Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ


winner_horse

Recommended Posts

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Σήμερα το πρωί μου συνέβη κάτι εντελώς παράλογο σε ένα τουρνουά πόκερ και θέλω να σας ρωτήσω μήπως σας έχει τύχη κάτι ανάλογο .Παίζω σε ένα τουρνουά free roll και είναι ένα κόλπο όπου έχω 5-5 στο χέρι τα χτυπήματα είναι 150-300 και είναι 2 παίχτες μέσα και όλοι οι άλλοι πάσο και μπαίνω και εγώ μιλώντας τελευταίος .Ο Πρώτος παίχτης είχε περίπου 5.500 chip ο δεύτερος 18.500 και εγώ 6.700 .Ανοίγει το flop και φέρνει Κ-J-5 κούπα, σπαθί, κούπα , ο πρώτος κάνει ντούκου ο δεύτερος χτυπάει 600 τα οποία βλέπω και δεν του τα γυρνάω και ο πρώτος πάλι πάει πάσο .Ανοίγει το turn και φέρνει 10 κούπα και χτυπάει 1.000 τα οποία τα κάνω raise 3.000 και τα βλέπει (αμέσως σκέφτηκα ότι την πάτησα και έπεσα πάνω σε χρώμα) .Ανοίγει και το river και φέρνει 9 καρό και ο τύπος κάνει ντούκου κινδυνεύω από χρώμα που είναι το πιο πιθανό να έχει γιατί είδε το γύρισμα που έκανα και από κέντες αλλά λόγω του ότι ξεκίναγε ένα τουρνουά με real money και είχα γραφτεί αποφάσισα να βάλω λανθασμένα βέβαια τα ρέστα μου (σε άλλη περίπτωση δεν θα το έκανα) τα οποία βλέπει .Περιττό να σας πω ότι έπεσα από την καρέκλα γιατί ο <<τύπος>> είχε 7-8 μπαστούνι και σπαθί ?????? δηλαδή έδωσε περίπου 4.000 chip με καμία απολύτως τύχη μέχρι και το river και ρωτάω .Μήπως οι εταιρίες έχουν κάποιο λογισμικό περίεργο και ενίοτε παίζουμε εναντίον μηχανών και όχι ανθρώπων ??? Και κάνω αυτή την ερώτηση γιατί βλέπω αρκετά συχνά περίεργα χτυπήματα που δεν δικαιολογούνται ακόμα και για έναν που παίζει για πρώτη φορά .Σημειώστε ότι εκείνη την στιγμή ο <<τύπος>> ήταν 9ος στη γενική κατάταξη του τουρνουά δηλαδή αν για οιοδήποτε λόγω δεν ήθελε να παίξει άλλο θα μπορούσε να κάτσει έξω και να πληρωθεί σίγουρα μιας και είχαν μείνει 112 άτομα.:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

skeftesai mipos....oti empaine logo rentas( ixe alloste18500 chips).1)meta to flop pontare gia na sas vgalei exo epeidh apla eixe polles markes.2)esi eprepe na ka neis raise k malista megalo(sovaro to lathos sou).3) meta to turn evlepe tin pithanotita kentas(me ena 9)k exontas polles markes to riskare..den exeis dei tipota akomh...to paixnidi xreiazetai poli megali prosoxi kath'oli tin diarkeia k distixos oloi mas paizoume sixna aprosexta.ayta.... elpizo na se voithisa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε takisnik μάλλον δεν διάβασες σωστά το συγκεκριμένο περιστατικό αλλά και προφανώς δεν κατάλαβες και την ερώτησή μου .Αν πρόσεξες όταν χτύπησε 1.000 τα έκανα 3.000 αυτό για το raise που λες όσο για το αν νύσταζε πχ. Θα μπορούσε να κλείσει το pc και να πάει για ύπνο με πάρα πολλές πιθανότητες να πληρωθεί αφού είχε πολλές μάρκες και καλές πιθανότητες ακόμα και χωρίς να παίζει να είναι μέσα σε αυτούς που πληρώνονται .Όσο για το κυνήγι της κέντας που λες τι πιθανότητες μπορεί να είχε για να πάρει το κόλπο αφού έχανε από χρώμα (στο οποίο είχα κάνει raise) και τρείς μεγαλύτερες κέντες .Θυμίζω τα φύλλα που είχαμε και τη έπεσε κάτω :ΕΙΧΕ:7s :8c ΕΙΧΑ:5d :5c ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ :Kh :Jc :5h ΧΤΥΠΗΣΕ 600 ΤΑ ΕΙΔΑ TURN->:Th ΧΤΥΠΗΣΕ 1.000 ΕΚΑΝΑ RAISE 3.000 ΤΑ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΣΤΟ RIVER ΕΙΡΘΕ :9d δηλαδή ακόμα και να του έπεφτε το 9 που λες ότι κυνήγισε μετά το turn τι πιθανότητες μπορεί να είχε για να πάρει το κόλπο.Και η έρωτησή μου νομίζω ότι είναι πολύ συγκεκριμένη και δεν έχει να κάνει με το αν έπεξε σωστά η λάθος αυτός η εγώ αλλά με το άν οι εταιρίες μπορούν να παρέμβουν η κάποιος εξωγενής παράγοντας (χάκερ) γιατί μόνο αν ήξερες τα φύλλα μου αλλά και τι θα έπεφτε στη συνέχεια θα έμπαινες μέχρι το τέλος???... B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε winner_horse εγώ αν ήμουν αίθουσα πόκερ σε καμία περίπτωση δεν θα διακινδύνευα να μπλέξω και να επηρεάσω το παιχνίδι. Ούτως ή άλλως τα χρήματα τα παίρνω έτσι κι αλλιώς χωρίς να μου καίγεται καρφάκι ποιος θα βγει κερδισμένος.

