Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Σχολιασμός Χεριών MTT στην Stars (pt.1)


PeterPan

Recommended Posts

Θα προσπαθήσω να μη πω πολλά! Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω (πολλά τα νέυρα) το ελπίζω όμως...

Καταρχήν δεν μιλάω περί χρημάτων, γιατί δεν παίζω σε μεγάλα τραπέζια ούτε έχω μεγάλο bankroll, απλά θέλω να μου πει κάποιος τη γνώμη του γενικότερα και ειδικότερα στα συγκεκριμένα τουρ.

Επίσης περί νεύρων, γιατί μπορεί κάποιος να αναρωτηθεί...

Με απλά λόγια από τότε που έκοψα το cash online βρήκα την υγεία μου (την "ποκερική" μιλώντας :P ), συνεχίζοντας στην Stars έπαιζα SnGos & MTTs σύμφωνα με το bankroll μου (220$) (ξεφέυγωντας το πολύ, 1στο τόσο που λένε).

Έλα όμως που τα 1+0.75 και 1+κάτι και 2-3$ περιλαμβάνουν μεγάλο ποσοστό του λεγόμενου, απο ΄μένα, "ότι να΄ναι" πληθυσμού και έτσι πηγαίναμε απο bad beat se bad beat > σε τιλτ > και σε hyper-tilt mode! :woohoo:

Οπότε μία μέρα πήρα την απόφαση να αλλάξω τραπέζια-όρια& buy-ins και να ρισκάρω (?) στα SnGo των 5+50. Από τότε λοιπόν ξαναβρήκα την υγεία μου! Πώς γίνεται αυτό θα μου πεις?! Έλα μου ντε...Πως γίνεται να ανεβαίνω όριο και να πηγαίνω καλύτερα παρά χειρότερα αφού έχανα κατά κόρων?! Από τότε λοιπόν ξαναβρήκα την "υγεία" μου και έμεινα σαυτά, κόβωντας και τα ΜΤΤ γιατί χρειάζονται περισσότερο χρόνο.

Φτάνουμε λοιπόν στο σήμερα και στα συγκεκριμένα 2 τουρ. Ενώ λοιπόν για 7 εβδομάδες ήμουν χαμένος, το γύρισα μέσα σε 4 και έφτασα να κερδίζω. Όχι πολλά αλλά κερδισμένος. Οπότε αποφάσισα να παίζω και κανά ΜΤΤ πλέον.

-Το 1ο ήταν ένα 5+50 , 8Κ GTD.

Στο συγκεκριμένο παίζοντας tight μιας που δεν έπιανα χέρια, μόνο ένα ΚΚ (UTG) όπου και δεν έπαιξε κανέις στο 3φορές ποντάρισμα μου του bigblind :blink: , συνέχισα μεταξύ μερικών άλλων και μετά από πολύ ώρα και σαυτό το χέρι:

#1#

PokerStars Παιχνίδι #37993676534: Τουρνουά #262010281, $5.00+$0.50 USD Hold'em Χωρίς Όριο - Επίπεδο III (25/50) - 2010/01/11 9:38:38 ETΤραπέζι '262010281 245' 9-max

Θέση #3 είναι το button

Θέση 1: poulet6949 (7825 σε μάρκες)

Θέση 2: Meewams (3820 σε μάρκες)

Θέση 3: [1st-]Chrome (9072 σε μάρκες)

Θέση 4: HØNS (3000 σε μάρκες) εκτός παρτίδας (μεταφέρθηκε από άλλο τραπέζι στο smallblind)

Θέση 6: MEBELISKA-BR (4360 σε μάρκες)

Θέση 7: Panayoteisu (2380 σε μάρκες) Θέση 8: pumatche (3299 σε μάρκες)

Θέση 9: new_neo_68 (765 σε μάρκες)

MEBELISKA-BR: βάζει το small blind 25

Panayoteisu: βάζει το big blind 50

*** ΚΡΥΦΑ ΦΥΛΛΑ ***

Μοίρασε στο Panayoteisu [Ts Tc]

poulet6949: calls 50

[1st-]Chrome: κάνει ρελάνς 149 to 199

Panayoteisu: calls 149

poulet6949: calls 149

*** FLOP *** [8d Ks 2h]

Panayoteisu: ποντάρει 381

poulet6949: κάνει ρελάνς 1819 to 2200

[1st-]Chrome: πάει πάσο

Panayoteisu: πάει πάσο

Α] Μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο ώστε να μην αναγκαστώ να παίξω ρέστα πριν ή στο φλοπ?

