Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

NL50 raise or just call?


pokerovios

Recommended Posts

User: galletti777

Button: seat 4

Players in round: 4

Seat 5: gortiou ($13.45)

Seat 7: zsuri1986 ($80.58)

Seat 1: ponshata ($50)

Seat 4: galletti777 ($67.07)

gortiou posts small blind ($0.25)

zsuri1986 posts big blind ($0.50)

ponshata posts big blind ($0.50)

---

Dealing pocket cards

Dealing to galletti777: [7h, 9h]

ponshata checks

galletti777 calls $0.50

gortiou folds

zsuri1986 checks

--- Dealing flop [6h, 8h, Ts]

zsuri1986 checks

ponshata bets $0.50

galletti777 raises $1 to $1

zsuri1986 folds

ponshata raises $1.50 to $2

galletti777 raises $4 to $5

ponshata calls $3

--- Dealing turn [Ad]

ponshata checks

galletti777 bets $8.75

ponshata calls $8.75

--- Dealing river [Tc]

ponshata bets $7.50

galletti777 ??????

τον αντιπαλο δεν τον ξερω καθολου εχει παιξει μολις τεσσερα χερια στα οποια εχει κανει sta tria limp οποτε προκειται μαλλον για κατω του μετριου σε skill παιχτη.στη συγκεκριμενη πασα ηταν sit out και μολις ξαναμπηκε γι αυτο και κανει check αφου bazei ta dead money

το bet που κανει στο φλοπ δειχνει για καποιο draw πιθανως fd η καποια αδυναμη επαφη, κανω ενα αστειο μαλλον raise για να τον τσεκαρω αλλα αυτος κανει ενα ακομα πιο αστειο reraise :laugh: και εκει σκεφτομαι οτι μαλλον κατι εχει οντως...εκανα και παλι ενα μικρο re-re-raise απλα για να φουσκωσω το ποτ αλλα και μηπως τον επιανε ο εγωισμος του και συνεχιζε τα raise εχοντας βεβαια παντα στο μυαλο μου οτι μπορει να κυνηγαγε flush πιθανως μεγαλυτερο του δικου μου αφου εκανε απλα call.

η ερωτηση ειναι΄> πρεπει να κανω raise στο river η απλα call απο τη στιγμη που διπλωνει το δεκα????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν γιατί κάνεις limp preflop? Αφού είναι fish o αλλός απομόνωσε τον να παίξετε heads up. Ύστερα γιατί δεν κάνεις μεγαλύτερα raise στο flop?Τα mini raise δεν έχουν κανέναν νοήμα. Θέλεις να παίξεις τα ρέστα σου στο flop και όχι στο turn που το equity σου μειώνεται.Τώρα για τον αντίπαλο δεν ξέρω αν θα έπαιζε τόσο άσχημα τα two pair, sets στο flop και στο turn. Πάντως έμενα το μικρο bet στο river μου μοιάζει με αδυναμία και θα τον έβαζα all in μήπως και με κάνουν call Αx με flush draw που δεν ήρθε ή κάποια 10x κακοπαιγμένα.

Πάντως για μένα τα λάθη ξεκινάνε preflop και στο flop τα οποία αν είχαν παιχτεί σωστά δεν θα ήσουν στο river με τετοία απόφαση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

laxmana έγραψε:

Καταρχήν γιατί κάνεις limp preflop? Αφού είναι fish o αλλός απομόνωσε τον να παίξετε heads up. Ύστερα γιατί δεν κάνεις μεγαλύτερα raise στο flop?Τα mini raise δεν έχουν κανέναν νοήμα. Θέλεις να παίξεις τα ρέστα σου στο flop και όχι στο turn που το equity σου μειώνεται.Τώρα για τον αντίπαλο δεν ξέρω αν θα έπαιζε τόσο άσχημα τα two pair, sets στο flop και στο turn. Πάντως έμενα το μικρο bet στο river μου μοιάζει με αδυναμία και θα τον έβαζα all in μήπως και με κάνουν call Αx με flush draw που δεν ήρθε ή κάποια 10x κακοπαιγμένα.

