Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

downswing 120 average BI


HPanigma

Recommended Posts

prin ligo kero biwsa to megalitero downswing mou... opws leei kai o titlos 120 buy ins (average buy in mou. prosfata ekana ena kalo cash 2os se 1100 atoma mono kai mono gia na isofarisw tis xasoures mou kai na bgalw kai 60 BI kerdos...

Epita se 4 meres kai peripou 50 tourneys exw allo ena downswing 40-42 buy ins...

to erotima mou einai poso sixna einai auta ta downswings twn 100+ buy ins? pezw ena xrono activly kai pote den eixa tetio variance oso ton teleuteo kero...

to bankroll mou anebokatebenei san asanser...

xaraktiristika exw ena digma apo 1500 tourneys peripou me 40% ROI...

kai ena itm 16-17% (ara ligo poli TAG style) pou den dikeologi tosa megala swings...?

any comments apo pio ebirous pou to exoun meletisei i tous exei apasxolisei auti i prosegisi its wellcome...

episis total bankroll einai peripou 220 BI.... arxizw na anisix ligo... is it enought after all?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάρτιο με Σεπτέμβριο είχα ένα downswing 150+ ΑΒΙ παίζοντας πολύ καλά. Και εμένα ήταν το μεγαλύτερό μου αλλά έχω δει παικταράδες με 300+. Το ζήτημα είναι να είσαι προετοιμασμένος για αυτό και έτοιμος να το αντιμετωπίσεις χωρίς να χαλάσεις το παιχνίδι σου και κυρίως την ψυχική σου υγεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tony_Montana έγραψε:

crackLiNg έγραψε:
lolol 300+ bi downswing ?? mallon de prokite na asxolithw pote me tourneys cash for life ;p

ενα δικαιολογημενο downswing σε cash 6-max πόσο είναι?[/quote:3bz8qvgt]

10-15...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

70 με 100 abi downswing κάνω αρκετά συχνά και όσο k αν με χαλάει κάθε φορα k με προβληματίζει θέλει γερο στομάχι k καθαρό μυαλό. Επίσης έχω κάνει 4μιση μήνες με αρκετά tours break even (με 0% roi). Όλα κομμάτι του variance είναι k θέλει υπομονή k κεφάλαιο.

220 abi πάντως που λες για μεγάλα fields (τα οποια παίζεις κρίνοντας απ το opr σου) είναι σχετικά λίγα k περιέχουν risk of ruin. Η δώσε ένα boost στο bankroll σου, η μείωσε τα field sizes που παίζεις μέχρι να βρεθείς σε ένα zone 400-500 abi. Υπάρχει k η λύση(?) του να παίζεις super tag για περισσότερα itm αλλα δεν την προτείνω-προτιμώ.

Γενικά πάντως η κουβέντες περί σφιχτής διαχείρισης bankroll είναι για περιπτώσεις που δεν θέλουμε να καταστραφούμε εντελώς. Αν σε κάποιον το να χάσει τα 220 abi του δεν σημαίνει το τέλος του κόσμου (δεν ζει απ αυτό, μπορεί να βρει άλλο κεφάλαιο να ξαναξεκινήσει etc) είναι ένα αρκετά ok k με σχετικά μειωμένο ρίσκο νούμερο abi για να παίζει κανονικά. (Μιλάω πάντα για διαπιστωμένα winning player).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

psaxnodas ligo parapanw se auto to thema.. ekana tis eksis diapistwseis...

gia na einai kapios winning player PREPEI na exei toulaxiston ena FT kathe 100 tournoua kai malista kathe 200 tournou PREPEI na exei 1 top3 finish (diladi i mia apo tis 2 fores pou tha paei ft na paei top3)

sigekrimena i analisi

Av BI: 23 tours: 200 ITM : 16%

total buy ins : -4600

Scenario apotelesmatwn:

final table 1-3: buy ins kerdismena (mesostathmika) 150 ( gia average fields 1000)

final table 4-9: buy ins kerdismena 42 (same assumptions me panw)

deep runs 10-30: buy ins 7,5 ... me 3 deep runs

ITM: 27 epi buy ins 1,55

sinolika kerdoi 6059 ara kathara kerdoi 1459 = 31,7% ROI

Scenaria euesthisias

1.ean den kataferoume top3 finish kai exoume apla 2 final tables ta kathra kerdoi einai -1.140 kai - 24,8%ROI

