Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ ΤΟ ΠΟΚΕΡ


Recommended Posts

Όταν αναφέρεις ότι το Poker είναι παιχνίδι που ο παράγοντας τύχη φτάνει στο 90%, πώς ήθελες να απαντήσω!* Αν πραγματικά πίστευες ότι ισχύει κάτι τέτοιο προφανώς δεν θα ήσουν τόσο "κουτός" να χάνεις τον

χρόνο σου σε αυτό το φόρουμ απλά περιμένοντας επιβεβαίωση τον συμπερασμάτων σου.

ΥΓ. Sorry για την ειρωνεία αλλά έτσι μου βγήκε εκείνη την στιγμή...

ίσως να είμαι και λίγο κουτός. :blink:

ΥΓ2 Όσον αφορά το ερώτημα σου... όσο ποιο "άσχετος" είναι κανείς με το πόκερ τόσο ποιο πολύ παίζει ρόλο ο παράγοντας τύχη στα μάτια του... για τον γιο μου είναι 100% τυχερό, για εσένα 90% για εμένα 50% για τον Καματάκη και τον Καπάλα 25% κτλ. θέλω να πώ με λίγα λόγια ότι όσο ποιο πολύ έχει εντρυφήσει κάποιος στο παιχνίδι τόσο ποιο τεχνικό θα του φαίνεται και λιγότερο τυχερό ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liondani ομιλώ με βάση, κυρίως, την εμπειρία μου κι αυτό το επιβεβαιώνει το γεγονός πως οποιανδήποτε στρατηγική και τεχνική αν ακολουθήσει κάποιος, η νίκη δεν είναι εξασφαλισμένη διότι τον τελευταίο λόγο έχουν οι κάρτες που θα ανοίξουν στο τραπέζι. Επίσης παρακολούθησα αμέτρητες ώρες βιντεοσκοπημένων παιγχνιδιών με παίκτες, κυρίως, διάσημα ονόματα από τον επαγγελματικό χώρο, και διαπιστώνω το ίδιο γεγονός, πως η τύχη, δηλαδή, είναι αυτός ο παράγοντας που θα διαμορφώσει την έκβαση του παιγχνιδιού και που θα καθορίσει στο τέλος το αποτέλεσμα. Βίντεο με παιγχνίδια υπάρχουν εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=5arqfrr5 ... re=related

ή εδώ:

μα επίσης και σε διάφορες άλλες ιστοσελίδες.

Είμαι βέβαιος πως δεν χάνω τον χρόνο μου εδώ ούτε αναζητώ επιβεβαίωση των συμπερασμάτων μου. Έχω βαθειά την αίσθηση μα είμαι και πεπεισμένος πως πολλά μου διαφεύγουν. Όμως δυσκολεύομαι και να δεχτώ κάτι όταν λέγετε αόριστα και όχι συγκεκριμένα. Θα σου πω κι ένα παράδειγμα που ίσως κάνει πιο κατανοητή την θέση μου και λύσει, ενδεχώμενες, παρεξηγήσεις ή παρερμηνεύσεις.

Ξεκινώντας να παίζω Πόκερ πριν 3 με 3.5 χρόνια σε playmoney (εικονικά χρήματα) παιγχνίδια, ακολούθησα μία τακτική, έπαιζα σαν να είχα αληθινά χρήματα που είτε θα τα έχανα είτε θα τα πολλαπλασίαζα. Με τον τρόπο αυτό η εμπειρία με δίδασκε και ενστικτωδώς μάθαινα πράγματα για τα οποία ως πριν είχα άγνοια. Ένα από αυτά ήταν και η σημασία των επαναμείναντων καρτών σε σχέση με τις κάρτες που κρατάμε στο χέρι για την δημιουργία καλού συνδιασμού, γνωστό ως outs, για τη λήψη απόφασης σε μία δεδομένη στιγμή. Είναι ευρεία γνωστός ο τρόπος υπολογισμού των outs καθώς όλες οι ιστοσελίδες με θέμα το Πόκερ αναφέρουν σχετικά.

Στο σημείο αυτό μπορώ να σου δείξω με ενάργεια τι εννοώ όταν λέω πως ο παράγοντας τύχη είναι ο Στρατηγός του παιγχνιδιού.

