Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ειναι εντελως λαθος το call στο river ?


donkey

Recommended Posts

PokerStars Game #56129187823: Tournament #353437838, $8.00+$0.80 Hold'em No Limit - Level III (20/40) - 2011/01/18 12:37:49 EET 2011/01/18 5:37:49 ET

Table '353437838 30' 9-max Seat #5 is the button

Seat 1: Sive91 (2480 in chips)

Seat 2: fweddyfish (2655 in chips)

Seat 3: HERO(2685 in chips)

Seat 4: Yasnii (4095 in chips)

Seat 5: Smadge69 (3805 in chips)

Seat 6: sh0rty2110 (3155 in chips)

Seat 7: adrb1976 (2105 in chips)

Seat 8: tb-alex (2735 in chips)

Seat 9: vampzzz (2955 in chips)

sh0rty2110: posts small blind 20

adrb1976: posts big blind 40

HOLE CARDS

Dealt to HERO

6h.png6c.png

tb-alex: folds

vampzzz: folds

Sive91: folds

fweddyfish: folds

HERO: raises 80 to 120

Yasnii: raises 240 to 360

Smadge69: folds

sh0rty2110: folds

adrb1976: calls 320

HERO: calls 240

FLOP:

Qs.png4c.png4s.png

adrb1976: checks

HERO: checks

Yasnii: checks

TURN:

Qs.png4c.png4s.png6d.png

adrb1976: checks

HERO: checks

Yasnii: checks

RIVER:

Qs.png4c.png4s.png6d.pngAs.png

adrb1976: checks

HERO: bets 640

Yasnii: raises 2400 to 3040

adrb1976: folds

HERO: calls 1685 and is all-in

Uncalled bet (715) returned to Yasnii

SHOW DOWN :

Yasnii: shows

Qd.pngQc.png

HERO: shows

6h.png6c.png

Yasnii collected 5750 from pot

HERO finished the tournament in 427th place

SUMMARY:

Total pot 5750 | Rake 0

Board:

Qs.png4c.png4s.png6d.pngAs.png

Seat 1: Sive91 folded before Flop (didn't bet)

Seat 2: fweddyfish folded before Flop (didn't bet)

Seat 3: HERO shows

6h.png6c.png and lost with a full house, Sixes full of Fours

Seat 4: Yasnii shows

Qd.pngQc.png and won (5750) with a full house, Queens full of Fours

Seat 5: Smadge69 (button) folded before Flop (didn't bet)

Seat 6: sh0rty2110 (small blind) folded before Flop

Seat 7: adrb1976 (big blind) folded on the River

Seat 8: tb-alex folded before Flop (didn't bet)

Seat 9: vampzzz folded before Flop (didn't bet)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ego mallon tha pigaina paso preflop alla an empaina opos esi tha ekana kai ego to call logo kalon pot odds kata ta alla ena set up apo ta polla meta stin partida den tha ekana tipota diaforetiko isos ena bet sto turn alla de tha alaze tipota next time kali tixi

p.s stin basiki erotisi sou einai olososto to call sto river mporei na eixe aneta asso ntama

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχει ποτέ AQ εκεί με Αs στο river και μ' αυτό το raise. Το μόνο ελαφρυντικό για call στο river είναι το ότι συμπληρώνεται το draw στα μπαστούνια αν και δεν συνάδει το action μέχρι εκεί για Kx μπαστούνια (ούτε το preflop raise, ούτε και το check στο flop εκτός και πάει για το free card). Βέβαια, στην πράξη είναι ένα απίστευτα δύσκολο πάσο πάνω στο τραπέζι, αλλά στην ανάλυση, δεν νομίζω ότι κερδίζεις 1 στις 3,5 που χρειάζεσαι για το call συν το γεγονός ότι αποκλείεσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps έγραψε:

Δεν έχει ποτέ AQ εκεί με Αs στο river και μ' αυτό το raise. Το μόνο ελαφρυντικό για call στο river είναι το ότι συμπληρώνεται το draw στα μπαστούνια αν και δεν συνάδει το action μέχρι εκεί για Kx μπαστούνια (ούτε το preflop raise, ούτε και το check στο flop εκτός και πάει για το free card). Βέβαια, στην πράξη είναι ένα απίστευτα δύσκολο πάσο πάνω στο τραπέζι, αλλά στην ανάλυση, δεν νομίζω ότι κερδίζεις 1 στις 3,5 που χρειάζεσαι για το call συν το γεγονός ότι αποκλείεσαι...

