Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Αυστηρό Moderating Στα Νεα Threads


labKK

Recommended Posts

Από τότε που παρακολουθώ το forum βλέπω συνεχώς ένα καταιγισμό από καινούργια ανούσια thread.Στην αρχή που μπήκα , είχα παρατηρήσει ότι όντως είναι αρκετά χαλαρό το moderating και δεν είχα δώσει πολλή σημασία.Δεν θα άνοιγα αυτό το θέμα αν δεν είχε συζητηθεί πρόσφατα στο forum, η άποψη μας για το πόσο αυστηροί πρέπει να είναι οι διαχειριστές με τα μέλη του forum και είχατε αποφασίσει να δώσετε ένα πιο αυστηρό τόνο στο site.

Αυτή η αυστηρότητα όμως είναι ανύπαρκτη στην διαχείρηση των νέων threads που ανοίγουν καθημερινώς τα μέλη και δεν έχουν λόγο ύπαρξης.Τα πιο πολλά ανοίγονται συνήθως από βαρεμάρα και καταντάνε κουραστικά.Τα μέλη πρέπει να κάνουν και λίγο search και όχι να ανοίγουν καινούργια thread περιμένοντας τη λύση στο πιάτο.

Για παράδειγμα δεν γίνεται πια, να ανοίγεται καινούργιο θέμα με τίτλο:

«Νέος στο poker.Ποια βιβλία προτείνετε να διαβάσω?» Μιλάμε για κάτι που έχει απαντηθεί άπειρες φορές. Τέτοια thread πρέπει να κλειδώνονται αυτόματα από τους moderators και απλά να παραπέμπεται, αυτός που το άνοιξε, στα thread που υπάρχουν ήδη.

Δεν γίνεται πια να ανοίγεται θέμα με τίτλο:

«Μου έσπασε τους ΑΑ με 72» ή

«Κέρδισα 5$ σε freeroll.Τι μου προτείνετε να τα κάνω?»

Επίσης πολλά thread έχουν τελείως άκυρους τίτλους. Και κάτι ουσιαστικό να ειπωθεί είναι αδύνατο να το ξαναβρείς.

Νομίζω καταλάβατε τι θέλω να πω.

Θα κάνω λοιπόν μερικές προτάσεις.

1)Κλείδωμα των ανούσιων threads.

2)Αν ένα θέμα έχει απαντηθεί ήδη, κλείδωμα και παραπομπή στα αντίστοιχα threads.

3)Δημιουργία κάποιου είδους penalty system.Π.χ. κάθε φορά που βρίζεις τρως ένα warning,κάθε φορά που ανοίγεις ένα ανούσιο thread τρως ένα warning κτλ κτλ.Στα 10 warnings έχεις BAN.Αντίο.

4)Εφόσον δεν υπάρχει κάτι σαν shoutbox στο site να δημιουργηθεί ένα thread το οποίο να μην έχει συγκεκριμένο θέμα και να μπορούν εκεί τα μέλη να spammaroun ασύστολα χωρίς warnings.Έφαγες bad beat,γράψτο εκεί ,έχασε η ομάδα σου στο ping pong,γράψτο εκεί ,σε παράτησε η γκόμενα,γράψτο εκεί ψάχνεις για γκομενα , γράψτο εκεί .ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ μην ανοίγεις καινούργιο thread για να γράψεις την π@π@ριά σου.

Περιμένω απαντήσεις και προτάσεις από μελη και moderators.Αν φυσικά δεν θεωρείτε το thread άξιο προς συζήτηση , ας είναι αυτό το πρώτο που θα κλειδωθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

+1

H eleftheria tou logou omws den exeei katargithei..Gia merika atoma distixws, kiolas.

Simfwnw en meri mazi sou, alla, thewrw oti ta paidia kanoun arketa kali douleia..Twra ti mborei na thewrithei spamming kai ti oxi, to apofasizoun mono ta paidia..eNa anousio thread gia mas, p.x afto me ta $5, gia merikous mborei na einai sovaro..antilambanesai ti enoow..Merika ilithia thread pou kata kairous exoun graftei , pragmati exoun svistei pandws ap ta paidia.

