Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Δεν Θέλει Κόπο…


Recommended Posts

** Αυτό το θέμα ασχολείται με το άρθρο: Δεν Θέλει Κόπο… **

Ωραιο αρθρο αλλα θα διαφωνησω οτι το river ειναι το πιο δυσκολο street.Κατα τη γνωμη μου ειναι το turn,ειδικα σε 3bet pots.

Ωραιες παρτιδες αλλα θα ηθελα να βαλεις καμια που κανεις check-call με Α high στο river οταν πιστευεις οτι υπαρχει Busted draw,ειναι πιο εντυπωσιακες ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Poly kalo arthro. Allo ena pleonekthma tou check-call einai oti "prostatevei" to checking range ektos theshs

To kako me to check-calling einai oti mporei na ginei ligo/poly exploitable. Dhl an kaneis check-call me dynata hands se tetoia spot tote shmainei oti otan kaneis bet eisai poly polarised kai o antipalos mporei na drasei analoga

Ola ta parapanw bebaia den exoun kammia shmasia otan paizeis me to average donk

@alienhack:

bluff catching me Ahi ektos theshs einai genika donk play (ektos isws apo board tou typou px: 99K 4 K )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alienhack έγραψε:

Ωραιες παρτιδες αλλα θα ηθελα να βαλεις καμια που κανεις check-call με Α high στο river οταν πιστευεις οτι υπαρχει Busted draw,ειναι πιο εντυπωσιακες ;)

Δεν θα μπορούσε να υπάρχει παρτίδα με A high στο river με το line που λέω καθώς δεν μιλάμε για cbet και 2nd barrel bets αλλά για value bets που προσπαθούν στο river να πάρουν περισσότερο value.

holdemgr έγραψε:

To kako me to check-calling einai oti mporei na ginei ligo/poly exploitable. Dhl an kaneis check-call me dynata hands se tetoia spot tote shmainei oti otan kaneis bet eisai poly polarised kai o antipalos mporei na drasei analoga

Και πάλι δεν είναι τόσο απλό γιατί υπάρχουν πολλά spots που θα κάνω 3 value bets όταν αντιλαμβάνομαι ότι είμαι καλύτερος από τον αντίπαλο και θα πληρώσει με χειρότερο hand. Αυτό συμβαίνει όταν το board είναι κατά κάποιο τρόπο dry αλλά ο αντίπαλος ακολουθεί οπότε δεν παίζουν draws για να τον βάλω σε κάποιο απ' αυτά και έτσι γίνεται ακόμη πιο δύσκολο να με κάνει exploit. Χρειάζεται ΠΑΡΑ πολλές παρτίδες μου στη database του αλλά κυρίως βαθιά ανάλυση του betting pattern μου (κάτι που δεν βγαίνει από τα νούμερα μόνο) για να καταλάβει το concept του check μου στο river, σε ποια board patterns δηλαδή θα το εφαρμόσω. Και σίγουρα για deception θα κάνω κάποιες φορές bet και στο river ακόμη και όταν δεν έχει συμπληρωθεί το draw παρόλο που είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα πάρω call.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sry missclick! Νομίζω ότι οι παρτίδες που ποστάρεις δεν είναι αντιπροσωπευτικές διότι οι αντίπαλοι παίζουν τραγικά.Μάλλον "βρίσκεις και τα κάνεις"! Κανένας παίκτης άνω του μετρίου,πιστεύω, δεν θα έπαιζε έτσι.Συγκεκριμένα:

- Στο πρώτο χέρι ο αντίπαλος με nutflushdraw, θα έπρεπε να σου κάνει μεγάλο reraise και να τελειώσει την παρτίδα εκεί.

- Στο δεύτερο χέρι, έχοντας pair κάνει μπλόφα allin! Αστείο.

-Στο τρίτο χέρι, με ολες τις φιγούρες κάτω, μετά από raise του αντιπάλου, κάνει allin...

-Στο τέταρτο και το πέμπτο χέρι,τί να σχολιάσεις?Ποιός σοβαρός παίκτης θα έφτανε στο river μ' αυτά τα χέρια?

- Το έκτο χέρι είναι νομίζω το πιο χαρακτηριστικό. Αυτό ακριβώς είναι ένα χέρι που και οι δύο αντίπαλοι το έπαιξαν σωστά και έχει εφαρμογή αυτό που θέλεις να απισημάνεις στο άρθρο σου.

