Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Εκανα το σωστό?


labKK

Recommended Posts

PokerStars Game #30150142805: Tournament #177223066, $10+$1 Hold'em No Limit - Level IV (50/100) - 2009/07/06 7:19:16 ET

Table '177223066 1' 9-max Seat #4 is the button

Seat 2: SL-Grindcore (910 in chips)

Seat 3: sjaimet (4375 in chips)

Seat 4: ΕΓΩ (2110 in chips)

Seat 5: fazekbandi (790 in chips)

Seat 7: ticinho (1950 in chips)

Seat 8: el siouxx (2901 in chips)

Seat 9: 00_beef (464 in chips)

fazekbandi: posts small blind 50

ticinho: posts big blind 100

*** HOLE CARDS ***

Dealt to ΕΓΩ [Ts Th]

el siouxx: calls 100

00_beef: raises 364 to 464 and is all-in

SL-Grindcore: raises 364 to 828

sjaimet: folds

Όπως βλέπετε είναι SNG των 10$.

Εχουμε μείνει 7 παίκτες στο 50-100.

Είμαι στο btn με δεκάρια.Eχω δείξει ότι είμαι ΤΑG.

O el siouxx είναι LAG.Τα blinds πιστεύω ότι είναι tight.

Τί κάνω???

Οι 2 πριν πήγαν all-in αλλά τους καλύβω σε chips.

Για την ιστορία πήγα all-in...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

labKK έγραψε:

Οι 2 πριν πήγαν all-in αλλά τους καλύβω σε chips.

Για την ιστορία πήγα all-in...

Αφού τους καλύβεις καλά έκανες.

Υποθέτω ότι ο el s είχε Άσσους και μάζεψε τα chips?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Holdem θεωρείς εξυπνάδα να κοροϊδεύεις τους άλλους ;

Και γω γέλασα αλλά μέχρι εκεί..

Τι να πω..

Και όσον αφορά το χέρι πως έβγαλες αυτό το φοβερό πόρισμα.. δώσε μας τα φώτα σου..

Κι εγώ λέω ότι ο ένας έχει 44, ο SL έχει ΑJ και

el s δε μπήκε και ότι το flop άνοιξε με 10 4 Α Α 10 και κολοκύθια μετά ριγάνεως..

Για την ιστορία εγώ θα έκανα all in..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλους και μην μαλώνετε. Η δική μου γνώμη ειναι fold! Γιατί να θυσιάσεις 800 μάρκες ενώ έχεις δει πιο πριν 2 παίχτες all in! Σίγουρα θα βρεθεί καλύτερο σημείο να βάλεις τα λεφτά σου μέσα! Πες μας τελικα τι εγινε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι ακόμη ευκολότερα μ αυτούς που γράφουν κεφαλαία και με greeklish..

Πλάκα...απλά δε μου αρέσει να κοροϊδεύουν τους άλλους ειρωνικά όταν δε πρέπει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

HULK έγραψε:

Κι ακόμη ευκολότερα μ αυτούς που γράφουν κεφαλαία και με greeklish..

Πλάκα...απλά δε μου αρέσει να κοροϊδεύουν τους άλλους ειρωνικά όταν δε πρέπει..

HULK παραδίνομαι.Δεν ξέρω πως να σε αντιμετωπίσω.

Απο τη μια γελάς με μένα από την αλλη "δεν σου αρέσουν αυτοί που ειρωνεύονται τους άλλους".Ο holdem δεν νομίζω πάντως να ειρωνεύτηκε.

Τέλος πάντων.

Πάω all-in.H λογική είναι η εξής:

Ο 00_beef είναι τόσο shortstacked και με τα blinds να πλησιάζουν

θα παίξει all-in και με Α2ο.Ο επόμενος το ξέρει και παίζει all-in

με φύλλο του στυλ 77 ή AQ.

