Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΘΕΩΡΙΑ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑΣ ΣΤΟ ΠΟΚΕΡ ΑΠΟ ΤΗ HEALER


Recommended Posts

Από μικρή θυμάμαι τον εαυτό μου να ρωτάει γιατί αυτό είναι έτσι και όταν έπαιρνα μία απάντηση, η αμέσως επόμενη ερώτηση ήταν σίγουρα είναι έτσι ή συμβαίνει κάτι άλλο; Μεγαλώνοντας η κατάσταση χειροτέρευε, αφού πάντα με γοήτευαν οι θεωρίες συνωμοσίας……στημένη η οικονομική κρίση, έργο επιστημονικής φαντασίας η αποστολή στη σελήνη, το τέλος του κόσμου αναμένεται το 2012 και άλλες πολλές. Θα αναρωτιέστε όμως πως σχετίζεται το πόκερ με συνωμοσιολογίες. Είναι τυχαίο που το πόκερ παρουσιάζεται το φαινόμενο της δεκαετίας και έχει αποκτήσει εκατομμύρια πιστούς σε όλο τον κόσμο και στην Ελλάδα; Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο. Για μένα και ίσως για τους περισσότερους από εσάς το πόκερ είναι ένα άθλημα, ένα παιχνίδι που απαιτεί δεξιότητες, πειθαρχία και αφιέρωση. Για άλλους όμως προέκυψε μια κολοσσιαία επιχείρηση, εξαιτίας της αυξανόμενης δημοτικότητας του. Συζητάμε για το πόκερ του σήμερα σαν μια τεράστια βιομηχανία με μοναδικό σκοπό το κέρδος. Κάποιοι από σας θα πείτε πως και εμείς έχουμε κέρδη από αυτήν την επιχείρηση. Μην βιαστείτε και ας εξετάσουμε καλύτερα ποιοι είναι αυτοί που πραγματικά κερδίζουν από αυτή τη βιομηχανία και με ποιους τρόπους την συντηρούν και την μεγαλώνουν καθημερινά.

Αρχικά υπάρχει ένα προϊόν (στην συγκεκριμένη περίπτωση το πόκερ) που είναι αρκετά εθιστικό , διασκεδαστικό και με πολύ έντονες συγκινήσεις. Πως όμως πλασάρεται αυτό το προϊόν στην αγορά? Αν ήταν ναρκωτικό θα διαφήμιζαν την ευεργετική του δράση, αν ήταν κολόνια το υπέροχο άρωμά του. Εδώ τι διαφημίζουν? Αποκλειστικά και μόνο το κέρδος. Με ποιο τρόπο? Προβάλλοντας καθημερινά πάρα πολλά άτομα που έχουν αποκομίσει τεράστια κέρδη από το πόκερ. Έτσι λοιπόν καθημερινά βομβαρδίζομαι μέσα από το internet και την δορυφορική τηλεόραση για τις επιτυχίες κάποιων ατόμων στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Ισχύει όμως κάτι τέτοιο? Κι αν όντως ισχύει έχετε δει πουθενά κάποια σοβαρή έρευνα που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο? Προσωπικά δεν έχω διαβάσει πουθενά κάτι τέτοιο. Πίσω από αυτή τη μονόπλευρη ενημέρωση, μόνο στα ψιλά γράμματα κάποιων εφημερίδων ή κάποιων έγκυρων site διαβάζω για τα αρνητικά του πόκερ. Ποια είναι όμως αυτά τα αρνητικά στον εξιδανικευμένο κόσμο του πόκερ;

Είδατε κανένα site να γράψει για τις αυτοκτονίες στο Las Vegas μετά το τέλος του WSOP? (καλά θα μου πείτε στο las vegas αυτοκτονούν κάθε μέρα).

Διαβάσατε κάπου πόσα άτομα έχουν καταστραφεί οικονομικά παίζοντας πόκερ?

Πόσοι επαγγελματίες του χώρου έχουν μείνει στο δρόμο?

Πόσες οικογένειες έχουν διαλυθεί και αιτία είναι το πόκερ?

