Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Μπουκοτάρετε την POKERSTARS ... ΣΥΜΦΕΡΕΙ !!!


liondani

Recommended Posts

feorlikE έγραψε:

+10

gia tin idea sigoura, apo ekei kai pera ena aplo boycott pokerstars den arkei an skopos einai na peraseis ena minima.

Thelei prosektikes kai organomenes kiniseis kai poli fovamai pos to elliniko community tou poker den einai oute toso ενωμένο* oute toso poliplithes gia kanei kati ousiastiko.

sorry παίδες αλλα θα συμμετέχω σε κάτι μόνο εαν είναι να βοηθήσει το Ελληνικό πόκερ κ οχι το Γαλλικό. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

feorlikE έγραψε:
+10

gia tin idea sigoura, apo ekei kai pera ena aplo boycott pokerstars den arkei an skopos einai na peraseis ena minima.

Thelei prosektikes kai organomenes kiniseis kai poli fovamai pos to elliniko community tou poker den einai oute toso ενωμένο* oute toso poliplithes gia kanei kati ousiastiko.

sorry παίδες αλλα θα συμμετέχω σε κάτι μόνο εαν είναι να βοηθήσει το Ελληνικό πόκερ κ οχι το Γαλλικό. ;)[/quote:s7meaz0r]

Εμείς πιστεύεις ότι το κάνουμε μόνο για τους Γάλλους?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

drazi έγραψε:

+1000000 στον Baskont.

Τα υπόλοιπα είναι για αφελείς που νομίζουν ότι θα σκοτώσουν το θηρίο με σφεντόνα.

Δυστυχώς θεωρούμε σχεδόν τους πάντες "Θηρία"* και ποτέ δεν συνειδητοποιούμε την πραγματική μας δύναμη... :(

* "καμιά" φορά φοβάται και το "θεριό" τον Γιάννη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγώ παίζω τα τελευταία 2,5 χρόνια στην stars κ την θεωρώ μακράν την κορυφαία εταιρεία στο πόκερ σε όλους τους τομείς.

Πολύ πιθανό να έχουν κ άλλοι την ίδια άποψη οπότε φαντάζεσαι οτί δεν είναι ιδαίτερα εύκολο αυτό που προτείνεις, καθώς κ πολύ που παίζουν μόνο σε μια εταιρεία έχουν πληροφορίες για παίχτες μόνο για την συγκεκριμένη εταιρεία που είναι κ αυτό πολύ πολύ βασικό!

Δεν κρίνω αρνητικά την πρωτοβουλία σου γιατί έχει ως στόχο το καλό του πόκερ αλλά επειδή δεν μου αρέσει να αποφασίζω βιαστικά ξέρεις πόσο είναι το rake στην stars.fr? πόσος είναι ο φόρος κ τελικά πόσο το χαράτσι που πληρώνουν οι παίχτες?

Αν ξέρεις τέτοιες πληροφορίες πες μου γιατί δεν θα επαιρνα μια απόφαση χωρίς να ξέρω τι πραγματικά έχει γίνει.

Αν κ ξαναλέω δεν είμαι κ ιδιαίτερα υπέρ της ιδέας σου(μπορεί βέβαια να κάνω κ λάθος).

Φιλικά πάντα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν επιθυμούμε μία μη κατακερματισμένη αγορά με λογικό rake τότε πρέπει με κάποιον τρόπο να το διεκδικήσουμε. Γιατί αν και ισχύει αυτό σε μεγάλο βαθμό σήμερα, τείνει να εξαλειφθεί αύριο αρχής γενομένης από Ιταλία και Γαλλία. Αν η αγορά κατακερματιστεί και το rake αυξηθεί τότε θα μιλάμε για έναν shark στο παιχνίδι (τις κυβερνήσεις) και όλους τους παίχτες FISH. Κρίμα τότε που αναγνωρίζεται σιγά σιγά το πόκερ ως παιχνίδι ικανοτήτων και όχι τυχερό (Πρόσφατα σε Ολλανδικό δικαστήριο). Τι σόι ικανοτήτων θα είναι αν όλοι χάνουν;

