Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Concepts - Short stack strategy - Το εγχείρημα


Recommended Posts

Ωραια αν ο kokgr79 το εχει δοκιμασει ας μας στειλει τα αποτεσματα του που δεν ηταν κερδοφορα για να μην μπαινω και στην διαδικασια να παιξω 100.000 παρτιδες.

Παρακαλω πολυ μην κανετε τετοια σχολια εκτος αν εχετε στοιχεια να τα δικαιολογησετε.

Καντε λιγο υπομονη μεχρι την κυριακη που θα ανεβασω την στρατηγικη που θα ακολουθησω και μετα απο δευτερα ξεκιναει το concept.

Στην πορεια μπορουμε να συζητησουμε οτιδηποτε προκυπτει απο τα αποτελεσματα και γενικοτερα για αυτο το ειδος παιχνιδιου.

Προς το παρον τα αρνητικα σχολια δεν βοηθανε καπου.

Εχω αποδειξει οτι την δεχομαι κριτικη που μου εχουν κανει πολλες φορες και οτι βαζω το μυαλο μου να δουλεψει.

Η κακη κριτικη αν εχει επιχειρηματα ειναι θετικη για μενα,τα ειρωνικα σχολια οχι..

Ελπιζω να με ακουλουθησετε σε αυτο το concept και να βγει κατι καλο απο αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιχαμερές κατσαρίδες που κάθονται πάντα στα αριστερά σου και δε πεθαίνουν με τίποτα.Ακόμα και αν σκοτώσεις μία, άλλη παίρνει τη θέση της!!!!!

Χιούμορ :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσωτερικό αστείο της παρέας μου για τους shortstackers(σε τουρ συνήθως), που περιμένουν ευκαιρία για shove και δε πεθαίνουν με τίποτα.

Επιφωνήματα τύπου Φερτε το AROXOL ,die σιχαμένη κατσαρίδα die,δες τον Λάζαρο ρε μλκ αναστήθηκε(οταν το ss δυπλο-τριπλασιάζει) δίνουν και παίρνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη επιτυχια, περιμενω και γω να δω πως θα τα πας!

Μην ακους κανεναν, μια χαρα κερδοφορο ειναι... μια αναζητηση αν κανεις θα δεις αρκετους σσ με παρα πολλα κερδη!

Να σε ρωτησω και κατι... Αν πχ φτασεις τα 2-3Κ θα ανεβεις σε μεγαλυτερα ορια η και τα 100.000 χερια θα ειναι στο 50ΝL?

Καλη επιτυχια και παλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οποιος παιζει σωστα shortstack 50nl ennoeitai πως θα βγει κερδισμενος μετα απο 100κ χερια.

Δεν καταλαβαινω γιατι αμφιβαλλουν καποιοι.

Απο την αλλη μερια, οποιος παιζει καλα full-stack 50nl εννοειται επισης οτι θα κερδισει πολυ περισσοτερα σε 100κ hands.

Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να επιλεξει το shortstacking, εκτος αν πιστευει οτι δεν μπορει να κερδισει αλλιως αυτο το level.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LuckyKnight έγραψε:

Οποιος παιζει σωστα shortstack 50nl ennoeitai πως θα βγει κερδισμενος μετα απο 100κ χερια.

Δεν καταλαβαινω γιατι αμφιβαλλουν καποιοι.

Απο την αλλη μερια, οποιος παιζει καλα full-stack 50nl εννοειται επισης οτι θα κερδισει πολυ περισσοτερα σε 100κ hands.

Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να επιλεξει το shortstacking, εκτος αν πιστευει οτι δεν μπορει να κερδισει αλλιως αυτο το level.

Συμφωνώ με αυτή την τοποθέτηση. Ένας επιπλέον λόγος όμως για να επιλέξει κάποιος αυτή την τακτική είναι να μην έχει επαρκές bankroll για 50nl/100nl fullstack οπότε θα έπρεπε να παίζει στο 10nl αν θέλει να παίξει fullstack με μεγάλη διαφορά στο rakeback ενώ τα κέρδη θα ήταν μάλλον παρόμοια.

Σταύρο καλή επιτυχία!

Όσον αφορά το επιχείρημα για το multitabling δεν με βρίσκεις πολύ σύμφωνο. Αν εξασκηθείς παίζεις σχετικά εύκολα και fullstack 8-10 τραπέζια. Δεν είναι δηλαδή η αναλογία 1 προς 4 όπως υποστηρίζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps έγραψε:

LuckyKnight έγραψε:
Οποιος παιζει σωστα shortstack 50nl ennoeitai πως θα βγει κερδισμενος μετα απο 100κ χερια.

Δεν καταλαβαινω γιατι αμφιβαλλουν καποιοι.

Απο την αλλη μερια, οποιος παιζει καλα full-stack 50nl εννοειται επισης οτι θα κερδισει πολυ περισσοτερα σε 100κ hands.

Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να επιλεξει το shortstacking, εκτος αν πιστευει οτι δεν μπορει να κερδισει αλλιως αυτο το level.

Συμφωνώ με αυτή την τοποθέτηση. Ένας επιπλέον λόγος όμως για να επιλέξει κάποιος αυτή την τακτική είναι να μην έχει επαρκές bankroll για 50nl/100nl fullstack οπότε θα έπρεπε να παίζει στο 10nl αν θέλει να παίξει fullstack με μεγάλη διαφορά στο rakeback ενώ τα κέρδη θα ήταν μάλλον παρόμοια.