Εγω με ΤΤ εκείνη τη στιγμή πιστεύω πως είμαι καλύτερος και από τους 2 και όπως αποδείχτηκε ήμουν.Στην χειρώτερη περίπτωση θα έμενα με 1000 περίπου chips.Τα blinds πήγαν fold αλλά

δεν υπολόγισα όμως τον ...el siouxx

ΕΓΩ: raises 1282 to 2110 and is all-in

fazekbandi: folds

ticinho: folds

el siouxx: raises 791 to 2901 and is all-in

SL-Grindcore: calls 82 and is all-in

Uncalled bet (791) returned to el siouxx

SHOWDOWN:

00_beef: shows [Qd Jh]

SL-Grindcore: shows [Js Ad]

ΕΓΩ: shows [Ts Th]

el siouxx: shows [Kh Kd]

Ο el siouxx διάλεξε την καλύτερη στιγμή για να κάνει slow play τους ρηγάδες του.Μετά που μελετούσα το χέρι είδα ότι το παίξιμο του ήταν τέλειο.Αν υπάρχει μία περίπτωση στην οποία πρέπει να μην κάνεις raise me ρηγάδες ή Ασσους τότε πιστεύω ήταν αυτή.

Εγώ συνήθως UTG κάνω raise 2BB και ελπίζω σε reraise.Όμως τώρα ήταν μια εξαιρετική περίπτωση.Τον ακολουθούσαν 2 παίκτες που που ήταν short stacked

και έψαχναν ευκαιρία να μπουν all-in με μέτριο φύλλο και ένας από το btn(εγώ) που ίσως θα δοκίμαζε να κλέψει τα blinds.

Το ότι μπήκα all-in ήταν μάλλον το κερασάκι στην τούρτα γι'αυτόν.

Πιο πολύ έγραψα το post για να τονίσω το παίξιμό του παρά για το τι έπρεπε να κάνω εγώ.Όσες φορές ξανακοιτάω το χέρι πιστεύω ότι το παίξιμο μου ήταν το σωστό.Αλλο το ότι έπεσα σε ρηγάδες.

Στο μεταξύ δεν βρίσκω τρόπους για να τη γλυτώσω.

Ίσως αν είχε κάνει ένα min raise να το υποψιαζόμουνα και να χα foldarei.Αλλά με την εντύπωση που μου είχε δώσει στο τραπέζι δεν μπορούσα όποτε έκανε raise να πηγαίνω fold.

Τα αποτελέσματα:

*** FLOP *** [Kc 8s 5c]

*** TURN *** [Kc 8s 5c] [Ac]

*** RIVER *** [Kc 8s 5c Ac] [Td]

*** SUMMARY ***

Total pot 5744 Main pot 2006. Side pot-1 1338. Side pot-2 2400. | Rake 0

Board [Kc 8s 5c Ac Td]

Seat 2: SL-Grindcore showed [Js Ad] and lost with a pair of Aces

Seat 3: sjaimet folded before Flop (didn't bet)

Seat 4: ΕΓΩ (button) showed [Ts Th] and lost with three of a kind, Tens

Seat 5: fazekbandi (small blind) folded before Flop

Seat 7: ticinho (big blind) folded before Flop

Seat 8: el siouxx showed [Kh Kd] and won (3738) with three of a kind, Kings

Seat 9: 00_beef showed [Qd Jh] and won (2006) with a straight, Ten to Ace

O short stacked 00-beef έπαιξε σωστά all-in με QJ

O επόμενος έπαιξε ακόμα πιο σωστά all-in με AJ

Εγω έπαιξα ακόμα πιο σωστα(πιστεύω) με TT

Και ο τέταρτος μας διάλυσε, άλλο ότι δεν τα πήρε όλα.

Δεν ξέρω τι έγινε μετά αλλά με τέτοια κωλοφαρδία ο 00_beef ίσως πήρε και το τουρνουά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε όχι..! τώρα παραδίνομαι εγώ..

