Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Trust your insticts or not?


D.uK.e

Recommended Posts

Αρκετα μεγαλο tournament, 309 συμμετοχες, buy in 550ε.

27 μπαινουν στα φραγκα εχουμε μεινει 115. Τελευταιο level της day 1.

Blinds 500-1000 with ante 75 η 100(doesnt matter too much).

Stack 77.000. Average περιπου 60.000 Position HiJack. Ολοι fold και γω raise 2.800 με 8d-8s.

Μολις με αλλαξαν table και δεν εχω ιδεα για τους παικτες του table εκτος απο 1-2 γνωστους Ελληνες.

Το button κανει μια κινηση(πιανει παραπανω μαρκες) του τυπου να κανει raise αλλα τελικα με λιγη σκεψη κανει μονο call. Stack του button 65.000.

FLOP: Kh-10d-8h (pot : 8000).

Bet εγω : 3.900 call το button.

Turn: Jd. Board Kh-10d-8h-Jd (pot : 15.800)

Bet εγω : 7.800. RAISE TO BUTTON 23.500. Pot: 47.100

Stacks εγω : 62.400 left. Button : 34.700 left.

Εγω ?

Κατι δεν πηγαινε καλα. Απο preflop ισως ? Απτην ευκολια του call στο flop ? Παντως κατι δεν παει καλα. Καταλαβαινεις μετα απο καποιο καιρο και καποια live tournaments την ψυχολογια του αντιπαλου σου με βαση τις κινησεις του.

Εδειχνε ανετος ειδικα στο turn σαν να βγηκε το τζοκερ.

Ακουω γνωμες. Παρακαλω αν γινεται με μια ψιλο αναλυση σκεψης.

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον απαντησει.

EDIT: Θα ηθελα να δω απαντησεις απο παικτες με εμπειρια σε live games γιατι υπαρχει τεραστια διαφορα απτα online. Thanks again.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Επειδή ξέρω το αποτέλεσμα δεν θα πω περισσότερα ... fold ομως δεν κάνω με τπτ.

Πες μου κατι. Αν ξερεις (συμφωνω απολυτα) οτι μελλοντικα ειναι +Ev το all-in πχ η το call, αλλα σαυτο το γ@μηδι το hand, κοβεις και το... κεφαλι σου, οτι εισαι πισω. Τι κανεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H gia AA i gia JJ ton kovw xwris na gnwrizw to apotelesma...Apo auta pou mou les to epsise na kanei reraise pre flop alla callare.H loipon exei fovero filo i kati fovi8ike...Krinontas loipon apo tin eukolia 8a elega oti exei AA alla meta me provlimatises kai ton pistepsa gia JJ...gia AQ diskoLo mou fainetai ews adinato...Toulaxiston kerdises????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fr3netic έγραψε:

H gia AA i gia JJ ton kovw xwris na gnwrizw to apotelesma...Apo auta pou mou les to epsise na kanei reraise pre flop alla callare.H loipon exei fovero filo i kati fovi8ike...Krinontas loipon apo tin eukolia 8a elega oti exei AA alla meta me provlimatises kai ton pistepsa gia JJ...gia AQ diskoLo mou fainetai ews adinato...Toulaxiston kerdises????

Θελω να δω κιαλλες γνωμες για το hand γιατι πραγματικα κοντευε να εκραγει το μυαλλο μου εκεινη την ωρα. Παιζαμε περιπου 9-10 ωρες και ειμαι μιση ωρα πριν την day2 με παρα πολυ καλο stack.

Το οτι πηγε να κανει raise αλλα τελικα εκανε call μην σε παει μονο στο οτι παει να με traparei. Γιατι εχει position και stack για οποιοδηποτε play. Ακομα και με A-Q πχ μπορει να το σκεφτει το raise.

Ειναι πολυ μεγαλο το range σαυτη τη φαση γιατι εχω παιξει το πολυ 5-6 χερια και δεν βγαζεις ακρη. Συγκεκριμενα ο τυπος ηταν το πρωτο hand που επαιζε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xωρις τεραστια εμπειρια απο Live tour,αλλα καποια απο cash Οπως τα περιγραφεις τα πραγματα μου φαινεται και μενα λιγο αχαστος ο τυπος..Τοση ψυχραιμια,σκεψη Re- preflop κλπ..Τι να πω,να μπηκε με κανα ΑQh δεν ειναι τοσο απιθανο..Παντως σιγουρα σου κοβει λιγο τα ποδια και σου γυριζει τα μυαλα η τοση ανεση που callarei ως εδω..!(και το Reraise..)!!

