Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Να παίξουμε ένα παιχνίδι?


goingup

Recommended Posts

Το τραπέζι έχει ως εξής: (στο Party Poker)

$200 NL Texas Hold'em - Tuesday, October 24, 18:03:39 ET 2006

Table Table 107162 (Real Money)

Seat 7 is the button

Total number of players : 10

Seat 1: pcwoo ( $332.21 )

Seat 2: gingaa ( $130.30 )

Seat 3: Transformatay ( $200 )

Seat 4: BelovA ( $172.83 )

Seat 6: bongol6 ( $203.25 )

Seat 8: hooliganka ( $211.40 )

Seat 9: plourw ( $300.50 )

Seat 10: Bombayjim ( $92.29 )

Seat 7: alexat ( $47 )

Seat 5: capodu ( $113.90 )

hooliganka posts small blind [$1].

plourw posts big blind [$2].

Στο button κάθομαι εγώ (alexat) με μόλις 47$ μπροστά μου. Οι άλλοι έχουν...πολλά.

Πάμε να δούμε το χέρι βήμα - βήμα και αν θέλετε παρακαλώ σχολιάστε το.

Dealing down cards **

Dealt to alexat [ Qh Qd ]

Bombayjim raises [$4].

pcwoo calls [$4].

gingaa folds.

BelovA folds.

capodu folds.

bongol6 folds.

Με λίγα λόγια ο παίκτης μετά τα blind κάνει raise, o διπλανός του ακολουθεί και όλοι οι άλλοι φεύγουν. Κρατάω :Qh :Qd .

Τι πρέπει να κάνω λέτε;

Fold? Call? Raise (αν ναι πόσο)?

Περιμένω τις απόψεις σας για να ανοίξω το flop.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω φυσικα τα ατομα στο τραπεζι πως παιζουνε, αλλα με της δυο νταμες, (οχι οτι ειναι και το χειροτερο χαρτι) δεν θα αισθανομουν και τοσο ωραια. το θεμα ειναι εαν ανεβασεις κι αλλο θα βγουν οι δυο αντιπαλλοι σου; εχεις reads; εναντίον δυο ατομα θα ηθελα να δο το φλοπ οσο το δυνατο πιο φτηνα. Call εδω!

εαν εκανε μονο ενας παιχτης raise και εισαστε η δυο σας θα ανεβαζα ανετα στα 12$. μετα οτι φερει το φλοπ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε αυτό το σημείο μάλλον κι εγώ θα προτιμούσα να κάνω ένα απλό call και να δω το flop. Δεν θα ρισκάριζα να ανεβάσω κι άλλο το στοίχημα, εκτός αν ήξερα κάτι παραπάνω για τους αντιπάλους μου και τον τρόπο που παίζουν.

Δεν έχουμε κάποιες αξιόλογες πληροφορίες για το χέρι τους, όμως θα αισθανόμουν αρκετά άνετα γιατί έχω το πλεονέκτημα της θέσης. Θα περίμενα λοιπόν να δω το flop και τα πονταρίσματά τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ προσωπικά Αλεξ, θα έκανα re-raise στα 12$. Δεν δίνεις στοιχεία για τους παίκτες του τραπεζιού για να πάρω μια πιο ολοκληρωμένη απόφαση. Θα έβαζα 12$ μόνο και μόνο για να φύγει τουλάχιστον ο ένας και έτσι να έχω πιο πολλές πιθανότητες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σας. Ας συνεχίσουμε.

