Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Live Cash vs "The Grinder" Mizrachi


SickSick

Recommended Posts

World Champion sto $50,000 Players Championship- $1.5m+

November 9er sto 2010 Main Event - $1.4m+++

Den einai arketa auta omws gia ton kirio Mixalaki. Prepei na kanei kai vouno me ta chips tou SickSick (alliws 'ant farm' opws to eipe o Chino Rheem) :angry::angry:

Etsi kateli3e i nixta, alla arxise poly pio irema.. Piga sto Merit gia na dw diaforous filous apo Ellada kai kapious apo Ameriki pou eixan erthei, kai parolo pou den eixa ore3i gia poly gambling eipa na valw 2k$ na pe3w ligo 5-10 PLO.

Kathisa se ena trapezi pou itane kai o Miltos kai o Foivos psfsin, kapioi metrioi pextes, kai ena tromero psari Tourkos, pou kiriolektika epeze telios RANDOM (meta pextike mia partida pou eixe 83 se J8322, kai den katalavene giati exane apo AA)!

Pira ena kalo pot apo ton Tourkopsaro kai anevika sta $3500, enw autos arxise na kerdizei pot meta apo pot apo tous allous me foveri tixi, eidika apo ton Milto pou arxise na vgazei afrous sto stoma tou apo to tilt otan prospathise na kanei to Mission Impossible kai na mblofarei to uberFish :laugh:

Pextike meta apo ligo mia arketa...trelli partida. Egw genika epeza me ena VPIP peripou 90-95% epeidi eixa position pano sto psari kai i3era oti opote xtipousa kati tha eixa fovera implied odds. Straddle to psari $20, raise $60 utg o foivos kai koitazw katw exw :Jspade::Theart::9diamond::8spade: , premium fullo alla min thelontas na dio3w to psari apo to hand kanw mono flat.

Flattaroun kai 3 alloi pextes, kai fisika callarei kai to psari. Erxete to flop, :Jclub::4spade::2diamond: , oxi to flop twn oneirwn mou vevaia alla me kapio potential, kai sigoura arketa akindino ws pros to ti tha exoun oi antipaloi.

Kanei bet out enas shortstack apo ta blinds enas pot $350, stin ousia vazontas ton eauto tou allin. To psari kanei to call, to opio tha ekane me pragmatika OTIDIPOTE, kai kanw kai egw to call apo pisw. Edw einai pou periplekoun ta pragmata, giati o pextis piso mou sproxnei kai autos all-in, gia $1400 perissotera ($1750 sinolo).

Call fisika o shortstack ta liga pou eixe, kai kanei kai to call o randomas opws anamenotan vevaia (den elege pote paso).

Profanos to proto mou enstikto me ena pair kai xwris direct draw se 4way allin pot se Omaha, einai na to peta3w. Arxizw omws kai skeftomai oti exw mbrosta mou $2800 pou tha diatirisw an pw paso, enw an valw ta $1400 gia na callarw tha meinw me alla $1400. To psari me kalive kai den tha foldare pote, kai eniotha poly oti me auto to top pair ekana crush to range tou, kai etsi telika.. ekana call!!! To skeptiko mou itan oti se ena asfales turn card tha evaza ta upoloipa mazi tou opou logika tha kerdiza to sidepot, kai etsi tha eimouna freeroll gia to main pot!

Vazoume ta lefta mesa, ginonte ta dio main pots, kai vgenei to turn... :Jclub::4spade::2diamond: ..to apithano :9spade:!!!!!

Kanei amesos check to psari, kai fisika vazw ta upolipa mou lefta mesa ta opia xwris na einai eutixismenos gia auto kanei call.

Gematos sigouria plewn faneronw to molis-diamorfomeno MONSTER mou alla pros TROMERI mou ekpli3i vlepw ton donk na dixnei ena athlio fillo pou omws perieixe mesa bottom SET!!! :huh: :ohmy: :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Sigoura an mou deixnate ta hands auta kai mou legate oti auta pezontai, 100% tha nomiza oti o $1700 allin eixe to set kai o randomas ena apo ta alla dio!