Περιμενω να μαθω την καταλαληξη της παρτιδας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε με θεωρώ καλό παίχτη αλλά θα θελα να πω τη γνώμη μου:

Όντως το range που έχει είναι μεγάλο και είναι μεγαλύτερο έχοντας θέση έναντι όλων, πολύ περισσότερο έναντι ενός παίχτη που μόλις ήρθε στο τραπέζι και με stack above average μπορεί να είναι και επιθετικός.

Από το πώς περιγράφεις τις κινήσεις του, ψιλοαποκλείω το ΑΑ (λογικά κάνεις reraise γιατί με απλό call κινδυνεύεις να βάλεις στο παιχνίδι SB, BB που δεν το θέλεις), αλλά και γιατί με board που έχει τόσα draws δεν κάνεις 3χ στο turn. Για τον ίδιο λόγο μου φαίνεται παράλογο να έχει QQ και να το έπαιξε έτσι. Άρα αυτά που φοβάσαι είναι τα AQ, JJ

Προσπάθησε λίγο να δεις το χέρι από τη δική του σκοπιά και σε τι range σε έχει βάλει αυτός αλλά και το πώς παίζει με τα φύλλα που κρατάει. Βλέπει απλά το ποντάρισμά σου στο φλοπ και αυξάνει μετά. Το σετ σου είναι κρυφό και δύσκολα προβλέπεται, άρα μάλλον σε έχει σε διπλή είτε σε draw για χρώμα. Τώρα αυτός είτε έχει κέντα (οπότε είναι άχαστος μέχρι το turn) είτε σετάρει βαλέδες νομίζοντας πως κερδίζει το ΑΚ ή το ΑΑ ή το QQ σου, είτε γίνεται διζεύγαρος (ΚΤ, JT), πάλι θεωρώντας ότι κερδίζει τη διπλή σου ή τα draws σου. Από τις τρεις παραπάνω περιπτώσεις, που η τελευταία δεν είναι τόσο πιθανή, κερδίζεις τη μία, χάνεις τις άλλες 2.

Επειδή όμως από την όλη περιγραφή μοιάζει να νοιώθει δυνατός, μάλλον προς την κέντα φέρνω και μάλιστα ίσως έχοντας και ένα από τα δύο χρώματα του τραπεζιού.

Πάντως σε κάθε περίπτωση το call το θεωρώ λίγο λάθος, κυρίως εκτός θέσης, εκτός και αν περιμένεις να δεις το τέταρτο οκτάρι ή να διπλώσει το τραπέζι, χωρίς όμως και αυτό να σου εξασφαλίζει ότι και έτσι κερδίζεις. Και επειδή είναι βέβαιο ότι στο river πάτε για all in για μένα είναι είτε πάσο είτε ρέστα.

Αν ήταν η παρτίδα online θα σου έλεγα ρέστα με τη μία. Επειδή όμως είναι live και πρέπει να εμπιστεύεσαι λίγο περισσότερο το ένστικτό σου, θα έτεινα προς το πάσο. Άλλωστε, ο πραγματικά μεγάλος παίχτης φαίνεται κυρίως από το πάσο που κάνει και όχι μόνο από τα great calls του.

Α, επίσης είναι πάσο, λόγω της στιγμής που γίνεται η παρτίδα. Πιο αργά ίσως η απάντηση να ήταν διαφορετική.

Μια απορία μόνο: τα bets σε flop και turn δε θα πρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

D.uK.e έγραψε:

Antonis έγραψε:
Επειδή ξέρω το αποτέλεσμα δεν θα πω περισσότερα ... fold ομως δεν κάνω με τπτ.

Πες μου κατι. Αν ξερεις (συμφωνω απολυτα) οτι μελλοντικα ειναι +Ev το all-in πχ η το call, αλλα σαυτο το γ@μηδι το hand, κοβεις και το... κεφαλι σου, οτι εισαι πισω. Τι κανεις ?[/quote:2kacuboi]

fold

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dyskolo spot kai logw tou board & logw twn stack sas. sigoura to range tou einai megalo, to reraise tou omws de simainei aparaitita oti exei kenta/overset. mporei na pisteyei pws einai mprosta me 2pairs h' pair me megalo draw. eksartatai twra poso thes na to riskareis. Prwsopika an den eixa kapoio poly dynato tell & apenanti se tyxaio antipalo pisteyw tha ta gyrnaga ola sto turn.

