Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

SOS - Το Φόρουμ του Pokerland - Κανόνες!!


Recommended Posts

holdemgr έγραψε:

Antonis έγραψε:
Διαφωνώ με ο,τι λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες! (Βολταίρος)

Τότε οι μόνοι που έγραφαν σοβαρές κ καλές αναλύσεις ήταν ο holdemgr o goingup k o mannerboy.

Gia apokatastash ths istorias na pw oti ekeinh thn epoxh molis eixa ksekinhsei na paizw nolimit, ara hmoun big whale kai kapou ekei htan ki o Alexis. O Manner htan se entelws diaforetiko league.

Epishs, nice post Antoni[/quote:ebhb114k]

Έτσι ακριβώς. Nice post Αντώνη, σε άλλο πλανήτη ο Manner τότε (και ακόμα σε σχέση με μένα τουλάχιστον).

Δύο σκέψεις και από μένα.

Α) Γι' αυτούς που θέλουν να μάθουν: Στο μέσο Έλληνα που ζητάει γνώση ΔΕΝ αρέσει να του μιλάνε με σεβασμό. Μπερδεύεται, τα χάνει και αυτομάτως υποτιμάει τον άλλον. ΔΕΝ θέλει να καταλαβαίνει τι του λες. Θέλει να τον μπερδεύεις με jargon για να ΝΟΙΩΣΕΙ και όχι να καταλάβει ότι ξέρεις τι του λες. "Βαθύς γνώστης ο Ηλίας" θυμάσαι giorgio?

Β) Γι' αυτους που θέλουν να μοιραστούν γνώση: Ας θυμούνται ότι δεν απευθύνονται στο μέσο Έλληνα, αλλά σε συγκεριμένο poster. Καλό θα είναι να χρησιμοποιήσουν τη γλώσσα που θα τον βοηθήσει να μάθει.

Όσο για το forum αλλά και το site γενικότερα, έχει γίνει πλέον τόσο εμπορικό που δεν το άντεχω. Κάθε φορά που μπαίνω απογοητεύομαι και θυμώνω. Αλλά δε φταίει το site. Φταίω εγώ που ψάχνω να βρω το παρεϊστικό και ερασιτεχνικό κλίμα που είχε κατά τη πρώτη του περίοδο.

Antonis, bosio, holdemgr, JeanJK, Manner, TakisNik, vergitsis ... ο μακαρίτης ο genok... τι να λέμε τώρα... !

Το καφενεδάκι που τα λέγαμε έγινε Α.Ε. με υπαλλήλους, πολιτική και διπλωματία. Η αμεσότητα αντικαταστάθηκε από φανφάρες, εντυπωσιασμούς, rake back και costs per click.

Και κάτι τελευταίο, όχι δεν πιστεύουμε όλοι ότι το site έχει υψηλό βαθμό ελευθερίας έκφρασης λόγου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

goingup ,,eipes oti to site exei ginei emporiko.....aplos ginane pio polla ta meloi kai analioun perisotero to thema poker!!!!tou kathenos i gnomi einai sebasti.o kathenas mporei na pei tin gnomi tou.twra ean merikoi to paizoun eksipnoi kai kseroles ayto einai mia alli tragiki istoria..e ok merikoi isos na psonizonte!!alla pisteyo oti to sinolo tou site tou pokerland einai paidia pou theloun na mathoun kati perissotero pano sto poker........-----polisca kane kai ena foroum gia blackjack...den eimai kala.....

;) ;) ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

goingup έγραψε:

Γι' αυτούς που θέλουν να μάθουν: Στο μέσο Έλληνα που ζητάει γνώση ΔΕΝ αρέσει να του μιλάνε με σεβασμό. Μπερδεύεται, τα χάνει και αυτομάτως υποτιμάει τον άλλον. ΔΕΝ θέλει να καταλαβαίνει τι του λες. Θέλει να τον μπερδεύεις με jargon για να ΝΟΙΩΣΕΙ και όχι να καταλάβει ότι ξέρεις τι του λες.

Το καφενεδάκι που τα λέγαμε έγινε Α.Ε. με υπαλλήλους, πολιτική και διπλωματία. Η αμεσότητα αντικαταστάθηκε από φανφάρες, εντυπωσιασμούς, rake back και costs per click.

Well said :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Zulugr έγραψε:

Δεν φταιει τοσο ο μαθητης που δεν μαθαινει,αλλα ο δασκαλος που δεν μπορει να του μεταδωσει τις γνωσεις του.

Poly lathos to skeptiko sou.

