Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Γνωριμια,ενα χερι και μερικες σκεψεις-καταθεσεις.


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Παρακολουθω περιοδικα το φορουμ και σημερα αποφασισα να γραψω καποια πραγματα για να εδραιωσω ας πουμε ετσι την συμμετοχη μου στην παρεα σας.Ειναι πολλα που περνανε απο το μυαλο μου και μαλλον θα παμε σε ενα long post αλλα πιστευω να αξιζει τον κοπο και επισης ελπιζω να διαλεξα τη σωστη κατηγορια για αυτο το σκοπο.Λοιπον ονομαζομαι Γιαννης και ειμαι 23 ετων.Ειμαι φοιτητης, σπουδαζω πληροφορικη στη Λαμια και οπως πολυ σωστα καταλαβατε επενδυω τον απλετο χρονο μου στο ποκερ.Παιζω ποκερ 3 χρονια.Το ποκερ για μενα ξεκινησε σαν διασκεδαστικο αθλημα της τζογαδορικης πλευρας του εαυτου μου.Το αγαπησα, εξελιγθηκε σε σοβαρο χομπυ και ετσι προσπατθω να το αντιμετοπιζω εως τωρα.Φυσικα, δεν βγαζω ουτε καν χαρτζιλικι απο αυτο (αναφερομαι κυριως στο online game),θα συμπληρωνα πως ειμαι χαμενος κιολας, αλλα σε αυτα τα 3 χρονια πληρωσα πολλα για να μαθω τους βασικους κανονες-νομους και να κατακτησω ενα επιπεδο ισορροπιας μεσα απο πολλα χερια,πολλες ωρες και αρκετο διαβασμα και ψαξιμο.Σημερα κατορθωνω να διατηρω ενα μικρο bankroll και να προσπαθω ταυτοχρονα με περισσοτερο διαβασμα και με προγραμματισμενη δραση στα online τραπεζια, να κερδισω το παιχνιδι.Εχω περασει απο ολες τις παραλλαγες του ποκερ και εχω καταληξει σαν tournament no limit holdem παιχτης.Παιζω στην pokerstars και το name μου ειναι eleoC .

Αρκετα με αυτα ομως(ευτυχως) B) παμε τωρα σε ενα χερι που συνεβει προχθες καθως επαιζα το συνηθισμενο μου session.Το χερι δεν το ποσταρω επειδη δειχνει ενα ακομα bad beat αλλα για το πως ενα τυχαιο γεγονος μπορει να επηρεασει την ψυχολογια και τις σκεψεις μας για το παιχνιδι.

PokerStars Game #35431404546: Tournament #213084819, $2.00+$0.20 USD Hold'em No Limit - Level X (100/200) - 2009/11/16 17:15:11 EET [2009/11/16 10:15:11 ET]
Table '213084819 9' 9-max Seat #3 is the button
Seat 1: emegirl (6405 in chips)
Seat 3: mymoone (11605 in chips)
Seat 4: bibis717 (6485 in chips)
Seat 5: eleoC (5590 in chips)
Seat 6: SHANTY24 (2750 in chips)
Seat 7: Br?nes (4380 in chips)
Seat 8: NUT5P0K3R (4930 in chips)
Seat 9: cajun2004 (6850 in chips)
emegirl: posts the ante 25
mymoone: posts the ante 25
bibis717: posts the ante 25
eleoC: posts the ante 25
SHANTY24: posts the ante 25
Br?nes: posts the ante 25
NUT5P0K3R: posts the ante 25
cajun2004: posts the ante 25
bibis717: posts small blind 100
eleoC: posts big blind 200
*** HOLE CARDS ***
Dealt to eleoC [Ac As]
SHANTY24: folds
Br?nes: folds
NUT5P0K3R: folds
cajun2004: folds
emegirl: folds
mymoone: folds
bibis717: calls 100
eleoC: raises 600 to 800
bibis717: raises 600 to 1400
eleoC: calls 600
*** FLOP *** [3d 7s 9d]
bibis717: checks
eleoC: bets 800
bibis717: raises 800 to 1600
eleoC: raises 2565 to 4165 and is all-in
bibis717: calls 2565
*** TURN *** [3d 7s 9d] [6s]
mymoone said, "wtf"
*** RIVER *** [3d 7s 9d 6s] [Kc]
mymoone said, "WTF"
*** SHOW DOWN ***
bibis717: shows [4s 5s] (a straight, Three to Seven)
eleoC: shows [Ac As] (a pair of Aces)
bibis717 collected 11330 from pot
*** SUMMARY ***
Total pot 11330 | Rake 0
Board [3d 7s 9d 6s Kc]
Seat 1: emegirl folded before Flop (didn't bet)
Seat 3: mymoone (button) folded before Flop (didn't bet)
Seat 4: bibis717 (small blind) showed [4s 5s] and won (11330) with a straight, Three to Seven
Seat 5: eleoC (big blind) showed [Ac As] and lost with a pair of Aces
Seat 6: SHANTY24 folded before Flop (didn't bet)
Seat 7: Br?nes folded before Flop (didn't bet)
Seat 8: NUT5P0K3R folded before Flop (didn't bet)
Seat 9: cajun2004 folded before Flop (didn't bet)