Genika pantws imo, sto live poker einai +EV na akoloutheis to enstikto sou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειπα να γραψουν μονο οι καλοι παικτες. Προς Θεου.

Ειπα απλα να απαντησουν οσοι εχουν καποια Χ εμπειρια σε live games γιατι υπαρχουν αρκετοι που παιζουν μονο online.

Τα bets ειναι σταθερα 45-50% του pot. Δεν βλεπω το λογο που χρειαζεται να κανω μεγαλυτερα. Αν ειναι σε draw τον θελω μεσα. Αν εχει τον Κ επισης δεν θελω να τον τρομαξω.

Αν το δω απτη δικη του πλευρα και θεωρητικα εχω AhQh, στο turn δεν υπαρχει λογος να κανω το reraise..

Για ποιο λογο να τρομαξω καποιο top pair ενω εχω nuts και παω και για nut flush ? Εκτος και αν εκανε το τοσο τρελο read οτι setara και δεν τα πεταω με τιποτα...

Απτην αλλη με Qh-9h δεν μπορεις να προσποιηθεις raise preflop.. αρα παλι δεν κολλαει...

Μενει μονο το ΤΤ και οι JJ..

Ολα ομως μαγκες ειναι απιστευτα θεωρητικα.

Γιατι ποιος εγγυαται οτι δεν ειχε AQ off και απλα donkare στο flop για το godshot ?

Το σημαντικοτερο διλημμα για μενα μετα απο αυτη την παρτιδα ειναι η ερωτηση που εθεσα στον Αντωνη(πεπονι).

Κανουμε αυτο που μελλοντικα ειναι σχεδον σιγουρα +Ev η εμπιστευομαστε τα reads-insticts-tells πειτε το οπως θελετε, που εχουμε εκεινη την ωρα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η λογική λέει ότι με nuts κάνεις απλό call, ωστόσο, εδώ με ΑhQh κάνεις reraise, αν θες, για τους εξής λόγους:

-μεγαλώνεις το ποτ

-φοβάσαι το χρώμα στα καρά

-(σε ένα ανώτερο επίπεδο σκέψης) λες στον αντίπαλο ότι δεν έχω τα nuts, και τον οδηγείς στο reraise all in.

Πάντως στην περίπτωση που αναφέρεις δεν έχεις τόσο tells (μια και δεν έχεις ξαναπαίξει με τον αντίπαλο για να ξέρεις συγκεκριμένες αντιδράσεις του τι μπορεί να σημαίνουν) όσο ένστικτο για το τι μπορεί να κρατάει. Αν είχες ένα ξεκάθαρο tell (όπως το μπισκοτάκι στο rounders) είναι αυτόματο πάσο, αν όχι σταθμίζεις το πόσο +EV είναι σε σχέση με το πόσο πιστεύεις ότι είσαι πίσω. Σε ένα live τουρνουά νομίζω παίζει ρόλο το πόσο η όποια απόφασή σου θα σε επηρεάσει στη συνέχεια του τουρνουά. Αν δλδ είναι να πας πάσο, να σου δείξει μπλόφα και να το έχεις στο μυαλό σου μετά όλη την ώρα, καλύτερα να πας ρέστα. Αν μπορείς να συνεχίζεις ανεπηρέαστα, νομίζω δεν είναι το καλύτερο spot να μπεις all in.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ta reads-insticts-tells παιζουν κυριαρχο ρολο στο live,αλλα να υπαρχει ενα Α history με τον αντιπαλο.αυτο ειναι το πρωτο χερι που παιζουμε εναντιον του!!!δεν εινaι δυνατον να βασιστουμε σe aυτα!

στο hand τωρα.ειναι αληθεια πως το range των χεριων(TT-JJ,AJs++,KQs,AQo++) που θα τον εκανε να πιασει μαρκες για btn-3bet,αλλα να το απεφυγε γιατι den εχει info on you ειναι ολο στο board.

