Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

SOS - Το Φόρουμ του Pokerland - Κανόνες!!


Recommended Posts

magic32magic έγραψε:

birbilisgr έγραψε:

Εγω πχ που θελω να μαθω δυο πραγματα και απο break even να γινω winning player δεν μπορω να ακουω συμβουλες απο καποιον loser που θα γραψει "κανω αll in preflop γιατι με 57s δεν εχω χασει ποτε" κ.ο.κ.

Ο καθένας έχει κρίση.Κρατάει ότι θεωρεί σωστό και πετάει ότι θεωρεί λάθος ή ηλίθιο.Δε νομίζω ότι πρέπει να "λογοκρίνει" το forum οποιονδήποτε.

Σιγουρα ο καθενας εχει κριση,το παραδειγμα ηταν ακραιο για να γινει ευκολα κατανοητο τι ηθελα να πω.Καλως η κακως,στο ποκερ οι περιισοτεροι(ειδικα οι Ελληνες) παικτες ειναι κακοι,μερικοι ειναι μετριοι και ελαχιστοι οι καλοι+.Δες πχ τα ποστ αναλυσης χεριου του Dusan(τον αναφερω επειδη ειναι ο μονος που γνωριζω προσωπικα απο το foroum) τον οποιο θεωρω ικανο απο καποια χερια που εχουμε παιξει ειτε αντιπαλοι ειτε στο ιδιο τραπεζι.Τα περισσοτερα απο τα ποστ του βαζουν τον καθε παικτη να σκεφτει τι πρεπει να κανει και ο λογος που τα ποσταρει ειναι γιατι κ εκεινος βρεθηκε μπροστα σε μια δυσκολη αποφαση και ζητα μια γνωμη απο καποιους ΚΑΛΟΥΣ παικτες!

Αν ηθελε τη δικη μου γνωμη(του μετριου κ κατω παιτη δλδ) θα με επερνε τηλ να με ρωτησει δεν θα ποσταρε εδω!

Δηλαδη ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβει καποιος οτι δεν ειναι θεμα λογοκρισιας καποιος που δεν εχει περασει ουτε απ εξω απο το200NL να βγει κ να δωσει απαντηση στον Dusan για το πως θα παιξει το ταδε street???Και δυστυχως μετα απο ενα κακο ποστ σε thread στρατηγικης μυρια επονται!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ προσωπικά διαβάζω όλα τα thread στρατηγικής στο φόρουμ.Δεν έχω δώσει όμως ούτε μια απάντηση σε τέτοιο thread κι όσο είμαι losing player δεν πρόκειται να δώσω.

Όπως καταλαβαίνεις και καταλαβαίνω τι εννοείς και συμφωνώ μαζί σου ότι ο καθένας πρέπει να σκέφτεται αν μπορεί να απαντήσει σε καποιο θέμα κι αν ενδιαφέρει η άποψή του.

Εδώ όμως μιλάμε για κανόνες του φόρουμ και σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι ο οποιοσδήποτε moderator μπορεί ή θέλει να βάζει "πόρτα" και να καθορίζει ποιος μπορεί να απαντήσει σε ένα thread και ποιος όχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για αρχη το hand converter που ανεφερε ο gsbets ειναι πολυ καλη ιδεα.

κατα τα αλλα που συζηταμε και χωρις να ειναι σιγουρα βαρυνουσα η γνωμη μου πιστευω οτι τα πιο σωστα που εχουν ειπωθει ειναι οτι πρεπει να αλλαξουμε πρωτα εμεις που "γραφουμε" εδω. Αν (θεωρητικα αδυνατο)δεν υπηρχαν αντιπαραθεσεις τοσο εντονες θα αλλαζε και η διαθεση πολλων για να μπουν μεσα στο φορα λιγο.

Αρκετοι πιστευω επισης εχουν την αποψη του "τι να πω την γνωμη μου εδω μπορει να πω μαλακια και θα μου την πουνε" -οπως ειπε ενας φιλος πιο πριν- που μπορουν οι εμπειροι ειτε να αγνοησουν αν δεν μπορουν να αναφερουν χωρις κακη διαθεση τα αρνητικα του ποστ ειτε να πουν που εχει λαθος ο οποιοσδηποτε "νεος".

και ο χαβαλες εννοειται οτι πρεπει να υπαρχει αφου υπαρχουν εδω μεσα και ατομα που εχουν πηγαιο ταλεντο σε αυτο.

αρα λιγα πραγματα μπορουν αν κανουν οι mods αφου οποια επεμβαση (τυπου εσυ απαντας εκει ενω αλλου δεν μπορεις) τετοιου ειδους για να εξαφανιστουν τετιοια φαινομενα θα ηταν τραγικη νομιζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gsbets έγραψε:

Για αλλη μια φορα φανηκε οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα νομιζουν οτι ποκερ στην ελλαδα ξερουν μονο οσοι ποσταρουν και οσοι ειναι στις "λιστες".

Δεν ισχυει κατι τετοιο.Πρωτα ποσταρει καποιος και μετα κρινουμε το ποστ του.Δεν απαγορευεις σε κανεναν να ποσταρει αν δε κερδιζει 100κ , αν δεν ξερεις τι εχει να πει.

Καλο θα κανει και στους καινουργιους παιχτες να αρχιζουν να ποσταρουν , και ας κανουν λαθος , μακαρι καποιος να τους διορθωνει και να μαθαινουν απο τα λαθη τους.

Ομαλη η λειτουργεια φυσικα προς το παρον , αν και δε θα με χαλαγε λιγο ποιο αυστηρο adminiliki.Καλο θα εκανε.

-Θελω να δω Section <<Ποκερ στην Ευρωπη>> , με reviews ολων των παιχτων που εχουν παει ταξιδια για ποκερ στο εξωτερικο και θελουν να εκφρασουν την αποψη τους για τον καθε προορισμο ξεχωριστα.Reviews,Ratings κοκ...

-Hand converter

+1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά τα πάτε παιδιά αν αφαιρέσουμε μεμονομένες περιπτώσεις που ανήκουν νομίζω οριστικά στο παρελθόν. Ως απόλυτος οπαδός του φιλελευθερισμού σε κάθε επίπεδο πιστεύω ότι, οι mods θα πρέπει να επεμβαίνουν μόνο σε περιπτώσεις υβριστικών σχολίων. Από την άλλη πλευρά, θα πρέπει κάποιοι να καταλάβουν ότι, θα έπρεπε να πληρώνουν για να διαβάζουν τις ειρωνείες του Αντώνη, τα greeklish του crf, το αγγλικό χιούμορ του holdem ή τις μονολεκτικές απαντήσεις του Ήλιου. Και βέβαια αυτοί και πολλοί άλλοι regular winners δικαιούνται και απαιτούν τον σεβασμό των υπολοίπων. Αυτό όμως δεν εξαρτάται από τους mods αλλά από τα μέλη του φόρουμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και από μένα. Η δική μου πρόταση-γνώμη έρχεται καθυστερημένη, γιατί ήθελα να έχω τον καιρό μου να την επεξεργαστώ, να διορθώσω ότι –σε δεύτερη φάση-μου φαίνεται λάθος/άκυρο/άκαιρο , και εν τέλει να με εκφράζει .