Kat'arxhn den yparxoun daskaloi kai mathites edw. Einai forum antallaghs apopsewn oxi sxolh poker. An thes/thelete daskalous ap'oti gnwrizw xrewnoun kapou $100 ana wra gia mikra stakes h 30$/mhna gia video klp

Akoma omws kai oi kat'epaggelma daskaloi den exoun kammia ypoxrewsh na mh sou kanoun th zwh dyskolh. Exw akousei gia arketous daskalous pou xrewnoun 500+ thn wra kai den exoun kanena problhma na einai eirwnikoi h kai na se paysoun ws mathiti an de se sympathoun klp.

Se telikh analysh, kai eidika se ena dwrean kai dhmosio forum ftaiei PANTA o mathitis (otan gia opoiodhpote logo adynatei na aksiopoihsei ta opoia kommatia gnwshs tou parexontai abiasta)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ένα μακρινό παρελθόν (όχι και τόσο μακρινό)...

Υπήρχε σεβασμός , ο poster είχε κάτι να πεί.

Δεν γνωριζόμασταν μεταξύ μας , υπήρχε όμως ο αμοιβαίος σεβασμός.

Δεν ξέραμε ποιος κέρδισε το Sunday Million ή αν ο Elky έσπασε το ρεκόρ των 85 SnG σε διάστημα μίας ώρας.

Υπήρχαν έξυπνες ερωτήσεις και αρκετοί παίκτες απαντούσαν.

Ο καθένας με τον τρόπο του.

Υπήρχαν χαζές ερωτήσεις και αρκετοί παίκτες απαντούσαν.

Ο καθένας με τον τρόπο του.

Το θέμα τελείωνε εκεί.

Ούτε ποιος βγάζει περισσότερα λεφτά , ούτε ποιος είναι καλύτερος, ούτε ποιος είναι πιο τυχερός.

Μαζευόμασταν και πηγαίναμε σε live Events για να περάσουμε καλά.

Και περνούσαμε καλά..

Υπήρχε όρεξη να μιλήσουμε για πόκερ. Χωρίς εγωισμό , χωρίς να ψάχνουμε ανάμεσα στις λέξεις να βρούμε κάτι που θα πυροδοτούσε θύελλα αντιδράσεων για τον τρόπο που κάποιος μας απάντησε.

Σεβόμασταν το δικαίωμα του άλλου να έχει διαφορετική γνώμη απο την δική μας.

Σεβόταν το δικαίωμα μας να διαφωνίσουμε.

Το θέμα τελείωνε εκεί.

Υπήρχαν άτομα που δεν λειτουργούσαν με αυτόν τον τρόπο.

Το forum βρήκε τρόπο και τους απέβαλε. Χωρίς ban ή μαλώματα. Απλά κατάλαβαν απο μόνοι τους πως δεν έχουν θέση εδώ.

Αμέτρητα χέρια , αρκετές χιλιάδες ευρώ και ένα poker site αργότερα...

Υπάρχουν πολλά περισσότερα αξιόλογα άτομα στο forum , με πολύ περισσότερες γνώσεις αναλογικά. Υπάρχουν άτομα που δουλεύουν κυριολεκτικά μέρα-νύχτα για να μας προσφέρουν νέα απο οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη σχετικά με το πόκερ. Καταφέραμε να κάνουμε τις εταιρίες να ενδιαφέρονται για τον Έλληνα παίκτη. Να προσπαθούν να προσφέρουν όλο και περισσότερα, να γίνονται όλο και καλύτεροι ώστε να μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες μας.

Αυτά τα κερδίσαμε..

Χάσαμε όμως τον σεβασμό.

Με τον καιρό το forum βρήκε τρόπο , χωρίς ban ή μαλώματα να δώσει σε διάφορους ανθρώπους να καταλάβουν πως δεν έχουν θέση εδώ.

Ένας απο αυτούς είμαι και εγώ.

Έγινα καλύτερος και όχι μόνο στο πόκερ μέσα απο το forum και έτσι ένιωσα πως "φεύγοντας" είχα την υποχρέωση να γράψω το "How i see poker" σε όλους αυτούς που με σεβάστηκαν και σεβόμουν.

Η ζωή δεν αρχίζει μέσα σε ένα forum , ούτε τελειώνει μακριά απο αυτό.

Το να μπορείς όμως να δίνεις , να παίρνεις , να μοιράζεσαι , να διαφωνείς, να είσαι διαφορετικός είναι ευλογία.

Μην γαμάτε το forum.

Μην δίνετε τόση βάση στο ύφος και στις λέξεις, δεν χρειάζεται να προσποιήστε , δέν έχει βάρος το πως φαίνεσαι αλλα το ποιός είσαι.