θελει guts(και οχι god :)),για να πεταξεις,εστω,και bοttom set εδω.εγω δεν τα εχω,οποτε raise-all in imo.αν πεσαμε σε set up, gg next time!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλε σιγουρα δεν μπορεις να εχεις τοσο αναλυτικα στοιχεια πανω στον παικτη αφου παιζουμε για πρωτη φορα.

Απο κει και επειτα καποια πραγματα στο live ειναι standar.

Kαποια tells ειναι 90% ιδια σε ολους τους παικτες.

Ποσο μαλλον σε παικτες πανω κατω του ιδιου βεληνεκους.

Δεν επαιζα με τον Ivey!

Επρεπε να δειτε στο raise του, τη βαθια εκπνοη οταν το ελεγε.

Με τη μια λεω, οχι ρε πουστη ,του εβγαλε το θαυμα ?

Ξερεις κατευθειαν πεφτουν οι σφυγμοι, χαλαρωνει η αναπνοη και χωρις να το παρεις χαμπαρι, το γραφεις στο κουτελο οτι χτυπησα nuts!

Θεωριες ειναι βεβαια ολα αυτα... απλα τυχαινει να το παρατηρω σε μενα πρωτα οταν υποψιαζομαι οτι ειμαι πολυ η λιγο πισω σε ενα hand και τελικα πιανω nuts!@!

Trust your insticts λοιπον η οχι, οταν ξερεις πως στις 100 φορες που θα εχεις κατι τετοιο, τις 90 θα βγεις κερδισμενος αν πας all-in?

Η καρδια του ποκερ ειναι το live.. Ελπιζω να απαντησετε κιαλλοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Prosopika pistevw pws tha to gyriza se allin

o paixtis mou dinei tin entypwsi pws exei total air

kai thelei eksarxis na deiksei dynami.

to cbet kai to second-barrel bet sou tou dinei elpides oti isws kai petakseis ta fyla sou me ena megalo raise.

Episis kai to timing tou dinei arketo Fold equity.

Filika

Mike

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μήτσο κατ'εμέ δεν πας ποτέ κόντρα στο ένστικτο...ειδικά όταν αυτό είναι 'εναντίον' σου.

όσων αφορά το χέρι...στο live ο κανόνας του να είσαι μόνο ένα επίπεδο σκέψης πάνω από τον άλλο ισχύει...σου έχω δυο εναλλακτικά σενάρια...

εφόσον υπάρχει tell που μας δείχνει ισχύ του αντιπάλου το range του είναι τουλάχιστον από A-Js+...(ξέρεις καλά ότι σε τέτοια live tour παίζονται και αυτά τα range....και το μεγαλώνω λίγο γιατί δεν έχεις σαφη εικόνα του τραπεζιού...)άρα 1)θα ήταν σοφότερο το check call until the river από τη δική σου μεριά κι εκεί αν έχεις χτυπήσει full-quads πάλι check-call...ξέρω πολύ παράλογος τρόπος αλλά σου δίνει το εξής πλεονέκτημα, αν κερδίζεις την παρτίδα...περνάς στο τραπέζι το μνμ ότι είσαι κάτι παραπάνω από βράχος...κ στα τελευταία 15 λεπτά του τελευταίου level προσπαθείς με μέτρια φύλλα να κλέβεις blinds-antes και κάνοντας steal attempts σε limps...

2)κάποιος σου έγραψε για τα bet sizes...δε θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι καλά γιατί επειδή ακριβώς είναι ψιλοστάνταρ...δε σου δίνουν την πληροφορία που θέλεις να πάρεις πάνω στο tell που βρήκες pre-flop...ας πουμε σε ποτ 8000 στο φλοπ αν έβαζες 6500...που είναι ενα 'λάθος' ποντάρισμα...παίρνεις αυτό που θες right then and there...αν έχει Α-Κ ακολουθάει ή κάνει raise...αν έχει JJ-QQ τον κάνεις λογικά να πάει πάσο...ΤΤ-AJ-AQ...δε βλέπω πως μπορούν να κάνουν call...οι ΚΚ σεταραν και σε κάνουν απλό call και οι άσσοι το ίδιο...με τέτοιο bet στο turn ένας άπειρος παίκτης θα σε αφήσει να δεις το river free με το να μην ποντάρει πιστεύοντας ότι θα το κάνεις εσύ κι έτσι με ένα 'λάθος ποντάρισμα' στο φλοπ έχεις πάρει αυτό που θες κυρίως σε σχέση με το πρε...την πληροφορία για το range του...-δε λέω ότι δεν είναι optimal τα bets αλλά ότι υπάρχει ένα εναλλακτικό σενάριο όχι για να 'τραβήξεις' ή να 'διώξεις' αλλά για να πάρεις πληροφορία-...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kk,aa,kai pithanotata jj,de nomizo,giati tha ixe kani 3bet pre flop.edika i prospiisi tou raise me kani perisotero sigouro oti den ta exi.