Όχι δεν το έχετε διαβάσει και ούτε πρόκειται να το διαβάσετε. Τα μόνα που θα διαβάζετε είναι κάτι γελοίες έρευνες όπως αυτή που διάβασα πρόσφατα ότι κερδισμένο είναι το 45% των παικτών ή ότι βρήκαν έναν άστεγο και του έδωσαν λεφτά να παίξει σε κάποιο τουρνουά.

Εύλογα θα ρωτήσει κάποιος αν υπάρχουν παίκτες που κερδίζουν. Σαφώς και υπάρχουν, αλλά είναι πολύ λίγοι και σίγουρα όχι αυτοί που μας διαφημίζουν. Αυτούς που βλέπουμε στις διαφημίσεις είναι κατασκευάσματα της βιομηχανίας. Αυτοί τους έφτιαξαν να λατρευτούν σαν αστέρες του ποδοσφαίρου ή του χόλυγουντ και θα τους συντηρούν όσο τραβάνε κόσμο μέσα στο κύκλωμα. Δεν πρόκειται να φαλιρίσουν ποτέ άτομα σαν τον phil, tom, Daniel, maik κ.τ.λ. Οι μόνοι που θα φαλιρίζουν θα είμαστε εμείς που θα βάζουμε τις paysafe στο δίκτυο ή θα επισκεπτόμαστε τα καζίνο και τις λέσχες. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Πως αρχίζει το παραμύθι;

Ξεκινάνε τα Μ.Μ.Ε. (t.v., Internet κλπ) να προβάλλουν κάποια άτομα και στην κυριολεξία τα θεοποιούν προκειμένου να τραβήξουν την προσοχή μας. Απλοί άνθρωποι με κανονικές δουλειές οκταώρου ή άνεργοι και με δακρύβρεκτες ιστορίες γίνονται στιγμιαία εκατομμυριούχοι νικώντας σε μεγάλα τουρνουά πόκερ. Αφού μπορούν αυτοί γιατί όχι κι εμείς? Αφού κατόρθωσε αυτός να μετατρέψει 10$ σε 213.567,72$ γιατί δεν μπορώ κι εγώ? Είναι δυνατόν ο Γιάννης από τα Τρίκαλα να κερδίσει σε τουρνουά 56.287$ και να μην μπορώ εγώ? Ναι σωστά όλα αυτά, αλλά κανένα site όπως η Pokerland που γράφω δεν αναφέρει πουθενά πόσα εκατομμύρια κόσμος έχει προσπαθήσει να μετατρέψει τα 10$ και απότυχε παταγωδώς ή με ποιον τρόπο ο Γιάννης από τα Τρίκαλα κέρδισε το τουρνουά έχοντας σπάσει δεκαπέντε φορές τους άσους των αντιπάλων.

Πάντα φυσικά υπάρχει και η καραμέλα του βάθους χρόνου. Σου λένε παίξε σωστά, κάνε σωστό bankroll management και οι κόποι σου θα ανταμειφθούν. Αφού έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο τους προκαλώ να μου αποδείξουν με στοιχεία ποιοι από τους ξένους και έλληνες παίκτες που καθημερινά διαφημίζουν και επικροτούν (από συγχαρητήρια άλλο τίποτα) έχει ακολουθήσει αυτούς τους κανόνες και έχει επιβραβευτεί? Συγχωρέστε με αλλά εγώ όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάποιον. Όμως επειδή ίσως να κάνω κάποιο λάθος, σας παρακαλώ να με διορθώσετε. Το μόνο που βρήκα για όλους τους παίκτες ήταν το ακριβώς αντίθετο. Είτε κέρδισαν με τύχη κάποιο τουρνουά, είτε ρίσκαραν σε μεγάλα cash games. Επίσης αυτό που δεν λένε ποτέ είναι με πόσα χρήματα ξεκίνησε κάποιος να παίζει. Στο τέλος θα μας τρελάνουν τελείως. Δηλαδή δεν παίζει κανένα ρόλο αν ο πατέρας του τάδε είναι εφοπλιστής και το άτομο παίζει καθημερινά σε τουρνουά των 550$? Έτσι ξέρω να παίζω κι εγώ κι αν μου κάτσει θα δείτε μετά ποια είναι η healer.

