Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

SOS - Το Φόρουμ του Pokerland - Κανόνες!!


Recommended Posts

Χαιρετώ όλα τα μέλη του φόρουμ. Είτε συμμετέχετε ενεργά στις συζητήσεις είτε μας παρακολουθείτε χωρίς να έχετε γράψει κάτι ακόμη, είτε είστε μέλη από το 2006 είτε ολοκληρώσατε την εγγραφή σας πριν λίγες ώρες, όλοι μαζί αποτελούμε την μεγαλύτερη ελληνική κοινότητα πόκερ, το Pokerland.gr και όλοι ανεξαρτήτως έχουμε την ίδια ευκαιρία και το ίδιο ακριβώς δικαίωμα να εκφράζουμε τις γνώμες μας, να συζητάμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις σε αυτό εδώ το φόρουμ.

Όσοι έχουν παρακολουθήσει ή συντελέσει με τη συμμετοχή τους στην ανάπτυξη της ιστοσελίδας από την γέννησή της μέχρι σήμερα, θα θυμούνται ασφαλώς ότι το φόρουμ κινούνταν πάντοτε σε πολύ ελεύθερα πλαίσια, με ανύπαρκτο κυριολεκτικά moderating, γιατί δεν κατέστη σχεδόν ποτέ αναγκαίο να επέμβει κάποιος συντονιστής "πυροσβεστικά" και γιατί οι συζητήσεις ακολουθούσαν σε γενικές γραμμές τους κανόνες μίας πολιτισμένης ανταλλαγής απόψεων.

Με το πέρασμα του χρόνου και την συνεχή είσοδο νέων μελών το φόρουμ μεγάλωσε και μεγαλώνει συνεχώς, γεγονός που μας ευχαριστεί όλους. Αυτή όμως η εξέλιξη έφερε μαζί της και κάποια "προβλήματα".

Ασφαλώς τα έχετε παρατηρήσει όλοι, όμως θα αναφέρω ορισμένα έτσι ώστε να ορίσω ένα γενικό πλαίσιο: σκληρές προσωπικές αντιπαραθέσεις, εκτός θέματος δημοσιεύσεις που αποπροσαντολίζουν τη συζήτηση, ειρωνεία, έλλειψη σεβασμού προς τα υπόλοιπα μέλη κλπ.

Μπορεί τα "κρούσματα" να είναι μεμονωμένα, δεν παύει όμως το πρόβλημα να είναι υπαρκτό.

Η παρακάτω παρομοίωση μπορεί να είναι άστοχη αλλά θα την επιχειρήσω: όπως στα χωριά δεν υπήρχε η ανάγκη για σηματοδότες, τροχονόμους, διαγράμμιση των οδών κλπ παρά μόνο η ανάγκη αυτή δημιουργήθηκε στις πόλεις, έτσι νομίζω και στο Pokerland υπάρχει πλέον η ανάγκη να ορίσουμε κάποιους απαράβατους κανόνες λειτουργίας στο φόρουμ τους οποίους θα ακολουθούμε πιστά όλοι.

Σε αυτή τη διαδικασία ζητάμε τη βοήθειά σας και τις δικές σας απόψεις. Συγκεκριμένα:

1. Πως κρίνετε την μέχρι σήμερα λειτουργία του φόρουμ; Παρακαλώ αιτιολογήστε την άποψή σας.

2. Τι σας ενοχλεί στο φόρουμ και τι θα θέλατε απαγορεύσουμε εντελώς (δηλαδή όταν ποστάρεται μία τέτοια δημοσίευση να διαγράφεται).

3. Τι παρεμβάσεις νομίζετε ότι είναι αναγκαίες να γίνουν ώστε να βελτιωθεί η λειτουργία του φόρουμ.

Απαντήστε σε οποιαδήποτε από τις παραπάνω ερωτήσεις ή απλά πείτε τη γνώμη σας , για να συζητήσουμε το θέμα, να καταλήξουμε σε μερικά συμπεράσματα και να κάνουμε πράξη τις παρατηρήσεις σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

poliscas έγραψε:

Ασφαλώς τα έχετε παρατηρήσει όλοι, όμως θα αναφέρω ορισμένα έτσι ώστε να ορίσω ένα γενικό πλαίσιο: σκληρές προσωπικές αντιπαραθέσεις, εκτός θέματος δημοσιεύσεις που αποπροσαντολίζουν τη συζήτηση, ειρωνεία, έλλειψη σεβασμού προς τα υπόλοιπα μέλη κλπ.

epeidh exw kanei arketa apo ta parapanw,i apopsi mou einai i eksis:

1)to forum leitourgei omala,makari na itan perisoteroi oi kaloi posters.