aqs,kjs,jts,tt,ine ola poli pithana.An kai malon kai me aqs tha ixe kani 3bet.

Apo tin antidrasi toy opos les kai to all in tou ine pithano perisotero apo ola kata ti gnomi moy two pairs+flash draw.

Poli diskolo simio anyway kai xoris reads gia ton antipalo an pistevis oti ise apo toys kalitwerous sto trapezi soy, exis igies stack kai telioni kai i mera ,just fold!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

grioula έγραψε:

kk,aa,kai pithanotata jj,de nomizo,giati tha ixe kani 3bet pre flop.edika i prospiisi tou raise me kani perisotero sigouro oti den ta exi.

aqs,kjs,jts,tt,ine ola poli pithana.An kai malon kai me aqs tha ixe kani 3bet.

Apo tin antidrasi toy opos les kai to all in tou ine pithano perisotero apo ola kata ti gnomi moy two pairs+flash draw.

Poli diskolo simio anyway kai xoris reads gia ton antipalo an pistevis oti ise apo toys kalitwerous sto trapezi soy, exis igies stack kai telioni kai i mera ,just fold!

+1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

streetAcer έγραψε:

Μήτσο κατ'εμέ δεν πας ποτέ κόντρα στο ένστικτο...ειδικά όταν αυτό είναι 'εναντίον' σου.

όσων αφορά το χέρι...στο live ο κανόνας του να είσαι μόνο ένα επίπεδο σκέψης πάνω από τον άλλο ισχύει...σου έχω δυο εναλλακτικά σενάρια...

εφόσον υπάρχει tell που μας δείχνει ισχύ του αντιπάλου το range του είναι τουλάχιστον από A-Js+...(ξέρεις καλά ότι σε τέτοια live tour παίζονται και αυτά τα range....και το μεγαλώνω λίγο γιατί δεν έχεις σαφη εικόνα του τραπεζιού...)άρα 1)θα ήταν σοφότερο το check call until the river από τη δική σου μεριά κι εκεί αν έχεις χτυπήσει full-quads πάλι check-call...ξέρω πολύ παράλογος τρόπος αλλά σου δίνει το εξής πλεονέκτημα, αν κερδίζεις την παρτίδα...περνάς στο τραπέζι το μνμ ότι είσαι κάτι παραπάνω από βράχος...κ στα τελευταία 15 λεπτά του τελευταίου level προσπαθείς με μέτρια φύλλα να κλέβεις blinds-antes και κάνοντας steal attempts σε limps...

2)κάποιος σου έγραψε για τα bet sizes...δε θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι καλά γιατί επειδή ακριβώς είναι ψιλοστάνταρ...δε σου δίνουν την πληροφορία που θέλεις να πάρεις πάνω στο tell που βρήκες pre-flop...ας πουμε σε ποτ 8000 στο φλοπ αν έβαζες 6500...που είναι ενα 'λάθος' ποντάρισμα...παίρνεις αυτό που θες right then and there...αν έχει Α-Κ ακολουθάει ή κάνει raise...αν έχει JJ-QQ τον κάνεις λογικά να πάει πάσο...ΤΤ-AJ-AQ...δε βλέπω πως μπορούν να κάνουν call...οι ΚΚ σεταραν και σε κάνουν απλό call και οι άσσοι το ίδιο...με τέτοιο bet στο turn ένας άπειρος παίκτης θα σε αφήσει να δεις το river free με το να μην ποντάρει πιστεύοντας ότι θα το κάνεις εσύ κι έτσι με ένα 'λάθος ποντάρισμα' στο φλοπ έχεις πάρει αυτό που θες κυρίως σε σχέση με το πρε...την πληροφορία για το range του...-δε λέω ότι δεν είναι optimal τα bets αλλά ότι υπάρχει ένα εναλλακτικό σενάριο όχι για να 'τραβήξεις' ή να 'διώξεις' αλλά για να πάρεις πληροφορία-...