Επομένως θεωρώ απίθανο να εμπλέκονται σε αυτό το βαθμό που εννοείς στη διαμόρφωση του παιχνιδιού.

Από την άλλη υπάρχουν πολλοί παίκτες που υποστηρίζουν ότι το λογισμικό όλων των αιθουσών είναι ρυθμισμένο ώστε να κάνει το παιχνίδι πο συναρπαστικό και να ευνοεί τις κόντρες. Οι ίδιοι λένε ότι στο επίγειο παιχνίδι ποτέ δεν πρόκειται να δεις τόσα απανωτά χρώματα, φουλ κλπ. Ο αντίλογος εδώ υποστηρίζει ότι αυτό γίνεται επειδή στο ίντερνετ παίζουμε υπερβολικά πολλά χέρια ανά ώρα σε σχέση με το επίγειο παιχνίδι, και πολλές φορές σε πολλά τραπέζια ταυτόχρονα και άρα είναι φυσιολογικός ο αριθμός αυτός...

Στην περίπτωσή που αντιμετώπισες τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ σε τι ψυχολογία βρισκόταν ο αντίπαλος. Όντως το παίξιμό του ήταν παράλογο! Μήπως όμως εκέινη την ώρα μάλωνε με τη γυναίκα του; Μήπως ήταν μεθυσμένος; (μου έτυχε μία φορά να παίζω εναντίον ενός μεθυσμένου ή φτιαγμένου τέλος πάντων και ήταν πράγματι απίστευτο!) Μήπως έγινε κάτι που του τράβηξε την προσοχή ή μήπως ήταν υπερβολικά κουρασμένος.....Βλέπεις έιναι ένα σωρό πράγματα που μπορεί να συμβούν σε κάποιον άνθρωπο.

Υπάρχει πάλι και η περίπτωση να ήταν κάποιο ρομποτάκι. Υπάρχουν τέτοια προγραμματάκια που παίζουν μόνα τους, αλλά χωρίς σπουδαία αποτελέσματα. Οι μεγάλες αίθουσες τα αναγνωρίζουν και δεν το επιτρέπουν, όμως δεν ξέρω που έπαιζες.

Όσο για χάκερ δεν υπάρχει καμία περίπτωση. Το δικό σου φύλλο έρχεται κρυπτογραφημένο μόνο στο δικό σου υπολογιστή - και σε κανέναν άλλο. Όσο για τους σέρβερ των παιχνιδιών είναι απαραβίαστοι. Αν κατείχε κάποιος τέτοιου είδους τεχνολογία θα είχε τινάξει στον αέρα όλες τις αίθουσες και θα προτιμούσε τα υψηλά όρια και τα τουρνουά με τα τεράστια χρηματικά έπαθλα. Δεν θα έπαιζε low limit πόκερ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε παιδιά μη με αφορίζετε απλά τα λεφτά μου παίζω και κάποια πράγματα μου φαίνονται περίεργα και γι αυτό έθεσα το ερώτημα και καλό είναι να προσέχουμε όλοι μια και δεν μπορούμε να το ξέρουμε τεκμηριωμένα αυτό που λες φίλε Manner Boy .Όσο γι αυτά που λέει ο poliscas συμφωνώ στα περισσότερα απλά καμιά φορά βλέπω εντελώς παράλογα παιχνίδια και αναρωτιέμαι αυτό είναι όλο. Η αίθουσα που έπαιζα ήταν η Poker Room και παρεμπιπτόντως προσπάθησα να κάνω εγγραφή στο poker.gr αλλά έπεσα επάνω σε στιγμή επισκευών .Αυτά τα λίγα ΕΠΑΙΖΑ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ απλά και λίγη προσοχή δεν βλάπτει . B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