2)otan vlepete auta pou aneferes poliscas,tha ithela na epemvainetai k na svinete to post autounou pou to exei kanei.osoi theloume na antiparatethoume as to kanoume me pm.

3)idia apantisi me to 2.

apologoumai gia to an kapoies fores traviksa ena thread allou,i epitethika se kapoion.kali sunexeia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου Luadarko, που μου υπενθυμίζει επιπλέον να σημειώσω ότι το ποστ μου ΔΕΝ αναφέρεται προσωπικά σε κανένα μέλος - ασφαλώς ούτε και σε σένα.

Αν έχει πάει κάτι στραβά στο φόρουμ τότε φταίμε περισσότερο από όλους εμείς η ομάδα του Pokerland, που δεν έσπευσε να το διορθώσει αμέσως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1. Πως κρίνετε την μέχρι σήμερα λειτουργία του φόρουμ; Παρακαλώ αιτιολογήστε την άποψή σας.

Omalh

2. Τι σας ενοχλεί στο φόρουμ και τι θα θέλατε απαγορεύσουμε εντελώς (δηλαδή όταν ποστάρεται μία τέτοια δημοσίευση να διαγράφεται).

To exhs: Kanei post ena hand px NL100 i 200 i 400 ena melos.Perigrafei ti partida pou epaixe kai to dilhma to opoio antimetopise fold/call/raise.E skaei loipon o kathe tyxaios kai leei tin gnwmh toy.

E oxi kyrie pou pezeis NL10 kai h SNG& tours de thelw na diavasw ti gnwmh sou ,sygnwmh kiolas.Tis perissoteres fores tha einai "lathos" kai mono arnhtika mporei na symbalei.Eite tha arxisoun diamaxes eisai donk/loosing player (opws sinithws) h kapoios tha to thewrisei swsto paiximo kai tha nayagisei.

Pros theou den enow to kathe kenourgio melos na mi postarei.Mporei na rwtaei otidipote se tetoia topics.Alla de nomizw oti exei tin idia isxy kai barytita i gnwmi toy AEL88 px kai tou PAOKARA_RE,giorgakis99 k.o.k. se mia partida cash NL600.

Protash: diaforetikes enothtes Micro-Low/Mid/High stakes poker ,kathws kai CASH/SNG/Tournament

3. Τι παρεμβάσεις νομίζετε ότι είναι αναγκαίες να γίνουν ώστε να βελτιωθεί η λειτουργία του φόρουμ.

Perrisoteroi Mods ,kata protimish gnwstoi kaloi paixtes.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας...Πολύ ωραίο τοπικ...

Αν δείτε και τις δημοσιεύσεις μου δεν έχω και τόσες πολλές όπως τα άλλα μέλη αλλά διαβάζω καθημερινά τα ποστ και τα άρθρα σας, και είμαι ενθουσιασμένος που υπάρχει ένα τέτοιο site για εμάς τους πορωμένους...

Ο AngryKoreaMan είχε ένα δίκιο όταν έλεγε ότι πετάγεται ο κάθε άσχετος και σχολιάζει hands που δεν έχει εμπειρία πάνω σε τέτοια θέματα αλλά αυτό δε νομίζω πως πρέπει να αλλάξει γτ θα φανεί πολύ "δικτακτορικό" εκ μέρους σας.

Μια πρόταση που έχω να κάνω είναι να ενημερωνόμαστε περισσοτερο για επιτυχίες ελλήνων (γνωστών και μη) καθώς δίνει θάρρος και χαρά στους υπόλοιπους.(Οσο είναι εφικτό)

Δεν απάντησα απευθείας στις ερωτήσεις σας αλλά πιστεύω κρατήθηκα εντός θέματος :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα.

1)Το pokerland αποτελει το μεγαλυτερο ελληνικο forum για ποκερ κατι που συνεπαγεται οτι η λειτουργια του ειναι σωστη.

Εννοειται οτι δεν γινεται να αποφυγουμε τις κοντρες,τα αρνητικα και καυστικα σχολια και οτιδηποτε μπορει να μας πειραζει οποτε το ακουμε αλλα ετσι ειναι τα forum.

Eιναι παντα ποιο ευκολο να προσβαλεις καποιον και να γραφεις πραγματα μεσω ιντερνετ παρα realife.

Γενικοτερα η λειτουργια του forum ειναι σωστη προσφεροντας αρθρα για παροχη γνωσεων,αποτελει χωρο που μπορει ο καθενας να μπει να διαβασει και να μαθει καποια πραγματα και επισης λειτουργει οσο το δυνατον καλυτερα κλεινοντας thread που εχουν ξεφυγει,κανοντας ban ανεπιθημητα ατομα και επιφεροντας την ταξη οταν πρεπει.

