Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Η αρχή του τέλους του on line poker ?


Petros130

Recommended Posts

Δεν ξέρω γιατί αλλά κανείς εδώ δεν έχει μιλήσει ακόμα για αυτό που έγινε την περασμένη εβδομάδα στην Αμερική και ίσως σηματοδοτήσει την αρχή του τέλους για τον on line τζόγο,και συνεπώς και για την ύπαρξη ιστοσελίδων όπως αυτή εδώ...

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό,και όπως διαβάζω σήμερα σε οικονομική εφημερίδα,ο νόμος που ψηφιστηκε στις ΗΠΑ και υποχρεώνει τις τράπεζες να κόψουν τις συναλλαγές μεταξύ των εταιριών του χώρου και των πελατών τους,απειλεί να έχει αντίκτυπο και στην ευρωπαική αγορά...Ένας νόμος φασιστικός κατα τη γνώμη μου,που ήδη και οι ευρωπαικές χώρες προσπαθούν να αντιγράψουν για ευνόητους λόγους...

Και για να καταλάβετε πόσο κοντά μας έχει έρθει αυτό το "έκτρωμα",σας λέω ότι συμφωνα με σημερινό δημοσίευμα ,ο ΟΠΑΠ έστειλε επιστολή σε 4 υπουργούς της ελληνικής κυβέρνησης,με την οποία ζητείται "ο ευρύτερος συντονισμός δράσης,προκειμένου να χτυπηθεί ο on line τζόγος"...

Δεν ξέρω αν θα περάσει αυτο τελικά και εδώ,ποιες θα είναι οι αντιδράσεις των εταιριών,η ακόμα και των τραπεζών,μια και όλοι αυτοι βγαίνουν χαμένοι, πάντως μια σοβαρή απειλή υπάρχει προ των πυλών,και νομίζω πως μας αφορά όλους εδω μέσα.

Περιμένω απόψεις σας για το θέμα,και αν το έχετε ψάξει οι "παλιότεροι",καλό θα ήταν να μας δώσετε τα φώτα σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον δεν διαβάζεις τις ειδήσεις μας γιατί αλλιώς θα είχες δει το άρθρο με τίτλο:

Οι ΗΠΑ απαγορεύουν το πόκερ στο ίντερνετ!

Ας βάλουμε όμως λιγάκι τα πράγματα στη θέση τους και στην πραγματική τους διάσταση (ετοιμάζω ούτως ή άλλως ένα σχετικό άρθρο όπου θα ανλύω τις σχετικές επιπτώσεις αυτής της κίνησης).

1. Ο νόμος ΔΕΝ απαγορεύει τους αμερικανούς πολίτες να παίζουν τυχερά παιχνίδια στο ίντερνετ. Απαγορεύει στα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα τη μεταφορά κεφαλαίων σε εταιρίες του online τζόγου. Δεν θα εφαρμοσθεί δηλαδή ατομική αστυνόμευση, αλλά σίγουρα θα προσπαθήσουν να μπλοκάρουν τις συναλλαγές.

2. Το γεγονός ότι οι Ευρωπαϊκές κυβερνήσεις σπεύδουν να αντιγράψουν την απόφαση των ΗΠΑ είναι μεγάλη ανακρίβεια. Η Αγγλία ψήφισε τον Μάρτιο το νόμο πλαίσιο Gamblinc Act με τον οποίο θεσμοθετείται ο τζόγος στο ίντερνετ και φορολογούνται οι εταιρίες του ηλεκτρονικού τζόγου. Πριν από μία εβδομάδα τον έναν παρόμοιο νόμο ψήφισε η Ιταλία. Από 1-1-2007 θεσμοθετείται κι εκεί ο τζόγος στο ίντερνετ και οι εταιρείες θα φορολογούνται με 3%.

3. Ναι, όντως η Γαλλία προσπαθεί να αντιγράψει τις ΗΠΑ όσον αφορά τις συλλήψεις στελεχών τοων εταιριών του ίντερνετ τζόγου. Πριν από 10 μέρες συελήφθησαν στη Γαλλία τα 2 κορυφαία στελέχη της Bwin, όταν πήγαν να κάνουν τη συνέντευξη τύπου για την ανακοίνωση της συνεργασίας με την ομάδα της Μονακό.

4. Είναι προφανές ότι τα Ευρωπαϊκά κρατικά μονοπώλια του τζόγου (βλέπε ΟΠΑΠ, Svenska Spel, κλπ) προσπαθόυν λυσσαλέα να κρατήσουν τα μοναδικά τους προνόμια. ΓΙα το λόγο αυτό ο κ. Νειάδας είδε την απόφαση στις ΗΠΑ και ΔΕΝ είδε το νομο σε Αγγλία και Ιταλία οι οποίες είναι μέλη της Ευρωπαϊκής ένωσης. Μιλάμε για απίθανα πράγματα δηλαδή!