file winner_horse..katalava poli kala ayta pou egrapses .den xero poso kairo paizeis poker..ego peripou 23 xronia..an theleis epikoinonise mazi mou email:panagiotisnikolopoulos@hotmail.com kai tha antallaxoume tilefona.isos mporeso etsi na sou exigiso kalitera kapoies apories pou isos exeis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Poliscas είχε την υπομονή και την διάθεση να το τεκμηριώση.

Άλλωστε δεν αμφιβάλλει κανείς για τις γνώσεις του ή την άμμεση βοήθεια του σε όλους τους παίχτες σε όλα τα topics.

Ολοί οι παίχτες δέν παίζουν για τον ίδιο σκοπό, άλλοι το έχουν επάγγελμα, άλλοι χόμπυ , κάποιοι άλλοι απλά να περνάει η ώρα...

Εγώ απλά προσπέρασα τα πολλά λόγια και τις μεταξωτές κορδέλες και σου είπα πως έχουν τα πράγματα.

Είναι πολύ πιο επικοδομητικό να ξοδεύεις την ώρα σου βελτιώνοντας το παιχνίδι σου (αν το έχεις επάγγελμα) ή να περνάς ευχάριστα (αν το έχεις χόμπυ) παρά να καταναλώνεις φαιά ουσία σε λάθος σκέψεις.

Για αυτονόητους λόγους λοιπόν... το on-line πόκερ δέν είναι rigged :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν φίλε μου αν το τουρνουά είχε χαμηλό buy-in (εννοώ κάτω από 30 δολάρια), το παίξιμο του αντιπάλου σου δεν με παραξενεύει και πολύ γιατί έχω δει και χειρότερα... Και στο φινάλε φινάλε αυτός είχε και 18500 μάρκες, για μένα απολύτως λογικό να αρχίσει να υπερεκτιμά το ποσό αυτό και να παίζει ηλίθια... Ο τύπος απλώς μπλόφαρε στο φλοπ, συνέχισε την μπλόφα του στο turn και όταν εσύ ανέβασες το ποντάρισμα σε κάλεσε γιατί είχε έστω αυτή τη μικρή πιθανότητα του τελευταίου φύλλου για να σε κερδίσει... Όχι και τόσο παράξενο για μένα που έχω δει τέτοιο παίξιμο και χειρότερο ΑΠΕΙΡΕΣ φορές σε χαμηλού buy-in τουρνουά...

Επίσης αν υποθέσουμε πως πράγματι το εν λόγω site ήθελε να αβαντάρει τον παίχτη αυτόν, γιατί να το κάνει με τόσο προκλητικό τρόπο;;; Δεν θα μπορούσε απλώς να τον βοηθήσει να κερδίσει φερ' ειπείν όλα τα all-in χέρια του, ή κάτι άλλο;;; Θα πρέπει παιδιά να συνειδητοποιήσουμε όλοι μας επιτέλους πως το πόκερ είναι ΚΑΙ παιχνίδι τύχης...

Ο αντίπαλος σου στο φλοπ είχε 2% πιθανότητες νίκης περίπου άρα θα σε κερδίσει σε αυτήν την περίπτωση 1 φορά στις 50 (άσχετα αν το ηλίθιο call που έκανε στο turn το έκανε για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω).. Για θυμήσου, μήπως έχεις υπάρξει 98% φαβορί στο φλοπ, περίπου 49 φορές στην παικτική σου καριέρα και έχεις κερδίσει ΚΑΘΕ ΜΙΑ από αυτές;;; Αν η απάντηση είναι ναι, τότε δεν δικαιούσαι δια να ομιλείς, απλώς οι πιθανότητες επαληθεύτηκαν....