Οχι man. Εχουμε πολυ αντιθετες αποψεις. Γενικα λες στο 2ο σεναριο να κανω μεγαλυτερο bet γιατι δεν θελω call απο JJ-QQ-AJ-AQ (TT δεν πανε πασο ποτε αφου σεταραν).

Κανεις λαθος ομως. Εγω θελω το call του με τετοια odds. Δεν θελω να φυγει απτο pot.

Ας κατσει να κυνηγαει το θαυμα δεν με πειραζει καθολου. Ποσες φορες θα το βρει ?? ;)

Check call που λες στο πρωτο σεναριο επισης δεν υπαρχει. Με 77 blinds προφανως και θελω να μεγαλωσει το pot το συντομοτερο αφου εχω set. Απο κει και επειτα δεν σημαινει οτι θα το παραφουσκωσω.

Κανω 50-55% bet και ειναι μια χαρα ειτε κανει call ειτε οχι. Του δινω ενολιγοις (θεωρητικα στο μυαλο του) τα odds να κυνηγησει το draw του.

Εκτος αυτου βεβαια πρεπει να εισαι μπουμπουνας αν τον αφησεις να δει χωρις να "ιδρωσει" το χρωμα του η τη κεντα του.

Grioula εγραψε :

Poli diskolo simio anyway kai xoris reads gia ton antipalo an pistevis oti ise apo toys kalitwerous sto trapezi soy, exis igies stack kai telioni kai i mera ,just fold!

Συμφωνω απολυτα. Δες βεβαια ξανα το hand γιατι δεν με πηγε all in.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GREC0 έγραψε:

dyskolo spot kai logw tou board & logw twn stack sas. sigoura to range tou einai megalo, to reraise tou omws de simainei aparaitita oti exei kenta/overset. mporei na pisteyei pws einai mprosta me 2pairs h' pair me megalo draw. eksartatai twra poso thes na to riskareis. Prwsopika an den eixa kapoio poly dynato tell & apenanti se tyxaio antipalo pisteyw tha ta gyrnaga ola sto turn.

Genika pantws imo, sto live poker einai +EV na akoloutheis to enstikto sou.

Συμφωνω απολυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

D.uK.e έγραψε:

Δεν επαιζα με τον Ivey!

Επρεπε να δειτε στο raise του, τη βαθια εκπνοη οταν το ελεγε.

Με τη μια λεω, οχι ρε πουστη ,του εβγαλε το θαυμα ?

Ξερεις κατευθειαν πεφτουν οι σφυγμοι, χαλαρωνει η αναπνοη και χωρις να το παρεις χαμπαρι, το γραφεις στο κουτελο οτι χτυπησα nuts!

Trust your insticts λοιπον η οχι, οταν ξερεις πως στις 100 φορες που θα εχεις κατι τετοιο, τις 90 θα βγεις κερδισμενος αν πας all-in?

Νομίζω οτι μας δίνεις μόνος σου την απαντηση πάσο λοιπόν αφού όλα τα παραπάνω εκεί σε οδηγούν και πιστεύω οτι ο τύπος είτε έχει ΑhQh είτε είναι σε total air......

Περιμένουμε να μας πεις την εξέλιξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο online γενικοτερα επειδη ενας grinder θα παιξει 2000 τουρνουα των χρονο το μονο που τον ενδιαφερει πρεπει να ειναι αν παιρνει την +ev αποφαση καθως σε βαθος χρονου θα δικαιωθει και αν ειναι καλος θα ειναι και κερδισμενος.

Στο live ομως δεν υπαρχει αυτο το βαθος χρονου καθως ενα τουρνουα οπως αυτο στην προκειμενη διαρκει 3 μερες ενω online ενα mtt με χ10 κοσμο διαρκει λιγες ωρες.

Live οταν πιστευεις οτι εισαι πισω απλα κανεις πασο και συνεχιζεις.

Αν το ενστικτο σου σ λεει οτι εισαι πισω τοτε Δημητρη απλα κανε πασο.