Η καθοδήγηση που δίνουν συνολικά όλες οι ιστοσελίδες για τον υπολογισμό των outs έχει ως βάση τις επαναμείναντες κάρτες αποκλειστικά σε σχέση με αυτές που κρατάμε εμείς, υπολογίζουν δηλαδή τις 2 δικές μας και από τις υπόλοιπες 50 κάρτες "βγάζουν" τα outs. Όταν όμως παίζεις σε ένα τραπέζι 10 παικτών δεν μπορείς να βασιστείς σε επαναμείναντες κάρτες διότι 18 κάρτες από τις 50 λείπουν, κάτι που σημαίνει πως είναι πιθανόν ένα μέρος, ίσως και όλα, τα outs σου να έχουν μοιραστεί στους υπόλοιπους παίκτες.

Επομένως πόσο ακαίρεος και πιστός μπορεί να είναι ο υπολογισμός των outs μπροστά στην πρόκληση σημαντικής απόφασης;

Κάτω από αυτές τις συνθήκες η εμφάνιση κάρτας που ευνοεί το φύλλο μας είναι η όχι ζήτημα καθαρά τύχης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η εμπεριστατωμένη σου ανάλυση δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης. Το πόκερ είναι τυχερό παιχνίδι κι όσοι δεν το καταλαβαίνουν δε πειράζει δε θα τους ανοίξουμε εμείς τα μάτια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Τσαχουρίδης

Το θέμα έχει συζητηθεί άπειρες φορές και είναι κουραστικό.

Σε συμβουλεύω να σταματήσεις να ποσταρεις γενικώς και να ξεκινήσεις να παρακολουθείς απλά το forum για ένα,δυο μήνες.Ναι τα πιο πολλά είναι μπαρούφες αλλά που και που γράφονται πράγματα που θα σε βοηθήσουν από άτομα "που ξέρουν poker".Θα δεις ότι θα αλλάξεις γνώμη μόνος σου όταν θα διαπιστώσεις ότι αυτά τα άτομα κερδίζουν επειδή έχουν ξεκάθαρα περισσότερες ικανότητες από εμάς τους υπόλοιπους και δεν είναι θέμα τύχης.Αν συνεχίσεις να postareis θα εισπράτεις συνεχώς ειρωνία.Είσαι ακόμα στην αρχή.Όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο.Αν μετά από 2 μήνες πιστεύεις ακόμα ότι είναι τύχη,σταμάτα να παίζεις poker. Φιλικά πάντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω προσωπικα θελω τετοια ατομα στο τραπεζι μου που να πιστευουν οτι το συγκεκριμενο παιχνιδι ειναι καθαρα τυχη. B)B)B)B)B)B)B)B) ΒΑΛΤΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΥΡΙΖΕΙ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=z0UObwMe3AM

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνωμη κιόλας αλλα πως τα 2 βιντεο που παραθεσες δειχνουν οτι το πόκερ ειναι τυχερο παιχνίδι.στο πρωτο o doyle κερδιζει εχοντας air έναντι του αντιπαλου του(μαλλον ικανοτητα θα το χαρακηριζα) και στο δευτερο εχουν τις ιδιες πιθανοτητες στο φλοπ να κερδισουν το χερι ως το river(αν θεωρεις τυχερο τον doyle που επιασε Α στο turn).δεν λεω πως δεν παιζει ρολο η τυχη στο ποκερ(οπως αλλωστε σε ολη την ζωη μας ,αλλα περιεχει τοση δοση τυχης οση να σου ανεβαζει την ενταση και την αδρεναλινη για το ποιος θα κερδισει τελικα.οχι οπως στο σκακι π.χ που ερδιζει παντα ο καλυτερος.σκεψου το σαν το ποδοσφαιρο τις περισσοτερες φορες θα κερδισει ο ικανοτερος,αλλα αν δεν θελει να μπει μεσα η ..... τι να κανεις??? B) υ.γ τι να πει αλλωστε και o hellmuth για τυχη μετα απο αυτο:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ozi21 έγραψε:

Συγνωμη κιόλας αλλα πως τα 2 βιντεο που παραθεσες δειχνουν οτι το πόκερ ειναι τυχερο παιχνίδι.στο πρωτο o doyle κερδιζει εχοντας air έναντι του αντιπαλου του(μαλλον ικανοτητα θα το χαρακηριζα)

Εγώ εξακολουθώ να βλέπω τον παράγοντα τύχη διότι εάν το River ερχόταν οτιδήποτε άλλο εκτός από Ασσο, κάτι που οδήγησε στο πάσο τον αντίπαλό του πιθανότατα, θα ακολουθούσε πιθανότατα στο χτύπημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τσαχουρίδης έγραψε:

Εγώ εξακολουθώ να βλέπω τον παράγοντα τύχη διότι εάν το River ερχόταν οτιδήποτε άλλο εκτός από Ασσο, κάτι που οδήγησε στο πάσο τον αντίπαλό του πιθανότατα, θα ακολουθούσε πιθανότατα στο χτύπημα.