Vevaia opws einai ta hands den itane kalo to call mou sto flop afou ekei 17% exw na tous scooparw olous, alla pistevw akomi oti enantia sto terastio range pou eixe to tourkopsaro ekana wraio play.

Se kathe periptosi, sto turn vrethika me ena troxospito gemato outs, kai ena :7spade: sfragise to xeri. To psari vevaia arxise ta panygiria san trellos, mi vlepontas oute tin kenta oute to xrwma pou eixa symplirosei.. parolauta to $9000+ pot omws irthe sto meros mou kai meta apo ligi wra efige bustarismenos.

Kapou ekei arxise na spaei to trapezi afou xathike to tromera dead money, kai akousa oti tha arxizane ena $200-$400 mixed games trapezi. O Ivey kai Benjamine eixan paei gia upno, kai molis eida oti skeftotan na pe3ei kai o Jean-Robert Ballande (kapioi sas tha 3erete hdh tin poly kali sxesi pou exw mazi tou.. i mallon, me ta lefta tou ;)), kai fisika pira ta 9k tou pot kai vouti3a mesa!

Edw arxizei to deutero skelos tis vradias, pou tha sas sinexisw na dihgoume avrio :) ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gia to Main Event-

Me: Mike are you taking any time off from playing before the November final table or just playing straight through?

Mizrachi: I'm playing straight through! *Smile*.. I'm the Grinder!!

Gia to levelling tou Ivey..

Mizrachi: I was talking to Ivey before, he didn't even know I was in the November Nine! He thought my brother was! He doesn't know anything thats going on!

Chino Rheem: Nono, he acts like he doesnt care but he knows everyyyything!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

O Chino Rheem kai o JR-Ballande pezane se ena trella deep 25-50 PLO trapezi, kai pira tin eukeria na arxisw to mixed games heads-up me ton 'Mike', enas typos pou me ton aderfo einai diorganotes ekei. $200/$400 ta stakes, kai simfonisame se ena 7-game mix, me Triple Draw, Omaha Hilo, ta 3 Stud Games, kai Badugi, Baduci, ola limit games diladi.

Pezwntas poly Heads-Up mix online, kai exontas etoimo antipalo pou fenotane na eixe perissotera lefta para klasi, piesa na arxisoume to sintomotero dinaton. Distixos pire arketi wra na erthoun oi markes kai na e3igisei tou dealer pou den eixe idea pws na kanei deal to Triple Draw, alla otan arxisame katalava apo to proto hand oti o 'Mike' itan adinatos pextis.

Kanw raise 82xxx apo to button heads-up, callarei apo to BB kai pernoume kai oi dio apo 3 filla. Mou kanei check, vlepw oti exw paei se 8762x kai kanw bet $200 pali. Kanei call.. kai pros ekpli3i mou allazei mono 1! Akomi kai enas metrios pextis tha i3ere na kanei ite bet out, ite checkraise an exei kanei improve se 1-draw. Ton vazw loipon se ena poly adinato draw, isos gia 9-8 low.

Pernoume loipon apo 1 fullo sto 2o draw, kai sinexizei to para3eno play kanontas twra bet out ta $400! Sigoura asximo play, afou 3erw oti den pigene gia kalo low kai stin kaliteri na exei ena 9-low. Eixa skopo na tou kanw raise mipos spasei to made-hand tou, alla koitazw kai vlepw oti exw vrei 5ri kai plewn exw 8-7-6-5-2 low.

Parolo pou eimai sxedon sigouros oti exw kalitero xeri, kanw mono call gia na ton afisw na kanei Pat drawing dead sto kalitero mou low. Etsi kai ginete, kai telika eixe 9-8-5-4-2, opotan an petage to 9ri tou tha eixe outs na mou eperne to pot!

