Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

10 μυστικά κλειδιά για την επιτυχία σας στο πόκερ - Άκρως Εμπιστευτικό!


Recommended Posts

Καταρχήν αν παίζεις με 7-2o έχεις το blocker στο 2, οπότε μειώνεις τις πιθανότητες του άλλου που έχει τους άσσους να κάνει κέντα. Και κακά τα ψέμματα, όταν σου μοιράζονται ΑΑ πρέπει να ξέρεις οτί μόνο για κέντα παίζεις. Αν έρθει το river και το μόνο που έχεις είναι ένα overpair είναι standard fold ακόμα και αν έχουν κάνει check όλοι και μιλάς τελευταίος, γιατί έτσι αποκτάς folding equity.

"φανισγενιους" έγραψε:

εγώ όμως που έχω τον riga....k βλέπω μια όμορφη κεντά κάτω...θα σου κάνα ένα 10 πλασίο raise απ ότι θα είχε το pot...για να μην σε συμφέρει να δεις το τελευταίο φίλο... δηλαδή όταν το pot είναι 100 k γω σου βάλω 1000...θα ήταν ένα πολύ κακό call απ τον αντίπαλο...

Φίλε, εγώ θα σταθώ εδώ γιατί εκεί βρίσκεται και όλη η ουσία του post σου. Πιστεύω οτί 10x το size του pot είναι το βέλτιστο bet για να μην δώσεις τα pot odds σε straight draws. Αν πάλι, παίζει για χρώμα θα πρότεινα ένα bet της τάξης του 20-25 φορές το pot (εναλλακτικά check με βλέψεις για 5-bet).

Αυτά από μένα, solid first post. :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πρόσεξε να δεις τι κάνω εγώ...

αν το stack στο τουρνουά είναι 2000 μάρκες....βγάζω στην άκρη τις 1000 k έτσι μπορώ να ελέγξω το παιχνίδι μου...αν μείνω με 1000 μονο...τότε αν είμαι big blind k δεν κάνει κανένας raise..τότε ανάλογα πως θα χω ψυχολογήσει τα φιλα των αντιπαλων..μπορεί να κάνω all-in για να κλέψω το pot..το 7-2 δηλαδή το χρησιμοποιώ για μπλόφα..αν πιστεύω ότι κάποιος έχει ένα φίλο με το οποιο θα έκανε call..θα πήγαινα check για να δω το flop μήπως k γίνει κάνα θαύμα...

λοιπόν..τώρα για τα outs...στην κεντά δεν θες πολλά outs...το καλύτερο deal είναι να ψάχνεις 8 outs για να χρησιμοποιήσεις το 1 k να κανεις κεντά...να κυνηγάς δηλαδή κεντά πάνω κάτω...

στο χρώμα όσο περισσότερα είναι τα outs τόσο το καλύτερο...

όμως σε ένα τουρνουά δεν βλέπεις k πολλά μεγάλα κόλπα...συνήθως κερδίζει το μεγαλύτερο ζεύγος..η τα 2 ζεύγη..

k συνήθως στα μεγάλα κόλπα..από χρώμα k πάνω...δεν συμμετέχει όλο το τραπέζι...εκεί συνήθως ακούς πω πω ρε μαλακα άμα έμπαινα θα σας γάμαγα...πω ρε μαλακα ξέρεις τι είχα...k τέτοια!!!

k όσο για τους 2 ΑΑ στο χέρι...αφού δεν είναι καλο φίλο...θες να παίξουμε ένα τουρνουά...k τα hole cards μου να είναι συνεχεια ΑΑ???εγώ θα το ήθελα πολύ πάντως!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

ΑΥτό που με μπέρδεψε λίγο είναι γιατί θεωρείς τόσο κακό φύλλο το 7-2ο οταν πολύ σωστά λες έχει 18 outs για κέντα + 24 για χρώμα (12+12) + 6 για φουλ αρα σύνολο 48 απο τα 52 συνολικά φύλλα της τράπουλας? Εντάξει σε κάποιες πειρπτώσει χάνουμε τα 12 outs του χρώματος οπως σωστά σημειώνεις αλλά ποιο άλλο φύλλο έχει τόσα outs?

panosxvii έγραψε:

Το Αχ δεν είναι το καλύερο φύλλο τότε.Το καλύτερο είναι το χχ.γιατί με Αχχ κάτω κάνεις καρέ του χ και όλοι πσάχνονται!!!!!Προσοχή.Αν στο turn πέσει κι άλλο χ η τράπουλα είναι σημαδεμένη.

