Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ


STAVVY

Recommended Posts

Είμαι άτυχος, ή κάτι δεν κάνω καλά ;

Λέγομαι Σταύρος, είμαι από την Θεσσαλονίκη και παίζω τουρνουά no-limit holdem εδώ και 6 μήνες. Παρακαλώ τους πιο έμπειρους στο holdem να επιχειρήσουν κα δώσουν μια εξήγηση για στο παρακάτω πρόβλημα: καθώς αισθανόμουνα ότι έχω πολλές ατυχίες, πριν δύο μήνες άρχισα να καταγράφω πόσες φορές στο showdown με ευνόησε, και πόσες με αδίκησε το φύλλο. Κατέγραψα μόνο παρτίδες όπου την στιγμή που ανοίξαμε τα φύλλα (pre-flop, ή μετά) εγώ, ή ο αντίπαλος, είχαμε μεγαλύτερες από 60% πιθανότητες νίκης.(Δηλαδή μια περίπτωση 59%-41% για τους σκοπούς αυτής της καταγραφής την θεώρησα coinflip.) Σε 49 περιπτώσεις showdown: 14 φορές με ευνόησε, και 35 φορές ενώ ήμουν πολύ μπροστά όταν άνοιξαν τα φύλα, έχασα. Από αυτές τις 49 παρτίδες, οι 33 ήταν pre-flop. Σε αυτές, 7 φορές μόνο με ευνόησε, και 26 φορές ενώ κρατούσα πολύ καλύτερα φύλλα, έχασα !!!

Να προσθέσω ότι το λογισμικό που χρησιμοποιώ μου βγάζει ότι σε σύνολο 10,500 χέρια, έχω κερδίσει μόνο το 54% των showdown. (Λέω «μόνο» γιατί νομίζω ότι είμαι πολύ πιο προσεκτικός από τον μέσο παίκτη αναφορικά με τα φύλλα που τα σπρώχνω, ή κάνω call στα all-in. )

Τελικά είμαι άτυχος, ή υπάρχει άλλη ερμηνία; (Δεύτερη απορία: το 54% σε κερδισμένα showdown είναι αποδεκτό ποσοστό, ή ιδιαίτερα χαμηλό ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...