Να δωσω μερικα στοιχεια για την παρτιδα.Στο τραπεζι εχω την εικονα του tight/aggresive strong παιχτη, εχω δειξει top φυλλα, εχω μπλοφαρει κανα δυο φορες.Με το που βλεπω τους ΑΑ τριβω τα χερακια μου... :laugh: Το sb με κανει call τον κανω raise στα 800 με κανει reraise στα 1600.Στο σημειο αυτο εχω βαλει τον αντιπαλο μου σε KK/QQ και στην χειροτερη περιπτωση κατι σαν AK.Νιωθω πολυ δυνατος και για να μην τον φοβισω τον κανω call με την ελπιδα να βοηθησει το φλοπ να του παρω τα σωβρακα...Στο σημειο αυτο να πω οτι κανοντας review την παρτιδα ισως επρεπε να τον ειχα παει all in preflop...Αλλα μαλλον σκεφτηκα πολυ μπροστα την δεδομενη στιγμη ή πολυ χαζα..Φυσικα δεν εχω καμια ιδεα για τον αντιπαλο μου μιας και παιζω σε 16 τραπζια και δεν εχω την ευχαιρια να τους παρακολουθω ολους.Στο turn το φλοπ βοηθησε κατα τη γνωμη μου σε περιπτωση που ειχε μεγαλο pair θα πηγαινε all in και σε περιπτωση που ειχε ΑΚ θα του εκανα ενα μικρο bet (ισως probe bet ή post-oak bluff για τον αντιπαλο μου) και ετσι θα μπορουσα να τον ενθαρυνω να κλεψει το pot.Μιλαω πρωτος κανω ενα bet στα 800 με χαρα βλεπω το "ρεραισε" του και με χαρα μπαινω all in.Βλεπω το call και νιωθω σαν ολυμπιος θεος για το επιτευγμα μου...Αλλα που να ηξερα οτι η φακα προοριζοταν για μενα.Ανοιγει και βλεπω 4 5 suited και παθαινω σοκ.Το μεγαλυτερο σοκ το επαθα στο turn οπου δεν μπορω να περιγραψω τι σκεψεις περασανε απο το μυαλο μου σε κλασματα δευτερολεπτου (γαμω το beep μου,το γαμημ*** το ποκερ,δεν μπορω να πιστεψω ποσο επιθετικα επαιξε αυτο το φυλο,ειναι ολα στημενα,ηξερε τι θα ερθει στο flop) και αλλες τετοιες σκεψεις παρανοιας σε μια παρανοικη στιγμη...Τα επομενα 3-4 λεπτα ηταν πραγματικα δυσκολα...Εγινα ξαφνικα agrresive/superloose και εκανα καποιες κινησεις που ειχαν σαν αποτελεσμα να φυγω σε 2-3 τραπεζια και σε αλλα τοσα να φτιαξω ενα καλο stack(Αγιος ο θεος του ποκερ).Εκεινη η μερα τελειωσε καλα τελικα και ετσι το ξεπερασα σχετικα ευκολα.Την επομενη μερα τωρα το πρωι με την καφεδια μου λεω να τσεκαρω τα histories.Θυμαμαι την πασα με τους ΑΑ και τρεχω να το βρω να την ξαναδω και να τσεκαρω ποιος ηταν αυτος ο super user :laugh: που με εκανε call..Ανοιγω λοιπον το pokerankings και ενα χαμογελο διαγραφεται στο προσωπο μου.Ο εν λογω super user κυριος ηταν ενας τυχαιος ανθρωπος σε καποια μερια στον πλανητη γη, που αποφασισε μια τυχαια μερα να μπει να παιξει ποκερ, επελεξε ενα τυχαιο toyrnament και εσπρωξε ολο του το stack σχεδον με ενα τυχαιο χερι...Πραγματικα ανακουφιστηκα και αναλογιστικα ποσο υπερβολικα αντεδρασα στην συγκεκριμενη κατασταση, κατι το οποιο ισως να μου ειχε κοστισει πολλα παραπανω, και το πεταμα ισως 7 ωρων ποκερ.Ειναι ενα καλο παραδειγμα για ολους τους νεους παιχτες για το πως να σκεφτονται για ενα bad beat αφου συμβει και να συγκρατουν τον εαυτο τους εως οτου ολο αυτο να ξεκινησει μια μερα να τους φαινεται φυσιολογικο και αναποσπαστο κομματι του ποκερ.

