Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Greeklish Vs Ελληνικά


Recommended Posts

Κάποτε υπήρχε λόγος που όλοι έγραφαν greeklish στα διάφορα forum ή σε κάποιο chat. Η μη σωστή υποστήριξη των ελληνικών γραμματοσειρών και η λανθασμένη χρήση της κωδικοποίησης χαρακτήρων από τον Browser καθιστούσε απαραίτητη την χρήση των greeklish.

Σήμερα όμως δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Όλοι οι browser υποστηρίζουν την ελληνική γλώσσα και χρησιμοποιούν σωστά την κωδικοποίηση των χαρακτήρων. Δεν υπάρχει λόγος χρήσης των greeklish, τα οποία είναι δυσανάγνωστα και δεν βοηθούν στην αναζήτηση σε ένα forum, άλλο "κωδικοποίηση" και άλλο "kodikopoiisi".

Όσο για την ορθογραφία, οι περισσότεροι browser έχουν ορθογραφικό έλεγχο όπως το Word. Ο Google Chrome έχει σίγουρα, υπογραμμίζοντας οποιαδήποτε λανθασμένη ορθογραφικά λέξη και με ένα απλό δεξί κλικ μπορείς να την διορθώσεις άμεσα.

Επίσης υπάρχει και αυτό όπου μπορείς με ένα copy-paste να μετατρέψεις άμεσα τα greeklish σε ελληνικά για όσους τους είναι αδύνατο να γράφουν ελληνικά.

Σε αρκετά ελληνικά forum τα ελληνικά είναι κανόνας, απαγορεύονται τα greeklish, σε όλα τα site που ασχολούνται με το poker τα περισσότερα θέματα (στα forum) δεν είναι γραμμένα στα ελληνικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gumbler888 έγραψε:

-1000.... To thema afto exei xiliosizitithei kai exoume katali3ei sto na dikaioute o kathenas na grafei opws thelei...Sto katw katw, an den thes na diavazeis ta greeklish sxolia, apla min to kaneis...

Θέλω να διαβάζω όλα τα σχόλια, αυτό που λες δεν γίνεται, είναι αδύνατο να βγάλω νόημα αν σε κάποιο θέμα διαβάζω μόνο όσους γράφουν ελληνικά, απλά δεν θέλω να ξεστραβώνομαι και φαντάζομαι ότι δεν είμαι μόνος, γιατί ότι τα greeklish είναι δυσανάγνωστα είναι δεδομένο.

mathew ace έγραψε:

o kathenas grafei opws thelei kai ton volevei. Otan kapoios kanei ena comment sovaro to ektimas opws kai an einai. Otan mas prosferoun ena gaidaro pou legan kai oi palioi den koitame ta dontia tou.

Δεν τίθεται θέμα "εκτίμησης", δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι τα greeklish σχόλια υστερούν σε κάτι από αυτά που είναι γραμμένα στα ελληνικά. Απλά διαβάζουμε και γράφουμε ελληνικά, κάποτε υπήρχε λόγος που γράφαμε greeklish, πλέον όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρόβλημα δεν έχω με τα greeklish, αρκεί το κείμενο να μην είναι τεράστιο. Αν είναι τεράστιο δεν το διαβάζω, εξαιρούνται τα post κάποιων που σίγουρα αξίζουν να διαβαστούν. ακόμα και εγώ που είμαι δυσλεξικός και έχω μια δικαιολογία για να γράφω greeklish κάνω έναν κόπο παραπάνω και τα γράφω στο word πρώτα και μετά c/p δεν παίρνει και πολύ χρόνο παραπάνω άλλωστε!