2. 3 final tables xwris top3 thesis me 2 deep runs -334 me -7% ROI

3. 1 top3 thesi me 4 deep runs 650 me 14,1% ROI

siberasma... prepei sxedon na sikwnoume ena tournoua kathe 200.. kai na exoume allo ena plasarisma se final table gia na exoume ena apla apodekto ROI koda sto 35%

doable? i bgazei lefta opios einai "tixeros" kai kanei top3 plasarisma se tourneys me megalo buy in tournoua? (p.x enw me average 23 bori na kanw top3 finish se ena 10r = 31 diladi pou plirwnei kalitera apot o na ekana se ena 11frezout)

....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crackLiNg έγραψε:

lolol 300+ bi downswing ?? mallon de prokite na asxolithw pote me tourneys cash for life ;p

η αληθεια ειναι οτι το cash σου επιτρεπει να παιζεις εντος br

οποτε οι αποκλισεις ειναι πανω κατω αναμενομενες (αν παιζεις σωστα).

Στα μεγαλα site ομως τα field ειναι τεραστια στα τουρνουα , ειδικα στα low-med stakes ,

οποτε δε μπορουμε να δεχτουμε οτι παιζουμε εντος br.

Παντα υπαρχει ενα extra ρισκο.

Το πιο σημαντικο ειναι να μην αφηνεις τη ψυχολογια σου να επηρεαζει το παιχνιδι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΓΙΩΡΓΗΔΕΣ ΠΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΡΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.

ΑΝ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΝΩ ΠΟΣΤ,ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΚΕΝΤΡΙΖΕΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΩ.

ΠΕΡΝΑΩ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ..

2 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΛΕΝΕ -200 ΑΒΙ ΠΕΡΙΠΟΥ.

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΧΑΜΗΛΟ ΡΙΣΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝΕΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.(Η ΘΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΠΑΝΙΑ ΘΑ ΑΝΕΒΩ ΣΕ STAKES ΑΠΟΤΟΜΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΑΙΚΤΙΚΑ ΝΙΩΘΩ ΕΤΟΙΜΟΣ)

ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ??

ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΕ ΑΚΟΜΗ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ABI?

ΚΑΝΟΥΜΕ BREAK KAI ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΣΤΕ?

ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΑΚΑΘΕΚΤΟΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΚΑΤΗΦΟΡΑ?

ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΑΝΑ ΗΜΕΡΑ Η ΑΝΑ SESSION?

ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΓΝΩΜΕΣ Η ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ,ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμπληρώνοντας τον HPANIGMA και χρησιμοποιώντας τα δικά μου στατιστικά αυτά που γράφει είναι για τουρνουά με πολλούς παίκτες

δηλαδή το 3 FT είναι αρκετό για το πόκερσταρς

τα δικά μου στατιστικά πέζοντας στο πάρτυ ποκερ είναι σε δείγμα 564 τουρνουα

56 final tables

6 Πρώτες θέσεις

9 δεύτερες

10 τρίτες

31 απο 4-10

prizes 34000

profit 5000

ROI 17%

ITM 18%

δηλαδή το field είναι αρκετα συμαντικό για τήν συγκεκριμενη ανάλυση

επομένως αν παίζεις σε pokerstars είναι αρκετά 3 τελικά τραπέζια στα 100

αν παίζεις σε μικρότερα ποκερ ρουμς

θέλεις παραπάνω απο τρία

( τα οποία φυσικά είναι και ποιό εύκολα να έρθουν )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α και επειδή με συνεπείρε η αυτοαποθέωση ξέχασα να γράψω αυτό που προτείνω

