Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Πρόταση Βιβλιών προς μετάφραση.


Erev0s

Recommended Posts

Ενημερώθηκα χθες από τον κ. Τριποδάκη Γιώργο (Εκδοτική Τριποδάκης - Pokerbooks.gr) ότι τα Supersystem του Doyle Brunson (επιτέλους), βρίσκονται στο στάδιο του τυπογραφείου και κάνα μήνα λογικά θα είναι διαθέσιμα.

Εγώ θα ευχαριστήσω και δημόσια τον Τσαίρα Νίκο (sacri) γιατί χωρίς την βοήθεια/δουλειά του δεν θα κατάφερνα να είχα ολοκληρώσει το Supersystem ΙΙ που είχα αναλάβει για μεταφραση/επιμέλεια.

Εφόσον τέλος τα Supersystem.. Τώρα τί;

Εγώ σαν ιδέες αρχικές έχω το τελευταίο βιβλίο του Negreanu (Power Hold 'em Strategy) και του Harrington τα βιβλία που αναφέρονται στα τραπέζια με χρήματα (cash games) από όσα είδα σε μια λίστα που μου έδωσε ο κ. Τριποδάκης.

Θα ήθελα να μου πείτε (αν θέλετε και έχετε διάθεση) προσωπικές απόψεις για το τι θα θέλατε εσείς να μεταφραστεί στα Ελληνικά ή πιστεύετε ότι αξίζει να μεταφραστεί από βιβλία που έχουν σχέση με το πόκερ.

Όλες οι απόψεις είναι ευπρόσδεκτες και σίγουρα θα βοηθήσουν αρκετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει σίγουρα τα βιβλία του Χάρινγκτον για τα cash games είναι ένας πρώτος στόχος πιστεύω σαν επόμενη κίνηση.

Πέρα από τις στρατηγικές και όλα αυτά θα ήταν πολύ καλό να μεταφραστεί ένα βιβλίο σαν το Ace on The River του Μπάρυ Γκρινσταιν που εχει δυσκολες έννοιες και οι περισσότεροι δεν μπορούν να κατανοήσουν. Το βιβλίο όπως είναι φυσικό θα είναι ακριβο λόγω των σελίδων και τα λοιπά αλλά αξίζει γιατί ειναι απο τα κορυφαία όλων των εποχών και θα βοηθήσει στο να αντιληφθούν πολλά οι παίχτες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι τα βιβλία του Harrington θα πρέπει να υπάρχουν όλα μεταφρασμένα στη γλώσσα μας..

Θα ήθελα επίσης πολύ να δω το βιβλίο του Greenstein μεταφρασμένο όπως και τα μικρά βιβλιαράκια του Phil Gordon, Little Green Book και Little Blue Book τα οποία μπορεί να είναι πολύ εύκολα στην αναγνωσή τους στα Αγγλικά αλλά νομίζω ότι αξίζουν να υπάρχουν και στα Ελληνικά γιατί δεν υπάρχουν άλλα όμοια τύπου "εγχειρίδια" για το poker σε μέγεθος όσο και σε ύφος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ntavelis έγραψε:

Νομίζω ότι τα βιβλία του Harrington θα πρέπει να υπάρχουν όλα μεταφρασμένα στη γλώσσα μας..

Θα ήθελα επίσης πολύ να φω το βιβλίο του Greenstein μεταφρασμένο όπως και τα μικρά βιβλιαράκια του Phil Gordon, Little Green Book και Little Blue Book τα οποία μπορεί να είναι πολύ εύκολα στην αναγνωσή τους στα Αγγλικά αλλά νομίζω ότι αξίζουν να υπάρχουν και στα Ελληνικά γιατί δεν υπάρχουν άλλα όμοια τύπου "εγχειρίδια" για το poker σε μέγεθος όσο και σε ύφος..

+1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα αυτα τα βιβλια εχουν λιγο πολυ πεπαλαιωμενες αποψεις και δεν ταιριαζουν με το συγχρονο τροπο παιχνιδιου,και φυσικα στο ιντερνετ.Καλα ειναι σαν μια πρωτη γευση του παιχνιδιου αλλα για οσους παιζουν στο ιντερνετ ισως δεν εχουν σε (σχεδον) τιποτα να τους βοηθησουν.

Εγω θα προτεινα να μεταφραστουν βιβλια "νεου ρευματος",πχ Kill Everyone,One hand at a time κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλε ErevOs μηπως μπορεις να μου προτινεις ενα καλο βιβλιο για NL TH ιδιαιτερα για τουρνουα ? Αν ναι θα μπορουσες να μου πεισ απο που μπορω να το προμηθευτω?

Ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν χρησιμοποιήσεις την επιλογή του search που έχει το site πάνω αριστερά και πατήσεις Βιβλία θα δεις ορισμένα άλλα thread που εχουν αναλυθεί για βιβλία παλιότερα.

Τα βιβλία που αναφέρει ο alienhack είναι πολύ καλά και με ορισμένα advanced concepts συγκριτικά με τα κλασσικά που προτείνονται (Harrington on Holdem, Supersystem, Gordon's Little Books κλπ).

