?

Ή μήπως "σωστά odds" θεωρούνται και τα implied odds οπότε έχει πιο πολύ σημασία τι stack έχουμε εμείς και ο αντίπαλος.

As a rule of thumb 50% του pot. Ο λόγος είναι ότι ποντάροντας 50% του pot του δίνεις 3 προς 1 ή 25% pot odds για να κάνει το call. Με το flush draw του έχει 19.5% ή κάτι λιγότερο από 4 προς 1 να πετύχει το draw του. Τα implied odds δεν είναι ακριβώς δική σου δουλειά να τα υπολογίσεις καθώς ενδιαφέρουν αυτόν και την εκτίμησή του για το αν θα πάρει περισσότερα χρήματα από εσένα αν φτιάξει το φύλλο του. Εσύ ξέρεις ότι αν βγει χρώμα δεν θα πληρώσεις άλλο οπότε δεν έχει σημασία να του δώσεις χειρότερα odds.

Αν θες να γίνεις πιο tricky, μπορείς να του δώσεις ακόμη καλύτερα odds καθώς στην πραγματικότητα το συγκεκριμένο φύλλο που έχεις δεν του αφήνει 9 outs αλλά μόνο 7 καθώς το 8h σου δίνει full και το 10h ή το έχεις πάνω σου (δεν λες ποια Τ έχεις) ή σου δίνει καρέ!

Αν σε ενδιαφέρει ωστόσο να μπεις στο μυαλό του αντιπάλου και να δεις αν έκανε σωστό call ή όχι (στις φορές που θα το κάνει) πρέπει να του δώσεις credit ότι αυτός υπολογίζει 9 outs για χρώμα και πιθανόν άλλα 3 για τον Α που θεωρεί ότι μπορεί να του δίνει το pot (αν σε βάλει σε overpair εκτός ΑΑ). Αυτό το πιθανόν μπορεί να μην το υπολογίσει σε ολόκληρα 3 outs αλλά 2 ή και 1 οπότε χονδρικά ο αντίπαλός σου να θεωρεί ότι έχει 10 με 11 outs.[/quote:12u0g0et]

Μια μικρή επέμβαση μόνο, επειδή ο αντίπαλος υπολογίζει τα odds βάση των outs που *πιστεύει* πως έχει και σε αυτή την περίπτωση πιθανότατα βλέπει 10-11 outs ακριβώς όπως το είπες safesteps, νομίζω πως μας παίρνει να κάνουμε και μεγαλύτερο bet αφού σίγουρα θα υπολογίσει και implied odds κλπ. Νομίζω πως και 2/3 να ήταν το ποντάρισμα και λίγο παραπάνω ίσως, πάλι δεν τον διώχνουμε απο το ποτ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

otan o antipalos den einai donk den mporei na ypologizei 11 outs,giati den einai sigouros oti exoume overpair mporei na exoume kai AT kai na min kerdizei o A tou,kai stin periptwsi pou exoume mono overpair o A tou antipalou pithanon mporei na diekdikisei mono to yparxon pot,(mou faineti dyskolo na kanei bet sto river me Ax gia value).ara ean kserei kapoia pragmata kserei oti exei average 9 outs.egw tha pontara 60-65% dioti polus kosmos pisteuei pio polu ap'oti prepei sta implied odds pragma pou kanei pio eukolo to call.epeidi opws eipe o holdem.gr den mporei na exei mono flush draw me bet peripu 2/3 tha fouskwna to pot exwntas tin dynatotita sto river na parw arketo value ean exei kati allo.genika pantws eimai yper tou bet bet bet bet bet bet bet bet

