Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

νέο ξεκίνημα ποιό σοβαρό!!!


malachaskos

Recommended Posts

Καλησπέρα.

μετά απο περίπου 4 χρόνια που παίζω πόκερ. χωρίς να έχω κάποια στρατηγική και χωρίς bankroll management το μόνο που κατάφερα είναι να χάνω χρήματα!

αλλά τουλάχιστον ακολουθούσα τον κανόνα να χάνω μόνο όσα μπορώ να χάσω

εδώ χρειάζομαι την βοήθεια κάποιον έμπειρων και κερδοφόρων παικτών!

σκέφτομαι να ξεκινήσω με ένα κεφάλαιο περίπου 200-250€. και θα ήθελα κάποιες γνώμες για τον τρόπο διαχείρισης! σκέφτομαι να ξεκινήσω με cash σε 0,5/0,10.

απο εκεί και πέρα θα ήταν λάθος να παίζω και κάποια tournament έως 2$?

σκέφτομαι να ξεκινήσω στην poker-stars ή στην full tilt.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 229
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κάτι άλλο που με απασχολεί είναι πόσο καθόμαστε σε ένα τραπέζι...

δηλαδή, τι στόχο βάζουμε. εάν μπώ με 10$ και τα έχω κάνει 30$ πρέπει να συνεχίζω ή να βγαίνω. αυτό που παθαίνω συχνά είναι να κάνω περίπου 2,5-3 φορές τα χρήματα μου και στο τέλος σε μία άσχημη παρτίδα να χάνω αρκετά. απο τι εξαρτάτε η ώρα που θα χαιρετίσουμε το τραπέζι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

file ta idia me esena sxedon pathenw.

to paratisa edw kai 15 meres kai vrika tin isixia mou.

pleon den exo anxos gia ta xrimata mou , ta ependyo alou

exo extra activities kai pio endiaferon apo poker , na kathese se mia othoni 15 wres einai katantia

desto ean thes pio xalara, freerolling

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

malachaskos έγραψε:

κάτι άλλο που με απασχολεί είναι πόσο καθόμαστε σε ένα τραπέζι...

δηλαδή, τι στόχο βάζουμε. εάν μπώ με 10$ και τα έχω κάνει 30$ πρέπει να συνεχίζω ή να βγαίνω. αυτό που παθαίνω συχνά είναι να κάνω περίπου 2,5-3 φορές τα χρήματα μου και στο τέλος σε μία άσχημη παρτίδα να χάνω αρκετά. απο τι εξαρτάτε η ώρα που θα χαιρετίσουμε το τραπέζι?

Δεν υπαρχει οριo εξαρταται απο το edge που εχεις και απο το ποσο +EV ειναι για εσενα να καθεσαι εκει. Αν εχεις καλα τραπεζια και κερδιζεις δεν φευγεις εκτος αν αλλαξει κατι(το fish γινεται bust πχ και μενεις με τους regs..)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ότι θα σου πω το λέω τελειώς φιλικά χωρίς παρεξήγηση και ούτε με ύφος δασκαλού ή παικταρά.Την εμπειρία μου καταθέτω.

Αρχικά εμενά ο βασικός μου σκοπός θα ήταν να βελτιώσω το παιχνίδι μου γιατί ότι και να κάνεις αμά παίζεις όπως έπαιζες αυτά τα χρόνια θα συνεχίσεις να χάνεις.

Για αρχή λοιπόν αν ήμουν στην θέση σου θα διάβαζα κάποια βιβλία ωστέ να καλύψω τέλεια τα βασικά και στην συνέχεια θα γραφόμουν σε ένα training site και θα έβλεπα συνέχεια video για το format παιχνιδιού που με ενδιαφέρει. Παράλληλα θα έπαιζα για να βάλω σε εφαρμογή αυτά που μαθαίνω και θα πόσταρα συνέχεια χέρια που με προβλημάτισαν, είτε χαμένα είτε κερδισμένα (πχ στα κερδισμένα μπορεί να μην πήρες το μέγιστο value κτλπ), θα συζήταγα με φίλους που παίζουν ποκερ και εμπιστευόμαι καθημερίνα.Ουσιαστικά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βελτιώσεις το παιχνιδί σου, αφόυ θες να ασχοληθείς πολύ σοβαρά. Είναι το πιο σημαντικό.Όλα τα άλλα θα έρθουν από μόνα τους.

