Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Small και Medium Connectors


Tubular Bell

Recommended Posts

Tubular Bell έγραψε:

φίλε D.uK.e όχι, σαφώς δεν έχω τέτοιο skill, και λογικά θα βρεθώ στα πολύ δύσκολα ...

Θα σου πώ όμως τι με προβληματίζει. Περιμένεις μόνο τα monsters για να παίξεις ; Δηλαδή, παίρνοντας πάντα σαν δεδομένο πως τηρείς τους κανόνες του Bankroll Management, μήπως αξίζει το gamble ειδικά αν είσαι στην αρχή ενός ΜΤΤ ;

Καταλαβαίνω πως στη θέση μου ένας πολύ καλός παίχτης θα συμπεριφερόνταν τελείως διαφορετικά ( ίσως raise ; ), αλλά σαν noob πρέπει να πηγαίνει κανείς πιο "τυπικά"

file tubular (den thelw na to paiksw idimonas kai sevome kai akouw me poli prosoxi ta post olwn twn paleoterwn edw mesa,oi opoioi as me diorthosoune an kanw lathos) an kai to erotima apeythinete ston duke dratome tis efkerias gia na sou pw akrivos afto pou rwtises.

sta prwta stadia twn toyrs einai kalytera na paizeis super tight

mias kai einai arxi kai theleis na apofygeis katastaseis apo donks kai gambling players.

den exeis na kerdiseis kai polla sta early stages mias kai ta blinds akoma einai mikra..

se simferei to game sou na to kaneis argotera..ipomoni..

paizeis panta apo possition kai oxi monsters aparetita alla sigoura JJ+ opws kai AQ+ apefige fila tipou 910s gia arxi giati se vazoun se katastaseis pou thelei pira na tis xiristeis opos eipe kai o duke..

twra an theleis na asxolitheis me ta suited conectors o danniel einai apo tous idikous kai exei arketa mathimata gia afto to thema stin pokerstars

filika sousam

gl

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

giorgio έγραψε:

FOLD. Εκτός από πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις.

σορρυ που πρήζω αλλά θα ήταν ίδια η απάντηση αν τα μπαστούνια που κρατούσες ήταν ΑΚ και όχι 9-10? (Να υποθέσω πως εδώ είναι call έτσι;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι δεν το εξηγεις λιγο παραπανω George?

Δηλαδη γιατι δεν λες πως ναι οκ, κανουμε το call αλλα σε ten high flop οταν πρεπει να βαλουμε στο συνολο με τα preflop 15BB και μαζι με του turn 25BB, τοτε τι κανουμε ?

Γιατι δεν τους λες πως εσυ με top pair στο turn δεν κανεις call αλλα 25 blinds και foldareis ?

Δεν ειναι τοσο απλα. Call και τελος.

Ναι οκ call 3 blinds και μετα ?

Ξερεις αν αυτοι που συζητας εχουν τα skills να πεταξουν top pair αναλογα με το betting-image-statistics του αντιπαλου και να μην χασουν 30-40% του stack τους ?

Αν μη τι αλλο αν θες να πεις κατι επειδη εχεις και τις γνωσεις, ανελυσε το λιγακι παραπανω. Οχι call τελος καληνυχτα gg.

Τελος παντων εγω φιλε tubular εδωσα την απαντηση που θεωρησα πιο safe για καποιον που δεν ξερω.

Αν μιλουσα σε καποιον που ξερω καλα πως παιζει και τις ικανοτητες του θα του ελεγα να κανει raise ειδικα απτο button με 2-3callers.

Να βοηθησω ηθελα οχι να κανω εντυπωση.

GL

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ απορροφώ πληροφορίες και ζητάω διευκρινίσεις ...