Η θέσπιση κανόνων σε μια οργανωμένη κοινωνία ήταν , είναι και θα είναι αναγκαία, για την σωστή οργάνωση, λειτουργία και ποιοτική/ποσοτική αναβάθμιση αυτής. Από την άλλη ,όμως, η θέσπιση κανόνων είναι και μια διαδικασία η οποία εμπεριέχει πολλές δυσκολίες. Δυσκολία στην θέσπιση αυτών, δυσκολία στην εφαρμογή αλλά και στην αποδοχή αυτών, δυσκολία στην ανάθεση εφαρμογής τους και –το κυριότερο ίσως- δυσκολία στην σωστή εφαρμογή τους. Ποιος θα θεσπίσει τους κανόνες? Καμία δημοκρατική κοινωνία δεν θεσπίζει κανόνες με την μορφή δημοψηφίσματος. Κανένας λαός δεν κλήθηκε ποτέ να νομοθετήσει , να νομοδοτήσει ή να εκτελέσει νόμους. Κάθε –σωστά- οργανωμένη κοινωνία , διαχωρίζει τις εξουσίες , άλλος προτείνει νόμους/κανόνες , άλλους τους ψηφίζει , άλλους τους εκτελεί. Μόνο σε μια μορφή πολιτεύματος (?) οι τρεις αυτές εξουσίες επικεντρώνονται σε ένα πρόσωπο ή σε μια ομάδα : στην δικτατορία. Αυτό ,κατ’εμέ, σημαίνει ότι όταν μια κοινωνία (βλ.pokerland) προσπαθεί να δημιουργήσει και να καθιερώσει κανόνες από την αρχή, θα αντιμετωπίσει πολλά , σοβαρά και ίσως δισεπίλυτα προβλήματα. Ποιος θα προτείνει και θα αποφασίσει για τους κανόνες? Τα μέλη? Όλα? Μα εδώ ακόμα και στο γνωστότερο και αντιπροσωπευτικότερο δείγμα δημοκρατίας, αυτό της Αρχαίας Ελλάδας, δικαίωμα γνώμης και ψήφου στα κοινά, είχαν οι λίγοι. Εδώ θα έχουν όλοι? Και ,προτού παρεξηγηθώ, να διευκρινίσω ότι δεν διαφωνώ με το δικαίωμα να έχουν όλοι γνώμη, το αντίθετο μάλιστα, το επικροτώ. Είναι ,όμως, δύσκολο να καταλήξουμε κάπου , σε ένα κοινώς αποδεκτό πλαίσιο κανόνων από την στιγμή που ‘’όλες οι φυλές του ισραήλ’’ είμαστε μαζεμένες εδώ μέσα. Και, άντε και είπαμε όλοι την γνώμη μας, ποιος αποφασίζει? Προφανώς η ομάδα του pokerland. Και ποιος παρακολουθεί αν τηρούνται οι κανόνες και –πιθανώς- επιβάλλει ποινές? Προφανώς η ομάδα του pokerland. Και με βάση ποιανού την γνώμη ένας κανόνας παραβιάζεται (μιλάω για τις περιπτώσεις όπου τα posts κυμαίνονται στα όρια των κανόνων)? Πάλι το Pokerland. Και γι’αυτόν που δεν θα συμφωνεί με την άποψη ότι παρέβη κάποιον κανόνα, πως λέγεται αυτό? Όταν το Pokerland αποφασίζει ότι ο Α παρέβη έναν κανόνα, ενώ με μια σχεδόν παρόμοια ‘’παρατυπία’’ ο Β έμεινε στα όρια της ‘νομιμότητας’, τότε για τον Α ( ο οποίος γνωρίζει ότι το pokerland θεσπισε κανόνες, το pokerland γνωμοδότησε ότι ο Α παρέβη τον κανόνα ενώ ο Β όχι, και –τέλος- το pokerland ‘’τιμωρεί’’ τον Α, ) τι είναι το pokerland? Ότι και για τους Ιρακινούς ο Σαντάμ Χουσείν. Δικτάτορας! Αποφασίζομεν και διατάσσωμεν!

Όλα τα –εκνευριστικά- ανωτέρω, τα έγραψα για να δείξω ότι η προσπάθεια αυτή, αν δεν περιβάλλεται από πραγματική εμπιστοσύνη απέναντι στην ομάδα που ‘’τρέχει’’ το pokerland, είναι καταδικασμένη. Και η καταδίκη της και η ποινή στην ομαλή λειτουργία του site, θα είναι η γκρίνια, τα παράπονα περί υποκειμενικής αντιμετώπισης των μελών , ο αποπροσανατολισμός του λόγου ύπαρξης του pokerland, και η μείωση των μελών του. Και –να με συγχωρείτε- γνώμη μου είναι ότι πραγματική και πλήρης εμπιστοσύνη από όλα τα μέλη , δεν υπάρχει. Και αν ,όταν έρθει εκείνη η ώρα, αρχίσει ο φόβος της απώλειας μελών και –συνειδητά ή ασυνείδητα- μπεί νερό στο κρασί, τότε η μπάλα χάθηκε…..

Για να τελειώσω και να μην μακρυγορώ, θεωρώ ότι πρώτα πρέπει εσείς σαν pokerland να σκεφτείτε αν πραγματικά θέλετε κανόνες, και αν είστε διατεθειμένοι να τους τηρείτε με οποιοδήποτε κόστος, ακόμα και αν πρόκειται για την αποχώρηση , το banάρισμα γνωστών και πρωτοκλασσάτων (από άποψη επιτυχιών στο ποκερ) μελών. Αν ναι, τότε προχωρήστε , ας μείνουν όσοι θέλουν να συμμορφωθούν και το μέλλον θα δείξει αν καλώς πράξατε. Αν ,πάλι, δεν είστε σίγουροι, αφήστε τα πράγματα όπως είναι, εξάλλου στην ελλάδα είμαστε και ο καθένας ότι θέλει κάνει, ότι θέλει λέει και ατιμώρητος μένει (οι πολιτικοί μας δίνουν χρόνια τώρα το καλό παράδειγμα για τα ανωτέρω).

Σε ότι αφορά την δική μου γνώμη τώρα… Η έως σήμερα δομή και λειτουργία του site είναι υπέρ του δέοντος ικανοποιητική. Δεν παύει ,όμως, να είναι ένα site που υπάρχει, άγει και φέρεται ως μια προσπάθεια ανθρώπων να δημιουργήσουν μια μικρή κοινότητα. Και η μικρή αυτή κοινότητα μεγάλωσε (ή όπως έλεγε και ο Ντέμης ‘’η λίμνη μεγάλωσε’’) και χρειάζεται κάτι διαφορετικό, κάτι καινούργιο, κάτι καινοτόμο.