Δηλαδη σε μια μερα που παιζεις Α game αν για καποιο λογο το action πηγε μεχρι το ριβερ ετσι , παιζει να κανεις bet fold?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο λογος που το θεωρω λαθος το call ειναι ο εξης οτι πολυ απλα με εχει δει οτι κανω raise με καλα φυλλα το οποιο σημανει οτι αποκλειεται να κανει reraise με κατι λιγοτερο απο AK οποτε οταν στο river κανω raise το reraise του δεν σημαινει ποτε A K ή Α Q γιατι δεν υπαρχει value να μου κανει reraise με αυτα τα φυλλα επισης εχει συμπληρωθει το χρωμα στα μπαστουνια αλλα το χρωμα αυτο το κανεις στην καλυτερη με Κ J καθως τα αλλα φυλλα εχουν ηδη πεσει ομως αποκλειεται preflop να μου εκανε reraise me K J αρα τι εμεινε ΑΑ η QQ για αυτο το θεωρω εντελως λαθος το call μου εκ των υστερων βεβαια αν στο river ειχε πεσει το οποιοδηποτε αλλο μπαστουνι εκτος του Α θα υπηρχε στο μυαλο μου η πιθανοτητα να το εχει κανει το χρωμα με ΑΚ ετσι οπως πηγαν τα πραγματα ομως απορριπτεται αυτη η πιθανοτητα αλλα εκεινη τη στιγμη ομως δεν ειχα καθαρη σκεψη να τα σκεφτω ολα αυτα και αποκλειστηκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

donkey έγραψε:

ο λογος που το θεωρω λαθος το call ειναι ο εξης οτι πολυ απλα με εχει δει οτι κανω raise με καλα φυλλα το οποιο σημανει οτι αποκλειεται να κανει reraise με κατι λιγοτερο απο AK οποτε οταν στο river κανω raise το reraise του δεν σημαινει ποτε A K ή Α Q γιατι δεν υπαρχει value να μου κανει reraise με αυτα τα φυλλα επισης εχει συμπληρωθει το χρωμα στα μπαστουνια αλλα το χρωμα αυτο το κανεις στην καλυτερη με Κ J καθως τα αλλα φυλλα εχουν ηδη πεσει ομως αποκλειεται preflop να μου εκανε reraise me K J αρα τι εμεινε ΑΑ η QQ για αυτο το θεωρω εντελως λαθος το call μου εκ των υστερων βεβαια αν στο river ειχε πεσει το οποιοδηποτε αλλο μπαστουνι εκτος του Α θα υπηρχε στο μυαλο μου η πιθανοτητα να το εχει κανει το χρωμα με ΑΚ ετσι οπως πηγαν τα πραγματα ομως απορριπτεται αυτη η πιθανοτητα αλλα εκεινη τη στιγμη ομως δεν ειχα καθαρη σκεψη να τα σκεφτω ολα αυτα και αποκλειστηκα

Το mtt ειναι στο 20/40 πρωτο δευτερο level. Ολα αυτα που λες που σε ειδε και τον ειδες και ΑΚ και value και οχι value μοιαζουν με παραισθησεις.

Επισης το οτι callareis το 3bet του preflop σου φαινεται stadaraki?

Στο ριβερ δεν υπαρχει fold μα με τιποτα ομως.

Ναι στεκει οι QQ να παρουν καποιες φορες αυτο το line , ΑΑ δε παιζει να αφησουν δυο streets να περασουν check.

Δε ειναι δυνατο ομως να θεωρεις οτι αυτο ειναι μονο QQ.

Οι φορες που απλα ειναι random spazz 8$ τουρνουα ηλιθιου καθως και οι φορες που ο αλλος valueownarei τον εαυτο του με ΑJ AK ειναι απλα περισσοτερες.

Οποτε δε καταλαβαινω και τον safesteps τι ναυτα που λεει που δε κερδιζουμε 1 στις 3,5 θα τρελαθω. Αν αρχισουμε να πηγαινουμε fold τετοια πραματα καλυτερα να μη ξαναπαιξουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατα αρχας ειναι τριτο(10/20 15/30 20/40) Level και εχουν περασει 40 λεπτα νομιζω δεν ειμαι σιγουρος αν λοιπον εχεις παιξει ενα η δυο χερια το εχει δει ο αλλος οτι εισαι tight επισης reraise οση ωρα ημουν στο τραπεζι preflop δεν ειχε ξαναγινει και απο τη θεση που το εκανε μου εδειξε πολυ δυναμη . Οσον αφορα το call me το 66 δεν θα το εκανα εγινε μονο και μονο επειδη μπηκε και το bb αλλιως θα ειχα φυγει ηταν νομιζο το ποτ 860 και εβαλα ακομα 240. Τελος για αυτο που ειπες ηταν το μονο που συμφωνουμε και ηταν ενας λογος που εγινε το call στο river γιατι εχω δει σε τετοια χαμηλου buy in τουρνουα πολλα περιεργα πραγματα να συμβαινουν οποτε το σκεφτηκα και αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομίζω οτι είναι ελάχιστοι αυτοί που θα την γλύτωναν με αυτό το χέρι...οπότε το call το κάνεις.

υ.γ μου άρεσε πολύ η ανάλυση που έκανες για το range του αντιπάλου σου...αλλα και πάλι το fold ειναι πολύ δυσκολο.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

harima έγραψε:

safesteps έγραψε:
Δεν έχει ποτέ AQ εκεί με Αs στο river και μ' αυτό το raise. Το μόνο ελαφρυντικό για call στο river είναι το ότι συμπληρώνεται το draw στα μπαστούνια αν και δεν συνάδει το action μέχρι εκεί για Kx μπαστούνια (ούτε το preflop raise, ούτε και το check στο flop εκτός και πάει για το free card). Βέβαια, στην πράξη είναι ένα απίστευτα δύσκολο πάσο πάνω στο τραπέζι, αλλά στην ανάλυση, δεν νομίζω ότι κερδίζεις 1 στις 3,5 που χρειάζεσαι για το call συν το γεγονός ότι αποκλείεσαι...