εννοείς raise από το button preflop ;

Παιδιά είναι τόσο διαφορετικές οι απόψεις σας που μου έχετε κάψει εκατομμύρια εγκεφαλικά κύτταρα ... αλλά αυτή είναι και η ομορφιά του παιχνιδιού στην τελική ε ; :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ tubular bell

file mou opoiadipote aporia ekfraseis edo sto forum, ena einai sigouro, oti tha labeis arketes apantiseis kai apopseis apo diaforetika atoma.

Mexri na apoktiseis tin ikanotita na ksexorizeis poia einai perisotero sosti kai poia telios lathos, ena tha sou po, oti sou lei o giorgo kai merikoi alloi apo do (tha tous matheis siga siga)

karfitsoseto kapou kai diabaseto 10 fores tin imera mexri na to empedoseis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tubular Bell έγραψε:

Εγώ απορροφώ πληροφορίες και ζητάω διευκρινίσεις ...

εννοείς raise από το button preflop ;

Παιδιά είναι τόσο διαφορετικές οι απόψεις σας που μου έχετε κάψει εκατομμύρια εγκεφαλικά κύτταρα ... αλλά αυτή είναι και η ομορφιά του παιχνιδιού στην τελική ε ; :)

Αστο Man.Τι να λεμε τωρα...

Οπως σου ειπε και ο a sta diala, κανε ακριβως οτι σου λεει ο giorgio, και καποιοι αλλοι(θα τους μαθεις σιγα σιγα) διαβαζετο 100 φορες τη μερα, και θα πετυχεις 100% !

ps: Sorry για το μπερδεμα! Autocall next time with 9-10

GL!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλε γιατι κουμπωνεις τοσο ευκολα;

Καποιοι το εχουν αυτοσκοπο να δημοσιευουν κολακιες η οτι αλλο εχουν κατα νου.

Δεν χρειαζετε να μας αρεσουν ολα, ή να τα σχολιαζουμε.

Απαντησες, ολα καλα, παμε παρακατω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕΜΦΕ έγραψε:

αγόρασε το kill everyone να βρεις την υγειά σου, γιατί αν περιμένεις από το forum, σώθηκες :P

ontos semfe??to exw akousei kai apo alous..einai pareksigimeno vivlio poli to kraksane..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

simply the best to "kill everyone" για tournament games!αλλα καλο ειναι για οποιον αποφασισει να εντρυφησει σ'αυτο(και οχι απλα να το ξεφυλλησει),

1)να εχει μια Α επαφη με τα μαθηματικα :) και

2)να μην ειναι το πρωτο βιβλιο που διαβαζει για ποκερ.

αν καποιος που ικανοποιει αυτες τις 2 προυπεθεσεις,το διαβασε και εκραξε τι να πω!! :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι κανείς δεν αναφέρθηκε σε κάτι πολύ βασικό, που έχει να κάνει με ένα συνδυασμό πραγμάτων...

1-ποσα ΒΒ έχουμε την ώρα της παρτίδας...

2-ποσα ΒΒ θα έχουμε στο επόμενο level

3-πόσο turbo ή όχι είναι το τουρ...

4-τι paying structure επικρατεί;

Αν ας πουμε είσαι σε ενα τουρ των 5$ με 3000 παίκτες τότε ξέρεις ότι μέχρι και 18-20ος να βγεις δεν παίρνεις καλά λεφτά...συνήθως 100-200 θέσεις παίρνουν τσίμα τσίμα το διπλάσιο του Buy-in και μέχρι και ο 100ος παίρνει κανένα 50$...αν ο στόχος είναι να μπούμε ΙΤΜ κ μετά βλέπουμε με την λογική του grinder ή την λογική του μαθαίνω και θέλω να παίζω όσο το δυνατόν πιο απλά γίνεται τότε η απάντηση στο ερώτημα σου κατ'εμέ είναι FOLD στα early stages αν αντιμετωπίζεις raise...και call αν δεν αντιμετωπίζεις...