Κατ’αρχάς ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Υπάρχει το forum, το οποίο χρησιμοποιείται για τους εξής λόγους: την απλή καθημερινή συζήτηση ανθρώπων που ‘έγιναν φίλοι εξ’αποστάσεως’. Μετά, για την ανταλλαγή απόψεων πάνω στο ποκερ, για το σχολιασμό ‘χεριών’, τον εντοπισμό λαθών και την μάθηση κάποιων από κάποιους άλλους. Χρησιμοποιείται ,όμως, και για την επιβολή κάποιων πάνω σε κάποιους άλλους, την προσπάθεια κάποιων να αποδείξουν ότι είναι ‘θεοί’ και οι υπόλοιποι ‘κοινοί θνητοί’. Την προσπάθεια –ηθελημένη- κάποιων να θίξουν/προσβάλλουν/μειώσουν κάποιους άλλους. Εν ολίγοις ,και για να καταλήξω, υπάρχουν οι σοβαρές ανταλλαγές απόψεων, υπάρχουν οι πλάκες , αλλά υπάρχουν και οι αντιπαραθέσεις. Και όσο οι αντιπαραθέσεις μένουν στα όρια του επιτρεπτού, μπορούμε να πούμε ότι οι χαμένοι είναι αφενός μεν το thread που ‘χάνεται’, αφετέρου οι ‘κόκορες’ της κοκορομαχίας. Όταν ,όμως, οι αντιπαραθέσεις ξεφεύγουν από τα όρια του επιτρεπτού (όπως σε μια δική μου παλιότερη υπόθεση με φταίχτη και εμένα) , τότε χαμένοι είναι και τα υπόλοιπα μέλη του pokerland , που αναγκάζονται να παρίστανται σε ξεκατινιάσματα. Άρα, και μέχρις εδώ, θεωρώ ότι ένα από τους κανόνες που πρέπει να ισχύει είναι η απαγόρευση όχι μόνο άσεμνων φράσεων, αλλά η γενικότερη απαγόρευση φράσεων ή κειμένων που προσβάλλουν κάποιον. Και μάλιστα με μια δημόσια –μέσω του forum- επίπληξη του προσβάλλοντος. Ατάκες του στυλ ‘άντε ρε donk/fish’ ή ότι άλλο κτηνοτροφικό ‘ζωντανό’ , ή αντιπαραθέσεις ‘εγώ έβγαλα πανεπιστήμιο αμόρφωτε’ ή ακόμα πιο σουρεαλιστικές ατάκες ‘την έχω τόση ώστε να στην περάσω κασκόλ’, μπορούν όχι μόνο να σβήνονται , αλλά να υπάρχει και επίσημη θέση του pokerland , ότι ο τάδε χρήστης έγραψε απρεπώς και προειδοποιείται δημόσια για μελλοντική αποβολή του από το site. Βέβαια ,και το ξέρετε, οι αντιδράσεις των θερμόαιμων θα είναι πολλές, αλλά στο χέρι σας είναι το να υποκύψετε ή όχι. Εδώ κάνω και μια παρένθεση , για να διευκρινίσω ότι ειρωνεία με ειρωνεία διαφέρει, και μάλιστα εμφανέστατα. Διότι άλλο είναι η χιουμοριστική ειρωνεία που διακρίνει πολλά Posts του Antoni , και άλλο η ειρωνεία τύπου ‘’έτσι όπως έπαιξες το χέρι βεβαιωθήκαμε ότι είσαι καθυστερημένος και μάλιστα προέρχεσαι και από αναλφάβητη οικογένεια βλάκα’.

Δεύτερη πρόταση, ειπωμένη και από άλλους, διαχωρισμός του forum σε τρία επίπεδα. Π.χ. forum εκμάθησης (όσοι είναι αντικειμενικά ‘καλοί’ παίκτες , δίνουν μαθήματα συμβουλές στους αρχάριους ) , forum σχολιασμού χεριών , forum γέλιου. Ακόμα-ακόμα ίσως είναι μια καλή ιδέα και η δημιουργία ενός chat room, ώστε τα threads να μην τραβάνε σε μάκρος για να είναι πιο εύκολη και η αποθήκευσή τους για μελλοντική χρήση.

Πολλά μέλη, πολλές φορές διατυπώνουν κάποιες ,κατά την άποψή μου, καλές ιδέες για διοργανώσεις, αλλαγές στις διοργανώσεις ή οτιδήποτε θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο. Αυτές οι ιδέες-προτάσεις όμως, ‘χάνονται’ στον λαβύρινθο των απανωτών posts, που πολλές φορές παραποιούν το αρχικό thread, με αποτέλεσμα να έχουμε –ίσως- χάσει την ευκαιρία να εκμεταλλευτούμε αυτές τις ιδέες. Άρα ακόμα και ένα section όπου το pokerland θα δεχόταν ιδέες , θα τις επεξεργαζόταν και θα τις συζήταγε με τα υπόλοιπα μέλη, θα μπορούσε να αποφέρει αποτελέσματα ως προς την καλυτέρευση ή αλλαγή ή εμπλουτισμό των events.

Σε ότι αφορά τα greeklish ,που είδα ότι πολλοί κάνουν παράπονα, συμφωνώ ότι 'οπτικά' κάπου χάνουν, όμως καλώς ή κακώς δεν μπορούν να απαγορευθούν. Υπάρχουν μέλη τα αποία ζουν στο εξωτερικό και στο πληκτρολόγιό τους δεν υπάρχουν ελληνικοί χαρακτήρες. Άρα θα μπορούσαμε ,ίσως, να ζητήσουμε ευγενικά την όσο το δυνατόν λιγότερη χρησιμοποίηση τους από τα μέλη όταν αυτό είναι εφικτό.

Για το ποιός δικαιούται να απαντάει σε ένα thread και ποιός όχι, η θέση μου είναι ξεκάθαρη. ΟΛΟΙ! Σωστά επισημαίνουν κάποιοι ότι δεν είναι δυνατόν π.χ. εγώ να σχολιάσω ένα χέρι του σαφώς ανώτερού μου Antoni, αλλά από την άλλη ουδείς δικαιούται να μου απαγερεύσει να εκφέρω γνώμη. Και αν εγώ υποστηρίξω ότι ''κακώς δεν μπήκες all-in με 2-7, γιατί εμένα είναι οι τυχεροί μου αριθμοί'' , μπορεί κάποιος εμπειρότερος να μου υποδείξει-αποδείξει ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει για αυτούς και αυτούς τους λόγους. Αν ,τώρα, εγώ είμαι 'ντουβάρι' και προσπαθώ να αποδείξω ότι οι τυχεροί αριθμοί παίζουν ρόλο στο ποκερ, ή ότι εγώ το λέω άρα έτσι είναι ή ή ή , τότε αν κινδυνεύει να χαλάσει το thread, ε ναι να θεωρούμε εκτός θέματος και να μπλοκάρομαι από το συγκεκριμμένο thread.

Κάπου εδώ νομίζω ότι αρκετά με την πολυλογία μου….. αλλά θα επαναλάβω ότι το θέμα των κανόνων θεωρώ ότι είναι απαραίτητο, αλλά και δύσκολο. Αν διαλέξετε αυτόν τον δρόμο, οφείλετε να τον ακολουθήσετε και όσοι θέλουν ακολουθούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CrazyFrank έγραψε:

.

Κάπου εδώ νομίζω ότι αρκετά με την πολυλογία μου….. αλλά θα επαναλάβω ότι το θέμα των κανόνων θεωρώ ότι είναι απαραίτητο, αλλά και δύσκολο. Αν διαλέξετε αυτόν τον δρόμο, οφείλετε να τον ακολουθήσετε και όσοι θέλουν ακολουθούν.

Αυτό ακριβώς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TSINT έγραψε:

JeanJK ,,APO ALEXPOLI EISE ESI???PIA ALEXPOLI RE GAMO THN POLH MOU!!!GENIKA AMA DEN IPARXEI KAZINO EKEI POU MENEIS DEN IPARXEI DIASKEDASI....TWRA HMOUN EKSO ME THEMI GIA PSILO FTINO ELEEINO POTAKI 5 EYRW...MA KAI NA THES DEN MPOREIS NA FAS LEFTA!KAKO PRAGMA RE....MHN SFIGKESTE!!!! firefighter.gif

OFFTOPIC

Απο Θεσσαλονίκη είμαι.

Εχω ξάδερφο και γιαγιά πάνω.

Τωρα και ο αδερφός μου είναι φαντάρος εκεί.

Ανεβαίνω πολύ συχνα.

Φιλε TSINT, μπορεί να μην έχετε καζίνο, αλλα εχετε δυο τρια φανταστικα μπαράκια και φυσικά το ΠΕΡΙΤΡΑΝΟ!!!

Πριν απο δυο βδομαδες ανέβηκα μονο και μονο για να δω το πρόγραμμα.

Ο Θέμης τον ξέρει τον ξαδερφο μου.