Αφού λοιπόν μας πείθουν ότι μπορούμε κι εμείς να γίνουμε θεοί ξεκινάει η κουρά των αμνών.

Πρώτα κάνουμε συνδρομές σε διάφορα site ή κανάλια της t.v. Αγοράζουμε βιβλία, διάφορα διαφημιστικά και κάποιοι περισσότερο παθιασμένοι κάνουν και εκπαίδευση επί πληρωμή. Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο καταθέτουμε τον οβολό μας σε αυτή την τεράστια βιομηχανία πριν ακόμα αρχίσουμε το παιχνίδι.

Και όταν το παιχνίδι αρχίζει, τα λέει όλα ο Παπακωνσταντίνου. Αρχίζουν οι καταθέσεις είτε σε κάποια on line sites, είτε στα γνωστά σε όλους μας καζινολεσχοκαφενειομάγαζα. Στην αρχή ενθουσιώδεις χάνουμε λίγα. Μετά μας λένε ότι φταίει που δεν ξέρουμε καλά το παιχνίδι. Το μαθαίνουμε ώστε να νιώθουμε πιο σίγουροι για τον εαυτό μας και τελικά χάνουμε περισσότερα. Μετά έρχεται η καραμέλα που λέγαμε για το βάθος χρόνου και στο τέλος η κλασική ατάκα….αν δεν το αντέχεις παράτησέ το φίλε, ίσως να μην είσαι ικανός για το παιχνίδι. Και μετά σου λένε ότι φταίει ο φονιάς? Αφού σε έχουν ποτίσει με το ναρκωτικό και το σώμα σου είναι τελείως εθισμένο σου λένε, αφού σε χαλάει κόφτο. Συγνώμη αλλά αυτό δεν το λένε ούτε στα πρεζάκια της ομόνοιας ή μήπως κάνω λάθος?

Και σε όλο αυτό το διάστημα τι έχει συμβεί? Όλοι είναι κερδισμένοι εκτός από εσένα. Οι εταιρείες και τα καζινολεσχοκαφενειομάγαζα έχουν πάρει το rake τους. Όλοι οι ψευτοεπαγγελματίες του χώρου, τα διάφορα ενημερωτικά site και γενικά τα Μ.Μ.Ε. μέσω των διαφημίσεων και των χορηγιών έχουν πάρει κι αυτά το rake τους. Ο μόνος χαμένος είναι η πλειοψηφία των παικτών που πλήρωσαν πολύ ακριβά το αμερικάνικο όνειρο. Όπως είχε πει και κάποιος γνωστός μας….δώσε ψωμί στο λαό και θα σε αγαπήσει, δώσε του την ελπίδα και θα σε θεοποιήσει.

Τελειώνοντας θα ήθελα να αναφερθώ στο rake που κερδίζουν οι εταιρείες. Μπείτε σε κάποιο site και θα δείτε πόσα κερδίζουν από κάθε stake και θα καταλάβετε. Το τι βγάζουν από τα micro, small και middle δεν θα πιστεύετε σε αυτά που βλέπετε. Εκεί υπάρχουν τα πάρα πάρα πάρα πάρα μα πάρα πάρα πάρα πολλά λεφτά. Εκεί μας θέλουν να παίζουμε. Να χάνουμε για την πλάκα μας 10-20-30$. Αλλά η ελπίδα όμως να μένει. Tomorrow is another day. Συμφωνώ αλλά και αύριο θα μας τα πάρουν πάλι.