Συνεχίζουμε στη μία ώρα (μετά το διάλλειμα) με μένα να είμαι πάρα πολύ κοντά στην έξοδο, ώσπου ήρθε το εξής παρανοικό χέρι!

#2#

PokerStars Παιχνίδι #37994543963: Τουρνουά #262010281, $5.00+$0.50 USD Hold'em Χωρίς Όριο - Επίπεδο IV (50/100) - 2010/01/11 10:04:51 ETΤραπέζι '262010281 253' 9-max

Θέση #2 είναι το button

Θέση 1: KIYASHKIN (2850 σε μάρκες)

Θέση 2: Panayoteisu (1300 σε μάρκες)

Θέση 3: kumstefan63 (4594 σε μάρκες)

Θέση 4: freddysummer (2377 σε μάρκες)

Θέση 5: bilalkoo (1710 σε μάρκες)

Θέση 6: dustypink (4025 σε μάρκες)

Θέση 7: jotowa (5240 σε μάρκες)

Θέση 8: holleeder666 (7594 σε μάρκες)

Θέση 9: sibrits (1998 σε μάρκες)

kumstefan63: βάζει το small blind 50

freddysummer: βάζει το big blind 100

*** ΚΡΥΦΑ ΦΥΛΛΑ ***

Μοίρασε στο Panayoteisu [As Ah]

bilalkoo: κάνει ρελάνς 1610 to 1710 και είναι all-in

dustypink: κάνει ρελάνς 2315 to 4025 και είναι all-in

jotowa: calls 4025

holleeder666: πάει πάσο

sibrits: πάει πάσο

KIYASHKIN: calls 2850 και είναι all-in

Panayoteisu: calls 1300 και είναι all-in

kumstefan63: πάει πάσο

freddysummer: calls 2277 και είναι all-in

*** FLOP *** [Jh 8s 3c]

***TURN *** [Jh 8s 3c] [8d]

*** RIVER *** [Jh 8s 3c 8d] [6s]

*** SHOW DOWN ***

dustypink: δείχνει [7s 7d] (δύο ζευγάρια, Οχτάρια και Εφτάρια)jotowa: δείχνει [Kc Ac] (ζευγάρι Οχτάρια)

dustypink μάζεψε 2350 από επιμέρους pot-4

KIYASHKIN: δείχνει [Kh Ad] (ζευγάρι Οχτάρια)

dustypink μάζεψε 1419 από επιμέρους pot-3

freddysummer: δείχνει [5c 6h] (δύο ζευγάρια, Οχτάρια και Εξάρια)dustypink μάζεψε 2668 από επιμέρους pot-2

bilalkoo: δείχνει [9d 9s] (δύο ζευγάρια, Εννιάρια και Οχτάρια)bilalkoo μάζεψε 2050 από επιμέρους pot-1

Panayoteisu: δείχνει [As Ah] (δύο ζευγάρια, Άσσους και Οχτάρια)Panayoteisu μάζεψε 7850 από κεντρικό pot

jonnyreji είναι συνδεδεμένος

*** ΣΥΝΟΨΗ ***

Συνολικό pot 16337 Κύριο pot 7850. Δευτερεύων pot-1 2050. Δευτερεύων pot-2 2668. Δευτερεύων pot-3 1419. Δευτερεύων pot-4 2350. | Rake 0

Ταμπλό [Jh 8s 3c 8d 6s]