Pandws na ksereis, den einai efkolo na theseis oria sto ti thelei na sizitisei o kathenas, giati o kathenas exei tous provlimatismous tou kai tin atomikotita tou.Epomenws afto prepei na to sevastoun ta paidia, oi mods, opws antilambanesai, gia na min disarestisoun kanena melos// einai lepto to zitima.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

+1

apti stigmi pu ta perissotera "nea" mporeis na ta breis k se dekades ksenglwssa site i idopios diafora tou pokerland einai to elliniko forum. Kai epeidi einai kapioi filoi pu exoun kanei to kopo k ontws sinisferoun sto forum einai krima logw tosou spamming na xanode.. Ena reshape to forum k kana moderator parapanw anamesa sta distinct members tou forum wste na mporoume na parapempoume k kana neo paixti edw k na mi xanete .. my 2 cents. :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε labKK δυστυχώς έχει εφαρμοστεί αυτό απο τους Moderators και ενω εν μέρει έχεις δίκιο γιατί πράγματι πήξαμε στην π@π@ρι@, ομως το κλείδωμα των tread είναι απαράδεκτο.

Γιατί ετσι, έχουν κλειδωθεί κ διωχτεί πολύ ωραία μέλη οπως π.χ. ο fanis the genius κ άλλοι πολλοί που θα μπορούσαν να μας κάνουν να κραταμε την κοιλιά μας απο τα γέλια μέρες.

Βγαίνει o poliscas κ τον ενημερώνει οτι τα λέμε με σκωπτική διάθεση κ κλειδώνει το θέμα. Γιατί το κάνεις αυτό κύριος? Επειδή εσυ δεν έχεις την αίσθηση του χιούμορ δεν πρέπει να την έχουμε κ εμείς? Ευτυχώς δηλ. που χρησιμοποιεί κ τέτοια έκφραση κ έτσι δεν κατάλαβαν πολλοί, τι ήθελε να πει. :)

Εαν δεν σου αρέσει το θέμα ή το βρίσκεις ανούσιο, απλα μην το διαβάζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

-1000

o ka8e paikths-atomo exei to dikaiwma na rwthsei,na krinei kai na apanthsei me opoio tropo 8elei.

polloi rwtoun diafora pragmata gia voh8eia ta opoia gia sena mporei na exoun xilioeipw8ei ή na ta 8ewreis (esy) autonohta

Omws gia kapoion mporei na einai xrhsima kai na tou kanoun kalo.

auto omws den shmainei oti oi mods prepei na ta kleidwnoun kai na leitourgoun diktatorika, an einai dynaton!!

an to pokerland ή opoidhpote allo site 8elei na diathrhsei tous fun tou prepei na krathsei ena epipedo fysika, alla ALIMONO an sterhsei auto to dikaiwma sta melh tou.

proswpikh mou apopsh einai fysika kai 8ewrw entelws akyro to sxolio tou labkk, nomizw oti to pokerland sygkekrimena kanei e3eraitikh douleia, xairomaste pou to apolamvanoume ka8hmerina kai na synexisei etsi!!

P.S egw postara ena eirwniko sxolio pou mporouse na 8ei3ei kapoion kai to efygan amesws kai oute gata oute zhmia..

esy labkk ti zori travas dld??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

-666

Και ποιος είσαι εσύ που κρίνεις αν ένα thread είναι ανούσιο ή όχι. Κάτι που για σένα είναι ανούσιο, για άλλους είναι ουσιαστικό και τούμπαλιν. Ποιο το νόημα του forum, αν γράφουμε όλοι τυποποιημένα πράγματα; Εφ' όσον ένα thread δεν ξεφεύγει εντελώς εκτός κανόνων (βρισιές, ειρωνιές κλπ κλπ), θεωρώ πως είναι άκυρο να κλειδώνεται.

