Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

kasspav's corner


kasspav

Recommended Posts

Ωραια δουλεια, ειναι φανερο οτι εχεις δουλεψει το παιχνιδι σου, μου αρεσει που εχεις ξεκαθαρη σκεψη, παρα πολυ σημαντικο αυτο.

Διαφωνω κ γω με τα 8-8 , Α-J ευκολο πασο νομιζω. ειδικα τα 22-99 τα πεταω σχεδον παντα (στα tour/mtsng ετσι γιατι σε cash αλλαξουν τα πραγματα.)και οταν τα παιζω ακομα και με 10-15 BB προτιμω να πηγαινω ολα τα λεφτα, σε ειδικες περιπτωσεις παντα.

GL.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 201
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mathew ace έγραψε:

thewrw oti sto video eprepe na deikseis to kanoniko session -multitabling- an kaneis, cause ekei allazoun polla.

lol ti ennoeis allazoun polla? allazoun ta ranges h h strathgikh?

ektos an ennoeis thn ikanothta na pairnei kapoios tis idies apofaseis pou tha epairne an epaize ena trapezi- to opoio einai teleiws irrelevant me to skopo tou video to opoio mas parousiaze th skepsh kai th strathgikh tou kasspav gia feedback kai kouventa, kai oxi to an o kasspav g@m@ei sto sng multitabling.

good job kasspav! panw katw ki egw me ta 2 AJ kai ta 88 den xerw ti paizei perimenw na kousw apo pio empeirous.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

harima έγραψε:

Καταρχην μπραβο φαινεται οτι εχεις καθαρη σκεψη και εισαι στον σωστο δρομο .Επισης πολυ καλο που εισαι ακομπλεξαριστος και ζητας ανοιχτα αποψεις που μπορει να σε βελτιωσουν.

Χωρις να ειμαι ειδικος και να υποστηριζω οτι εχω δικιο αν ειχα να παρατηρησω κατι θα ηταν τα εξης.

1) Στο χερι που εχεις ΑQ στο SB. Ο αντιπαλος κανει raise απο cut off. Ωστοσο τον τοποθετεις strickly σε ΑΚ ή pair, λες οτι αν ειχες 15ΒΒ πασαρες. Θεωρω πολυ tight το range που του προσδιδεις, και πολυ μικρο το δειγμα που εχεις απτο tracker.

2) Στο χερι που εισαι button με Κ9 χωρις action. Το fold σου με αυτο το στακ ειναι λιγο tight.Ειναι καλη ευκαιρια για push.

3)Tα 88 UTG+1 με 15ΒΒ. ειναι οντως δυσκολη κατασταση.... ισως εκανες την καλυτερη επιλογη .δε ξερω θελω να ακουσω κι'αλλους.

4) Το αμεσως επομενο UTG με ΑJ 12BB. Νομιζω το raise ειναι λαθος. Το πιθανοτερο ειναι ή να τα φας στο κεφαλι και να πασαρεις ή να παιξεις εκτος θέσης. Γενικα θεωρω λαθος το raise με τετοιο φυλλο απ'την θεση σου ειδικα με το stack σου. Νομιζω αναλογα την δυναμικη του τραπεζιου ειναι push/fold τηνοντας στο fold.

Aυτά

Μπράβο και πάλι

(Εχω αφησει κανα 15λεπτο που δε εχω δει ακομα! )

Παίρνω το δικό σου ποστ μιας και οργανωσες την σκεψη σου καλυτερα

1) 50 χερια δειγμα μας δινει το υφος του αντιπάλου, και μην ξεχνας οτι προσπαθούμε να ειμαστε σωστοι τις περισσοτερες φορες, και γενικά οταν δεν ειμαστε σιγουροι ή τουλάχιστον τεινουμε σε κατι το φολντ ειναι η καλυτερη επιλογή. Η διαισθηση μας πολλες φορες εχει δικιο, και καλο ειναι να την ακουμε...τουλαχιστον εγω οταν δεν την ακουω την παθαινω...

2) Δεν αντιλέγω, και αυτό το κάνω μερικες φορες, αναλογα αυτους που ειναι στα blinds την στακα τους και την δικια μας...στην συγκεκριμενη περιπτωση θεωρησα οτι δεν επρεπε να παω για το κλεψιμο, γιατι και να εκλεβα, τα blinds δεν θα με σωναν...

3) Οπως τα ειπες

4) Εκει αν ειμασταν σε αλλη φαση του τουρ θα πηγαινα πασο(πχ ΙΤΜ), αλλά εξαιτιας αυτης το επαιξα ετσι...θαθελα να ακουσω αποψεις για αυτο το hand

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν μου λυσετε τις τεχνικες δυσκολιες θα μπορεσω να κανω 6 τραπεζια, αλλά...