Θέση 1: KIYASHKIN έδειξε [Kh Ad] και έχασε μέ ζευγάρι Οχτάρια

Θέση 2: Panayoteisu (button) έδειξε [As Ah] και κέρδισε (7850) μέ δύο ζευγάρια, Άσσους και Οχτάρια

Θέση 3: kumstefan63 (small blind) πήγε πάσο πριν Flop

Θέση 4: freddysummer (big blind) έδειξε [5c 6h] και έχασε μέ δύο ζευγάρια, Οχτάρια και Εξάρια

Θέση 5: bilalkoo έδειξε [9d 9s] και κέρδισε (2050) μέ δύο ζευγάρια, Εννιάρια και Οχτάρια

Θέση 6: dustypink έδειξε [7s 7d] και κέρδισε (6437) μέ δύο ζευγάρια, Οχτάρια και Εφτάρια

Θέση 7: jotowa έδειξε [Kc Ac] και έχασε μέ ζευγάρι Οχτάρια

Θέση 8: holleeder666 πήγε πάσο πριν Flop (δεν πόνταρε)

Θέση 9: sibrits πήγε πάσο πριν Flop (δεν πόνταρε)

:woohoo: :side: :silly: :blink: :kiss: :woohoo:

-Δν θέλω να πω κάτι πάνω σαυτό, παρά μόνο ΟΛΕ :P και ότι είχα "κλάσει μέντες"! Σκεπτικά τύπου "Το βλέπω το μπαδ μπιτιον να έρχεται" και τέτοια! :laugh:

Μετά από αυτό αναθάρησα και άρχισα να παίζω λίγο πόκερ επιτέλους, μιας που με ανέβασε πάνω από το μέσο όρο. Δεν πρόλαβα να χαρώ όμως γιατί μετά από 10 χέρια περίπου έρχεται το παρακάτω:

#3#

PokerStars Παιχνίδι #37994986330: Τουρνουά #262010281, $5.00+$0.50 USD Hold'em Χωρίς Όριο - Επίπεδο V (75/150) - 2010/01/11 10:16:43 ETΤραπέζι '262010281 253' 9-max

Θέση #8 είναι το button

Θέση 1: CFB402 (2850 σε μάρκες)

Θέση 2: Panayoteisu (7678 σε μάρκες)

Θέση 3: kumstefan63 (3869 σε μάρκες)

Θέση 4: bigfred61 (5759 σε μάρκες)

Θέση 6: dustypink (6304 σε μάρκες)

Θέση 7: jillithon (8826 σε μάρκες)

Θέση 8: holleeder666 (17718 σε μάρκες)

Θέση 9: sibrits (4223 σε μάρκες)

sibrits: βάζει το small blind 75CFB402: βάζει το big blind 150

*** ΚΡΥΦΑ ΦΥΛΛΑ ***

Μοίρασε στο Panayoteisu [Jd Jc]

Panayoteisu: κάνει ρελάνς 228 to 378

kumstefan63: πάει πάσο

bigfred61: πάει πάσο

dustypink: calls 378

jillithon: calls 378

holleeder666: πάει πάσο

sibrits: πάει πάσο

CFB402: πάει πάσο

*** FLOP *** [7c 5h 8d]

Panayoteisu: ποντάρει 800

dustypink: calls 800

jillithon: calls 800

*** TURN *** [7c 5h 8d] [6d]

Panayoteisu: ποντάρει 1000

dustypink: πάει πάσο jillithon: calls 1000

*** RIVER *** [7c 5h 8d 6d] [Ks]

Panayoteisu: πάει ντούκου jillithon: πάει ντούκου

*** SHOW DOWN ***

Panayoteisu: δείχνει [Jd Jc] (ζευγάρι Βαλέδες)

jillithon: δείχνει [4h Ah] (Κέντα, Τέσσερα μέχρι Οχτώ)

jillithon μάζεψε 5759 από pot

*** ΣΥΝΟΨΗ ***Συνολικό pot 5759 | Rake 0 Ταμπλό [7c 5h 8d 6d Ks]

Β] Η απάντηση του τζει-ηλι(θ)ιον στα σχόλια μου τύπου "Α4?! Α4?! και ένα σπεσιαλ Α4?!" :angry::P ήταν πως "its a computer game not real poker"..... :side: :silly: :blink: other- :side:

Και ρωτάω και λέω εγώ τώρα:

1) O dustypink μου είχε φανεί αρκετά συγκρατιμένος παίχτης και όχι loose ενώ για τον άλλο δεν είχα καμία ιδέα.