Antonis έγραψε:

Εαν δεν σου αρέσει το θέμα ή το βρίσκεις ανούσιο, απλα μην το διαβάζεις.

+69

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με antoni και arkoudo , απλα οταν μπαινεις στο home page και στα recent ειναι 3 spam , 2 κλαψες , 2 ερωτησεις που απαντηση θα βρεις στο google και 1 normal thread τοτε κουραζομαι να τα ανοιγω ολα για να βρω αυτο το 1 και δεν ασχολουμαι.

**Πρεπει πλεον να μου αρεσει ο τιτλος του thread για να το ανοιξω , εκει εχουμε φτασει δυστηχως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λες και το ήξερα ότι θα πήγαινε η κουβέντα πάλι σε θέμα «ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ» και «ΣΤΕΡΗΣΗ ΛΟΓΟΥ».

Είναι σαν να είμαστε μαζεμένοι σε ένα σπίτι και κάνουμε μια ζωντανή κουβέντα και μια στιγμή ξεκινάμε να μιλάμε όλοι μαζί χωρίς να καταλαβαίνει ο ένας τον άλλον.Και ξαφνικά

Προτείνω εγώ να μην μιλάμε όλοι μαζί αλλά ένας ένας για να μπορέσουμε να συννενοηθούμε και απαντάει κάποιος «Ασε μας ρε φίλε που το παίζεις δικτάτορας,ποιος είσαι που θα μου στερήσεις το λόγο,θα μιλάω όποτε θέλω.»

Τελείως άσχετο δηλαδή.Εγώ προσπάθησα να βάλω ένα κανόνα για να γίνει καλύτερη η συζήτηση και κάποιος δήθεν θίχτηκε που πήγα να του επιβάλω κάτι.Αυτά για δικτατορίες τα ακούω βερεσέ.Ανέφερα συγκεκριμένα παραδείγματα για τα thread του forum για να προσπαθήσω να γίνω κατανοητός.

Και μιλάω για πρακτικά πράγματα.Από τη φύση του, στο forum , γίνεται αλλου είδους συζήτηση. To πρόβλημα του να μιλάμε όλοι μαζί δεν υπάρχει περίπτωση να το αντιμετωπίσουμε αλλά το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι γράφουμε ότι θέλουμε,όπου θέλουμε,όπως θέλουμε. Αυτό για μένα κάνει το forum δυσανάγνωστο και πρότεινα κάποια συγκεκριμένα πράγματα για να γίνει καλύτερο.

Δέχομαι όλα τα επιχειρήματα που θεωρείτε όλα αυτά που είπα λάθος, όχι όμως αυτά που μιλάνε για δικτατορία κτλ,κτλ. Τα θεωρώ τελείως άκυρα και αν δεν καταλάβατε το λόγο ούτε μετά από το post, δεν πρόκειται να το εξηγήσω περισσότερο.

Και φυσικά δεν τραβάω κάνα ζόρι ρε δάσκαλε.Και εγώ σκάω στα γέλια όποτε διαβάζω κάποιο από τα σχόλια σου.

Και επίσης δεν θα άνοιγα το θέμα αν δεν είχε γίνει και παλιότερα συζήτηση για την αυστηρότητα των moderators.Μάλιστα είχα προτείνει τότε να παραμείνουμε στο 3 λαλούν και 2 χορεύουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μονη ικανοποιητικη λυση που βλεπω εγω ειναι

1ον) ειναι να δημιουργηθει ενα ειδικο section στο φορουμ για οσους δεν εχουν βαρεθει ακομα να ποσταρουν beats

2ον)Να υπαρχουν καποια stickies ή pinned topics με τους κανονες και faqs του φορουμ σε καθε υποφορουμ(π.χ. πριν ανοιξεις νεο τοπικ κανε search και αλλα ευνοητα)

3ον)Να διορθωθει και να γινει λειτουργικο το RSS FEED  του φορουμ. Αντι να καθομαι να ψαχνω με τις ωρες τα καινουργια ποστς και σε ποια threads εγιναν κλπ να τα εχω ολα στο reader μου.