2)Οταν αρχιζει ενα thread με θεμα "χ" οποιαδηποτε απαντηση αναφερεται σε καποιο αλλο θεμα "ψ" να διαγραφεται αμεσως.

Αν θελει καποιος να πει κατι καινουργιο ας ανοιξει το καταλληλο thread.

Oταν καποιος ποσταρει μια απορια η οτιδηποτε αλλο θελει οι απαντησεις να ανταποκρινονται αποκλειστικα σε αυτο που ρωταει για να βοηθηθει και να κρινει αναλογα.

Οποτε οποιαδηποτε ακυρη παρεμβαση,σχολια κλπ να διαγραφεται αμεσως.

Εχουν χαλασει πολα καλα threads ετσι για καποιος να πει κατι ασχετο και καποιος να απαντησει τελειωσε...

3)

α)Αυστηροτητα = Καλυτερη λειτουργια

β)Περισσοτερα threads στρατηγικης = μεγαλυτερη συμμετοχη καλων

παιχτων στο forum = καλυτερη ποιοτητα.Σε αυτο μπορουν να βοηθησουν και οι moderators ποσταροντας παρτιδες ειναι δικες τους ειτε ετοιμες για σχολιασμο.Aλλα και οι καλοι ελληνες παιχτες να ποσταρουν και δικες τους παρτιδες,οχι μονο να σχολιαζουν των αλλων.

γ)CONCEPTS με την συμμετοχη ατομων απο το forum.Καινουργια πραγματα οπως challenges κλπ.Ειναι παρα πολλα ατομα που δεν ποσταρουν ενω διαβαζουν καθημερινα το forum.Ας τους κανουμε να ασχοληθουν.

Επειδη στο 3ο ξεφυγα λιγο και αρχισα να ξεφευγω απο το θεμα δινοντας νεες ιδεες κλπ το κοβω γιατι θα ξεφυγω τελειως.

Αυτα τα λιγα απο μενα.

Συγνωμη που θα κουρασω τα ματακια σας.

Σταυρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ισως μια καλη ιδεα θα ηταν αυτη της αποκεντρωσης. Να δωσετε δηλαδη συγκεκριμενους τομεις προς συζητηση σε συγκεκριμενα ατομα τα οποια οχι μονο να αναλαμβανουν να καθαριζουν τα ποστ αλλα να ανοιγουν δικα τους προς συζητηση και να ανεβαζουν αρθρα. Ο διαχωρισμος τον επιπεδων ειναι δυσκολος να γινει. Δεν χρειαζεται πολυ μυαλο σε μια παρτιδα high stakes και ενω βλεπεις αναλυσεις επι αναλυσεων με μαθηματικα κλπ να μην ποσταρεις "εγω θα εμπενα all in και θα εκανα τον σταυρο μου". Mια αποκεντρωση αρμοδιοτητων διχωρισμος κατηγοριων με τα καταλληλα ατομα στις καταλληλες θεσεις θα ανεβαζε ενα επιπεδο στο φορουμ. Θα μου αρεσε εμενα ας πουμε σαν αρχαριος παιχτης stngo να υπηρχε ενα μερος οπου καποιος θα ειχε αναλαβει να ποσταρει αρθρα και χερια και να σχολιαζονταν απο ομοιους μου, ενα ειδος σχολης ας πουμε. Μια παρεα που σχολιαζει καθημερινα χερια συγκεκριμενου βεληνεκους. Ενα δωρεαν σχολειο, το θεμα ειναι ποιος εχει κουραγιο να κανει τον δασκαλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι κανονες ενος forum δε μπορει να ξεπερνανε τα τυπικα, πχ αναλογα με

τους moderator κανονες τυπου οχι greeklish οχι μια γραμμη ποστ οχι off topic οχι απειρα quote για ενα +1 κτλ κτλ. Αυτο μονο δε δινει πανω απο ενα 10% boost στην εικονα ενος forum.

Το υπολοιπο 90% προερχεται μονο απ'τη καλη θεληση των μελών του

Δε μπορει ενα forum να γινει χουντα σε μια συνεχη προσπαθεια συνετισης των μελων του αν τα ιδια τα μελη ειναι ειναι ζωα.