Ουδέν σχόλιον στην όλη ιστορία..Μάλλον ακόμα δεν έχεις καταλάβει(..γι αυτό ακριβώς λέω να μη κοροϊδεύετε)

Το μόνο άξιο λόγου είναι ότι πέτυχα με απίστευτες τεχνικές....ακριβώς το ένα απ τα φύλλα..

Ενώ ο holdem όσο τυχερός κι αν ήταν(έφτασε πολύ κοντά)δε πέτυχε ακριβώς ούτε το φύλλο ούτε τη τελική έκβαση..

:laugh: :woohoo: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

HULK έγραψε:

Ενώ ο holdem όσο τυχερός κι αν ήταν(έφτασε πολύ κοντά)δε πέτυχε ακριβώς ούτε το φύλλο ούτε τη τελική έκβαση..

:laugh: :woohoo: :laugh:

Προφανώς. Τέτοιο donkey που είμαι. :)

LabKK, δε διαφωνώ με τη σκέψη σου αλλά καλύτερα ν'ακούσουμε και τους ειδικούς περί των τουρνουά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην συγκεκριμενη παρτιδα το θεωρώ εύκολο το fold φιλε οσο γλυκο και αν φαινεται το ζευγαρι με τα δεκαρια εκει.

Στα sit n go, ειδικα στα 10αρια το παν ειναι να μπεις 3αδα και να ρισκαρεις οσο το δυνατον λιγοτερο ως το bubble (Limp me small-medium pairs με σιγουρο fold σε raise 3xBB ή μεγαλυτερο, raise μονο με AK or better και ελάχιστη πιεση in position απο button ή cut-off - και ναι το ΑΚ το πεταμε σε Re-raise all-in στα early stages εκτος και αν ειναι καμικαζι ο αλλος στα notes-).

Εχεις δυο παικτες all in πριν απο εσενα και εναν limper UTG με περισσοτερα chips απο εσενα που σημαινει λογικα οτι θα δει τα 848 του δευτερου παικτη που μπηκε all in (οσο οπισθοδρομικο και αν ακουγεται στην εποχη του επιθετικου ποκερ το limp ή μινιμουμ raise under the gun ειναι δυναμη ακομα ειδικα αν θεωρεις τον αντιπαλο οτι ξερει εστω τα βασικα). Ανεξαρτητα αν ειχε ΚΚ οπως στην περιπτωση μας και ειχε δυναμη οντως ή σκουπιδι AQ θα εμπαινε πιστευω.

Εχεις δυο παικτες ηδη να σφαζονται και εναν που ειναι πολυ πιθανο να μπει στο πανυγηρι.. Ασε τους να τσακωθουν μεταξυ τους για να πας πιο κοντα στα χρηματικα επαθλα.

Επισης εισαι δυο level blinds πριν αρχισεις να ζοριζεσαι θεωρητικα ιδιαιτερα για διπλασιασμο με το stack που εχεις.

Υπαρχει fold δηλαδη θελω να πω στην συγκεκριμενη παρτιδα κατα την αποψη μου (πιθανον λανθασμενη για καποιους) λογω της φυσης που εχουν τα sit n go.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνο απολυτα μ τον φίλο erevos! τα ειπες ολα! επειδη εχω παίξει αρκετα sit and go, θεωρώ ότι αυτός ο τρόπος σκέψης, είναι ο καλύτερος τρόπος να οδηγήσει σε κερδοφόρο αποτέλεσμα...

απλά το μειονέκτημα είναι ότι λόγω τηε πίεσης του χρόνου καθήστασαι υπερβολικά εξαρτώμενος απο τα αρχικα φύλλα της τράπουλας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

perasovic έγραψε:

einai easy fold.

θα συμφωνησω με το point σου.

hulk , οπως βλεπεις η ειρωνια καποιες φορες ειναι απαραιτητη.

imo αν δεν υπηρχε το utg call , θα πηγαινα allin , οριακα παντα.

οποτε με το call αυτο , με φερνει περισσοτερο προς το fold.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

labKK έγραψε:

Οι 2 πριν πήγαν all-in αλλά τους καλύβω σε chips.