Opws eipa omws distixos pire wra na arxisoume, kai meta apo liga akomi hands irthane o Grinder kai o Chino Rheem sto trapezi. O Ballande telika molis eixe xasei ena 60k pot sto PLO kai den sikonotan plewn me tipota apo ekei. Kathotan ekei nevriazmenos kai tiltarismenos, kai o Grinder mas elege oti tha edine $100 se opion tolmouse na tou fwna3ei kai na rwtisei na kerdize i oxi :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SickSick έγραψε:

kai pira tin eukeria na arxisw to mixed games heads-up me ton 'Mike', enas typos pou me ton aderfo einai diorganotes ekei.

Αυτό από μόνο του είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ θετική διακύμανση... B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SickSick έγραψε:

O Chino Rheem kai o JR-Ballande pezane se ena trella deep 25-50 PLO trapezi, kai pira tin eukeria na arxisw to mixed games heads-up me ton 'Mike', enas typos pou me ton aderfo einai diorganotes ekei. $200/$400 ta stakes, kai simfonisame se ena 7-game mix, me Triple Draw, Omaha Hilo, ta 3 Stud Games, kai Badugi, Baduci, ola limit games diladi.

Pezwntas poly Heads-Up mix online, kai exontas etoimo antipalo pou fenotane na eixe perissotera lefta para klasi, piesa na arxisoume to sintomotero dinaton. Distixos pire arketi wra na erthoun oi markes kai na e3igisei tou dealer pou den eixe idea pws na kanei deal to Triple Draw, alla otan arxisame katalava apo to proto hand oti o 'Mike' itan adinatos pextis.

Kanw raise 82xxx apo to button heads-up, callarei apo to BB kai pernoume kai oi dio apo 3 filla. Mou kanei check, vlepw oti exw paei se 8762x kai kanw bet $200 pali. Kanei call.. kai pros ekpli3i mou allazei mono 1! Akomi kai enas metrios pextis tha i3ere na kanei ite bet out, ite checkraise an exei kanei improve se 1-draw. Ton vazw loipon se ena poly adinato draw, isos gia 9-8 low.

Pernoume loipon apo 1 fullo sto 2o draw, kai sinexizei to para3eno play kanontas twra bet out ta $400! Sigoura asximo play, afou 3erw oti den pigene gia kalo low kai stin kaliteri na exei ena 9-low. Eixa skopo na tou kanw raise mipos spasei to made-hand tou, alla koitazw kai vlepw oti exw vrei 5ri kai plewn exw 8-7-6-5-2 low.

Parolo pou eimai sxedon sigouros oti exw kalitero xeri, kanw mono call gia na ton afisw na kanei Pat drawing dead sto kalitero mou low. Etsi kai ginete, kai telika eixe 9-8-5-4-2, opotan an petage to 9ri tou tha eixe outs na mou eperne to pot!

Opws eipa omws distixos pire wra na arxisoume, kai meta apo liga akomi hands irthane o Grinder kai o Chino Rheem sto trapezi. O Ballande telika molis eixe xasei ena 60k pot sto PLO kai den sikonotan plewn me tipota apo ekei. Kathotan ekei nevriazmenos kai tiltarismenos, kai o Grinder mas elege oti tha edine $100 se opion tolmouse na tou fwna3ei kai na rwtisei na kerdize i oxi :P

balnde.jpg

to river pws pige check autos bet esu he calls e?? or did he bet out??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai telika ekane fold sto bet mou sto River sto triple draw, tou eipa oti kanw poly thin value bet mipos kai tsimpisei alla itane too weak. Mou edei3e to hand tou otan to foldare.

2o game mas to Razz pou einai 7-card stud game opou kerdizei to xeirotero 5-card hand xwris na metrane kentes kai flush (A2345 any suit einai nuts). 4 handed egw me ton Grinder, Chino Rheem, kai 'Crazy Mike'.