Δεν πρόκειται να σταματήσω να παίζω και δεν έγραψα αυτό το post για να πείσω κάποιον άλλον να το κάνει. Μου αρέσει το παιχνίδι, είμαι fan του , θα συνεχίσω όσο το επιτρέπουν τα οικονομικά μου αλλά ποτέ δεν θα πιστέψω πως θα βρεθώ με εκατομμύρια. Αυτό που δεν μου άρεσε ποτέ είναι η υποκρισία και η κοροϊδία. Ίσως όλα να είναι αποκύημα της φαντασίας μου και κάποιοι θα πείτε πως είμαι παρανοϊκή. Ίσως είναι και ένας απλός τρόπος να εξηγήσεις κάποια γεγονότα. Όμως έτσι είναι αγαπημένοι μου φίλοι οι θεωρίες της συνωμοσίας. Δεν πιστεύω σε φαντάσματα αλλά δεν πιστεύω και στη λογική πως πίσω από το λευκό σεντόνι δεν κρύβεται κανείς……………

Φιλικά η healer.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκατοντάδες χιλιάδες παιδιά ''κλωτσάνε το τόπι'' κάθε μέρα πιστεύοντας ότι θα γίνουν Μέσι. Το 0,000001% θα τα καταφέρει...

Εκατοντάδες Έλληνες που άνοιξαν ένα μικρό τυροπιτάδικο, πίστεψαν ότι θα γίνουν μια μέρα ''Γρηγόρης''. Το 0,000001% θα τα καταφέρει.

Το 1987 όταν η Ελλάδα κατέκτησε το Eurobasket, χιλιάδες ελληνόπουλα (μεταξύ αυτών κι εγώ) ασχολήθηκαν με το μπάσκετ, πιστεύοντας ότι θα γίνουν οι νέοι Γκάλης-Γιαννάκης. Απειροελάχιστοι το κατάφεραν.

Χιλιάδες Έλληνες παίζουν 1-2 ευρώ σε Λόττο-Τζόκερ ελπίζοντας ''να πιάσουν την καλή''. 5-10 το χρόνο τα καταφέρνουν.

Χιλιάδες γονείς ονειρεύονται να δουν τα παιδιά τους διακεκριμμένους επιστήμονες. Σπάνιες είναι οι οικογένειες που το βιώνουν.

Εκατομμύρια καρκινοπαθείς στον κόσμο ελπίζουν ''να βρεθεί αύριο το φάρμακο''. Ακόμα δεν έχει βρεθεί...

Εκατομμύρια παγκοσμίως ασχολούνται με το πόκερ, ελπίζοντας μια μέρα να γίνουν επαγγελματίες. Το 0,000001% το καταφέρνει.

Απλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικα healer εγω καταλαβα πλεον τι φταει.

ΣΕ ΣΕΝΑ ΤΙ ΦΤΑΕΙ. Οχι στο ποκερ.

Εχεις παρα παρα παρα παρα παρα πολυ ελευθερο χρονο. Σκεψου το.

Αρχισες να γραφεις καποια στιγμη, και μετα απο μια ψευτικη απογοητευση απτο συνεχες κραξιμο, ειπες δεν θα ξαναγραψεις.

Απο οτι βλεπω συνεχιζεις να γραφεις κατεβατα ολοκληρα για να αποδειξεις η να σχολιασεις κατι μονο και μονο για να σου δωθει σημασια και να μπλεχτεις μεσα σε μια συζητηση.

Αυτο δειχνει ελλειψη κατανοησης απτους γυρω σου, και ελλειψη επαφης με τους ανθρωπους.

Γιατι ετσι? Τι εφταιξε? Το ποκερ ? Ο αντρας σου ? Η pokerstars?

Ψαξου οσο προλαβαινεις.

Τελος, ολο αυτο που εγραψες ξεκιναει με μια λαθος βαση.

Τι εννοω?

Οσο και να προβαλανε τον λακαμα τον Γιωργακη τα καναλια, να λεει οτι υπαρχουν λεφτα, η τελικη επιλογη να τον ψηφισει ο Ελληνας για πρωθυπουργο, ηταν δικη του.

Οσο και να προβαλανε τον Χ-Ψ-Ω, κερδισμενο του τζοκερ, τα καναλια, η τελικη επιλογη, του να ριχνεις 2-3-100 ευρω το μηνα, στο τζοκερ ειναι δικη σου-μας-τους.

Οποτε πριν παρεις την πρωτη paysafe, εσυ το αποφασισες.

Τα ερεθισματα που ελαβες για να το κανεις αυτο, δεν ειναι καθολου υπευθυνα.

Λογικο ειναι να promotaroun το αντικειμενο τους για να αποκομισουν κερδος.