Τέλος, γι αυτό που αναφέρεις στην αρχή, ότι δηλαδή το παιχνίδι έχει απλοποιηθεί pre flop,΄εχω τελείως διαφορετική άποψη.. Δυστυχώς δεν έχω άλλο χρόνο.Αν χρειαστεί, θα επανέλθω για διευκρινήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι σε όλα τα παραδείγματα γράφει ότι αντιμετωπίζει αντιπάλους που τους ξέρει και τους έχει ικανούς για τέτοια καραγκιοζιλίκια.Ασχετα ότι μπορεί να παίζουν λάθος τα 2 πρώτα streets τους αφήνει να κάνουν το "δικό" τους στο river για "super max value".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fragkisko γιατι ο αντιπαλος μπλοφαρει και δεν θα δει κανενα raise,επιπλεον δεν σημαινει οτι παντα θα συμβαινει αυτο το σεναριο.συν του οτι θελουμε να δουμε το hand του και να σιγουρεψουμε οτι πονταρει to busted draw του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AEL 88 έγραψε:

Μάλλον "βρίσκεις και τα κάνεις"!

Μα αυτή είναι και η έννοια του άρθρου: πως να εκμεταλλευτείς με τον καλύτερο τρόπο την ευκαιρία, όταν στη δίνει ο αντίπαλος!

AEL 88 έγραψε:

- Το έκτο χέρι είναι νομίζω το πιο χαρακτηριστικό. Αυτό ακριβώς είναι ένα χέρι που και οι δύο αντίπαλοι το έπαιξαν σωστά και έχει εφαρμογή αυτό που θέλεις να απισημάνεις στο άρθρο σου.

Το αστείο είναι, αν δεν τό 'χεις προσέξει ήδη, ότι το χέρι αυτό έχει παιχτεί στο $0.05/$0.10!!

AEL 88 έγραψε:

Τέλος, γι αυτό που αναφέρεις στην αρχή, ότι δηλαδή το παιχνίδι έχει απλοποιηθεί pre flop,΄εχω τελείως διαφορετική άποψη.. Δυστυχώς δεν έχω άλλο χρόνο.Αν χρειαστεί, θα επανέλθω για διευκρινήσεις.

Ελπίζω να επανέλθεις καθώς θέλω να ακούσω τις απόψεις σου. Προς αποφυγή παρανοήσεων, αυτό που υποστηρίζω είναι ότι, μεγάλος αριθμός παικτών πια μπορεί να παίξει χωρίς λάθος preflop cash game έως 100bb.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντιλαμβάνομαι ότι η ερώτησή σου είναι ρητορική αλλά θα σου πω: κάποιες πάσες είναι από Profit Poker Club και κάποιες από Ongame.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χμ.... δεν είναι τ΄σο απλό το θέμα κ πρέπει να βασίζεται σε reads κ οχι σε άγνωστο.

Με τον ιδιο τρόπο κάνουμε κ fish call στο river κ χάνουμε περισσότερα απόσα κερδίζουμε ενω χάνει value η κίνηση. π.χ. το τελευταίο χέρι βάζει τον αντίπαλο σε ένα συγκεκριμένο χέρι αλλιώς είναι fish call σε allin με 2η επαφή κ διπλωμένο board, οπότε θέλει ιδιαίτερα reads. Γιατί είναι γνωστό οτι οταν κάνεις call σε allin με marginal hands συνήθως χάνεις, αλλα κερδιζεις κ 2/10 για να το θυμάσαι κ να το ξανακάνεις. :)

ΣΥμφωνώ με ael88 για το preflop game κ εαν κάπου έχει δυσκολέψει το παιχνίδι σήμερα είναι εκεί ακριβώς κ οι επιθετικές κινήσεις που γίνονται τουλάχιστον σε 6max preflop επηρεάζουν κ το μετέπειτα παιχνίδι αφου εαν υπάρχει 3bet ή 4bet κ μετά call ή raise στο flop τις περισσότερες φορές είσαι com sto turn.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps έγραψε:

Αντιλαμβάνομαι ότι η ερώτησή σου είναι ρητορική αλλά θα σου πω: κάποιες πάσες είναι από Profit Poker Club και κάποιες από Ongame.

Epeidh isws paei na ginei kapoia paranohsh prepei na pw oti meros ths ikanothtas tou kalou paikth einai na dhmiourgei thn "katallhlh atmosfaira" gia na kanoun oi antipaloi tou trabhgmena paiksimata

Den kserw tous antipalous sta hands tou ssteps alla s'auta ta limits den einai panta retrded asxeta fish. Einai poly syxna paiktes pou mporoun na skeftoun, kanoun kala reads kapoies fores klp ki an eisai to nit tou trapeziou, pistepse me den prokeitai syxna na kanoun float h opoiodhpote allo fishy play

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...