Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Χέρι Πόκερ 6


Recommended Posts

Αυτό το θέμα ασχολείται με το άρθρο: Χέρι Πόκερ 6

To pot έχει 1700$ και θα πρέπει να βάλω 700$.

Ουσιαστικά χάνω μόνο αν έχει χρώμα με :Kc ή :2c :3c.

Δεν θα πήγαινα fold με τίποτα καθώς το pot είναι πολύ μεγάλο και οι πιθανότητες να χάσω πολύ λίγες.Μάλλον re-raise θα έκανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι πιστευεις οτι κραταει ο αλλος παικτης? Και τι σκεφτεται οταν κανει το raise?

Ας λαβουμε υποψη μας και το δεδομενο του προβληματος οτι προκειται περι σφικτου παικτη,αλλα και το οτι το raise που κανει ειναι εναντια σε 2 παικτες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν υποθέσουμε ότι δεν βλοφάρει

Κάνει check στο turn όπως και εμείς(που έχουμε ήδη χρώμα) και κάνει ένα μεγάλο raise στο river μιλώντας όμως τελευταίος.

Περιπτώσεις:

α)Έχει κάνει κέντα αλλά φοβάται το χρώμα γι'αυτό και κάνει check στο turn.

β)Έχει κάνει και αυτός χρώμα με :Tc ή :Jc ή τελοσπάντων με κάτι μικρότερο από :Kc

γ)Έχει 2 πεντάρια στο χέρι και κάνει set στο turn αλλά φοβάται το χρώμα.(Η πιο απίθανη περίπτωση).

Όπως και να έχει, από έξω και με την άνεση χρόνου που έχουμε μπορούμε να κάνουμε πολλές εικασίες.

Ωστόσο δεν νομίζω κάποιος παίχτης από εδώ τουλάχιστον να έκανε fold σε τέτοιο pot έχοντας τον δεύτερο καλύτερο συνδιασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν υπάρχει περίπτωση fold εδώ.

Ακόμα και να χάνεις(μόνο με Κc) πρέπει να πληρώσεις για να το δεις.

Το fold ειναι λάθος και δεν γλιτώνεις χρήματα με τέτοια fold σε αυτό το ποτ αλλα χάνεις.

Διαβάζοντας την αποψη του Pokerland θυμήθηκα μια παρτίδα στην Γευγελή που ειχα σηκωθεί απο το τραπέζι και φώναζα στον Στέφανο για το fold που έκανε.

θυμάσαι Stef?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατι που δεν αναφερεται και περασε χωρις να συζητηθεί ειναι οτι , πριν αποφασισουμε για το τι θα κανουμε , πρεπει να μιλησει ακομη ενας πριν απο εμας.

Δεν το συζηταω οτι αν κανει re-raise τοτε το fold ειναι αυτονοητο (για μενα τουλαχιστο).

Παντως εξακολουθω να πιστευω οτι προσωπικα θα πηγαινα fold - ισως επειδη ειμαι συνηθισμενος σε λογικη Toυρνουα όπου το παιχνιδι μου ειναι πιο συντηρητικο σε σχεση με τα cash games.

Kαι εξακολουθω να παραμενω στην εικονα ενος σφικτου παικτη που δινει ο αντιπαλος. Ποιος σφικτος παικτης κρατωντας κεντα, σετ ή 3rd nut flush θα κανει raise με 2 αντιπαλους στο ποτ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωστή η παρατήρηση του Θέμη.

Εφόσον ερχεται η άπόφαση σε εμας θεωρούμε οτι το sb πηγε πάσο.

θεωρούμε (συμφωνα με την εικόνα του) οτι ο παίκτης στην θέση 4 εχει σίγουρα χρώμα και εφοσον κανεις δεν εχει κάνει δυνατό bet ή raise θεωρεί οτι εχει το καλύτερο χέρι αυτή την στιγμή.

Για να δούμε τι λένε τα μαθηματικά σε αυτή την περίπτωση.

