Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

UNFAIR!!!


Antonis

Recommended Posts

Θα αναφερθώ σε δύο χαρακτηριστικά παραδείγματα που μου συνέβησαν στο Λουτράκι κ είναι χαρακτηριστικό το πόσο ανύπαρκτη ποκερική παιδεία έχουμε ως χώρα κ πόσο άξεστα συμπεριφερόμαστε ως παίκτες-χαρακτήρες γενικότερα!!

Περιστατικό 1ο

Εχω πάει all-in στο turn κ ο αντίπαλος πρέπει να κάνει call αλλα 900Ε

Ενω δεν έχει περάσει ούτε μισό λεπτό, παίκτης που κάθεται στο τραπέζι ζητάει time!!!! Επεμβαίνω κ του ζητάω να μην ανακατεύεται στην πάσα δεν τον ενδιαφέρει κ ηθικά δεν έχει το δικαίωμα να μιλά κ να ζητά time. Αυτός συνεχίζει να φωνάζει time κ αρχίζει να κρατάει μόνος του time, εγω χαμογελώ κ του ζητώ να σταματήσει να ανακατεύεται στην πάσα κ ο μοναδικός που "νομιμοποιούμε" να ζητήσω time ειμαι εγω που είμαι ο άμεσα εμπλεκόμενος.

Αυτός συνεχίζει να κρατά time κ λέει στον παίκτη ο χρόνος σου τελείωσε το χέρι σου είναι πάσο μην κάνεις call δεν ισχύει κ ο αντίπαλος μου (ενω ειχε πιάσει 1 χιλιάρα να την πετάξει μέσα) πετάει εκνευρισμένος τα φύλλα του στο muck.

Ο τουρνουαδιστικός κανονισμός του time υπάρχει για τα τουρνουά που ανεβαίνουν τα blinds. Στο cash κανείς παίκτης δεν βλάπτεται κ ο μοναδικός που βλάπτεται ειναι το καζίνο μήπως κ χάσει ενα 10ευρω στις τόσες χιλιάδες πάσες που θα παίξει την ημέρα. Ετσι λοιπόν το καζίνο Λουτρακίου θέτει σε εφαρμογή εναν κανονισμό που οι σκεπτόμενοι γνωρίζουν οτι είναι ανήθικος, unfair κ σου λέει όλο κ κάποιος άξεστος κ ανήθικος χαρακτήρας θα βρεθεί να μας εξυπηρετήσει. Να σημειώσω εδω οτι οι περισσότεροι managers συμφωνούν οτι ο συγκεκριμένος κανονισμός δεν υπάρχει λόγος να υφίσταται στο cash αλλα κάπου τους εξυπηρετεί κ όλοι ή σχεδόν όλοι θεωρούν οτι σίγουρα ειναι unfair.

Ο συγκεκριμένος φυσικά ξεπέρασε κάθε όριο η συμπεριφορά του σχολιάστηκε απο όλους ανάλογα αναγκάζοντας τον να αποχωρήσει απο το τραπέζι αλλα το μεγαλύτερο κακό είναι οτι ο συγκεκριμένος ειναι απο τα μεγαλύτερα ονόματα -άσχετα αν δεν το έκανε στο πόκερ- κ η συμπεριφορά του πιθανών να αποτελέσει κακό παράδειγμα για τους νεοεισερχόμενος στο παιχνίδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περιστατικό 2ο

Εχω κάνει υποχρεωτικό sit-out λόγω ενος τηλεφωνήματος το οποίο είναι η αλήθεια οτι ήταν μεγάλο κα απουσιάζα αρκετή ώρα απο το τραπέζι. Ενα παίκτης φώναξε 3 φορές τον ποκερ μανατζερ για να του ζητήσει να απομακρύνουν τις μάρκες μου απο το τραπέζι!!!

Είναι ενας κανονισμός που υπάρχει στο ΦΕΚ κ εξυπηρετεί τα καζίνο οταν έχουν μεγάλες waitng list!!! Μπορεί κάποιος να μου πει τον λόγο που νομιμοποιείται κάποιος παίκτης να το ζητάει αυτό? Που βλάπτεται? χαχαχα

Ας αποκτήσουμε λίγη ποκερική παιδεία.... δεν βλάπτει κ φυσικά προσέχετε τι διαβάζετε κ το κυριότερο πως το διαβάζετε!!!! Δεν ειναι όλοι οι κανόνες για εσας αλλα κ για το καζίνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου γνωριζεις πως εχει η κατασταση γιατι τσατιζεσαι?

