Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ


Savvas M

Recommended Posts

Λεμε πως στο Ποκερ εαν παιζεις σωστα ειναι θεμα χρονου να πληρωθεις. Το πιστευω. Εχω ομως μια απορια που δεν μπορω να λυσω μονος μου. Προσφατα μετα απο 1-2 χρονια αρχισα να ξαναπαιζω σε μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες. Εκανα λοιπον μια καταθεση και αρχισα να παιζω. Συγκεκριμενα παιζω πιο πολυ τουρνουα 12 δολ. 180 ατομων. Δεν αργισε να ερθει το πρωτο καλο κερδος 3η θεση 250 δολ. Απο εκεινη τη στιγμη και μετα ομως εχασα ολο το κερδος παιζοντας 20 ιδια τουρνουα των 12 δολ και συγκεκριμενα σε καθε ενα απο αυτα εχανα σχεδον απο την αρχη και σε ολα ειχα πολυ καλυτερο φυλλο απο τον αντιπαλο μου σε αρχικο all-in. να δεχθω λοιπον το πιστευω ολων για το θεμα χρονου και να δεχθω οτι υπαρχουν και bad beat, μπορει ομως καποιος να μου πει εαν επιτελους οι Ασσοι θα αχισουν να κερδιζουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Savvas M έγραψε:

Λεμε πως στο Ποκερ εαν παιζεις σωστα ειναι θεμα χρονου να πληρωθεις. Το πιστευω. Εχω ομως μια απορια που δεν μπορω να λυσω μονος μου. Προσφατα μετα απο 1-2 χρονια αρχισα να ξαναπαιζω σε μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες. Εκανα λοιπον μια καταθεση και αρχισα να παιζω. Συγκεκριμενα παιζω πιο πολυ τουρνουα 12 δολ. 180 ατομων. Δεν αργισε να ερθει το πρωτο καλο κερδος 3η θεση 250 δολ. Απο εκεινη τη στιγμη και μετα ομως εχασα ολο το κερδος παιζοντας 20 ιδια τουρνουα των 12 δολ και συγκεκριμενα σε καθε ενα απο αυτα εχανα σχεδον απο την αρχη και σε ολα ειχα πολυ καλυτερο φυλλο απο τον αντιπαλο μου σε αρχικο all-in. να δεχθω λοιπον το πιστευω ολων για το θεμα χρονου και να δεχθω οτι υπαρχουν και bad beat, μπορει ομως καποιος να μου πει εαν επιτελους οι Ασσοι θα αχισουν να κερδιζουν?

kalos ilthes stin omorfi parea mas.

kai ego ta idia pernaw.

eixa stin arxi pano apo 300 $ se nikes

tora pou mathenw , kai ksero kalitera kai kala...ta exw xasei ola.

exo kantantisi na paizo sto 0.10 or freerolls.

ti simenei afto? apla otan eixa to BR eprepe na anevo level giati mallon tora EPESA me tous tosous malakes pou vlepw sta xamila.

peace

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλε μου θα σου πω μονο ενα απλο πραγμα. Το ποκερ ΔΕΝ ειναι ALL-IN. Οι ΑΑ χανουν με ΠΟΛΛΟΥΣ τροπους. Τελος φιλικα θα στο πω γιατι περασα και περναω το δικο σου σταδιο, εξετασε αν αυτη την θεση που κατεκτησες σε ενα τουρνουα την κατεκτησες παιζοντας σωστα ή εχοντας αρκετη τυχη? Να δωσεις μια ειλικρινης απαντηση στον εαυτο σου αλλιως θα καταληγεις μονιμα σε λαθος συμπερασματα και λαθος ποκερικους δρομους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Savvas M έγραψε:

Λεμε πως στο Ποκερ εαν παιζεις σωστα ειναι θεμα χρονου να πληρωθεις. Το πιστευω. Εχω ομως μια απορια που δεν μπορω να λυσω μονος μου. Προσφατα μετα απο 1-2 χρονια αρχισα να ξαναπαιζω σε μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες. Εκανα λοιπον μια καταθεση και αρχισα να παιζω. Συγκεκριμενα παιζω πιο πολυ τουρνουα 12 δολ. 180 ατομων. Δεν αργισε να ερθει το πρωτο καλο κερδος 3η θεση 250 δολ. Απο εκεινη τη στιγμη και μετα ομως εχασα ολο το κερδος παιζοντας 20 ιδια τουρνουα των 12 δολ και συγκεκριμενα σε καθε ενα απο αυτα εχανα σχεδον απο την αρχη και σε ολα ειχα πολυ καλυτερο φυλλο απο τον αντιπαλο μου σε αρχικο all-in. να δεχθω λοιπον το πιστευω ολων για το θεμα χρονου και να δεχθω οτι υπαρχουν και bad beat, μπορει ομως καποιος να μου πει εαν επιτελους οι Ασσοι θα αχισουν να κερδιζουν?

etoimasou kai gia 100 buyin downswing sta 12aria 180 turbo tou stars :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

arourel έγραψε:

Savvas M έγραψε:
Λεμε πως στο Ποκερ εαν παιζεις σωστα ειναι θεμα χρονου να πληρωθεις. Το πιστευω. Εχω ομως μια απορια που δεν μπορω να λυσω μονος μου. Προσφατα μετα απο 1-2 χρονια αρχισα να ξαναπαιζω σε μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες. Εκανα λοιπον μια καταθεση και αρχισα να παιζω. Συγκεκριμενα παιζω πιο πολυ τουρνουα 12 δολ. 180 ατομων. Δεν αργισε να ερθει το πρωτο καλο κερδος 3η θεση 250 δολ. Απο εκεινη τη στιγμη και μετα ομως εχασα ολο το κερδος παιζοντας 20 ιδια τουρνουα των 12 δολ και συγκεκριμενα σε καθε ενα απο αυτα εχανα σχεδον απο την αρχη και σε ολα ειχα πολυ καλυτερο φυλλο απο τον αντιπαλο μου σε αρχικο all-in. να δεχθω λοιπον το πιστευω ολων για το θεμα χρονου και να δεχθω οτι υπαρχουν και bad beat, μπορει ομως καποιος να μου πει εαν επιτελους οι Ασσοι θα αχισουν να κερδιζουν?

etoimasou kai gia 100 buyin downswing sta 12aria 180 turbo tou stars :)[/quote:314hx17q]

kai liga les ,

i <3 variance !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitriszam έγραψε:

Φιλε μου θα σου πω μονο ενα απλο πραγμα. Το ποκερ ΔΕΝ ειναι ALL-IN. quote]

τα turbo sng μετα απο ενα σημειο ειναι ακριβως αυτο.να ξερεις ποτε πρεπει να πας all in,να callαρεις all in.παντα preflop.

γενικα οταν καποιος δεν κατεχει στο ελαχιστο ενα κομματι πχ turbo sng

ας μην εκφραζει την αποψη του σαν κατι δεδομενα σωστο γιατι πολλοι μπορουν να παρασυρθουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω ότι χρειάζεσαι αρκετή τύχη για να κερδίσεις γενικά κάποιο από τα on-line τουρνουά.

Με τα 10-15 λεπτά blinds θα βρεθείς αρκετές φορές να ρισκάρεις όλο το stuck σου.

Εκτός αν είσαι πολύ τυχερός και βρεθείς με πολύ καλά hands και πολύ κακούς αντιπάλους από την αρχή του τουρνουά.

Παίζοντας small ball poker στα 180άρια του stars, σύντομα θα βρεθείς με stuck 10-20 ΒΒ οπότε θα πρέπει να ρισκάρεις.

Άρα χρειάζεσαι πολύ τύχη, δεν αρκεί μόνο να παίξεις καλά.....

*Τα παραπάνω αφορούν τα micro-low tournaments που γίνεται της κακομοίρας.......για πιο πάνω δεν έχω μεγάλη εμπειρία (bankroll), για να συμμετέχω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαββα διάβασε μερικά άρθρα για bankroll management, μελέτα τι σημαίνει variance, και θα καταλάβεις ότι αυτό που έπαθες είναι απολύτως φυσιολογικό, ακόμα και αν είσαι ο καλύτερος παίκτης του κόσμου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ImbecIle έγραψε:

Σαββα διάβασε μερικά άρθρα για bankroll management, μελέτα τι σημαίνει variance, και θα καταλάβεις ότι αυτό που έπαθες είναι απολύτως φυσιολογικό, ακόμα και αν είσαι ο καλύτερος παίκτης του κόσμου.

This...

ps: Epekses 20 tournoua twn 12 dollariwn kai ta exases ola?

Diladi enoligois eixes 240 dollaria kai epezes synexomena 12aria tourbo sng tournoua kai ta exases ola?

Poly logiko mou akougetai file.

ps2: Paize se xamhloterou buy in tournaments kai symvouli mou na apofeygeis tis tourbines.

Mono poker den paizeis ekei kai se 1-2 xronia 8a ta exeis sixa8ei kai sy o idios.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

birbilisgr έγραψε:

dimitriszam έγραψε:
Φιλε μου θα σου πω μονο ενα απλο πραγμα. Το ποκερ ΔΕΝ ειναι ALL-IN. quote]

τα turbo sng μετα απο ενα σημειο ειναι ακριβως αυτο.να ξερεις ποτε πρεπει να πας all in,να callαρεις all in.παντα preflop.

γενικα οταν καποιος δεν κατεχει στο ελαχιστο ενα κομματι πχ turbo sng

ας μην εκφραζει την αποψη του σαν κατι δεδομενα σωστο γιατι πολλοι μπορουν να παρασυρθουν.