Επειδή λοιπόν :

- έχω θέση καλή

- δεν θέλω να μπεί κάποιος που πιθανόν έχει κανα ΑJ suited και (λανθασμένα) το θεωρεί καλό χέρι

- στην παρούσα φάση είμαι καλύτερος απ' όλα τα χέρια πλην ΑΑ, ΚΚ και άρα θέλω όλα τα υποδεέστερα χέρια από εμένα να πληρώσουν για τις λίγες πιθανότητες που έχουν

- θέλω να προφυλαχτώ από ΑΑ, ΚΚ δίνοντάς τους την ευκαιρία να εκδηλωθούν νωρίς

- θέλω να παίξω με ει δυνατόν 1 αντίπαλο ή να πάρω το pot εδώ και τώρα

για όλα αυτά κάνω raise στα 16,41$, ο ένας αντίπαλος κάνει call, ο άλλος πράγματι φεύγει

Το flop είναι: :8h :8c :5s

Ο αντίπαλός μου κάνει check.

Τι κάνετε?

Η συνολική εικόνα είναι:

$200 NL Texas Hold'em - Tuesday, October 24, 18:03:39 ET 2006

Table Table 107162 (Real Money)

Seat 7 is the button

Total number of players : 10

Seat 1: pcwoo ( $332.21 )

Seat 2: gingaa ( $130.30 )

Seat 3: Transformatay ( $200 )

Seat 4: BelovA ( $172.83 )

Seat 6: bongol6 ( $203.25 )

Seat 8: hooliganka ( $211.40 )

Seat 9: plourw ( $300.50 )

Seat 10: Bombayjim ( $92.29 )

Seat 7: alexat ( $47 )

Seat 5: capodu ( $113.90 )

hooliganka posts small blind [$1].

plourw posts big blind [$2].

** Dealing down cards **

Dealt to alexat [ Qh Qd ]

Bombayjim raises [$4].

pcwoo calls [$4].

gingaa folds.

BelovA folds.

capodu folds.

bongol6 folds

alexat raises [$16.41].

hooliganka folds.

plourw folds.

Bombayjim calls [$12.41].

pcwoo folds.

** Dealing Flop ** [ 8h, 8c, 5s ]

Bombayjim checks.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύκολο all-in. Χωρίς πολλή σκέψη. Το πρόβλημα θα ήταν αν ήσαστε και οι δύο παίκτες με μέτρια εως και deep stacks, ας πούμε με πανω από $150 ο καθένας στο φλόπ. Ελπίζω να το πήρες στο τέλος :)

Και για συμπλήρωση: κάνοντας απλό κόλ πριν το φλόπ είναι σοβαρό λάθος όπως εξήγησε και ο Άλεξ. Δε θα δίσταζα να πάω "ρέστα" επί τόπου εκτός αν και οι δύο παίκτες ήταν πολύ σφικτοί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

file alexi mexri to anoigma tou flop etsi tha epaiza k ego(teleytaia paizo sistimatika sto 1/2).tora afotou anoixe to flop k epesan dyo 8 k meta to check tou antipalou sigoura tha pontara ena poso iso me to 1/2+ tou pot pou an thimamai kala prepei na einai=43$, ara peripou 20-25$.sigoura gia na se akolouthisei apo tin arxi ypotheto pos tha exei kapoio kalo filo ektos k an mpike mono apo peisma pou tou ekanes pio megalo raise sto fillo tou pou tou arese k ithele na to paixei etsi k allios h akomi kai giati eixe polla xrimata mprosta tou k ithele na tzogarei...tora opos katalavaineis me AA,KK,QQ,JJ,1010,99 k FISIKA 88 diskola tha passarei,akomi k me AK,AQ,AJ,A10 (den xero an ypirxan sto flop k 2 fila tou idiou xromatos)pithano n'akolouthisei...k telos gia skepsou k tin periptosi na eixe:78,89suited k na mpike....ennoeitai pos den passarei pleon me tipota .ayta os edo....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

diafono katheta sto all-in stin periptosi vevaia pou exeis mprosta sou peripou osa xrimata exei k aytos. tora ta 20 einai sxedon ta resta sou..An eixes pano apo 100$ k epaizes ALL-IN an exei AA,KK,eisai pithanon xamenos. me QQ,JJ,1010,99 den apokleietai na mpei.. opote nai men ton kerdizeis omos iparxoun pithanotites kai gi'ayton eno me 78,89 suited tha mpei sigoura.ara pontareis k elpizeis.stin periptosi sou me 30 $ na sou apomenoun mallon tha epaiza all-in..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ λοιπόν ρέστα πήγα. Και να η εξέλιξη:

Dealing Flop ** [ 8h, 8c, 5s ]

Bombayjim checks.

alexat is all-In [$30.59]

Bombayjim calls [$30.59].