Ειμαι σιγουρος οτι θα περασουν 2-3 χρονια σιγουρα μεχρι να φτασει η κατασταση να ειναι επιπεδου Apollonia(τουλαχιστον).

Εχεις απολυτο δικιο σε οτι εγραψες και πραγματικα απορω πως κρατηθηκες.

ΥΓ: Δεν μαρεσει ομως να "φωτογραφιζεις" καποιον χωρις να γραφεις το ονομα του. Δεν εισαι τετοιος. Οι 9 στους 10 καταλαβαινουν για ποιον μιλας, αλλα εστω γιαυτον τον 1 που δεν ξερει, θα επρεπε να γραψεις το ονομα του.

GL

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ήθελα να κρύψω το όνομα του αφου στο άλλο ποστ του γράφω να προσθέσει τα 900ε στο prize pool του φιλανθρωπικού τουρνουά του poker.gr!!!!

Αυτο που εχω να πω είναι κρίμα για το ήθος που διατηρούν ορισμένοι κ δεν έχει να κάνει με το επίπεδο του pokerroom αλλα με το επίπεδο του χαρακτήρα μας. Φυσικά εαν στην βάρδια υπήρχε ενας σοβαρός manager θα του απαντούσε με τέτοιον τρόπο που θα τον έκανε να μην ξαναζητήσει ποτέ time στην ζωή του ...... αλλα όντως για κάποιους απο αυτούς πρέπει να περάσουν κάποια χρόνια για να γίνουν επιπέδου pokermanager....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai edo den exoume paidia se alla pio simantika pragmata tha exoume sto poker.

Συμφωνώ οτι τα αίτια είναι βαθύτερα .... αλλα ας αρχίσουμε απο κάπου .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Peristastiko 1.

Antoni kalos i kakos to "time" ine kanonismos kai tou cash kai exi dikeoma ka8e pektis pou ine sto trapezi na to zitisi. Fisika DEN mpori na to zitisi amesos alla prepi na perasi evlogo xroniko distima. (edw ine pou o kanonismos den ine safis, alla to evlogo ine sigoura pano apo ena lepto).

Afta oso afora ton kanonismo. Iparxi k o agrafos nomos tou politismenou pekti aftou pou les oti exi pokeriki paidia . SE CASH GAME DEN ZITAME KYRIOI "TIME" prepi na sevomaste to dikeoma tou allou pekti na skefti oti ine na skefti.

Prin 2 xronia peripou ePeza se kapio megalo kazino me ena filo mou .....se mia fasi aftos zitise "time" se kapio pekti pou ixe ka8isterisi para poli .....sxedon oloi pektes girisan k ton idan para3ena kai akouo ton diplano mou na leei tou filou tou, "Se kapies xwres exoun akomi afto to kako sini8io" .

To para3eno ine pws to time to zitise o Taramas .....kai kratouse aftos tin wra.

eki oloi 3eroume pws zitas "time" erxete to floor k aftos kratai to time.

Gia mena Antwni o singkekrimenos sou ekane zimia sto session sou ....zimia 900 euro k aporo pws sigkrati8ikes???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Peristatiko 2.

Ine k afto stous kanonismous ka8e kazinou.

Se kapia kazina i wra pou mporis na apousiazis apo to trapezi ine 30 lepta se alla ine 20 se alla mia wra.

Den 3ero poso ine sto loutraki (an mpori kapios na mas pi) an exis perasi to xrono sou k kapios pektis sto trapezi nio8i pws stin lista anamonis ine pektes poli pio adinati apo ese tote exoun dikeoma na ziotisoun na er8i allos.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ΄ευχαριστώ φίλε!! Ετσι είναι τα πράγματα, είθισται οι παίκτες πόκερ να μη ζητάν ποτέ time στο cash!!! Αρκετοί pokermanager δεν στο επιτρέπουν καθόλου κ σου κάνουν παρατήρηση. Εαν κάποιος παίκτης το κάνει εσκεμμένα κ συχνά, καλείς τον pokermanager του το λες κ αυτός κρίνει εαν θα του επιβάλει ποινή χρόνου σε κάθε πάσα!!