Btw ωραίο το converter!! Κάνει καλή δουλειά!! Thx man, δεν είχα βρει άλλο τόσο καλό!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw oxi mono de simfono, alla protinw to greeklish na bei ke sta sxolia mias ke einai poli pio praktiko ke oli i orthografia tis ellinikis gloshs anousia ke axristi sti zoi mas, monos tis bales twn mikrwn pediwn prizei imo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

scout316 έγραψε:

egw oxi mono de simfono, alla protinw to greeklish na bei ke sta sxolia mias ke einai poli pio praktiko ke oli i orthografia tis ellinikis gloshs anousia ke axristi sti zoi mas, monos tis bales twn mikrwn pediwn prizei imo.

Polu sosto auto! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw oxi mono de simfono, alla protinw to greeklish na bei ke sta sxolia mias ke einai poli pio praktiko ke oli i orthografia tis ellinikis gloshs anousia ke axristi sti zoi mas, monos tis bales twn mikrwn pediwn prizei imo.

ναι εχεις δικιο,ας πουμε για παραδειγμα μια τυχαια λεξη που μου ερχεται στο μυαλο,πυρα,αν η λεξη δεν γραφτει με υψιλον θα εχει το ιδιο νοημα για αυτο συμφωνο οτι η ορθογραφια της Ελληνικης γλωσσας ειναι ανουσια.

+10000

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gumbler888 έγραψε:

Dn pirazei, edw eimaste tou xavale!!!!!!
Mono sou to les...

sou miazei to pokerland gia sovaro forum.

to pokerland filoi moy apo oti vlepo pai gia founto 3-4 nea topik tin

kathe mera poy lene mpoyrdologies kai otan kapoios epixirisi kati

sovaro na pi oli metaksi sobaroy kai astiou ta isopedonoun ola

ολα αυτα εχουν μεγαλες ή μικρες δοσεις αληθειας και ειναι κριμα αυτο γτ το ποκερλαντ εξακολουθει να ειναι το νο1 ελληνικο πορταλ για ποκερ (αυτη τη στιγμη εχει 70 online users)

εγω οταν ειχα πρωτογινει μελος(πριν 3-4 χρονια) γραφανε εδω οι περισσοτεροι απο τους καλους ή σοβαρους εστω ανθρωπους που ασχολουνται στην ελλαδα με το ποκερ!!!και εβλεπες πολλες συζητησεις-αναλυσεις υψηλου επιπεδου.τωρα εχουν μεινει ελαχιστοι απο αυτους(ενεργα μελη τουλαχιστον) και αυτο δν ειναι τυχαιο...

το ΦΟΡΟΥΜ δειχνει παραμελημενο και ανοργανωτο πλεον.τα 8/10 threads που ανεβαινουν καθημερινα ειναι επιεικως ΜΑΛΑΚΙΕΣ και δε βλεπω το λογο υπαρξης τους.Δν το λεω για να προσβαλλω τα παιδια που τρεχουν τη σελιδα αλλα επειδη γουσταρω το ποκερλαντ και ειναι κριμα αυτη η εξελιξη...

δυο προτασεις που εχω να κανω προς τους υπευθυνους ειναι,

-να μπουνε κανονες οπως υπαρχουν σε ολα τα φορα για να παψει πια να γραφει ο καθενας τη μλκια του,που εχει ως αποτελεσμα να ριχνει το επιπεδο και να φευγουν οι "καλοι" χρηστες...

-δευτερον και σημαντικοτερο,ειναι προφανες πως τα παιδια που τρεχουν το φορουμ(που εχουν λιγοστεψει κιολας) δε μπορουν να ειναι συνεχως μπαστακας και να συμαζευουν τισ διαφορες "ομορφιες" που γραφονται εδω!γι αυτο μια καλη λυση θα ηταν να βρεθουν και αλλα ατομα ως moderators ,ουτως ωστε να υπαρχει μια διαρκης εποπτεια του φορουμ!!

