Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Γιατί ο Έλληνας είναι donk;


Gefre

Recommended Posts

Αυτό το θέμα ασχολείται με το άρθρο: Γιατί ο Έλληνας είναι donk;nnΒασικά Βασίλη πολύ ωραίο ο άρθρο σου και θα ήθελα να επισημάνω ως "donk" και εγώ είχα τις ίδιες απορίες.

Κάθησα και έπαιξα προσεκτικά ένα τρίμηνο poker σε buy-ins που άντεχε το πορτοφόλι μου ανάλογα με το bankroll μου και ανακάλυψα ότι μπορείς να είσαι κερδοφόρος παίκτης στο poker.

Αλλά πιστέυω ότι είναι στη ιδιοσυγκρασία του έλληνα να μην συμβιβάζεται και να θέλει να παίζει τζόγο και όχι poker.

Εδ΄ς ειναι τα στατιστικά μου του τριμήνου Απρίλιος 2010 με Ιούνιο 2010.

http://www.officialpokerrankings.com/po ... 4.html?t=8

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρολο φιλε Βασιλη που εχω συναντησει κατα καιρους πελωριους Εληνες παικτες (λιγους μεν αριθμιτικα αλλα πραγματικα τεραστιους τεχνικα)

το προβλημα κατα την γνωμη μου ενγγειτε ως εξης:

1.Ελλειψη υπομονης και αυτοσυγκεντρωσης στο παιχνιδι (παμε 20 χερια πασσο και μας φενεται μετα το K-Q suit θηριο)

2.Παντελεις ελληψη στοιχειωδους οικονομικης διαχειρισης ,καρφωνουμε οτι ναναι κανενας κανονας bankroll δεν μας ενδιαφερει (βαλε να παιξουμε τωρα που γυρναει),γνωριζω προσωπικα ανθρωπους πανω απο 10 τον αριθμο που στα ρεπο τους βαζουνε paysafe των 100 euro για να παιξουνε ενα τουρνουα των 109$ στην stars η στην tilt και αμα κατσεις να τους εξηγησεις πεντε πραγματα γινεσαι και "μαλακας" απο πανω,"Ελα μωρε τωρα τι να κατσω να παιξω για 200 και 500 $........αμα ειναι να μας κατσει να κονομισουμε και κανα 10ρικο για ψιχουλα τωρα?"

3.Και σημαντικοτερο για εμενα ,η τρομερη ελλειψη παιδιας , η αλαζονεια και ο εγωκεντρισμος μας (που μας διακρινουν και σαν λαο εξαλλου).

Δυστηχως αλαζονεια εχω διακρινει και εδω περα μεσα με το κιλο μπορω να πω ,το να εισαι μεγαλη παιχτουρα στο poker δεν σε κανει και αυτοματα καλο η πετυχημενο ανθρωπο.

Η ελλειψη παιδειας και η αλαζονεια δεν σε αφηνει να επικεντρωθεις στα λαθη σου (μιας και δεν κανεις σχεδον ποτε κανενα και τα χερεις ολα και γενικα εισαι υπερανω) ενω ο εγωκεντρισμος σε κανει pokerpro οταν κερδιζεις και να ψαχνεις για bad beat στησιματα και θεωριες συνομοσιας οταν χανεις.

Σαφεστατα και θεωρω τους γαλλοιταλους και γερμανους χειροτερους μας στο poker ,αλλα δεν βλεπω σημεια ανακαμψης ως προς το ευρος των παιχτων που μπορουν να κανουν την διαφορα πλεον.

Εκφραζω απλα την αποψη μου και μην νομισει κανεις πως επειδη εδω ειναι μια κοινοτητα που πανω-κατω ολοι εχουμε μια στοιχειωδη γνωση και ισως μια εμπειρια δεν εχουν βαση τα γραφωμενα μου,ειμαστε περι τα 1000 ατομα που βλεπω πως ασχολουνται σοβαρα ,ενω το player pool των Ελληνων πλεον εχει εκτιναχθει πολλυ πανω απο το μισο εκατομμυριο.

Να ειμαστε ολοι καλα, την υγεια μας και ευτιχισμενο το νεο ετος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι συγκεκριμένη αυτή η αγωνία του donk, παρατηρείστε κι εσείς τέτοιες φάσεις έχουν πολύ γέλιο. Είναι η αγωνία που λέει “έχω κάνει μ***α, αλλά ίσως τη γλιτώσω”!

lool.το νου σας παιδες (και γω μαζι). με κανες και γελασα ρε φιλε (100% γεγονοτα οσα γραφεις) ωραιο αρθρο. χρονια πολλα σε ολους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να παίξει θέλει ο άνθρωπος, όχι να κερδίσει... Δεν είναι χαζός, είναι δικηγόρος και πολύ καλός στη δουλειά του. Μπλέχτηκε με το πόκερ λόγω “μόδας”. Όλοι παίζουν! Γιατί όχι; Εύκολο είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλά +++ στον Τοumpas και απο μένα.