Αν στο παράδειγμα που αναφέρεις μου πείς ότι έχεις περίπου 23ΒΒ και στο επόμενο level σε 2 λεπτά θα έχεις 13-15...επειδή μπαίνουν ante τότε πρέπει να αρχίσεις να αξιολογείς τους στόχους σου και τις απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα...τι είναι καλύτερο; 20-25 τουρ στο rail και σε ενα από αυτά τελικό τραπέζι; 5-10...ΙΤΜ...και συνεχίζω 'χτίζοντας'...

Επίσης υπάρχουν και τα hand elements...που αφορούν τους αντιπάλους που έχεις στο τραπέζι...στο παράδειγμα σου υπάρχουν περιπτώσεις που αξίζει να παίξεις ακόμη και all-in preflop...γιατί αν έχεις πχ 14-16ΒΒ είναι πολύ πιθανόν να φτάσεις τα 23-25ΒΒ χωρίς να δεις flop ή να δεις φλοπ με μόνο έναν αντίπαλο παίζοντας στην χειρότερη ένα 30-70 'κυνηγώντας' να τριπλασιάσεις σχεδόν με antes+Blinds...

Ο Duke ανέφερε 'μην τζογάρεις'...είναι περιπτώσεις που θα βρεθείς να αναρωτιέσαι αν τζόγαρες ή αν έπαιξες σωστά...ο giorgio θεωρεί αυτονόητο ότι με 2-3 callers πρέπει να είσαι μέσα...το οποίο είναι όντως αυτονόητο ειδικά από late position...το post-flop δεν είναι αυτονόητο...

ας πουμε σε ενα τουρ με 200 παίκτες και good structure δεν αξίζει στα early stages κατ'εμέ, να βάζεις σε δύσκολες αποφάσεις τον εαυτό σου...ειδικά αν το payout έχει περίπου 25-30 θέσεις ΙΤΜ...αλλά σε τουρ με χαμηλά buy-in και πολλές συμμετοχές (και άρα υψηλό variance) προτιμώ να είμαι εγώ που θα βάλω σε σκέψεις το παιχνίδι των άλλων...αρκεί αυτό να γίνεται συνειδητά...

ή όπως πρόσφατα διάβασα από ένα καλό και γνωστό παίκτη "αν έχω πάρει την σωστή απόφαση"...μετά δεν με νοιάζει τι θα γίνει...το θέμα είναι μετά από κάθε χέρι να νιώθεις ότι έχεις πάρει την σωστή απόφαση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crf88 έγραψε:

poioi einai autoi oi polloi re sousam??

ti na pw onomata?? :) ipa pws exw akousei apo polous oti einai poli super vivlio kai pws poli to kraksane..kserete merikes fores an vgei ena vivlio me kainourgies idees pou anatrepei i protinei kati diaforetiko apo afta pou mexri twra ipirxan trwwi kraksimo apo tous"dogmatikous" tou xorou os pros aftin tin enoia to ipa ;)

thelw na to diavasw para poli kai giafto to exw protinei ston tripodi kai sto forum na einai ena apo ta epomena.. tha ithela omws kai eseis pou to exete diavasei na mou pite tin gnomi sas..

ty sousam

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε συ Duke πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα παίρνεις έτσι. Χτες ήμουν στη δουλειά , είδα κάποια post που διαφωνούσα και το έγραψα. Δεν είχα ούτε το χρόνο αλλά ούτε και τη διάθεση να επεκταθώ. Πειράζει; Διαφωνώ επίσης και με τη λογική σου «δεν ξέρεις να το παίζεις πέτα το να πάει στο διάολο». Δεν υπάρχουν τέτοιες πολυτέλειες πια. Απλά, μαθαίνεις να το παίζεις. Δογματικά δεν δέχομαι τίποτα από όποιον και να προέρχεται αυτό και έχω διαφωνήσει πολύ παλαιότερα με μεγάλα ονόματα που ήθελαν να επιβάλουν την άποψή τους με το όνομά τους. Από την άλλη πλευρά, αν δω ένα περίεργο ποστ από κάποιον πολύ καλό παίκτη να είσαι σίγουρος ότι θα αφιερώσω αρκετή ώρα για να το σκεφτώ.

