Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

asteia pragmata regency thessalonikis


ksanthos3

Recommended Posts

ρε παιδια αυτα που γραφετε για τους ντηλερ των καζινο θα με τρελανουν.εγω ειμαι απο τους πιο αργους ντηλερ στην κρητη και μοιραζω τουλαχιστον 25 χερια τεξας ομαχα εναλαξ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγραφα μια ωρα για την χρονοχρεωση και το run it twice και δεν το δημοσιευσα. :evil:

οκ, θα ξαναπροσπαθησω....

Σε 1/2 τραπεζι η χρεωση ειναι £5 την ωρα ενω στο 2/5 ειναι £8 (δεν ξερω γιατι 8). Σε ενα γεματο τραπεζι το καζινο θα βγαλει £50 την ωρα. Σε περιπτωση που πληρωνεις rake ενας μετριος dealer μπορει να βγαλει τουλαχιστον £200 την ωρα για το καζινο. Αν παιζεις 4 ωρες λοιπον, τα χρηματα που "χανονται" απο το τραπεζι θα ειναι - £200 αν πληρωνεις με την ωρα και -£800 αν πληρωνεις rake.

Ως παικτης σε συμφερει περισσοτερο να πληρωνεις με την ωρα γιατι υπαρχουν πιο πολλα χρηματα στο τραπεζι για να κερδισεις και αν εχεις μια καλη βραδια στο τελος θα σου εχει στοιχισει πολυ λιγοτερο η χρονοχρεωση απο το rake σε καθε pot ππου κερδισες.

Ομως εχω ακουσει οτι στα ελληνικα καζινο οι dealers δεν ειναι τοσο εμπειροι, με αποτελεσμα να μοιραζουν λιγοτερα hands/per hour. Οσο πιο αργος ο dealer τοσο καλυτερο για τον παικτη να πληρωνει rake.

Το run it twice den το θεωρω πολυ δικαιο για αυτους που εκαναν fold (Jetten)

εμεις αποφευγουμε να το κανουμε γιατι θα καταληξουν ολοι να το ζητανε ακομα και σε pots £50

και το να κανεις split pot 10 hands την ωρα ειναι καθυστερηση, στον ιδιο χρονο θα μπορουσα να εχω μοιρασει αλλα 2!

Τα blinds 2/5 και 5/10 τα θεωρω πολυ υπερβολικα, δεν πιστευω οτι οι παικτες εχουν το bankroll για να παιξουν σε τετοια stakes. Εκτος και να παιζουν ολες τισ οικονομιες τους και αν χασουν τοτε θα ξαναπαιξουν σε μερικους μηνες. lol

Το 1/2 ειναι μια χαρα και ακομα και παικτες με πολλα χρονια εμπειρια το προτιμουν. Το να παιζεις για 1/2 δεν σε κανει ψιλικατζη αλλα σκεπτομενο οτι μπορεις να χασεις ενα βραδυ χωρις αυτο να περιλαμβανει κ το σπιτι σου μαζι! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε 1/2 τραπεζι η χρεωση ειναι £5 την ωρα ενω στο 2/5 ειναι £8

Φίλε μου εμείς μιλάμε για την Ελλάδα όπου η χρέωση είναι 12ε/ώρα στο 1/2 και στο 2/2!

Επίσης το παράδειγμα που έφερες με το video είναι ατυχές. Εκεί γίνεται μια ειδική συμφωνία να πάρουν οι παίχτες τα λεφτά τους πίσω και όντως είναι άδικο. Αλλά αυτό μπορεί πολύ απλά να απαγορεύεται και τελείωσε η υπόθεση. Δεν είναι το run it twice άδικο για κανέναν όταν γίνεται σωστά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το cap 5bb το βρισκω υπερβολη. αλλα συνηθως το rake ειναι 5% με cap £5 ή £6 οχι 10ε!!!

