Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Tips για τα blogs


Recommended Posts

Σε αυτό το θέμα το οποίο θα κάνω μόνιμο για να εμφανιζεται στην κορυφή συνέχεια, θα προσθέτω μερικά χρήσιμα tips για την επεξεργασία των προσωπικών blogs. Όποτε θα υπάρχει κάποια απορία θα προσθέτω και εδώ την απάντηση ώστε να υπάρχουν συγκεντρωτικά όλες μαζί στο ίδιο σημείο.

1. Θέλω να δημιουργήσω κι εγώ ένα blog. Τι πρέπει να κάνω;

Αφού συνδεθείτε στο pokerland, θα δείτε στο Μενού Μέλους, μία επιλογή η οποία ονομάζεται To Blog μου. Κάνοντας κλικ εκεί μεταφέρεστε αυτόματα στο δικό σας blog!

Δώστε μία περιγραφή στο blog κι εν συνεχεία κάντε κλικ στο "Νέα εγγραφή", οπότε

θα ανοίξει αυτόματα ένας επεξεργαστής κειμένου.

Αρχικά γράψτε τον τίτλο του κειμένου. Στο κάτω μέρος γράψτε το υπόλοιπο κείμενο.

Για να εμφανιστεί σωστά η δημοσίευσή σας, στο πεδίο Permanent Link δώστε με λατινικούς χαρακτήρες μία μοναδική ονομασία: π.χ.:

to tournoua pou epaixa xthes to vrady 21 9

Προσοχή!

1. Στο πεδίο Permanent Link μη γράφετε ελληνικούς χαρακτήρες, παύλες, τελείες, κόμμα κλπ.

2. Όταν τελειώσετε μην ξεχάσετε να πατήσετε στο επάνω μέρος το εικονίδιο με τη Δισκέτα για να αποθηκευθούν αυτά που γράψατε. Αν δεν κάνετε αυτό το βήμα ότι γράψατε θα χαθεί.

2. Τι δυνατότητες θα έχω να μορφοποιήσω το κείμενο;

Μπορείτε να μορφοποιήσετε όπως θέλετε το κέιμενο σας χρησιμοποιώντας τη μπάρα εργαλείων του επεξεργαστή: έντονα γράμματα, μέγεθος γραμματοσειράς, στοίχιση κειμένου κλπ όλα είναι πολύ απλά και δεν θα δυσκολέψουν κανέναν.

Αν θέλετε να ανεβάσετε κάποια φωτογραφία κάντε κλικ στο αντίστοιχο εικονίδιο από τη μπάρα εργαλείων. Στη συνέχεια επιλέξτε upload image και διαλέξετε την εικόνα από τον τοπικό σας δίσκο.

Πάνω από όλα πειραματιστείτε εελύθερα! Ανά πάσα στιγμή μπορείτε να διοιρθώσετε το κείμενό σας επιλέγοντας το εικονίδιο με το μολυβάκι που εμφανίζεται δίπλα στον τίτλο.

Γράψτε, σβήστε, διορθώστε άφοβα και όσες φορές θέλετε.

Για οτιδήποτε θέλετε να ρωτήσετε είμαι στη διάθεσή σας.

3. Πιστεύω ότι τα έκανα όλα σωστά - έκανα κλικ και στο εικονίδιο με τη δισκέτα - όμως δεν εμφανίζεται τίποτε. Τι συμβαίνει;

Μάλλον έχει να κάνει ότι δεν δώσατε ένα "έγκυρο" Permanent Link. Διαβάστε προσεκτικά τις παρατηρήσεις στο Βήμα 1 και διορθώστε τη δημοσίευσή σας. Αν το πρόβλημα παραμένει επικοινωνήστε μαζί μου.

4. Πως να αλλάξω την εμφάνιση του "Γράφει ο τάδε" σε "Γράφει ο username";

Αφού συνδεθείτε, ακολουθήστε τα εξής βήματα:

Το Προφίλ μου > Διόρθωση Προφίλ > Στοιχεία > Όνομα

Ότι γράψετε σε αυτό το πεδίο θα εμφανίζεται. Για παράδειγμα κάποιος μπορεί να θέλει να εμφανίζεται το ονοματεπώνυμό του:

Γράφει ο Σταύρος Μαγουλάς,

ενώ κάποιος άλλος μπορεί να προτιμά το:

Γράφει ο poliscas

5. Θέλω να γράψω για κάποιο χέρι πόκερ, όμως δεν βρίσκω τα εικονίδια με τα φύλλα, όπως αυτά που έχουμε στο φόρουμ. Που είναι;

Στη μπάρα εργαλείων στις φατσούλες (smilies).

6. Πως μπορώ να αλλάξω την παράγραφο που εμφανίζεται πάνω από το blog μου;

Να θυμάστε ότι το blog είναι δικό σας και μπορείτε να το μορφοποιήσετε όπως εσείς θέλετε! Απλά συνδεθείτε στο blog σας και επεξεργαστείτε την περιγραφή του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις
×
×
  • Προσθήκη...