Που πήγε η διαφορετικότητα ? Η γνήσια πολλαπλότητα ? Που χάθηκε η προσωπηκότητα ?

Κάποτε είχαμε το δικαίωμα να νιώθουμε όλοι αλλιώτικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

goingup έγραψε:

Η αμεσότητα αντικαταστάθηκε από φανφάρες, εντυπωσιασμούς, rake back και costs per click.

MannerBoy έγραψε:

Η ζωή δεν αρχίζει μέσα σε ένα forum , ούτε τελειώνει μακριά απο αυτό.

Δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

goingup έγραψε:

Όσο για το forum αλλά και το site γενικότερα, έχει γίνει πλέον τόσο εμπορικό που δεν το άντεχω. Κάθε φορά που μπαίνω απογοητεύομαι και θυμώνω. Αλλά δε φταίει το site. Φταίω εγώ που ψάχνω να βρω το παρεϊστικό και ερασιτεχνικό κλίμα που είχε κατά τη πρώτη του περίοδο.

Antonis, bosio, holdemgr, JeanJK, Manner, TakisNik, vergitsis ... ο μακαρίτης ο genok... τι να λέμε τώρα... !

Πίστευω οτι είναι το μόνο που με εκφράζει απολυτα..

Κακά τα ψέμματα.. Αν θέλει να βελτιωθεί κάποιος δεν περιμένει απο ένα forum. Ειναι και αλλού πορτοκαλιές...

Εδώ μπαίναμε για την παρέα.. Ακόμα θυμάμαι τα freeroll της παρασκευής στο Asteria.. Freeroll των 100ευρω και παίζαμε όλοι!!

Χαίρομαι που είχα αρχίσει να παίζω τότε και έζησα αυτή την περίοδο.

Το κλίμα αυτό δεν ξανάρχεται.. Οριστικά χαμένο.

OFFTOPIC:

@goingup: Αν κάποια μέρα δεν έχεις τι να κάνεις πάρε και δες την ταινία "Havanna: The lost city" (Andy Garcia). Βγάζει αυτο το συναίσθημα του οριστικά χαμένου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κάποιον από τους προλαλήσαντες 'παλιούς' (με την καλή έννοια το λέω), θα διαφωνήσω σε κάποια πράγματα μαζί σας. Κατ'αρχάς ,αν και πολύ λίγους από εσάς έχω συναντήσει σε live event, εντούτοις η συντριπτική πλειοψηφία μου είστε από συμπαθείς εως πολύ συμπαθείς. Δεν διαφώνησα, και δεν θα διαφωνήσω ότι είστε καλύτεροι παίκτες από μένα. Σε τρία-τέσσερα χρόνια δεν ξέρω-μέχρι τότε ,όμως, είστε και θα είστε. Στην θέση μου βάζω και την μεγάλη πλειοψηφία των 'νέων' μελών. Είναι λογικό , αντικειμενικά αποδεκτό αλλά και φυσιολογικό ότι ως παίκτες ποκερ εδώ και κάποια χρόνια, ψάξατε, διαβάσατε, ρωτήσατε, μάθατε και φτάσατε σε κάποιο σημείο 'ποκερικά'. Άλλος σας καλύτερο, άλλος σας λιγότερο καλό. Εμείς ξεκινήσαμε τώρα ή εδώ και κανα χρόνο. Τώρα ψάχνουμε, τώρα αρχίζουμε να διαβάζουμε, τώρα ρωτάμε (και οι ερωτήσεις μας 'περιμένουν' απάντηση από τους πιο έμπειρους, εσάς). Στόχος μας είναι να μάθουμε ποκερ, να γίνουμε ''καλοί παίκτες'' και ,γιατί όχι?, να σας ξεπεράσουμε. Εκ των προτέρων ,λοιπόν, σας θεωρούμε 'δασκάλους' και εξ'ρχής θέλαμε να μάθουμε από σας. Τώρα, αν ''μας θέλατε και στην παρέα σας'' ακόμα καλύτερα για μας.