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ale1010 έγραψε:

otan o antipalos den einai donk den mporei na ypologizei 11 outs,giati den einai sigouros oti exoume overpair mporei na exoume kai AT kai na min kerdizei o A tou,kai stin periptwsi pou exoume mono overpair o A tou antipalou pithanon mporei na diekdikisei mono to yparxon pot,(mou faineti dyskolo na kanei bet sto river me Ax gia value).ara ean kserei kapoia pragmata kserei oti exei average 9 outs.egw tha pontara 60-65% dioti polus kosmos pisteuei pio polu ap'oti prepei sta implied odds pragma pou kanei pio eukolo to call.epeidi opws eipe o holdem.gr den mporei na exei mono flush draw me bet peripu 2/3 tha fouskwna to pot exwntas tin dynatotita sto river na parw arketo value ean exei kati allo.genika pantws eimai yper tou bet bet bet bet bet bet bet bet

Αν έχουμε ΑΤ, κερδίζει με Q αν έχει ΑQ ή με 8 αν έχει Α8 (είναι τα δύο παραδείγματα που αναφέρθηκαν στο πρώτο post) άρα παλι έχει 10-11 outs.

Εφ' όσων όμως συμφωνούμε (απο ότι κατάλαβα) πως δύσκολα θα τον διώξουμε απο το ποτ με το συγκεκριμένο φύλλο, γιατί να μην ποντάρουμε όσο το δυνατό περισσότερο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

otan lew average 9 outs einai giati mporei na exei kai 7 outs opws stin periptwsi mas kai 10-11 se alles periptwseis.to na kaneis megalytero bet opws 80% i potbet diwxneis polles fores ena kako call pou omws thes na kanei o antipalos.opws eipane kai oi alloi den eimaste bots kai den paizoume enantion bots opote pote den yparxei mono mia swsti apantisi.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

w0undy έγραψε:

Μια μικρή επέμβαση μόνο, επειδή ο αντίπαλος υπολογίζει τα odds βάση των outs που *πιστεύει* πως έχει και σε αυτή την περίπτωση πιθανότατα βλέπει 10-11 outs ακριβώς όπως το είπες safesteps, νομίζω πως μας παίρνει να κάνουμε και μεγαλύτερο bet αφού σίγουρα θα υπολογίσει και implied odds κλπ. Νομίζω πως και 2/3 να ήταν το ποντάρισμα και λίγο παραπάνω ίσως, πάλι δεν τον διώχνουμε απο το ποτ.

Το όλο μου σκεπτικό στην απάντηση στον OP ήταν ποιο είναι το σωστό ελάχιστο bet ώστε να μην του δίνουμε σωστά odds να κάνει call με το flush draw του. Το αν μπορούμε να πάρουμε περισσότερο value ποντάροντας περισσότερο εξαρτάται και από άλλους παράγοντες. Δεν είπα ότι το 60-70% είναι λάθος bet. Κάτω από 50% πρακτικά είναι λάθος (ιδίως αν δεν του κόβουμε outs).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Το μαθηματικό μέρος του παιχνιδιού με ενδιαφέρει πάρα πολύ

διοτί πιστεύω ότι όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις, ίσως

αν βασιστείς στα μαθηματικά για την επόμενη σου κίνηση, να τη γλυτώσεις μακροπρόθεσμα.Τουλάχιστον θα έχεις παίξει

"σωστό" poker με τα σωστά odds υπέρ σου.(η αλήθεια είναι

βέβαια ότι όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις μάλλον πρέπει να πάς ...πάσο :P )

Αν ο αντίπαλος σου έχει στησει μια καλή παγίδα ,μαγκιά του,την άλλη φορά παίξε πιο έξυπνα από αυτόν.

Το συγκεκριμένο παράδειγμα δεν ήταν τυχαίο.Μου έχει συμβεί πολλες φορές και σίγουρα έχει συμβεί και σε εσάς να είστε και από τις 2 μεριές.Σίγουρα θα διαφέρουν τα πονταρίσματα σας μέχρι να φτάσετε στο turn ή μπορεί να έχετε παίξει κάποιο ακριβώς όμοιο hand.