** Dealing Turn ** [ 9s ]

** Dealing River ** [ Ad ]

Bombayjim shows [ Kd, Ac ] two pairs, aces and eights.

alexat shows [ Qh, Qd ] two pairs, queens and eights.

Bombayjim wins $98 from the main pot with two pairs, aces and eights.

:9s :Ad

και φυσικά αυτός είχε :Ac :Kd

Έτσι λοιπόν έφυγε άλλο ένα μεγάλο pot απ΄αυτά που φεύγουν σωρηδόν τις τελευταίες μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

akouste tora k ena diko mou xeri. pokerstars-aprilios 2005.molis exo mazepsei peripou 1000$(mesa se 2 mines apo tin proti mou katathesi)paizontas sto 0,5/1 kai sto 1/2 kai apofasizo n'anevo sto 2/4.vazo mprosta mou 160$, ennoeitai pos eimai ligo agxomenos, kano tin ..proseyxi mou kai arxizo.mesa se 10 lepta exo mprosta mou 420$ kai arxizo na xetharevo.tote mou erxontai ::Ad :Ac ( oi dio agapimenoi mou assoi) se thesi bb.mpainoun 2 paiktes, kapoios kanei raise sta 20$ enas allos akolouthei kai ego aisthanomai pleon eytyxismenos vlepontas osa diadramatizontai ..yparxoun pia mesa 50$ kai milao ego.ayxano se 60$ to pontarisma,feygoun oloi alla o taleytaios kanei call.anoigei to flop: J 9 7 SP.aifnidiazomai k milao k protos kai distixos kano check...o antipalos mou amesos paeI ALL-IN=311$ ta opoia meta apo poli skepsi den vlepo pigainontas paso.pefto sta 360$ .

mikro to kako os tora,alla sinexizo akathektos mexri pou piano 1010 se middle position.kano raise 20$ mpainei enas,paso oi ypoloipoi kai xafnika to sb ayxanei se 60$.eimai 99% sigouros pos exei assous alla apofasizo na mpo.feygoun oloi oi ypoloipoi.anoigei to flop: 3 10 6 axromo kai pontaro 60$, o antipalos mou skeftetai kai anevazei se 120$ k ego xoris distagmo vazo resta alla 300$.TURN=6. exo pleon full house kai ekei pou agkaliazo to pot sigouros gia tin megali niki mou xafnika peftei to RIVER=A k eimai sigouros pos exo xasei.pragmati o antipalos mou eixe :As :Ah ..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

takisnik έγραψε:

exo pleon full house kai ekei pou agkaliazo to pot sigouros gia tin megali niki mou xafnika peftei to RIVER=A k eimai sigouros pos exo xasei.pragmati o antipalos mou eixe :As :Ah ..........

E ρε γλέντια....:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή takis_nik πρέπει να σου πετάχτηκαν τα μάτια κάπως έτσι έ:

SugarwareZ-182.gif

Το χω πάθει και 'γω μερικές φορές και φοβάμαι να μην μου μείνει κανένα τικ! :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν! Γι' αυτό ακριβώς το λόγο πρέπει κανείς να κάνει πολύ πειθαρχημένη διαχείρηση των οικονομικών του. Το να παίζεις 2/4 νολιμιτ με 1000 δολλαρια στην άκρη είναι τζόγος. Θα προτιμούσα να έχω τουλάχιστο 5-6 χιλιάδες πριν αρχίσω να παίζω συτηματικά σ'αυτό το επίπεδο.