H pio megali partida pou pezete se auto to game einai otan kanei bring $50 in o Crazy Mike ena Queen, kai milaw protos me ( :Adiamond::8club: ) :5spade: , diladi A8 stin tripa kai 5 fanero. Apo piso mou o Chino deixnei :8diamond:, kai o Mizrachi :Aspade: .

Kanw vevaia raise $200 afou 3 filla kato apo 8 einai panta playable, fold o Chino kai reraise sta $400 o Grinder. Fold fisika o Crazy Mike, kai edw apofasizw na valw kiallo raise, sta $600 plewn!

Yparxoun dyo logoi pou to kanw auto:

1. Sto razz einai panta poly kalo otan ta mikra fylla pou exeis na yparxoun sta xeria twn antipalwn, se auti tin periptosi eixa kryfa kai ta dio bring in cards twn antipalwn. Auto simenei oti einai pio apithano na kanw pair ta fylla mou, kai episis einai pio diskolo gia ton antipalo mou na vrei ta fylla auta kai na simplirosei kalo low.

2. Gia deception. 3erw oti advanced thinking players san ton Mizrachi tha skeftoun oti gia na kanw 3-bet se reraise apo Asso, prepei sigoura na exw 3 wheel cards, i stin xeiroteri 6,5,wheel. An xtipisw 8ri gia paradeigma meta, sigoura tha nomizei oti den me ekane pair kai mborei na foldarei to kalitero xeri.

Call o Mizrachi, kai pame sto 4th street:

Me:( :Adiamond::8club: ) :5spade::5heart:

Grinder: ( X X ) :Aspade::Kdiamond:

Exoume vrei kai oi dio blanks vevaia, alla me mia diafora, kai edw einai ena poly advanced razz concept. An eperna egw ton King kai autos to pair, tha ekana mono check parolo pou me to 3bet mou prin ekana represent to kalitero 3card hand. Twra omws meta to check tou Grinder, kanw to bet, kai o logos einai oti twra pou exw vrei pair tha exw position gia to ypolipo tou xeriou, afou milaei protos panta autos me to kalitero fanero low hand! Call autos kai pame 5th street:

Me:( :Adiamond::8club: ) :5spade::5heart::4spade:

Grinder: ( X X ) :Aspade::Kdiamond::6heart:

Vriskoume kai oi dio ena baby, mou kanei check kai kanw bet ta $400, called 3ana. 6th street:

Me:( :Adiamond::8club: ) :5spade::5heart::4spade::3club:

Grinder: ( X X ) :Aspade::Kdiamond::6heart::9spade:

Akomi ena telio xarti gia mena, kai mallon o Grinder ginete drawing dead. Kanw to bet, kai skeftete arketi wra o Mizrachi. 3erw ti skeftete vevaia- oti me to 3bet mou preflop edei3a wheel cards, kai einai tromera pithanon na exw kapio 4ri i 3ri sta kryfa mou fylla. Telika omws leei paso, profanos eixe kanei pair kai o idios kai an callare tha elpize mono na ekana 3 pair h full house sto 7th street.

Pernw ena zoumero pot loipon, mazi kai me ena tip afou petagete amesws o Chino kai mou leei, I'm SURE you have another pair! Paixnidiarika egw tou deixnw ton :Adiamond: mono, kai ekei ginete akomi pio sigouros oti to allo pou den edei3a einai pair. "I'm completely sure" leei, "If you show me and its not a pair I'll give you $100!

Apo tin mia den ithela na tou dei3w oti skeftomoun se pio psilo epipedo apoti nomize, alla den ante3a kai tou girisa to 8raki :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mono passive den einai o Mizrachi, opws fanike sta epomena games.

3o game loipon to Omaha Hi/Lo, kai edw arxisa na vlepw leaks sto paixnidi tou Grinder pou me ekanan na niwthw oti eimouna +EV kai enantiion tou.

Raise protos o Crazy Mike sta $400, kai exw sto button :Kdiamond::Jspade::9diamond::8spade: , oxi idaniko hi/lo hand vevaia alla me poly kalo high potential opotan 4 handed sto button kanw call, opws kanoune kai oi Chino kai Grinder meta.

