Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

eime se apognosi


savag3

Recommended Posts

SamGreek έγραψε:

Βασικά δε γίνεται ξεκάθαρο το πώς έβγαλες αυτά τα χρήματα. Σχετικά πρόσφατα κάποιος μου έστειλε τα hand histories του επειδή δεν είχε tracking software και ζήτησε κάποια πολύ γενικά σχόλια για το παιχνίδι του. Σε chips EV (παίκτης τουρνουά είναι) είχε πολύ λιγότερα από αυτά που είχε πραγματικά κερδίσει. Με άλλα λόγια, σε δείγμα περίπου 600 ΜΤΤ είχε σχεδόν 2πλάσια chips από αυτά που θα έπρεπε να είχει κερδίσει, αν δεν υπήρχε η τύχη. Βέβαια, δύσκολο να ήταν losing player, γιατί το δείγμα και πάλι είναι μεγάλο και πιστεύω πως ένα 60% ROI το έχει άνετα (μπορεί και παραπάνω). Αλλά το 95% ROI που έχει στο δείγμα τουρνουά που μου έστειλε έχει σίγουρα αρκετή δόση τύχης.

Οπότε, πέρα από τα επίπεδα αυτοπειθαρχίας που είναι δυνατό να φτάσεις, έχει σημασία να μας πεις πώς ακριβώς έχτισες αρχικά αυτό το κεφάλαιο. Και μετά να προσπαθήσεις να προσδιορίσεις αν το έχτισες με αρκετή βοήθεια τύχης ή όχι. Και κατόπιν να αναζητήσεις τα αίτια της κατρακύλας.

Πριν έχεις οποιαδήποτε άλλη επαφή με το παιχνίδι πρέπει να ξεκαθαρίσεις πρώτα αυτά και την επόμενη φορά να μοιράζεσαι την "κατρακύλα" πριν φτάσεις πάτο, για να προλάβεις το κακό. Δεν είναι ντροπή να πέφτεις stakes.

Έχω μάθει για αρκετούς παίκτες πάντως με μπόλικο παικτικό ταλέντο που χρεωκόπησαν (ποκερικά), λόγω έλλειψης αυτοσυγκράτησης και καθαρού μυαλού. Μην πάτε μακριά, ακόμη κι ο Lederer, o Ivey και ο Stu Ungar έχουν βρεθεί σε αυτή τη θέση στην καριέρα τους.

θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πείς με ποιό πρόγραμμα μπορείς να το δεις αυτο;(Εννοώ Ev chips vs real chips). Με το Pokertracker γίνεται;

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

giorgio έγραψε:

Καλύτερα με το Hold'em Manager.

το προβλημα βεβαια ειναι πως μεταφραζονται αυτα σε λεφτα.δηλαδη συγκεκριμενα εχω 10bb/100 και 12 evbb/100.ομως σε λεφτα χανω 450$ εχοντας τζιραρει 2500$ περιπου.αυτο ολο δεν ξερω πως να το ερμηνευσω.προφανως καταλαβαινω πως μπορει να συμβαινει επειδη πχ κερδισα 100bb σε αρχικο σταδιο αλλα τελικα δεν μπηκα στα λεφτα επειδη την κρισιμη στιγμη εχασα τα 30bb.ομως και σε late stages εχω θετικο προσημο.υπαρχει καποιο βαθος χρονου που ας πουμε υπαρχει δικαιοσυνη και σε χρηματα??εγω εχω 20κ hands.ειναι τελικα το evbb/100 ενδεικτικος δεικτης για τα αποτελεσματα μου??αυτο που με προβληματιζει ιδιαιτερα ειναι πως ακριβως συσχετιζονται τα evbb/100 με τα αποτελεσματα που εχω και κυριως που θα εχω στο μελλον.

υπαρχει δηλαδη περιπτωση να εχω παντα +evbb/100 αλλα παντα -roi??

αυτη ειναι η βασικη απορια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fisika iparxei dikeosini file mou ,ola afta ta katagrafei h Pokerstars ke tha sta stilei efapax, opos ke otan kinigas set px , pou einai na erthei 1/5 , an de sourthei 4 fores, kses oti tin 5ti tha setareis , opote beneis allin preflop an boreis ,ke ase na anarotiete ton tipo me tous asous ti ton xtipise.Vevea tora an esi katevazeis krio idrota sto bubble ke se traboukizoune ,ke eisai loosing, pane pekse domino.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aekara1921 έγραψε:

giorgio έγραψε:
Καλύτερα με το Hold'em Manager.