Γενικά είμαι πολύ αυστηρός με το θέμα του bankroll.Δεν μου αρέσει να παίζω με bankroll με το οποίο δεν νιώθω ψυχολογικά άνετος.Δηλαδή να μπορώ να κάνω κάποια play τα οποία είναι +EV αλλά λόγω ψυχολογικής πίεσης bankroll να φοβάμαι να τα κάνω.Αυτό είναι στο δικό μου χαρακτηρά βέβαια.

Έγω άρχισα με sng 9, μετά sng HU, μετά cash 6max και τώρα παίζω μόνο HU cash. Εσύ διάλεγε ότι σου ταιρίαζει περισσότερο. Με 250$ προσωπικά δεν θα έπαιζα 0,5/0,10. Με 400-500$ θα ένιωθα πιο άνετα. Όσο πιο καλός παίκτης είσαι τόσο πιο μικρό bankroll μπορείς να έχεις για αυτά τα stakes γιατί είναι άσχετοι.

Μπορείς να αρχίσεις με 5$ ή 2$ HU sng και να δεις πως θα πάει. Θα μάθεις και πιο φτήνα από ότι με το cash.

Τώρα κάποια πράγματα για την ώρα που θα παίζεις. Προσπάθησε να μην παιζεις αύπνος, υπό την επιρροία αλκόλ, στεναχωρημένος ή θυμωμένος. Δηλαδή μην ξεσπάς στο ποκερ και το βρίσκεις σαν μέσω διαφυγής της καθημερινότητας σου γιατί είναι σίγουρο ότι θα χάνεις. Επίσης βάλε ένα stop loss για την μέρα(για μένα είναι το πιο δύσκολο ακόμα :) ) γιατί μετά τιλτάρεις και σκορπάς λεφτά και δεν μπορείς να παίξεις το Α game σου. Επίσης αν θές βάλε κάποιο στόχο π.χ. θα παίζω 5 φορές την βδομάδα 800 χεριά την μέρα κτλπ. Τώρα όταν κερδίζεις δεν υπάρχει λόφος να σταματήσεις εκτός να κουραστείς ή φύγει το fish του τραπεζιού.

Το table selection πρέπει να είναι η βασική σου εννοία στα cash. Μην παίζεις με όποιους να ναι. Παίζε με fish από εκεί θα βγάλεις τα πολλά λεφτά σου και όταν πια είσαι έτοιμος θα παίξεις και με regulars.

Αυτά μου έρχονται για την ώρα. Σορύ αν τα λόγια μου είναι σκόρπια. Έγραφα ότι σκεφτόμουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

laxmana έγραψε:

Επίσης αν θές βάλε κάποιο στόχο π.χ. θα παίζω 5 φορές την βδομάδα 800 χεριά την μέρα κτλπ. Τώρα όταν κερδίζεις δεν υπάρχει λόφος να σταματήσεις εκτός να κουραστείς ή φύγει το fish του τραπεζιού.

απλα θεικο!!!

οταν το διαβασα θυμηθηκα αυτο http://forumserver.twoplustwo.com/69/mi ... -a-676130/

(δεν τα εχω διαβασει.) αλλα ξερω τα video του ( Cardrunners/ climbing at MT micro.)

exei san arxh sta video tou ena tupo na skarfalwnei ena bouno gia ayto mou ir8e sto mualo.

elpizw na boh8isa.

PS an diabaseis to ar8ro apo 2+2 pes an einai voithitiko

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ήδη έχω αρχίσει και διαβάζω, παρακολουθώ κάποια video και προσπαθώ να βλέπω σχολιασμό παρτίδων. απο εκεί και πέρα δεν έχω γραφτεί σε κάποιο site ακόμη τουλάχιστον!

σκέφτηκα να ξεκινήσω με cash γιατί εκεί έχω το πρόβλημα. εκεί tiltαρω συνεχώς!