Προσωπικά παίζω κυρίως λιμιτ 10/20 και φροντίζω να έχω πάντα στο λογαριασμό μου τουλάχιστο 12000 δολλαρια. Το λιμιτ έχει πολύ μεγαλύτερες διακυμάνσεις από το νολίμιτ :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xέρι που μόλις έπαιξα:

Παίζω σε heads up sit and go

Έχω στο χέρι μου :3c :Jh

Πέφτει κάτω :3s :3h :Jc

Λέω ντούκου φυσικά για να μην χάσω τον αντίπαλο και να χτυπήσω μετα...Αυτός ποντάρει 100 μάρκες,και κάνω απλά call ..

στο turn :6d άλλες 100, εγω call, και στο φλοπ :6c και αυτός λέει all in.Με μισή καρδιά πλέον λέω κι εγω call και αυτός σηκώνει :As :6c και φυσικά με κερδίζει...:huh:

Θα μου πείτε τώρα ότι το έπαιξα λάθος και ότι έπρεπε να ποντάρω πιο δυνατα από πριν κτλ...Αυτά όμως είναι θεωρίες...Όταν από το flop έχεις ένα καθαρό φουλ με τα 2 φυλλα που έχεις στο χέρι σου, δε γίνεται να χαλάει από ένα φύλλο που κρατάει ο άλλος...Γι αυτό επιμένω στην αποψή μου ότι το Hold em είναι τεχνικό όσο και το μπαρμπούτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρτε άλλο ένα πιο φρέσκο:

Πάλι Heads up

Έχω στο χέρι :5c :5d

Ο αντίπαλος κάνει raise pre flop κι εγω ακολουθώ..

σκαει κάτω :3c :5s :9s ποντάρει 200 μάρκες ,κι εγω του λέω all in...κάνει call

Σηκώνει φύλλα και έχει :Kd :Js ...άσχετα δηλαδή...ποιος λέτε να κέρδισε..?

Δείτε και τα υπόλοιπα φύλλα :Th :Qh :blink: ...................................

Ναι , ναι ,το Hold em είναι τεχνικό παιχνίδι......:whistle:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

POKER.GR-POKERLAND 300$FREEROLL 28/10/2006.

exo meinei me 750chips kai pairno AK off-suited kai paizo ALL-IN.akrivos aristera mou kapoios ( pou simeioteon kathotan sinexos SIT-OUT)mpainei sto paixnidi akrivos ekeini ti stigmi kai kanei CALL ta teleytaia 500 chips pou eixe.

anoigei to filo tou:Q 5

FLOP:Q 10 X

TURN:Q

RIVER:A

k amesos xanakathetai SIT-OUT.(les kai mpike gia na me vgalei ektos tournoua!!!)

omos simvainoun k ayta...

afotou iremisa anarotithika k siniditopoiisa lathi pou eixa kanei noritera ta opoia an eixa apofygei den tha eftana sto korona -grammata tou ALL-IN k malista me AK

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALOKAIRI 2006.POKERSTARS. dimiourgia ethnikon omadon gia to WORLD-CUP (OI 8 protes omades epaixan sti VARKELONI)

ELLADA:

oi agones itan HEADS-UP k eginan 2 prokrimatikoi.apo kathe enan pairnouse ENAS paiktis.stous 2 aytous prostithento alloi 2 (oi protoi se vathmologia sta tournoua tis proigoumenis xronias sto pokerstars) kai allos 1 pou ton proteine to site.sinolo:5 paiktes

ston 1o agona mou paizo me kapoion me to onoma :makelaris.exoume arxisei me 1500 chips..kai kapoia stigmi ego exo 2550 chips kai aytos 450 chips.

pairno :As :8d

flop::Ac :8s :Jh

pontaro 150 chips k amesos o antipalos mou paizei ALL-IN to opoio fisika vlepo

anoigei to fillo tou::Ad :9s k etoimazomai gia ton epomeno giro...