Βάζω 700 για να πάρω 1750 δηλ. χρειάζομαι 40% και εχω

Board: 4c 3d Ac 5c Kh

Dead:

equity win tie pots won pots tied

Hand 0: 28.571% 28.57% 00.00% 8 0.00 { KcTc, Kc9c, Kc8c, Kc7c, Kc6c, Kc3c, Kc2c, Tc9c, Tc8c, Tc7c, Tc6c, Tc3c, Tc2c, 9c8c, 9c7c, 9c6c, 9c3c, 9c2c, 8c7c, 8c6c, 8c3c, 8c2c, 7c6c, 7c3c, 7c2c, 6c3c, 6c2c, 3c2c }

Hand 1: 71.429% 71.43% 00.00% 20 0.00 { QcJc }

Eχω 71% πιθανοτητες να κερδίζω το ποτ και χρειάζομαι 40%.

Δεν κάνω fold με ΤΙΠΟΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Themis έγραψε:

Παντως εξακολουθω να πιστευω οτι προσωπικα θα πηγαινα fold - ισως επειδη ειμαι συνηθισμενος σε λογικη Toυρνουα όπου το παιχνιδι μου ειναι πιο συντηρητικο σε σχεση με τα cash games.

Λάθος σκέψη.

Στα τουρνουά υπάρχει η λαθεμένη άποψη της επιβίωσης.

Με αυτό το σκεπτικό μπορεί να πηγαίνεις λίγο πιο μακρυά ή να μπαίνεις οριακά στα λεφτά, αλλα δεν εχεις καμιά ελπίδα για κάτι καλύτερο.

Σίγουρα θα σου τύχουν και κάποια bad beat που θα πρέπει να εχεις chips, πολλά chips για να τα αντέξεις.

Τάκη δεν εισαι ο μοναδικός οπως βλέπεις. Αλλα ελπίζω σύντομα να κάνεις πράξη οσα σου εχω πει για να μην σκας στο bubble.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Se mia proti matia,

den tha ekana fold me tipota!

Oi periptoseis pou enaw sfixtos paiktis kanei raise i re-raise einai polles.

An den kano lathos, kaneis den exei anaferei oti o "sfixtos" krata A-A!

Xerete, o egoismos tou na kratas 2 assous, se kanei na min stamatas me tipota to betting!

Alloste, epeidi ta koukia einai metrimena, i periptosi na exei to NUT FLUSH, einai poly isxni!

Psychologontas ton antipalo, tha elega oti mallon fovatai oti kapoios tha ton dei!

Ego tha ton evlepa, etsi ki' allios...

Oxi apo egoismo, alla vasei ton pithanotiton kai tou poly kalou pot odds!

theomas

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Themis έγραψε:

Παντως εξακολουθω να πιστευω οτι προσωπικα θα πηγαινα fold - ισως επειδη ειμαι συνηθισμενος σε λογικη Toυρνουα όπου το παιχνιδι μου ειναι πιο συντηρητικο σε σχεση με τα cash games.

Λάθος σκέψη.

Στα τουρνουά υπάρχει η λαθεμένη άποψη της επιβίωσης.

[/quote:mz9nhnxf]

Mε όλο το θάρρος - και πάντα στα πλαίσια της αγνής αντιπαράθεσης - δεν νομίζω πως στο Ποκερ υπάρχει η έννοια της "λάνθασμένης" τακτικής. Υπάρχουν οι tight παικτες και οι aggresive παικτες, με ορισμένες φορές κάποιους να συνδυάζουν τις δύο παραπάνω έννοιες. Υπάρχουν φυσικά και οι Loose, passive παίκτες οι οποίοι μπορούμε να πούμε πως , σε γενικές γραμμές, ξεχωρίζουν πιο δύσκολα σε βάθος χρόνου από τους υπόλοιπους.

O Dan Harrington που εχει ψευδώνυμο "Action Dan" ειρωνικά, επειδή είναι γενικά πολύ tight παικτης, και βάζει σαν πρώτο στόχο σε ένα τουρνουά την επιβίωση στα αρχικά στάδια, έφτασε σε δυο συνεχόμενες χρονιές (2003/2004) στο final table του Main Event του WSOP. Ίσως λοιπόν αυτή η τακτική να μην είναι τόσο λάθος όσο υποστηρίζεις.