Δηλαδη θελω να σ πω ακομα και αν βαλουμε το hand range που μπορει να εχει και βγαινει +ev το call τοτε αν πιστευεις οτι την συγκεκριμενη φορα εισαι πισω τοτε κανεις πασο και δεν τρεχει τιποτα.

Εσυ ησουμ στο τραπεζι,εσυ εβλεπες τον παιχτη,εσυ παρατηρησες το ποσο σιγουρος ηταν η οχι,εσυ εσυ εσυ..

Εσυ πιστεψες οτι χανεις αρα πασαρε το και μην ρωτησεις καν τι ειχε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

foustouki έγραψε:

Στο online γενικοτερα επειδη ενας grinder θα παιξει 2000 τουρνουα των χρονο το μονο που τον ενδιαφερει πρεπει να ειναι αν παιρνει την +ev αποφαση καθως σε βαθος χρονου θα δικαιωθει και αν ειναι καλος θα ειναι και κερδισμενος.

Στο live ομως δεν υπαρχει αυτο το βαθος χρονου καθως ενα τουρνουα οπως αυτο στην προκειμενη διαρκει 3 μερες ενω online ενα mtt με χ10 κοσμο διαρκει λιγες ωρες.

Live οταν πιστευεις οτι εισαι πισω απλα κανεις πασο και συνεχιζεις.

Αν το ενστικτο σου σ λεει οτι εισαι πισω τοτε Δημητρη απλα κανε πασο.

Δηλαδη θελω να σ πω ακομα και αν βαλουμε το hand range που μπορει να εχει και βγαινει +ev το call τοτε αν πιστευεις οτι την συγκεκριμενη φορα εισαι πισω τοτε κανεις πασο και δεν τρεχει τιποτα.

Εσυ ησουμ στο τραπεζι,εσυ εβλεπες τον παιχτη,εσυ παρατηρησες το ποσο σιγουρος ηταν η οχι,εσυ εσυ εσυ..

Εσυ πιστεψες οτι χανεις αρα πασαρε το και μην ρωτησεις καν τι ειχε.

THIS

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβως οσα λες Σταυρο, σκεφτηκα εκεινη την ωρα. Δεν μπορεις να παιζεις live σκεπτομενος το "βαθος χρονου"...

Καθε τουρνουα ειναι διαφορετικης αξιας και καθε πασα ξεχωριστη.

Τις πρωτες φορες που παιξαμε ποκερ και ψιλοψαχτηκαμε αλλωστε, απτα πρωτα πραγματα που γουσταραμε ηταν το, "το εχει η μπλοφαρει" ?

Η ουσια του live poke δηλαδη. Τα σωστα reads-tells κλπ.

Λοιπον guys ετσι και εγινε. Το foldara το γ@μηδι και μαλιστα τα ανοιξα μπροστα του.

Απολο το τραπεζι τα σαγονια σκασανε στο πατωμα.

Ο μονος που κοντεψε να με χτυπησει και ειχε το look του, γαμω τη πουταν@ μου πως ειναι δυνατον να το foldareis αυτο? ηταν ο αντιπαλος!

Φερτε στο μυαλο σας πως αντιδρατε οταν σας ρωταει καποιος αν το ειχατε και σεις σκατε απο μεσα σας που δεν πληρωθηκατε και για να του τη σπασετε απλα σηκωνετε τα φρυδια και κουνατε το κεφαλι και καλα δεν ξερω, ισως!!

Μετα εννοειται που τελειωσαμε τον ρωτησα και επειδη ηταν και cool παληκαρι κροατης, μου το ειπε. AhQh...

Προφανως μπορει καποιος να πει, τον πιστευεις ?

Απτην αντιδραση του στο fold μου και γενικα μετα μολις τον ρωτησε ενας φιλος του αν το ειχε ,guys κοντεψε να ξερασει απτα νευρα του!

Ασε που εχει απειρους λογους να μου δειξει οτι ακομα και χωρις να το ξερει, με εκανε να πεταξω το καλυτερο hand, μονο και μονο για να με tiltarei απιστευτα!

Αυτος επιασε τα χαρτια του και τα σπρωξε μεστα χερια του dealer μολις του εδειξα τα δικα μου!

Χαχαχαχαχα ΓΑΜΩ ΤΗ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ.

Thanks για τις απαντησεις guys!

GL σε ολους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...