Φιλικά,

TheGamester

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Ο αντίπαλος σου στο φλοπ είχε 2% πιθανότητες νίκης περίπου άρα θα σε κερδίσει σε αυτήν την περίπτωση 1 φορά στις 50 (άσχετα αν το ηλίθιο call που έκανε στο turn το έκανε για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω).. "

Μην ξεχνάμε ότι στο flop δεν του ζητήθηκαν χρήματα για να δει το turn. Αυτός πόνταρε. Προσπάθησε ανεπιτυχώς να "αγοράσει" το pot. Τώρα στο turn είναι μια άλλη ιστορία. Έχει ήδη βάλει 1,000 και του ζητούνται άλλα 2,000 για να διεκδικήσει ένα pot των 8,500 περίπου (αν τα έχω υπολογίσει σωστά). Νομίζει ότι έχει 4 φύλλα για την κέντα του (αν και στην πραγματικότητα έχει 3 γιατί το 9 κούπα είναι κακό φύλλο γι' αυτόν), δηλαδή 1 στις 11. Σε αυτή τη περίπτωση υπολογίζει και τα implied odds ότι θα πάρει και τα ρέστα του φίλου μας winner_horse (2,800) αν το river είναι 9, άρα τα 2,000 που θα βάλει τώρα ίσως του δώσουν τελικά 11,000 (5,5 φορές τα λεφτά του). Είναι περίπου σαν να παίζει κορώνα γράμματα και όταν χάνει θα πληρώνει 100 ενώ όταν κερδίζει θα εισπράττει 50. Προφανώς το παίξιμό του είναι λάθος, αλλά, με δεδομένο ότι πάίζει free roll, δεν είναι ηλίθιο.

Όσον αφορά στην ερώτηση του φίλου winner_horse δεν υπάρχει εύκολη απάντηση. Έχω ακούσει πολλούς παίκτες του εξωτερικού να λένε ότι παίζουν μόνο επίγεια τουρνουά και δεν αγγίζουν Internet, με την αιτιολογία ότι τα παιχνίδια δεν είναι εντελώς τυχαία. Άλλοι πάλι υποστηρίζουν ότι δεν μπορεί να φτιαχέί λογισμικό που να εξασφαλίζει 100% τυχαιότητα στη μοιρασιά των φύλλων (ΠΡΟΣΟΧΗ, αυτό δεν σημαίνει ότι τα στήνουν υπερ του τάδε ή του δείνα παίκτη, απλά ότι υπάρχει ένα pattern στον τρόπο που μοιράζονται τα φύλλα). Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα κι αν υπάρχει αυτή η αδυναμία πρακτικά είναι απειροελάχιστη και είναι αδύνατον κάποιος να "διαβάσει" το pattern ακόμα κι αν αυτό υπάρχει. Άρα δεν υφίσταται.. Πάντως κουφά έχω δει πολλά και σε επίγεια και σε online παιχνίδια. (Ένα παράδειγμα στο επόμενο ακριβώς post.)

Για να τελειώνω, έχω καταλήξει στο εξής. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φέρεις τον αντίπαλό σου σε τέτοια θέση που να παίζει ένα στοίχημα εναντίον σου στο οποίο έχετε την ίδια απόδοση αν κερδίσετε, απλά αυτός έχει λιγότερες πιθανότητες να το πετύχει. Εκεί τελειώνει και η συνεισφορά σου. Μετά ...κάνεις ταμείο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν, ένα χέρι....

Επίγειο τουρνουά στην Αγγλία, δεν θυμάμαι ακριβώς τα blinds και τα stacks αλλά δεν έχει σημασία. Παίζουμε 2 μέρες και έχουμε μείνει 22 άτομα, πληρώνονται οι 9. Πάμε...

Ο παίκτης στη θέση under the gun κάνει minimum raise, ένας σε middle position κάνει call, εγώ (cut off) pass, το small blind δεν συμπληρώνει και το big blind συμπληρώνει με ένα big blind ακόμα. Στο pot βρίσκονται 6,5 big blinds και 3 παίκτες.

Ανοίγει το flop 5 5 Q rainbow. Το big blind γρήγορα λέει all in και ο under the gun λέει μέσα (τον υπερκαλύπτει). Ο τρίτος παίκτης φεύγει.

Ο big blind είναι ένας κύριος σαν τον Αγιο Βασίλη. 60άρης, μουσάκι και κόκκινα (βρεττανικά) μάγουλα. Θριαμβολογεί όταν ανοίγει τα χαρτιά του και σηκώνεται από το τραπέζι, λέγοντας: "Πάντα υποστηρίζω το blind μου. I hate stealers!" Και λαμποκοπώντας ανοίγει 5 9 off suit. Έχει 3 πεντάρια.

Ο under the gun λέει, "I hate stealers too, therefore I never steal" και ανοίγει....

QQ!

Του πέσανε τα μουστάκια του γενειοφόρου! ο dealer αργά ανοίγει το turn που είναι άσχετο φύλο. Τότε ο Άγιος Βασίλης φωνάζει: "Give me a 5!"