turn::7d

river::Th

opos vlepete o antipalos mou ekane KENTA k ego vlepo akomi asterakia :silly:

meta opos fantazeste me apekleise kai telika aytos itan pou irthe 1os kai prokrithike stin ethniki omada tin 1h mera.sothike stis kathisteriseis ston 1o giro -eftase ston teliko k sikose tin koupa!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα το πόκερ δεν είναι σκάκι, ούτε μπριτζ. Αλλά με την επιχειρηματολογία που επικαλείσαι και η ξερή μπαρμπούτι είναι. Τι να το κάνω να θυμάμαι όλα τα φύλλα αν ο άλλος σηκώνει ολο Βαλέδες και τέταρτα φύλλα?

Άραγε με τι το συγκρίνεις το Hold em? Υποθέτω με την παραδοσιακή πόκα (αυτή που σε παραλλαγές έχει και μπαλαντερ, αν μιλάμε για μπαρμπούτι).

Ας δούμε ένα υποθετικό παράδειγμα που σίγουρα θα σου έχει συμβεί τόσα χρόνια που παίζεις.

Κούκος 2πλός (άντε σε 1 ταμπλώ για να μην ξεφύγουμε) Κρατάς ΚΚQ και έχει κάτω ΚQ8. Μάλλον αισθάνεσαι όπως και στο flop του παραδείγματος που έφερες. Αν σου ζητηθούν τα ρέστα σου θα τα παίξεις. Ένας ρεστάρει, εσύ και άλλος ένας τα βλέπετε (έστω όλοι ρέστα)

Ανοίγετετε φύλλα και κρατάνε οι άλλοι

1ος παίκτης 888

2ος παίκτης Α J J

Τα άλλα 2 φύλλα είναι Α Α (ή έστω J J)

Έχεις χάσει και από τους 2 (δεν έχει σημασία βέβαια αρκεί να χάσεις από τον ένα) αλλά πως έχασες? Επειδή ο ένας αντίπαλος στην ουσία χρησιμοποίησε 1 από τα κοινά φύλλα, όμοιο με αυτό που κατηγορείς το Hold em, (έχει μάλιστα τη δυνατότητα να διαλέξει 1 από 5 φύλλα και όχι 1 από 2 όπως γίνεται στο Hold em) και επειδή ο 2ος ζητούσε 2 συγκεκριμένα φύλλα (όπως ο αντίπαλός σου στο παράδειγμα που αναφέρεις) και του ήρθανε.

Γενικά για τα παιχνίδια έχω να πω ότι όταν οι κανόνες είναι σταθεροί και δεν αλλάζουν κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού (στην πόκα οι κανόνες αλλάζουν κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού σε πολλές παραλλαγές π.χ. Αμερικάνα που γίνεται μιζέρια ανάλογα με την εξέλιξη ή παιχνίδια με το μικρότερο φύλλο στο board να είναι μπαλλαντέρ οπότε μέχρι το τέλος δεν ξέρεις τον κανόνα ποιό φύλλο είναι μπαλανέρ) μπορεί κανείς να τους ζυγίσει και να προσαρμοστεί επάνω τους. Παράδειγμα αν παίζουμε ζάρια και κάθε φορά που φέρνω (με άνα ζάρι για λόγους απλότητας) ζυγό εισπράττω 2 Ευρώ ενώ κάθε φορά που φέρνω μονό πληρώνω 1 Ευρώ, αυτό δεν είναι πια τυχερό παιχνίδι. Άλλο παράδειγμα είναι η ρουλέττα. Για τους παίκτες είναι τυχερό παιχνίδι (ή μάλλον άτυχο) αλλά για το καζίνο (που επίσης παίζει) δεν είναι καθόλου τυχερό, κερδίζει πάντα γιατί έχει τις πιθανότητες με το μέρος του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...