αλλα και παλι με αυτα τα ποσα δεν ειναι καλυτερο να πληρωσεις 12ε την ωρα και να κερδισεις οσα hands μπορεις αντι να πληρωσεις 20ε για 2 μεγαλα hands που μπορει να σου μοιραστουν μεσα στην ιδια ωρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όταν οι dealer μοιράζουν 12-14hands/hour και οι αλλαγές χρημάτων to chips γίνεται On table τότε και οι dealer αλλάζουν κάθε 30min και κάθε φορά μετράνε την τράπουλα...πες μου...

πως είναι δυνατόν να με συμφέρει το rake ~1€/hand;;;;;;!!!! όταν μάλιστα για να κερδίσω σε αυτό το 1-2 πρέπει να είμαι tag και αυτό χοντρικά σημαίνει 5-10%Vpip και με avg pot τα 20€ πες μου πως θα βγω κερδισμένος;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε γίνεται φίλε streetAcer μη το ψάχνεις. Εγώ σου λέω άντε να μοιράζουν 20 χέρια την ώρα. Αυτό σημαίνει ότι για να παίξεις 100 χέρια θα περάσουν 5 ώρες και θα έχεις πληρώσει rake 60 ευρώ στο NL200! Δηλαδή πρέπει να τρέχεις με περισσότερο από 30bb/100 για να κερδίσεις! Όσο soft και να είναι το game αυτό δε γίνεται. Θα μου πεις γιατί συνεχίζουν κάποιοι και πηγαίνουν; Ε, απλά ο χαμένος παίχτης δεν ενδιαφέρεται και πολύ. Εκεί που θα έχανε 500 ευρώ τη βραδιά, τώρα θα χάνει 560.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάτι μάλλον δεν εχω καταλαβει καλα...

τα chips αν δεν τα αλλαξουν στο τραπεζι τοτε που θελεις να τα αλλαζουν?

οταν το pot ειναι 20ε πληρωνεις μονο 1ε για rake οποτε κερδιζεις 19ε αρα 9bb απο ενα hand και για να πληρωσεις rake 60e πρεπει να εχεις κερδισει τουλαχιστον 1200ε

το vpip σου εξαρταται απο το πως παιζουν οι αλλοι στο τραπεζι, οχι με το ποσο γρηγορος ειναι ο dealer, αν εσυ τωρα βαρεθηκες και αποφασισες να παιξεις πιο πολλα hands ειναι αλλο θεμα

αυτο με το αντι να χανει 500ε θα χανει 560ε δεν το καταλαβα...οταν χανεις δεν πληρωνεις rake!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Αυτά που λες για το rake δεν βγάζουν νόημα. Τι εννοείς "κερδίζεις 19ε";;; Μιλάμε για χρέωση ανά ώρα. Σε 5 ώρες πληρώνεις 12x5 = 60. Τι σχέση έχει ο τζίρος ή το πόσα κερδίζεις; Επίσης γιατί δεν πληρώνει rake ο χαμένος; Με την ώρα πληρώνει κι αυτός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καπου το χασαμε στην μεταφραση. Rake ειναι οταν τα χρηματα που παιρνει το καζινο ειναι απευθειας απο το ποτ. (rake the pot) η πληρωνεις ανα ωρα (sessions)

Με μπερδεψες που ειπες πληρωνεις rake 60ε τις 5 ωρες.

Αν σου μοιραζονται 20hands per hour με 10%vpip ειναι 2 hands την ωρα. Αν κερδισεις και τα 2 θα πληρωσεις σε rake απο 2ε min (1+1) μεχρι 20εmax (10+10) ενω σε sessions θα πληρωνες 12ε. Στην 1η περιπτωση θα εχεις κερδισει 19bb μεχρι 190bb ενω στην 2η απο 14bb μεχρι 188bb σε 1/2 τραπεζι παντα. (και επειδη λες οτι τα ποτς ειναι μικρα, νομιζω φαινεται η διαφορα)

Αν ομως επαιζες 40 hands per hour θα ηθελες να πληρωσεις 12ε την ωρα αντι για 40e που θα προεκυπτε απο το rake αν κερδιζες max value και στα 4 hands.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο ειπα και παραπανω οσο πιο αργος ο dealer τοσο καλυτερο ειναι να πληρωνεις rake αντι για sessions.