Σε ένα γενικότερο επίπεδο (και συγνώμη αν ξεφεύγω από το θέμα αλλα βρήκα τώρα μια καλή αφορμή) παρατηρώ Αντώνη πως είσαι αρκετά - έως πολυ - απόλυτος με τις απόψεις σου πάνω στα θέματα που συζητάμε κατά καιρούς. Σε ένα παιχνίδι τακτικής και τύχης όπως είναι το πόκερ, όπου ο "σωστός τρόπος παιχνιδιού" πατά (εκτός από τις πιθανότητες) και πάνω στην εμπειρία, την ψυχολογία, το ένστικτο και την παρατηρητικότητα του παίκτη, μου φαίνεται κάπως άδικο για το ίδιο το παιχνίδι να ονομάζουμε ένα συγκεκριμένο call,fold ή raise απολύτως "λάθος".

Λαθος θα ειναι να πας all in κρατώντας $3000 σε ενα ποτ των 50$. Τετοιες περιπτωσεις μπορω να τις θεωρησω "λαθος" σε ενα παιχνιδι οπως το ποκερ. Στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως, με το J-Qs ισως θα ηταν καλο να αφησουμε λιγο χωρο στο ενδεχομενο του fold να αναπνεύσει. Αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατα αρχήν δεν χρειάζεται να απολογείσαι επειδή θέλεις να διαφωνήσεις.

Μπορεί να φαίνεται οτι ειμαι απόλυτος ομως δεν είμαι:)

Ακούω μαθαίνω και ενσωματώνω κάποια στοιχέια άλλων παικτών στο παιχνίδι μου και ας μην φαίνεται αυτό απο τις συζητήσεις.:)

Ο καθένας φυσικά εχει το στυλ του.

Βάσει μαθηματικών η απάντηση στην ερώτηση ειναι αυτή.

Βάσει άλλων υπολογισμών μπορεί οχι.

Μακροπρόθεσμα απο τέτοια fold δεν βγαίνεις κερδισμένος.

Οσο για τα τουρνουά που δεν εχω και πολλές εμπειρίες απλα ειπα κάτι που εχω διαπιστώσει και υποστηρίζουν και αρκετοί pro παίκτες.

Αν θες το κρατάς αν θες το πετάς.

Y.Γ. Εξάλλου δεν έγραψα τι είναι σωστό αλλα τι θα έκανα εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

skoty1000 έγραψε:

re-raise kata ti gnomi mou inai to sosto.kata ti gnomi mou o paxtis 4 exi mikro xroma i kenta.enas paixtis pou exi perasi tin ikona toy sfixtou paixti inai pio efkolo na pera soun ta raise tou kai i mplofes toy.

Mhn to pareis arnhtika alla autos o tropos skepshs einai lathos. Polles fores blepw paiktes pou einai sfiktoi kai katholou tricky na plhrwnontai otan einai fanero oti exoun poly isxyro fyllo kai anarwtiemai giati

Epeidh omws sto poker tipota den einai apolyto to epixeirhma sou exei kapoia alitheia. Enas tetoios paikths omws (kai poly swsta) tha mplofarei spania otan briksetai se katastash pou kseri oti h mplofa tou den einai kalh. Px apenanti se kapoio xalaro paikth klp

Ola auta einai genika kai den exoun kammia sxesh me to quiz.

Proswpika an epaiza egw tha ekana instacall alla auto giati kserw oti kaneis de sebetai poly ta bets mou :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Για να δούμε τι λένε τα μαθηματικά σε αυτή την περίπτωση.

Βάζω 700 για να πάρω 1750 δηλ. χρειάζομαι 40% και εχω

Board: 4c 3d Ac 5c Kh

Dead:

equity win tie pots won pots tied

Hand 0: 28.571% 28.57% 00.00% 8 0.00 { KcTc, Kc9c, Kc8c, Kc7c, Kc6c, Kc3c, Kc2c, Tc9c, Tc8c, Tc7c, Tc6c, Tc3c, Tc2c, 9c8c, 9c7c, 9c6c, 9c3c, 9c2c, 8c7c, 8c6c, 8c3c, 8c2c, 7c6c, 7c3c, 7c2c, 6c3c, 6c2c, 3c2c }

Hand 1: 71.429% 71.43% 00.00% 20 0.00 { QcJc }

Eχω 71% πιθανοτητες να κερδίζω το ποτ και χρειάζομαι 40%.

Δεν κάνω fold με ΤΙΠΟΤΑ.