Συνεπώς, όσοι διαφωνούν με το οργανωμένο sit out στο Pokerstars (που προφανώς δε θα λύσει το πρόβλημα αλλά θα λειτουργήσει ως μοχλός πίεσης και θα συσπειρώσει όλο και περισσότερους παίκτες, μέσα και από το chat που θα γίνεται παράλληλα, ενημερώνοντας κι αυτούς που δεν είναι ενήμεροι για τα κίνητρα αυτής της κίνησης) καλό θα είναι να προτείνουν άλλους τρόπους διαμαρτυρίας και διεκδίκησης του δικαιώματος του καθενός να παίζει ένα πνευματικό παιχνίδι με οποιονδήποτε αντίπαλο ανά τον κόσμο πληρώνοντας ένα λογικό και όχι εξοντωτικό τίμημα και όχι απλώς να υποτιμούν και να υποβαθμίζουν την παγκόσμια προσπάθεια που γίνεται για το καλό όλων των παικτών πόκερ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

EPIKOUROS έγραψε:

Eγώ παίζω τα τελευταία 2,5 χρόνια στην stars κ την θεωρώ μακράν την κορυφαία εταιρεία στο πόκερ σε όλους τους τομείς.

Πολύ πιθανό να έχουν κ άλλοι την ίδια άποψη οπότε φαντάζεσαι οτί δεν είναι ιδαίτερα εύκολο αυτό που προτείνεις, καθώς κ πολύ που παίζουν μόνο σε μια εταιρεία έχουν πληροφορίες για παίχτες μόνο για την συγκεκριμένη εταιρεία που είναι κ αυτό πολύ πολύ βασικό!

Δεν κρίνω αρνητικά την πρωτοβουλία σου γιατί έχει ως στόχο το καλό του πόκερ αλλά επειδή δεν μου αρέσει να αποφασίζω βιαστικά ξέρεις πόσο είναι το rake στην stars.fr? πόσος είναι ο φόρος κ τελικά πόσο το χαράτσι που πληρώνουν οι παίχτες?

Αν ξέρεις τέτοιες πληροφορίες πες μου γιατί δεν θα επαιρνα μια απόφαση χωρίς να ξέρω τι πραγματικά έχει γίνει.

Αν κ ξαναλέω δεν είμαι κ ιδιαίτερα υπέρ της ιδέας σου(μπορεί βέβαια να κάνω κ λάθος).

Φιλικά πάντα

Το εξοργιστικό με την Pokerstars είναι ότι δεν έβαλε καπέλο μόνο τον φόρο που επέβαλε η κυβέρνηση δηλ. +2% αλλά βρήκε την ευκαιρία να αυξήσει και το δικό της RAKE !!! Αντί δηλαδή να "καταλάβει" το πρόβλημα που δημιουργείται στους πελάτες της και να μειώσει έστω και ελάχιστα το RAKE της από 5% σε 4-4,5 ώστε η αύξηση στον τελίκο παίκτη να είναι 1-1,5% πηγε το RAKE στο 5,7% + 2% φόρο 7,7% στα cash game ενώ στο .com site έχει το RAKE χαμηλότερα!!! Αν ο φόρος στο Ελλάντα πάει στα 3% που θα φτάσουμε δηλ. ? Μου θυμίζει της αυξήσεις εδώ, που πάντα τις εκμεταλλεύονται οι επιχειρηματίες πχ, ειδικός φόρος στα καύσιμα και ενώ περιμένεις να πάει η βενζίνη από 1,40 στο 1,50 εκτοξεύετε στο 1,70 κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω σας χαίρομαι. :)

Ολοι στον αγώνα ... για το Γαλλικό πόκερ.

Για το Ελληνικό πόκερ θα αγωνιστούν οι Γάλλοι οι οποίοι θα συμμετέχουν κ στην συζήτηση με τον Έλληνα υπουργό για το rake κ το φόρο που θα πληρώνουμε.

Αλλα να ποστάρω +1 κ να μπουκοτάρω μία εταιρεία που ούτως ή άλλως δεν παίζω, δεν με χαλάει ούτε με ξεβολεύει απο την πολυθρόνα μου. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

baskont έγραψε:
Η δική μου άποψη για το πως πρέπει να κινητοποιηθούμε όταν έρθει η ώρα είναι η εξής:

- Όταν θα τεθεί το νομοσχέδιο σε ανοικτή διαβούλευση, να χρησιμοποιήσουμε τα επιχειρήματα μας, τεκμηριωμένα και όμορφα και να εκφράσουμε την αντίθεση μας. Όσο περισσότεροι θα είμαστε και όσο ισχυρά και τεκμηριωμένα είναι τα επιχειρήματα μας, τόσο καλύτερα.