Αλλα μετα απο τοσους μηνες δεν εχουν μαθει τιποτα? γιατι ακομα συνεχιζουν να μοιραζουν μονο 20hands p/h υποτιθεται οτι οσο πιο πολυ εμπειρια τοσο πιο πολλα hands...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το cap 5bb το βρισκω υπερβολη. αλλα συνηθως το rake ειναι 5% με cap £5 ή £6 οχι 10ε!!!

αλλα και παλι με αυτα τα ποσα δεν ειναι καλυτερο να πληρωσεις 12ε την ωρα και να κερδισεις οσα hands μπορεις αντι να πληρωσεις 20ε για 2 μεγαλα hands που μπορει να σου μοιραστουν μεσα στην ιδια ωρα?

ρε φιλε πλακα μας κανεις?? θα πληρωσω 12Ε την ωρα για να παιξω 20-22 πασες σε 1/2 στακες?? δηλαδη θα πληρωνω 6ββ για καθε 20-22 χερια?? πρεπει να εισαι καλος παικτης ποκερ και εσυ αφου επιμενεις λολ ειρωνευτικα, δεν αντεξα

Υ.Γ. για να καταλαβεις.. σε καθε 20 παρτιδες πρεπει να κερδιζεις 250ευρω / 125ββ

διοτι αν κερδισεις με κανονικο ρακε 5% ενα ποτ 250Ε θα πληρωσεις 12.5ευρω προμηθεια.. τωρα αν εσυ εισαι τοσο παικταρας που σε καθε 20 χερια κερδιζεις μεσο ορο 125ββ τοτε ναι σε συμφερει η χρονοχρεωση

και να κλεισω.. μια φορα πηγα για να δω και την αιθουσα αλλα δεν ξανα πηγαινω διοτι σεβομαι τα λεφτα μου και κατ' επεκταση δεν μου αρεσει να με πιανουν κοροιδο και η κασα μου ειναι αδυναμη για 2/5 στακες για να παιζω με 5% ρακε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα chips δεν τα αλλάζεις στο τραπέζι όταν έχεις γκανιότα με την ώρα αλλά στο ταμείο ή στη ρεσεψιον του room. Και προφανώς κάτι δεν καταλαβαίνεις...

αν είσαι τέλειος παίκτης ή απλά "κώλος" για ένα βραδυ και κερδίζεις 30-40% των ποτ που συμμετέχεις τότε σε ένα 4hour session στο regency έχεις παίξε με (vpip 35%) 0,35*80(η αισιόδοξη πρόβλεψη για τα χέρια που θα παιχτούν)=28 hands*0.40=(τα χέρια που κέρδισες)11 !!!

11*(avg pot)20=220-rake(48)=172...συγχαρητήρια είχες μια τέλεια βραδιά και ούτε καν διπλασίασες!!!!

υγ φυσικά και θα πάρεις ποτ με μεγαλύτερα ποσά...το θέμα είναι ότι αναγκάζεσαι να παίξεις όλα σου τα φύλλα για να σε συμφέρει και επειδή κανείς δεν πάει πάσο εύκολα δεν παίζεις πόκερ...αλλά ελπίζεις να σου κάτσει το κάθε 8-3off...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε καθε 20 παρτιδες πρεπει να κερδιζεις 250ευρω / 125ββ

διοτι αν κερδισεις με κανονικο ρακε 5% ενα ποτ 250Ε θα πληρωσεις 12.5ευρω προμηθεια

γιατι πρεπει να κερδισεις 250ε/ 125bb ανα 20 hands???

μολις αναφεραμε οτι το rake ειναι caped στα 5bb, αρα δεν γινεται να πληρωσεις παραπανω απο 10ε "προμηθεια".