θα παίζω 2 τραπέζια 0,05/010ΝL. επίσης και κάποια μικρά tour (sng και ΜΤΤ μέχρι 2$. σκέφτομαι να βάλω ένα στόχο εάν χάσω 3 buy in να μήν συνεχίζω και να ξαναπαίξω την επόμενη μέρα. και να σηκώνομαι απο το κάθε τραπέζι όταν χάνω ή όταν αρχίζω να χάνω (με έχουν διαβάσει) ή όταν κάνω 2,5 φορές τα χρήματα μου.

θεωρώ οτι πρέπει πρώτα να τα καταφέρω σε αυτά και μετά να πάω ΗU. που είναι ποιο δύσκολο.

ο λόγος που διάλεξα να παίζω 0,05/010 και όχι ποιο μικρο επίπεδο είναι γιατί μέχρι τώρα έπαιζα ότι να 'ναι είχα φτάσει να παίζω μέχρι 0,5/1$ΝL ( :S :S :S ) και δεν θέλω υποσυνείδητα να μου φαίνεται ότι παίζω play money και κάνω τα ίδια λάθη.

σαν στόχο ένας παίκτης τι πρέπει να έχει για μία μέρα? δηλαδή που θα πει STOP?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kala_Azar έγραψε:

laxmana έγραψε:
Επίσης αν θές βάλε κάποιο στόχο π.χ. θα παίζω 5 φορές την βδομάδα 800 χεριά την μέρα κτλπ. Τώρα όταν κερδίζεις δεν υπάρχει λόφος να σταματήσεις εκτός να κουραστείς ή φύγει το fish του τραπεζιού.

απλα θεικο!!!

οταν το διαβασα θυμηθηκα αυτο http://forumserver.twoplustwo.com/69/mi ... -a-676130/

(δεν τα εχω διαβασει.) αλλα ξερω τα video του ( Cardrunners/ climbing at MT micro.)

exei san arxh sta video tou ena tupo na skarfalwnei ena bouno gia ayto mou ir8e sto mualo.

elpizw na boh8isa.

PS an diabaseis to ar8ro apo 2+2 pes an einai voithitiko[/quote:3r8fs3oc]

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: Λόγος εννοούσα αλλά ταιρίαζει καλύτερα έτσι

Όντως τα video του verneer είναι από τα καλύτερα για micro stake

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

malachaskos έγραψε:

είναι γιατί μέχρι τώρα έπαιζα ότι να 'ναι είχα φτάσει να παίζω μέχρι 0,5/1$ΝL ( :S :S :S ) και δεν θέλω υποσυνείδητα να μου φαίνεται ότι παίζω play money και κάνω τα ίδια λάθη.

Και εγω θυμαμαι οταν ειμουν κατω των 18 ειχα κανει καταθεση στο poker.gr 200e και εκανα one table το 200NL.. Και προσφατα πριν 5,6 μηνες οταν ειχα μεινει με 100$ απο downswing στο NL25 εκανα one table το NL100 και εγινα stack off στο πρωτο hand 2pair vs full house.. Αυτες ηταν εποχες.. :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

malachaskos έγραψε:

ο λόγος που διάλεξα να παίζω 0,05/010 και όχι ποιο μικρο επίπεδο είναι γιατί μέχρι τώρα έπαιζα ότι να 'ναι είχα φτάσει να παίζω μέχρι 0,5/1$ΝL ( :S :S :S ) και δεν θέλω υποσυνείδητα να μου φαίνεται ότι παίζω play money και κάνω τα ίδια λάθη.

σαν στόχο ένας παίκτης τι πρέπει να έχει για μία μέρα? δηλαδή που θα πει STOP?

Μια χαρά είναι τα 0,05/010 πιο κατώ και σε τρώει το rake (αν μπορείς πάρε οποσδήποτε rakeback) και κουράζει.