Για την ιστορία πήγα all-in...

Αφού τους καλύβεις καλά έκανες.

Υποθέτω ότι ο el s είχε Άσσους και μάζεψε τα chips?[/quote:20rnmo7u]

εγώ καλύβω, εσύ καλύβεις, αυτός καλύβει

εμείς καλύβουμε, εσείς καλύβετε? αυτοί καλύβουν?

δεν καλυβόμαστε λέω εγώ....

Μάθετε να γράφετε επιτέλους!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι easy αλλά fold.

To read σου δεν το συζητάμε καν κατά τη γνώμη μου γιατί είναι αυτό που θες να γίνει και όχι κάτι που προκύπτει από το παιχνίδι.

Είναι πολύπλοκα μαθηματικά αλλά για να γίνουν πρέπει να δώσεις και κάποια στοιχεία.

Ποια η πιθανότητα να έχει ο πίσω από εσένα monster? Ποια η πιθανότητα να έχουν μεγάλο ζευγάρι τα shortstacks? Με ποια φύλλα θα έκαναν το all-in?

Επειδή δεν μπορείς να τους βάλεις πουθενά όπως και αποδείχθηκε (προσωπικά βάση εμπειρίας νομίζω δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις τουλάχιστον 2 overcards εδω και πιο πιθανό 3) απλά τα πετάς και περιμένεις καλύτερη ευκαιρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Havalencia έγραψε:

Επειδή δεν μπορείς να τους βάλεις πουθενά όπως και αποδείχθηκε (προσωπικά βάση εμπειρίας νομίζω δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις τουλάχιστον 2 overcards εδω και πιο πιθανό 3) απλά τα πετάς και περιμένεις καλύτερη ευκαιρία.

Πολύ σωστή παρατήρηση κατά τη γνώμη μου πάντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν για τα 1-table sng η άποψη μου είναι ότι υπάρχει μία στρατηγική.Ενώ για τα mmt υπάρχουν διάφορα είδη στυλ

παιχνιδιού και ο καθένας διαλέγει αυτήν που τον βολεύει για το 1-table sng δεν υπάρχουν πολλά στυλ που έχουν μακροχρόνιο κερδοφόρο αποτέλεσμα(αποψή μου επαναλαμβάνω).

Erev0s έγραψε:

Στα sit n go, ειδικα στα 10αρια το παν ειναι να μπεις 3αδα και να ρισκαρεις οσο το δυνατον λιγοτερο ως το bubble (Limp me small-medium pairs με σιγουρο fold σε raise 3xBB ή μεγαλυτερο, raise μονο με AK or better και ελάχιστη πιεση in position απο button ή cut-off - και ναι το ΑΚ το πεταμε σε Re-raise all-in στα early stages εκτος και αν ειναι καμικαζι ο αλλος στα notes-).

Πάνω κάτω συμφωνώ εκτός από το τελευταίο.Επειδή έχεις στις σημειώσεις σου κάποιον χαζό που παίζει all-in και με 55 εσύ δεν πρέπει να κάνεις call με ΑΚ.

Erev0s έγραψε:

Εχεις δυο παικτες all in πριν απο εσενα και εναν limper UTG με περισσοτερα chips απο εσενα που σημαινει λογικα οτι θα δει τα 848 του δευτερου παικτη που μπηκε all in (οσο οπισθοδρομικο και αν ακουγεται στην εποχη του επιθετικου ποκερ το limp ή μινιμουμ raise under the gun ειναι δυναμη ακομα ειδικα αν θεωρεις τον αντιπαλο οτι ξερει εστω τα βασικα). Ανεξαρτητα αν ειχε ΚΚ οπως στην περιπτωση μας και ειχε δυναμη οντως ή σκουπιδι AQ θα εμπαινε πιστευω.