Εσυ σε ποιο ποσοστο rake θα ησουνα ευχαριστημενος? γιατι μαλλον το 5% σου φαινεται ακριβο,δεν υπαρχουν πολλα καζινο (μπορει και κανενα) που να εχει rake μικροτερο απο 5% στην Ευρωπη τουλαχιστον.

@streetAcer : ο dealer εχει μαρκες μπροστα του και αλλαζει τα μετρητα με μαρκες οταν καποιος παικτης καθεται στο τραπεζι, για να μην χανει χρονο ο καθε παικτης να πηγαινει στο ταμειο κ να περιμενει. Αλλα δεν εχει και πολυ σημασια αυτο, οπως εξυπηρετειται ο καθενας.

Εμενα προσωπικα, μου φαινεται πολυ καλο το 172ε σε 4 ωρες αλλα δεν θελω να μπω σε διαδικασια να εξηγησω γιατι. Παντως, αν συνεχισεις να παιζεις, ακομα και με αυτα τα στατιστικα εισαι κερδισμενος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ plress: μάλλον δεν πρόσεξες τα στατιστικά...γιατί για να βγεις "τόσο" κερδισμένος σημαίνει ότι δεν θα χάνεις ποτέ τα 80-20 και τα 70-30. Πες μου σε ποιον συμβαίνει...προφανώς το +170 είναι καλό...αλλά μετά από όσα έγραψα εσύ κατάλαβες ότι δεν είμαι ικανοποιημένος από το +170..ή ότι αυτό το πράγμα είναι πρακτικά αδύνατον να συμβεί σε regular base; anyway ο λόγος που γκρινιάζουμε για το regency είναι γιατί πρακτικά παίζεις με uncapped rake. Το πιο σύνηθες είναι να παίξεις 3-4 χέρια/ώρα από τα οποία το 1 τουλάχιστον θα τελειώσει στο φλοπ...θεωρείς ότι αξίζει να ρισκάρεις την ώρα περίπου 100€ για να κερδίζεις λιγότερα από 60€;;;

υγ. δεν προσπαθώ να σε τσιτώσω σε άνευ λόγου σύγκρουση. απλά αν μπορείς να εξηγήσεις το πως θα βγεις κερδισμένος παίζοντας LAG vs LAG's; εκτός κι αν το stadard deviation βγαίνει από την εξίσωση. :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσυ σε ποιο ποσοστο rake θα ησουνα ευχαριστημενος? γιατι μαλλον το 5% σου φαινεται ακριβο,δεν υπαρχουν πολλα καζινο (μπορει και κανενα) που να εχει rake μικροτερο απο 5% στην Ευρωπη τουλαχιστον.

Για την Ευρώπη δε ξέρω, αλλά στο Bellagio στο Las Vegas το rake είναι 5% με cap $4 (<3euro) κι όλα αυτά στο 2/5. Σκέψου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε καθε 20 παρτιδες πρεπει να κερδιζεις 250ευρω / 125ββ

διοτι αν κερδισεις με κανονικο ρακε 5% ενα ποτ 250Ε θα πληρωσεις 12.5ευρω προμηθεια

γιατι πρεπει να κερδισεις 250ε/ 125bb ανα 20 hands???

μολις αναφεραμε οτι το rake ειναι caped στα 5bb, αρα δεν γινεται να πληρωσεις παραπανω απο 10ε "προμηθεια".

Εσυ σε ποιο ποσοστο rake θα ησουνα ευχαριστημενος? γιατι μαλλον το 5% σου φαινεται ακριβο,δεν υπαρχουν πολλα καζινο (μπορει και κανενα) που να εχει rake μικροτερο απο 5% στην Ευρωπη τουλαχιστον.

γιατι ρε φιλε τοσα πρεπει να κερδιζεις για να σε συμφερει η χρονοχρεωση 6ββ την ωρα (παιζεις 20-22 χερια μεσο ορο την ωρα) απλα μαθηματικα ειναι.. τι δεν καταλαβαινεις?