1) Πως να φτιαξω το ζουμ? Η πως να αυξησω την ποιοτητα και να μην δημιουργηθει τεραστιο αρχειο...

2) Που να το ανεβασω και να περνει τετοιου μεγεθους αρχεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιζοντας πολλα τετοια τουρνουα , το επιπεδο των παιχτων θα

σου επιτρεψει να βρεθεις αρκετες φορες 12αδα.

Το τι κανεις απο εκει και περα εχει σημασια για τα αποτελεσματα σου.

*Αλλαξε το hud layout σε tournament m4

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1.Kane pio mikro deigma-h.

2.Katevase to Camtasia, kai kane to adjust analoga, kai pata ana diadoxikes stigmes pause-rec, deixnontas to gameplay sta diafora levels.Etsi tha einai pio mikro to file, epomenws upload-ok, kai tha dwseis kai perissotera stoixeia tou gameplay sou.

3.Apantwntas ston filo afterimage, i diafora 2-/10-15 tables einai arketa megali , , px to AJ tha to ekane fold instant, afti einai Mia ap tis diafores anw..Tha katalaveis ti enoow mono an to deis embraktws.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ena megalo mpravo ston kasspav gia thn polu kalh parousiash tou sng grinding, kai mia euxh na anevaineis olo kai psulotera skali-skali mexri thn korufh.Se exw kanei polles fores rail kai to video pisteuw na einai katatopistiko gia arketes apofaseis.

PS : dustuxws den mporw na dw to video pou evale o kasspav sto forum mhpws kserei kaneis ton logo ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kasspav έγραψε:

Αν μου λυσετε τις τεχνικες δυσκολιες θα μπορεσω να κανω 6 τραπεζια, αλλά...

1) Πως να φτιαξω το ζουμ? Η πως να αυξησω την ποιοτητα και να μην δημιουργηθει τεραστιο αρχειο...

2) Που να το ανεβασω και να περνει τετοιου μεγεθους αρχεια?

Kasspav επειδη αυτή τη στιγμή δεν είναι διαθέσιμο το βίντεο, όμως από ότι κατάλαβα χρησιμοποιειείς το Camtasia έτσι?

Αν ναι, τότε την καλύτερη σχέση ποιότητα/μέγεθος τη δίνει το WMV. Δλδ όταν επιλέγεις φορμάτ για εξπορτ, τότε να διαλέξεις το WMV.

Αν θέλεις - επειδή το κόνσεπτ σου είναι αξιέπαινο - μπορούμε να ανεβάσουμε τα βίντεο στον σέρβερ του Pokerland. Ζιπάρισέ το, ανέβασέ το σε Yousendit ή Rapidshare, Easyshare κλπ και στείλε μου το λινκ. Θα το ανεβάσω εν συνέχεια στο Pokerland και θα σου στείλω τον κώδικα για να το κάνεις embed.

Όσον αφορά το Zoom δεν κατάλαβα αν το θέλεις στο τελικό βίντεο ή όχι. ΑΝ δεν το θέλεις υπάρχει μία πολύ απλή επιλογή την οποία ξετικάρεις όταν κάνεις το Produce Video.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry παιδες, φτασαμε τα ορια του τσαμπα στο Camtasia...lol

Κανω την διαδικασία που αναφερει ο poliscas και θα ειναι διαθεσιμο τοτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω την εντυπωση οτι μπορειτε να το κατεβασετε απο εδω...εφτιαξα account oοποτε μαλλον ειναι απεριοριστο

http://rapidshare.com/files/394963495/pokerland1.rar

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετα απο διεργασίες το "παρθενικό" μου βιντεο ειναι διαθεσιμο και παρακάτω...

Την στιγμή που ειδα οτι υπάρχει ανταπόκριση, θα φτιάξω 2ο στο οποίο θα παίζω 6 και με καλυτερη ποιοτητα για να μην βάλω ζουμ ωστε να φαινονται και τα 6...

Ωστοσω δεν αναφερατε αν θελετε επεξηγηση του table nidja για να πω 2 πραγματακια...επισης τι αλλο θα θελατε να το λαβω υπόψην...

{forumvideo}pokerland1.mp4{/forumvideo}

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα που το ανεφερες γιατι τις προαλλες ειδα το βιντεο σου και μετα ξεχασα να σε ρωτησω για το τι ακριβως κανει το table nidja οταν βρεις χρονο λοιπον εξηγησε μας τι ακριβως προσφερει . ευχαριστω εκ τον προτερων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.