Πάντως για μένα τα λάθη ξεκινάνε preflop και στο flop τα οποία αν είχαν παιχτεί σωστά δεν θα ήσουν στο river με τετοία απόφαση.

δεν εκανα raise preflop γιατι στο τραπεζι ειχα κανει ηδη τεσσερα raise στη σειρα ,δεν ηθελα να φαω καποιο 3 bet απο τα blinds και προτιμησα να δω ενα φτηνο φλοπ,δεν νομιζω οτι ειναι τοσο λαθος να παιζεις ετσι τα suited connectors καμμια φορα!

τωρα για το postflop παιξιμο το πρωτο raise μου ηταν στην πραγματικα missclick αλλα μετα που μου ξαναεκανε δε βρηκα το λογο να του κανω μεγαλο raise και να τον διωξω,ισως να ηταν λαθος αυτο.

απλα μετα απο ολο αυτο το παραξενο action preflop-postflop η αληθεια ειναι πως το bet του στο river με μπερδεψε πολυ και αναρωτιομουν αν εχει value να του κανω raise εκει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eimai yper tis apopsis tous call.

sto flop opos les ekanes ena asteio reraise gia ton tsekareis mallon to idio ekane k autos.

to check / call tou sto turn deixnei oti kati exei alla den thelei na fouskosei to pot , eite FD i 2pairs i set , k apla thelei na kanei pot control ( i stin periptosi tou kakou paixti apla fovatai :P ara tha mporouses na valeis k ena JT - KT sto range tou )

to bet tou sto river tha to eklamvana eite os value an fulliase k den thelei na se dei na kaneis check behind , eite os blocking opou se pithano raise tha fugei.

Tha ekana call loipon giati poli spania tha me plirosei kapoio xeirotero hand se raise mou, enw sigoura tha me callarei ena pithano kalitero hand. ( dedomeno panta oti exoume elaxistes gnoseis gia ton antipalo mas sto hand )

ps : sigoura yparxoun kaliteroi paixtes apo mena na sou poun kati pio sosto alla itan kai gia mena mia eukairia na testaro ton tropo skepsis mou , afou ta perisotera hand ta vlepw afou ta exoun analisei 40 atoma :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pokerovios έγραψε:

το bet που κανει στο φλοπ δειχνει για καποιο draw πιθανως fd η καποια αδυναμη επαφη, κανω ενα αστειο μαλλον raise για να τον τσεκαρω αλλα αυτος κανει ενα ακομα πιο αστειο reraise :laugh: και εκει σκεφτομαι οτι μαλλον κατι εχει οντως...εκανα και παλι ενα μικρο re-re-raise απλα για να φουσκωσω το ποτ αλλα και μηπως τον επιανε ο εγωισμος του και συνεχιζε τα raise εχοντας βεβαια παντα στο μυαλο μου οτι μπορει να κυνηγαγε flush πιθανως μεγαλυτερο του δικου μου αφου εκανε απλα call.

H analisi sou einai asteia. To idio kai ta raise pou kaneis sto flop. Nai men exeis nuts sto flop alla eisai super vulnerable se para polla fylla se turn kai river gia na "paizeis" me minraises.

pokerovios έγραψε:

η ερωτηση ειναι΄> πρεπει να κανω raise στο river η απλα call απο τη στιγμη που διπλωνει το δεκα????

H erotisi einai an 8a prepei na paizeis $50 NL.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lio Nunez έγραψε:

pokerovios έγραψε:

το bet που κανει στο φλοπ δειχνει για καποιο draw πιθανως fd η καποια αδυναμη επαφη, κανω ενα αστειο μαλλον raise για να τον τσεκαρω αλλα αυτος κανει ενα ακομα πιο αστειο reraise :laugh: και εκει σκεφτομαι οτι μαλλον κατι εχει οντως...εκανα και παλι ενα μικρο re-re-raise απλα για να φουσκωσω το ποτ αλλα και μηπως τον επιανε ο εγωισμος του και συνεχιζε τα raise εχοντας βεβαια παντα στο μυαλο μου οτι μπορει να κυνηγαγε flush πιθανως μεγαλυτερο του δικου μου αφου εκανε απλα call.