Σε αυτά τα δύο post πιστευω βρίσκεται η ουσία του poker.

Τα καλύτερα ποστ ever. Ζηλεύω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε φίλε φάνης.Τελικά για τουρνουά μιλάμε ή για cash? Μ' έχεις μπερδέψει γιατί εγώ ποστάρω χέρια από cash κι εσύ μιλάς για τουρνουά.Ίσως εκεί να οφείλεται και η όλη παρεξήγηση.Θα συμφωνήσεις φαντάζομαι ότι έχει διαφορά το παιχνίδι ανάμεσα στο cash και το τουρή.Ίσως γι' αυτό τελικά να μπερδευτήκαμε γιατί κι ο Αντώνης για cash γράφει απ' ότι κατάλαβα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fanisgenius έγραψε:

πρόσεξε να δεις τι κάνω εγώ...
αν το stack στο τουρνουά είναι 2000 μάρκες....βγάζω στην άκρη τις 1000 k έτσι μπορώ να ελέγξω το παιχνίδι μου...

Δηλαδή? ΤΙ βάζεις στην τσέπη κ λες παίζω μόνο με 1,000 κ οταν τα χάσεις βγάζεις κ το άλλο χιλιάρικο. Δεν το κ ατάλαβα καλά αυτό.

το 7-2 δηλαδή το χρησιμοποιώ για μπλόφα..

Εδω διαφωνούμε. Νομίζω οτι ειναι λάθος να μετατρέπουμε δυνατά φύλλα σε μπλόφα.

λοιπόν..τώρα για τα outs...στην κεντά δεν θες πολλά outs...το καλύτερο deal είναι να ψάχνεις 8 outs για να χρησιμοποιήσεις το 1 k να κανεις κεντά...να κυνηγάς δηλαδή κεντά πάνω κάτω...

8 ή 16 έχουμε τελικά? Μην μου τα αλλάζεις σε κάθε ποστ κ μπερδεύομε.

στο χρώμα όσο περισσότερα είναι τα outs τόσο το καλύτερο...

όμως σε ένα τουρνουά δεν βλέπεις k πολλά μεγάλα κόλπα...συνήθως κερδίζει το μεγαλύτερο ζεύγος..η τα 2 ζεύγη..

το χρωμα κερδίζει τα ζεύγη. Ουτως ή άλλως 24 δεν έχουμε για χρώμα preflop πως γίνεται να βρούμε περισσότερα?

k όσο για τους 2 ΑΑ στο χέρι...αφού δεν είναι καλο φίλο...θες να παίξουμε ένα τουρνουά...k τα hole cards μου να είναι συνεχεια ΑΑ???εγώ θα το ήθελα πολύ πάντως!!!!!
[/quote:1e2tbmr3]

Εγω δεν είπα οτι δεν έιναι δυνατό φύλλο οι ΑΑ. Ειναι φυσικά οπως περίπου κ το 7-2ο. Πιστεύω οτι θα ήταν αρκετά βαρετό να παίρνεις συνέχεια ΑΑ. Τι να τους κάνεις άλλωστε κ πόσες φορές θ έρθει κ άλλος κάτω για να κερδίσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλώνω ιδρυτικό μέλος και φανατικός στο fan club Αντώνη...

Ρε κερατά Αντώνη σταμάτα... κατουριέμαι από τα γέλια :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κάτι μου λέει ότι δεν θες να καταλάβεις....

για τα 8 outs που σου είπα στην κεντά...εννοούσα ότι την κεντά την κυνηγάς όταν ψάχνεις ένα φίλο πάνω κάτω...δηλαδή όταν έχεις 8-9 k ανοίξει στο flop 7-10-A..τότε στο turn k στο river κυνηγάς 8 outs...όταν εσύ έχεις 7-2 κυνηγάς 16 outs σε κάθε συνδυασμό για να κανεις κεντά...πρέπει δηλαδή να σου ανοίξει μια έτοιμη κεντά κάτω...poses φορες το χεις δει να συμβαίνει αυτό??? εγώ πολύ λίγες...k αν δεν έχω k γω κεντά δεν θα δω ούτε φασόλι αν μου κανεις raise...