Στο πρώτο μου live event, πέρασα αρκετή ώρα (ή μάλλον ώρες) σαν τον χάρο πάνω από το κεφάλι του Αντώνη, προσπαθώντας να διαβάσω τις κινήσεις του, να καταλάβω γιατί παίζει έτσι, και -γενικότερα- προσπαθώντας να μάθω, όσο γίνεται περισσότερα. Έτυχα στο ίδιο τραπέζι μαζί του. Οι κινήσεις μου απέναντί του ήταν εύκολες - fold! Είχα μάθει ποιος είναι, και δεν προσπάθησα να του πάρω χέρι (εννοείται πως αν είχα ΑΑ/ΚΚ ή με ένα απλό check 'φτιαχνόμουν', θα τον 'χτύπαγα'). Δεν με έννοιαζε να τον κερδίσω. Δεν με ένοιαζε να κερδίσω το τουρνουά (που έτσι κι αλλιώς δεν μπορούσα). Δεν με ένοιαζε να πάρω τα 10.000 ευρώ, γιατί δεν ήθελα να πέσω στην παγίδα ''είμαι κερδοφόρος παίκτης - θα τους πάρω τα σώβρακα στο wsop'', γιατί δεν θα προλάβαινα να μετράω χασούρες... Πολύ περισσότερο, δεν με ένοιαζε 'να την πω' στον Αντώνη (και στον κάθε επιπέδου Αντώνη) ότι ''να σε πέταξα εκτός τουρνουά''. Παρένθεση εδώ, χρησιμοποιώ συνεχώς ως παράδειγμα τον Αντώνη, καθώς από τους προαναφερθέντες μόνο τον Αντώνη είχα την τιμή να γνωρίσω από κοντά. Σκοπός μου λοιπόν, ήταν και είναι με διάβασμα,προσπάθεια, ψάξιμο στην εμπειρία των παλιοτέρων, να ανέβω ένα-ένα τα σκαλιά του ποκερ, να γίνω καλός και κερδοφόρος παίκτης, και όταν και αν κάνω νίκες, αυτές να είναι γιατί θα είμαι καλύτερος και όχι παροδικά πιο τυχερός.

Αυτές οι λίγες (!!!) αράδες, πιστεύω ότι εκφράζουν την πλειοψηφία των νέων μελών, όπως είμαι εγώ. Και έγραψα τα ανωτέρω για να δείξω ότι δεν εισβάλαμε σε ένα παρείστικο site για να σας το καταστρέψουμε (όπως λένε και οι εξωγήινοι ''ήρθαμε με ειρηνικούς σκοπούς'' :P ), ούτε ήρθαμε για να ''το παίξουμε κάποιοι''. Ήρθαμε για να δούμε αν αληθεύει το γεγονός ότι εδώ μέσα υπάρχουν άτομα με γνώσεις στο ποκερ, αν ανταλάσσουν απόψεις στο forum που θα μας βοηθούσαν. Δεν ζούμε από το ποκερ, έχουμε οικογένειες και παιδιά, έχουμε παρέες, φίλους και κοινωνική ζωή. Όπως ,πολύ σωστά, αναφέρθηκε, η ζωή μας δεν ξεκινάει και δεν σταματάει μέσα σε αυτό εδώ το forum. Βρήκαμε στο pokerland την ευκαιρία να κάνουμε και άλλες παρέες, με κοινό hobby, το ποκερ. Δεν ήρθαμε εμείς για να διώξουμε εσάς. Γιατί να το κάνουμε αυτό? Ο αρχάριος χρειάζεται τον έμπειρο για να μάθει.

Το pokerland σαφώς και μεγάλωσε. Έγινε εμπορικό? Πιθανόν. Βγάζει λεφτά? Μπορεί. Και? Για να μην βγάλει λεφτά θα έπρεπε να μην γίνει εμπορικό, άρα να μην μεγαλώσει, οπότε δεν έπρεπε να δεχθεί και όλους εμάς. Άρα και αυτοί φτωχοί και εμείς ''στην απέξω?''. Και καλά για το pokerland, ας φτωχύνουν :woohoo: , εμείς τι φταίμε? Παλιά υπήρχε (όπως λέτε) σεβασμός μεταξύ σας. Και τώρα που πήγε ο σεβασμός? Ήρθαμε εμείς και χάθηκε? Και ,τι διάολο, όλοι όσοι μπήκαμε στο site τον τελευταίο χρόνο είμαστε ανάγωγοι? Ότι γράψατε το αντιμετωπίσαμε και κακία και ασέβεια? Χαλάμε το ερασιτεχνικό παρείστικο κλίμα... μα λογικό δεν είναι? Ήσασταν μια παρέα 100 ατόμων και γίναμε 4.500... φυσικά και δεν είμαστε μια μεγάλη παρέα, αλλά διάφορες παρέες. Φυσικά και ανάμεσα μας αλλά και ανάμεσά σας υπάρχουν και ασεβείς και γαϊδούρια και και και... Και πάντα θα υπάρχουν. Να το πάω και ένα βήμα παρακάτω? Στο ερώτημα ''εσείς ή αυτοί'' απαντάτε αμέσως ''αυτοί''?