Εγω προσωπικα δε θα κρυψω χωρις να θελω να απαξιωσω τιποτα οτι πιο πολυ διασκεδαζω απ'το forum και τα εκαστοτε γραφομενα παρα μαθαινω το παραμικρο που χει σχεση με ποκερ.(Μιλαμε παντα για το forum και οχι το Pokerland συνολικα ως πηγη ενημερωσης)

Το μεγαλο προβλημα που δε παει μπροστα η ολη φαση ειναι οτι αφενος οι καλοι παιχτες εχουν χωριστει σε δυο στρατοπεδα. Αυτοι που δε ποσταρουν ΠΟΤΕ γιατι στη τελικη καπως υποθετουν/ξερουν εκ των προτερων οτι δε εχει νοημα, και αφετερου σε καλους παιχτες που αρχικα ειχαν ολη τη καλη διαθεση αλλα καπου στη μεση χασαν τη μπαλα και τιλταραν ειτε γιατι φαγωθηκαν μεταξυ τους ειτε γιατι δε δεχοντουσαν το παρα πολυ spam απο κακους και μετριους παιχτες.

Κοινως.. το να γινει το forum το επομενο ελληνικο twoplustwo δεν εχει να κανει καθολου με μετρα και κανονες που θα βαλετε (περα απο προφανεις ακομα και σε φορουμ κηπουρικης) αν πρωτα δε βαλουμε μυαλο εμεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

harima έγραψε:

Κοινως.. το να γινει το forum το επομενο ελληνικο twoplustwo δεν εχει να κανει καθολου με μετρα και κανονες που θα βαλετε (περα απο προφανεις ακομα και σε φορουμ κηπουρικης) αν πρωτα δε βαλουμε μυαλο εμεις

Πολυ σημαντικο αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικά με τα 2. 3. πιστεύω πως δεν μπορούμε να "φιμώσουμε" νέους και άπειρους παίχτες που δεν έχουν σχέση με τα stakes αυτά, θα καταστρατηγηθεί η ελευθερία της γνώμης. Απλά με το κριτικό πνεύμα που διακατέχει τον καθένα μας αλλιώς θα μετρήσει η άποψη ενός νέου στο χώρο (και αυτό θα φαίνεται κι από το στυλ και την ποιότητα της απάντησης) κι αλλιώς ενός έμπειρου μέλους.

Σχετικά με τα άσχετα posts που ξεφέυγουν από το θέμα, αν πρόκειται για προσωπικές αντιπαραθέσεις και δεν είναι απλά του στυλ "αυτό που λες κατά τη γνώμη μου είναι λάθος γι' αυτόν κ για τον άλλο λόγο" αλλά του τύπου "είσαι donk και δεν ξέρεις να παίζεις" κλπ τότε είμαι υπέρ του να διαγράφονται. Αν όμως ξεφεύγει σε κάτι άλλο κι ανοίγει ουσιαστικά μια συζήτηση που δεν έχει άμεση σχέση με τον τίτλο του thread να αποστέλλεται ένα PM στο μέλος κι ο moderator να το τοποθετεί ο ίδιος σαν αρχικό post νέου thread στην περιοχή του forum που ανήκει. Το PM θα παίζει το ρόλο του βοηθού στην εύρεση του Post που το μέλος θα ψάχνει να βρει πώς στο καλό εξαφανίστηκε και θα πρέπει ο moderator να περιλαμβάνει στο PM και το νέο link.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απολυτη ελευθερια, μη διαγραφεται κανενα ποστ,μονο τα μπινελικια κ οτιδηποτε μηνυσιμο. Ο καθενας να λεει οτι θελει.Μη διωκετε την ειρωνια, χαβαλες να γινεται.

Αν η συζητηση σε ενα τοπικ παρει αλλη τροπη αφηστε την ετσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλους!

Κατα την άποψή μου βασικό αξίωμα που πρέπει να ισχύει στην λειτουργία του forum είναι οτι η ελευθερία της έκφρασης δεν πρέπει να περιορίζεται με κανέναν τρόπο.Έτσι δεν θα πρέπει να αποκλειστεί η εμφάνιση της γνώμης αυτού που "όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει" και αυτού που "δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του".Νομίζω οτι αυτοί οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες,οι οποίοι απο όσο παρακολουθώ είναι ελάχιστοι,αργά ή γρήγορα θα απομονωθούν απο τα υπόλοιπα μέλη ή η αδιαφορία των περισσοτέρων για τα λεγόμενα τους,θα τους αναγκάσουν να αποσυρθούν στο περιθώριο.Η συμπεριφορά της πλειοψηφίας μέσα σε κόσμια πλαίσια δίνει το στίγμα και επιβάλλει σιγά σιγά τους κανόνες της ευγενικής και γόνιμης αντιπαράθεσης στα θέματα που τίθενται προς συζήτηση.Οι εξαιρέσεις πάντα θα υπάρχουν για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα.Ωστόσο υβριστικά σχόλια που προσβάλλουν την προσωπικότητα και αξιοπρέπεια των συνομιλητών μας νομίζω οτι θα πρέπει να αντιμετωπίζονται απο τους moderators με αυστηρότητα,οι οποίοι θα πρέπει να επεξεργαστούν ένα ποινολόγιο το οποίο θα δημοσιευθεί,ωστε καθένας απο εμάς να γνωρίζει οτι απαράδεκτη συμπεριφορά με βρισιές και προσβολές δεν μπορεί να είναι ανεκτή και μπορεί να οδηγήσουν σε ενδεχόμενο αποκλεισμό μας απο την συμμετοχή στο forum είτε προσωρινό είτε οριστικό.