OFFTOPIC

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pkr έγραψε:

Αρκετοι πιστευω επισης εχουν την αποψη του "τι να πω την γνωμη μου εδω μπορει να πω μαλακια και θα μου την πουνε"

Lathos proseggish nomizw. Apo th mia xaneis thn eykairia na matheis estw kai mesa apo ta lathi sou, apo thn allh: kai ti egine an sthn pei (prosoxh an sthn pei kai oxi an se prosbalei) kapoios agnwstos s'ena internet forum?

Egw otan ksekinhsa na paizw limit holdem prin kati xronia arxisa na postarw sto 2p2. Efaga to kraksimo ths arkoudas, prospathisa na apodeiksw oti eixa dikaio ki aytoi adiko, den ta katafera, katafera omws na mathw 5 pragmata parapanw kai na paizw kalytera kai na postarw kalytera (ypokeimeniko auto lol). Ti einai pio shmantiko: to oti ebgala merika $$ parapanw h oti kapoioi (pou oute me gnwrizan oute tous gnwriza) mou tsakisan ton egwismo me to kraksimo pou mou riksan?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

pkr έγραψε:

Αρκετοι πιστευω επισης εχουν την αποψη του "τι να πω την γνωμη μου εδω μπορει να πω μαλακια και θα μου την πουνε"

Lathos proseggish nomizw. Apo th mia xaneis thn eykairia na matheis estw kai mesa apo ta lathi sou, apo thn allh: kai ti egine an sthn pei (prosoxh an sthn pei kai oxi an se prosbalei) kapoios agnwstos s'ena internet forum?

Egw otan ksekinhsa na paizw limit holdem prin kati xronia arxisa na postarw sto 2p2. Efaga to kraksimo ths arkoudas, prospathisa na apodeiksw oti eixa dikaio ki aytoi adiko, den ta katafera, katafera omws na mathw 5 pragmata parapanw kai na paizw kalytera kai na postarw kalytera (ypokeimeniko auto lol). Ti einai pio shmantiko: to oti ebgala merika $$ parapanw h oti kapoioi (pou oute me gnwrizan oute tous gnwriza) mou tsakisan ton egwismo me to kraksimo pou mou riksan?[/quote:1cdpi7f8]

προφανως και οταν λεω θα μου την πουνε εννοω κατα βαση το αρνητικο κομματι της λεξης. (λαθος μου που δεν το διευκρινησα).

Συμφωνω μαυτα που λες φιλε holdem και σιγουρα πιο σημαντικο ειναι το οτι καταφερες και εμαθες καποια (λιγα η πολλα) πραγματα που σε βοηθησαν. απλα ολοι δεν αντιδρουν το ιδιο αρα μπορει εγω π.χ. να συμφωνω με αυτα που λες αλλα να μην πραττω ετσι. δεν το τραγικοποιω ουτε λεω οτι για αυτον το λογο δεν ποσταρω καποιες παρτιδες ετσι? μην τρελαθουμε κιολας οτι πιανομαστε τοσο απο μερικες κουβεντες πισω απο το πληκτρολογιο. αναφερομαι γενικα και οχι κατα βαση προσωπικα!

Βεβαια απο την αλλη ισως δεν θα "επρεπε" να σε κραξει και κανεις. στην τελικη εγω που ειμαι ψαρι τοσα ξερω τα καταθετω και ακουω γνωμες και οχι "καντηλια". ισως ειναι και ακυρη η κουβεντα δεν ξερω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JeanJK ,,,PIO PERITRANO RE?DEN SIGKINOUME EGW ME TETIA!GIA NA KLEISEI TO BRADY THELEI KAZINO(XASEIS-KERDISEIS)KAI META IPNO KATA TIS 8 TO PROI KAI KSIPNIMA 8 TO BRADY KAI PALI KAZINO!KIKLOS NA GINETE???KALA RE GERE...IRTHES ALEXPOLI MONO GIA TO PERITRANO???DEN PAME KALA!!!TELOSPANTON POTE THA KSANAERTHIS NA KERASEIS??KANE ENHMERWSH MESW THEMI......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τη μεγάλη συμμετοχή και τις πολύ σωστές και καίριες παρατηρήσεις. Επειδή το θέμα μεγάλωσε αρκετά, νομίζω ότι πρέπει να ανακεφαλαιώσουμε τι έχει ειπωθεί μέχρι στιγμής.

1. Η συντριπτική πλειοψηφία βρίσκει ομαλή-ικανοποιητική, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, την ως τώρα λειτουργία του φόρουμ και όλοι συμφωνούν στο ότι δεν πρέπει να μειωθεί ούτε κατ'ελάχιστον ο βαθμός ελευθερίας που υπάρχει.

2. Σβήσιμο μόνο των καθαρά υβριστικών ποστ και σε καμία περίπτωση λογοκρισία.

Αρκετοί κατέγραψαν τις παρακάτω "ευχές" (δεν μπορώ να το εκφράσω διαφορετικά):

1. Καλοί Παίκτες - Να μην τρώγονται μεταξύ τους, να μην είναι χωρισμένοι σε στρατόπεδα, να μην απαξιούν να απαντήσουν αλλά να βοηθούν. Να υπάρχει ένα "σύστημα προστασίας" τους ώστε να μην απαξιώνονται από τους άπειρους παίκτες.

2. Νέοι Παίκτες - Να σέβονται τους παλαιοτερους και να είναι πιο ανεκτικοι στις παρατηρήσεις τους.

3. Να ελαχιστοποιηθούν τα greeklish.

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

LUADARKO: Να σβήνονται οι αντιπαραθέσεις, ώστε να μην χαλάνε τα θέματα.

AngryKoreaMan: Διαφορετικές ενότητες στο φόρουμ: Micro-Low/Mid/High stakes poker ,kathws kai CASH/SNG/Tournament

foustouki: Περισσότερα threads στρατηγικής, να ποστάρονται παρτίδες από moderators εν ανάγκη, concepts με τη συμμετοχή ατόμων από το φόρουμ.

Arkoudiaris007: Αποκέντρωση, διαχωρισμός επιπέδων, με αντίστοιχους "δασκάλους" σε κάθε επίπεδο.

SamGreek: Αν ξεφεύγει ένα ποστ σε κάτι άλλο κι ανοίγει ουσιαστικά μια συζήτηση που δεν έχει άμεση σχέση με τον τίτλο του thread να αποστέλλεται ένα PM στο μέλος (με λινκ του νέου ποστ) κι ο moderator να το τοποθετεί ο ίδιος σαν αρχικό post νέου thread στην περιοχή του forum που ανήκει.

gsbets: Δημιουργία Ενότητας "Πόκερ στην Ευρώπη" με με reviews ολων των παιχτων που εχουν παει ταξιδια για ποκερ στο εξωτερικο και θελουν να εκφρασουν την αποψη τους για τον καθε προορισμο ξεχωριστα, Hand Converter.

fileasfog: Διαχωρισμος σε high και lower stakes. Να χτιστουν γεφυρες μεταξυ των καλων παικτων για να αλλαξουν τα πραγματα. Ισως ενα forum με ανωνυμα ποστ , ωστε να καταργηθουν οι προσωπικες επιθεσεις και να εφραζονται οι αποψεις πιο ελευθερα

CrazyFrank: α. Απαγόρευση όχι μόνο άσεμνων φράσεων, αλλά γενικότερη απαγόρευση φράσεων ή κειμένων που προσβάλλουν κάποιον. Επίσημη προειδοποίηση προς όσους ξεφεύγουν.

β. Διαχωρισμός του forum σε τρία επίπεδα. Π.χ. forum εκμάθησης, forum σχολιασμού χεριών , forum γέλιου. Δημιουργία ενός chat room, ώστε τα threads να μην τραβάνε σε μάκρος για να είναι πιο εύκολη και η αποθήκευσή τους για μελλοντική χρήση.