Όχι ακριβώς. (Εκτός του ότι δεν είναι 40% αλλά 28,5%. 700/2450 όχι 700/1750)

Αυτός ο υπολογισμός είναι σωστός αν κάθε χέρι που του κάνει χρώμα έχει τις ίδιες πιθανότητες να βρίσκεται στα χαρτιά του. Δεν είναι όμως έτσι. Π.χ. Με το χαμηλότερο δυνατό χρώμα (και αφού είναι ο τελευταίος που μιλάει) μάλλον ένας σφιχτός παίχτης θα χαρεί να κάνει απλό call και δύσκολα Value Bet. Άρα κάποια χέρια δεν είναι το ίδιο πιθανά με τα άλλα.Δεν είναι τυχαία δειγματοληψία από χ χέρια.

Το reraise επίσης το βρίσκω -EV. Δεν θα μας κάνει call φύλλο που κερδίζουμε. "Σιγά μην έχεις χρώμα στο Κ ρε φίλε" του λέμε. Ε αν έχει θα το πάει το στοίχημα, αν δεν έχει δεν θα το πάει και δεν κερδίζουμε τίποτα παραπάνω απ' όσο κερδίζαμε πριν. Γι' αυτό λέω ότι είναι -EV.

Προσωπικά fold δεν θα κάνω. Το check στο turn που έκανε είναι out of place. Δεν ταιριάζει με nut hand. Να παγιδέψει ποιόν? Να κρύψει το χρώμα για να του κάνει κάποιος μπλόφα? Ε' του κάνανε στο river. Ποιός θα τον πληρώσει το επιπλέον 700άρι που δεν θα το πλήρωνε και στο turn?

Πάντα βέβαια υπάρχει η περίπτωση να έχει παίξει λάθος αυτός (check στο turn) και να τη φάμε εμείς, αλλά αυτά είναι μέσα στη ζωή. Σε κάθε περίπτωση (και με δεδομένο ότι ο άλλος έχει κάνει fold γιατί αλλιώς αλλάζουν τα πράγματα) νομίζω είμαι αρκετά πάνω από 50% να κερδίσω. Θα κάνω call.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγώ είμαι μεγάλος donk, αλλά νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε raise, με δεδομένο πάντα ότι το SB, που μιλάει πριν από μας, πάει πάσο (κάτι που δεν αναφέρεται στο quiz). Εάν το SB κάνει raise, τότε μάλλον fold. Αλλά στην περίπτωση που πάει πάσο το SB Χάνουμε από :2c :3c , :Kc :Tc , :Kc :9c, γιατί από :Kc :8c και κάτω είναι λίγο δύσκολο ένας tight παίχτης να έχει κάνει limp και preflop call σε raise. Ο παίχτης είναι επιθετικός, άρα σε οποιαδήποτε περίπτωση στο turn, κι αφού μιλάει και τελευταίος, θα είχε κάνει ένα EV+ bet για να πληρωθεί από χαμηλότερα χρώματα, κέντες και πιθανά set. Το να περιμένει action στο river για να πληρωθεί, μάλλον είναι περίεργο. Ούτως ή άλλως, εμείς μυρίζουμε ότι κυνηγάμε χρώμα με το call στο flop, άρα ένα value bet στο turn είναι ότι καλύτερο για αυτόν, αφού έχει θέση. Στο river, κι ενώ εμείς έχουμε δείξει αδυναμία με το call μας στο bet του SB, τότε χτυπάει με ένα μεγάλο bet που πιθανόν να διώξει και τους 2. Εγώ νομίζω ότι έχει κάτι σε :8c :9c , :9c :Tc , μπορεί ακόμα και να έχει καμιά κέντα στο 7 και να υποθέτει ότι αφού το SB ξεκίνησε το betting στο flop, δεν έχει σπαθιά, εμείς κάναμε check στο turn και call σε μικρό bet στο river, άρα δεν έχουμε σπαθιά πιθανώς. Με την θέση του μπορεί να πάρει το pot, ουσιαστικά στοχεύοντας σε εμάς που δείξαμε αδυναμία σε όλα τα streets. Χώρια που να μπορεί να νομίζει ότι έχει το καλύτερο χέρι με :8c :9c .

Αλλά πάλι, είπα είμαι μεγάλος donk, και μπορεί να του δώσω απλόχερα το stack μου με το δεύτερο καλύτερο χέρι :laugh: :laugh: :laugh: .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Σωστή η παρατήρηση του Θέμη.