Στο τέλος τέλος εναπόκειται στον καθένα απο εμάς να τηρείται η ευπρέπεια σε μιά δημόσια συζήτηση,ανεξάρτητα αν πολλές φορές θέλουμε να επιδεικνύουμε μια εξυπναδίστικη στάση σε ζητήματα που ενδεχομένως δεν έχουμε την απαραίτητη εμπειρία ή γνώση.

Και τελευταίο ας μπεί επιτέλους ένα τέρμα στα greeklish.Είναι πολύ κουραστικά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

poliscas έγραψε:

2. Τι σας ενοχλεί στο φόρουμ και τι θα θέλατε απαγορεύσουμε εντελώς (δηλαδή όταν ποστάρεται μία τέτοια δημοσίευση να διαγράφεται).

οποιοδηποτε post που εμπεριεχει υβριστικες εκφρασεις η τις υποννοει.

επισης ολα τα post "κοκορομαχιες" μεταξυ μελων που περιεχουν ειρωνιες κ απαξιωτικους χαρακτηρισμους ανεξαρτητα απο ποιον ποστερ προερχονται

Γενικοτερα θα συμφωνησω με τον ΑngryKoreaMan στο θεμα ποιοι απαντανε στα θεματα στρατηγικης(βεβαια αυτο ειναι στο χερι των μελων κ μαλλον δεν μπορειτε να κανετε κατι για αυτο).Εγω πχ που θελω να μαθω δυο πραγματα και απο break even να γινω winning player δεν μπορω να ακουω συμβουλες απο καποιον loser που θα γραψει "κανω αll in preflop γιατι με 57s δεν εχω χασει ποτε" κ.ο.κ.

Επισης αν καποιος που δεν αρεσκεται στο να διαφημιζει τις επιτυχιες του αλλα εχει ορεξη να συμμετεχει στις συζητησεις ας μας δωσει μια ιδεα για τις ικανοτητες του(πχ OPR) για να ξερουμε ποιος(με την εννοια σε ποιο σημειο βρισκεται ποκερικα) λεει τι.

Επισης,δεν ξερω με ποιο τροπο,αλλα με καποιο τροπο να "προφυλασσονται" οι λιγοι εναπομειναντες αποδεδειγμενα αξιολογοι παικτες(πχ holdemgr,Antonis) που ποσταρουν

και μας βοηθουν ολους.

Τελος επειδη βλεπουμε αξιολογα χερια πολυ σπανια,καλο θα ηταν να βρισκατε(οι moderators) καθε x μερες καποια αξιολογα χερια και να τα ποσταρετε προς γνωση κ προβληματισμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

THA SYMFONISO ME TON clansman POU LEEI OTI PREPEI NA GRAFOUME OTI GOUSTAROUME GIA NA GINEI XAVALES...EGW LEO OTI THA PREPEI NA GINETE GEROS XAVALES KAI OXI APLOS XAVALES!!OSO GIA TA GREEKENGLISH SE OPOION VOLEUEI AS TA BAZEI...NO PROBLEM!!TO PAN EINAI NA MHN SFIGKSE STIN ZWH ALLA KAI STO GAME...OXI ALLA......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν από κάποιους μήνες αποφάσισα να το πάρω πιο ζεστά το θέμα με αυτό το forum αλλά τελικά το μετάνιωσα.Πίστευα πως μπορούσα κάτι να μάθω συμμετέχοντας στις συζητήσεις αλλα απογοητεύτηκα.

Αν το forum του twoplustwo είναι στο επίπεδο 10 εμείς δεν προκειται να φτάσουμε ποτέ ούτε στο 2.

Οι καλύτεροι παίκτες που postaroun σε αυτό το forum σε καμία περίπτωση δεν postaroun για να βοηθήσουν τους εμάς τους πιο αδύναμους(-donks).Ποστάρουν απλά για να αποδείξουν ότι την

"έχουν πιο μεγάλη".Δεν υπάρχει περίπτωση να μην φας την ειρωνία μες στη μάπα έτσι και πεις την ποταπή γνώμη σου.