Κράτησε μόνος του ώρα γιατί κανείς pokermanager δεν κράτησε time παρότι υπήρχαν πανω απο το τραπέζι αλλα άκουγαν αυτό που ΄λεγα εγω κ μάλλον έκριναν οτι δεν έπρεπε να κρατηθεί time κ πήρε την απόφαση μόνος του!!! Μάθε τους κανονισμούς μου έλεγε μετά και να μου ζητησεις συγνώμη γιατί δεν με σέβεσαι!!! Για να ηρεμήσουμε του ζήτησα κ ένα ειρωνικό συγνώμη(!!!) αφου το απαιτούσε!!! αλλα του την έπεσαν όλοι οι υπόλοιποι στο τραπέζι κ έφυγε εκνευρισμένος λέγοντας μου οτι δεν τον σέβομαι!!!!!

Μπορεί να του εξηγήσει κάποιος οτι ο σεβασμός κερδίζεται κ δεν απαιτείται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθέσω 2 επεισόδια που μου έκαναν αρνητική εντύπωση από το Λουτράκι.

1 Γνωστός επαγγελματίας κάνει bet στο river o αντίπαλός του μετά από σκέψη λέει call και συγχρόνως ανοίγει κατά λάθος την μία του κάρτα. Ο επαγγελματίας ζητάει να θεωρηθεί το χέρι του αντιπάλου πάσο. Γίνεται φασαρία. Έρχεται ένας manager και δικαιώνει τον caller.

2 Η παρτίδα είναι στο flop που είναι ΚΚQ. Ένας παππούς κάνει bet. Είχε όπως αποδείχτηκε ΚΚ. Ο αντίπαλός του γνωστότατος επαγγελματίας που διαφημίζει και το poker.gr πέφτει σε βαθιά σκέψη και τελικά ρωτάει τον dealer «αν κρατάω TJ και το turn ερθει Α ή 9 κάνω κέντα ?» Ο dealer του λέει «ναι». Ο επαγγελματίας πέφτει ξανά σε σκέψη και κάνει και διάφορους μορφασμούς και τελικά αφού έσκασε όλο το τραπέζι ανακοινώνει all-in. Ο αντίπαλός του κάνει call . Τότε ο επαγγελματίας δείχνει QQ. Είχε καρέ της ντάμας και έκανε όλο αυτό το θέατρο. Για μένα πριν τον γνωρίσω από κοντά ήταν υπόδειγμα.

Τελικά μου φαίνεται ότι το επίπεδο των ελλήνων επαγγελματιών είναι επιπέδου θαμώνων χαρτοπαικτικής λέσχης + πολύς σνομπισμός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο σεβασμός κερδίζεται κ δεν απαιτείται?

+1

Να προσθέσω 2 επεισόδια που μου έκαναν αρνητική εντύπωση από το Λουτράκι.

1 Γνωστός επαγγελματίας κάνει bet στο river o αντίπαλός του μετά από σκέψη λέει call και συγχρόνως ανοίγει κατά λάθος την μία του κάρτα. Ο επαγγελματίας ζητάει να θεωρηθεί το χέρι του αντιπάλου πάσο. Γίνεται φασαρία. Έρχεται ένας manager και δικαιώνει τον caller.

2 Η παρτίδα είναι στο flop που είναι ΚΚQ. Ένας παππούς κάνει bet. Είχε όπως αποδείχτηκε ΚΚ. Ο αντίπαλός του γνωστότατος επαγγελματίας που διαφημίζει και το poker.gr πέφτει σε βαθιά σκέψη και τελικά ρωτάει τον dealer «αν κρατάω TJ και το turn ερθει Α ή 9 κάνω κέντα ?» Ο dealer του λέει «ναι». Ο επαγγελματίας πέφτει ξανά σε σκέψη και κάνει και διάφορους μορφασμούς και τελικά αφού έσκασε όλο το τραπέζι ανακοινώνει all-in. Ο αντίπαλός του κάνει call . Τότε ο επαγγελματίας δείχνει QQ. Είχε καρέ της ντάμας και έκανε όλο αυτό το θέατρο. Για μένα πριν τον γνωρίσω από κοντά ήταν υπόδειγμα.

Τελικά μου φαίνεται ότι το επίπεδο των ελλήνων επαγγελματιών είναι επιπέδου θαμώνων χαρτοπαικτικής λέσχης + πολύς σνομπισμός.

1. Den katalava akrivos ti egine. ekane sto river o protos bet k o B ekane call meta i karta anigi kata la8os .....afou imaste sto show down ....den vlepo to provlima.