Εφόσον ερχεται η άπόφαση σε εμας θεωρούμε οτι το sb πηγε πάσο.

θεωρούμε (συμφωνα με την εικόνα του) οτι ο παίκτης στην θέση 4 εχει σίγουρα χρώμα και εφοσον κανεις δεν εχει κάνει δυνατό bet ή raise θεωρεί οτι εχει το καλύτερο χέρι αυτή την στιγμή.

Για να δούμε τι λένε τα μαθηματικά σε αυτή την περίπτωση.

Βάζω 700 για να πάρω 1750 δηλ. χρειάζομαι 40% και εχω

Board: 4c 3d Ac 5c Kh

Dead:

equity win tie pots won pots tied

Hand 0: 28.571% 28.57% 00.00% 8 0.00 { KcTc, Kc9c, Kc8c, Kc7c, Kc6c, Kc3c, Kc2c, Tc9c, Tc8c, Tc7c, Tc6c, Tc3c, Tc2c, 9c8c, 9c7c, 9c6c, 9c3c, 9c2c, 8c7c, 8c6c, 8c3c, 8c2c, 7c6c, 7c3c, 7c2c, 6c3c, 6c2c, 3c2c }

Hand 1: 71.429% 71.43% 00.00% 20 0.00 { QcJc }

Eχω 71% πιθανοτητες να κερδίζω το ποτ και χρειάζομαι 40%.

Δεν κάνω fold με ΤΙΠΟΤΑ.

Αντώνη ο υπολογισμός των πιθανοτήτων είναι πολύ αυθαίρετος... Τι σε κάνει να πιστεύεις δηλαδή οτι με :2c :3c θα σου γύριζε ένας σφιχτός αντίπαλος ρέστα;

Εδώ δε νομίζω να μετράνε τόσο τα μαθηματικά όσο η εικόνα που έχουμε για τον αντίπαλο... Πάντως σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι πρόκειται για ένα τόσο εύκολο call όσο λες.

Νομίζω ότι η κατάσταση είναι πολύ οριακή και τείνω προς το fold. Μην ξεχνάς ότι κάνει raise $900 απέναντι σε δύο παίκτες, άρα αποκλείεται να φοβάται ένα χαμηλό χρώμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταύρο εαν εχει nuts θα γυρισει ρεστα.

Το ποτ το εχει εξασφαλίσει μιλάει τελευταίος τι θες να κάνει? το χέρι εχει πάει με check μεχρι το river και οποιδήποτε χρώμα και να εχει αυτό θα κάνει.(raise)

Οι πιθανότητες αυτές ειναι τωρα αν τις λαμβάνεις υποψιν ή οχι αυτό ειναι άλλο θέμα.

Tα υπόλοιπα εχουν να κάνουν με το στυλ του παίκτη.

Για μένα αυτό ειναι ευκολο call. Κάποιος άλλος θα κάνει fold(σπάνια περίπτωση).

Nομίζω οτι η πλειοψηφία επιλέγει call.

Kαι εγώ το re-raise το θεωρώ λάθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκινάμε με το δεδομένο ότι στο poker δεν υπάρχει τίποτα απολύτως σωστό. Ως εκ τούτου δεν υπάρχει και κάτι εντελώς λάθος.

Ολοι οι συλλογισμοί που έγιναν ως τώρα βασίζονται σε κάποια δεδομένα. Η ιδιοσυγκρασία και το διαφορετικό στυλ του κάθε παίκτη καθορίζουν και την επιλογή του από εδω και πέρα.

Η δικια μου θέση τώρα:

Δεν μπορώ να έχω μια συγκεκριμένη θέση την οποία θα ακολουθούσα σε κάθε περίπτωση.

Οι κατηγορίες των αντίπαλων παικτών είναι πολύ περισσότερες από τις πολύ γενικές: 1) tight, 2) aggresive, 3) loose, 4) donkey, 5) maniak...

Η όλη μαγεία του παιχνιδιού είναι ότι ο κάθε παίκτης μπορεί να έχει στοιχεία από περισσότερες από μία κατηγορίες.

Στο δια ταύτα τώρα. Όσο καλύτερο τον θεωρούσα τον αντίπαλο, τόσο πιο σίγουρο είναι ότι θα έκανα fold.