Όσο για το stop δεν μπορώ να σου απαντήσω συγκεκριμένα. Ας πούμε εγώ αν παίξω 650-1000 χέρια είμαι ευχαριστημένος και σταματάω για την μέρα. Αυτό άμα κερδίζω, αν χάνω προσπαθώ στα 3 buy in να σταματάω για την μέρα και ας έχω παίξει 100 χέρια. Κάποιες άλλες φορές όταν έχω φάει μεγάλο downswing πχ 10-20 buy in όταν αρχίζω να βγάζω 1-2 buy in σταματάω για ψυχολογικούς λόγους, να εξασφαλίσω μια νική και να φύγει το ψυχολογικό στρες του downsing.Αν νιώθω ότι αρχίζω να κουραζομαι και ότι παίζω απλά για να παίζω πάλι στοπ και παίζω μετά από κάποια ώρα πάλι.

Γενικά πρέπει να υπάρχει και μια ισορροποία και τους υπόλοιπους τομείς τις ζωής σου πραγμά που μόνο εσύ μπορείς να ορίσεις και να κρίνεις πότε θα πείς στοπ για σήμερα.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα ή θες κάτι πιο συφκεκριμένο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν τον έχεις ανοίξει τον λογαριασμό με κάποιο άλλο affiliate δηλαδή δεν πήρες κάποια free money από κάποιο site (αν αφήσες κενό το bonus code όταν έκανες register) έχεις κάποιες πιθανότητες να σου δώσουν rakeback αν τους στείλεις ένα email και το ζητήσεις.Άλλος τρόπος δεν ξέρω αν υπάρχει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LOUKAS34 έγραψε:

file ta idia me esena sxedon pathenw.

to paratisa edw kai 15 meres kai vrika tin isixia mou.

pleon den exo anxos gia ta xrimata mou , ta ependyo alou

exo extra activities kai pio endiaferon apo poker , na kathese se mia othoni 15 wres einai katantia

desto ean thes pio xalara, freerolling

louka to parathses to athlima alla akoma edw synexizeis na postareis... gt kati mou leei oti se trwei to xeraki sou na ksanaxwtheis?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

antonios1984 έγραψε:

LOUKAS34 έγραψε:
file ta idia me esena sxedon pathenw.

to paratisa edw kai 15 meres kai vrika tin isixia mou.

pleon den exo anxos gia ta xrimata mou , ta ependyo alou

exo extra activities kai pio endiaferon apo poker , na kathese se mia othoni 15 wres einai katantia

desto ean thes pio xalara, freerolling

louka to parathses to athlima alla akoma edw synexizeis na postareis... gt kati mou leei oti se trwei to xeraki sou na ksanaxwtheis?[/quote:1mfqsnhd]

kalimera,

pisteuw einai poly noris na vgazoume asfalh apopsh, alla nomizw moy efige to mykrovio. Ego apla eipa tin apopsh moy. Eimoun kai se periergi periodo olo afton ton kairo feb - jun 10, kai to eriksa ston stogo , kakos vevaia, alla itan kati pou den to hlenxa me tipota. Eixa ksefigei, eixe emmones idees, ekana post edw "random" den evgena, den ekana sex, den koimomoun ,out of control (chemical brothers). Tora pleon den exo afto mikrovio , etixe na xalasei kai i debit exo (20 euro mesa) kai den mporo na kano sinalages. To afinw pros to parwn kai vlepume. Visa den paizei doksa ton theo. KAi sto kato kato den to exo, giati na paikso? gia na trelenomai? Oxi den 8a paro, kathomoun sthn othoni tossses wres, anxos kako , neura giati?

telos, freerolling kai isos , giait den exo KAN tin ypomoni.

O anthropos pou postare paizei 4 xronia, ego 4 mhnes, ean 8elei na sinexisei einai epilogi toy, alla prin to kanei, na koitaksei kai ti fteei isos pou tzogarei. Einai epilogi ontos dikh tou? I inai apla kati allo pou den to exei entopisei. Prosoxi edw den dikazoume ,oti thelei kanei o kathenas mas. Mia apopsi dinoume.