2. File "konstantopoulos" gia to deftero min vriskis ston pekti (epagkelmatia opos esi ton apokaleses) la8os.

Afto to pexnidi min to sigkrinete me to palio poker k poka opou isxian kanonismi etsi wste na min paraplanas tous ypolipous pektes.

Afto to kolopegnido epivalete na paraplanisis tous ypolipous ws to ti filo kratas. Orismeni pektes to kanoun poli emfanes alli to kanoun me ganti.

Na sou pw mia alli istoria se site event tou ept pragas.

Se 9ari trapezi 200-400 o UTG kani raise 1000 k apo MTL position enas Anglos anakinoni k aftos raise k vazi 1000.

O dealer tou leei pws to raise tou prepi na ine diplasio tou 1000 k aftos taxa ekpliktos lei pos den akouse to raise k tora 8a kani apla call.gia na min ta polilogo meta apo arketi logomaxia k meta pou ir8e sto trapezi to floor ton anagkasan na anakinosi to raise tou.Aftos me fones k vrisies anakinoni all in k ktipa me dinami ta chips tou ka8os ta vazi mesa. Paso oloi ektos apo ton UTG pou kani to call me KQ afou 8eorise pws o Anglos den ixe kati kalo.

Sto show down edikse AA kai gelase.

Den lew na ton mimi8is se, kamia periptosi apla sto lew na min tsantizese giati 8a dis polla. Na ise proetimasmenos.

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά μου φαίνεται ότι το επίπεδο των ελλήνων επαγγελματιών είναι επιπέδου θαμώνων χαρτοπαικτικής λέσχης .

σε λεσχη αν το κανεις αυτο μπορει να φας και ξυλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθέσω 2 επεισόδια που μου έκαναν αρνητική εντύπωση από το Λουτράκι.

1 Γνωστός επαγγελματίας κάνει bet στο river o αντίπαλός του μετά από σκέψη λέει call και συγχρόνως ανοίγει κατά λάθος την μία του κάρτα. Ο επαγγελματίας ζητάει να θεωρηθεί το χέρι του αντιπάλου πάσο. Γίνεται φασαρία. Έρχεται ένας manager και δικαιώνει τον caller.

Ειναι το χειρότερο που μπορεί να κάνει κάποιος παίκτης .... να προσπαθήσει να κλέψει ποτ που δεν του ανήκει!!!

Δυστυχώς η απειρία ορισμένων manager κ το κακογραμμένο ΦΕΚ εχει δημιουργήσει τέτοιες αδικίες που πιστεύω οτι στο μέλλον θα μειωθούν όπως κ αυτά τα κρούσματα, ομως δεν παύει να δείχνει τον ανήθικο χαρακτήρα αυτών των παικτών οι οποίοι μπορεί να πιστεύουν οτι έχουν δίκιο κιόλας κ να συνεχίζουν να διαμαρτύρονται!!!

Υ.Γ. Respect στο Χρήστο.....φοβερές γνωσεις επί των κανονισμών, φίλε μου, μου έχετε λείψει τόοοσο πολύ(εχουμε καιρό να συναντηθούμε) που πρέπει να διοργανώσουμε ενα Ελληνικο-Κυπριακό τουρνουά να τα ξαναπούμε ...... φιλούδια σε όλους τους Κύπριους φίλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρός τον CharliesGunner.

Δεν διαφωνώ ότι η προσπάθεια παραπλάνησης του αντιπάλου στο πόκερ είναι κομμάτι του παιχνιδιού. Αλλά το να βλέπεις τον άνθρωπο που μας επισκέπτεται κάθε πρωτοχρονιά μέσω τηλεόρασης στα σπίτια μας για να μας δώσει χαρτοπαιχκικές συμβουλές και το poker.gr τον διαφημίζει για τον παικταρά ,να ρωτάει τον dealer αν βγει Α αν θα κάνει κέντα είναι τουλάχιστον γελοίο. Έπρεπε να έβλεπες τις εκφράσεις των παικτών στο τραπέζι. Το επεισόδιο είχε και συνέχεια ακόμη χειρότερη που ξεφεύγει όμως από το πόκερ. Πιστεύω ότι ανάλογες συμπεριφορές φανερώνουν έλλειψη αγωγής και βλάπτουν το πόκερ ιδίως αν γίνονται από ανθρώπους που το εκπροσωπούν .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tο θεμα πολλες φορες δεν ειναι ανα επιτρεπεται η οχι κατι απο τους κανονες του παιχνιδιου αλλα αν επιτρεπεται ηθικα.