Κάποιοι μπορεί να θεωρούν ότι ο tag θα έκανε κάποιο raise για να δει free cards ή κάποιος μπορεί να έκανε πιο μεγάλο slowplay με το σετ.

Δεν έχει σημασία. Μπορεί εκείνο το σημείο να είναι το σημείο

που οι 2 αντίπαλοι αποφάσισαν να κάνουν mix up το παιχνίδι τους

και να παίξουν διαφορετικά από το συνιθισμένο τους στυλ.

Γι'αυτό ήθελα να ξέρω πιο είναι το "σωστό" μαθηματικό παίξιμο.Τουλαχιστον να παίζω ξέροντας ότι πιθανότατα κερδίζω μακροπρόθεσμα επειδή τα μαθηματικά είναι με μένα.

Είμαι ένας μέτριος παίκτης στο poker.Παίζω στα micro

stakes.Στη συγκεκριμένη περίπτωση όταν πιάσω σετ, κατά 90% όταν καταλάβω ότι ο αντίπαλος μου πάει για κάποιο είδους draw, στο turn, τα έχω σβουρίξει όλα all-in.Αυτό το στύλ ως τώρα πιστέψτε με, έχει αποτέλεσμα.Ξέρετε γιατί?Γιατί υπάρχουν πολλά fish εκεί έξω που δεν ξέρουν να υπολογίσουν τα odds και κάνουν call.

Αν πέσω σε "καλό" παίκτη,δεν πειράζει,παίρνω το ποτ και τουλάχιστον νίωθω ότι δεν τον άφησα να "τραβήξει".

Σίγουρα βέβαια όταν θα πάω να ανέβω στα stakes και τα ψάρια θα λιγοστεύουν και οι πιο καλοί παίκτες θα αυξάνονται, αυτή η μέθοδος δεν θα αποφέρει τα μέγιστα.θα πρέπει να βελτιώσω το παιχνίδι μου και να ρισκάρω αφήνοντας τον αντίπαλο να τραβήξει, αλλά με τα σωστά odds πάντα.

Το all-in το κάνω και για ένα άλλο λόγο.Όταν δώσεις τα odds στον άλλο και ανοίξει το river μετά από το call , ας υποθέσουμε ότι "του κάθεται" το river.Τί γίνεται μετά?Απλά χάνεις το pot.Ή μήπως χάνεις περισσότερα.Ενα fish θα τα ποντάρει όλα και μάλλον θα πετάξεις το set σου με βαριά καρδιά.Τί γίνεται όμως όταν πέσεις σε καλό παίκτη και ποντάρει ας πούμε το 1/3 του ποτ?

Πόσοι από δω μέσα μπορούν να πάνε πάσο σε αυτό το ποντάρισμα?Πόσες φορές δεν έχουμε κάνει call καί ξέρουμε κατά βάθος ότι χάνουμε?Η κλασσική φωνή στο

μυαλό μας:"Ρε π@#στη μου θα τα δω ,δεν είναι πολλά,τόσα λεφτά έβαλα και αν έχει χρώμα ας τα πάρει..."

Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να αντισταθώ σε αυτά τα πονταρίσματα στο river oπότε το all-in μου στο turn με βγάζει από τη δύσκολη θέση.Πιστεύω ότι μακροπρόθεσμα, στην περίπτωσή μου, θα "βλέπω" το μικρό ποντάρισμα στο river και θα χάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν εσύ γνωρίζεις το φύλλο του αντιπάλου σου (Αh Xh) και εκείνος το δικό σου (TT) σε flop-turn 2h6hTh 8d και pot 7.75$ τα πράγματα είναι απλά.

Ο αντίπαλος θα (πρέπει να ) κάνει το call σε δικό σου bet

αν bet/(7.75+2bet) <16%...αν bet =<1.8

bet 1.8 είναι καλύτερο από bet < 1.8 καθώς και στις 2 περιπτώσεις θα γίνει το call αλλά στην 1η θα αυξηθεί το pot ενώ οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου.

bet > 1.8 δεν έχει σημασία πόσο θα είναι καθώς ο αντίπαλος θα πάει fold.