γ. section όπου το pokerland θα δεχόταν ιδέες , θα τις επεξεργαζόταν και θα τις συζήταγε με τα υπόλοιπα μέλη.

Το σίγουρο είναι ότι πολλά από αυτά τα θέματα σηκώνουν πολύ συζήτηση και ορισμένα όσο εύκολα καταγράφονται τόσο δύσκολα εφαρμόζονται στην πράξη...

Συνοπτικά είναι φανερό ότι κανείς δεν επιθυμεί κάποια μεγάλη αλλαγή στον τρόπο που λειτουργεί το φόρουμ μέχρι σήμερα, όσον αφορά το κομμάτι του moderation και των κανόνων της λειτουργίας του. Αυτό που απαιτείται είναι στοχευμένες διορθωτικές κινήσεις και μερικές πιο γρήγορες αντιδράσεις "καθαρισμού" των ποστ.

Το κομμάτι των προτάσεων θέλει προσεκτικότερη ανάγνωση και σχεδιασμό, όμως νομίζω ότι έχουμε ήδη αρκετό υλικό προς αναλυση και μερικές πολύ χρήσιμες ιδέες.

Περιμένουμε και άλλες παρατηρήσεις και από τα υπόλοιπα μέλη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Μια χαρά τα πάτε παιδιά αν αφαιρέσουμε μεμονομένες περιπτώσεις που ανήκουν νομίζω οριστικά στο παρελθόν. Ως απόλυτος οπαδός του φιλελευθερισμού σε κάθε επίπεδο πιστεύω ότι, οι mods θα πρέπει να επεμβαίνουν μόνο σε περιπτώσεις υβριστικών σχολίων. Από την άλλη πλευρά, θα πρέπει κάποιοι να καταλάβουν ότι, θα έπρεπε να πληρώνουν για να διαβάζουν τις ειρωνείες του Αντώνη, τα greeklish του crf, το αγγλικό χιούμορ του holdem ή τις μονολεκτικές απαντήσεις του Ήλιου. Και βέβαια αυτοί και πολλοί άλλοι regular winners δικαιούνται και απαιτούν τον σεβασμό των υπολοίπων. Αυτό όμως δεν εξαρτάται από τους mods αλλά από τα μέλη του φόρουμ.

tha prepei na plirono gia na diavazo eironeies (!) apla kai mono epeidi kapoios einai kalos se ena paixnidi me xartia???????

eleos

se afto to forum mpainei to poker pano apo prosopikotita/oikogeneia/epaggelma

PS:sry poliscas pou sou xalasa ton oraio epilogo, isos to forum prepei kai ipenthimizei oti to poker einai mia asxolia pou den prepei na xaraktirizei zoes kai axies.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dandan.de έγραψε

se afto to forum mpainei to poker pano apo prosopikotita/oikogeneia/epaggelma

Καλό το μελό αλλά αυτό το συμπέρανες από τα λεγόμενά μου; Σε κάθε περίπτωση αν δεν κατάλαβες τι θέλω να πω δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω. Να είσαι καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Μια χαρά τα πάτε παιδιά αν αφαιρέσουμε μεμονομένες περιπτώσεις που ανήκουν νομίζω οριστικά στο παρελθόν. Ως απόλυτος οπαδός του φιλελευθερισμού σε κάθε επίπεδο πιστεύω ότι, οι mods θα πρέπει να επεμβαίνουν μόνο σε περιπτώσεις υβριστικών σχολίων. Από την άλλη πλευρά, θα πρέπει κάποιοι να καταλάβουν ότι, θα έπρεπε να πληρώνουν για να διαβάζουν τις ειρωνείες του Αντώνη, τα greeklish του crf, το αγγλικό χιούμορ του holdem ή τις μονολεκτικές απαντήσεις του Ήλιου. Και βέβαια αυτοί και πολλοί άλλοι regular winners δικαιούνται και απαιτούν τον σεβασμό των υπολοίπων. Αυτό όμως δεν εξαρτάται από τους mods αλλά από τα μέλη του φόρουμ.

Φιλε γιωργο φασκεις κ αντιφασκεις.απο τη μια λες οτι εισαι απολυτος -1οπαδος του φιλελευθερισμου κ απο την αλλη θα πληρωσουμε για το forum???το forum ειναι εδω για να λεει ο καθενας ελευθερα κ δωρεαν την αποψη του.ποσο μαλλον να πληρωνει για καποιον απο τους λογους που ειπες.αν ητανε να γινει ετσι πηγαιναμε ολοι στο 2+2 που ειναι ελευθερα κ μαθαινεις πολλα περισσοτερα πραγματα απο οτι στα ελληνικα forums.

φιλικα,the nuts.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που εννοούσα είναι ότι είναι πολύτιμη η άποψη ενός καλού παίκτη. Μην ανησυχείς δε νομίζω ότι είναι στα σχέδια του pokerland να χρεώσει συνδρομή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Αυτό που εννοούσα είναι ότι είναι πολύτιμη η άποψη ενός καλού παίκτη. Μην ανησυχείς δε νομίζω ότι είναι στα σχέδια του pokerland να χρεώσει συνδρομή.

Για ποιο λογο να ανησυχησω?μηπως χασω τις υπεροχες παρτιδες που κανεις δεν ποσταρει για να μην του την πει ο αλλος??

Ποσταρε ο holdem ενα hand,ειπε ενας την αποψη του,κ αντι οι αλλοι να επικεντρωθουνε στο χερι,κοιταξανε να την πουνε στον αλλο που δεν ποσταρε σωστα.

Επισης ποσταρε ο samgreek ενα αλλο ενδιαφερον χερι,ειπανε ολοι την αποψη τους,κ μολις ο αντωνης αρχισε την ειρωνια "που θα πρεπει να πληρωνουμε" το hand βγηκε εκτος θεματος.

Υποτιθεται οτι τα forums ειναι για να μαθαινουμε ολοι,ακομα κ οι καλοι παιχτες.

Επι προσθετως,το οτι ειναι καλος παιχτης ο χ,δεν σημαινει οτι εχει το δικαιωμα να λεει οτι θελει,χωρις να αντιδρασει ο ψ που θα προσβληθει αλλα δεν ειναι καλος...

Ελπιζω να μην κουρασα...

the nuts

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαφωνώ με ο,τι λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες! (Βολταίρος)

Μια κ στο θέμα αυτό αρκετοί ασχολήθηκαν με το όνομά μου ας πω κ γω δύο πράγματα( μάλλον για σεντόνι ετοιμάζομαι) :)

Ενα μήνα μετά της ενασχολήσεως μου με το πόκερ γράφτηκα κ στο Pokerland. Περίπου τον Ιανουάριο του 2007. Σκοπός μου ήταν να γνωρίσω αλλά άτομα που παίζουν πόκερ, αλλά κ να μάθω καλά το παιχνίδι μέσα απο συζητήσεις, για να εξελιχθώ κ να δω εαν μπορω να καταφέρω να γίνω καλός παίκτης πόκερ.

Τότε οι μόνοι που έγραφαν σοβαρές κ καλές αναλύσεις ήταν ο holdemgr o goingup k o mannerboy. Η αλήθεια είναι οτι εχω φάει αρκετό κράξιμο απο τον holdem εκλεπτυσμένο κράξιμο απο τον goingup κ μονολεκτικές καυστικές απαντήσεις απο τον mannerboy οταν πρωτό-ξεκίνησα να ποστάρω. Ποτέ δεν νευρίασα ή δεν προσεβλήθησα . Αντίθετα νευρίασα με τον εαυτό μου, ξέροντας οτι την συγκεκριμένη στιγμή δεν ήμουν καλός παίκτης κ σωστά μου έλεγαν ότι έλεγαν κ ταυτόχρονα διάβαζα κ ξαναδιάβαζα τις απαντήσεις τους πόσταρα σαν τρελλός κ ρώταγα κ.λ.π.