οι περισσοτεροι απο δω ειναι νεοι που συμμετεχουν και σε αλλα φορουμ και καταλαβαινουν τι εννοω.... και ρε πουστη μου,μπαινεις στο twoplustwo και ευχαριστιεσαι να διαβαζεις και να μαθαινεις πραγματα ,ενω ταυτοχρονα υπαρχει και μια αλφα οργανωση...δε μπορει να ειμαστε τοσο "απροσαρμοστοι" εδω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι εχεις δικιο,ας πουμε για παραδειγμα μια τυχαια λεξη που μου ερχεται στο μυαλο,πυρα,αν η λεξη δεν γραφτει με υψιλον θα εχει το ιδιο νοημα για αυτο συμφωνο οτι η ορθογραφια της Ελληνικης γλωσσας ειναι ανουσια.

pes fotia re file, emas vrikes? ase pou katalveneis ti simenei apo ta simfrazomena , exete kanei ti glosa aftoskopo re file.... i glosa ienai ergalio oxi kimilio pou prepi na dieonizoume, niose dude

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gamer0044 έγραψε:

JeanJK έγραψε:
Se ola ta sobara ellinika forum apagoreontai ta greeklish..

Mono sou to les...

sou miazei to pokerland gia sovaro forum.[/quote:6boh45sx]

Έχεις δίκιο.. Δεν διευκρίνισα...

Δεν μιλάω για σοβαρό φόρουμ μετρώντας την σοβαρότητα των ποστ..

Μιλάω για σοβαρότητα απο την πλευρά της διοίκησης..

Ο Σταύρος διοικεί το φόρουμ με πολύ σοβαρότητα και ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΤΗΤΑ τα τελευταία 4 χρόνια που το παρακολουθώ εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pes fotia re file, emas vrikes? ase pou katalveneis ti simenei apo ta simfrazomena , exete kanei ti glosa aftoskopo re file.... i glosa ienai ergalio oxi kimilio pou prepi na dieonizoume, niose du

και άμα θέλει να πει την λέξη πύραυλος, με την δική σου λογική θα πρέπει να πει "φωτιαυλος"...... Ωχ sorry!!!!! τον αυλό μπορούμε να τον πούμε και σωλήνα άραααααααα.... "φωτιασωλήνας"

Φίλε μην μηδενίζεις τα πάντα.Παντού υπάρχει όριο

+1 στο πρώτο σχόλιο!!!!! ty!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

morfeasgr έγραψε:

Κάποτε υπήρχε λόγος που όλοι έγραφαν greeklish στα διάφορα forum ή σε κάποιο chat. Η μη σωστή υποστήριξη των ελληνικών γραμματοσειρών και η λανθασμένη χρήση της κωδικοποίησης χαρακτήρων από τον Browser καθιστούσε απαραίτητη την χρήση των greeklish.

Σήμερα όμως δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Όλοι οι browser υποστηρίζουν την ελληνική γλώσσα και χρησιμοποιούν σωστά την κωδικοποίηση των χαρακτήρων. Δεν υπάρχει λόγος χρήσης των greeklish, τα οποία είναι δυσανάγνωστα και δεν βοηθούν στην αναζήτηση σε ένα forum, άλλο "κωδικοποίηση" και άλλο "kodikopoiisi".

Όσο για την ορθογραφία, οι περισσότεροι browser έχουν ορθογραφικό έλεγχο όπως το Word. Ο Google Chrome έχει σίγουρα, υπογραμμίζοντας οποιαδήποτε λανθασμένη ορθογραφικά λέξη και με ένα απλό δεξί κλικ μπορείς να την διορθώσεις άμεσα.

Επίσης υπάρχει και αυτό όπου μπορείς με ένα copy-paste να μετατρέψεις άμεσα τα greeklish σε ελληνικά για όσους τους είναι αδύνατο να γράφουν ελληνικά.

Σε αρκετά ελληνικά forum τα ελληνικά είναι κανόνας, απαγορεύονται τα greeklish, σε όλα τα site που ασχολούνται με το poker τα περισσότερα θέματα (στα forum) δεν είναι γραμμένα στα ελληνικά.

pios eisai esu pou erxese na mou peis na patisw alt shift sto pliktrologio mou?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...