Φίλε kasspav έχεις κάνει φοβερή δουλειά με το video αυτό και χαίρομαι ιδιαίτερα διότι βλέπω οτι αυτό που κάνεις το κάνεις μέ μεράκι.Κάνεις μία προσπάθεια την οποία την επικροτούμε σχεδόν όλοι και εκτός των άλλων δείχνεις να το κυνηγάς το θέμα και νά την ψάχνεις γενικώς.Πάντως στό επόμενο video εξήγησέ μας άν γίνεται κάτι για τά προγραμματάκια αυτά.Καλή συνέχεια στήν προσπάθειά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

harima έγραψε:

Καταρχην μπραβο φαινεται οτι εχεις καθαρη σκεψη και εισαι στον σωστο δρομο .Επισης πολυ καλο που εισαι ακομπλεξαριστος και ζητας ανοιχτα αποψεις που μπορει να σε βελτιωσουν.

Χωρις να ειμαι ειδικος και να υποστηριζω οτι εχω δικιο αν ειχα να παρατηρησω κατι θα ηταν τα εξης.

1) Στο χερι που εχεις ΑQ στο SB. Ο αντιπαλος κανει raise απο cut off. Ωστοσο τον τοποθετεις strickly σε ΑΚ ή pair, λες οτι αν ειχες 15ΒΒ πασαρες. Θεωρω πολυ tight το range που του προσδιδεις, και πολυ μικρο το δειγμα που εχεις απτο tracker.

2) Στο χερι που εισαι button με Κ9 χωρις action. Το fold σου με αυτο το στακ ειναι λιγο tight.Ειναι καλη ευκαιρια για push.

3)Tα 88 UTG+1 με 15ΒΒ. ειναι οντως δυσκολη κατασταση.... ισως εκανες την καλυτερη επιλογη .δε ξερω θελω να ακουσω κι'αλλους.

4) Το αμεσως επομενο UTG με ΑJ 12BB. Νομιζω το raise ειναι λαθος. Το πιθανοτερο ειναι ή να τα φας στο κεφαλι και να πασαρεις ή να παιξεις εκτος θέσης. Γενικα θεωρω λαθος το raise με τετοιο φυλλο απ'την θεση σου ειδικα με το stack σου. Νομιζω αναλογα την δυναμικη του τραπεζιου ειναι push/fold τηνοντας στο fold.

Aυτά

Μπράβο και πάλι

(Εχω αφησει κανα 15λεπτο που δε εχω δει ακομα! )

2) Button K9 1st in με Μ~3 είναι auto all-in.

4) Μην ξεχνάς και το image σου. Με τόσο απανωτά raises που έχεις κάνει δύσκολα θα σεβαστούν όλοι οι αντίπαλοι και αυτό.

Προς το τέλος στο πάνω δεξιά τραπέζι βλέπω ότι πάσαρες το Α3o νομίζω. Δε βλέπω καλά τα stacks αλλά νομίζω ότι μπορείς να σκεφτείς το push ειδικά με tight image και Μ<5, hijack πρέπει να ήσουν αν δεν κάνω λάθος.

Γενικά δε θυμάμαι να ανέφερες ως παράγοντα λήψης απόφασης push or fold το folding equity που έχεις εκτός από 1-2 φορές που είπες ότι συμφέρει να κλέψεις blinds (πχ με το Κ9s) επειδή ο ΒΒ ήταν tight.

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η εμμονή με τη μέτρηση του stack σε ΒΒ αντί για orbits. Τα antes πέρα από το blind out time επηρεάζουν και τα pot odds των πιθανών callers. Άρα καθορίζουν πέρα από τα calling ranges των αντιπάλων και το pushing range το δικό μας. Με 5ΒΒ που ήσουν πχ στην αρχή πρέπει να σπρώχνεις από αρκετά νωρίτερα πολλά φύλλα όπως πχ το 79s κλπ. Αν αφήσεις τα blinds να σε φάνε κι άλλο πρέπει να ξέρεις ότι δε θα έχεις πλέον folding equity. Κάποιος θα κάνει call. Και μάλιστα καλό είναι στο 1ο push να είσαι με οριακό φύλλο γιατί θα γίνει πιο σεβαστό από τα επόμενα, όπου θα επιλέξεις τα πιο δυνατά φύλλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο λογος Sam που δεν παιζω ξεκαθαρα με το Μ, ειναι διοτι παρατηρησα οτι στα turbo επειδή πανω κατω όλοι παιζουν στην κοκκινη και στην καλυτερη στην κιτρινη περιοχη, επηρρεαζονται οι αποφασεις των παιχτων και το folding equity που θεωρητικά θα ειχαμε σ'ενα νορμαλ τουρνουα σε συναρτηση με το επιπεδο εκμηδενίζετε...

Στο επομενο βιντεο, θα προσπαθησω εμπρακτα να δειξω ολες αυτες τις παρατηρησεις μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kasspav έγραψε:

...το folding equity που θεωρητικά θα ειχαμε σ'ενα νορμαλ τουρνουα σε συναρτηση με το επιπεδο εκμηδενίζετε...