Εσυ με το δικο σου μυαλο ομως πρεπει να εχεις την ικανοτητα να κρινεις και να επιλεγεις το τι θα κανεις.

Θες να παιξεις ποκερ ? Θες να καρφωσεις τη βελονα ? Θες να ψηφισεις τον Γιωργακη ?

Η ΤΕΛΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΙΑΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ? ΔΙΚΗ ΣΟΥ!

Imo ? Ψαξε να βρεις τους πραγματικους λογους που παιζεις ποκερ και σταματα να ριχνεις ευθυνες σαυτους που το promotaroun.

Και πανω απο ολα? Μαθε να κρινεις σωστα.(βοηθαει και στο ποκερ)

Καλυ τυχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν αυτά κατάλαβες και εσύ από όσα έγραψα καλώς. Πάντως ότι και να γράψω το πρόβλημα θα πρέπει να το έχω εγώ......επίσης από εσένα δεν περίμενα να σχολιάσεις την οικογένειά μου και ότι άλλο έχει να κάνει με την προσωπική μου ζωή, γιατί πολύ απλά δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις.

Πολύ άκομψο και λυπάμαι.

healer

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

healer έγραψε:

Αν αυτά κατάλαβες και εσύ από όσα έγραψα καλώς. Πάντως ότι και να γράψω το πρόβλημα θα πρέπει να το έχω εγώ......επίσης από εσένα δεν περίμενα να σχολιάσεις την οικογένειά μου και ότι άλλο έχει να κάνει με την προσωπική μου ζωή, γιατί πολύ απλά δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις.

Πολύ άκομψο και λυπάμαι.

healer

Εδω εσυ καθεσαι και γραφεις ενα ολοκληρο κατεβατο και σχολιαζεις σχεδον ολο το πλανητη, με βαση τις θεωριες.

Και δεν μπορω εγω να κρινω αυτα που γραφεις και να βγαλω ενα συμπερασμα?

Κλεισε την pokerland και βρες κατι αλλο να κανεις γιατι αποσο καταλαβαινω, αν καποια στιγμη διακοπει η συνδεση ιντερνετ που εχεις, θα γκρεμιστει ολο σου το ειναι.

Μητσος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι που το πνευματικό επίπεδο κάποιων εδώ μέσα φτάνει μόνο μέχρι το σημείο του πως να παίζουν τους άσους pre flop. Λυπάμαι ειλικρινά επειδή νόμιζα ότι μπορούσε κάποιος να πει ελεύθερα τη γνώμη του, όποια κι αν ήταν αυτή. Μπορεί να μην ζούμε σε μία δημοκρατική χώρα, αλλά τουλάχιστον κάποιοι από εμάς έχουμε δημοκρατική συνείδηση. Η επιθυμία της πλειοψηφίας είναι απολύτως σεβαστή. Αφήνω το λόγο στους αρχαιότερους και πιο σοφούς (duke).

Healer τέλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

healer έγραψε:

Λυπάμαι που το πνευματικό επίπεδο κάποιων εδώ μέσα φτάνει μόνο μέχρι το σημείο του πως να παίζουν τους άσους pre flop. Λυπάμαι ειλικρινά επειδή νόμιζα ότι μπορούσε κάποιος να πει ελεύθερα τη γνώμη του, όποια κι αν ήταν αυτή. Μπορεί να μην ζούμε σε μία δημοκρατική χώρα, αλλά τουλάχιστον κάποιοι από εμάς έχουμε δημοκρατική συνείδηση. Η επιθυμία της πλειοψηφίας είναι απολύτως σεβαστή. Αφήνω το λόγο στους αρχαιότερους και πιο σοφούς (duke).

Healer τέλος.

:huh: Μα αυτο κανουμε. Λεμε ελευθερα τη γνωμη μας οπως κανεις και εσυ...!

Καποιοι την αντεχουν καποιοι οχι..

Υγ: Μη λυπασαι καποιον που δεν θα σε λυποτανε ποτε.