η τύχη υπάρχει παντού και στα πάντα. μπορεί να βάλω στοίχημα 1000000€ με τον Κασπάροβ ότι θα τον νικήσω στο σκάκι και την ώρα που παίζουμε να λιποθυμήσει και να νικήσω επειδή θα του τελειώσει ο χρόνος.

το θέμα είναι να ξέρεις ποια είναι η πιθανότητα του κάθε ενδεχομένου και να ξέρεις να πράττεις ανάλογα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τσαχουριδης, πιστεύω με αυτό το post να σε κάνω να καταλάβεις ότι το poker δεν είναι απόλυτος τυχερό. Πρώτα απ’ όλα πρέπει να έχουμε μία βάση, ότι δεν σε κλέβουν στο online poker. Αν θεωρείς ότι το online poker δεν είναι δίκαιο μην κάνες καν το κόπο να διαβάσεις την συνέχεια του post.Σε ένα παιχνίδι heads up πριν μοιραστούν τα φίλα έχεις 50% πιθανότητα να κερδίζεις. Αν τοις φορές που έχεις χειρότερο συνδυασμό από τον αντίπαλο σου καταφέρεις να του πάρεις έστω και λίγες μάρκες ( με κάποια μπλόφα) η καταφέρεις να χάσεις το ελάχιστο δυνατό για να καταλάβεις ότι ο άλλος έχει δυνατό συνδυασμό και ότι και allin να κάνεις αυτός δεν πάει πάσο, αλλά τις φορές που καταλαβαίνεις ότι ο άλλος έχει χειρότερο συνδυασμό από τον δικό σου και πληρωθείς το μέγιστο δυνατό ( με πολλούς τρόπους γίνεται αυτό) τότε έχεις κέρδος. Ουσιαστικά πρέπει να ελαχιστοποιείς τις απώλειες και να μεγιστοποιείς τα κέρδη σου!!και μην μου πεις για τα bad beat, αυτά δεν έρχονται συχνά γι αυτό και λέγονται και bad beat. μην ξεχνάς άλλωστε ότι κάθε φορά που ο άλλος δεν είναι drawing dead θεωρητικά σου αντιστοιχεί ένα μέρος του pot και ΠΟΤΕ όλο!! Αν συνεχίσεις να επιμένεις στην άποψη σου (δικαίωμα σου φυσικά) τότε δεν έχω κάτι άλλο να σου πω…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και το "εδω παππας εκει παππας" και το "κορωνα-γραμματα" εμπεριεχουν τυχη.Αν σου λεγαν να πονταρεις 5 για να παρεις 10 σε ποιο απτα 2 παιχνιδια θα πονταρες?

Το ιδιο ειναι και τα δυο τυχερα ειναι....

Αν δε μπορεις να καταλαβεις την εννοια των πιθανοτητων τοτε σταματα να παιζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕΜΦΕ έγραψε:

Τσαχουρίδης έγραψε:
Εγώ εξακολουθώ να βλέπω τον παράγοντα τύχη διότι εάν το River ερχόταν οτιδήποτε άλλο εκτός από Ασσο, κάτι που οδήγησε στο πάσο τον αντίπαλό του πιθανότατα, θα ακολουθούσε πιθανότατα στο χτύπημα.

η τύχη υπάρχει παντού και στα πάντα. μπορεί να βάλω στοίχημα 1000000€ με τον Κασπάροβ ότι θα τον νικήσω στο σκάκι και την ώρα που παίζουμε να λιποθυμήσει και να νικήσω επειδή θα του τελειώσει ο χρόνος.

το θέμα είναι να ξέρεις ποια είναι η πιθανότητα του κάθε ενδεχομένου και να ξέρεις να πράττεις ανάλογα.[/quote:1ztkqyf9]

+1, και οσο πιο γρηγορα καποιος καταλαβει πως τα παντα στην ζωη (τα παντα) εχουν να κανουν με πιθανοτητες, τοσο καλυτερα θα μπορει να δεχεται καποιος τις αποτυχιες (και τις επιτυχιες) του.