5. Όντως θα υπάρχουν τεράστιες επιτώσεις στο online πόκερ. Ήδη όλες οι μεγάλες εταιρίες Party, PokerStars, κλπ ανακοίνωσαν ότι θα πάψουν να δέχονται παίκτες από τις ΗΠΑ. Τι σημαίνει πρακτικά αυτό; Λιγότερα τουρνουά, λιγότερα έπαθλα, trraffic κλπ.

6. Πιθανό να παρουσιαστεί πρόβλημα και με τις μεταφορές χρημάτων από Neteller προς τις αίθουσες πόκερ....

7. Ο νόμος στις ΗΠΑ σίγουρα είναι απίστευτος και γυρίζε ιτη χώρα στην εποχή της ποτοαπαγόρευσης, όμως οι εκλογές της 7ης Νοεμβρίου είναι πολύ κοντά!

Όμως Πέτρο άσε να τα γράψω καλύτερο στο άρθρο και όχι όλα εδώ στο φόρουμ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητέ poliscas

Και βέβαια διαβάζω τις ειδήσεις του site και από αυτό ακριβώς το άρθρο πήρα αφορμη γι αυτη τη κουβέντα...απλα εξέφρασα την επιθυμία να συζητηθεί και λίγο το θέμα μεταξύ μας εδώ στο forum...

Σίγουρα αν μπλοκάρουν τις συναλλαγές μέσω τραπεζών,πιστωτικών καρτών,neteller,κλπ τότε πέθανε ο online τζόγος γιατί με ποιον αλλο τρόπο μπορεί να γίνει ?

Πάντως ξέρω ότι ο Μπους δεν έχει βάλει ακόμα την υπογραφή του στο σχετικό νόμο,αλλά αυτό μάλλον αποτελεί το τυπικό μέρος της διαδικασίας...Τώρα θα μου πεις,και ο επόμενος πρόεδρος,δεν θα υπογράψει...?Αφου οι πιέσεις και τα συμφέροντα τα ίδια θα είναι...

Όπως και να έχει θα περιμένω το άρθρο σου,που είμαι σίγουρος πως θα έχει ενδιαφέρον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Μπράβο poliscas!

Πολύ ενδιαφέρον αρθρο...

Δεν ήξερα ότι και η Neteller "υπέκυψε" τελικά...

Πάντως το μόνο που μένει να δούμε τελικά,είναι αν στο μέλλον η Ε.Ε. θα προσπαθήσει (αν μπορεί) να "πατήσει" σ αυτό το νόμο των ΗΠΑ ,και να εφαρμόσει τα ίδια... Τι είπα...? Φτου φτου!! Είμαι και σαββατογεννημένος :sick:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον το ακριβώς αντίθετο πρόκεται να συμβεί. Ο Επίτροπος σε θέματα εσωτερικού εμπορίου Τσαρλς Μακ Γκρήβυ έχει καλέσει σε απολογία τις Γαλλία, Αυστρία και Γερμανία για τις μονοπωλιακές πρακτικές στον κλάδο των τυχερών παιχνιδιών.

Η αγορά αυτή αργά ή γρήγορα πρόκειται να απελευθερωθεί στην Ευρωπαϊκή Ένωση. ¨Ηδη Αγγλία και Ιταλία το έχουν κάνει.

Και θεωρώ ότι αυτό έιναι και το πιο λογικό βήμα. Αφού ούτως ή άλλως δεν μπορούν να απαγορεύσουν το τζόγο στο ίντερνετ, καλύτερα να νομιμοποιήσουν τον κλάδο κι επίσημα για να μπορούν να τον ελέγξουν και να τον φορολογήσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι είναι,αλλα μην ξεχνάμε και σε ποια χώρα ζούμε εμείς...

Επειδή ασχολούμαι με το online στοίχημα από το 2001,ξέρω ότι ο ΟΠΑΠ ψάχνει συνεχώς τρόπους να κόψει τη ροή χρήματος προς τα έξω...Μάλιστα μια περίοδο, το Δεκέμβρη του 2004 νομίζω,είχε μπλοκάρει τις συναλλαγές μέσω τραπεζών αλλά αυτό κράτησε για καμια δεκαπενταριά μέρες,αφού ήταν νομικά αβάσιμο..

Και μη ξεχνάμε ότι η πρακτική του ελληνικού κράτους σε όλα τα θέματα,είναι να είμαστε ΕΕ όπου συμφέρει αυτό ,και όπου χάνει λεφτά να ανήκουμε σε άλλο Θεό...

Είδωμεν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...