Κοντά 3 χρόνια μετά δεν ξέρω αν τους έφτασα τους ξεπέρασα ή είμαι ακόμα πολύ πίσω απο αυτούς. Αυτό που ξέρω είναι οτι σίγουρα σήμερα παίζω υποφερτό πόκερ, εχω εμπιστοσύνη στα τραπέζια ξέρω τι κάνω κ είμαι πια παίκτης νικητής. Σίγουρα θέλω ακόμα πολύ-πολύ βελτίωση κ θα το κάνω. Τπτ όμως δεν έγινε τυχαία. Δούλεψα πολύ, έφαγα ξύλο, ήττες, ξεφτίλες αλλά είχα πεισμώσει να μάθω κ το έκανα. Ειχα βάλει όμως κ χρονικό όριο για να γίνει αυτό.

Οι ατελείωτες ώρες παιχνιδιού, οι ατελείωτες ώρες αναλύσεων παρτίδων μετά απο αυτό κ φυσικά τα forum με βοήθησαν να εξελιχθώ. Τα λάθη που εντόπιζα στο παιχνίδι μου τα έβλεπα στα ποστ των άλλων κ κάπου έπρεπε να αποθηκεύω τις ώρες αναλύσεων κ να τις μοιράζομαι με κάποιους που μπορεί να τις διόρθωναν κ να τις εξελισαν, γιαυτό κ τις πόσταρα χωρίς να προβαίνω πάντα σε μακρόσυρτες αναλύσεις (αν κ κάποιες φορές το έκανα).

Οταν τα λάθη αυτά τα επαναλαμβάνω (ακόμα κ σήμερα) στο παιχνίδι μου τότε γίνομαι πολύ αυστηρός κ καυστικός με τον ευατό μου. Η αλήθεια είναι οτι σε αρκετά ποστ μου χρησιμοποίησα Σωκρατική ειρωνία. Πότέ δεν το έκανα με σκοπό να προσβάλω κάποιον αλλά με τον χαρακτήρα που υποβάλλει η συγκεκριμένη φιλοσοφία. Δεν προσβλήθηκα ούτε θύμωσα ουδέποτε με καμιά προσωπικήν επίθεση μετά απο κάποιο τέτοιο ποστ μου. Το γνωρίζω το κώνειο. Όσοι θαυμάζεται τα σχόλιά μου κ τα βρίσκεται καλά είναι γιατί είναι η αλήθεια, αλλά ταυτόχρονα δεν απευθύνεται προσωπικά σε σας (σπάνια το έκανα κ συνήθως αναφερόμουν στους πολλούς αλλά κάποιος μου έδινε την αφορμή να το κάνω οπότε κ έπαιρνε τον τσαμπουκά επάνω του :) ). Ξέρετε γιατί θαυμάζουμε την Σωκρατική ειρωνεία? Γιατί είναι η σκληρή αλήθεια και θέλει θάρρος κ θράσσος για να την πεις κ ο Σωκράτης δεν ζει σήμερα να μας την πει για να τον κρεμάσουμε ανάποδα στο Σύνταγμα. Οι παλιοί που είχαν καλές ιδέες του έδωσαν κώνειο σε έναν χυδαίο παραλληλισμό για το φαρμάκι της αλήθειας που έβαζε η γλώσσα του.

Ετσι δεν στεναχωρήθηκα ποτέ για το φαρμάκι που βγάζατε εναντίον μου ήμουν προετοιμασμένος γιαυτό. Αυτό που με στεναχωρούσε ήταν το πόσο ηλιθιότητα υπάρχει κ κάποιες φορές αντί να με ευχαριστήσει κάποιος για αυτά που έλεγα, υπήρξαν αρκετοί που με έβριζαν χυδαία, με υποτιμούσαν κ.λ.π.

Ας πάρουμε ένα πρόσφατο παράδειγμα. Κάποιος δηλώνει οτι έχει κάνει 2 νίκες σε τουρνουά κ αφού έχει διαπιστώσει οτι τρώει πολύ ξύλο (sic) στο cash θα γίνει πια επαγγελματίας παίκτης ποκερ μόνο στα τουρνουά.

Βγαίνουν λοιπόν ενας κ του λέει: Μπράβο παικταρά μου σχίστους όλους θα βγάλεις πολλή χρήμα σoυ εύχομαι καλή επιτυχία κ πολλές νίκες.

Έρχεται ένας άλλος κ του λέει: Φίλε μάθε πρώτα πόκερ κ μετά γίνε pro. Γιατί επειδή κέρδισες 2-3 τουρνουά δεν έγινες παικταράς κ τα στατιστικά σου παραπέμπουν μάλλον σε fish-donk ωκ pro-kto παρά σε pro k εαν συνεχίσεισς ετσι σύντομα θα ψάχνεις δουλειά στα goodys.

Ποιός απο τους δύο είναι καλός πόστερ κ άνθρωπος? Σαφέστατα ο πρώτος!! Έτσι?

Κ εδώ έρχεται ο θυμόσοφος λαός μας κ λέει:

Όποιος θέλει το κακό μου με κάνει κ γελάω κ όποιος θέλει το καλό μου με κάνει κ κλαίω (θυμώνω-παρεξηγιέμαι).

Έτσι λοιπόν σε οτι έγραψα όπως κ εαν το έγραψα είχα πάντα αγνή διάθεση ομως ορισμένες φορές τα σχόλιά μου επιβάλλονταν να είναι καυστικά για να διαπιστώσω κ να δείξω πόση βλακεία κουβαλάει ο κόσμος. Ποτέ δεν περηφανεύτηκα για τα κέρδη μου δημόσια κ δεν τα χρησιμοποίησα για να αποδείξω οτι αυτά που λεω ήταν αλήθεια. Εγω έγραφα αυτό που πίστευα κ όποιος ήθελε άκουγε όποιος δεν ήθελε όχι!!!!

Διαβάζοντας τα σχόλια σας στο θέμα αυτό έμεινα έκπληκτος που ζητάτε να ποστάρουν περισσότερο καλοί Έλληνες παίκτες όταν εσείς οι ίδιοι λέτε στους λίγους εναπομείναντες: Άντε γειά!!!!! Ή είστε ανεγκέφαλοι ή δεν ξέρετε τι ακριβώς θέλετε.

Κατά καιρούς επικοινωνώ σχεδόν με το σύνολο των καλών παικτών που ξέρετε κ δεν ξέρετε. Όλοι λίγο πολύ δείχνουν να με λυπούνται με τις προσβολές κ τις επιθέσεις που δέχομαι κ σχεδόν όλοι λίγο πολύ, μου επαναλαμβάνουν: Σταμάτα να ασχολήσε με τα forum για να μάθεις πόκερ στα donks. Λες κ θα υπάρξει κανείς που θα το εκτιμήσει, αλλά ανέχεσε κ τις προσβολές τους?

Έχετε την εντύπωση οτι γράφοντας προσβολές k ανοησίες προς εμένα τον holdemgr ton Ilio,τον giorgio ενθαρρύνετε κ άλλους καλούς παίκτες να ασχοληθούν με τα forum? Μέχρι κ εγω που έχω ανοσία στο κώνειο κουράστηκα.