Ίσως το πιο συνιθησμένο λάθος που βλέπω να γίνεται από παίκτες που είναι σε μια μέση κατάσταση, ούτε εντελώς αρχάριοι και ανίδεοι, ούτε επαγγελματίες και εν δυνάμει παγκόσμιοι πρωταθλητές, είναι να ποντάρουν στο ρίβερ με ένα αρκετά δυνατό φύλλο που θα δει κάποιος το στοίχημα τους μόνο αν έχει κάτι καλύτερο. Δηλαδή αυτούς που προσπαθούν να κλέψουν κάτι που τους ανήκει!!

Από τη στιγμή λοιπόν που δεν γνωρίζω αρκετά τον αντίπαλο και το ερώτημα είναι εντελώς θεωρητικό, θεωρώ δεδομένο ότι πρέπει να του δώσουμε τεράστιο credit. Να θεωρήσουμε ότι το παιχνίδι του είναι "σωστό".

Αυτό σημαίνει ότι αποκλείεται να έχει κάποια κέντα, ή κάποιο σετ. Σε αυτήν την περίπτωση το raise του θα ήταν μια πέρα για πέρα ανόητη κίνηση. Θα κινδύνευε να δει το πονταρισμά του μόνο κάποιο χρώμα, ενώ θα έδιωχνε κάποιο πιο αδύναμο φύλλο και δεν θα κερδιζε ούτε δραχμή παραπάνω.

Έτσι λοιπόν, ειδικά αν μιλάμε για αρχικά στάδια σε ένα τουρνουά η επιλογή μου θα ήταν το fold, χωρίς ιδιαίτερες τύψεις.

Όλα αυτά ισχύουν στην θεωρία, έτσι;

Στην πράξη τώρα και σε ένα cash game που θα μπορούσα να βάλω το χέρι στην τσέπη και να βγάλω πάλι λεφτά, ίσως και κάτι να με έτρωγε να δω το πονταρισαμά του, αναλόγως πάντοτε με την εικόνα που μου είχε δώσει ως τώρα ο αντίπαλος. Ίσως και να μην τον πίστευα βρε αδερφέ. Ένα παιχνίδι γεμάτο υποθέσεις είναι το ποκερ. Όσο πιο εύστοχες είναι οι προβλέψεις σου, τόσο περισσότερα θα κερδίζεις. Σε γενικές γραμμές πάντως, οι μεγάλοι παίκτες φαίνονται από τις μεγάλες και δύσκολες αποχωρήσεις...

Αυτό όμως που δεν θα έκανα φίλε dimimil, σε καμία μα καμία περίπτωση, θα ήταν το re-raise. Τότε όπως ξαναείπα, θα ρίσκαρα να κλέψω κάτι που είναι δικό μου (αυτό ακριβώς με κάπως πιο μαθηματικό τρόπο λέει και ο goingup me to negative EV)...

Η προσπάθεια μου σε αυτό το ποστ, δεν ήταν να διαφωτίσω κανέναν. Απλά να επαναλάβω κάτι χιλιοειπωμένο. Ότι το παιχνίδι αυτό είναι μια περιπεπλεγμένη περιπλοκή..!!!

Γεια και χαρά..

ΥΓ: Αντώνη, ήμουν χιλια τοις εκατό σίγουρος ότι στο στυλ σου δεν θα ταίριαζε με τίποτα ένα fold σε αυτήν την περίπτωση. χεχεχε.

Δεν λέω πως είναι λάθος, ούτε σωστό. Απλά λέω ότι είναι διαφορετικός τρόπος σκέψης..!! (αστειευόμενος έκανα το σχόλιο, αν και είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβες, το αναφέρω για να αποφευχθουν ακόμα και οι μηδαμινές πιθανότητες παρεξήγησης). χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ ότι σε ένα τέτοιο δίλημμα δεν πάιζει τόσο ρόλο η μαθηματική προσέγγιση -θεωρητική και εκ των υστέρων-, αλλά οι ψυχολογικές ενδείξεις την στιγμή της απόφασης..

Έτσι λοιπόν ακόμα και αν κάποιος θεωρείται σφιχτός παίκτης, δεν σημαίνει ότι δεν μπλοφάρει -το κάνει και με πολύ μεγαλύτερη αξιοπιστία άλλωστε..- ή ότι δεν κάνει λάθος εκτιμήσεις.