Καλη συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

keep posting healer (ασχετα αν δε συμφωνω καθολου με οσα γραφεις και τα θεωρω λαθος)

d.uk.e δε καταλαβαινω τον λογο της επιθεσης ,η μαλλον νομιζα οτι το καταλαβα αλλα μετα αρχισες να αντικρουεις το κειμενο της και με μπερδεψες .

:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μητσο δεν κρινεις αυτα που γραφει.

Επιτιθεσε προσωπικα σε αυτην.

Αναλογη αντιμετωπιση ειχε και ο Ταραμας οταν αναφερονταν εδω μεσα στα ποσοστα κερδισμενων - χαμενων στο αθλημα.

Και στο τι χρειαζετε να επενδυσει καποιος για να κερδισει σε αυτο το αθλημα.

Ειναι μαλλον κανονας εδω μεσα.

Τι φοβαστε μην στερεψει η θαλασσα απο τα ψαρια;

Η πλειοψηφια δεν ειχε διαβασει τιποτα για το αθλημα οταν ξεκινησε.

Πιθανοτητα δεν το εκαναν ουτε στην συνεχεια και δεν προκειτε να το κανουν.

Ειναι αρνητικη διαφημιση να προσεγγιζεις καποιον δειχνοντας του την υλη που θα πρεπει να διαβασει, μαθει, κατανοηση, επαναλαβει:

Φαντασου να ηταν και η βασικη προυποθεση για να συμμετασχει καποιος σε αυτο:

http://www.cardschat.com/f13/my-poker-l ... ted-98838/

Ποσοι εδω μεσα θα ειχαν παρει τα πτυχια τους αν διαβαζαν τον ιδιο αριθμο βιβλιων;

Και μην ξεχναμε ειδικα για ποια χωρα μιλαμε.

Πως παει το σλογκαν;

Responsible Gaming

φαντασου ποσου πελατες θα χανατε αν ηταν

Responsible Learning

Peace στα πληκτρολογια σας, γιατι παραγινατε οι καουμπόηδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

D.uK.e έγραψε:

Οσο και να προβαλανε τον λακαμα τον Γιωργακη τα καναλια, να λεει οτι υπαρχουν λεφτα, η τελικη επιλογη να τον ψηφισει ο Ελληνας για πρωθυπουργο, ηταν δικη του.

Οσο και να προβαλανε τον Χ-Ψ-Ω, κερδισμενο του τζοκερ, τα καναλια, η τελικη επιλογη, του να ριχνεις 2-3-100 ευρω το μηνα, στο τζοκερ ειναι δικη σου-μας-τους.

Οποτε πριν παρεις την πρωτη paysafe, εσυ το αποφασισες.

Τα ερεθισματα που ελαβες για να το κανεις αυτο, δεν ειναι καθολου υπευθυνα.

Λογικο ειναι να promotaroun το αντικειμενο τους για να αποκομισουν κερδος.

Εσυ με το δικο σου μυαλο ομως πρεπει να εχεις την ικανοτητα να κρινεις και να επιλεγεις το τι θα κανεις.

Θες να παιξεις ποκερ ? Θες να καρφωσεις τη βελονα ? Θες να ψηφισεις τον Γιωργακη ?

Η ΤΕΛΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΙΑΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ? ΔΙΚΗ ΣΟΥ!

Imo ? Ψαξε να βρεις τους πραγματικους λογους που παιζεις ποκερ και σταματα να ριχνεις ευθυνες σαυτους που το promotaroun.

Και πανω απο ολα? Μαθε να κρινεις σωστα.(βοηθαει και στο ποκερ)

Αυτό το κομμάτι ίσως είναι το καλύτερο ποστ του Duke. Με μια λέξη: ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως πολυ καλο το ποστ του Duke.

Οσο για το αρχικο ποστ δεν εχω να πω κ πολλα, ειναι ενα κλασικο κειμενο ανθρωπου που δεν εχει ιδεα απο ποκερ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οσο διαβαζα το αρχικο ποστ σκεφτομουν το ιδιο με την ουσια οσων εγραψε ο duke.

Δε θυμαμαι να μου εβαλε κανεις το πιστολι στο λαιμο και να με πιεσε να παιξω ποκερ στο ιντερνετ.