Εν πάσει περιπτώσει, για να μην μακρυγορώ (κάτι που δεν κάνω ποτέ εξάλλου...) δεδομένη η πικρία σας γιατί χάθηκε το ερασιτεχνικό pokerland, αναμενόμενο δε - αλλά και τιμητικό και για σας και για την ομάδα του pokerland. Υπάρχουν ασεβείς από εμάς- αγνοήστε τους. Υπάρχουν και από σας- τους αγνοούμε. Poker site είναι και poker forum, δεν συνάπτουμε έγγαμους βίους, άλλοι γινόμαστε φίλοι, άλλοι όχι. So simple...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CrazyFrank:Η φωνή της απλής λογικής και της δημιουργικής μετριοπάθειας.Απλές,σταράτες κουβέντες που είναι αδύνατον να μην συμφωνήσει κανείς.++++++

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΤSINT ΑΡΧΗΓΕ! Τα σέβη μου...

XAXAXAXAXAAXXAAXAXAX ναι ρε κατα καιρούς παίζει πάντα επανάληψη την σεζόν...σφίξιμο χωρίς λόγο :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά της ειρωνίας του ''έχω να πω κάτι'' και του ''γαμάω ένα forum γιατί δεν έχω να πω κάτι σοβαρό''.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.

Ήθελα να γράψω τα κατωτέρω εδώ και δυο μέρες,αλλά λόγω δουλειάς δεν προλάβαινα. Απλά έμπαινα στο site για δυο-τρία λεπτά και έφευγα, αφήνοντας γοα αργότερα ότι ήθελα να πώ.

Ξεκινήσατε μια ''έρευνα'' σχετικά με το τι πρέπει να αλλάξει στο site, και συγκεκριμένα για κανόνες. Όλη την εβδομάδα είχαμε μια αντιαπράθεση Αντώνη-Foustouki που αρκετές φορές ''ξέφευγε'' από τα όρια του επιτρεπτού σε ότι αφορά τις εκφράσεις. Στο ''παιχνίδι'' μπήκαν αρκετοί , και έτσι είχαμε αρκετές βρισιές (καθαρά βρισιές, όχι υποννοούμενα) από τρίτους κυριως προς το πρόσωπο του Αντώνη, αλλά και προς τον foustouki (λιγότερες βέβαια και κυρίως μέσω υποννοούμενων).

Αν αρχίσει να επικρατεί αυτή η ''λογική'', πολύ σύντομα όλα τα posts θα αρχίζουν με την γνώμη κάποιου, ακολουθούμενη από απαντήσεις ''είσαι βλάκας'' , ''είσαι ηλίθιος που τον είπες βλάκα'' κλπ. Μοιραία (ήδη γίνεται) θα βαρεθούμε να είμαστε μάρτυρες ανταλλαγής προσωπικών αντιπαραθέσεων και ακατάσχετου υβρεολογίου, το 'ενδιαφέρον' θα επικεντρωθεί στο ξεκατίνιασμα , και σύντομα θα μετατραπεί το forum σε μεσημεριανάδικο.

Φιλικά το λέω, αν θέλετε να βάλετε κανόνες, βάλτε τους τώρα. Ο κόσμος σιγά-σιγά θα την κάνει (ήδη γίνεται αυτό, πιστέψτε με) και -δεν θέλω να γίνω προφήτης- ο τελευταίος θα πρέπει να κλείσει την πόρτα σύντομα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CrazyFrank έγραψε:

Καλημέρα.

Ήθελα να γράψω τα κατωτέρω εδώ και δυο μέρες,αλλά λόγω δουλειάς δεν προλάβαινα. Απλά έμπαινα στο site για δυο-τρία λεπτά και έφευγα, αφήνοντας γοα αργότερα ότι ήθελα να πώ.

Ξεκινήσατε μια ''έρευνα'' σχετικά με το τι πρέπει να αλλάξει στο site, και συγκεκριμένα για κανόνες. Όλη την εβδομάδα είχαμε μια αντιαπράθεση Αντώνη-Foustouki που αρκετές φορές ''ξέφευγε'' από τα όρια του επιτρεπτού σε ότι αφορά τις εκφράσεις. Στο ''παιχνίδι'' μπήκαν αρκετοί , και έτσι είχαμε αρκετές βρισιές (καθαρά βρισιές, όχι υποννοούμενα) από τρίτους κυριως προς το πρόσωπο του Αντώνη, αλλά και προς τον foustouki (λιγότερες βέβαια και κυρίως μέσω υποννοούμενων).