$1600 sto pot, kai erxete flop, :9heart::9spade::2heart:

Trello flop gia mena, kai tromero to betting action pou akolouthei: C-bet o Crazy mike, raise egw sta $400. Call o Chino, kai twra kanei checkraise! o Grinder, sta $600. Fold o Crazy Mike, kai to kanw $800 egw. Call 3ana o Chino, kai call o Grinder. Vazw ton Grinder plewn sto allo 9ri xwris full, kai ton Chino mallon sto flush draw.

$4200 sto pot, kai turn :8club:

Simplironw plewn ta nuts me to full mou, kai omws meta to check tou Chino o Grinder kanei bet out ta $400! Raise vevaia egw $800, feugei o Chino kai call o Grinder.

$5800 pot, River :7diamond:

Sinexizw na exw to nut full, alla meta to check-call tou Grinder o fovos mou epanalithevete. Exei kanei ena asximo runner runner low me :Qdiamond::9club::6spade::4club: , kai mou pernei makria to miso apo to monsterpot pou eixa kataferei na xtisw.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Distixos to epomeno monsterpot meta apo 3 hands e3elissete se efialti:

Raise utg o Mizrachi sta $400, call o Mike sto button, kai sto SB exw :Aclub::Kdiamond::Qclub::2diamond: , ultra-premium xeri any-handed, kai vazw to 3o raise sta $600. Flat call o Chino apo to BB, kai o Grinder kanei to reraise sta $800! Call o Mike, kai apofasizw na min to kanw cap xwris na exw trito low card (se periptosi pou erthei low me Asso i 2 sto board kai gino counterfeit).

Pot $3200 4-way, flop :Jdiamond::9diamond::2club:

To flop distixos e3afanizei tin pithanotita na kanw low, alla mou dinei bottom pair, 2nd nut flush draw, kai gut shot dekari gia ta nuts.

Check egw kai Chino apo ta blinds, bet $200 o Grinder kai raise $400 o Mike. Opws exei fouskosei to pot preflop, upoxreoume vevaia na sinexisw me to xeri, call egw kai paso o Chino. Trito bet sta $600 apo ton Grinder, kai kanoume call oi dio mas.

Pot $5000 3-way, turn :Tdiamond:

To dekari erxete, alla distixos einai to karo kai anti nuts exw deutera nuts. Kanw check, bet $400 o Grinder kai paso o Crazy Mike. To 3-bet tou sto flop fisika me kanei na fovamai oti exei nut flush, alla fisika prepei na kanw to call kai na elpizw oti exei Q-high flush i kati san top set. "Feels like I'm drawing dead" lew opws kanw to call, oxi mono epeidi pragmati to niwthw alla epeidi gia na dei3w perissoteri adinamia se periptosi pou exei mikrotero flush na kanei value bet kai to river.

Pot $5800, 2-way, river :7spade:

Erxete to blank kai kanw to check/call.. "Nutter Ball" leei me perifania o Mizrachi me mia perifania sto proswpo tou san ena dekaxrono agoraki. To xeri tou? :Adiamond::3diamond::5club::6heart: . Ena one-way low hand, xwris kan A-2 mesa kai na to kanei 4-bet preflop enantia se 3 antipalous. Den eimai vevaia kanenas.. 50k WSOP champion, alla skeftomai poso tragiko vriskw to play tou sto hand, akomi kai to 3-bet sto flop me stegno flush draw.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kapou edw o Crazy Mike sikonete apo to trapezi na kanei kapoies doulies organotikes. To paixnidi pigene na diskolepsei poly xwris to Mikefish, alla na pou ekatse stin thesi tou ena Kellyfish.. Mr. Kelly Kim kyries kai kyrioi, a3ios antikatastatis tou Crazy Mike.

Skeftomai ston eauto mou.. "as sikwsei xeri opios sto trapezi den exei ginei November Niner..." Sigh..