2) Φταίω εγώ το ξέρω που δεν έκανα μεγαλύτερο ποντάρισμα πριν το φλοπ ώστε να μπορέσω να χτυπήσω το φλοπ με ακόμη μεγαλύτερο.

3) Το μόνο χέρι που έβλεπα λογική να κάνει call on flop θα ήταν πέρα απο τα overpairs (99s and above) και τα 66s, ο αντίστοιχος Α6h/A8h/A7h or something like that.

Oπότε ποντάρω το φλοπ ώστε να πάρω το ποτ και το turn for info και ο τύπος έχει πίασει την ελεινή κέντα του και flat-calls turn also!

4) Οπότε river απλά περιμένω είτε να δω ένα bet από nuts/set ή κάποιο King με 2p(?) είτε ντούκου. Βλέπω το τελευταίο και ανακουφισμένος λέω τα πήραμε....Έλα ντε που δεν όμως!!! :unsure:

5) ΤΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΔΛΔ ΤΟ ΕΠΑΙΞΑ?!

Για τέλος παράτησα αυτό πριν το φλοπ σωστά, αλλά τελικά λάθος...

#4#

Θέση #1 είναι το button

Θέση 1: CFB402 (2625 σε μάρκες)

Θέση 2: Panayoteisu (5350 σε μάρκες)

Θέση 3: kumstefan63 (3419 σε μάρκες)

Θέση 4: bigfred61 (5759 σε μάρκες)

Θέση 5: Streydan (3765 σε μάρκες)

Θέση 6: dustypink (5801 σε μάρκες)

Θέση 7: jillithon (12407 σε μάρκες)

Θέση 8: holleeder666 (17718 σε μάρκες)

Panayoteisu: βάζει το small blind 75kumstefan63: βάζει το big blind 150

*** ΚΡΥΦΑ ΦΥΛΛΑ ***

Μοίρασε στο Panayoteisu [9c Kh]

bigfred61: πάει πάσο Streydan: πάει πάσο atownbuzz είναι συνδεδεμένος

dustypink: κάνει ρελάνς 1050 to 1200

jillithon: πάει πάσο

holleeder666: calls 1200

CFB402: πάει πάσο Panayoteisu: πάει πάσο kumstefan63: πάει πάσο *** FLOP *** [Ks 9h 8c]

jillithon είπε, "it is a computer game not real poker"

dustypink: πάει ντούκου holleeder666: πάει ντούκου

*** TURN *** [Ks 9h 8c] [5s]

dustypink: ποντάρει 4601 και είναι all-in

holleeder666: calls 4601

Panayoteisu είπε, "since u think like that i dont even bother"

*** RIVER *** [Ks 9h 8c 5s] [9s]

*** SHOW DOWN ***

dustypink: δείχνει [Qc Qd] (δύο ζευγάρια, Ντάμες και Εννιάρια)holleeder666: δείχνει [Jc Jd] (δύο ζευγάρια, Βαλέδες και Εννιάρια)dustypink μάζεψε 11827 από pot

*** ΣΥΝΟΨΗ ***Συνολικό pot 11827 | Rake 0 Ταμπλό [Ks 9h 8c 5s 9s]

Γ] Το οποίο απλά το έκανα γιατί πίστευα ότι είμαι πολύ πίσω απο τον πινκ που όντως ήμουν. Αν το χέρι μου ήταν τουλάχιστον suited νομίζω άξιζε το call. (?)