Υπαρχει το θεατρο για να δωσω λαθος πληροφοριες αλλα υπαρχει και το υπερβολικο θεατρο που ειναι γελειο.

Με την ιδια λογικη μπορει να εχω nuts να εχω δεχτει monster bet all in στο river και να αργησω να κανω call για να tiltaρω τον αντιπαλο ωστε στα επομενα χερια να δωρισει λεφτα.

Δεν απαγορευεται αυτο αλλα δεν ειναι ηθικο.

Το θεμα ειναι οτι ατομα τα οποια υποτιθεται οτι εκπροσωπουν το ελληνικο ποκερ και μελλοντικα οταν αναπτυχθει και αλλο στην ελλαδα θα ειναι αυτοι που θα μιλανε σε καναλια,εκπομπες κλπ κλπ πρεπει να ειναι εκτος απο σωστοι και ηθικα σωστοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θεμα ειναι οτι ατομα τα οποια υποτιθεται οτι εκπροσωπουν το ελληνικο ποκερ και μελλοντικα οταν αναπτυχθει και αλλο στην ελλαδα θα ειναι αυτοι που θα μιλανε σε καναλια,εκπομπες κλπ κλπ πρεπει να ειναι εκτος απο σωστοι και ηθικα σωστοι.

+1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ηθικη και το poker απο ποτε εγειναν ταυτοσημα ?!

Γιατι να μην ειναι ταυτοσημα δηλαδη φιλε μου.

Ενα παιχνιδι καθεσε να παιξεις και εκτος απο το ταλεντο σου και την γνωση σου ξεδιπλωνεις (αθελα σου βεβαια) και τον χαρακτηρα σου.

Ο καλος ανθρωπος μπορει να μην γινει ποτε καλος poker player και ο πολλυ δυνατος παιχτης ισως να μην γινει ποτε καλος ανθρωπος.

Γενικα παντος φιλε Αντωνη η στρατηγικη του "σου σπαω τα νευρα επειδη ειμαι γνωστος και δεν θα με βαλει ποτε κανεις στην θεση μου απο το μαγαζι" ειναι μια στρατηγικη που την ακολουθουνε πολλυ καποια τυπακια.

Και μολις φανε κανα χερι απο τους συνπαικτες τους τοτε ξεκινανε την παραμυθα....."εγω που επαιζα την προηγουμενη τριτη εκει και μετα πηγα παραπερα και ολο τον κοσμο εχουμε γυρισει και δεν συμβαινουνε πουθενα αλλου αυτα και αλλες τετοιες μπαλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ηθικη και το poker απο ποτε εγειναν ταυτοσημα ?!

Το πόκερ είναι ενα παιχνίδι χαρακτήρων οπότε φυσικά παίζουν κ ηθικοί παίκτες .... οσοι έχουν απομείνει στην κωλοκοινωνία που ζούμε. Οι ανήθικοι ούτως ή άλλως δεν ξέρουν τι είναι ηθική, οπότε δεν μπορούν να την δουν πουθενά!!!!

Ειχα καιρό να ποστάρω αλλά οπως πάντα ενα "νέο" μέλος εμφανίζεται για να μου απαντήσει... κρυφά κ ανήθικα..

Υ.Γ. Σταμάτήστε να φτιάχνετε καινούριο λογ/σμο για να μου απαντάτε .... γίνετε 'Άνδρες.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ηθική με το πόκερ δεν είναι ακριβώς ταυτόσημα...αλλά υπάρχει εθιμοτυπία στα τραπέζια. Όσο τραγικό είναι σε ένα φλοπ 2-2-Κ να χτυπιέσαι επειδή πάσαρες το 8-2...με αποτέλεσμα ενώ δε συμμετέχεις να έχεις χαλάσει την παρτίδα άλλο τόσο τραγικό είναι το να ζητάς time όταν δεν συμμετέχεις. Δεν είναι "γραμμένοι" αλλά άγραφοι κανόνες, όχι ηθικής αλλά συμπεριφοράς. Το να είσαι κακός ή καλός παίκτης δεν λέει τπτ όταν, αντί να "εκνευρίσεις" το τραπέζι με τις ικανότητες σου (παικτικές και λεκτικές, εντός παιχνιδιού) το κάνεις με την συμπεριφορά σου εκτός παιχνιδιού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...