1η Επιλογή Bet 1.8 – To stack σου θα φτάσει (αναμενόμενα) 0.84(S +7.75+1.8) + 0.16 (S-1.8) = S+ 7.75

2η Επιλογή Bet > 1.8- To stack σου θα φτάσει στα σίγουρα S + 7.75

Aυτό που θα πρέπει να αποφύγεις σίγουρα είναι bet < 1.8 ή free card.

Επίσης οι 2 επιλογές ταυτίζονται αν παίζεις σε cash game ή έχεις γραμμικές συναρτήσεις ωφελιμότητας.

Σε τουρνουά όμως θα πρέπει να αποφασίσεις αν θες να κυνηγήσεις τη σταθερότητα π.χ.πριν το bubble ή τη διακύμανση π.χ. μήπως επανέλθεις σε healthy stack.

Αν εσύ γνωρίζεις το φύλλο του αντιπάλου σου (Αh Xh) και εκείνος νομίζει ότι γνωρίζει το δικό σου (π.χ ΤcΧc) αλλά στην πραγματικότητα έχεις ΤΤ θα πρέπει σχεδόν πάντα να επιλέξεις την 1η περίπτωση δηλαδή το οριακο bet στο οποίο θα κάνει call (το οποίο υπολογίζεις με τις δικές του πιθανότητες).

Ωστόσο φίλε μου η στατιστική θεωρία αποφάσεων απέχει αρκετά από την θεωρία παιγνίων και το πόκερ όπου δεν γνωρίζεις με σιγουριά τι κρατάει ο κάθε παίκτης και ιδιαίτερα στα χαμηλά stakes όπου η αντίδραση του κάθε παίκτη είναι σχεδόν τυχαία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

labKK έγραψε:

Το all-in το κάνω και για ένα άλλο λόγο.Όταν δώσεις τα odds στον άλλο και ανοίξει το river μετά από το call , ας υποθέσουμε ότι "του κάθεται" το river.Τί γίνεται μετά?Απλά χάνεις το pot.Ή μήπως χάνεις περισσότερα.Ενα fish θα τα ποντάρει όλα και μάλλον θα πετάξεις το set σου με βαριά καρδιά.Τί γίνεται όμως όταν πέσεις σε καλό παίκτη και ποντάρει ας πούμε το 1/3 του ποτ?

Πόσοι από δω μέσα μπορούν να πάνε πάσο σε αυτό το ποντάρισμα?Πόσες φορές δεν έχουμε κάνει call καί ξέρουμε κατά βάθος ότι χάνουμε?Η κλασσική φωνή στο

μυαλό μας:"Ρε π@#στη μου θα τα δω ,δεν είναι πολλά,τόσα λεφτά έβαλα και αν έχει χρώμα ας τα πάρει..."

Και πάλι δεν είναι τόσο απλό. Στην πράξη (όχι δηλαδή στην περίπτωση που με 'μαγικό' τρόπο ξέρεις το φύλλο του) αν ποντάρει 1/3 του ποτ σου δίνει odds 4 προς 1 για το call σου που σημαίνει ότι χρειάζεσαι 20% ή αλλιώς μία στις πέντε να κερδίζεις για να είσαι break even. Οπότε είναι πια judgement issue αν θα κάνεις το call εκεί. Πιστεύω ότι τουλάχιστον μία στις πέντε θα κερδίζεις εκεί και το call δεν είναι κακό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps έγραψε:

labKK έγραψε:
Το all-in το κάνω και για ένα άλλο λόγο.Όταν δώσεις τα odds στον άλλο και ανοίξει το river μετά από το call , ας υποθέσουμε ότι "του κάθεται" το river.Τί γίνεται μετά?Απλά χάνεις το pot.Ή μήπως χάνεις περισσότερα.Ενα fish θα τα ποντάρει όλα και μάλλον θα πετάξεις το set σου με βαριά καρδιά.Τί γίνεται όμως όταν πέσεις σε καλό παίκτη και ποντάρει ας πούμε το 1/3 του ποτ?