Κοιταζοντας την πορεια μου εως σημερα, καταλαβαινω ποσο σημαντικο ειναι στις στιγμες της απογοητευσης του ποκερ, να σηκωνεσαι και να συνεχιζεις την προσπαθεια με περισσοτερο πεισμα,με περισσοτερη μελετη του εαυτου σου, με περισσοτερο διαβασμα.Και εκεινη ειναι η στιγμη που πραγματικα καποιος ανεβαζει level.Θα ηθελα επισης να τονισω οτι βασικη αρχη του ποκερ για μενα ειναι πρωτα να μαθει κανεις να σεβεται τα λεφτα του.Και επισης οποιος σεβεται τον εαυτο του σαν παιχτη και ειναι tournament player πρεπει να εχει διαβασει τουλαχιστον τα βιβλια του harrington.

Αυτα τα ολιγα απο εμενα..ελπιζω να μην κουρασα και θα τα λεμε και εδω και απο κοντα ελπιζω.

έκλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν μπορω να πιστεψω ποσο επιθετικα επαιξε αυτο το φυλο

καλώς ήρθες φιλε.nice post,αλλα την παραπάνω έκφραση εύχομαι να μην την είπες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TOREADOR έγραψε:

θεωρω απαραδεκτο απο καποιον που παιζει σε 16 τραπεζια !!!(wow)

να τιλταρει τοσο ευκολα .

Φιλε Toreador Καλως σε βρηκα.Νομιζω οτι τονισα οτι δεν ειμαι επαγγελματιας και δεν θεωρω τον εαυτο μου ως τετοιον.Απο εκει και περα θεωρω το ποκερ ως μια πραξη ασησης και εφοσον δεν εχω τελειοποιησει αυτη την ασκηση το θεωρω απολυτα λογικο να υπαρχουν στιγμες που τιλταρω.Οσο για τα 16 τραπεζια δεν ειναι και τοσο δυσκολο νομιζω οσο να ακουγεται ισως σε σενα, αν ακολουθησει κανεις μια συγκεκριμενη γραμμη που να σε διαφυλασσει απο τις δυσκολες αποφασεις και με λιγη προπονηση μπορεις να πετυχεις καλα αποτελεσματα.

LUADARKO έγραψε:

δεν μπορω να πιστεψω ποσο επιθετικα επαιξε αυτο το φυλο

καλώς ήρθες φιλε.nice post,αλλα την παραπάνω έκφραση εύχομαι να μην την είπες.

