Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Πώς έχασα σήμερα 140$ σε μια χεριά...


djroof

Recommended Posts

Βάζω εδώ ένα παίξιμο μου σήμερα και ακούω παρατηρήσεις. Το σκεφτόμουνα όλο το βράδυ... ακόμα και τώρα να το έπαιζα τις ίδιες κινήσεις θα έκανα...

Λοιπόν έχω πάνω μου JK διαφορετικό χρώμα.

*Με το χρώμα δεν θα ασχοληθώ γιατί δεν υπήρχε πιθανότητα για Flush.

Έχω JK και ανοίγει J - 8 - 4

κάνει ένα πολύ μικρό raise o δεξιά μου και κάνω call. Επόμενο φύλλο 3, κάνει τσέκ κάνω τσέκ. Τελευταίο φύλλο έρχεται K ποντάρει το χαμηλότερο και κάνω ένα μικρό raise κάνει re raise και πάω ALL IN...

είχε ζευγάρι 88 :(

και τώρα να ήμουνα στην ίδια θέση το ίδιο θα έκανα... άμα στο τέλος δεν έρχονταν ο ρήγας θα είχα κάνει fold σίγουρα... αλλά μου ήρθε και την πάτησα.

Αυτό ώς ένα δείγμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααα ένα bad beat story!! Έχω πολλά τέτοια να διηγηθώ..:laugh: :laugh:

Φίλε djroof, το ότι έχασες δεν σημαίνει ότι δεν έπαιξες και σωστά! Έτσι είναι το πόκερ. Τίποτε δεν είναι σίγουρο και τα ρίσκα είναι μέσα στο παιχνίδι.

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου στο δεύτερο γύρο δεν θα έκαν check αλλά θα ποντάριζα. Στον τελευταίο σίγουρα θα ποντάριζα τα ρέστα μου με top 2 pair, αφού ο αντίπαλος δεν είχε δώσει σημεία δύναμης (έκανε τον ψόφιο κοριό ο μπαγάσας).

Τώρα αν είχες παρατηρήσει ότι ο παίκτης αυτός αρέσκεται στο slow play και αν ...και αν... ίσως τη γλίτωνες με λιγότερα. Όμως στην περίπτωση αυτή ξέρεις τι λένε στο χωριό μου; Αν είχε και η γιαγιά μου......θα τη λέγανε παππού!

Περαστικά φίλε μου. Ελπίζω την επόμενη φορά εσύ να είσαι αυτός που θα τσακώσει κάποιον αντίπαλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε djroof νομίζω πως δεν μπορούμε (τουλάχιστον εγώ) να σχολιάσουμε το παίξιμο του φύλλου όταν δεν γνωρίζουμε τα blinds καθώς και τα πονταρίσματα που έγιναν σε κάθε γύρο... Αν μπορείς να τα αναφέρεις κάποια στιγμή, θα ήταν πολύ πιο ξεκάθαρο το αν παίχτηκε σωστά το χέρι ή όχι - κατά τη γνώμη μου πάντα...

Επίσης polisca, δεν νομίζω να είναι bad beat story αυτό το χέρι... Άλλοστε ο αντίπαλος του φίλου μας είχε το καλύτερο φύλλο σε κάθε σημείο του χεριού, έτσι δεν είναι;

TheGamester

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε dj πάντα είναι άσχημο να χάνεις όταν νομίζεις ότι το pot θα έρθει προς το μέρος σου. Είναι πολύ δύσκολο να σχολιάζεις ένα φύλο αφού αυτό έχει παιχτεί και τα φύλλα έχουν ανοιχτεί στο τραπέζι. Είναι εύκολο να κάνεις τον έξυπνο (ή τον εξυπνάκια) και αυτό είναι εκνευριστικό.