Από Ελληνικά μόνο η τριλογία του Harrington για τα τουρνουά έχει μεταφραστεί και μπορείς να τα παραγγείλεις από το σάιτ : pokerbooks.gr

Από βιβλία που είναι στα Αγγλικά, διαδικτυακές παραγγελίες μέσω amazon.com ή άλλα σάιτ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

1. DEAL ME IN(BY STEPHEN JOHN)

2. MY 50 MOST MEMORABLE HANDS (BY DOYLE BRUNSON)

3. EVERY HAND REVEALED( BY GUS HANSEN)

4.The Full Tilt Poker Strategy Guide: Tournament Edition

5.Caro's Most Profitable Hold'em Advice by Mike Caro

6.Caro's Fundamental Secrets of Winning Poker by Mike Caro (Paperback - Nov. 19, 2002)

7. Bobby Baldwin's Winning Poker Secrets (Great Champions of Poker) by Mike Caro

8.Phil "Tiger Woods of Poker" Ivey (Superstars of Poker) (Paperback

9.Hold'Em Poker Bible: A Poker Classic by Dick Davis

10.Power Hold'em Strategy by Daniel Negreanu

Αυτά θα ήταν πολύ καλό να μεταφραστούν στα ελληνικά.

Ααα, Αη-Βασίλη μην ξαχάσω:Θέλω ακόμα α. Να ανέβει ο Εθνικός στη super-league κ β. Να παίξω σε final table WSOP

:laugh: :laugh: :laugh: ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

poly kali kinisi i metafrasi ton vivlion sta ellinika

exo diavasei ta harrington 1 kai 2 sta agglika kai tora pira ta ellinika

ekana poli kala parolo pou ta agglika mou einai pano apo to metrio

antilavanese allios stin glossa sou

oson afora gia epomenes metafraseis auto pou proteineis tou negreanu einai teleios basic

apla exargironei tin dimofilia tou legontas ta pio koinotipa pragmata

nomizo o kathenas apo emas tha egrafe ena tetoio vivlio

tou sklasky sigoura einai ena must gia tin vivliothiki kapiou pou paizei poker

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ήθελα τα επόμενα για μετάφραση στα ελληνικά (αφού πρώτα πάρουμε επιτέλους τά super system)να είναι του Σκλανσκυ το ''theory of poker'' ή του Harrington για τα cash games,και επίσης το Every Hand Revealed του Gus Hansen και αργοτερα το Ace on the River toυ Barry Greenstein.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε από τις Σέρρες, αν είναι να μας κατασπαράξουν τα λιοντάρια ελπίζω να μην το κάνουν με τον τρόπο που το έκαναν πρόπερσι..Θυμάσαι φαντάζομαι(σε κανέναν σας δεν άρεσε)..Φέτος πολοί είχαν τέτοιες βλέψεις( βλ.ΟΦΗ ) αλλά δεν κατάφεραν κάτι με τα λιοντάρια του λιμανιού..αντιθέτως μάλιστα..Έχει πολύ δρόμο το πρωτάθλημα ακόμα..Όσον αφορά τα βιβλία που είναι και το θέμα μας,χρειάζονται καλά βιβλία και για αρχάριους και όχι μόνο advanced βιβλία..έτσι νομίζω εγώ, γιατί πολύ απλά δεν έχουν όλοι το ίδιο επίπεδο και κάποιοι μαθαίνουν τώρα πόκερ!!Του slansky το βιβλίο είναι όντως πάρα πολύ καλό :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

οχι να το διαβάσεις αυτό είναι απλά ένα λάθος στην μετάφραση δεν είναι όλο το βιβλίο έτσι

εξάλου στην χειρότερη περίπτωση να 'χασεις' μερικά σημεία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

TITLE: Harrington on Online Cash Games: 6-Max No-Limit Hold 'em Pre-Release

AUTHOR: Dan Harrington, Bill Robertie

Harrington on Online Cash Games: 6-Max No-Limit Hold 'em Pre-Release

http://www.twoplustwostore.com/twoplust ... ductID=421

SAS ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!

θα βοηθησει πολυ...

ειδικα αν ειναι ετοιμο μεχρι τον νοεμβρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Κατα την γνωμη μου το καλυτερο βιβλιο για Sng ειναι του collin Moshmann. μετα την αναγωση του το ROI μου αυξηθκε κατακορηφα.

Ξερει κανεις αν ειναι στα σχεδια του τριποδακη να το εκδοσει και αν εχει αρχισει κανεις να το μεταφραζει?

Εγω αυτες της μερες ξεκινησα την μεταφραση και θα ηθελα να ξερω αν το κανει ηδη καποιος αλλος για να μην μπω και εγω στον κοπο, καθως εχει αρκετη δουλεια.

Δεν εχω ψαξει ακομα εκδοτη και θα ηθελα επισις να ξερω αν μπορει κανεις να με φερει σε επαφη με τον Τριποδακη η με καπιον αλλον που πιθανος να εχει ενδιαφερον για μια τετοια κινηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις δικιο για την συγκεκριμενη λεξη και απλα θα ηθελα να πω οτι μεταφραση ειχε αρχικο σκοπο να μεταφραστει εξ ολοκληρου στα Ελληνικα για τους αρχαριους παιχτες που δεν γνωριζουν και Αγγλικα. Οντως το slowplay θα ηταν καλυτερα να μεινει αμεταφραστο ή να χρησιμοποιηθει ολοκληρος ο ορισμος του, πραγμα ομως που θα επιβαρυνε το βιβλιο με συχνες επαναληψεις ολοκληρων προτασεων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το θέμα των ξένων λέξεων η πιο σωστή λύση είναι η μετάφρασή τους στα ελληνικά και σε παρένθεση απο δίπλα η ξένη ορολογία.

Δεν μπορεί να βγει βιβλίο στα greeklish.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οτι θελετε να ρωτησετε για τα βιβλια που εχουν κυκλοφορησει ηδη ακομα και για αυτα που δεν εχω μεταφρασει εγω, ειμαι στην διαθεση σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και από μένα.. επειδή έχω μπερδευτεί κάπως τα βιβλία που κυκλοφορούν αυτή την στιγμή στα Ελληνικά πια είναι ;;

Και επίσης πιο προτείνεται ;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις
×
×
  • Προσθήκη...