[/quote:mfm7m1y6]

Φιλε μου βλεπεις να αναφερομαι σε turbo η μη turbo??Διαβασε ολο το κομματι που εγραψα και τι εγραψε ο φιλος μας. Εγω μιλησα γενικα. Ο φιλος θελει να μας πει οτι μετα απο ενα cash εχανε συνεχως με ΑΑ σε ALL-IN?? Δες τι απαντηση εδωσε σε αυτα που του ειπα και θα καταλαβεις γιατι δεν συνεχισα. Τελος θα σου πω οτι δεν ειπα κατι σαν δεδομενο ο καθενας κανει οτι θελει. Την δικη μου αποψη ειπα και δεν ειναι υποχρεωτικο να την ασπαστει κανεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν αναφέρομαι στο παιδί που άνοιξε το θέμα αλλά γενικά..

Δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάνε όλοι για Downswing.. Το καλό bankroll "προστατεύει" μόνο τον κερδισμένο παίκτη από ένα πιθανό downswing..

Τι νόημα έχουν οι συζητήσεις για bankroll όταν η συντριπτική πλειοψηφία των παικτών (90%) δεν είναι κερδοφόροι..

Επομένως αυτό για το οποίο συζητάμε και το ονομάζουμε downswing, για την πλειοψηφία είναι ο καμουφλαρισμένος, αναπόφευκτος μονόδρομος προς τον μηδενισμό των χρημάτων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JeanJK έγραψε:

Δεν αναφέρομαι στο παιδί που άνοιξε το θέμα αλλά γενικά..

Δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάνε όλοι για Downswing.. Το καλό bankroll "προστατεύει" μόνο τον κερδισμένο παίκτη από ένα πιθανό downswing..

Τι νόημα έχουν οι συζητήσεις για bankroll όταν η συντριπτική πλειοψηφία των παικτών (90%) δεν είναι κερδοφόροι..

Επομένως αυτό για το οποίο συζητάμε και το ονομάζουμε downswing, για την πλειοψηφία είναι ο καμουφλαρισμένος, αναπόφευκτος μονόδρομος προς τον μηδενισμό των χρημάτων.

simfono +1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JeanJK έγραψε:

Δεν αναφέρομαι στο παιδί που άνοιξε το θέμα αλλά γενικά..

Δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάνε όλοι για Downswing.. Το καλό bankroll "προστατεύει" μόνο τον κερδισμένο παίκτη από ένα πιθανό downswing..

Τι νόημα έχουν οι συζητήσεις για bankroll όταν η συντριπτική πλειοψηφία των παικτών (90%) δεν είναι κερδοφόροι..

Επομένως αυτό για το οποίο συζητάμε και το ονομάζουμε downswing, για την πλειοψηφία είναι ο καμουφλαρισμένος, αναπόφευκτος μονόδρομος προς τον μηδενισμό των χρημάτων.

το καλο bankroll προστατευει και τον κακο παικτη,μειωνοντας ουσιαστικα τον ρυθμο που θα χανει.επιπλεον ο κακος παικτης επειδη ειναι δυσκολο να εχει κερδη θα εχει και μικρο bankroll(o καθενας σε σχεση με την τσεπη του).Ετσι αν καποιος διαθετει πχ 1000$ και παιζει cash με 100buy in τοτε παιζει στο nl10 ενω αν παιζει με 20 buy in παιζει στο nl50.σιγουρα στην πρωτη περιπτωση θα φαλυρισει πολυ αργοτερα.

χωρις να υπολογισω και το προφανες regular nl10<<<regular nl50

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

birbilisgr έγραψε:

το καλο bankroll προστατευει και τον κακο παικτη,μειωνοντας ουσιαστικα τον ρυθμο που θα χανει.

Έχεις ένα βασικό λάθος στην σκέψη σου. Ο ρυθμος που χάνει είναι ίδιος είτε έχει κάβα 50$ είτε 50000000$.

Και κάτι ακόμα. Είναι προφανές οτι αν παίζει σε χαμηλότερα όρια τα λεφτα θα κρατήσουν περισσότερο. Δηλαδή το φαινομενικο downswing θα κρατήσει για ένα μηνα και οχι για δυο μέρες.

Ο μονόδρομος είναι μονόδρομος. Πας για το μηδεν στα λεφτα με πιο μικρες ταχύτητες..

Επομένως αναθεωρώ. Το Bankroll προστατευει τον κερδοφορο παίκτη απο την χρεοκοπία και παρατείνει την περίοδο μιζέριας (χασούρα, badbeat)του μη κερδοφόρου.

Αυτά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JeanJK έγραψε:

Επομένως αναθεωρώ. Το Bankroll προστατευει τον κερδοφορο παίκτη απο την χρεοκοπία και παρατείνει την περίοδο μιζέριας (χασούρα, badbeat)του μη κερδοφόρου.

προυποθετεις οτι ο μη κερδοφορος παιχτης ειναι καθυστερημενος ή τελειως αδιαφορος και δεν μαθαινει στην πορεια. Στην συντριπτικη πλειοψηφια ισχυει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έγραψα ουτε οτι είναι καθυστερημένος ούτε κάτι αλλο για τον παίχτη. Εγραψα οτι το bankroll είναι ασχετο με όλα αυτα.

Να μη το ξαναλέω. Λαθος-σωστη αυτή είναι η άποψή μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...