Κανένας δεν δέχεται την ειρωνία από κάποιον που δεν ξέρει και τον κοροιδεύει ανώνυμα πίσω από την οθόνη του υπολογιστή.

Δεν φταίνε όμως μόνο

οι καλοί παικτες.Και από τους κακούς βλέπεις πολύ άκυρα posts σε σημεία που απλά θα έπρεπε να παρακολουθούν την συζήτηση μπας και τσακώσουν κάτι.

Από κει πέρα είναι φυσιολογικό νομίζω τα καλά threads να καταλήγουν σε προσωπικές αντιπαραθέσεις.Είναι θέμα παιδείας και πρέπει να το παραδεχτούμε ότι εμείς σαν "ελληνάρες" δεν "το έχουμε".

Πολλά ενδιαφέροντα πράγματα ειπώθηκαν για την βελτίωση του forum αλλά είναι αδύνατο να εφαρμοστουν σε οποιοδήποτε ελληνικό ποκερικό forum.

Οπότε τι κάνουμε?

Χαβαλέ.Εδώ και κάμποσο καιρό και εγώ για χαβαλέ μπαίνω, να δω τι γίνεται.

Αφου έτσι και αλλιώς δεν γίνεται να μάθουμε κάτι, τουλάχιστον ας το διασκεδάσουμε.Οπότε είμαι και εγώ της γνώμης τα πράγματα να μείνουν ως έχουν.Οχι στο πιο αυστηρο moderating.Όλες οι συζητήσεις να καταλήγουν όπου να 'ναι.

Ας παραμείνουμε στο "3 laloun kai 2 xoreuoyn kai enas paizei poker".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθέσω την άμεση Moderοποίηση του μέγιστου TSINT και την απαίτηση τουλάχιστον 2 άρθρων TSINT το μήνα.

O Φαραώ να σε έχει καλά!

Προς τον labKK και γενικότερα .Θα ήθελα να μοιραστώ μια σκέψη - απορία.

Για ποιό λόγο να ασχοληθεί ένας πολύ καλός παίχτης να μας κάνει καλύτερους αφιλοκερδώς?

α)Γιατι έχει καλή θέληση και πιστεύει στο κάρμα?

β)Γιατί έχει βγάλει ένα καρο λεφτά ήδη?

γ)Για τη φουκαριάρα τη μάνα του?

δ)Για να κάνει επίδειξη ικανοτήτων / μεγέθους e-μορίου?

ε)Γιατί είμαστε όλοι Έλληνες ?

Εγώ προσωπικά βαριέμαι να μάθω και τα abc στους φίλους μου ,μόνο και μόνο επειδή βαριούνται να τα διαβάσουν (οπουδήποτε) και προτιμούν να τα βρουν έτοιμα.

Εκτός και αν πρόκειτε για κανα γκομενάκι :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομίζω να είναι δυνατό το "φιλτραρισμα" των post, απλούστατα γιατί δεν είναι αναγκαστικό το Pokerland alias να είναι το ίδιο με το οποίο παίζει κάποιος online, άρα δεν ξέρεις από πριν ποιος είναι καλός και ποιος όχι.

Εγώ θα διαφωνήσω με τον LabKK, επειδή δεν πιστεύω ότι κάποιος που έχει παίξει σε EPT ή ο ael88 ή ο Φειδίας ή όποιος άλλος τετοίου επιπέδου κερδίζει κάτι δείχνοντας στα μέλη ότι "την έχει μεγάλη" όπως λέτε. Ισα ισα, εμείς οι υπόλοιποι έχουμε να κερδίσουμε απ'τις αναλύσεις τους. Οπότε εγώ λέω το αντίθετο, λίγος σεβασμός λείπει. Πρόσφατο παράδειγμα κάποιες προσωπικες επιθέσεις στον Αντώνη, τον οποίο δεν γνωρίζω προσώπικα, τον θεωρώ όμως καλό παίχτη και στην τελίκη, ακόμα και άσχετος να ήταν, όταν ο άλλος έχει >1000 post, δεν μπορεί ο καθένας να του επιτίθεται προσωπικά.

Οι προτάσεις μου είναι:

MORE TSINT

BRING BACK HARDELEFSINA, ειδικά τώρα που βγαίνουν σκάνδαλα στη φόρα

Σε κάποια thread "We call all in with AA early stage?" κλπ να δίνεται 1 απάντηση απο mod και μετά να κλειδώνονται.