το προβλημα βεβαια ειναι πως μεταφραζονται αυτα σε λεφτα.δηλαδη συγκεκριμενα εχω 10bb/100 και 12 evbb/100.ομως σε λεφτα χανω 450$ εχοντας τζιραρει 2500$ περιπου.αυτο ολο δεν ξερω πως να το ερμηνευσω.προφανως καταλαβαινω πως μπορει να συμβαινει επειδη πχ κερδισα 100bb σε αρχικο σταδιο αλλα τελικα δεν μπηκα στα λεφτα επειδη την κρισιμη στιγμη εχασα τα 30bb.ομως και σε late stages εχω θετικο προσημο.υπαρχει καποιο βαθος χρονου που ας πουμε υπαρχει δικαιοσυνη και σε χρηματα??εγω εχω 20κ hands.ειναι τελικα το evbb/100 ενδεικτικος δεικτης για τα αποτελεσματα μου??αυτο που με προβληματιζει ιδιαιτερα ειναι πως ακριβως συσχετιζονται τα evbb/100 με τα αποτελεσματα που εχω και κυριως που θα εχω στο μελλον.

υπαρχει δηλαδη περιπτωση να εχω παντα +evbb/100 αλλα παντα -roi??

αυτη ειναι η βασικη απορια μου.[/quote:3m5l3lad]

Εξαρτάται πώς το εννοείς το βάθος χρόνου. Πάντα όχι αλλά το βάθος χρόνου είναι πολύ μεγαλύτερο από όσο νομίζουν οι περισσότεροι. Δες τον crf σε Tilt και Stars και εμένα ανάποδα. Τελικά όμως δε σε ενδιαφέρει. Αυτό που προσπαθείς να κάνεις με το ΗΕΜ είναι να βελτιωθείς σε πράγματα που ΜΠΟΡΕΙΣ να επηρεάσεις. Αν παίζεις καλά τα αποτελέσματα ΜΑΛΛΟΝ θα έρθουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

aekara1921 έγραψε:
giorgio έγραψε:
Καλύτερα με το Hold'em Manager.

το προβλημα βεβαια ειναι πως μεταφραζονται αυτα σε λεφτα.δηλαδη συγκεκριμενα εχω 10bb/100 και 12 evbb/100.ομως σε λεφτα χανω 450$ εχοντας τζιραρει 2500$ περιπου.αυτο ολο δεν ξερω πως να το ερμηνευσω.προφανως καταλαβαινω πως μπορει να συμβαινει επειδη πχ κερδισα 100bb σε αρχικο σταδιο αλλα τελικα δεν μπηκα στα λεφτα επειδη την κρισιμη στιγμη εχασα τα 30bb.ομως και σε late stages εχω θετικο προσημο.υπαρχει καποιο βαθος χρονου που ας πουμε υπαρχει δικαιοσυνη και σε χρηματα??εγω εχω 20κ hands.ειναι τελικα το evbb/100 ενδεικτικος δεικτης για τα αποτελεσματα μου??αυτο που με προβληματιζει ιδιαιτερα ειναι πως ακριβως συσχετιζονται τα evbb/100 με τα αποτελεσματα που εχω και κυριως που θα εχω στο μελλον.

υπαρχει δηλαδη περιπτωση να εχω παντα +evbb/100 αλλα παντα -roi??

αυτη ειναι η βασικη απορια μου.[/quote:36v8eh4h]

Εξαρτάται πώς το εννοείς το βάθος χρόνου. Πάντα όχι αλλά το βάθος χρόνου είναι πολύ μεγαλύτερο από όσο νομίζουν οι περισσότεροι. Δες τον crf σε Tilt και Stars και εμένα ανάποδα. Τελικά όμως δε σε ενδιαφέρει. Αυτό που προσπαθείς να κάνεις με το ΗΕΜ είναι να βελτιωθείς σε πράγματα που ΜΠΟΡΕΙΣ να επηρεάσεις. Αν παίζεις καλά τα αποτελέσματα ΜΑΛΛΟΝ θα έρθουν.[/quote:36v8eh4h]

αφου τονιζεις το ΜΑΛΛΟΝ θεωρεις πως δεν ειναι απολυτο πως το σωστο παιχνιδι ταυτιζεται με $$.επισης το βαθος χρονου το συσχετιζω με τον αριθμο απ τα τουρνουα που παιζει καποιος.σκεφτομουν αν υπαρχει καποιος συσχετισμος μεταξυ roi και evbb/100 η αν τελικα ειναι τελειως ανεξαρτητα μεταξυ τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...