για τις πιθανότητες στο χρώμα πριν το flop σου είχα ξαναπεί ότι τα ομόχρωμα φιλα έχουν 2% περισσότερες πιθανότητες από τα μη ομόχρωμα...

k όσο για τους 2 ΑΑ k το poses φορες θα ανοίξει κάτω...εγώ πριν το flop θα κάνω all-in..θα πετάω κάτω τους ΑΑ να τους βλέπετε...k άντε να δω ποιος θα κάνει call...η μήπως θα κανεις εσύ με το 7-2???ούτε μπλόφα δεν μπορείς να μου κανεις..το πολύ πολύ να χεις k σου 2 ΑΑ...και η να τα μοιραστούμε...η να κάνει κάποιος χρώμα k να κερδίσει...!!!

k αν παίζαμε και τουρνουά με antes..σε 45 λεπτά θα χα βγει πρώτος!!!!

γιατί κάποιος να έχει ασχοληθεί k να βρήκε στατιστικά σε πόση ώρα σου rxonte ΑΑ στο χέρι k δεν έχει ψάξει το poses φορες σου rxete 7-2???στατιστικά λοιπόν σε ένα τουρνουά 9 ατόμων..κάθε 2 ώρες θα πιάνεις ΑΑ...!!!

όταν δηλαδή σου rxonte τα φιλα...πριν τα δεις...παρακαλάς να είναι 7-2???αν είναι έτσι δεν έχω κανένα πρόβλημα να παίζεις μονο με 7-2...πιστεύω k κανένας άλλος δεν θα χει....!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fanisgenius έγραψε:
κάτι μου λέει ότι δεν θες να καταλάβεις....

για τα 8 outs που σου είπα στην κεντά...εννοούσα ότι την κεντά την κυνηγάς όταν ψάχνεις ένα φίλο πάνω κάτω...δηλαδή όταν έχεις 8-9 k ανοίξει στο flop 7-10-A..τότε στο turn k στο river κυνηγάς 8 outs...όταν εσύ έχεις 7-2 κυνηγάς 16 outs σε κάθε συνδυασμό για να κανεις κεντά

Ειδες πάντα εχω περισσότερα Outs αρα κ καλύτερο χέρι.

...πρέπει δηλαδή να σου ανοίξει μια έτοιμη κεντά κάτω...poses φορες το χεις δει να συμβαίνει αυτό??? εγώ πολύ λίγες...k αν δεν έχω k γω κεντά δεν θα δω ούτε φασόλι αν μου κανεις raise...

Στο δικό μου χωριό μου παίζουμε με ρεβύθια. Αυτό παράγουμε.

k όσο για τους 2 ΑΑ k το poses φορες θα ανοίξει κάτω...εγώ πριν το flop θα κάνω all-in..θα πετάω κάτω τους ΑΑ να τους βλέπετε...k άντε να δω ποιος θα κάνει call...η μήπως θα κανεις εσύ με το 7-2???ούτε μπλόφα δεν μπορείς να μου κανεις..

Γιατί δεν μπορώ? Κ οταν στην κάνω να δούμε εσύ τι θα κάνεις τους ΑΑ σου....

γιατί κάποιος να έχει ασχοληθεί k να βρήκε στατιστικά σε πόση ώρα σου rxonte ΑΑ στο χέρι k δεν έχει ψάξει το poses φορες σου rxete 7-2???στατιστικά λοιπόν σε ένα τουρνουά 9 ατόμων..κάθε 2 ώρες θα πιάνεις ΑΑ...!!!

Και 7-2ο καθε πόσες ώρες πιάνουμε?

Εαν μας ερθουν ΑΑ νωρίτερα απο τις 2 ώρες το θεωρείς unfair και τους πασάρεις?