Γεια σου και σενα φιλε Luadarko.Δεν συνηθιζω να μπαινω all in στο flop κυνηγωντας ενα inside straight draw, 4 outs μονο δηλαδη στην καλυτερη περιπτωση, οποτε νομιζω ηταν ευλογη η απορια μου και φυσιολογικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Εγινα ξαφνικα "αγρρεσιβε"/superloose και εκανα καποιες κινησεις που ειχαν σαν αποτελεσμα να φυγω σε 2-3 τραπεζια και σε αλλα τοσα να φτιαξω ενα καλο stack(Αγιος ο θεος του ποκερ)"

Σε αντιστοιχα ξενα φορα καποιοι θα κατηγορουν εσενα για τα play που εκανες πανω στο tilt και που σ εκατσαν σε αυτα τα 2 τραπεζια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

foustouki έγραψε:

"Εγινα ξαφνικα "αγρρεσιβε"/superloose και εκανα καποιες κινησεις που ειχαν σαν αποτελεσμα να φυγω σε 2-3 τραπεζια και σε αλλα τοσα να φτιαξω ενα καλο stack(Αγιος ο θεος του ποκερ)"

Σε αντιστοιχα ξενα φορα καποιοι θα κατηγορουν εσενα για τα play που εκανες πανω στο tilt και που σ εκατσαν σε αυτα τα 2 τραπεζια..

Φυσικα εννουσα οτι μπηκα σε καταστασεις coinflip πιο ευκολα ας πουμε με 5αρια πραγμα που δεν το συνηθιζω ουτε αυτο οταν δεν υπαρχει λογος.Αυτο δεν σημαινει οτι επαιξα οποια 2 φυλα ηρθαν μπροστα μου σαν μανιακος :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολύ ωραίο το post...και το ότι αφιέρωσες τόση ώρα για αυτό δείχνει "θεληση" k όρεξη για το poker...όσο αφορά το play (ως άποψη πάντα)το bet στο flop λίγο πιο μεγάλο για να μπορέσεις να fvaleis κάποια reads που είναι ο αντίπαλος σου...δηλαδή αν έχει pocket pair (QQ-κκ)λογικά θα δεχτείς το raise-all-in ενώ με φίλο που δεν ζευγάρωσε μάλλον θα πάρεις το pot εκεί..επίσης αν είναι να κανεις raise πάνω από το 15% του stack σου είναι καλύτερα να πας all-in.και γω στα τουρνουά ξεκινάω με πολλά τραπέζια ξεκινάω (10-15)αλλα δεν τα αναπληρώνω όταν αποκλείομαι σε κάποιο..με στόχο όταν φτάσω βαθιά σε κάποια από αυτά να έχω το χρόνο να παρατηρώ παίκτες k να αυξάνεται e συγκέντρωση μου...στα πρώτα στάδια πάντως παίζω πολύ επιθετικά wsre σε όσα απομείνω να μπορέσω να προχωρήσω αρκετά k με συγκέντρωση...και συγγνώμη για τα σχόλια-παρατηρήσεις ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"κασσανορομα" έγραψε:

πολύ ωραίο το post...και το ότι αφιέρωσες τόση ώρα για αυτό δείχνει "θεληση" k όρεξη για το poker...όσο αφορά το play (ως άποψη πάντα)το bet στο flop λίγο πιο μεγάλο για να μπορέσεις να fvaleis κάποια reads που είναι ο αντίπαλος σου...δηλαδή αν έχει pocket pair (QQ-κκ)λογικά θα δεχτείς το raise-all-in ενώ με φίλο που δεν ζευγάρωσε μάλλον θα πάρεις το pot εκεί..επίσης αν είναι να κανεις raise πάνω από το 15% του stack σου είναι καλύτερα να πας all-in.και γω στα τουρνουά ξεκινάω με πολλά τραπέζια ξεκινάω (10-15)αλλα δεν τα αναπληρώνω όταν αποκλείομαι σε κάποιο..με στόχο όταν φτάσω βαθιά σε κάποια από αυτά να έχω το χρόνο να παρατηρώ παίκτες k να αυξάνεται e συγκέντρωση μου...στα πρώτα στάδια πάντως παίζω πολύ επιθετικά wsre σε όσα απομείνω να μπορέσω να προχωρήσω αρκετά k με συγκέντρωση...και συγγνώμη για τα σχόλια-παρατηρήσεις ;)