Πόσοι από δω μέσα μπορούν να πάνε πάσο σε αυτό το ποντάρισμα?Πόσες φορές δεν έχουμε κάνει call καί ξέρουμε κατά βάθος ότι χάνουμε?Η κλασσική φωνή στο

μυαλό μας:"Ρε π@#στη μου θα τα δω ,δεν είναι πολλά,τόσα λεφτά έβαλα και αν έχει χρώμα ας τα πάρει..."

Και πάλι δεν είναι τόσο απλό. Στην πράξη (όχι δηλαδή στην περίπτωση που με 'μαγικό' τρόπο ξέρεις το φύλλο του) αν ποντάρει 1/3 του ποτ σου δίνει odds 4 προς 1 για το call σου που σημαίνει ότι χρειάζεσαι 20% ή αλλιώς μία στις πέντε να κερδίζεις για να είσαι break even. Οπότε είναι πια judgement issue αν θα κάνεις το call εκεί. Πιστεύω ότι τουλάχιστον μία στις πέντε θα κερδίζεις εκεί και το call δεν είναι κακό.[/quote:2o57kfcn]

Yπάρχει κι εδώ απάντηση απ'τα μαθηματικά για το ποια είναι η optimal calling frequency. Και πάλι όμως αν φτάσεις να παίζεις gto σημαίνει είτε ότι ο αντίπαλος σου είναι πανίσχυρος παίκτης είτε πιο συχνά, απέτυχες ποκερικά δηλ. δεν έχεις καλά reads για τον αντίπαλο σου, δεν έχεις έλεγχο και γνώση του δικού σου image και αρκετά άλλα.

Καλό το game theory αλλά όταν παίζεις με πραγματικούς παίκτες και δεν κάνεις exploit τις αδυναμίες τους τότε χάνεις χρήματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χτες το βράδυ μου έτυχε η ίδια ακριβώς περίπτωση σε τουρνουα στο pokerstars.

ΒΒ 4000

my stack 120000(35η θέση εκείνη την ώρα)

op stack 320000(12η νομίζω αυτός)

κρατάω λοιπόν ΤhTs στο bb και γίντετε raise 24000 από αυτόν που είχε δείξει γενικώς ότι παίζει πολύ επιθετικά και τα βλέπω και ανοίγει το flop

5d 6d Tc

Κάνω bet 30000 και αυτός πάει all-in και τα βλέπω και κατεβάζει 66!!!

Και φυσικά εγώ χαρούμενος :cheer:

TURN Ah

RIVER 6C :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Εγώ νανάκια για να έρθω για δουλειά το πρώι αυτός με τέτοια ρέντα μπορεί να το πήρε κιόλας και τα μαθηματικά μου και το καλό μου παιχνίδι για 5 ώρες στον καιάδα για κέρδος 30$

Φαντάζομαι σε όλους σας θα έχει τύχει κάτι ανάλογο αλλά τσούζει ρε παιδιά :huh:

Και ελάτε και πείτε μου ότι έπαιξα λάθος ή ότι έπαιζα λάθος για 5 ώρες ή ότι αυτός είναι μεγάλος παίκτης :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν είχε δει all-in me 77 με Ajsuited και A10 ήξερα πως θα τα δει ότι και να κάνω ,να τον διώξω δεν έπαιζε φάση και παρεπιπτόντως μόνο με το Α10 έχασε καμιά 60000 μάρκες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί να τα φολντάρει τα 6άρια ρε παιδιά! Έλεος! Αν είναι δυνατόν να έχεις ΤΤ και να κοιτάς με πιο bet θα διώξεις τα 66άρια. Μια χαρά ήταν και το call preflop από τη στιγμή πο ήδη είναι μεγάλο το raise και προφανώς το bet και το call στο all in.