Υπομονή είναι το δυσκολότερο στοιχείο που πρέπει πάντως να αναπτύξεις στο συγκεκριμένο παιχνίδι για να είσαι μακροπρόθεσμα Όχι χαμένος 'η κερδοφόρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

makari oloi oi donks na parameinoun donks gia na uparxei douleia gia tous upoloipous poker players...na mh swsei o ellinas k mathei pote tou ti shmainei poker!!

http://rlv.zcache.com/poker_donkey_shar ... ta_400.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και σημαντικοτερο για εμενα ,η τρομερη ελλειψη παιδιας , η αλαζονεια και ο εγωκεντρισμος μας (που μας διακρινουν και σαν λαο εξαλλου).

παιδείας ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το φλοπ ανοίγει Α-7-2, rainbow. Το πρώτο πράγμα που σκέφτεται το donk είναι ότι είναι και μπροστά! Ότι ο αντίπαλος “δεν έχει”... Το ίδιο σκέφτηκε και ο φίλος μου, τσεκάρει και στο continuation bet του αντιπάλου μου λέει: “Λες να έχει τον Άσσο;”

χαχααχααχχαχα, επική ατάκα που την ακούω καθημερινά από κάτι φιλαράκια. Πάρα πολλές αλήθειες σε 50 γραμμές. Βασίλη περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια.

ΥΓ. Εύχομαι Καλές γιορτές σε όλα τα μέλη του Pokerland και κυρίως υγεία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

batman έγραψε:

ipervoliko nomizw xwris na diafonisw 100%...nomizw oti o DONK dn exei ethnikotita. Apopsi mou bebaia..

Kales giortes se olous

Εμείς οι Έλληνες είμαστε οι καλύτεροι σε όλα... φυσικά και δεν κάνουμε ποτέ λάθος αλλά οι άλλοι είναι απλά τυχεροί...

Φίλε μου δυστυχώς καθόλου υπερβολικό...

Είμαστε ακριβώς αυτό... (φυσικά δεν εξαιρώ των εαυτό μου και εγώ ένας DONK είμαι, που το έχω καταλάβει, και προσπαθώ να αλλάξω)....

ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις και μπορούμε να πάρουμε παράδειγμα ώστε να βελτιωθούμε!!!

Καλή χρονιά!

Και το 2011 να έχει πολλά κέρδη σε όσους το αξίζουν και μικρότερα αυτιά στους υπόλοιπους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικα ξεκαρδιστικο το αρθρο :laugh: :laugh: :laugh: νασαι καλα γελασαμε!!

υγ:ξερει κανεις στις σχετικες λιστες με τη χασουρα του ονλαιν ποκερ σε ποια θεση ειναι οι καναδοι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στατιστική ανάλυση του Poker Table Ratings (για cash παιχνίδι), με αποτελέσματα μόνο από Full Tilt και Party Poker:

Ο Καναδάς σε 1 δισεκατομύριο χέρια από 204.000 παίκτες χάνει $9,21 ανά 100 χέρια.

Η Ελλάδα έχει μικρότερο δείγμα, 10.500 παίκτες και 40 εκατομύρια χέρια, χάνει $15,25 ανά 100 χέρια.

http://www.pokertableratings.com/top-countries

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΕΡΔΙΣΑ €2.000 από Ελληνικά online τουρνουά και ΕΧΑΣΑ €2.500 από τα global! Πάλι δηλαδή κατέληξα, πως ακόμη και για τον όχι και τόσο καλό Βασίλη, οι Έλληνες αντίπαλοι είναι ΚΕΛΕΠΟΥΡΙΑ! LOL, φαντάσου χαρές που κάνουν οι παικταράδες Σουηδονορβηγοί όταν μας βλέπουν

eimai akrivws sthn idia fash!!!ma akrivws omws..

to pio ekneyristiko einai pou den sumperilamvanontai ta ellinika tour sta stats k m to p rixneis mia matia sto sharkscope einai san plagia xionodromikou to grafima...!!

gia to telos pantws tha sumfwnisw oti to kyrio provlima tou ellina einai h diaxeirish kefalaiou..