Τωρα για το συστημα ποινων δε συμφωνω γιατι ευκολα γινονται λαθη και ειναι υποκειμενικο αν ορισμενες πραξεις και συμπεριφορες αξιζουν ποινη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το καλυτερο είναι να βαθμολογουν τα posts τα ίδια τα μέλη, οπως γινεται ήδη σε πολλα sites. Δηλαδη ποστάρει ένας κατι, όλοι οι υπόλοιποι να μπορουν να το βαθμολογουν. Αν κατι παρει μια πολυ κακη βαθμολογια τοτε να σβύνει. Αντιθετα μπορει να καθιερωθει και διαγωνισμος του στυλ "το ποστ της εβδομαδας" η κατι τετοιο οπου αυτος το ποστ που θα παρει την καλυτερη βαθμολογια να παιρνει και ενα μικρο δωρο. Επισης νομιζω οτι πρεπει να δημιουργηθει ενας χωρος που να μπορει καποιος να γραψει ενα ποστ σε στυλ αρθρου, οπως οι κανονικοι διαχειριστες του site, δεδομενου οτι η Ελληνικη κοινοτητα ειναι μικρη και ειναι ματαιο να κανει ο καθενας το δικο του blog, οπως γινεται στο εξωτερικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω δεν ειναι ουτε forum θεωρητικης φυσικης ουτε club bridge.

Eδω ειναι forum poker και λογω φυσης του παιχνιδιου το επιπεδο του κοσμου ειναι By default random.

Αλλωστε στο ιδιο καζανι βραζουμε απο degenerate τζογαδοροι μεχρι genius pros.

Mια χαρα ειναι η land αφηστε την ησυχη

Εσυ labKK να φυγεις να πας αλλου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

batman έγραψε:

xwris na thelw na se prosvalw...alla kai auto to thread pou anoikses esi twra...den exei kanena noima...

Εχει το νοημα οτι θα σου δινεται η ευκαιρια την αρνητικη βαθμολογια που μου μολις εβαλες λεκτικα, να μπορεις να τη βαλεις και με ενα απλο κλικ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορούμε τουλάχιστον να βάζουμε κάποιον σε ignore list?

Δεν πρέπει να είναι πολύ δύσκολο. Θα ήθελα μια απάντηση σε αυτό please

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα σημειώνω αυτά που θέλετε να προστεθούν και όταν βρει χρόνο κ ο Σταύρος θα τα συζητήσουμε να δούμε αν μπορεί να προστεθεί κάποιο meter like/dislike για παραδειγμα (λογικά πάνω στο GSOP θα τα συζητήσουμε κ αυτά περί φόρουμ που προτείνετε).

Το ignore και εγώ θα το γούσταρα ορισμένες φορές, αλλά μάλλον χάνεται η συνοχή (ή το χάος) ενός τhread αν βλέπεις για παράδειγμα μόνο το 1/3 των απαντήσεων επειδή τους μισούς τους έχεις ignore.

Από την άλλη θα το δούμε και αυτό εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον (το έχω δει εφαρμόσιμο και πρακτικό μόνο σε chat clients, σε φόρουμ το έχεις δει πουθενά Gouster;).

Όσον αφορά τον προσωπικό χώρο για άρθρο από κάποιο μέλος γίνεται. Γράψτε κάτι με συνοχή και ενδιαφέρον και ευχαρίστως μπαίνει σε νέα κατηγορία: Άρθρα μελών (όπως την πρόσφατη από βίντεο/αναλύσεις), φάτσα φόρα μπροστά μαζί με τις δικές μας στήλες, γιατί όχι. Υλικό είναι κ για μας και ευχαρίστως να το δεκτούμε. Στείλτε μου pm αν ενδιαφέρεστε να γράψτε κάτι έτσι για το καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...