Δηλαδη σε μια μερα που παιζεις Α game αν για καποιο λογο το action πηγε μεχρι το ριβερ ετσι , παιζει να κανεις bet fold?[/quote:ry4h2ho3]

Ναι

harima έγραψε:

Οποτε δε καταλαβαινω και τον safesteps τι ναυτα που λεει που δε κερδιζουμε 1 στις 3,5 θα τρελαθω. Αν αρχισουμε να πηγαινουμε fold τετοια πραματα καλυτερα να μη ξαναπαιξουμε

Όσες φορές κάνω τέτοια call, κερδίζω λιγότερο από 1 στις 4...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps πρώτη φορά που δεν συμφωνώ με αυτό που λες.

Σε αυτό το επίπεδο έχουμε δει άθλια plays.

Πως σου φαίνεται το check του vilain στο turn?

Στο river είμαι auto-call και δεν θα επλαγώ καθόλου αν δω καποτε και ΑQ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps νομιζω παραδινεiς respect σε ενα randoma 8 dollaroy τουρνουα την ωρα που κρατας τα virtual second nuts γιατι μπορουμε να κανουμε ευκολα exclude AA και quads 44.

Εγω θα snappara και με flush obv μιας και ειναι το ιδιο φυλλο σε αυτο το σποτ και δε νομιζω να νιωθα καθολου ασχημα.

Μπορει να snappara πολλα ακομα δε ξερω δε μιλαω μη με πειτε γαιδουρι. :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

labKK έγραψε:

safesteps πρώτη φορά που δεν συμφωνώ με αυτό που λες.

Σε αυτό το επίπεδο έχουμε δει άθλια plays.

Πως σου φαίνεται το check του vilain στο turn?

Στο river είμαι auto-call και δεν θα επλαγώ καθόλου αν δω καποτε και ΑQ

AQ με δύο check behind; Πολύ δύσκολα...

Όσο για το check του vilain στο turn, δεν ξέρω αν χάνει πολύ value εκεί με τέτοιο board. Θέλω να πω ότι δύσκολα κάποιος θά 'χει πιάσει κάτι καλό για να πάρει max value σε δύο streets. Αν δηλαδή πάρει ένα call στο turn από κάποιο mid pair που φαίνεται να έχουν οι δύο αντίπαλοί του, δύσκολα θα πάρει και άλλο στο river, ενώ αν αφήσει να πέσει και άλλη μια κάρτα ελπίζει σε περισσότερους συνδυασμούς που μπορούν να χτυπήσουν και να πάρει value εκεί. Για παράδειγμα ένας Α ή Κ στο river μπορεί να χτυπήσει ένα πιθανό ΑΚ του παίκτη στα blinds ή κάποιο undercard να χτυπήσει μικρότερο full. Ίσως χάνει κάποιο value από τα flush draws αλλά με το action preflop δεν υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί μπαστουνιών εκεί μετά από αυτό το flop εκτός από ακριβώς ΑΚ, και το πολύ ΑJ από το hero.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

harima έγραψε:

safesteps νομιζω παραδινεiς respect σε ενα randoma 8 dollaroy τουρνουα την ωρα που κρατας τα virtual second nuts γιατι μπορουμε να κανουμε ευκολα exclude AA και quads 44.

Εγω θα snappara και με flush obv μιας και ειναι το ιδιο φυλλο σε αυτο το σποτ και δε νομιζω να νιωθα καθολου ασχημα.

Μπορει να snappara πολλα ακομα δε ξερω δε μιλαω μη με πειτε γαιδουρι. :laugh: :laugh: :laugh:

Είπα εξαρχής ότι στην πράξη και πάνω στο παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο και αρκετά απίθανο να γίνει το fold. Όταν κάνουμε ανάλυση πρέπει να δούμε αν στέκει όμως ή όχι το πάσο. Στην ανάλυση λοιπόν βρίσκουμε πάσο με τον τρόπο που εξελίχθηκε η παρτίδα.

Φυσικά, παίζει πάντα ρόλο και το profile του αντιπάλου και πόσο respect δίνουμε στις κινήσεις του. Αν δεν έχει κερδίσει το σεβασμό μου με τον τρόπο που έχω δει ως εκείνη τη στιγμή να παίζει τότε διευκολύνει σε μεγάλο βαθμό το call.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps +100

bits +10

fusika me tetoio action 1 stis 3 kerdizoume opoios leei to antitheto ksexnaei polles partides tou mallon!

ta dynamics aftwn twn stakes einai xali alla to sugekrimeno xeri einai pio idietero logo action...

pio pithano einai na xei complete air o antipalos para AQ pou ksupnhse sto river...

kanonika fold alla call logo buy in kai logo online...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...