H analisi sou einai asteia. To idio kai ta raise pou kaneis sto flop. Nai men exeis nuts sto flop alla eisai super vulnerable se para polla fylla se turn kai river gia na "paizeis" me minraises.

pokerovios έγραψε:

η ερωτηση ειναι΄> πρεπει να κανω raise στο river η απλα call απο τη στιγμη που διπλωνει το δεκα????

H erotisi einai an 8a prepei na paizeis $50 NL.[/quote:226bks5q]

ρε φιλαρακο την παλευεις?τρως μηπως καμμια παντοφλα απο τη γυναικα σου και ερχεσαι και ξεσπας εδω???ειπα οτι το πρωτο raise mou einai missclick και το δευτερο παραδεχτηκα οτι ηταν λαθος αν και δε θα αλλαζε κατι...

και για να σου απαντησω στην ερωτηση σου ναι πρεπει να παιζω nl50 γιατι τα παω εδω και δυο χρονια μια χαρα και ακομα και να επαιξα λαθος ενα χερι, η δεκα, η εκατο δε σου δινει κανενα δικαιωμα να με trollareis,μπορω να το κανω και εγω αυτο, αλλα εχω μαθει να σεβομαι και ανεβασα το χερι για να μαθω, επειδη εγω δεν το παιζω ξερολας!

τεσπα για την ιστορια ο αντιπαλος ειχε Ah,10h οποτε δεν εφευγε για κανενα λογο απο το ποτ...εκανα απλο call και ευτυχως τη γιτωσα φθηνα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εκανα raise preflop γιατι στο τραπεζι ειχα κανει ηδη τεσσερα raise στη σειρα ,δεν ηθελα να φαω καποιο 3 bet απο τα blinds και προτιμησα να δω ενα φτηνο φλοπ,δεν νομιζω οτι ειναι τοσο λαθος να παιζεις ετσι τα suited connectors καμμια φορα!

Σίγουρα δεν είναι λάθος να παίζεις έτσι καμία φορά τα suited connectors αλλά αφού κανείς μέχρι τώρα δεν σου έχει κάνει 3bet συνέχισε να πιέζεις μέχρι να σου κάνουν. Απλά το λέω γιατί έχεις position στο fish και θες να παίξεις pot μαζί του.

τωρα για το postflop παιξιμο το πρωτο raise μου ηταν στην πραγματικα missclick αλλα μετα που μου ξαναεκανε δε βρηκα το λογο να του κανω μεγαλο raise και να τον διωξω,ισως να ηταν λαθος αυτο.

Απλά γενίκα όταν τα fish κάνουν τόσα mini raise τους αρέσει το φύλλο τους και είναι έτοιμοι να χάσουν τα ρέστα τους. Δεν προκείται να πάει πάσο και all in να τον έβαζες. Σκέψου το range του. Επειδή είναι fish overs+FD, 10x, 68, 88, 66, 1010, FD, FD+gutshot. Είμαστε πολύ μπροστά απλά έτυχε να είχε Α10hh θα έπαιζες ένα 70%-30% και θα έτρωγες suckout :P

Hold'em Simulation

176,220 trials (Exhaustive)

board: 6h 8h Tc

Hand Equity

7h9h 89.34%

T*, *h*h, 68, 88, 66 10.66%

απλα μετα απο ολο αυτο το παραξενο action preflop-postflop η αληθεια ειναι πως το bet του στο river με μπερδεψε πολυ και αναρωτιομουν αν εχει value να του κανω raise εκει!!

Υπό normal παίκτη το call στο river με τέτοιο action στο flop είναι πιο σωστό, αλλά με ένα fish δεν νομίζω να πάει πάσο Αx, 10x.

Επίσης στο turn αφού ενδίαφέρεται ακόμα για το ποτ βάλτον all in, δεν θα παέι πάσο κανένα draw.

Σόρρυ για το προηγούμενο post αν είχε κάποιο ύφος. Δεν εννοούσα κάτι τέτοιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...