όταν δηλαδή σου rxonte τα φιλα...πριν τα δεις...παρακαλάς να είναι 7-2???αν είναι έτσι δεν έχω κανένα πρόβλημα να παίζεις μονο με 7-2...πιστεύω k κανένας άλλος δεν θα χει....!!!
[/quote:2t7dppfb]

Νομίζω οτι θα είναι ιδιαίτερα βαρετό!! Ας παίζω κ J-2 k 8-2 αρκεί να έχει το :2club: μέσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντώνη μήπως ξέρεις και από omaha?έχω ακούσει ότι το 2222 είναι το καλύτερο χαρτί.είναι αλήθεια?αν μπορείς απάντησε μου .συγγνώμη που δεν θα μπω στο club το "δικοσου" γιατί ανήκω στο club φάνης-ογκουνσότο-αντιπρόεδρος εδεσσαϊκού

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

argentinos6 έγραψε:

αντώνη μήπως ξέρεις και από omaha?έχω ακούσει ότι το 2222 είναι το καλύτερο χαρτί.είναι αλήθεια?αν μπορείς απάντησε μου .συγγνώμη που δεν θα μπω στο club το "δικοσου" γιατί ανήκω στο club φάνης-ογκουνσότο-αντιπρόεδρος εδεσσαϊκού

omaha ειναι αυτό με τα 4 φύλλα στο χέρι? Το καρέ είναι παντού δυνατό. Σοβαρές ερωτήσεις παρακαλώ.....

Οσο για το club δεν έχεις άδικο, οταν τρώω bad beat στο river σαν Ογκουνσότο τα λέω κ εγώ!!

Ποτς γένεν αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vounara έγραψε:

Δηλώνω ιδρυτικό μέλος και φανατικός στο fan club Αντώνη...

για ιδρυτικό μέλος εξής αργήσει αλλα σε βάζουμε στο club

crazyfrank Οπως βλέπεις παντού κ πάντα τελευταίος κ καταιδρωμένος έρχεσε. :laugh:

Ελπίζω το club να ονομάζεται "τα πεπόνια" για να μην ξεχνιώμαστε, ετσι? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντώνης έγραψε:

"βουναρα" έγραψε:
Δηλώνω ιδρυτικό μέλος και φανατικός στο fan club Αντώνη...

για ιδρυτικό μέλος εξής αργήσει αλλα σε βάζουμε στο club

crazyfrank Οπως βλέπεις παντού κ πάντα τελευταίος κ καταιδρωμένος έρχεσε. :laugh:

Ελπίζω το club να ονομάζεται "τα πεπόνια" για να μην ξεχνιώμαστε, ετσι? :P[/quote:2g088ikw]

δεν χρειάζεται να ελπίζεις

δεν θα μπορούσε να έχει ali ονομασία άλλωστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

vounara έγραψε:
Δηλώνω ιδρυτικό μέλος και φανατικός στο fan club Αντώνη...

για ιδρυτικό μέλος εξής αργήσει αλλα σε βάζουμε στο club

crazyfrank Οπως βλέπεις παντού κ πάντα τελευταίος κ καταιδρωμένος έρχεσε. :laugh:

Ελπίζω το club να ονομάζεται "τα πεπόνια" για να μην ξεχνιώμαστε, ετσι? :P[/quote:2ga6h8bo]

Έχε χάρη που το έχω γρουσουζιά να σου δείξω τα μπρασελέ μου από τα wsop... :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 8 months later...

θα καειτε 100% εαν ακολουθησετε αυτες τις συμβουλες...

Φιλε.. ετσι τους το λεω.. για να τα κανω εγω και να βγαινω παντα κερδισμενος..!! Ουτε επαγγελματιες δεν γνωριζουν αυτα τα απιστευτα κολπα που μας προτεινες..! Αληθεια? τα εφαρμοζεις συχνα αυτα?? δεν μπορω να φανταστω ποσα φραγκα εχεις χαρισει με το καταπλικτικο κολπο σου.. Κριμα που τα μοιραστηκες μαζι μας.. επρεπε να τις κρατησεις για τον εαυτο σου... τωρα θα κερδιζουν ολοι... δεν λεει...!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η καλυτερη συμβουλη ειναι να μπαινεις παντα με μικρα γιατι κανεις δεν το περιμενει. Ενα αλλο επισης μην δινεται μεγαλη αξια στα pp οσο μεγαλα και αν ειναι αυτο ειναι το λαθος που κανουν οι περισσοτεροι, σκεφτειτε μονο οτι εχουν μονο 2 outs για να βελτιωθουν ενω οποιοδηποτε αλλα 2 φυλλα εχουν 6 outs!!!

Και παντα προσοχη μηπως καποιος εχει τον ασσο αν βαραει 3 barrel σε A high flop.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...