Εξάλλου διαπίστωσα οτι τελικά κανείς δεν θέλει να μάθει πραγματικά. Πρόσφατα δημοσίευσα τα στατιστικά μου απο tableratings που δείχνει τα στατιστικά ενός παίκτη πως παίζει. Ηξερα οτι μάλλον παίζω καλά, αλλά δεν ήμουν κ απολύτως σίγουρος κ φυσικά δεν ήξερα πόσο, αλλά σύμφωνα με την ιστοσελίδα παίζω κοντά στο optimal σε όλα τα streets σε ένα δείγμα 66K hands.

Η πλάκα είναι οτι ειρωνεία έφαγα γιαυτό(κάποιοι με συμβουλεψαν να κόψω το πόκερ!!!) αλλά κανείς δεν με ρώτησε , εκτός από ένα φίλο που με πήρε τηλ (για να επιβεβαιώσει τον κανόνα) ποια είναι αυτά τα νούμερα ρε Αντώνη -αφου χρησιμοποιες PT σίγουρα ξέρεις που βρίσκονται αυτά- να τα μάθουμε κ εμείς κ πως τα επιτυγχάνεις αυτά? Αλλά μάλλον όλοι οι άλλοι ............. ξέρετε.

Περαστικά σας.

Οπως συμπεριφερόμαστε κ είμαστε στην ζωή μας τον ίδιο χαρακτήρα μεταφέρουμε κ στο τραπέζι πόκερ. Το πόκερ δεν χρειάζεται μόνο μελέτη κ εξάσκηση. Θέλει εξυπνάδα χαλύβδινο χαρακτήρα κ διάφορα αλλά προσόντα που ποικίλλουν από παίκτη σε παίκτη γιαυτό κ πολλές φορές έχω πει ότι στο παιχνίδι αυτό δύσκολα μαθαίνεις να είσαι καλός παίκτης, γιατί ή το έχεις δεν το έχεις, κ αυτό πρέπει πρώτα-πρωτα να καταλάβεις. Κ Όσοι προσβάλλονται με σχόλιά τύπου μάθε καλό πόκερ για να μήν εισαι το fish του τραπεζιού ή σταμάτα να παίζεις οπως γράφεις σαν donk, προφανώς δεν το έχουν, είναι πρωτίστως ανόητοι k εν συνεχεία δεν διαθέτουν το απαιτούμενο χαρακτήρα.....

Τελειώνοντας θα πω οτι ο αρχικός μου σκοπός επιτεύχθηκε, οπότε σε καμιά περίπτωση δεν βγήκα χαμένος απο την ενασχόλησή μου με το forum γιατί κ σχετικά καλός παίκτης έγινα(νομίζω) κ αρκετούς φίλους κ γνωριμίες απέκτησα. Όμως δεν έχει να μου προσφέρει τπτ πιά.

Υ.Γ. Θα γράφω αραιά κ που, καμιά μπούρδα για να περνά η ώρα αλλά ποτέ ξανά ανάλυση παρτίδας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντώνη καλησπέρα. Με βάση το σημερινό posts σου, επέτρεψέ μου να σου πω δυο-τρία πράγματα για να βάλω -ει δυνετόν- τα πράγματα στην θέση τους. Κατ'αρχάς είναι γνωστό στο forum ότι είμαι από τους ανθρώπους που θαυμάζουν (τουλάχιστον τις συντριπτικά περισσότερες φορές) τις αναλύσεις σου και -το κυριότερο- τον τρόπο γραφής σου. Έχεις ένα παράπονο σχετικά με την αντιμετώπιση που τυγχάνεις από κάποια μέλη. Εν μέρει έχεις δίκιο, εν μέρει όχι. Και εξηγούμαι αμέσως. Τους ''μη αποδεχόμενους τον τρόπο γραφής σου'' θα τους χωρίσω σε δύο ομάδες. Η μια ομάδα αποτελείται από αυτούς που γνωρίζοντας ποιος και τι είσαι, αισθάνονται (κακώς) μια αντιπαλότητα απέναντί σου, και ότι και αν γίνει ή ότι και αν γράψεις και όπως και αν το γράψεις , θα τους βρεις απέναντί σου. Λυπάμαι, αλλά γι'αυτήν την ομάδα δεν μπορώ ούτε αν σε βοηθήσω, ούτε να ''τους γυρίσω τα μυαλά''. Οι κρίνοντες κρίνονται, οπότε όποιος βγάζει κακία για σένα ή για οποιοδήποτε ''σωστό'' μέλος του pokerland , κρίνεται από τους άλλους. Πάμε ,όμως, στην δεύτερη ομάδα, αυτή που με ενδιαφέρει στην συγκεκριμμένη περίπτωση και που -κατά την γνώμη μου- θα έπρεπε να ενδιαφέρει και σένα.

Υπάρχουν μέλη που σε έχουν γνωρίσει ή σε έχουν ζήσει από κοντά σε κάποιο event, υπάρχουν όμως και αυτοί που σε γνωρίζουν και σε ζουν μόνο μέσω των γραπτών σου. Είναι δύσκολο να αποτυπώσεις τον χαρακτήρα σου μέσα από τα γραπτά σου σε ένα forum. Εδώ, για να καταλάβεις -που το ξέρεις δηλαδή- είναι δύσκολο σε 'δέκα αράδες' να αποτυπώσεις όλο το σκεπτικό σου στον σχολιασμό ενός χεριού. Αυτό ,όμως, φέρνει σε μειονεκτική θέση αυτόν που προσπαθεί να δημιουργήσει εικόνα του χαρακτήρα σου, με αποτέλεσμα -άθελα του τις περισσότερες φορές- να δημιουργεί λάθος εικόνα για σένα ή για οποιονδήποτε άλλο.

Είχα την τιμή (γιατί για μένα αποτελεί τιμή η γνωριμία με ανθρώπους του status σου -οικογενειακώς/ποκερικώς/λεκτικώς) να σε γνωρίσω σε gsop. Όταν άκουγα τον χαβαλέ που έκανες , το χιούμορ (που δεν το έχανες σε χαμένες παρτίδες) σου, την διάθεση σου να εξηγήσεις σε απειρότερους παίκτες τα λάθη τους, το τρανταχό γέλιο σου, μου τράβηξες την προσοχή και ρώτησα να μάθω ποιός είσαι. Όταν μου είπαν ποιός είσαι, άρχισα να αναλύω μόνος μου τα posts σου για να δω αν ο χαρακτήρας που φαινόσουν στα Σκόπια ήταν αληθινός. Διαπίστωσα (δυσκολεύτηκα λίγο, γιατί έπρεπε να αναλύω αν η ειρωνία και το χιούμορ σου ήταν καλοπροαίρετα) ότι ούτε προσπαθείς να καθιερωθείς ως ο mr.poker της ελλάδας, ούτε ότι είσαι κάποιο κακομαθημένο που θεωρεί τους άλλους κατώτερους. Είχες (και φαντάζομαι ότι παρά την πίκρα σου έχεις ακόμα) όλη την καλή διάθεση να βοηθήσεις τους αρχάριους παίκτες να κάνουν σιγανά αλλά ανοδικά βήματα. Σου επαναλαμβάνω ,όμως, ότι για να το καταλάβω αυτό έπρεπε να σε γνωρίσω και από κοντά, πράγμα που οι περισσότεροι δεν μπορούν εύκολα να κάνουν.

Ήμουν και είμαι σαφώς κατώτερος παίκτης από σένα. Για την ακρίβεια είμαι κακός παίκτης και ελπίζω κάποια μέρα να βελτιωθώ. Τα posts των εμπειρότερων θα με βοηθήσουν -πιστεύω- σ'αυτό. Μην ξεχνάς ότι και εγώ εκφέρει άποψη -την χείριστη- για σαφώς ανώτερο παίκτη από μένα. Ενδεχομένως και εγώ να τον αδικώ. Μπορεί να είναι ''γαμώ τα παιδιά'', αλλά το γεγονός ότι δεν τον ξέρω να μου δημιοιυργεί εσφαλμένη εντύπωση.