Για το αν εγω πιστευω ή οχι οτι θα γινω ο νεος ivey, αυτο ειναι δικο μου προβλημα, της παιδειας μου, της κριτικης μου σκεψης, της προσωπικης μου ισορροπιας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

name ισως ημουν αποτομος οκ το δεχομαι. Αλλα και συ και γω και ο οποιοσδηποτε ελεγε τη μια ετσι και την αλλη αλλιως, τα ιδια θα ακουγε(εβλεπε).

Η healer ισχυριζεται οτι εδω μεσα δεν υπαρχει δημοκρατια, εγω λεω πως δεν της αρεσει να μην συμφωνει καποιος μαζι της.

Εκτος αυτου, δεν θα επρεπε καποιος να σχολιασει το οτι ειπε 2-3 φορες, οτι δεν θα ξαναποσταρει εδω μεσα, και παρολαυτα συνεχιζει και μαλιστα μας μιλαει για το επιπεδο μας?

ps: Ty Giorgio

ps2: Sorry ξανα ΑΝ σε προσεβαλα healer.

ps3: Μεγαλο λαθος να αναφερεις τα ποστ του john, name! Μπορει να δημιουργηθει πανικος! LOL

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

christos21 έγραψε:

Οσο διαβαζα το αρχικο ποστ σκεφτομουν το ιδιο με την ουσια οσων εγραψε ο duke.

Δε θυμαμαι να μου εβαλε κανεις το πιστολι στο λαιμο και να με πιεσε να παιξω ποκερ στο ιντερνετ.

Για το αν εγω πιστευω ή οχι οτι θα γινω ο νεος ivey, αυτο ειναι δικο μου προβλημα, της παιδειας μου, της κριτικης μου σκεψης, της προσωπικης μου ισορροπιας.

οπως τα λες.αλλα δεν σημαινει οτι επειδη καποιος ειναι αφελης/αμορφωτος/χαμηλης αντιληψης πρεπει παντα να υπαρχει καποιος να τον εκμεταλευτει(οχι μονο στο ποκερ γενικα).Γιατι οταν σε ενα παιχιδι που λογω rake και μονο οι χαμενοι ειναι σιγουρα περισσοτεροι απο τους νικητες προβαλλεται εσκεμενα συνεχως οτι ο καθενας μπορει να βγαλει χρημα..εμενα αυτο δεν μου αρεσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@birbilisgr Τα pokersites δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, είναι επιχειρήσεις. Ο σκοπός μια επιχείρησης είναι μεγιστοποίηση των κερδών. Επίσης, κανείς δεν είπε ψέματα (για τους κερδισμένους παίχτες) αλλά… κανείς δεν είπε όλη την αλήθεια, εγώ παράπτωμα δεν βλέπω.

Συμφωνώ με duke και Giorgio, από την στιγμή που κλίνεις τα 18 σου δίδεται το δικαίωμα να αποφασίσεις για την τύχη μιας ολόκληρης χώρας με την ψήφο σου (θεωρητικά πάντα). Εδώ έχεις την τύχη μιας χώρας στα χέρια σου και δεν μπορείς να κάνεις το απλό (για το δικό σου καλό), τα pokersites σε πείραξαν?? Έχω μιλήσει με ανθρώπους όλων των ηλικιών, ο καθένας είχε να πει να δικά του από την δική του οπτική γωνία, υπήρχαν άνθρωποι κάποιας ηλικίας που δεν μπορούσαν να σκεφτούν ορθά και είχαν μυαλό δεκάχρονου!! Ποιο είναι το συμπέρασμα??? Η "ενηλικίωση" δεν έρχεται με τα χρόνια,Και μιλάω για πνευματική ενηλικίωση. Βαρέθηκα ποια να ακούω γκρίνια για πράγματα που από την αρχή φταίμε εμείς και στο τέλος τα φορτώνουμε σε άλλους με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Πολλά πράγματα περνάνε από το χέρι μας και εμείς δεν δίνουμε σημασία, δεν φταίνε άλλοι γι αυτό… εμείς φταίμε!! Έτυμος είμαι να πω μια βαριά κουβέντα αλλά θα πέσουν να με φάνε, οπότε…. άστο καλύτερα. Πάω να πιώ καμία μπυρίτσα τώρα (και για το πόση μπύρα θα πιώ εγώ είμαι υπεύθυνος, δεν φταίει η διαφήμιση της Heineken που δείχνει την ντουλάπα γεμάτη μπύρες)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσον αφορά τις επιλογές μας σε συνήθειες εθιστηκές-κακές, ταπεινή μου άποψη είναι πως το κράτος κάνει όσο το δυνατόν λιγότερα μπορεί για να μας πληροφορήσει πάνω στα θέματα αυτά, όπως και στο να κάνει πρόληψη. Δεν λέω πως το κράτος φταίει αποκλειστικά για τις κακές επιλογές κάποιων, πάντως φέρει μερίδιο ευθύνης και μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