Θα μπορούσε λοιπόν να είχε ακόμα και ρηγάδες, ο ένας :Kc και να έκανε slowplay preflop.. Καλεί το flop bet που δεν σημαίνει απαραίτητα άσο, και το τσεκ στο turn του δίνει free κάρτα για να κυνηγήσει το απόλυτο χρώμα. Βλέποντας ένα σχετικά ήπιο ποντάρισμα στο river δεδομένου του board και θεωρώντας το τσεκ στο turn ένδειξη απουσίας flush, θεωρεί ότι ο 3ος ρήγας του δίνει το καλύτερο φύλλο ή ακόμα με ένα τέτοιο raise ότι εύκολα θα κλέψει το pot ακόμα και από ένα χαμηλό flush λόγω του τρόπου παιχνιδιού του - tight..

Προσωπικά και από την ασφάλεια του ότι δεν πάιζω σε τέτοια όρια :whistle: θα έκανα call σε μια τέτοια περίπτωση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

το χέρι εχει πάει με check μεχρι το river και οποιδήποτε χρώμα και να εχει αυτό θα κάνει.(raise)

Νομίζω είναι πολύ μεγάλο λάθος του να κάνει raise με μεσαίο χρώμα, π.χ 9+8 σπαθί. Τουλάχιστον στο ABC πόκερ.

Τώρα αν σκεφτείέτσι:

"Είναι πολύ μεγάλο λάθος μου να κάνω raise με μεσαίο χρώμα. Ο αντίπαλός μου είναι αρκετά καλός για να το αντιληφθεί αυτό. Επίσης θα πρέπει να με θεωρεί solid παίκτη. Οπότε αν πράγματι κάνω το raise, βασιζόμενος στην αντίληψή του, αυξάνω τις πιθανότητες να θεωρήσει ότι έχω το nuts χρώμα και να πάει πάσο. Αλλά θα πρέπει να μην είναι τόσο πολύ καλός ώστε να αντιληφθεί ότι θα έκανα και δεύτερη σκέψη πάνω σε αυτό το θέμα, ή έστω να μην με έχει ικανό να το κάνω."

και τελικά κάνει το raise, τότε και εγώ πρέπει να σκεφτώ με τον ανάλογο τρόπο.

Επιμένω, το παιχνίδι δεν είναι κυρίως μαθηματικά. Τα μαθηματικά είναι ο προθάλαμος. Μετά αρχίζει το πόκερ που είναι καθαρά παιχνίδι ανθρώπων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν κι ετεροχρονισμένα σήμερα βρίκα χρόνο να ασχοληθώ και με τα υπόλοιπα χέρια πόκερ.

Αυτή η παρτίδα μου φάνηκε η πιο ενδιαφέρουσα από όλες και θέλω να πω τη βλέπω εγώ.

Εδώ και αρκετό καιρό μελετάω τις κατηγορίες $5/$10 και $10/$20.

Πρώτα από όλα. Το raise pre-flop στα $30 δεν είναι τίποτα.

Άνετα παίζουν όλα τα φύλλα ειδικά στα blinds.

Ο παίχτης στο 4 έχει λεφτά . [1250 (+ 900 + 100 + 30 = $2280) Έστω ότι μπήκε με $2000 σίγουρα είναι κερδισμένος τουλάχιστον σε αυτό το στάδιο του παιχνιδιού.

Το θέμα είναι πώς τον έχετε δει να παίζει μέχρι τώρα.

Παίζει καλά? Με τί φύλλα μπαίνει? Πώς ποντάρει και σε τί...

Το να έχει κάτι σαν K c 10 c και να μην κάνει κίνηση (δηλαδή απλό call) στο turn είναι -λίγο- περίεργο. Αυτό μπερδεύει όλη την κατάσταση. Σίγουρα κάποιος από τους δύο έχει μόνο το Ρίγα και περιμένει κι άλλο σπαθί.

Από την άλλη το θέμα είναι τι εικόνα έχουμε δείξει εμείς μέχρι τώρα. Τι εντύπωση έχουμε δόσει σε αυτόν τον παίκτη από προηγούμενη παρτίδα.

Έχουμε σίγουρα το δεύτερο καλύτερο χρώμα. (το 2 c 3 c) δεν το υπόλογίζω. Αν ο παίκτης είναι σίγουρα καλός (και χρωματιστός) με K c δεν νομίζω να έκανε τέτοιο raise από 200 σε 900.