Αν αρχίσει να επικρατεί αυτή η ''λογική'', πολύ σύντομα όλα τα posts θα αρχίζουν με την γνώμη κάποιου, ακολουθούμενη από απαντήσεις ''είσαι βλάκας'' , ''είσαι ηλίθιος που τον είπες βλάκα'' κλπ. Μοιραία (ήδη γίνεται) θα βαρεθούμε να είμαστε μάρτυρες ανταλλαγής προσωπικών αντιπαραθέσεων και ακατάσχετου υβρεολογίου, το 'ενδιαφέρον' θα επικεντρωθεί στο ξεκατίνιασμα , και σύντομα θα μετατραπεί το forum σε μεσημεριανάδικο.

Φιλικά το λέω, αν θέλετε να βάλετε κανόνες, βάλτε τους τώρα. Ο κόσμος σιγά-σιγά θα την κάνει (ήδη γίνεται αυτό, πιστέψτε με) και -δεν θέλω να γίνω προφήτης- ο τελευταίος θα πρέπει να κλείσει την πόρτα σύντομα.....

edw kai 2 meres??

pali kala poy vrikes twra ligo xrono!!!

an argoyses 3 meres akoma ti tha ekamnes??

tha egrafes pali ekthesi opos PRIN 4 MERES

EPANALAMVANO OPOS PRIN 4 MERES

poy estiles ekthesi 762 lexeon

akoma kai stis paneladikes tha se ekovan

gine pio sintomos

gia na min ginese koyrastikos

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι έλεγα? Περιμένουν όλοι ένα post για να αρχίσουν οι αντιπαραθέσεις... Παραπέμπω στην τελευταία παράγραφο μου...

Παρακαλώ να διαγραφώ από μέλος. Καλή συνέχεια σε όλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CrazyFrank έγραψε:

Τι έλεγα? Περιμένουν όλοι ένα post για να αρχίσουν οι αντιπαραθέσεις... Παραπέμπω στην τελευταία παράγραφο μου...

Παρακαλώ να διαγραφώ από μέλος. Καλή συνέχεια σε όλους.

nomizo den ekana antiparathesi

mia diapistosi ekana

periegrapsa ena gegonos :dry: :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι περισσότερες από τις απαντήσεις που δόθηκαν δείχνουν πολλά από τα στοιχεία που μπορούν να αποτελέσουν συστατικά ενός "καλύτερου" φόρουμ. Επίπεδο, λογικά επιχειρήματα και προτάσεις, κυρίως θέληση για βελτίωση.

Έχω παρακολουθήσει την πορεία αυτού του φόρουμ σχεδόν από την αρχή της δημιουργίας του και πάντοτε η αναλογία των συζητήσεων που με "κέρδιζαν" ήταν συντριπτικά μικρότερη από αυτές που με "απωθούσαν". Είμαι (σχεδόν) φανατικός αναγνώστης διαφόρων φόρουμ στο internet και σας πληροφορώ ότι το ίδιο φαινόμενο συμβαίνει παντού και όχι μόνο στην Ελλάδα. Ακόμη και στο 2plus2 που θεωρούμε όλοι ως πρότυπο, δε λείπουν οι ειρωνείες, το κράξιμο και οι αντιπαραθέσεις. Όμως εκεί ο όγκος και το επίπεδο γνώσης του αντικειμένου αυτών που γράφουν είναι τέτοιο που κυριαρχεί στην εντύπωση του αναγνώστη, τόσο πολύ που προσπερνάς τις ειρωνείες, δεν σου κάνουν καμμία αίσθηση.

Πάμε στο δικό μας. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΛΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ. Όποιοι κανόνες κι αν εφαρμοστούν, θα πρέπει ένα καλύτερο φόρουμ να έχει καλύτερα θέματα. Όσο κι αν θέλουμε, αν δεν υπάρχει το υλικό από τον έμπειρο και γνώστη (σε έναν βαθμό) του πόκερ, το φόρουμ θα μείνει στη θέληση. Πόσοι καλοί παίκτες γράφουν και συμμετέχουν σε συζητήσεις; Πολυ λίγοι. Δεν κατηγορώ κανέναν, αλλά είναι αυτό που απαντάω σε όσους καλούς παίκτες μου παραπονιούνται για το φόρουμ. Αν η συζήτηση δεν περιέχει τη δική σου γνώμη, γνώση και την καλή διάθεση προσφοράς, φίλε καλέ παίκτη, πως θα υπάρξει ουσία;

Δυστυχώς μέχρι στιγμής οι περισσότεροι (όχι όλοι) καλοί παίκτες που έχουν να προσφέρουν γνώση αναλώνονται στο να "επικυρωθούν" ως καλοί παίκτες. Ποστάρουν μερικοί για να μάθουμε ότι είναι καλοί, και όχι για να προσφέρουν τη γνώση τους. Για να επιβληθούν και να επιβάλουν το ειδικό τους βάρος ως παίκτες πόκερ και όχι για να βοηθήσουν. Επαναλαμβάνω, όχι όλοι.