απο προσωπική μου λοιπόν πείρα προτείνω να μπείτε σε τουρνουά με λιγότερο κόσμο

και δή σε σάιτ μικρά

έχω την εντύπωση οτι θα δείτε καλύτερα αποτελέσματα εκεί,,,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαγκες τσεκαρετε τον ambiguosity που ειναι ενας απ τους πιο κερδοφορους παιχτες στη full tilt τι downswing περναει τον τελευταιο καιρο....και μετα απο αυτο θα αισθανθητε σιγουρα καλυτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gamer0044 έγραψε:

Tony_Montana έγραψε:
crackLiNg έγραψε:
lolol 300+ bi downswing ?? mallon de prokite na asxolithw pote me tourneys cash for life ;p

ενα δικαιολογημενο downswing σε cash 6-max πόσο είναι?[/quote:n6i20v3m]

10-15...[/quote:n6i20v3m]

se ti limit ? 0,05-0,10 cents ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vamvoux έγραψε:

τα δικά μου στατιστικά πέζοντας στο πάρτυ ποκερ είναι σε δείγμα 564 τουρνουα

56 final tables

6 Πρώτες θέσεις

9 δεύτερες

10 τρίτες

31 απο 4-10

prizes 34000

profit 5000

ROI 17%

ITM 18%

obv kati den paei kala oson aforo to BM, ypotheto ta prizes erxontai apo xamila BI, kai meta ta karfoneis sta high stake tours

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παρόλο που το θέμα μας εδω ήταν το downswing των παιδιών που άνοιξαν το πόστ θα απαντήσω γιατί με απασχολεί και μένα το αποτέλεσμα απο τα δικά μου στατιστικά

κατ αρχήν το official poker rankings δεν καταγράφει όλα τα αποτελέσματα απο το πάρτυ πόκερ και δή καθόλου τα satelites

με αποτέλεσμα να μου έχει χρεώσει το buy in σε 4 monthly million των 640 δολλαρίων χωρίς όμως να έχει βάλει το κέρδος μου απο τα satelites που πήρα αυτό το εισητήριο των 640 δολλαρίων

επομένως θα έπρεπε να έχει ώς κέρδος άλλα 2560 δολλαρια

παρόλα αυτά όμως πάλι κάτι δεν πάει καλά το οποίο δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω

μάλλον χωρίς ακόμα να είμαι σίγουρος παίζω πολύ πιο άνετα τα μικρά buy in και πάω πιο βαθιά ενω στα μεγάλα βολέυομαι με το να μπώ απλά στις πληρωμές

μέχρι τώρα δεν με είχε απασχολήσει ιδιέτερα νόμιζα ότι είναι αποτέλεσμα του μικρού field

μάλλον πρέπει να το εξετάσω

σκέφτομαι να κάνω ένα πείραμα και για ένα με δύο μήνες να παίζω μόνο τουρνουά των 22 δολαρίων να δω τι θα γίνει

μάλλον έτσι θα έχω καλύτερη εικόνα ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

luckys έγραψε:

ΠΕΡΝΑΩ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ..

2 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΛΕΝΕ -200 ΑΒΙ ΠΕΡΙΠΟΥ.

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΧΑΜΗΛΟ ΡΙΣΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝΕΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.(Η ΘΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΠΑΝΙΑ ΘΑ ΑΝΕΒΩ ΣΕ STAKES ΑΠΟΤΟΜΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΑΙΚΤΙΚΑ ΝΙΩΘΩ ΕΤΟΙΜΟΣ)

ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ??

ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΕ ΑΚΟΜΗ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ABI?

ΚΑΝΟΥΜΕ BREAK KAI ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΣΤΕ?

ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΑΚΑΘΕΚΤΟΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΚΑΤΗΦΟΡΑ?

ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΑΝΑ ΗΜΕΡΑ Η ΑΝΑ SESSION?

Το πρώτο που κοιτάς είναι αν όντως είναι καλό το παιχνίδι σου και βρίσκεσαι όντως σε downswing ή είναι απλά μια φυσιολογική εξέλιξη.

Στη συνέχεια κοιτάς αν εξακολουθείς να έχεις το bankroll για να παίζεις τα τουρνουά που συνηθίζεις να παίζεις.