allwste den einai tyxaio oti ftasame sth xrewkopia, me to trapeziko mas systima na antexei akoma..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

O donk anexartitws ethnikotitas einai o kyriws logos pou yparhei to paixnidi

An den kanei kai kana suckout na xarei kai na synehisei na paizei,ta trapezia tha itan gemata break even solid paixtes

Oswn afora tin kata kyrio logo elliniki ypikootita tou donk exei mia logiki mias kai to paixnidi mpike stin Ellada pio arga apo tis ypoloipes xwres me apotelesma oi apeiroi ellines paihtes na paraxwroun ta xrimata tous se safws pio empeirous

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an to tavli,to ethniko mas sport eixe parei thn dimosiotita toy poker twra tha eimastan emeis oi toyrkoi kai oi araves oi high rollers kai tha koroidevame toys amerikanous donk pou tha paizan opws nanai...

logiko einai na exoume dromo akoma mprosta mas san xwra na ftasoume toys ypoloipous...

ypomoni epimoni kai meleti thelei apolous mas...

einai kai to thema tou bankroll management pou anefere o filos sto opoio exoume poly sovaro provlima san laos...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

von_dracul έγραψε:

an to tavli,to ethniko mas sport eixe parei thn dimosiotita toy poker twra tha eimastan emeis oi toyrkoi kai oi araves oi high rollers kai tha koroidevame toys amerikanous donk pou tha paizan opws nanai...

Διαφωνώ.Ο μέσος όρος του Ελληνα παίκτη στο τάβλι είναι αστείος.

Επίσης αυτοί που χάνουν (μακροπρόθεσμα) στο τάβλι συνήθως το ρίχνουν στην τύχη αντί να το ψάξουν λίγο μήπως κάνουν λάθος.Πάντα φταίει το ζάρι.

Σου θυμίζει τίποτα?Ναι, τα ίδια και στο poker.

Γενικώς, σαν λαός ...δεν το έχουμε. B)

Επίσης το τάβλι με το βίδο είναι ολόκληρη επιστήμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

menw londino edw kai 1 xrono monima kai meta apo syxnes episkepseis sto empire kai alla "koinwnika " ydrimata live poker exw na pw oti prin erthw nomiza oti to londino einai polh kai oxi hppodromos.......alla me tosa donkies stous stablous .....mono sto victoria yparxei ena stoixeiodes epipedo....opu allou .......ti ...... me K7 off den tha mpw?......pas kala? xa xa xa ekanes flush? oxi re gamwto....perimena up and down str8...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ean yparxei diafora metaksi ellinon kai ksenon ayti sigoura den einai metaksy ton donks.

Oi kaloi einai pantou kali kai sxedon panta tha einai kerdismeni (allos ligotera kai allos perisotera), opos kai oi donks einai pantou idioi kai panta xamenoi.

Kai oi dyo aytes katigories einai i meiopsifia. Aytoi pou trofodotoun to olo systima (kai einai kai pleiopsifia) einai oi imimathis kai stasimi pextes. Kai oi pio poloi ellines anikoun sayti tin katigoria.

O donk tha pezei oso antexei, kapoia stigmi tha barethei na xanei kai tha stamatisi.

Aytoi pou den tha stamatisoun einai oi metrioi kai imimathis pextes, giati yposynidita nomizoun oti katexoun to pexnidi kai i tyxi h i stimeni platforma fteei pou pali exase klp klp...kai etsi mia zoi tha einai oi aimodotes.

Bebaia gia na leme kai tou strabou to dikio etsi opos exei simera to prama me to online poker, to na eisai mono kalos den ftanei.

Eblepa tis proalles ton AltyAA (pou eixan anaferei se kapoio allo thread, kai pros theou den mporo na ton krino ego..aplos sizitisi na ginete). To pos karfone to ena tournou meta to allo den legete.

Gia na kataliksoume, to poker simera proypothetei dyo pramata..VOLUME kai TIMING...allios mia zoi aimodotis !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oi ellines donks re paidia giati to lete.apla einai ligo polu kollimenoi stin poka.live tour me arxiko stack 5000 meta apo 1.5 wra peripou all in to buton 9350k kai to bb skeftetai 3 lepta peripou na kanei call.eixe 8500k panw katw.anoigei ta fulla kai me ekpli3i vlepoume 35 mpastounia kai leei afou paw gia kenta kai xrwma call.flop board 33...kai klaime tous assous.kali xronia paides kai kerdoforo to 2011.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...