Θα μου πεις γιατί να την προσφέρουν; Τους πληρώνει κανένας; Μα για τον λόγο που και οι ίδιοι διάβαζαν, διαβάζουν και θα διαβάζουν φόρουμ για το πόκερ! Επειδή και οι ίδιοι άντλησαν γνώση και απόψεις από άλλους παίκτες που είτε εδώ (λιγότερο) είτε αλλού (πολύ περισσότερο) είχαν την καλή διάθεση να προσφέρουν γνώση! Τους πλήρωνε κανείς αυτούς;

Θα κόψω το ποστ σε μέρη για να μη γίνει σεντόνι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρίς υλικό λοιπόν από τον καλό παίκτη, δεν θα έχουμε καλύτερο φόρουμ. Το Pokerland λοιπόν θα αναζητήσει στο προσεχές μέλλον συνεργασίες με ανθρώπους που θέλουν και μπορούν να μεταδώσουν γνώση. Ελπίζω να αναπτύξουμε κάποιες συνεργασίες, με παίκτες που σε ειδικό section στο φόρουμ και υπεραυστηρό moderating (έχουν δίκιο μερικοί καλοί που ακούστηκε ότι "απαξιώνονται") θα μας προσφέρουν καλές συζητήσεις και ΓΝΩΣΗ! Ούτε εγωισμούς, ούτε ROI, ούτε... διελκυστίνδες. Ελπίζω να ενδιαφερθούν μερικοί...

Πάμε παρακάτω. ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΕΙΡΩΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΟΝΤΡΕΣ. Η συντριπτική πλειοψηφία των θεμάτων καταλήγουν σε κάποια τέτοια μορφή. Όσο κι αν φωνάζουμε ότι ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΣΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ το να σέβεσαι τον συνομιλητή σου, το πρόβλημα παραμένει, για τον εξής απλό λόγο. Μέσω Internet, πίσω από την οθόνη και από απόσταση, όλοι μας μπαίνουμε στον πειρασμό να "πούμε μια κουβέντα παραπάνω"¨. Η μια κουβέντα φέρνει την άλλη, σου την είπα μου την είπες, πρέπει να στην ξαναπώ! Υπάρχουν μέλη που ποστάρουν μόνο για αυτό το λόγο! Για "να την πουν". Μερικές φορές καμουφλάρουν έξυπνα αυτή την... τάση τους, αλλά στο τέλος υποκύπτουν στον πειρασμό του μπινελικώματος! Ο βήχας, το χρήμα και τα κόμπλεξ, όπως λέει ο λαός μας, ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ, lol...

Στο εξής (επειδή δεν πάει άλλο, και το λέτε εσείς αυτό και όχι εγώ) οποιοσδήποτε χαρακτηρισμός που απευθύνεται στον άλλο, με ειρωνική διάθεση ή με διάθεση "να την πω" ή "να την πω με το γάντι", θα το φιλτράρουν οι moderators. Φίλε Crazy Frank πράγματι είναι μια δύσκολη δουλειά αλλά κάποιος πρέπει να την κάνει, κι ας δυσαρεστήσουμε κάποιους, όποιοι κι αν είναι αυτοί, ακόμη κι εγώ να είμαι.

Η ελευθερία όλων μας σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑΒΑΛΕΣ. Άλλους ενοχλεί, άλλους όχι. Δύσκολο να βάλεις κανόνες στο χαβαλέ, έτσι δεν είναι; Και το χιούμορ, ένα αστείο, λίγο γέλιο, δεν είναι απαραίτητα κακό. Έχουμε ένα θέμα εδώ όμως, μικρότερο από τα προηγούμενα, αλλά εξακολουθεί να είναι πρόβλημα. Πολλές φορές ο "χαβαλές" που γίνεται αποπροσανατολίζει τη συζήτηση στο αρχικό θέμα που πόσταρε κάποιος και στο τέλος το topic καταλήγει μόνο στον χαβαλέ και όχι στο αρχικό αντικείμενο της συζήτησης. Καλή η πλάκα, αλλά αν είναι εντελώς offtopic, για σεβασμό προς τον αρχικό πόστερ και τη συζήτηση γενικά, αν ξεφεύγει (ας πούμε καλύτερα αν ξεφεύγει πολύ), θα σβήνεται.