Next up Baduci kai to cooler... tis xronias..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Game #4: Baduci! Ena tromera diaskedistiko game, ginete dealt san to Triple Draw me 5 kartes gia ton kathena, kai 3 eukeries gia allages kartwn. I diafora einai oti sto telos einai split pot, opou to miso pigenei sto kalitero 2-7 low hand (23457 = nuts), kai to allo miso sto pio low badugi hand (2345 rainbow = nuts). Gia to badugi prepei ta fylla na einai kai diaforetikis filis kai diaforetikou rank gia na metrisoune sto badugi.

Genika to paixnidi auto sxedon panta paei se showdown epeidi einai diskolo na ginei to scoop. As poume to na exei kaneis sto telos 9-high low kai 9-high badugi (to legomeno '9/9') theoreite poly dinato hand, eidika short handed.

Etsi ligo introduction gia na parete mia idea to poso arrosto einai to xeri auto:

Kanw raise to button me :2club::4heart: XXX, genika se auto to game to winning strategy einai na pigeneis apo tin arxi kai gia ta dio misa tou pot, opotan 2 rainbow wheel cards einai panta playable kai 3 rainbow wheel cards einai premium starting hand.

3-bet sta $600 o Chino apo to SB, kai pame sto proto draw HU.

#1- Chino draws 2, SS draws 3: :2club::4heart::3spade::7spade: X

Xtipaw to proto draw para poly kala, exontas plewn nut 3-card badugi kai 4card wheel gia to 2/7.

Bet out $200 o Chino, raise sta $400 egw kai kanei call:

#2- Pot $2200, Chino draws 2, SS draws 1: :2club::4heart::3spade::7spade::6diamond: !!

Xtipaw to 2o kalitero fyllo stin trapoula meta to :5diamond: , kai exw plewn ena tromero monster me 2nd-nut low kai 2nd-nut badugi (2346)!

Kanw dark to bet $400 afou eimoun mia karta mbrosta sta draws, kai mou kanei to checkraise sta $800. Vlepw ti exw xtupisei kai to kanw $1200, autos $1600, $2000 egw kai to kanei 6-bet $2400. Plewn apofasizw na kanw mono call, kai mou kanei, "Ok ok you got me", kai kanei draw 1.

#3- Pot $7000, Chino draws 1, SS stays pat.

"What do you mean I got you" tou lew, "If I had you I would reraise not just call".

Mou kanei bet out, kai plewn me tosi dinami pou mou exei di3ei kano mono call afou poly pithanon na exei nuts se ena apo ta dio ways.

Girizei ta 4 tou fylla kai mou deixnei nut badugi, :2diamond::3club::4spade::5heart: kai leei, "well I had this". Tou lew ok, I have 2nd nut/2nd nut kai deixnw to tromero monster hand mou. Arxizei kai paramilaei pou ekana mono flat call sto river me tetoio hand, tou e3igaw oti afou mallon exei nuts one way kai leei yeah ok, BUT STILL!

Menei vevaia to teleutaio tou xarti pou pire sto 3o draw, kai den to exei dei akomi. Tou to kanei squeeze o Grinder, kai entelos apisteuta einai to :7heart: , :ohmy: :ohmy: apo ta 3 outs gia na kanei scoop to pot!! Menoume oloi anaudoi, nuts vs 2nd nuts einai tromera spanio kai mono sto ena apo ta dio games, alla kai ta dio tautoxrona den to exw akousei pote :S

Poly megalo vevaia kai to pligma sto stack mou, alla ena fovero call sto epomeno game Stud/8 mou edwse 3ana elpides..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω παίξει ποτέ badugi, αλλά κάτι δεν μου κολλάει με το χέρι του Chino. Υποθέτω το 3 κούπα ήταν έπρεπε να είναι το 5 κούπα, αλλά και πάλι μπορεί να κάνω λάθος, όντας άσχετος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...