Τα 800 θα τα δει με ΑQ.Oxi όμως τα 2000 που έβαλα εγώ εκτός αν είναι donkey( εντάξει σε αυτά τα stakes υπάρχουν πολλοί που θα τα έβλεπαν με ΑQ).To σωστό εκεί είναι να κάνεις call μόνο αν έχεις ΚΚ

ή ΑΑ πράγμα που έγινε.

Erev0s έγραψε:

Υπαρχει fold δηλαδη θελω να πω στην συγκεκριμενη παρτιδα κατα την αποψη μου (πιθανον λανθασμενη για καποιους) λογω της φυσης που εχουν τα sit n go.

Ακριβώς αυτό.Δεν έχεις πολλές ευκαιρίες να πιάσεις φύλλο στα sng.

Τα blinds αυξάνονται πολύ γρήγορα σε σχέση με τα stacks.Σε λίγο

αρχίζεις να προσπαθείς να κάνεις blind stealing με Α7ο.

Μια λάθος κίνηση ή αν πέσεις σε μεγάλο φύλλο έχεις καταστρέψει το stack σου.

Ηαvalencia έγραψε:

To read σου δεν το συζητάμε καν κατά τη γνώμη μου γιατί είναι αυτό που θες να γίνει και όχι κάτι που προκύπτει από το παιχνίδι.

To read μου είναι βασισμένο στα stacks του κάθε παίκτη.

Ο ένας έχει 4 ΒΒ και o άλλος 8 ΒΒ (<10BB).Όλοι οι υπόλοιποι

περιμένουμε να κάνουν κάποιο move έστω και με μέτριο φύλλο αλλιώς τα blinds θα τους φάνε.Ανεξάρτητα από το τι είδους παίκτης είσαι

όταν είσαι shortstacked, κάνεις push και ελπίζεις. Αν φοβάσαι πάντα, όταν κάποιος shortstacked κάνει all-in

ότι έχει ΑΑ ή ΚΚ, τότε είσαι ξεγραμμένος.

Ηαvalencia έγραψε:

Ποια η πιθανότητα να έχει ο πίσω από εσένα monster? Ποια η πιθανότητα να έχουν μεγάλο ζευγάρι τα shortstacks?

Με ποια φύλλα θα έκαναν το all-in?

Επειδή δεν μπορείς να τους βάλεις πουθενά όπως και αποδείχθηκε (προσωπικά βάση εμπειρίας νομίζω δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις τουλάχιστον 2 overcards εδω και πιο πιθανό 3) απλά τα πετάς και περιμένεις καλύτερη ευκαιρία.

Το call μου έγινε με βάση τα stacks και των 3.

Φυσικά και συμφωνώ ότι αν είχα 1000 περίπου chips θα ήταν εύκολο το fold.

Σε pot που υποτίθεται θα παίζαμε οι 3 η χειροτερη περίπτωση θα ήταν να χάσω και το main pot και το side pot που θα έπαιζα με αυτόν που έχει 900 chips.Δεν θα έβγαινα όμως εκτός τουρνουά.

Για αυτούς που ακολουθούν μετά από μένα και έχουν δει 3 να κάνουν all-in χρειάζονται ΚΚ ή ΑΑ για να κάνουν call.Επαναλαμβάνω ότι είναι η φύση αυτού του τουρνουά τέτοια που δεν μπορείς να σκέφτεσαι ποια είναι η πιθανότητα ο επόμενος να έχει ΑΑ κτλ

Δεν είναι cash game ούτε mmt tourney.Ανάλογα με τους παίκτες ίσως παίξεις μόνο 100 hands μέχρι το heads up.

Ο UTG έκανε απλό limp γιατί περίμενε (όπως όλοι) τους short stacked να μπουν all-in.Ετσι και αλλιώς θα μπορούσε να κάνει limp και με 22 και μετά να πάει πάσο.Δεν μπορείς να τον διαβάσεις εύκολα αλλά δεν μπορείς να πας και πάσο

επειδή έκανε limp από UTG ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...