Πάντως εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει να κάνω δεύτερο re raise χωρίς να έχω το καλύτερο φύλλο (the nuts). Τώρα βέβαια όλα είναι σχετικά. Έτσι όπως περιγράφεις την παρτίδα, το all in σου είναι δυσανάλογα μεγάλο για το μέγεθος του pot. Αν τον "έχεις" (δηλαδή κρατάει JA, Jx ή 2 ζευγάρια μικρότερα από εσένα, δύσκολα θα κάνει call. Οπότε εσύ θα κερδίσεις μόνο το μέχρι εκείνη την ώρα pot, που φαίνεται να είναι μικρό. Άρα η κατάσταση μάλλον τείνει στο "αν σε κερδίζει θα κάνει call και θα χάσεις πολλά ενώ αν χάνει θα κάνει fold οπότε θα κερδίσεις λίγα." Δεν ακούγεται καλό στοίχημα.

Ξαναλέω, μετά Χριστόν προφήτες....ένα σωρό, αλλά προσπάθησα να το δω αντικειμενικά.

Ψηλά το κεφάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θέμα είναι οτι δεν με ενόχλησε που έχασα έτσι γιατί το ξαναλέω ακόμα και τώρα έτσι θα έπαιζα.

Πίστεψα ότι θα είχε το πολύ ένα J ζευγάρι με 8 - 4 ή 3 οπότε λέω είμαι απο πάνω και πάλι... μόνο με 3 kind μπορούσα να χάσω τη χεριά αυτή και έκατσε στραβή.

Δεν πειράζει απλώς ένα μικρό μάθημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιμένω πως δεν είναι δυνατόν να σχολιάσουμε ένα χέρι αν δεν ξέρουμε κάθε παράμετρο, είτε αυτή έχει να κάνει με τα πονταρίσματα είτε έχει να κάνει με τα stacks των δύο παιχτών είτε με το στυλ παιχνιδιού του αντιπάλου... Αν δεν γνωρίζουμε αυτά τα πράγματα, κάθε συζήτηση είναι σχεδόν άσκοπη...

Δεν υπάρχει καθορισμένος τρόπος για το παίξιμο οποιουδήποτε χεριού στο πόκερ...

TheGamester

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

file djroof ,einai gegonos oti to filo sou itan poli kalo!episis k o tropos peximatos sou.o tipos sou tin estise.oloi mas thn exoume patisi etsi kata kairous.ego tha epeza omos diaforetika opos fantazomai kai oi ypoloipoi ,o kathenas me diko tou tropo ayto to xeri.katarxhn tha ekana reraise meta to flop gia na diapistoso poso dinatos ine o antipalos(afou krato top pair me K kicker) ,meta to turn kai to check tou antipalou tha pontara episis kai telos tha ekana ena aplo call xoris raise klp. afou den exo etsi kai alios poli dinato filo( 3fila stin prokimeni periptosi k simfono apolita me to filo mou ton alexi)omos ayth ine i gnomi mou katopin eortis!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Απαντώ βιαστικά καθώς περιμένω τα τραπέζια μου να ανοίξουν..

Διάβασα στα γρήγορα το χέρι και όντως λείπουν αρκετά στοιχεία και κυρίως το position.. Παρόλα αυτά bet το turn για να δείς που είσαι. Όσον αφορά οτι θα επαιζες με τον ίδιο τροπο ξανά... όχι.. τα μόνα χέρια που πας broke είναι ΑΑ pre-flop και set over set κατ'εμένα. Επίσης στο river έπαιξες πολύ άσχημα, αφου με τον τρόπο που έπαιξες σε κάνει call μόνο αν σε έχει beat.

Όπως είπε και κάποιος προηγούμενος λείπουν αρκετά στοιχεία αλλά αυτά είχα να πώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

File dj

Mia symboulh kai gia opoious allous theloun na dhmosievoun hands:

Eidika gia NL. Grapste ta stcaks tvn paixtwn alla kai ta "reads" pou exete, dhladh einai o paixths xalaros h sfixtos, tou aresei na paizei dynata hands arga h grhgora, mplofarei, paizei polla hands preflop klp klp.

Gia to hand pou esteiles:

O antipalos sou oxi apla to epaikse asxhma alla to dolofonhse. Dystyxws ekanes esy to bet gi'ayton. Kalo einai na prosexeis tetious paixtes kai na paizeis analoga. Nomizw oti to teleytaio sou bet ALL-IN htan lathos alla den eimai sigouros xwris na kseroume posa chips eixan meinei gia ton kathena.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...