Παιδιά του land, keep up the good work...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TSINT έγραψε:

THA SYMFONISO ME TON clansman POU LEEI OTI PREPEI NA GRAFOUME OTI GOUSTAROUME GIA NA GINEI XAVALES...EGW LEO OTI THA PREPEI NA GINETE GEROS XAVALES KAI OXI APLOS XAVALES!!OSO GIA TA GREEKENGLISH SE OPOION VOLEUEI AS TA BAZEI...NO PROBLEM!!TO PAN EINAI NA MHN SFIGKSE STIN ZWH ALLA KAI STO GAME...OXI ALLA......

O Clansman και o TSINT εχουν δικιο...

Πολλοι, μπαίνουν να δουν και το χαβαλέ, και τα αστεια κ οτι αλλο μπορει να έχει ένα ανοιχτο forum..

TSINT ΧΙΛΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ ΠΑΛΙΚΑΡΕ!!!! ΝΑ ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ!!!!

ΑΡΕ ΠΑΤΡΙΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΤΙ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΒΓΑΖΕΙΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AngryKoreaMan έγραψε:

Για ποιό λόγο να ασχοληθεί ένας πολύ καλός παίχτης να μας κάνει καλύτερους αφιλοκερδώς?

Mε εμας τα donks δεν κερδίζουν τιποτα.Θα μπορούσαν να κερδίσουν όμως από διάφορες συζητήσεις μεταξύ τους και να βελτιώσουν τις όποιες αδυναμίες τους.Δεν έχουν όμως την παιδεία να δεχτεί ο ένας

την γνώμη του άλλου και ούτε εμείς την παιδεία να καταλάβουμε ότι δεν πρέπει να επεμβαίνουμε εκεί που δεν μας παίρνει.

Δεν είναι τυχαίο ότι οι αποδεδειγμένα κερδισμένοι καλοί παίκτες σε αυτό το forum είναι ΟΛΟΙ μαλωμένοι μεταξύ τους και ο ένας αμφισβητεί τον άλλο.Οπότε μην το ψάχνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για αλλη μια φορα φανηκε οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα νομιζουν οτι ποκερ στην ελλαδα ξερουν μονο οσοι ποσταρουν και οσοι ειναι στις "λιστες".

Δεν ισχυει κατι τετοιο.Πρωτα ποσταρει καποιος και μετα κρινουμε το ποστ του.Δεν απαγορευεις σε κανεναν να ποσταρει αν δε κερδιζει 100κ , αν δεν ξερεις τι εχει να πει.

Καλο θα κανει και στους καινουργιους παιχτες να αρχιζουν να ποσταρουν , και ας κανουν λαθος , μακαρι καποιος να τους διορθωνει και να μαθαινουν απο τα λαθη τους.

Ομαλη η λειτουργεια φυσικα προς το παρον , αν και δε θα με χαλαγε λιγο ποιο αυστηρο adminiliki.Καλο θα εκανε.

-Θελω να δω Section <<Ποκερ στην Ευρωπη>> , με reviews ολων των παιχτων που εχουν παει ταξιδια για ποκερ στο εξωτερικο και θελουν να εκφρασουν την αποψη τους για τον καθε προορισμο ξεχωριστα.Reviews,Ratings κοκ...

-Hand converter

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ElKonte έγραψε:

Και τελευταίο ας μπεί επιτέλους ένα τέρμα στα greeklish.Είναι πολύ κουραστικά!!

Να αγιάσει το στόμα σου...

AngryKoreaMan έγραψε:

E oxi kyrie pou pezeis NL10 kai h SNG& tours de thelw na diavasw ti gnwmh sou ,sygnwmh kiolas.Tis perissoteres fores tha einai "lathos" kai mono arnhtika mporei na symbalei.Eite tha arxisoun diamaxes eisai donk/loosing player (opws sinithws) h kapoios tha to thewrisei swsto paiximo kai tha nayagisei. Pros theou den enow to kathe kenourgio melos na mi postarei.Mporei na rwtaei otidipote se tetoia topics.Alla de nomizw oti exei tin idia isxy kai barytita i gnwmi toy AEL88 px kai tou PAOKARA_RE,giorgakis99 k.o.k. se mia partida cash NL600.

Ο καθένας μπορεί να γράφει τη γνώμη του ή το πως θα το έπαιζε αυτός.Είναι τελείως λάθος να λέμε εσύ παίζεις 50 NL ακόμα μη μιλάς. Απο'κει και πέρα ο καθένας διαβάζει ότι θέλει και όποιον θεωρεί ότι μπορεί να του δώσει κάτι.Δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να διαβάζει όλα τα ποστ

birbilisgr έγραψε:

Εγω πχ που θελω να μαθω δυο πραγματα και απο break even να γινω winning player δεν μπορω να ακουω συμβουλες απο καποιον loser που θα γραψει "κανω αll in preflop γιατι με 57s δεν εχω χασει ποτε" κ.ο.κ.