τέλος κυνήγησα αυτό:

#5#

Θέση #5 είναι το button

Θέση 1: CFB402 (2625 σε μάρκες)

Θέση 2: Panayoteisu (5275 σε μάρκες)

Θέση 3: kumstefan63 (2819 σε μάρκες)

Θέση 4: bigfred61 (5234 σε μάρκες)

Θέση 5: Streydan (3515 σε μάρκες)

Θέση 6: dustypink (11852 σε μάρκες)

Θέση 7: jillithon (12407 σε μάρκες)

Θέση 8: holleeder666 (13117 σε μάρκες)

Θέση 9: atownbuzz (10540 σε μάρκες)

dustypink: βάζει το small blind 100jillithon: βάζει το big blind 200

*** ΚΡΥΦΑ ΦΥΛΛΑ ***

Μοίρασε στο Panayoteisu [Jh Kh]

holleeder666: κάνει ρελάνς 244 to 444

Panayoteisu: calls

*** FLOP *** [Tc 6h 4d]

holleeder666: ποντάρει 666Panayoteisu: calls 666

*** TURN *** [Tc 6h 4d] [Qh]holleeder666: ποντάρει 1777Panayoteisu: calls 1777

*** RIVER *** [Tc 6h 4d Qh] [Qd]holleeder666: ποντάρει 10230 και είναι all-in

Panayoteisu: πάει πάσο Το uncalled ποντάρισμα (10230) επιστράφηκε στον holleeder666holleeder666 μάζεψε 6074 από pot*** ΣΥΝΟΨΗ ***Συνολικό pot 6074 | Rake 0 Ταμπλό [Tc 6h 4d Qh Qd]

Δ] Το οποίο να εξηγήσω ότι το κυνήγησα στο φλοπ, γιατί οδηγήθηκα στο ότι είναι "μπλανκ" γιαυτόν αλλά και ότι έχει χέρι τύπου ΑQ/AJ που ίσως δύσκολα να παρατήσει, γιαυτό και δεν έκανα reraise. Wrong/Right γενικότερα? (Λίγο αργότερα μου είπε πως είχε όντως ΑQ)

Και τελικά πήγα out από το τουρ 66s vs 88s μιας που ήμουν short και έπρεπε να παίξω ρέστα είτε να μείνω με λιγότερο από μισό σε ένα ποντάρισμα πριν το φλοπ.

Και συνεχίζω στο pt.2, όπου έπεσαν τα πολλά τα νεύρα, γιατί πολλοί θα κουράστηκαν (αν τα διάβασε κανείς δλδ.)

Όσοι θέλουν να σχολιάσουν πάντως, ας το κάνουν με επιείκια, δλδ. μην αρχίσουμε τις ειρωνίες κλπ. Σ'όποιον δεν αρέσει κάτι ας το πει αλλά NO FLAMES PLZ :)

Στο συγκεκριμένο τουρ απλά καταράστηκα τη τύχη μου και συνέχισα στα επόμενα. στο επόμενο όμως....???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

se ayta ta tour mono tetoia vlepeis

to buy in einai arketa mikro kai oloi tzogaroun

an thes na pexeis ligo poker pexe 20$+

allios prepei na eisai proetoimasmenos gia tetoia orgia :silly:

p.s.(to sosto gia mena einai na bgazeis tis simetoxes sou apo sit&go gia arxi)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

10x Axil. ;)

Βασικά το διάβασες όλο, ή έστω μέρος του ποστ? λολ :)

Gιατί ειλικρινά σκεφτόμουν να το καρα-λοβοτομήσω και να ξαναγράψω τα ελάχιστα! :D Απλά σκέφτηκα να δώσω μια γενική εικόνα, μιας που δεν γκρινιάζω αλλά ζητάω περισσότερο γνώμες και βοήθεια.

Όσο για τις συμμετοχές, όπως το είπες, αυτό έχω κατά νου και εγώ. Περίμενα απλά να το γυρίσω λίγο με τα sit&go και τώρα που το γύρισα στο + είπα να παίζω σιγά σιγά και κανά ΜΤΤ.