Δε λέμε κάτι διαφορετικό. Φαντάσου πόσο ακόμη θα μειωθεί το folding equity αν δε λαμβάνεις υπόψη σου τα antes και συνεχίσεις να μετράς σε ΒΒ το στακ σου όταν σε δικό σου push o BB θα βλέπει Pot odds 2:1 και επειδή θα έχει καλό stack θα κάνει call με σχεδόν any two. Αν όμως μετράς σε Μ το stack σου θα δεις ότι θα πρέπει να κάνεις πιο νωρίς κάποια moves και να αποφύγεις το blind out ή το να γίνεις call σχεδόν με any 2. Κράτα το folding equity με το μέρος σου και δες το stack σου ως μικρό πιο νωρίς, όταν ακόμη θα μπορείς να πληγώσεις τους αντιπάλους σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sam, μιλαμε για 2$ τουρμπο που σχεδον σε ολη την διαρκεια του τουρ, οι στακες ειναι περιπου ιδιες και που οι περισσοτεροι τα παιζουν για πλακα...δεν διαφωνώ οτι "μαθηματικά" εχεις δικιο, αλλά η πράξη εως τωρα μου εχει δειξει ότι η υπομονη σε συγκεκριμενες φασεις μου χαριζει τουρ, διοτι θα πληρωθω τα "καλά" μου φυλλα...

Οσων αφορά τα any two calls, αυτα ειναι που με φτιαχνουν, και ακριβως τετοια calls ψαχνω καθε φορά...γενικά θεωρω τον εαυτό μου ανετο με 5-10 ΒΒ στο bubble.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα κανω tiled περιπου σαν το βιντεο, διοτι θελω να σκεφτομαι απο πριν την ενεργεια που θα κάνω, αναλογα την δραση πριν απο μενα.

Εχω καιρο να ποσταρω προοδο του γραφηματος γιαυτο και το ποσταρω παρακάτω. Απο χθες σταμάτησα τα 12$, μεχρι νεωτερας. Αν δεν επαιζα 12$, θα ειχα τωρα 1100$ καθαρο κερδος. Θελω να τα ξεκινησω ξανα, οταν ανανεωσω την εγγραφή μου στο συνδρομιτικό σαιτ PokerVT, οπου υπάρχουν καποια βιντεο από spacegravy και άλλους, "ειδικών" στον συγκεκριμένο τύπο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ότι δουλεύει μια στρατηγική δεν ξέρεις αν είναι αυτή που αποφέρει και το μεγαλύτερο κέρδος. Αν δεν την έχεις δοκιμάσει όμως και την άλλη όψη του νομίσματος δεν μπορείς να συγκρίνεις. Όταν θα ανέβεις buy-in θα δεις ότι κάποιοι καλοί αντίπαλοι δε θα σε πληρώνουν όταν θα έχεις καλό φύλλο γιατί θα έχουν κι αυτοί tracking software. Επίσης τα non-showdown winnings μετράνε πολύ σε ένα τουρνουά. Το double up πλέον θα είναι πολύ πιο επικερδές αν έχεις κλέψει 1-2 φορές περισσότερες από αυτές που αναλογεί στο φύλλο σου πιο αντικειμενικά. Φυσικά προσαρμόζεσαι στους αντιπάλους και καταλαβαίνω να μην σπρώχνεις 7ΒΒ από το button με 64s επειδή το ΒΒ είναι μεγάλο stack calling station που θα σε δει και με Q2s. Αλλά υπάρχουν spots που έχει μεγαλύτερο value το first in, ειδικά αν είναι το πρώτο που κάνεις ως short stack στο τραπέζι, οπότε και αποδέχεται μεγαλύτερου σεβασμού.

Τέλος πάντων, αυτά δεν είναι τεράστιες διαφορές στο σκεπτικό μας κι από room σε room μπορεί να διαφέρουν. Απλά απέφυγε λίγο παραπάνω το blind out, είμαι σίγουρος ότι θα το ακούσεις κι από πολλούς άλλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διονυση, τα καταλαβαινω οτι λες και τα εχω διαβασει. Ειναι γεγονος ομως οτι στο ποκερ 100% σωστη κινηση δεν υπαρχει (δεν μιλάμε για fish plays). Νουμερο 1 κινηση ειναι προσαρμογη στους αντιπάλους, και εχω την εντυπωση οτι αυτο προσπαθώ να κάνω. Θα εχουμε την ευκαιρία σε επομενα βιντεο να προσπαθησω να εφαρμόσω και τους "κανόνες" που αναφερεις και θα μπορουμε να συγκρινουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...