Αν και από τα δυο είσαι εντάξει προσπαθείς να παραμείνεις ήρεμος και να συνεχίσεις να παίζεις ό,τι παίζεις ΟΠΩΣ το παίζεις.

Αν το πρώτο δεν ισχύει βελτιώνεις το παιχνίδι σου ή κατεβαίνεις stakes ή παρατάς το πόκερ.

Αν δεν έχεις το bankroll πια θα προτιμούσα να μείωνες το field παρά το buyin.

GL.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ερώτηση πρός giorgio

εκτός απο τήν δική μου μπακάλικη προσέγγιση μικρότερο field άρα λιγότερες κρισιμες μονομαχίες υπάρχει κάτι πιο μαθηματικό που να σχετίζει το buy in με το field και το bankroll management ?

ο λόγος που προτείνεις να κατέβει field αλλά όχι buy in έχει να κάνει με αυτό ?

χωρίς να ξέρω που βρίσκεσαι σε στατιστικά θεωρώ ότι έχεις τεράστιο δείγμα τουρνουά και μάλλον το έχεις ψάξει αρκετά παραπάνω απο μένα γιαυτό και σε ρωτάω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H αλήθεια ειναι οτι προσπάθησα να τροποποιησω λίγο το στάνταρ παιχνίδι μου και απ'ότι φανηκε το πλήρωσα..

Οι δύο σημαντικές αλλαγές που δοκίμασα είναι να παίξω λίγο πιο loose και να shovaro νωρίτερα με χειρότερα φύλλα σαν short stack..

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχουν αλλάξει τρομακτικά τα calling ranges των αντιπάλων σε shove all in και νομίζω ότι αυτή η προσέγγιση ήταν λάθος.

thanks για την απάντηση george.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vamvoux έγραψε:

ερώτηση πρός giorgio

εκτός απο τήν δική μου μπακάλικη προσέγγιση μικρότερο field άρα λιγότερες κρισιμες μονομαχίες υπάρχει κάτι πιο μαθηματικό που να σχετίζει το buy in με το field και το bankroll management ?

ο λόγος που προτείνεις να κατέβει field αλλά όχι buy in έχει να κάνει με αυτό ?

χωρίς να ξέρω που βρίσκεσαι σε στατιστικά θεωρώ ότι έχεις τεράστιο δείγμα τουρνουά και μάλλον το έχεις ψάξει αρκετά παραπάνω απο μένα γιαυτό και σε ρωτάω

Βέβαια και υπάρχει κάτι πιο μαθηματικό που δεν είναι όμως σκόπιμο να το αναπτύξουμε τώρα λόγω πολυπλοκότητας και δεν έχει να κάνει μόνο με το field αλλά και με το payout structure. Αν θες κάτι απλό μέτρα τι variance εχεις όταν στρίβεις ένα νόμισμα και πληρώνεσαι x2 και όταν ρίχνεις ένα ζάρι και πληρώνεσαι επί 6.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ για τήν απάντηση

πολύ εύστοχο το παράδειγμα

και μου επιβεβαιώνει τήν λίγο ενστικτώδικη επιλογή μου να προτιμώ το κορώνα γράμματα που πληρώνει επι δύο

πάρα πολλές φορές έχω παίξει σε τουρνουά με πολύ κόσμο και πάντα είχα αυτήν τήν αίσθηση οτι είμαι αναγκασμένος να παίξω πάνω απο δέκα φορές μία ρώσικη ρουλλέτα που θα ρισκάρει όλο μου το τουρνουά

και αυτό με αποκαρδιώνει

απο την άλλη με σωστό και χωρίς μελάλα ρίσκα παιχνίδι σε τουρνουά με λίγο κόσμο έχω ανταμοιβή χωρίς μεγάλα ρίσκα και η μελέτη μου στο παιχνίδι επιβεβαιώνεται χωρίς φυσικά τεράστια κέρδη

οκ μου κάνει και το μικρό κέρδος

θένκς για την απάντηση με βοήθησε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...