Όταν θα ποστάρω και το 2ο μέρος όπου έδωσα more effort and money :P πες μ και εκεί τη γνώμη σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaxaxa! :P

koita h alitheia einai oti an dn egrafa ola ayta tora tha epeza poker k me ta nevra pou eixa dn tha kerdiza tpt logika, opote kalytera na ksethimano ligo k avrio pali! ;)

soz pantos gia tin ektasi solous (epeidh dn ti palevo na to lovotomiso ayto tha eimai periektikos sto pt2 :D:P)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

akribws omws gia ta idia pragmata brizw ka8e mera, gia tous idious logous. fie pragmatika me anakoufises ligo me ta logia sou kai tis sugekrimenes partides pou anafereis giati kai egw kapws etsi ton mpoukwnw sto telos ka8e fora se auta ta tour. kata thn gnwmh mou paize to polu ena ana kamposes meres an sou katsei sou katse enw se sngo mporei na anebeis arga kai sta8era an paizeis swsta , alla toulaxiston 8a anebeis. auth einai h apopsh mou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παλι καλα, βοηθησα κιολας :P "help me 2 help u" που λένε χαχα :)

βασικα οι παρτιδες που ανεφερα περα απο τους Βαλέδες δν ηταν κατι ιδιαιτερο, απλα με αυτο το 1ο μερος ηθελα να δειξω πως και καλα να παιζεις αν δν εχεισ τυχη κ δν πιανεις χερια δυσκολα να πας μπροστα...

Ενω με το 2ο μερος θα φανει πως και ακομη και οταν πιανεις και πας καλα μπορεις να το καταστρεψεις απο μονος σου, κυριως λογο της αγανακτησης, οταν αναγκαζεσαι να παρατησεις πολλα "premium hands" :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

panw pou arxisa ts xristopanagies tsoup epesa st themataki t filou...egw evala arxes oktovriou 15$ st stars k lew tha pezw mono tour...se 2 mhnes ginan 150$(den paizw gia trela lefta alla se ayta t tour p pezw paizw sovara-tag)...meta lew tha arxisw k cash nl5...xekinaw k se 1 mhna eftasa ta 100$ profit k apo t cash st nl5...mexri t teleutaio dihmero...pou apo t 100$ p eixa kerdisei exasa se 2 meres ta 40$...xerw tha akoustei paralogo alla eimai arketa tight k ola t exasa apo megales pikres...

kk vs j8 se flop j52...

jj vs k10 seflop qj5...

aa vs 95 se flop aq2...eixe 2 kara to palhkari k st flop eixe mono 1 karo...KORYFAIO!!!!!

QQ VS QQ ...ekane xrwma!!!!!!!!!!!!!!!

ARA...ksanagurname sta tour gia 2 kuriws logous...

1.an fas tn pikra k eisai itm les pali kt phra enw an dn eisai itm les dn exasa k polla...

2.apofevgeis t tilt pou an pezeis se 6 trapezia opws egw k se parei apo katw trexa gireve...

A!xehasa k t korifaio aa vs ak...kenta klasika...

ante apo aurio pali tour...k file pou egrapses ta parapanw pistepse me oti an etrwges tis idies pikres se cash k perisotera tha eixes xasei k pio polu tha neuriazes...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katalavaino ti thes na peis dinos, alla na epanalavo gia mia akomi fora apo meros mou, oti tha deite ta xeria pou ekana post einai apla gia na dikso tin oli eikona tou tour, oti dld dn epeze kati idietero apo xeria apo merous mou k otan epeze eite dn travaga tpt eite etroga bad beat px JJs. Epenalamvano dn einai grinia.

- Oso giayto pou les peri cash, an diavases sto post mou ta exo kommena hdh apo tote pou arxisa sti Stars (prin imoun sto palio software tou Lex), cash mono real time ;)

- To kalytero nomizo einai opos eixe pei k o axil, na pezeis SnGos (oso perissotera mazi mporeis toso kalytera) kai merika apo ta winnings sou ekei na ta vazeis sta MTT.

- Oso gia to rackeback, aposo ksero dn exei stin Stars (h leo m@k@kies? :P) mono ta FPPs k ta VPPs. K gia poio client milas?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...