Είσαι από τους ανθρώπους που ''παραδέχομαι'' γιατί αναθρέφουν το υπέρτατο Θεικό αγαθό (παιδί), θαυμάζω για τον τρόπο σκέψης και έκφρασης, σέβομαι για τις γνώσεις του στο ποκερ και απολαμβάνω συζητήσεις μαζί του για τα πάντα (έστω και σε ένα forum). Θεωρώ ότι είσαι αναγκαίο καλό (ή κακό , ο καθένας όπως θέλει το παίρνει) για το pokerland , και σε καλώ να αναθεωρήσεις την στάση σου. Προσωπικά δεν θα χάσω τις αναλύσεις σου, γιατί όταν έχω απορία θα στην στέλνω έστω και με pm, αλλά ο τρόπος γραφής σου μου αρέσει.

Πιθανόν κάποιοι να διαφωνούν μαζί μου, και φυσικά έχουν κάθε δικαίωμα. Εξάλλου στην ζωή προτεραιότητα έχει η οικογένεια, οι φίλοι, τα επαγγελματικά και στο τέλος τα χόμπι στα οποία ανήκει και το ποκερ. Άρα το γεγονός ότι ο Αντώνης ή ο τάδε ''μας τη δίνει όταν μας κράζουν'', λύνεται εύκολα με μια απλή επισήμανση στο post μας ''παρακαλώ να μην γίνει ανάλυση από τον Αντώνη, από τον Θανάση και από τον Βαγγέλη''. Πριν το κάνετε ,όμως, θα πω ότι εγώ δεν το ζήτησα αυτό ούτε από τον *ούτε το όνομα του δεν λέω*. Γιατί προτιμώ να με εκνευρίζει ο τρόπος του, αλλά να κερδίζω από το γεγονός ότι είναι 10 κλάσεις ανώτερος από μένα, παρά να τον βρίζω όλη μέρα αλλά να μην λαμβάνω μια σωστή άποψη για το hand που με ενδιαφέρει.

Εν κατακλείδει, εσύ αποφασίζεις για την στάση σου. Ευχή μου είναι να σου περάσει ο θυμός και η πίκρα, αλλά αν αποφασίσεις ακόμα και να αποσυρθείς από το site, εγώ (και πιστέυω και αρκετοί ακόμα) σε ευχαριστώ για όσα έμαθα από σένα.

It has been an honor for me...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Οπως συμπεριφερόμαστε κ είμαστε στην ζωή μας τον ίδιο χαρακτήρα μεταφέρουμε κ στο τραπέζι πόκερ. Το πόκερ δεν χρειάζεται μόνο μελέτη κ εξάσκηση. Θέλει εξυπνάδα χαλύβδινο χαρακτήρα κ διάφορα αλλά προσόντα που ποικίλλουν από παίκτη σε παίκτη γιαυτό κ πολλές φορές έχω πει ότι στο παιχνίδι αυτό δύσκολα μαθαίνεις να είσαι καλός παίκτης, γιατί ή το έχεις ή δεν το έχεις, κ αυτό πρέπει πρώτα-πρωτα να καταλάβεις.

+1

enuff said

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Διαφωνώ με ο,τι λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες! (Βολταίρος)

Τότε οι μόνοι που έγραφαν σοβαρές κ καλές αναλύσεις ήταν ο holdemgr o goingup k o mannerboy.

Gia apokatastash ths istorias na pw oti ekeinh thn epoxh molis eixa ksekinhsei na paizw nolimit, ara hmoun big whale kai kapou ekei htan ki o Alexis. O Manner htan se entelws diaforetiko league.

Epishs, nice post Antoni

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο που ν αρχισει κανεις....

Κατ αρχην στο φορουμ λειπουν οι αναλυσεις παρτιδων και οι ανταλαγες αποψεων που γινονταν καποτε.Το ποσο χρησιμο και αποδομητικο ηταν αυτο δε λεγεται.Τσαμπα βιβλια το θεωρουσα αυτο. Τωρα το πως και αν το site καταφερει να ξαναγινονται τετοιες αναλυσεις στο φορουμ το αφηνω στους ιδιους.Το να διαγραφονται προσωπικοι υβριστικοι χαρακτηρισμοι το θεωρω αυτονοητο.

""Διαφωνώ με ο,τι λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες! (Βολταίρος)""

""Το δικαιωμα σου να ομιλεις δε σημαινει οτι πρεπει να σε παιρνουμε και στα σοβαρα! (καποιος αλλος εξυπνος)""

Για καθε πραγμα υπαρχει και μια απαντηση.Για αλλους σωστη για αλλους λαθος.Υπαρχουν ισως πολλοι σωστοι τροποι για να παιξεις μια παρτιδα,αλλα και πολλοι λαθος.Το θεμα ειναι με ποιο τροπο τεκμηριωνεις τον τροπο σου και πως αποδεικνυεις οτι αυτος ειναι μακροπροθεσμα κερδοφορος.Δεν αρκει να πεις οτι "εγω ειμαι παλιος και κερδισμενος παικτης γι αυτο εχω δικιο".

Αναφερομαι σε ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ καλους και κερδοφορους παικτες οπως ο Αντονης,holdemgr και αλλους.

Δεν φταιει τοσο ο μαθητης που δεν μαθαινει,αλλα ο δασκαλος που δεν μπορει να του μεταδωσει τις γνωσεις του.

Για παραδειγμα σε παλιοτερη αναλυση παρτιδας,ο Αντονης κοροιδευε με καυστικο τροπο ενα "donk" για τον τροπο που επαιξε.Οταν ομως ποσταρισα παρτιδα του Αντονη οπου επαιξε με τον ιδιο ακριβως τροπο ,το τι ακουσα δε λεγεται.Αν ομως παραδεχοτανε οτι επαιξε λαθος,γιατι μη μου πειτε οτι ολες οι κινησεις μας μπορουν να ειναι σωστες,θα ανεβαινε πολυ στην υποληψη μου.Γιατι νομιζετε οτι καθομουν και τον παρακολουθουσα να παιζει ?Για να μαθω φυσικα!!!Αφου τον θεωρουσα και τον θεωρω παικταρα.Με το να αναγνωρισεις ενα λαθος σου δε σε καθηστα και looser η donk.Ισα ισα που σε βελτιωνει και σαν παικτη.ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ.

Με στεναχωρει επισης και το γεγονος οτι η ιστοσελιδα του holdemgr εχει παψει να ενημερωνετε.Κριμα γιατι εχει να προσφερει πολλα ακομα.Εμενα τουλαχιστον με βοηθησε αρκετα.Τα Ελληνικα βιντεο με cash sesions ειναι πραγματικο σχολειο για τους παικτες.

Κλεινοντας θελω παντος να εκφρασω την απαισιοδοξια μου για το κατα ποσο καποιος καλος Ελληνας παικτης ειναι διαθετημενος να βοηθησει τους νεοτερους και να μοιραστει μαζι τους τις γνωσεις του.Η νοοτροπια μας δυστηχως ειναι τετοια που δεν μας το επιτρεπει.Ειτε ο παλιος θεωρει εαυτον αλανθαστο,ειτε ο νεος αμφισβητει τους παντες (μεχρι να του μεινει bankrol μονο για το φορουμ).

Καλη συνεχεια και καλα μυαλα σ ολους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Αυτό που εννοούσα είναι ότι είναι πολύτιμη η άποψη ενός καλού παίκτη. Μην ανησυχείς δε νομίζω ότι είναι στα σχέδια του pokerland να χρεώσει συνδρομή.

Apla to diatiposes me ipervoliko tropo. k then

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...