Θέλω να πω και το εξής: Δεν επιζητούμε ένα αστυνομευμένο φόρουμ, δεν πρόκειται να το παίξει κανείς από μας αστυνομικός εδώ, ούτε... χασάπης! (lol) Θα εξακολουθεί να υπάρχει σεβασμός στην διαφορετική άποψη, αρκεί αυτή να εκφράζεται με κόσμιο τρόπο, αυτό που θέλουμε να εφαρμόσουμε, και καλούμε όλους να το πράξουν, είναι να σταματήσουν επιτέλους αυτά που μας "χαλάνε" όλους. Θα κάνουμε μια προσπάθεια να δώσουμε, τουλάχιστον στην αρχή, μια ρότα, δηλαδή τι δεχόμαστε ως φόρουμ και τι όχι, πράγματα που κάθε μέρα (εδώ και τρία χρόνια) ζητάμε και επιβραβεύουμε και πράγματα που απεχθανόμαστε να βλέπουμε. Τα ξέρουμε όλοι μας, τα λέμε κατ'

ιδίαν και μέσω του φόρουμ. Ειδικά μέσω αυτού του topic φάνηκε ότι πρέπει να γίνει κάτι.

Το moderating θα είναι πια πιο αυστηρό, για να δώσει αυτή τη ρότα. Να συντονίζει, όχι να κόβει. Θα φροντίσει να μην εκτροχιάζονται οι συζητήσεις, αυτό ακριβώς. Δεν θα έχει προσωπικό χαρακτήρα, θα τηρεί την φιλοσοφία που εκφράσατε πολλοί μέχρι τώρα. Δεν είμαστε θεοί, σίγουρα θα υπάρξουν και λάθη (για τα οποία ζητάμε από τώρα συγχώρεση), πρόθεση μας είναι όμως το καλύτερο αποτέλεσμα, καλύτερες συζητήσεις σε κόσμιο επίπεδο και συμπεριφορές που δεν ενοχλούν.

Παρακαλώ να εκφράσετε (και να εκφραζετε) οποιεσδήποτε υποδείξεις. Θέλουμε τη βοήθεια όλων σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CrazyFrank έγραψε:

Καλημέρα.

Ήθελα να γράψω τα κατωτέρω εδώ και δυο μέρες,αλλά λόγω δουλειάς δεν προλάβαινα. Απλά έμπαινα στο site για δυο-τρία λεπτά και έφευγα, αφήνοντας γοα αργότερα ότι ήθελα να πώ.

Ξεκινήσατε μια ''έρευνα'' σχετικά με το τι πρέπει να αλλάξει στο site, και συγκεκριμένα για κανόνες. Όλη την εβδομάδα είχαμε μια αντιαπράθεση Αντώνη-Foustouki που αρκετές φορές ''ξέφευγε'' από τα όρια του επιτρεπτού σε ότι αφορά τις εκφράσεις. Στο ''παιχνίδι'' μπήκαν αρκετοί , και έτσι είχαμε αρκετές βρισιές (καθαρά βρισιές, όχι υποννοούμενα) από τρίτους κυριως προς το πρόσωπο του Αντώνη, αλλά και προς τον foustouki (λιγότερες βέβαια και κυρίως μέσω υποννοούμενων).

Αν αρχίσει να επικρατεί αυτή η ''λογική'', πολύ σύντομα όλα τα posts θα αρχίζουν με την γνώμη κάποιου, ακολουθούμενη από απαντήσεις ''είσαι βλάκας'' , ''είσαι ηλίθιος που τον είπες βλάκα'' κλπ. Μοιραία (ήδη γίνεται) θα βαρεθούμε να είμαστε μάρτυρες ανταλλαγής προσωπικών αντιπαραθέσεων και ακατάσχετου υβρεολογίου, το 'ενδιαφέρον' θα επικεντρωθεί στο ξεκατίνιασμα , και σύντομα θα μετατραπεί το forum σε μεσημεριανάδικο.

Φιλικά το λέω, αν θέλετε να βάλετε κανόνες, βάλτε τους τώρα. Ο κόσμος σιγά-σιγά θα την κάνει (ήδη γίνεται αυτό, πιστέψτε με) και -δεν θέλω να γίνω προφήτης- ο τελευταίος θα πρέπει να κλείσει την πόρτα σύντομα.....

Εδώ πάει το +1000

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...