σου εφτιαξα την στατιστικη χωρις να βαλω το καπ γιατι μπορει να μην κερδηθουν αυτα τα ββ σε ενα μονο ποτ (αν το βαλω τοτε και το καπ θα ειναι ακομα περισσοτερο δραματικη η κατασταση για την χρονοχρεωση )

μια ερωτηση για να απαντησεις.. τι νομιζεις οτι συμφερει περισσοτερο? 5% ρακε η χρονοχρεωση 6ββ την ωρα για να παιξεις 20-22 χερια ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Bellagio στο Vegas εχει μεχρι $300/$600 δεν νομιζω οτι τους ενδιαφερει τοσο πολυ να βγαλουν χρηματα απο το 2/5 παιχνιδι! Τα παιρνουν απο αλλου :D

Σε LAG vs LAG ο ποιο τυχερος κερδιζει!

Συμφωνω οτι ειναι απιθανο να κερδισεις ολα τα hands που ειπαμε πριν, αλλα θα χασεις μερικα και θα κερδισεις μερικα μεγαλυτερα ποτς.

Καποιος ειπε παραπανω οτι αν παιζαμε 20 hands p/h θα ηταν καλα....και εσυ μου λες οτι παιζενται 3-4....την υπολοιπη ωρα τι κανετε? οκ...ο dealer ανακατευει, μοιραζει, οι παικτες call or fold...το παιχνιδι πως γινεται κ καθυστερει τοσοοοοο πολυ?

γιατι ρε φιλε τοσα πρεπει να κερδιζεις για να σε συμφερει η χρονοχρεωση 6ββ την ωρα (παιζεις 20-22 χερια μεσο ορο την ωρα) απλα μαθηματικα ειναι.. τι δεν καταλαβαινεις?

Δεν το καταλαβαινω..250ε/125bb σε 20 hands ειναι 300bb/100 hands!!!!

Οι περισσοτεροι παιζουν με πολυ λιγοτερα bb/ p100h

εχω απαντησει παραπανω ποτε ειναι καλυτερο το rake απο την χρονοχρεωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καποιος ειπε παραπανω οτι αν παιζαμε 20 hands p/h θα ηταν καλα....και εσυ μου λες οτι παιζενται 3-4....την υπολοιπη ωρα τι κανετε? οκ...ο dealer ανακατευει, μοιραζει, οι παικτες call or fold...το παιχνιδι πως γινεται κ καθυστερει τοσοοοοο πολυ?

Εννοούσε ότι συμμετέχουμε σε 3-4 χέρια την ώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για να δεις φλοπ σε 4 παρτιδες την ωρα πρεπει να παιζεις με 20%ΒΠΙΠ (ειπαμε παιζοντε γυρω στις 20 πασες).. 20% ΒΠΙΠ σε 10 θεσεων τραπεζι ειναι υπερβολικα Λοουζ παιξιμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι ασχημα...υπαρχουν και αλλοι που κανουν ωρες να παιξουν και οταν παιζουν χανουν lol και μετα γκρινιαζουν κιολας οτι ειχαν bad beat κτλ κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για να δεις φλοπ σε 4 παρτιδες την ωρα πρεπει να παιζεις με 20%ΒΠΙΠ (ειπαμε παιζοντε γυρω στις 20 πασες).. 20% ΒΠΙΠ σε 10 θεσεων τραπεζι ειναι υπερβολικα Λοουζ παιξιμο

αρα το προβλημα μας ειναι οτι δεν μοιραζονται πολλα hands. Ακομα και στα καλα, καζινο υπαρχουν dealers που μοιραζουν 20hands γιατι δεν εχουν εμπειρια. Με τον καιρο, θα μαθουν και θα κανουν 25 και μετα 30 και μετα θα θεωρουν τον εαυτο τους αψογο και θα πανε στο Vegas, και θα εχεις καινουργιο και απειρο dealer παλι που θα μοιραζει 20hands....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...