Για το θέμα μας, έριξα μια ματιά χτες το βράδυ αφού έγινα busted νωρίς. Έκανα ένα λάθος. Πολλοί καλοί παίκτες το πετάνε preflop. Έριξα και μια ματιά στη database μου. Στο button ή cutoff με effective stack 60ΒΒ+ και 89s-JTs raiser και 1+ callers έχω +18Evbb/100. Με μικρό δείγμα βέβαια καθώς δεν είναι και μια κατάσταση που συμβαίνει συχνά. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν πολυκαιγόμουνα να το κοιτάξω. Εύκολη απόφαση preflop, σε αρχικό στάδιο που συμβαίνει σπάνια. Πολύ μικρής σημασίας τελικά. Πάντως, ευχαριστώ γιατί κοιτάζοντας αυτό χτες βρήκα ένα άλλο leak στο παιχνίδι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Ρε συ Duke πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα παίρνεις έτσι. Χτες ήμουν στη δουλειά , είδα κάποια post που διαφωνούσα και το έγραψα. Δεν είχα ούτε το χρόνο αλλά ούτε και τη διάθεση να επεκταθώ. Πειράζει; Διαφωνώ επίσης και με τη λογική σου «δεν ξέρεις να το παίζεις πέτα το να πάει στο διάολο». Δεν υπάρχουν τέτοιες πολυτέλειες πια. Απλά, μαθαίνεις να το παίζεις. Δογματικά δεν δέχομαι τίποτα από όποιον και να προέρχεται αυτό και έχω διαφωνήσει πολύ παλαιότερα με μεγάλα ονόματα που ήθελαν να επιβάλουν την άποψή τους με το όνομά τους. Από την άλλη πλευρά, αν δω ένα περίεργο ποστ από κάποιον πολύ καλό παίκτη να είσαι σίγουρος ότι θα αφιερώσω αρκετή ώρα για να το σκεφτώ.

Για το θέμα μας, έριξα μια ματιά χτες το βράδυ αφού έγινα busted νωρίς. Έκανα ένα λάθος. Πολλοί καλοί παίκτες το πετάνε preflop. Έριξα και μια ματιά στη database μου. Στο button ή cutoff με effective stack 60ΒΒ+ και 89s-JTs raiser και 1+ callers έχω +18Evbb/100. Με μικρό δείγμα βέβαια καθώς δεν είναι και μια κατάσταση που συμβαίνει συχνά. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν πολυκαιγόμουνα να το κοιτάξω. Εύκολη απόφαση preflop, σε αρχικό στάδιο που συμβαίνει σπάνια. Πολύ μικρής σημασίας τελικά. Πάντως, ευχαριστώ γιατί κοιτάζοντας αυτό χτες βρήκα ένα άλλο leak στο παιχνίδι μου.

Σορυ για την αντιδραση Giorgio απλα σε θεωρω προσωπικα απτους top παικτες που προσφερουν εδω μεσα και θα ηθελα να δω μια παραπανω αναπτυξη σε μια τοσο γενικη απορια που εξεφρασε ο φιλος.

Και αντικειμενικα αν το δεις, αν ερθει ενας 100% αγνωστος προς εσενα παικτης και σε ρωτησει τι πρεπει να κανει, δεν μπορεις απλα να του πεις call... Δεν υπαρχει απλα το call και τελος.

Που ξερεις αν το παληκαρι αυτο, "παντρευτει" το top pair στο flop και χασει 50% το λιγοτερο του stack του ?

Που ξερεις αν "παντρευτει" το fd του και τελικα χασει απο μεγαλυτερο η χασει ενα μεγαλο μερος του stack του?

Ηθελα απλα, επειδη δεν υπαρχει συγκεκριμενη παρτιδα και συγκεκριμενες λεπτομερειες(παρα πολυ σημαντικες ομως) να του πω να παιξει οσο πιο safe γινεται.