Μια χαρά παίξιμο και μακάρι να σου έρχονται τέτοιεσ παρτίδες σε τέτοια τουρς. 97 στις 100 φορές θα γίνεσαι chip leader σχεδόν και 3 θα χάνεις 5 ώρες για 30 δολλάρια (στην Κίνα χάνουν 2 μήνες για τόσα :P )

edit: Τώρα είδα ότ το ποστ ήταν και του crf88. Χρήστο θα ήθελες να το αναλύσεις λίγο το θέμα μιας και σέβομαι την άποψη σου ιδιαίτερα; Νομίζω ότι εδώ κάνεις λάθος βέβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

einai 34000 mesa meta to raise kai to stack mas einai 120000.auksisi 30%.iparxei mono mia kinisi preflop pou legete all in.tora eida to post pos o skgerkimenos paikti ekane call se all n me a7 kai a10.allos enas logos na thes na kaneis all in.

profanos den eipa all in me to skeptiko na ton dioskume me tetoio paikti thelo na me kanei call

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

h kaliteri stratigiki einai na min xanapexi sto internet kanenas

pexte live

poio diaskedastiko

prosferi empiria kai se veltioni san pexti

kai otan termatisis protos sta molis 30 atoma

tsimpas kai kamia 1500-2000 eyopoylakia

pira dyo proties sinexomenes sto apolonia

kai pira 3300

sto internet gia na simvi ayto theli poli doylia

kai tropo

pes den exw ypomoni

pes den xerw na pezw

alla varethika na xanw kai na kerdizo

me mono 2% sto river

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό είναι αποτέλεσμα των εκατοντάδων χιλιάδων παρτίδων που συμμετέχεις ασταμάτητα καθημερινά στο ιντερνετ με αποτέλεσμα τα bad beat να "φαινονται" ότι έρχονται πιο συχνά. Όταν σε ένα χρόνο παίζεις 50.000 παρτίδες live και σε ένα μήνα έχεις παίξει τον ίδιο αριθμό χεριών δεν είναι λογικό να σου φανούν τα bad beat πιο πολλά?? Πρεπει να φύγουμε απο το στερεώτυπο ότι τα τραπέζια στο ιντερνετ και οι εταιρίες είναι rigged. Δεν πρόκειται να βελτιωθούμε ποτέ σαν παίχτες αν δεν καταλάβουμε ότι εμείς κάνουμε λάθη και όχι το 2% που θα έρθει στο river είναι rigged. Χάνεις ένα buy in εκεί και μετά απο το tilt χάνεις άλλα 10. Τα άλλα 10 πρέπει να δεις για πιο λόγο χάνονται και όχι να διαμαρτύρεσαι για το 1. Δεν απευθύνομαι σε κάποιον συγκεκριμμένα, αφορά όλους μας αυτό μαζί και εμένα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oxi file

den diamartirome

apla to eipa kai prin

den to katanoo !!

ala einai alithia

poso mporeis na veltiothis mesa apo platforma??

pos tha psixologisis ton alon?

pos tha ton koroidepsis??

kai den eipa mono xanw sto river

kerdizo kai olas

apla eipa oti einai poli fantazi

stis platformes

gia na vgenoyn ta maxeria

poia 50000 xeria??