P.S Και δεν ειναι αναγκη να λιποθυμισει ο Κασπαροβ, το μονο που χρειαζεται ειναι να κανουμε τυχαιες κινησεις, και ετσι 1 φορα απο τις 1 τρις (και βαλε) που θα παιξουμε , θα τον νικησουμε. Αλλα ειπαμε, και το σκακι παιχνιδι τυχης ειναι.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕΜΦΕ έγραψε:

Τσαχουρίδης έγραψε:
Εγώ εξακολουθώ να βλέπω τον παράγοντα τύχη διότι εάν το River ερχόταν οτιδήποτε άλλο εκτός από Ασσο, κάτι που οδήγησε στο πάσο τον αντίπαλό του πιθανότατα, θα ακολουθούσε πιθανότατα στο χτύπημα.

η τύχη υπάρχει παντού και στα πάντα. μπορεί να βάλω στοίχημα 1000000€ με τον Κασπάροβ ότι θα τον νικήσω στο σκάκι και την ώρα που παίζουμε να λιποθυμήσει και να νικήσω επειδή θα του τελειώσει ο χρόνος.

το θέμα είναι να ξέρεις ποια είναι η πιθανότητα του κάθε ενδεχομένου και να ξέρεις να πράττεις ανάλογα.[/quote:7s8js10r]

Θέλεις να πεις πως στο συγκεκριμένο βίντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=5arqfrr5 ... re=related

o Doyle Brunson έχει επίγνωση πιθανοτήτων κάθε ενδεχώμενου; Από το βίντεο μπορούμε να συμπεράνουμε πως η τελευταία του ενέργεια ήταν απόρροια, βασίστηκε δηλαδή, στον υπολογισμό ελάχιστων, έως καθόλου, πιθανοτήτων σε 3 ενδεχώμενα για το φύλλο του αντίπαλου του. 1. Πως δεν έχει χρώμα. 2. Πως δεν έχει 7 και 3. Πως δεν έχει Ασσο. (αν υπάρχει κάτι που δεν διακρίνω γράψε το)

Τώρα, θέλω να ρωτήσω τα εξής.

1. Εάν ο River ερχόταν Κ, ποιά θα ήταν η κίνηση του Doyle Brunson;

2. Ποιά θα ήταν η απάντηση του αντιπάλου του;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Btw στην παρτίδα του video γιατί ο fischman δεν έκανε bet στο flop?? Το board είναι ΠΟΛΥ draw heavy αν είχε έστω και ένα καρό o Brunson γιατί να τον αφήσει να τραβήξει?? Αν είχε straight θα τον πόνταρε ο Brunson, αν είχε κάτι πιο δυνατό από one pair θα τον πόνταρε εκτός από το flush (αν ήταν weak flush πάλι θα το πόνταρε) οπότε γιατί να αφήσεις το top pair σου?? Στο turn το 6h δεν αλλάζει κάτι(δεν νομίζω να μπήκε Τ7) οπότε ή κάνεις raise ή έχεις αποφασίσει από το flop ότι το top pair σου δεν είναι καλό και αφήνεις το χέρι, το call γιατί να το κάνεις?? Το bet στο turn δείχνει δυο πράγματα, ή slowplay κάποιο πολύ καλό flopαρισμένο φύλλο ή μπλόφα. Ποιο το νόημα του call?? Ήθελε showdown?? Δεν διαφωνώ, έχει κάποιο showdown value το φύλλο σου αλλά γιατί να κάνεις ενώ υπάρχουν τόσα πολλά φύλλα που δεν θα σου αρέσουν?? Και γιατί να πίστευε ότι ο Brunson δεν θα πόνταρε το river?? Το παίξιμο νομίζω ότι ήταν λάθος, πιστεύει κάποιος το αντίθετο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πάλι θεώρω καθαρά θέμα τύχης το εαν κάποιος γεννιέται έξυπνος ή κουτός!!!! Απο εκει κ πέρα έχουν σίγουρα διαφορετική αντιμετώπιση των καταστάσεων-υποθέσεων που τους αφορούν!!!! B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

John_Artega έγραψε:

Btw στην παρτίδα του video γιατί ο fischman δεν έκανε bet στο flop?? Το board είναι ΠΟΛΥ draw heavy αν είχε έστω και ένα καρό o Brunson γιατί να τον αφήσει να τραβήξει?? Αν είχε straight θα τον πόνταρε ο Brunson, αν είχε κάτι πιο δυνατό από one pair θα τον πόνταρε εκτός από το flush (αν ήταν weak flush πάλι θα το πόνταρε) οπότε γιατί να αφήσεις το top pair σου?? Στο turn το 6h δεν αλλάζει κάτι(δεν νομίζω να μπήκε Τ7) οπότε ή κάνεις raise ή έχεις αποφασίσει από το flop ότι το top pair σου δεν είναι καλό και αφήνεις το χέρι, το call γιατί να το κάνεις?? Το bet στο turn δείχνει δυο πράγματα, ή slowplay κάποιο πολύ καλό flopαρισμένο φύλλο ή μπλόφα. Ποιο το νόημα του call?? Ήθελε showdown?? Δεν διαφωνώ, έχει κάποιο showdown value το φύλλο σου αλλά γιατί να κάνεις ενώ υπάρχουν τόσα πολλά φύλλα που δεν θα σου αρέσουν?? Και γιατί να πίστευε ότι ο Brunson δεν θα πόνταρε το river?? Το παίξιμο νομίζω ότι ήταν λάθος, πιστεύει κάποιος το αντίθετο??

Νομίζω πως συμφωνώ με ότι λες. Προφανώς ο fischman δεν έκανε bet στο Φλοπ επιρρεασμένος από τα 3 Καρά. Εγώ θα πήγαινα πάσο στο bet.

Τι σημαίνει weak flush; Το λεξικό δεν έχει τον όρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

John_Artega έγραψε:

Btw στην παρτίδα του video γιατί ο fischman δεν έκανε bet στο flop?? Το board είναι ΠΟΛΥ draw heavy αν είχε έστω και ένα καρό o Brunson γιατί να τον αφήσει να τραβήξει?? Αν είχε straight θα τον πόνταρε ο Brunson, αν είχε κάτι πιο δυνατό από one pair θα τον πόνταρε εκτός από το flush (αν ήταν weak flush πάλι θα το πόνταρε) οπότε γιατί να αφήσεις το top pair σου?? Στο turn το 6h δεν αλλάζει κάτι(δεν νομίζω να μπήκε Τ7) οπότε ή κάνεις raise ή έχεις αποφασίσει από το flop ότι το top pair σου δεν είναι καλό και αφήνεις το χέρι, το call γιατί να το κάνεις?? Το bet στο turn δείχνει δυο πράγματα, ή slowplay κάποιο πολύ καλό flopαρισμένο φύλλο ή μπλόφα. Ποιο το νόημα του call?? Ήθελε showdown?? Δεν διαφωνώ, έχει κάποιο showdown value το φύλλο σου αλλά γιατί να κάνεις ενώ υπάρχουν τόσα πολλά φύλλα που δεν θα σου αρέσουν?? Και γιατί να πίστευε ότι ο Brunson δεν θα πόνταρε το river?? Το παίξιμο νομίζω ότι ήταν λάθος, πιστεύει κάποιος το αντίθετο??

Tha prospathhsw na kanw mia ektimhsh an kai den xerw kai polla pramata gia to paixnidi tous.

Sto flop o doyle me to check mporei na exei oti thelei. Den einai "slowplay" na kaneis check oop ston preflop raiser. Oxi oti einai kako h lathos na kaneis lead se tetoiou eidous flops me kapoio range , alla den einai kai to standar.

O fischman twra kanei check behind to top pair tou akrivws epeidh einai poly draw heavy to flop.

Ektima oti den axizei na prostateysei to equity pou exei sto xeri an einai ahead, kathws oti hand tou doyle mporei na paixei se ayto to flop exei arketo equity na ton valei se mpelades sth synexeia ths partidas.

Apofasizei na kouvalhsei to xeri tou se showdown se ena small/medium size pot.

Sto turn to 6 allazei pramata (67,77,78,79 pou den xerw vevaia an o doyle ta flattarei oop alla whatever tha mporouse)

Imo o fischman callarei mia skeptomenos oti o pappous einai ikanos gia mia sfaira me ton Ad,air h whatever kerdizei, alla oxi gia dyo kai elpizei se shut down tou doyle( to opoio den einai kako giati nomizw oti to take a stab n' give up to xei mia xara o doyle).

Den mporw na skeftw an phgaine gia fold se any river h eixe apofasisei na callarei se kapoia.

Twra o doyle poly apla tha "enoiwse" thn adynamia tou fischman kai apofasise swsta ekeinh thn wra oti logw tou image tou, o fischman de tha callarei xwris straight/flush river bet.Apla pramata!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...