Good luck se olous

:)

Loukas

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

laxmana έγραψε:

Γενικά είμαι πολύ αυστηρός με το θέμα του bankroll.Δεν μου αρέσει να παίζω με bankroll με το οποίο δεν νιώθω ψυχολογικά άνετος.Δηλαδή να μπορώ να κάνω κάποια play τα οποία είναι +EV αλλά λόγω ψυχολογικής πίεσης bankroll να φοβάμαι να τα κάνω.

Εξαιρετική παράγραφος!! Μπράβο!

Όλο το post σου είναι άψογο, αλλά η συγκεκριμένη παράγραφος επισημαίνει ένα θέμα σπουδαίας σημασίας. Είναι πολύ σημαντικό για τον regular παίκτη να μπορεί να το ακολουθεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα παιδιά κι από μένα!Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά πραγματικά.Μπορεί να τα γνωρίζουμε λίγο πολύ όλοι μας αλλά υπάρχουν πολλές φορές που τα ξεχνάμε και πέφτουμε στην λούμπα!Θα ήθελα να σας ρωτούσα κι εγώ με την σειρά μου κάτι:Το να μην γνωρίζει κάποιος Αγγλικά πιστεύετε ότι είναι ένα μειονέκτημα το οποίο θα καταφέρει να τον αφήσει στάσιμο ως προς την βελτίωση στο παιχνίδι του? Αφού τα περισσότερα site-προγράμματα-πόκερ video k.a που αναφέρετε είναι στην διεθνή γλώσσα!Υπάρχει λύση σε αυτό?Κι αν ναι ποια είναι? :unsure:

ΥΓ:Mπορεί να σας φαίνεται λίγο γελοία η ερώτηση σε ορισμένους αλλα 8α παρακαλέσω να απαντήσουν μόνο αυτοί που θα την πάρουν στα σοβαρά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι προβλημα φιλε μου τι να πουμε.Ολα στα αγγλικα ειναι,βιβλια,εκπαιδευτικα site,forums 2+2 κλπ.Αλλα δεν γινεται κατι γιαυτο εκτος κι αν εχεις ορεξη να αρχισεις μαθηματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικά, δεν υπάρχουν γελοίες ερωτήσεις.

Δεύτερον για μένα είναι μειονέκτημα και δυστυχώς δεν υπάρχει αλλή λύση από το να αρχίσεις να διαβάζεις αγγλικά. Το καλό είναι ότι και στα video και στα forums το επίπεδο δυσκολίας στο θέμα κατανόησης δεν είναι μεγαλό οπότε δεν θα σου πάρει πολύ καιρό αν ασχοληθείς σοβαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Βουνό η κατάσταση αλλά θα το παλέψω,δεν υπάρχει άλλη επιλογή!Δόξα το θεό όρεξη υπάρχει αλλά ο χρόνος που είναι.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικα το να μαθεις Αγγλικα δεν ειναι χρησιμο μονο για να διαβαζεις βιβλια ποκερ. Μαλλον το λιγοτερο ειναι αυτο.. :)

gl anyway..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικά, φυσικά και υπάρχουν γελοίες ερωτήσεις. Συνήθως μάλιστα απαιτούν γελοίες απαντήσεις.

Απλά ΜΑΘΕ ΑΓΓΛΙΚΑ, πως μπορείς να ζήσεις χωρίς να καταλαβαίνεις αγγλικά σήμερα? Γι'αυτό είναι και υποχρεωτικό μάθημα σε όλες τις τάξεις δημοτικού, γυμνασίου, λυκείου και ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλά ΜΑΘΕ ΑΓΓΛΙΚΑ, πως μπορείς να ζήσεις χωρίς να καταλαβαίνεις αγγλικά σήμερα? Γι'αυτό είναι και υποχρεωτικό μάθημα σε όλες τις τάξεις δημοτικού, γυμνασίου, λυκείου και ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Εντάξει έχεις δίκιο, αλλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας...

απλά ήθελα να ρωτήσω αν μπορείς να προχωρήσεις ως παίκτης χωρίς να γνωρίζεις αγγλικά και κατά πόσο μπορεί να σε επηρεάσει στην βελτίωσή σου ως παίκτη!!Μου κατάλαβες?Που έλεγε και ο πατέρας μου. :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...