To raise του είναι μεγαλύτερο από το Pot. Αν ήταν σίγουρος ότι θα κερδίσει με K c - χc θα ανέβαζε τόσο πολύ?

Τόσο μεγάλο ποντάρισμα στο river? Δεν θα 'θελε να τσιμπίσει και κάτι από εμάς με το Q c - J c ή οποιαδήποτε άλλο χρώμα ή από τον A-x? Είναι προφανές ό,τι θέλει να μας πετάξει. Από την στιγμή που μπάινουν 2 παίκτες ένα raise (στα 1/3 με 2/3 του Pot περίπου 350 --500 max) θα ήταν το ιδανικό.

Σκεφτείτε πώς θα το παίζατε εσείς αν είχατε δυο παίκτες να σας βλέπουν με το χρώμα στον ρίγα.

Με τρεις παίκτες μέσα στο παιχνίδι και με το τρόπο που μπάινουν τα πονταρίσματα είμαι σίγουρος ότι ο Ρίγας είναι σπασμένος - όχι suited.

Eγώ βλέπω τα εξής σενάρια. Ο Sb και ο τέταρτος παίζουν μεταξύ τους χωρίς να υπολογίσουν εμάς.

Ο Sb έχει φύλλο άλλα όχι χρώμα και ο 4os βαράει με τον Ρίγα σπαθί για να παν όλοι πάσο φοβούμενοι τα μικρά χρώματα. Ή ο SB έχει τον Κ c και ο άλλος με μικρό χρώμα βαράει γιατί μυρίζεται μπλόφα.

Εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη θα έκανα call.

Bέβαια άλλο να το αναλύουμε θεωρητικά και άλλο να είσαι εσύ στο τραπέζι. Σίγουρα το παραπάνω call θέλει γερό στομάχι.

Ο Holdemgr λέει συχνά ότι δεν παίζεις φύλλα, παίζεις με τον παίκτη . Ακριβώς αυτό γίνεται εδώ. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να θέλει να σου κάνει μια προφανή αλλά και πονηρή μπλόφα για να τσιμπήσεις και να μπεις. Και $900 είναι μπλόφα. Μην κάνει κανείς το λάθος να πει: Άμα ήταν μπλόφα θα παιζε ρέστα. Δεν έχει καμία σχέση με το να παίξεις ρέστα σε cash game $0.50/$1.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

Με τιποτα δεν θα εκανα fold.Το ποτ ειναι μεγαλο και οι πιθανοτητες με το μερος μου.Εγω θα εκανα ενα απλο call.Ακομα και τα 900$ να ειταν ενα μικρο δολομα για να τσιμπισει κατι απο εμας θα πληρωνα για να δω το φυλλο του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 11 months later...

Ειναι πολυ απλο το παλικαρι εχει straight flush

2,3 :o fold και αγιος ο θεος.Στην χειροτερη απλως να εχει χρωμα στο Ρηγα οποτε και παλι δεν μας παιρνει..Ειναι πολυ μεγαλο το raise του για να δουμε το στοιχημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι πολυ απλο το παλικαρι εχει straight flush

2,3 :o fold και αγιος ο θεος.Στην χειροτερη απλως να εχει χρωμα στο Ρηγα οποτε και παλι δεν μας παιρνει..Ειναι πολυ μεγαλο το raise του για να δουμε το στοιχημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Μα αν ειναι δυνατον να μιλαμε για πασο εδω περα.Ετσι ειναι το ποκερ.Αν εχει τα περνει.Σε τετοια στησιματα της τραπουλας δεν μπορω να ακουω πραγματα οπως πασο απτους ειδικους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμμμμ που πάμε χωρίς re-raise στο river έχοντας κάνει χρώμα;;; θα ήταν πιο εύκολο ανάλογα με τις αντιδράσεις των υπολοίπων να συνεχίσουμε στην παρτίδα ή να εγκαταλείψουμε.

Call απο εμένα (είμαι αισιόδοξος και τον κόβω να έχει 22, και αφού βλέπει ότι στο river δεν κάνουμε reraise μάλλον δεν έχουμε χρώμα, θα μπορούσε καλιστα και να έχει 6c7c 8c9c 9c10c ή και Κc10c που από το τελευταίο και μόνο χάνουμε :( )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...