den pezo tosa pola

enw sto live

xaneis liga h perneis kala lefta

kai feygeis eyxaristimenos

meta apo 6erws paixnidioy

poy se gemizoyn sto eparko!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού σου είπα δεν απευθύνομαι σε σένα... μιλάω γενικά... μπορείς να βελτιωθείς μέσα απο το online ποκερ και το έχουν αποδείξει όλοι οι νέοι επαγγελματίες παίχτες αυτό. Με ένα καλο HUD και ένα καλο solid παινίδι όχι μόνο μπορείς να ψυχολογήσεις τον αντίπαλο αλλά να βγάλεις πολλά χιλιάδες ευρώ παίζοντας σε χαμηλά stakes...Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί στο live λες οτι χάνεις λίγα...Τι διαφορά εχει με το internet!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fridis έγραψε:

h kaliteri stratigiki einai na min xanapexi sto internet kanenas

pexte live

poio diaskedastiko

prosferi empiria kai se veltioni san pexti

kai otan termatisis protos sta molis 30 atoma

tsimpas kai kamia 1500-2000 eyopoylakia

pira dyo proties sinexomenes sto apolonia

kai pira 3300

sto internet gia na simvi ayto theli poli doylia

kai tropo

pes den exw ypomoni

pes den xerw na pezw

alla varethika na xanw kai na kerdizo

me mono 2% sto river

Προσωπικά βλέπω αγώνες live και βαριέμαι.Στο ιντερνερ είναι πολύ πιο γρήγορο και μπορείς να παίξεις πολλά τραπέζια.Αυξάνεις έτσι τις πιθανότητες να κερδίσεις και βοηθάει στο να μπαίνεις με καλά φύλλα και όχι μέτρια από βαρεμάρα.Θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση.Παίζεις πάντα ένα τραπέζι?(έχω λόγο που ρωτάω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pezw mono toyrnoya

to metrito to varieme

me apotelesma na to sproxno olo

se ena filo

apolonia kai pali apolonia

piga gia proti fora sto proto toyr toy pokeland

kai parolo poy den ekana tipota kai sta 2

KAI TO EYXARISTITHIKA

KAI

nomizo veltiothika

piga kai se 5 toyr poy diorganoni to cazino

kai otan feygo pragmatika meta apo toses wres paixnidioy

feygo gematos

sikos kai ta 2 teleytea[asxeto]

ala filaraki pira 3xines

poli kala lefta

ala h alithia einai oti den paw gia ta lefta

apla feygo GEMATOS

KAI XWRIS GKRINIA

APLA ATYXOS H TIXEROS

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fridis αναφέρομαι στο online. :dry:

Ούτως ώστε να είσαι κερδισμένος και κεί.Και γώ όταν πρωτοέπαιξα με πραγματικά χρήματα ένιωθα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά.

Απάντησε μου στο αν παίζεις ένα τραπέζι κάθε φορά ή περισσότερα να σου φέρω ένα παράδειγμα από την εμπειρία μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nickakis! έγραψε:

Αυτό είναι αποτέλεσμα των εκατοντάδων χιλιάδων παρτίδων που συμμετέχεις ασταμάτητα καθημερινά στο ιντερνετ με αποτέλεσμα τα bad beat να "φαινονται" ότι έρχονται πιο συχνά. Όταν σε ένα χρόνο παίζεις 50.000 παρτίδες live και σε ένα μήνα έχεις παίξει τον ίδιο αριθμό χεριών δεν είναι λογικό να σου φανούν τα bad beat πιο πολλά?? Πρεπει να φύγουμε απο το στερεώτυπο ότι τα τραπέζια στο ιντερνετ και οι εταιρίες είναι rigged. Δεν πρόκειται να βελτιωθούμε ποτέ σαν παίχτες αν δεν καταλάβουμε ότι εμείς κάνουμε λάθη και όχι το 2% που θα έρθει στο river είναι rigged. Χάνεις ένα buy in εκεί και μετά απο το tilt χάνεις άλλα 10. Τα άλλα 10 πρέπει να δεις για πιο λόγο χάνονται και όχι να διαμαρτύρεσαι για το 1. Δεν απευθύνομαι σε κάποιον συγκεκριμμένα, αφορά όλους μας αυτό μαζί και εμένα...

σωστός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...