+10000 για τα post της Healer... σωστά ή λάθος δεν έχει σημασία...

αρκεί που προβληματίζουν και ανοίγουν ένα διάλογο μεταξύ μας (ποτέ δεν έβλαψε κανέναν) αν μη τη άλλο αν δεν έβρισκαν κάτι ενδιαφέρον σε αυτά που λες δεν θα σου απάνταγαν καθόλου... όταν θα γίνει αυτό, τότε να αρχίσεις να ανησυχείς ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liondani έγραψε:

+10000 για τα post της Healer... σωστά ή λάθος δεν έχει σημασία...

αρκεί που προβληματίζουν και ανοίγουν ένα διάλογο μεταξύ μας (ποτέ δεν έβλαψε κανέναν) αν μη τη άλλο αν δεν έβρισκαν κάτι ενδιαφέρον σε αυτά που λες δεν θα σου απάνταγαν καθόλου... όταν θα γίνει αυτό, τότε να αρχίσεις να ανησυχείς ;)

Φιλε γιατι πιστευεις οτι αυτα που εγραψε η healer προβληματισαν?

Επειδη καποιοι απαντησαμε στο thread?

Εμμεσως πλην σαφως δλδ, οι περισσοτεροι που απαντησαν σε αυτο το thread περιμεναν τη healer για να προβληματιστουν η να αναλυσουν το promotion στον καθε κλαδο ξεχωριστα?

Παντα μπορεις να φτιαχνεις στο μυαλο σου και συ και γω και η ταδε healer θεωριες που καταβαθος καθησυχαζουν τον εαυτο μας.

Δεν θα ηταν ομως πιο αποδοτικο να προβληματιστουμε με βαση το γιατι καταφερε η ταδε εταιρια να μας πεισει να κανουμε deposit και πως καταφερε να μας εθισει, απτο να σκεφτομαστε ποσο "κακοι" ειναι που δεν γραφουν πουθενα για τους χαμενους/εξαρτημενους κλπ?

(Συμπεριλαμβανω και μενα μεσα για να μην νομιζει κανεις οτι τον προσβαλω. Ασχετα αν εγω αρχισα το ποκερ επειδη μου το εδειξε ενας φιλος και μετα απο σχεδον 4 μηνες εμαθα ποιος ειναι ο Ivey και ποσα μυρια βγαζει απο αυτο.)

Εκει κρινω εγω φιλε οτι ειναι η ουσια. Στην κριτικη του μυαλλου μας.

Αυτοι θα στο πλασαρουν οσο καλυτερα γινεται.Αυτη ειναι η δουλεια τους και μαλιστα ειναι και απτις πιο δυσκολες δουλειες..

Το θεμα ειναι: Θα το φας οπως θα στο δωσουν και θα κανεις οτι θελουν η θα το επεξεργαστεις και με πιστη στις επιλογες σου θα πραξεις το σωστο ? Οτι και να αποφασισεις να θυμασαι οτι η τελικη επιλογη θα ειναι ΜΟΝΟ δικη σου και κανενας αλλος δεν θα φερει καμια ευθυνη.

ps:Καλες εκλογες οταν ερθουν... "Λεφτα υπαρχουν.." Που ειναι τοτε τα λεφτα βρε @$%%ακα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...