Σε ευχαριστω πολυ "κασσανορομα" για τα επικοδομητικα σου σχολια.Ουτε εγω αναπληρωνω τα τραπεζια, οπως ειπες πολυ σωστα στο τελος με 4-5 τουρνουα να εχουν προχωρησει το καλυτερο ειναι να αρχιζεις να παρατηρεις τους παιχτες.Αυτα τα τελευταια τραπεζια εξαλλου θα ειναι και τα τραπεζια που θα κρινουν το κερδος ή οχι μιας ολοκληρης session,που για μενα κραταει γυρω στις 5-6 ωρες.Οποτε πραγματικα αξιζει και πρεπει να δωσεις τον καλυτερο σου εαυτο εκεινες τις στιγμες.Για μενα μεχρι στιγμης λειτουργει να παιζω συντηρητικα στην αρχη με καποια calls απο τελευταιες θεσεις με suited-connectors οταν τα pot odds ειναι μεγαλα.Πολλες φορες ομως οταν σε καποια τραπεζια δεν εχω σηκωσει φυλο ή εχω σταθει ατυχος ξεκιναω τα push/fold αναλογα παντα με τη κατασταση του τραπεζιου και τα blinds.Παιζω 2.20 90 ατομων και 1.20 45.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολλοί επαγγελματίες συνηθίζουν να το κάνουν αυτό όταν παίζουν πολλά τουρνουά(επιθετικά στα πρώτα στάδια).όταν παίζεις ένα τουρνουά e στρατηγική αλλάζει και e επιβίωση είναι το pan...επίσης να σου πω και δυο πράγματα για μένα καθώς διάγουμε βίους παράλληλους και παρόμοιους...και γω φοιτητής όντας(στα 21) έπαιζα cash 0,05-0,10 και κάνα τουρνουά των 2-5$.ώσπου μια μέρα μετά από άσχημα αποτελέσματα και πολύ εκνευρισμό σηκώνω τα λεφτά και σταματάω(για..4-5 μέρες).καθώς το συζητούσα με άτομα που εκτιμούσα την άποψη τους και με την κοπέλα μου(που έχω μύηση στο είδος,και δεν παίζουμε πάντα για λεφτά B) )έκατσε e ιδέα επειδή ξέρουν τι σήμαινε για μένα poker να επιχειρήσω να το δω "επαγγελματικά" για 6 μήνες με μια μικρή παύση στην εξεταστική.δηλαδή 7-8 ώρες poker και 1-2 ώρες μελέτη...ξεκίνησα ξανά με μια paysafecard των 10 και από 1νοεμβρίου που άρχισα έχω 20plasiasei.me cash 0,01-0,02 και tour.0,25$...τον επόμενο μηνα θα πάω στα 0,02 0,05 και tour του 1$ k.t.l. και όσο αφελές και αν ακούγεται,ξέρω ότι ποτε δε θα το απωθημένο του εάν ασχολούμουν εντατικότερα με το poker τότε.είναι ένας τρόπος να ξεκαθαρίσω τι θέση που θέλω να κατλαμβάνει το poker στη ζωή μου,με γνώμονα την "Ψυχοσυναισθηματική υγεία μου υγεία.to poker είναι κάτι που με γεμίζει και που όσο το μαθαίνεις τόσο το ερωτεύεσαι,αλλα ταυτοχρόνως συνειδητοποιείς και ποσο μπορεί να σε καταβάλει να σε αποξενώσει και να γίνεις το ψυχολογικό θερμόμετρο των αποδόσεων σου...το κοινωνικό μήνυμα είναι μια προσφορα του o.π.a.π :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλε κάσα ειναι σαν να ακουγα τον εαυτο μου...Συγχαρητηρια, και εγω ετσι χεκινησα με τα 0.25.Και ειδα και τα αποτελεσματα σου και τα πας πολυ καλα πραγματικα μπραβο.Το μονο που θα μπορουσα να δωσω σαν συμβουλη εαν μου το επιτρεπεις θα ηταν να επικεντρωθεις σε cash ή τουρναμεντ, γιατι υπαρχει αρκετη διαφορα μεταξυ των 2 και αργοτερα που θα αναιβεις επιπεδο ισως χρειαστει να μελετησεις περισσοτερο ενα απο τα δυο για να μπορεις να εχεις edge.Οσο για τα κοινωνικα που ανεφερες..προτεραιοτητα εχουν τα ονειρα B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...