Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Γεια σας


Recommended Posts

Νέος στο χώρο του πόκερ όχι. Ασχολούμαι για πάνω από ένα χρόνο. Παίζω κατεξοχήν 0,25$ 45man , στην Pokerstars maximum 20 τραπέζια. Κατά την διάρκεια του πρώτου χρόνου σαφώς και ήμουνα χαμένος. Έχω παίξει περίπου 11,000 τουρνουά. Τον τελευταίο μήνα καλυτέρεψα λίγο και ήδη το Roi μου είναι στο 3% και συνεχώς ανεβαίνει. Το παιχνίδι μου έχει καλυτερέψει προς το καλύτερο. Το συμπέρασμα που έχω βγάλει μέχρι τώρα είναι ότι ο καλύτερος τρόπος για να βελτιώνεσαι είναι να παρακολουθείς το πώς παίζουν οι παίκτες που είναι κερδισμένοι σε αυτά τα stakes και να προσπαθείς να παίζεις έτσι και εσύ. Παρακολούθησα εκτενώς παίκτες σε αυτά τα stakes με roi 45% , προσπαθώντας να προσαρμόσω το παιχνίδι μου με αυτούς. Βελτιώθηκα αρκετά αλλά πάλι τα λάθη γίνονται και δυστυχώς κοστίζουν.Δυστυχώς το μεγαλύτερο λάθος μου είναι ότι δεν παρακολουθώ τα hand histories μου αλλά είναι προς επίλυση αυτό το θέμα.Αυτά από μένα.

Ευχαριστώ.

Ο πόλεμος συνεχίζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

athanasiuss έγραψε:

Το παιχνίδι μου έχει καλυτερέψει προς το καλύτερο.

Καλωσήρθες.

p.s. Ίσως είναι καλύτερα να σκέφτεσαι το κάθε χέρι αναλυτικά, και να ψάχνεις τα καλύτερα plays σε κάθε κατάσταση παρά να κάνεις massive multitabling.

Νομίζω επίσης ότι τα 90-man σε αυτά τα stakes είναι πιο value στη φάση που είσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Nick μου είναι athanasiuss στην Pokerstars. Ναι τα τουρνουά μου είναι περίπου 10,800.

Δυστυχώς σε αυτά τα stakes από προσωπική άποψη όσο καλά και να παίξεις δεν θα καταφέρεις και πολλά. Απλώς ακολουθώ μια συγκεκριμένη push/ fold strategy. Στα πρώτα 9,500 τουρνουά απλώς προσπαθούσα να πετύχω κάποια στρατηγική που θα αποφέρει κάποιο κέρδος. Στα τελευταία 1000 τουρνουά κάτι προσπαθώ προς το καλύτερο αν δεις το γράφημα στo Sharcsope. Βέβαια το κέρδος δεν είναι πολύ σε αυτά τα stakes αλλά κατεξοχήν πρώτο μου μέλημα ήταν και είναι η βελτιστοποίηση του παιχνιδιού και συνάμα του κέρδους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα πρώτα 9,500 τουρνουά δεν υπήρχε κέρδος, ήμουνα συνέχεια στο -%Roi. Μάζευα τα ασυμμάζευτα. Το Roi μου ανέβηκε μετά τα 9,500 τουρνουά όπου καταστάλαξα στα 20 maximum τραπέζια και βελτιστοποίησα τον τρόπο παιχνιδιού μου. Στα τελευταία 1000 τουρνουά έχω ανεβάσει το winrate μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω φιλε, δεν θα σχολιασω το αν εχεις η οχι κερδος.

Θα σου πω απλα τη γνωμη μου σχετικα με τις ωρες-μερες-χρονια που εχεις ασχοληθει για να φτασεις αυτα τα 11.000 tours.

Φιλε ΟΤΙ και να εκανες για τοσο μεγαλο-χρονικα-διαστημα, θα κερδιζες πολυ περισσοτερα, χρηματικα και αλλα εννοειται.

Πραγματικα ΟΤΙ και να εκανες.

Καλη τυχη σε οτι κανεις.

Υγ: Αυτο μου θυμιζει κατι παιδια, απο 17 εως 20 ετων,(απιστευτη ηλικια), που αντι να ζουνε στον κοσμο, ζουνε σε μια γυαλα, με το ονειρο του 12δολλαρου SnG...

Και οταν βεβαια ξυπνησουν το bankroll τους θα ειναι ακομα 50$ αλλα θα ειναι και 23-24 ετων πλεον..