Και ο dealer υπάκουσε. Όταν έσκασε το 4ο πεντάρι στο river ήμουν σίγουρος ότι ο συμπαθητικός κύριος με το άσπρο μούσι έπαθε συγκοπή από τη χαρά του. Το casinο σηκώθηκε στο πόδι από τις φωνές του. Give me the damn cup right now! I can't lose! Τελικά πάντως δεν κέρδισε το τουρνουά.

Αν αυτό είχε γίνει σε online τουρνουά, σίγουρα ο έχων τις 2 ντάμες θα υποψιαζόταν βρωμοδουλειά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

poli oraio paradeigma file goingup kai diaskedastiko. epi ti eykairia tha sou thimiso to tournoua tis maltas fetos (telos ianouariou) kai ta eytrapela pou sinevisan ekei kai ta eidame LIVE!Molis eykairiso tha parousiaso to hand opou an thimasai o telikos nikitis emeine zontanosme dio 9 se turn kai river k se all-in apo tous dio enapomeinantes ex'arhis!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι είναι! Ειδικά τα τουρνουά είναι γεμάτα με κακούς παίχτες, με αποτέλεσμα ο παράγοντας τύχης να παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο από ότι σε cash games. Νομίζω ότι τα cash games προσφέρουν την καλύτερη απόδοση σε σχέση με το χρόνο που αφιερώνει κανείς. Αυτό βέβαια για τους έμπειρους παικτες. Αν το πόκερ είναι απλά διασκέδαση, τότε τα τουρνουά είναι καλύτερη επιλογή καθώς ρισκάρεις λιγότερα λεφτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακόμη μία θαυμάσια συζήτηση! Συγχαρητήρια σε όλους όσους κατέθεσαν την άποψή τους και αφιέρωσαν τον επιπλέον χρόνο να την αιτιολογήσουν. Νομίζω ότι ανοιχτοί διάλογοι τέτοιας μορφής ανεβάζουν πολύ υψηλά το επίπεδο του φόρουμ.

Παίρνω λοιπόν την πρωτοβουλία και κάνω αυτό το θέμα "sticky", δηλαδή θα παραμένει μόνιμο στην κορυφή των θεμάτων, ανεξάρτητα από χρονολογική σειρά.

Ο λόγος είναι ότι τέτοιου είδους αναλύσεις έχουν ουσιαστική αξία για όλους τους παίκτες του πόκερ και κυρίως τους νέους. Επιπλέον "κλειδώνω" το θέμα για να μην χάσει η κουβέντα τον προσανατολισμό και τη δύναμή της: δηλαδή απάντηση στην απάντηση μπορεί να πλατιάσουμε και να χάσουμε την ουσία..

Εν τούτοις αν επιθυμεί κάποιος να καταθέσει τη δική του αξιόλογη άποψη, μπορεί να μου στείλει ένα μήνυμα και να "ξεκλειδώσω" για λίγο το θέμα.

Εύγε παίδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

ama sou po bad beats pou exo faei tha trelatheis :) to pio koufo itan otan kk ego raise 3 fores to bb kai kanei call enas souidos.flop 2AK bazo to arxiko mou bet kai me paei all in fysika kano call kai otypos exei a2... loipon turn A riverA :) kai niki pou exo kanei...exo 67 spathia kano raise 3 fores to bb gia na klepso troo reraise 2 fores to bet mou apo enan soido kai mpainoune kai alloi dyo paiktes .kano call.. folp 667 mpainoune all in oi dyo protoi ,mpaino kai ego kai mpainei o tetartos anoigoune fylla AA,KK 1010 kai fysika patheno plaka.turn 7 river 4 kai tous pairno ta sobraka :) auto pou thelo na po einai oti THATS POKER DUDE!!! ANTE KAI KALY TYXI SE OLOUS KAI PARTE TOUS TA SOBRAKA .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 11 months later...

nai alla to allo de to kses ..

sng tournament 10 atomwn eimai stin teliki diadia me elafry provadisma se markes , kai o antipalos mou piezei poly.krataw K-Q me kanei raise kanw call. flop 9-J-T rainbow , kai me ta salia mou na trexoun kanw check . Paei all in , call egw kai deixnei 9-2 (!)

TURN: J RIVER: J hmmmmm... MALISTA

A kai gia na mi ksexniomaste sto amesws epomeno xeri , opou exw meinei me liges markes , paw all in A-Q kai kanei call me K-6

iksera prin kan anoiksoun ta fylla tou board oti tha xasw :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις
×
×
  • Προσθήκη...