Μεμονωμένα κ θα λέει ότι θέλει ο καθένας? Εαν δεν οργανωθείς συλλογικά δεν πρόκειται να σε ακούσει κανείς.

- Αν μας "γράψουν" κανονικά και εφαρμόσουν κανόνες που καταστρέφουν το παιχνίδι, θα κάνουμε και τις δικές μας κινητοποιήσεις, που θα πιάσουν τόπο όμως, θα αποκτήσουν δημοσιότητα, όπως κατάφεραν και οι Γάλλοι. Μέχρι και στις ειδήσεις τους έδειξαν στη Γαλλία!

Αν είναι να συμμετέχουμε σε κινητοποιήσεις θα παρακαλούσα οι περισσότερες να γίνουν απο την πολυθρόνα μας.

- Υπολογίζω ότι στην Ελλάδα υπάρχουν πάνω από 50.000 παίκτες regulars (δηλαδή παίζουν τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα online πόκερ), δηλαδή ποσοστό 0,5% του πληθυσμού. Δεν είναι και λίγο. Μπορούμε προς το παρόν να ανταλλάσουμε απόψεις, να ενημερώνουμε κλπ και όταν θα έρθει η ώρα να είμαστε έτοιμοι να κάνουμε ό,τι μπορούμε.

Προς το παρόν μπορούμε να τον παίζουμε κανονικά κ οταν έρθει εκείνη η ώρα θα είμαστε έτοιμοι για να στήσουμε κώλο.

Η ενημέρωση είναι σπουδαίο πράγμα, εκεί είναι το κλειδί, προς το παρόν. Να ανακαλύψουμε το τί είναι σωστό και τι όχι, ώστε να είμαστε έτοιμοι και ενημερωμένοι.

Σωστό!!! Σημασία έχει να ξέρουμε τι θα μας συμβεί κ οχι πως θα το απόφύγουμε

Επαναλαμβάνω είναι η δική μου προσωπική άποψη, ανοικτή προς κάθε συζήτηση.
[/quote:3s0vw7fi]

Η δική μου προσωπική άποψη είναι οτι πρέπει να τραβήξουμε λίγο την πλάτη της πολυθρόνα μας προς τα πίσω γιατί μας πονά η μέση μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εαν θέλετε να κάνετε κάτι ουσιαστικό μπορείτε να μπουκατόρετε κάποιους Έλληνες που για δικά τους μικροσυμφέροντα προσπαθούν να μας κοιμήσουν ή να μας χώσουν πιο βαθιά στην πολυθρόνα μας.

Κ ο νοών νοείτο. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liondani έγραψε:

Antonis έγραψε:
Κ εαν θέλετε να κάνετε κάτι ουσιαστικό μπορείτε να μπουκατόρετε κάποιους Έλληνες που για δικά τους μικροσυμφέροντα προσπαθούν να μας κοιμήσουν ή να μας χώσουν πιο βαθιά στην πολυθρόνα μας.

Κ ο νοών νοείτο. ;)

+10000

με χαρά θα φιλοξενήσω τις όποιες απόψεις σου στο blog μου

http://www.liondani.blogspot.com/

εννοείτε Αντώνη ότι αυτά που διαδραματίζονται στην Ελλάδα (ΔΝΤ, Ασφαλιστικό κτλ) είναι αυτά που θα πρέπει να μας μονοπωλούν το ενδιαφέρον απλά αν τα συζητήσουμε εδώ σίγουρα θα είναι off topic.[/quote:21wk760u]

Αγαπητέ φίλε στο πόκερ αναφέρομαι. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο pokerstars.fr έχει νεκρώσει το σύμπαν! Όποιος κατεβάσει από περιέργεια τον client θα μείνει με ανοιχτό το στόμα από τα άπειρα sit out. Με τη στάση τους μέχρι στιγμής οι Γάλλοι, έχουν ήδη υποχρεώσει την Pokerstars.fr να αποσύρει το 2% rake preflop και συνεχίζουν... Μένει να δούμε που θα οδηγήσει αυτή η "απεργία"...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...