*Καμια σχεση με εσενα το ΥΓ φιλε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

athanasiuss έγραψε:

Παίζω κατεξοχήν 0,25$ 45man , στην Pokerstars maximum 20 τραπέζια. Έχω παίξει περίπου 11,000 τουρνουά. Τον τελευταίο μήνα καλυτέρεψα λίγο και ήδη το Roi μου είναι στο 3%

aderfe, timoria se exoun balei.. afenos kerdos den yparxei, kai apo tin alli me 20 table anoixta oute eyxaristisi..

WTF ??? PEOPLE ARE CRAZY

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Στόχος μου δεν είναι ούτε να βγάλω λεφτά σε αυτά τα stakes ούτε καριέρα να κάνω στο πόκερ. Στόχος καθαρά είναι η δημιουργία ενός αξιοπρεπέστατου roi σε αυτά τα stakes και εφόσον αυτό είναι δυνατόν. Δεν είμαι βέβαια περήφανος για τα 11,000 τουρνουά που έχω παίξει ούτε για το 3% roi που τρέχω αυτήν την στιγμή. Απλώς θέλω να αποδείξω ότι μπορείς να παίξεις αυτά τα stakes σε session με 20 maximum τραπέζια και να καταφέρεις να έχεις ένα roi της τάξης του +30%. Αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει Έλληνας παίχτης που να έχει ένα αξιοπρεπέστατο roi σε αυτά τα stakes. Αντίθετα υπάρχουν πολλοί ξένοι παίκτες που παίζουν αυτήν την στιγμή σε αυτά τα stakes session με 20 τραπέζια και τρέχουν ένα roi της τάξης του 40% ,έχοντας παίξει τα διπλάσια τουρνουά από τα δικά μου, που δεν είναι καθόλου αμελητέο το roi της τάξης αυτό.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στόχος μου δεν είναι ούτε να βγάλω λεφτά σε αυτά τα stakes ούτε καριέρα να κάνω στο πόκερ. Στόχος καθαρά είναι η δημιουργία ενός αξιοπρεπέστατου roi σε αυτά τα stakes και εφόσον αυτό είναι δυνατόν.

11,000 tours......huh??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν σκοπος σου δεν ειναι να βγαλεις χρηματα αλλα εχεις παιξει 11000 sit and go τοτε πολυ απλα πρεπει να αναθεωρησεις καποια πραγματα στην ζωη σου.

Και σιγουρα δεν το κανεις ουτε για διασκεδαση γιατι 20tabling 45man 0.25$ δεν μπορει να ειναι διασκεδαστικο.

no offence αλλα σκεψου καποια πραγματα καλυτερα και αναθεωρησε πριν ειναι αργα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε αυτά τα stakes με τα 45αρια SNG, είναι εύκολο να έχεις 20%-40% ROI παίζοντας απλά TAG μόνο το Top 5% των hands.

Δεν ξέρω αν είναι Turbo τα 0,25$ της Pokerstars (νομίζω όμως ότι δεν έχουν rake), από προσωπική εμπειρία θα σου πω για τα 1,1$ 45άρια SNG της Full Tilt (6λεπτα blinds, χωρίς ante), που "άντεξα" να ασχοληθώ για 1 μήνα περίπου, είναι απλό αν παίζεις όπως σου είπα παραπάνω, ακόμα και multitabling 8-20 tables, να έχεις ένα ROI 20-40% και πάνω....

Το θέμα είναι ότι δύσκολα θα φτιάξεις αξιοπρεπές bankroll με αυτά.....θέλει πολύ "λιώσιμο", ειδικά στα 0,25$ και δεν παίζεις πόκερ, από ένα σημείο και μετά όλα γίνονται "ρομποτικά".

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα π.χ. Ένα SNG 45άρι (όχι Turbo) χρειάζεται 2 ώρες για να ολοκληρωθεί, για 20 SNG multitabling θέλεις περίπου 3 ώρες (διότι δεν ξεκινάνε όλα ταυτόχρονα), άρα με 3 ώρες ασχολίας την ημέρα φτάνεις σε ένα χρόνο 7300 SNG.....lol

Σε πόσο καιρό έφτασες τα 11000 SNG;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτήν την στιγμή κινούμαι έτσι. Στα πρώτα 9000 τουρνουά κινιόμουν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας και γενικά ψαχνόμουν αρκετά. Στα τελευταία 2000 τουρνουά έχω κατασταλάξει σε κάποια καλύτερη στρατηγική που αποφέρει κάποιους ολίγους καρπούς αλλά πάλι υπάρχει και καλυτέρευση. Μπορεί να παίξω και μια μέρα περίπου και 100+ τουρνουά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...