οκ, σωστο αυτο που λες, αλλα και παλι καπου στην πορεια καθως θα μεγαλωνει η καβα σου θα εχεις αρκετα buy-ins gia fullstack.

Σταύρο καλή επιτυχία!

Όσον αφορά το επιχείρημα για το multitabling δεν με βρίσκεις πολύ σύμφωνο. Αν εξασκηθείς παίζεις σχετικά εύκολα και fullstack 8-10 τραπέζια. Δεν είναι δηλαδή η αναλογία 1 προς 4 όπως υποστηρίζεις.[/quote:1cufwv52]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλε σε παρακαλω επανάλαβε και πές αναλυτικότερα το πλάνο σου γιατι εγώ και άλλοι υποθέτω δεν το κατάλαβαν πλήρως. περιμένω επεξηγήσεις ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LuckyKnight έγραψε:

Οποιος παιζει σωστα shortstack 50nl ennoeitai πως θα βγει κερδισμενος μετα απο 100κ χερια.

Δεν καταλαβαινω γιατι αμφιβαλλουν καποιοι.

Απο την αλλη μερια, οποιος παιζει καλα full-stack 50nl εννοειται επισης οτι θα κερδισει πολυ περισσοτερα σε 100κ hands.

Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να επιλεξει το shortstacking, εκτος αν πιστευει οτι δεν μπορει να κερδισει αλλιως αυτο το level.

Επιτέλους, είπε κάποιος το αυτονόητο. Ο μοναδικός λόγος που παίζεις 20ΒΒ είναι γιατί είναι ένα πρόβλημα που παραμετροποιείται πολύ πιο εύκολα και συνεπώς λύνεται και πιο εύκολα. Επίσης, τελειοποιείται και γίνεται unbeatable (χωρίς rake) αλλά πιο δύσκολα από ότι νομίζουν οι περισσότεροι. Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι χρειάζεται τέλειο σύστημα στο 50NL. Αυτά, από ένα donkament που έχει να παίξει cash 3 χρόνια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alexpapadopulus έγραψε:

φιλε σε παρακαλω επανάλαβε και πές αναλυτικότερα το πλάνο σου γιατι εγώ και άλλοι υποθέτω δεν το κατάλαβαν πλήρως. περιμένω επεξηγήσεις ευχαριστώ

Εχω πει οτι την κυριακη θα ποσταρω την βασικη στρατηγικη που θα ακολουθησω.

Οποτε wait μεχρι κυριακη και θα τα καταλαβεις ολα ελπιζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω luckyknight,safesteps,giorgio για τις αποψεις σας.

Συμφωνα πανω κατω με ολα.

LuckyKnight έγραψε:

"Απο την αλλη μερια, οποιος παιζει καλα full-stack 50nl εννοειται επισης οτι θα κερδισει πολυ περισσοτερα σε 100κ hands.

Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να επιλεξει το shortstacking, εκτος αν πιστευει οτι δεν μπορει να κερδισει αλλιως αυτο το level."

Ενας καλος full stack θα κερδισει περισσοτερα απο εναν καλο shortstack.

Ομως ο full stack πρεπει να παιξει το A game του ενω ο shortstack οχι.

safesteps Σημαντικη παρατηρηση και αυτη για το bankroll.Προσωπικα θα προτιμουσα να επαιζα nl50 shortstack παρα nl10 full.

Επισης την συγκριση που εκανες για τα tables η αναλογια δεν ειναι 1/4 αλλα ειναι 1/3 (8/24).

giorgio thanks για τα ποστ σου μαρεσουν οι απαντησεις σου γιατι παντα επιχειρηματολογεις.

gsbets πιστευεις οτι 100.000 shortstack θα ειναι λιγα για καποια σωστα συμπερασματα?

Αυτα προσ το παρον.

Ευχαριστω οσους εχουν ενδιαφερθηκαν και μου εγραψαν κατι.Επιστρεφω αυριο Κυριακη θεσσαλονικη, ανεβαζω την στρατηγικη που θα ακολουθησω και απο δευτερα αρχιζω.

Cu guys

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

foustouki έγραψε:

safesteps Σημαντικη παρατηρηση και αυτη για το bankroll.Προσωπικα θα προτιμουσα να επαιζα nl50 shortstack παρα nl10 full.

Επισης την συγκριση που εκανες για τα tables η αναλογια δεν ειναι 1/4 αλλα ειναι 1/3 (8/24).

foustouki έγραψε:

Οσο για το αλλο που λες εννοειται οτι αν παιξουμε τα ιδια τραπεζια fullstack vs ss το rakeback σου θα ειναι πολλαπλασια αλλα εγω συγκρινω 4fullstack vs 16shortstack.

Συ είπας! Δεν έβγαλα από το μυαλό μου το 1/4. Εγώ υποστήριξα μόνο ότι μπορείς να παίζεις Α-game σε 8-10 τραπέζια shorthanded fullstack με λίγη εξάσκηση. Δεν μιλάμε για φαινόμενα που παίζουν 12+ τραπέζια. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις το ίδιο ratio σε winrate επειδή σίγουρα δεν μπορείς να εξισορροπήσεις το winrate από 8-10 τραπέζια fullstack με 16 shortstack.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...