Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Τουλάχιστον τραγικοί Pokerstars


9antreas9

Recommended Posts

Ζω στο ίδιο σπίτι με τον αδερφό μου.

Εγώ παίζω 2 χρόνια στην pokerstars και ο αδερφός μου άρχιζε να ψήνεται να παίξει και αυτός λίγο. Με τα πολλά του φτίαχνουμε λογαριασμό κανονικά, παίζει για 2-3 μέρες σε micro stakes και ένα πρωί βρίσκει τον λογαριασμό παγωμένο.

Στέλνει στην stars να ρωτήσει τι και πως, και του λένε να στείλει την ταυτότητά του, γιατί ο λογαριασμός του έχει συνδεθεί με τον δικό μου λογαριασμό και υποπτεύονται ότι είναι το ίδιο άτομο.

Σημειώνω πως δεν είχαμε καμμία ανταλλαγή χρημάτων. Την κατάθεσή του την έκανε με paysafe.

Στέλνει κανονικά σκαναρισμένη την ταυτότητα, και παίρνει απάντηση ότι η ταυτότητα έγινε δεκτή, αλλά θα πρέπει να καταθέσει μια σειρά εγγράφων ακόμα, καθώς και μια χειρόγραφη υπογεγραμμένη αίτηση ότι τα στοιχεία που καταθέτει είναι αληθή.

Τα έγγραφα που ζητούσαν ήταν:

ταυτότητα (η διαβατήριο η διπλωμα κτλ),

λογαριασμός δεη, οτε, ή οτιδήποτε άλλο, να είναι στο όνομα του, με την διεύθυνση που δήλωσε, και το πολύ 3 μηνών,

την παραπάνω αίτηση συμπληρωμένη,

φωτοτυπία της paysafe με την οποία κατέθεση τα λεφτά (έλεος!!)

φωτοτυπία της απόδειξης αγοράς της paysafe (ακόμα πιο έλεος!!!!!)

Πόσο τραγικό είναι αυτό;;

Ευτυχώς κρατάμε όλες τις αποδείξεις για φορολογικούς λόγους, και ο υπάλληλος του support κατανοήσε πως στην Ελλάδα η ίδια η κάρτα λειτουργεί ως απόδειξη αγοράς, επομένως μια απλή φωτοτυπία της paysafe αρκούσε, και άνοιξαν τον λογαριασμό κανονικά, αλλά αλήθεια, είναι τόσο τραγικοί που ζήτησαν φωτοτυπία της paysafe 1 εβδομομάδα μετά..

Με τα πολλά, ενημερώνω ότι είναι καλό να κρατάτε όλες τις paysafe γιατί καλώς η κακώς έχουμε να κάνουμε με τραγικούς κανονισμούς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και ο υπάλληλος του support κατανοήσε πως στην Ελλάδα η ίδια η κάρτα λειτουργεί ως απόδειξη αγοράς,

Φίλε κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Από δύο μαγαζιά που αγόραζα εγώ μέχρι πριν κάνα 6μηνο, μου έδιναν ΠΑΝΤΑ απόδειξη. Τώρα απλά δεν αγοράζω και δεν ξέρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λες έλεος επειδή μπήκατε σε κάποια χ ταλαιπωρία δεκτό.Σκέψου όμως οτι αυτο μπορεί να αποτρέψει μερικούς multi accounters κάνοντας το παιχνίδι ασφαλέστερο για σένα που δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προς Jean:

Δεν ασχολούμαι με τα φορολογικά της οικογένειας, πάντως σε μια συζήτηση που είχα για τις paysafe με κάποιο γνωστό μου λογιστή, μου είπε πως μπορώ να τις υποβάλλω κανονικά.

Άλλωστε κάρτες παίρνω από μηχάνημα συνήθως (τα top up stations που υπάρχουν σε διάφορα σημεία) τα οποία δεν δίνουν απόδειξη.

Μπορεί να κάνω και λάθος εδώ, όποιος ξέρει σίγουρα ας πει.

Προς panos:

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να ζητήσει τα πάντα για να αποδειχθεί ότι παίζουν 2 διαφορετικά άτομα από τον λογαριασμό. Δέχομαι ότι υπάρχουν μηχανισμοί ελέγου στο site. Το να του ζητήσει την paysafe μια βδομάδα μετά την κατάθεση, δεν είναι τουλάχιστον τραβηγμένο;

Αν δηλαδή έλεγε "δεν *αμιέται, 10 ευρώ είναι, τι να την κρατήσω αφού είναι άδεια", θα του απαγόρευαν να παίξει και θα του κράταγαν και το bankroll παγωμένο;

Είναι τραβηγμένο όπως και να το δεις, και σου ξαναλέω πως δέχομαι ότι υπάρχει έλεγχος, αλλά αυτό είναι κατάχρηση.

Επίσης εγω προσωπικά δεν βλέπω κανένα λόγο να μην επιτρέπεται να έχει ο καθένας πάνω από έναν λογαριασμό. Αφου έτσι και αλλιώς το ίδιο το software δεν σε αφήνει να κάτσεις στο ίδιο cash table, και επίσης δεν μπορείς να κάνεις register και με τους 2 λογαριασμούς σε τουρνουά κάτω των 45 ατόμων από την ίδια σύνδεση. Άλλωστε στην τιλτ υπάρχουν ήδη multi entry tours.

Λες και δεν μπορώ να παίζω στο ίδιο τραπέζι με φίλο μου και να μιλάμε στο τηλέφωνο για να κάνουμε collusion.

Ή λες και δεν μπορώ να έχω ανοιχτό και ένα laptop δίπλα στο pc μου, να συνδέομαι από το wireless ίντερνέτ μου και να παίζω σε 2 λογαριασμούς ταυτόχρονα.

Ότι θέλει κάνει ο καθένας, το θέμα με τα collusions θυμίζει ζούγκλα.

Όπως και να έχει χάνουμε το point. Το να ζητηθούν έγγραφα είναι δεκτό και θεμιτό, αλλά για μένα το να ζητάει την paysafe μια εβδομάδα αφού χρησιμοποιήθηκε είναι το λιγότερο αστείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Από δύο μαγαζιά που αγόραζα εγώ μέχρι πριν κάνα 6μηνο, μου έδιναν ΠΑΝΤΑ απόδειξη. Τώρα απλά δεν αγοράζω και δεν ξέρω.

Ψιλικατζής είμαι, ο λογιστής μου μου είπε πως, κάρτες κινητής (συμπεριλαμβάνει και paysafe) και τσιγάρα, δεν περνιούνται στα βιβλία μου, οπότε να μην τις κόβω αποδείξεις. Χωρίς βέβαια να υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε περίπτωση που ο πελάτης για οποιαδήποτε λόγο ζητήσει την απόδειξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λες έλεος επειδή μπήκατε σε κάποια χ ταλαιπωρία δεκτό.Σκέψου όμως οτι αυτο μπορεί να αποτρέψει μερικούς multi accounters κάνοντας το παιχνίδι ασφαλέστερο για σένα που δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα!

kala to thema me tous multi acounters asto gia alli sizitisi mias kai einai megalo :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...