Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Τι νομίζετε για το παίξιμο; - Limit Holdem


holdemgr

Recommended Posts

Θα ήταν καλή ιδέα για τα μέλη του pokerland να συζητάμε περισσότερο για τεχνικά θέματα. Κατά τη γνώμη μου είναι ο καλύτερος τρόπος για να βελτιώσει κανείς το παιχνίδι του, συμμετέχοντας είτε με δημοσιέυση ενός δικού του παιξίματος, είτε με το να δημοσιεύσει τον τρόπο που θα έπαιζε αυτός.

Προσωπικά παίζω πιο πολύ limit και πιστεύω ότι είναι η καλύτερη παραλλαγή πόκερ για να ξεκινήσει κανείς και να μάθει χωρίς να ρισκάρει πολλά χρήματα, όπως συμβαίνει στο no-limit.

Λοιπόν ας μπούμε στο ψητό :) Μόλις έπαιξα αυτό το χέρι. Το παιχνίδι είναι 10/20 limit στο Prima. 4 άτομα στο τραπέζι. Είμαι πρώτος στη σειρά και ανοίγω με ρέιζ με :Kd :Tc . Μπάτον και σμολ μπλαιντ πάνε πάσο και το μπιγκ μπλάιντ μπαινει.

Το φλόπ πέφτει :7s :Kh :4c $45 μέσα

Το μπιγκ μπλάιντ φαινεται απρόβλεπτος παίχτης, μάλλον όχι και τόσο καλός, δείχνει επιθετικότητα σε περίεργα σημεία. Λοιπόν ο τύπος κάνει μπέτ $10. Τι έγινε ρε παιδιά;

Φαίνεται ότι είτε έχει κάποιο καλό φύλλο, είτε κάποιο δευτερο ζευγάρι π.χ. Α7, είτε κάτι της πλάκας. Κάνω απλά κόλ και περιμένω το τέρν για να του κάνω ρέιζ εκεί.

Το τέρν πέφτει: :Ad με $65 μέσα.

Χάλια χαρτί αυτό και μου κάνει τσέκ. Κάνω κι εγώ τσέκ γιατί σκεφτομαι ότι αν δεν έχει τίποτα θα κάνει μπλόφα στο ρίβερ, ενώ αν κάνω μπετ με τον άσσο στο τέρν θα πάει πάσο.

Το ρίβερ είναι :2s με $65 μέσα

Κάνει μπέτ $20 όπως πρόβλεψα κι εγώ κάνω ρέιζ $40 αντί για κόλ με το πότ να γίνεται $125. Σκέφτομαι ότι έδειξα αρκετή αδυναμία μέχρι τώρα και το ρέιζ μου δε δείχνει πολλή δυναμη ίσως το πάρει για μπλόφα απελπισίας, άρα θα κάνει κόλ με οποιοδήποτε ασθενές χαρτί ακόμα και με 33.

Τι νομίζετε;

ΥΓ: Όπως είναι φανερό δεν έχω ιδέα από ελληνικούς πόκερ όρους. Αν κάποιος έχει να προτείνει καλύτερα Ελληνικά, θα το εκτιμούσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά θα είχα ποντάρει στο turn, με σκοπό αν κάνει raise να πάω πάσο - εκτός κι αν είχα κάποια ένδειξη πως μπορεί να μπλοφάρει - και αν κάνει απλά call να κάνω check στο τελευταίο φύλλο. Θεωρώ πως το φύλλο σου δεν είναι τόσο δυνατό ώστε να κάνεις value raise στο river και εκτός των άλλων στα μάτια του αντιπάλου σου, ο τρόπος που το έπαιξες πιο πολύ με slowplay μοιάζει παρά με bluff raise. Πιστεύω δηλαδή πως το ανέβασμα στο τελευταίο φύλλο ίσως να έχει και αρνητικό EV.

Αλήθεια, τι είχε τελικά ο αντιπαλός σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα έπαιζα έτσι ακριβώς όπως είπες απέναντι σε κάποιον αντίπαλο σχετικά καλό ως πολύ καλό. Για το συγκεκριμένο σκεφτηκα ότι είναι ο τύπος παίχτη που δεν μπορεί να "διαβάσει" το φύλλο μου και το μπετ του στο φλοπ είναι πιο πολλές φορές κατώτερο χαρτί ή μπλόφα παρά κάτι δυνατό. Για τον ίδιο λόγο είναι πολύ πιο πιθανό να δοκιμάσει μια μπλόφα στο ρίβερ γιατί δεν καταλαβαίνει ότι όταν κάνω "τσεκ" στο τέρν δεν πρόκειται να πάω πάσο στο ρίβερ.

Επίσης το ρέιζ μου ίσως φαίνεται υπερβολικό αλλά πάλι θεωρώ ότι είναι ο τύπος κακού παίκτη που θα κάνει κόλ με πολλά -κατώτερα- φύλλα ειδικά επειδή το πότ δεν είναι μικρό.

Αποτέλεσμα: έκανε κόλ κι έχασε. Δυστυχώς δεν έδειξε το φύλλο του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε holdem το turn είναι Α, σωστά? (δεν φαίνεται ποιός Άσσος είναι).

Αλήθεια τι θα κάνεις αν μετά το δικό σου raise σου κάνει reraise στο river? Και μόνο για να μην έρθω στη θέση του να κάνω call (βρίζοντας) το reraise του στο river, δεν θα έκανα raise αλλά απλά call μετά το bet του στο river.

Από το preflop raise που έκανες και από τη θέση που το έκανες, έχεις προσποιηθεί ένα πολύ ισχυρό φύλλο. Λαμβάνοντας αυτό υπ' όψιν, με ποιά φύλλα θα έκανε call άραγε? Με οποιοδήποτε ζευγάρι, αλλά και ΑΚ, ΑQ, ίσως και με ΑJ suited. Το check του στο turn είναι ύποπτο για check-raise. Πολύ καλά έκανες και δεν του έδωσες την ευκαιρία να το κάνει. Αλλά το raise σου στο river, προσωπικά, μου φαίνεται παρακινδυνευμένο.

Εμένα μου φαίνεται το flop ως το καλύτερο σημείο για να μαζέψεις πληροφορίες για το χέρι του. Ένα raise εκεί, θα σου λύσει πολλές απορίες ενώ ταυτόχρονα θα τον αποθαρρύνει να συνεχίσει και αν έχει είτε ένα ζευγάρι στο χέρι, είτε έναν Α με κάτι ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...