Ο καθένας έχει κρίση.Κρατάει ότι θεωρεί σωστό και πετάει ότι θεωρεί λάθος ή ηλίθιο.Δε νομίζω ότι πρέπει να "λογοκρίνει" το forum οποιονδήποτε.

Γνώμη μου είναι ότι αν πρέπει να μπει ένας κανόνας είναι ακόμα και οι καλύτεροι παίχτες να προσέχουν τα λόγια τους και τη συμπεριφορά τους.Κατά τη γνώμη μου χειρότερος αυτός που λέει τι λες ρε βλάκα/donk/fish κλπ όποιον διαφωνεί μαζί του παρά κάποιος που προτείνει λάθος στρατηγική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω πως μπορει να στρωσει το forum, θα αναφερω ομως καποιες αληθειες για το Ελληνικο ποκερ που εχουν επιπτωσεις και στα forum:

1. Αντιζηλεια, ανταγωνισμός και εχθρα μεταξυ καλων παικτων.

2. Κλικες που εχουν σχηματιστει και που ορισμενες φορες λειτουργουν "εκτος πλαισιων" και που ενιοτε "επιτιθενται" σε ατομα.

3. Επαρση ορισμενων που φερονται ταπεινωτικα προς αλλους.

4. Τεντωμενα νευρα απο τις χασουρες.

5. Τα λεφτα

6. Η λανθασμενη αισθηση οτι εαν καποιος Ελληνας κερδιζει, μας περνει τη μπουκια απ το στομα

7. Ο φοβος μην αποκαλυψουμε τα μυστικα μας και γινουν οι αλλοι καλυτεροι και πλεον δε θα μπορουμε να βγαζουμε το ιδιο πολλα λεφτα.

8. Η εγγενης δυσκολια του παιχνιδιου που μας ταπεινωνει νοητικα

Τα παραπανω αφορουν κυριως τους παλιους και εμπειρους παικτες

Τα παρακατω αφορουν κυριως νεους:

9. Η προσπαθεια να "δειξουν κι αυτοι κατι" που πολλες φορες τους φερνει σε θεση να προσβαλλουν παλιους και καλους παικτες.

10. Θιγονται οταν ενας εμπειρος παικτης ποσταρει ενα ποστ μιας γραμμης. Σ αυτο το σημειο να πω οτι εχουν αδικο, κι αυτο γιατι ο εμπειρος παικτης για να καταληξει σε μια κινηση εχει επεξεργαστει πολλα ΜΒ δεδομενων που ειναι αδυνατο να τ αναλυσει σ ενα ποστ. Νομιζω οτι ενα ποστ απο τον Phil Ivey του στυλ "μικρο Folding Equity αρα μαλλον fold" δεν ειναι διολου προσβλητικο για τη συζητηση οσο κι να μας ενοχλει που δεν αναλυει τη σκεψη του, απλα ειναι αδυνατο να το κανει σ ενα ποστ (θα κουραζε αλλωστε)

11. Ορισμενοι νεοι νιωθουν ενα ειδος "πανικου" απεναντι στο παιχνιδι που τους κανει ορισμενες φορες να βγαινουν εκτος οριων οταν αναλυουν παρτιδες.

Νομιζω οτι επειδη υπαρχει χασμα μεταξυ παλιων και νεων παικτων θα ηταν καλος ενας διαχωρισμος σε high και lower stakes. Γενικα νομιζω πρεπει να βρεθει ενας τροπος να χτιστουν γεφυρες μεταξυ των καλων παικτων για να αλλαξουν τα πραγματα. Ισως θα μπορουσε να δημιουργηθει ενα forum με ανωνυμα ποστ , ωστε να καταργηθουν οι προσωπικες επιθεσεις και να εφραζονται οι αποψεις πιο ελευθερα

(με καποιο βαθμο ευλογης λογοκρισιας βεβαια)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JeanJK ,,APO ALEXPOLI EISE ESI???PIA ALEXPOLI RE GAMO THN POLH MOU!!!GENIKA AMA DEN IPARXEI KAZINO EKEI POU MENEIS DEN IPARXEI DIASKEDASI....TWRA HMOUN EKSO ME THEMI GIA PSILO FTINO ELEEINO POTAKI 5 EYRW...MA KAI NA THES DEN MPOREIS NA FAS LEFTA!KAKO PRAGMA RE....MHN SFIGKESTE!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...