Σιγουρος ειμαι οτι καταλαβαινεις τι εννοω.

Δηλαδη αν ο utg εχει 10/10/55 σε 100 hands και η αλλοι 2 callers 20/10/45 και 50/10/25 ειναι οκ να κανει το call τοσο απλα ?

Εδω τα νουμερα που σου γραφω δεν ξερεις αν γνωριζει τι ειναι αυτα. Πως του λες τοσο ευκολα call ? Μετα το call τι ? Χασε και μαθε? ;)

Ελπιζω να καταλαβες την προθεση μου.

GL

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Διαφωνώ επίσης και με τη λογική σου «δεν ξέρεις να το παίζεις πέτα το να πάει στο διάολο». Δεν υπάρχουν τέτοιες πολυτέλειες πια. Απλά, μαθαίνεις να το παίζεις.

+1000

streetacer wrote

αν ο στόχος είναι να μπούμε ΙΤΜ κ μετά βλέπουμε με την λογική του grinder

:blink: wtf . απο ποτε η λογικη ενος mtt grinder ειναι να μπει itm?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βάζω μία παρτίδα εδώ, μια που πρόκειται για 1 gap suited connectors, που το έπαιξα μάλλον ανάποδα από τη λογική του giorgio, αλλά βγήκε σε καλό.

Βέβαια στο showdown μου έβγαλε την πίστη, μην ζευγαρώσει κάτι ...

Εκλιπαρώ για σχόλια .... είμαι donk ;

Full Tilt Poker Game #24343972659: $12,000 Rush Guar (Rebuy) (188177939), Table 346 - 120/240 Ante 25 - No Limit Hold'em - 09:06:19 ET - 2010/10/01

Seat 1: jora555 (35,195)

Seat 2: tubular bell (17,481)

Seat 3: millymemmem (4,894)

Seat 4: Caucasiano08 (18,240)

Seat 5: vipshinto (34,925)

Seat 6: sh1rsh (12,235)

Seat 7: ntngander (38,587)

Seat 8: chantochero (22,504)

Seat 9: hench123 (11,152)

jora555 antes 25

tubular bell antes 25

millymemmem antes 25

Caucasiano08 antes 25

vipshinto antes 25

sh1rsh antes 25

ntngander antes 25

chantochero antes 25

hench123 antes 25

tubular bell posts the small blind of 120

millymemmem posts the big blind of 240

The button is in seat #1

*** HOLE CARDS ***

Dealt to tubular bell [Ts Qs]

Caucasiano08 folds

vipshinto folds

sh1rsh folds

ntngander folds

chantochero folds

hench123 raises to 720

jora555 folds

tubular bell calls 600

millymemmem calls 480

*** FLOP *** [Kc Jd As]

tubular bell bets 16,736, and is all in

millymemmem has 15 seconds left to act

millymemmem folds

hench123 calls 10,407, and is all in

tubular bell shows [Ts Qs]

hench123 shows [Ah Ac]

Uncalled bet of 6,329 returned to tubular bell

*** TURN *** [Kc Jd As] [8c]

*** RIVER *** [Kc Jd As 8c] [5c]

tubular bell shows a straight, Ace high

hench123 shows three of a kind, Aces

tubular bell wins the pot (23,199) with a straight, Ace high

*** SUMMARY ***

Total pot 23,199 | Rake 0

Board: [Kc Jd As 8c 5c]

Seat 1: jora555 (button) folded before the Flop

Seat 2: tubular bell (small blind) showed [Ts Qs] and won (23,199) with a straight, Ace high

Seat 3: millymemmem (big blind) folded on the Flop

Seat 4: Caucasiano08 folded before the Flop

Seat 5: vipshinto folded before the Flop

Seat 6: sh1rsh folded before the Flop

Seat 7: ntngander folded before the Flop

Seat 8: chantochero folded before the Flop

Seat 9: hench123 showed [Ah Ac] and lost with three of a kind, Aces

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...